1000 500 Ürste blad DONDERDAG 21 DECEMBER rvo. sol 71e Jaargang 1933- Uitgave: Firma F. VAN DF VE10E Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet. 10. Postrekening66287 Verschiint dageliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS BOEKEN Boekh. D'HUIJ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel mëer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit bladen Jlieume Kwartaal - Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. REGLEMENT DER WEGEN EN VOETPADEN ART. 42 3. Aankondiging. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 30 December 1933, van wege de Gemeente eene Algemeen Opne ming zal worden gehouden van de voetpa den met de Kunstwerken. Vlissingen, den 21 December 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, Burgemeester. F. BISSCHOP, Secretaris. Af deeling Vlissingen der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. 1918 1933. Britannia. Het is nog steeds een goede Zeeuwsche gewoonte, dat aan een kroonjaar, in tegen stelling met een moppenverjaardag, extra aandacht wordt besteed. Ook de afdeeling Vlissingen der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, thans een bloeiende, blo zende maagd van vijftien lentes, heeft dit lofwaardig gebruik in eere gehouden en gis terenavond het derde lustrum van haar be staan op feestelijke, delicieuze wijze her dacht. In de reeds eenigszins in Kerststemming prijkende kurzaal van ons badhotel riep de presidente, mevr. G. Gasinjet-de Rockère, vele aanwezigen van beiderlei kunne de fceeren waren, naar spr. veronderstelde, al len vrijwillig gekomen een hartelijk wel kom toe, waarbij zij zich speciaal richtte tot mevr. Jeanne de Greiff-Quist, het be stuur der afdeeling Middelburg en een lid der afdeeling Ter Neuzen (de afdeeling Goes zond een telegrafischen gelukwensch). Voorts deelde spr. mede, dat mevr. de Mooy, die de begeleiding der zangnummers op zich genomen had, plotseling door ongesteldheid verhinderd was, daaraan gevolg te geven, doch dat mej. Julie Walen, die eerst giste ren uit Engeland gekomen is, zich, trots den korten tijd van voorbereiding, daartoe bereid had verklaard, redenen waarom mevr. Gasinjet reeds bij voorbaat clementie bepleitte. In haar met Attisch zout be sprenkelde toespraak memoreerde de voor zitster de oprichting der afdeeling met 8 leden, well: aantal thans gestegen is tot 107, wel is waar geen Avro-vlucht, doch toch een aantal, dat tot tevredenheid stemt, omdat het constant blyft en de toekomst de goede vriendin van de hoop is wijders wees zij op het 13-jarig secretaresseschap van mevr. Quist, op mevr. Bisschop, die 11 jaar het penningmeesteresseschap bekleedt, alsmede op mevr. Van Maanen, die 8 jaar als voorzitster de afdeeling leidde, welk feit op dezen avond prettige berinneringen wak ker roept. Met een woord van hartelijken dank aan alle dames, die haar vriendelijke medewerking verleenen om dezen feest avond tè doen slagen, besloot mevr. Gasin jet haar met instemming onderstreepte rede. Het tooneel was bijzonder knus en artis tiek aangekleed. Met de warm getinte kin deren Flora's leverde het een gezellig as pect. Zulks deed ook de intieme zaal, welke echter gedurende de eerste helft van den avond unheimlich aandeed door de te lage temperatuur. In dit milieu heeft de decla- matrice, mevr. Jeanne de Greiff-Quist, ons overtuigd van de schoonheid van een schat van proza en poëzie, welke zij door stern- middelen en innerlijk aanvoelen wist voor te tooveren tot stukken leven, welke een klankbodem vonden bij haar gehoor. De gansche Christenwereld leeft weer in de dagen van den advent. Straks breekt het Licht, het Licht der wereld, door. Zeer goed gezien was het dan ook, dat de kun stenares begon met de geboorte van het kindeken, het oude gewijde lied, dat een maal over Bethlehem's velden klonk. Na dit Kerstliedje van Prosper van Langendonck volgde een ernstig van Willem de Mérode om ons te herinneren, dat na het Kerstfeest de smartheuvel Golgotha bestegen moet worden, al volgt daarop dan ook de glorie van den Paaschmorgen, als God maar in ons hart geboren is, Daarop beleefden we Schooiertjes. Kerstfeest van Mien Labber- ton, een van de mooiste Kerstverhalen ooit geschreven. We zagen het bleekneuzige Joosje voor het winkelraam staan met blik ken vol verlangen en begeerte starend op kerstboomen met mooie zilveren ballen, kaarsjes en sneeuw, we voelden met hem mede zijn gemis aan geld, we liepen met hem mede naar het station den langen weg heen en terug, zwoegend met het koffertje, dat hem veel te zwaar was, met hem ont vingen we de groote belooning van de vriendelijke, welwillende dame, we kochten geen zilveren bal, doch een heelen kerst boom en spoedden ons met vreugde in het harte naar de armzalige kluis, waar moeder den toorn van vader over een dergelijke geldverspilling bezweert en dank zij moe- der's begrijpen van Joosje's kleine zieltje en de herinnering van vroeger gelukkige dagen, de Kerstgedachte alsmede het sym bool van den kerstboom en het Kind worden begrepen en verstaan. Buitengewoon sug gestief cn gevoelvol heeft Jeanne de Greiff- Quist dit verhaal uitgeheeld en geschilderd. Doch ook in groepen van verzen van Alice Nahon, Adema van Scheltema en Martien Beversluis werd de kern van elk vers be licht, waarbij de voordracht tevens gericht was op voortgang van rhythme en scha keering. Alice Nahon's „Stervenspijn" was schrijnend dramatisch, „Cupidootje" van Adema van Scheltema bracht aardige, gulle humor, diens „Voorbij" en Beversluis' „De ziekenzuster" waren van een fijn gevoelde stemming. Zoo zouden we door kunnen gaan, want elk vers was sfeer-scheppend. De waardeering voor Jeanne de Greiff's knappe, boeiende kunst uitte zich dan ook in geestdriftigen bijval en bloemen. Ter afwisseling zong mevr. Spaander- man-Taat een oud-Italiaansche aria van Caressimi, „Uber Nacht" van Wolff, „Son- tag" van Brahms, „Mon coeur s'ouvre ta voix" uit „Samson et Dalila" van Saint- Saëns, ..Jubellied" van Cor Kuiler en „Ons Lied" van Hendrika van Tussenbroek. Haar vertolkingen waren muzikaal, de intuïtie zuiver, het geluid fraai en bekoorlik. Het auditorium heeft de zangeres, die ook bloe men ontving, met warm applaus dank ge zegd. Haar verdienstelijke begeleidster, mej. Julie Walen, betrok zij, zeer sympathiek, in het succes. Ook deze jonge pianiste werden bloemen geschonken. Een effectvol slot nummer vormde het komisch duet van Aug. Schaffer „Der goldene Hochzeitsmorgen", in travestie gezongen door mevr. Spaander- man-Taat en mevr. Van Delft-Bor, waarbij mevr. Gasinjet zich een accuraat begeleid ster toonde. Luide by val en bloemen voor de dames Van Delft en Gasinjet. In haar slotwoord stelde de presidente dit gelukkige gouden paar ten voorbeeld, vermits een groot deel van de prettige her inneringen, waarin het op dezen dag ge leefd had, te danken waren aan het feit, dat de vrouw steeds lid was geweest van de Vereeniging van Huisvrouwen. Spr. hoopte, dat dit een spoorslag moge wezen voor de niet-leden om tot de afdeeling Vlissingen toe te treden. Men is dan van eenzelfde aangename toekomst verzekerd Summa summarum de afdeeling Vlis singen heeft haar 15-jarig bestaan op kunst- en genotvolle wyze gevierd. O. Kunst naar Kracht. Door de vereeniging „Kunst naai' Kracht" zal op eersten en tweeden Kerstdag een ca baret- en tooneelavond worden gegeven in het Concertgebouw, aanvangende om 8.15 uur. Het programma bestaat uit muziek, zang, dans en tooneel. Kerstgave aan werkloozen. Door den Christelijken Besturenbond al hier is deze week uit het door de leden bijeengebrachte steunfonds aan zijn bij de verschillende afdeelingen aangesloten werklooze leden een Kerstgave uitgekeerd van resp. jF 8, 6.50, 5, 2.50 en 1, tol; een totaal bedrag van ruim 1400. Voor een jift kwamen in aanmerking 261 werk loozen. Sedert de oprichting van het fonds m Augustus 1931 is uitgekeerd een bedrag van 4600. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Het 12%-jarig ambtsjubileum van burge meester dr. W. de Vlugt te Amsterdam. Het interieur van de Nieuwe kerk te Delft, waar men bezig is de pilaren te versterken. De nieuwe Bouwmeester revue 1934. Installatie van dr. J. P. Fockema Andrea als Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen. Een troostelooze aan blik op de Groningsche ijsbanen. Napret van het ijs. Een tentoonstelling van le vende wilde bloemen uit Zuid-Afrika in het clubhuis van de volksuniversiteit te Rot terdam. Scheep vaartberlchfen. Binnengekomen het Duitsche tankschip „Ostsee" om lading te lossen, komende van Londen. Hedenmorgen is de „Ostsee" weer naar Londen vertrokken. Tevens binnengekomen de Nederlandsche motortankboot „Monica" om een lading in te nemen, komende van Rotterdam en be stemd voor Rotterdam. Hedenmorgen is de „Monica" weer vertrokken. Gisterenavond is omhoog gevaren nabij Borssele het Engelsche stoomschip „Huil", komende van Huil en bestemd naar Ant werpen. Het schip is heden met behulp van dc sleepbooten „Goliath" en „Simson" vlot gebracht en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Het Belgische motortankschip „Moto- carline", geladen met benzine en bestemd voor Antwerpen, hetwelk tc Hansweert sedert Maandag voor anker fidg is heden morgen cmstreeks 6.30 uur bij het rond zwaaien omhoog geraakt en blijven zitten. Het schip zit met het achterschip omhoog en zeer gevaarlijk. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade- rnig van den gemeenteraad was bericht ingekomen, dat de burgemeester wegens lichte ongesteluheid niet aanwezig kon zijn ,en nam wethouder Onderdijk het voorzit terschap waar. Nog was bericht ingekomen, dat de rechtbank te Middelburg in eerste instan tie de vordering der gemeente op het rijk inzake een gedurende enkele jaren onnoo- dig gestorte bijdrage voor de Rijks Hooge- re Burgerschool niet heeft toegewezen. Afwijzend beschikte de 2-aad op voorstel van Burg. en Weth. op een verzoek van. den Middelburgschen Bestuurdersbond om aan de trekkers uit de werkloozenkassen te vergoeden wat zij minder ontvangen dan de steuntrekkers. Dit zou de gemeente 9000 kosten en daarom meenden Burg. en Weth. afwijzend te moeten adviseeren. De leden der verschillende raadscommis sies werden allen herkozen en gekozen v/erd in de commissie ad hoe voor de reor ganisatie van het ULO de heer Mondeel, in plaats van den heer Paul, die om gezond heidsredenen bedankte. De raad vereenigde zich na eenige dis cussie met het voorstel tot wijziging van de regeling der vergoeding voor het waar nemen van het hoofdschap van een lagere school. Eveneens nam de raad zonder hoofdelij ke stemming aan het voorstel tot opheffing van het openbaar vervolgonderwijs en na eenige discussie ook dat tot opheffing van de openbare school K, waardoor andere scholen een hooger leerlingengemiddelde krijgen. Bij de behandeling van wenschen van Ged. Staten naar aanleiding van een toe gezonden wijziging van de begrooting 1933, betreurden verschillende leden en ook de voorzitter het, dat Ged. Staten geen ge noegen monden nemen met den kleinen- post die was uitgetrokken in verband met het besluit tot het sluiten van een overeen komst met het bestuur der Godshuizen om spoedige medische en verpleegstershulp te hebben uit het Gasthuis in verband met eventueele ongelukken. Op voorstel van den heer Van Andel werd aan Burg. en Weth. verzocht op de begrooting 1934 eea post pro memorie voor dit doel uit te trekken. Ook hadden Ged. Staten bezwaar gc maakt tegen een post van 587.80 inzake „kosten voor ontwerpen van plannen voor een slachthuis", zijnde een restant van een crediet van 1000 voor dit doel. Burg. en Weth. wilden daarom dezen post ook pro Natuurlijk behooren bij Uw KERSTGESCHENK Wij bieden U ruime keuze Vraagt onze speciale KERSTVERPAKKING Badhuisstr. 15, Tel. 348 memorie uittrekken. Hiertegen verklaarde zich alleen de heer Jeronimus. De vergadering vereenigde zich met ver schillende voorstellen inzake pachtvermin- dering, o.a. ten bate van de vereeniging van Volkstuinen. Tegen een voorstel om aan ontslagen werklieden der gemeentebedrijven een trj- delzjken toeslag op hun pensioenen te ge ven verklaarden zich de heeren Mes, Bybau en Van der Feltz. De vergadering ging ook mede met het voorstel om de door de bedrijven te betalen omzetbelasting te verhalen op de verbrui kers van gas en electriciteit. Een vrij uitvoerige discussie ontspon zich over de kwestie van het verstrekken van een Kerstgave aan werkloozen en be deelden van het burgerlijk armbestuur, en werd dit ten slotte aangenomen met 9 ce- gen 8 stemmen. Tegen de geheele rechter zijde. Getulgenisavond „Kerk en Vrede". In de Luthersche kerk te Middelburg hield de afdeeling Walcheren van „Kerk en Vrede" gisteren een Getuigenisavond, waar een drietal sprekers het woord voerden. Na een openingswoord van mej. da. A. J. van den Ban uit Vlissingen, die daarna voor ging in gebed, sprak ds. P. Eldering uit Oegstgeest over „Hoe dien in Christus en Zijn kerk". Spreker gaat na hoe Christus in de Evangeliën geteekend staatHij is de Goede Herder, maar ook de strijder te gen wan- en ongeloof, tegen vormen- en letterdienst. Christus spreekt van de God delijke vergeving, maar ook van zonden die niet vergeven kunnen worden. Geen enkele kerk heeft het recht te zeggen dat zij d e kerk van Christus is. Spreker ziet ook in buiten-kerkelijke en zelfs in buiten- Christelijke kringen de geest van Hem. Wanneer wij ons eigen-ik zoeken en onver schillig staan tegenover de nooden der we reld, dan dienen wij niet Christus maar ons zelf. God en Mammon kunnen niet beiden gediend worden. Spreker zou als dichter of wijsgeer, dus voor gerechtigheid en men- schelijkheid, God en Zijn kerk kunnen die nen, maar niet als soldaat, zelfs niet als het om hoogere dingen gaat, want naast het wat staat het hoe. Oorlogsgeweld wordt op gruwelijke wijze voorbereid en daaraan kan en mag spreker niet meedoen. Liever zal hij een landverrader genoemd worden dan een verrader van Christus, Wiens woord „Hebt uw vijanden lief" spre ker nooit hoopt te vergeten. Vervolgens sprak ds. A. J. Wartena uit Zevenaar. Bij de beantwoording van de vraag „Hoe dien ik als Christen mijn volk en vaderland", is het noodig ons eerst re kenschap te geven wat „Christen-zijn" be- teekent, aldus spreker. Christus moeten wij niet alleen erkennen, maar ook ver trouwen en gehoorzamen en Zijn gezag moet gesteld boven alle dingen. Reeds in den Romeinschen Staat bracht dit conflic ten teweeg. Ceasar was de oppergod en daarvoor moest men buigen. De Christenen deden zulks niet en daarom werden zij ver volgde. De Romeinsehe Staat verviel, doch de christenen hebben de cultuurgoederen van Rome gered, omdat zij stand hielden. Zoo dienden zij toch den Staat. In deze Christelijke samenleving is opnieuw de Staat het allerhoogste geworden en op nieuw zullen de Christenen het zout der aarde moeten zijn. Wanneer Christus niet heerscht in den Staat, dan is deze aan den ondergang prijs gegeven. Het volk kan niet gediend worden door ons met den stroom te laten meevoeren, maar wij moe ten terugverlangen iets van dat oude Chris tendom om Gods wil te doen zegevieren. Wij moeten, aldus spreker, Christus' geest in ons toelaten en in Zijn dienst staan. Niet in dien van den duivel met zijn kanonnen en gifgassen. Wanneer een volk streeft naar zaken die in strijd zijn met Christus' geest, dan moeten wij weerstand daaraan bieden. Neen, moeten wij zeggen tegen alles wat zweemt naar oorlog en oorlogstoerusting. Boven regeering eti staat is de onaantastbaarheid van Christus en Zijn rijk. Daar moeten wij steeds over, spreken en op wijzen. Als laatste spreker voerde dr. A. K. Kui per van Amsterdam het woord over„Hoe verwachten wij Christus en Zijn rijk Spreke" zegt dat in dezen adventstijd dd vraag raar voren komt „Hoe zal ik U ont vangen" en wijst er dan op dat Christus ia gekomen, komende is en zal komen. Wij vertrouwen er op dat Hij eenmaal Zijn: werk zal voleindigen. Het Christendom in den geest van Christus zet ons voor de problemen van dezen tijd. Daar was vroe ger het probleem van de slavernij, nu van den oorlog. De gemeente kan daar niet aan' voorbij gaan, wanneer Christus een levende werkelijkheid in haar midden is. Wij moe ten vertrouwen bezitten en gehoorzaamt zijn. Maar, zoo zegt spreker, kunnen wjj Christus verwachten wanneer wij den oor log voorbereiden Ons geloof moet nielj zijn een berusten, wij moeten straks geen zoetelijk Kerstfeest vieren, maar een heilig en ernstig feest. Eiken dag komen wij te kort, maar brj oorlogs-toebereiding komen' wij niet alleen tekort, maar doen wij juist het tegenovergestelde. Moeten wij zwijgen, omdat de overheid gehoorzaamheid ver schuldigd is, vraagt spreker. Kerk en Vre de is een kleine groep en de meening heerscht ook niet dat zij een oorlog kan tegenhouden. Wij komen evenwel bijeen oiri te getuigen. Wij zijn gebonden aan aard- sche belangen, maar ook moeten de dingen' gezien worden in eeuwigheidslicht. De we reld wacht op de kerken. Waar blijven die?i Dat getuigen zal niet gemakkelijk zijn, maar wij vragen „Heer, leidt mij in Uwen weg". Dr. Kuiper sloot met gebed, terwijl de samenkomst eindigde met het zingen van' het 3e couplet van het Wilhelmus. Het Geheelonthouders-zangkoor uit Mid delburg br.T2ht enkele passende liederen ten gehoore in de korte pauzes. Benoeming ambtenaar O.M, Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot ambtenaar van het O.M. mr. F. W. Wilbrenninck en mr. N. J. G. Sikkel, beiden te Middelburg, OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent 5 kinderkousjes bij Kaljouw, Vlissingsche straat B 178 electrische lantaarnlamp bij Loenhout, Middelburgsche weg 116 fiets- plaatje bij Eenenaam, Vlissingsche straat B 270 handschoenen bij Wallenburg, Mar-» nixplein C 3L RITTHEM. Kolenvereeniging „Eensgezindheid". De kolenvereeniging „Eensgezindheid" hield Woensdagavond haar 40e algemeen© jaarvergadering. Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeeester bleek, dat over 1933 waren aangekocht 63.762 KG. steenkolen, 47.140 KG. eierko len m 6800 KG. bruinkolen, samen voor 1190.85. De secretaris deelde in zijn jaar verslag o.a. mede, dat 6 nieuwe leden wa ren toegetreden, zoodat het ledental thans 77 bedraagt. Hij herdacht ook het overle den lid J. de Buck, die jaren lang de veree niging als penningmeester heeft gediend* Verder wees hij op het jubileum der veree niging, daar de 40ste jaarvergadering ge houden werd. Van de 7 bestuursleden, die bij de oprichting als zoodanig fungeerden, is alleen de heer A. de Pagter Pz. niet ai- leen nog in leven, maar heeft ook steeds als bestuurslid zitting gehad. De aftredende bestuursleden A. Schout en S. van der Linde werden herkozen en in de plaats van den heer A. de Pagter, die wegens zijn hooge i leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd ge kozen de heer M. Kwekkeboom. Door het bestuur werd medegedeeld, dat 's Maandags bij den penningmeester opga ve dient te worden gedaan van brandstof fen, die de leden uit het pakhuis willen betrekken, 's Vrijdags kunnen die dan wor den afgehaald. Eiken Vrijdagavond houdt de penningmeester zitting. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter den heer A. de Pagter voor alles, wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en wenschte hem nog een gezonden en ge noeglijken levensavond toe. Op voorstel van een der leden werd de heer De Pagter benoemd tot eere-lid, als blijk van waar- deering,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1