INGEZONDEN STUKKEN We maken een stevige, eenvoudige stoel. ste 10 jaren zich in ons land gevestigd heb ben, in totaal een kapitaal meegebracht van 755.7 millioen gulden, terwijl zij, die in dien tijd ons land verlieten, een kapitaal meenamen van 685.5 millioen. Het blad teekent daarbij aan „Het zal ongetwijfeld velen verrassen hieruit te zien dat de tien jaren tezamen genomen instede van een kapitaal- vlucht er een instrooming van ruim zeven tig millioen aan vermogen heeft plaats ge vonden. Dit bevestigt dus onze overtuiging dat het met het vaak hartstochtelijk ge laakte „stilletjes uitknijpen van vuige ka- pitalisen" werkelijk wel een beetje anders gesteld is dan the man in the street zoo graag gelooft. Over het algemeen schijnt het leven dezer vluchtelingen hun in den vreemde niet mee te vallen. Het doorsnij den van eiken band met het vaderland, de lasten en moeilijkheden die voortvloeien uit de aan hen slechts contre-coeur gegeven medewerking door eiken vaderlandschen ambtenaar, dien zij voor officieele formali teiten noodig hebben, schijnen op den duur fnuikend te werken op het genot, den be lasting-ambtenaren te glad af geweest te zijn. Wij zullen de plank wel niet ver mis slaan, als wij aannemen, dat het percen tage berouwvolle zondaars niet gering is, hetwelk met den hoed in de hand bij den fiscus terugkomt met de boodschap ik wil graag weer binnenkomen Propaganda voor de Spoorwegen. De Spoorwegen, die den laatsten tijd zulk een krachtige propaganda maken, zullen binnenkort een geheel nieuw middel gaan aanwenden, n.l. de film. Er is thans een film samengesteld, waar in het geheele spoorwegbedrijf aan onze oogen voorbij gaat. Na een inleidende ge schiedenis zien wij achtereenvolgens alle soorten van locomotieven, rijtuigen, goede ren, wagons, gebouwen, seinen, enz., enz. Bij deze vertooning is een technische ver klaring geschreven, waardoor bij iederen toeschouwer de belangstelling voor de spoorwegen zal groeien. Bij de samenstelling is er in het bijzon der rekening mee gehouden, dat de vertoo ningen ook voor scholen e.d. bevattelijk en interessant moeten zijn. Hoe men in Engeland dr. Colijn ziet. Aan de Engelsche bladen ontleenen wjj het volgende aardige stukje over onzen eersten minister Dr. Hendrik Colyn, Nederlands minister president en „sterke man" heeft zich tot taak gesteld zijn land met groote energie en voorzichtigheid door de crisis te sturen. Deze zoon van een kleinen boer in Noord- Holland was achtereenvolgens schoolmees ter, soldaat, ambtenaar, zakenman, journa list en politicus en behalve in het eerste dezer vele beroepen dat hij overigens niet zeik gekozen had, was zijn werk steeds uiterst vruchtbaar. Soldaat is heel zijn doen en laten en van flinke gestalte, heeft hij vooral één uitge sproken Nederlandsche eigenschap hij rookt sigaar na sigaar en dat met een re gelmatigheid, welke geen enkele andere sterveling lang vol zou houden. In verband daarmee wordt verteld dat Colijn, toen hij in 1911 minister van oorlog werd met de opdracht van een wet te ont werpen en door te voeren welke een alge- heele wijziging beteekende van het Neder- landsch militair stelsel, van zijn dokter den raad kreeg om niet te rooken tot de wet er door was, omdat hij dan veel harder zou kunnen werken. Nooit van zijn leven ver- vangde Colijn vuriger naar de opbeuring welke alleen een goede sigaar te geven ver mag, dan juist in die dagen, maar drie maanden van voortdurende inspanning gingen voorbij en de wet werd ten slotte met slechts één amendement aangenomen, zonder dat Colijn een sigaar rookte. Een man, zooals een land er een noodig heeft in tijden van crisis Een kwart eeuw Dagbladpers. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers", vereeniging van uitge vers van dagbladen, is een feestnummer uitgegeven van de „Mededeelingen" der vereeniging. De tegenwoordige voorzitter, de heer J. W. Henny, vertelt in een vlot artikel wat de vereeniging in de afgeloopen kwarteeuw heeft tot stand gebracht. Er bestaat, zoo merkt de heer Henny terloops op, geen land met regelen voor het advertentiewe zen als bij ons, met daarbij een commissie voor controle op de reclame voor aanprij zing van geneesmiddelen en geneeswijzen en een vrijwillig weigeren van woeker- advertenties. De heer Wierdels vertelt in een „Ge denkschrift" hoe de vereeniging in 1908 is tot stand gekomen. Op de stichtingsverga dering, 21 December 1908, waren 37 direc teuren aanwezig en drie, die verhinderd waren, hadaen ingestemd met het plan. Van de oprichters zijn thans nog lid de heeren H. Kuypers (Maasbode), H. G. W. Sprenger (Leeuwarder Courant) en W. J. Schillemans (Zutphensche Courant). Verder bevat dit jubileumnummer arti kelen van de heeren E. de Lang over de techniek in de courantdrukkerijen, G. D. Coppens over het advertentiewezen, dr. G. Mauve over „service-bureaux" mr. A. W. G. J. Veenhoven, E. W. de Jong, dr. S. S. Smeding, over „Etische Normen" en R. Peereboom over „Samenwerking", De nachtdienst aan het Moerdyksche Veer. Vanwege den rijkswaterstaat te Breda, wordt medegedeeld, dat de nachtdienst van het Moerdyksche veer by uitzondering niet zal worden gevaren in den nacht van 24 op 25 December (Kerstnacht) a.s. De laatste afvaart van Moerdijk zal zoodoende plaats hebben om 23 h 45, de eerstvolgende om 6 h 30 den volgenden morgen. Van Willemsdorp een kwartier later. Dit besluit is genomen uit overweging, dat zich voor den nacht geen vervoer van beteekenis laat voorzien, zoodat het gerin ge belang van het verkeer voor deze gele genheid ondergeschikt is geacht aan dat van het personeel. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken be handeld P. T., 18 jaar, koopman te Goes, ver dacht van verduistering van gelden ten na- deele van A. Vermeire te Goes omstreeks 15 Juli jl., welke gelden hij van den ver koop van goederen onder zich had, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. P. C. R., 27 jaar, tramwegagent te Brou wershaven, verdacht van mishandeling van C. Bakker te Brouwershaven op 23 Septem ber jl., 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. d. T., 25 jaar, arbeider en N. K., 45 jaar, huisvr. J. de T., beiden te Arnemui- den, verdacht van koopen van suikerbieten welke van diefstal afkomstig waren te Ar- nemuiden in September jl., ieder 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. I. B. G., 35 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van diefstal van looden ringen te Serooskerke (W.) in September 1933, ten nadeele van M. Polak, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. N. K., koopman te Nieuwerkerk, ver dacht van diefstal van flesschen brande wijn en bessensap te Nieuwerkerk op 28 September jl. ten nadeele van O. van Nieu- wenhuize, 15 boete subs. 10 dagen hech tenis. P. H., 34 jaar, werkman te Vlissingen, verdacht van diefstal van een fiets te Vlis singen op 19 October jl. ten nadeele van E. Hofman 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. M., 77 jaar, landbouwer te 's-Heer Arendskerke, verdacht van beleediging van een veldwachter te 's-Heer Arendskerke op 4 November jl., 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. M., 65 jaar, winkelier te Vlissingen, verdacht van huisvredebreuk te Vlissingen in het gebouw Diligentia op 6 November jl. Behandeling aangehouden tot 9 Janu ari a.s. M. v. Z„ huisvr. A. D., 24 jaar te Goes, verdacht van het als geschenk aannemen van goederen, waarvan zij wist, dat zij van misdrijf afkomstig waren te Goes op 4 No vember jl, vry gesproken. W. J. v. H., 46 jaar, venter te Middel burg, verdacht van beleediging van een veldwachter te Sluis op 8 November jl., 14 dagen gevangenisstraf. L. d. N., 46 jaar, visscher te Vlissingen, verdacht van mishandeling van J. Meul- meester te Vlissingen op 11 November jl., 10 b. s. 5 d. h. L. G., 21 jaar, koopman, F. d. E., koop man, 31 jaar, A. V., 28 jaar, landbouwers knecht allen te Zierikzee, verdacht van diefstal van wijnpeeën te Zierikzee op 8 November jl., ten nadeele van J. Berkhout, ieder 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. R., 57 jaar, handelaar te Goes, ver dacht van mishandeling van G. Goedheer te Goes op 10 November jl., vrijgesproken. S. S., 40 jaar, arbeider te Oosterland, verdacht van mishandeling van J. Nelisse te Oosterland op 16 November jl., 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. S., 25 jaar, te Middelburg, verdacht van vernieling van een bedstede te Middel burg omstreeks 1933 te Middelburg, ten nadeele van C. Jongepier. Behandeling aan gehouden tot 9 Januari aésé A. S., 25 jaar te Middelburg, verdacht van diefstal van een pak receptenpapier te Middelburg op 18 November jl., ten nadeele van W. Verheijden. Behandeling aangehou den tot 9 Januari a.s. J. A. C., 27 jaar, koopman te Hoofdplaat, verdacht van diefstal van vee uit de weide te Hoofdplaat op 24 Juli jL ten nadeele van C. v. d. Sype, vrijgesproken. M. F., 25 Jaar te St. Jansteen, verdacht van beleediging van D. Herman te St. Jan steen op 4 November jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. H. J. E., 29 jaar, visscher te Oostende, verdacht van beleediging van een veldwach ter te Breskens op 4 November jl., 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. J. E., 22 jaar, visschersknecht te Bres kens, verdacht van verzet tegen de politie te Breskens op 4 November jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis A. L. D., 26 jaar, koopman te Westdorpe, verdacht van verduistering van een hond te Westdorpe in October 1933, ten nadeele van E. Rutters, 14 dagen gevangenisstraf. J. P. d. W., 23 jaar, wagenmaker te Os- senisse, verdacht van mishandeling van L. Warrens te Ossenisse op 9 November jl., 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de volgende uitspraken gedaan Oplichting, 3 maal gepleegd J. H. C. K., 20 jaar, bakkersknecht te Middelburg, thans gedetineerd, 4 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. Verboden terugkeer in bewakingsgebied C. de B., 32 jaar, arbeider te St. Jansteen, thans in voorarrest, 1 maand gevangenis straf. Verduistering J. J. F., 41 jaar, make laar te Heinkenszand, thans in voorarrest, 2 maanden gevangenisstraf. Opruiing P. C., 36 jaar, koopman te Koudekerke 30 boete subs. 15 dagen hech tenis. Overtreding zuivelwetC. de W., 39 Jaar, landbouwer te 's-Heerenhoek, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. C. de W., 39 jaar, landbouwer te 's-Hee renhoek, vernietiging van het vonnis waar van hooger beroep, vrijspraak. Overtreding reglement op rivieren en ka nalen J. H., 46 jaar, sleepbootkapitein te Dordrecht. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Overtreding crisis-varkenswetA. L. G., 26 jaar, koopman te Stoppeldijk, vernieti ging vonnis van den kantonrechter en waartegen hooger beroep, voor alle drie de vonnissen, vrijspraak. J. de P., 53 jaar, landbouwer te Zaara- slag, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. G., koopman te Stoppeldijk, bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep met uitzondering van de straf 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. D., 38 jaar, landbouwer te Axel, be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. C. v. O., 37 jaar, landbouwer te Sas van Gent, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. DE BEZUINIGING. Mynheer de Redacteur, Een gezonde en krachtige democratie tracht niet alleen de genietingen en voor rechten, doch ook de lasten en plichten zoo gelijk mogelijk over allen te verdeelen. In tijden van druk dus gezamenlijk de schou ders er onder en ons aller offer. By het verhoogen der belastingen mag bovenstaande wel zeer goed overwogen worden. Die verhoogde belastingen moeten opgebracht worden door salarissen, welke Het kan wezen, dat je een tuin hebt, of dat je ouders een zoogenaamd volkstuintje hebben, of wel, dat je een eigen „huisje" hebt in den tuin, of een eigen kamertje op zolder, en dat je daarvoor nu zelf een eigen, stevige, eenvoudige stoel wilt knutselen. Welnu, daar kan dit eenvoudige model je goed by helpen. Maten en verhoudingen staan duidelijk op het plaatje aangegeven. Ingewikkelde gereedschappen zijn er niet bij noodig. Met een zaag, hamer, spijkers, hout-en wat lijm speel je het wel klaar, al kan een beitel ook nuttig werk doen. Gewoon grenenhout kun je voor alle deelen van dezen stoel gebruiken, al is het mooier om voor de zitting zoogenaamd sa tijnnotenhout te gebruiken. De rug is 9 duim of 22 y2 cM. breed. En het hout moet minstens duim of 1% cM. dik zijn. Je kunt den stoel verder een prachtig an tiek aanzien geven, door hem donker eiken te beitsen. Natuurlijk kun je ook een don ker vernis of lakverf nemen. Het hangt er natuurlijk ook van af, waarvoor de stoel eigenlijk moet dienen en of er misschien andere meubeltjes zijn, waarbij hjj moet passen. Je begint met de plank voor den rug te maken, volgens de opgegeven maat (9 duim breed, 3 voet en 9 duim lang). Om de twee helften van het hart, dat uit de plank gezaagd moet worden, precies ge lijk te krijgen, teeken je eerst één helft en knipt die uit een stuk papier, dat je ver volgens op de plank legt en met een pot lood nateekent. Dan keer je het stuk papier om en teekent de andere helft er langs af. Wanneer de plank door uitzagen of beitelen de juiste vorm heeft gekregen, werk je de ruwe kanten af door ze met grof schuur papier af te schuren. De twee zijkanten van 20 30 en meer verlaagd zijn. De Indische pensioenen laatst weer met 17 Goed cnderwys is het eenige, wat niet- kapitaalkrachtige ouders en dat zijn wy zoowat allen hier hun kinderen kunnen medegeven. Men bezuinige hierop dus niet meer dan op de andere uitgaven. Is er te kort, dan het algemeene kortingsprocent liever verhoogen. Zoo blyft het geheel in tact en wordt er niets geofferd, waar toevallig de minste weerstand is. Dat de plantsoenen niet als „luxe" be schouwd worden, stemt tot tevredenheid. Wij mogen wel wat voor ons vele belas tinggeld hebben. Dan zyn er vermoedelijk nog wel andere meer luxe-uitgaven, die bij vóór-oorlogsche waardeering ook nóg kun nen blijven bestaan. U, Redactie, dankend voor de plaatsing dezer regelen, EEN VLISSINGER. OPROEP TOT MEDEWERKING. Men brengt van Christelijke zijde velerlei bezwaar in tegen de beginselen en metho den van het Fascisme en verwante richtin gen. En wy erkennen het rechtmatige in die gezwaren. Maar wij vragen ook Wat doen w y als Christenen op onze beurt om de ontzettende en geweldig voortschrijdende geestelijke en zedelijke ontaarding van ons volk té slui ten? Schier elke week brengen de bladen be richten van gruwelijke gebeurtenissen of artikelen die ons bloed doen stollen, symptonen van deze ontaarding en ook van haar snellen voortgang. Weet gy, dat in dit met martelaarsbloed bevrijde land geregeld vergaderingen ge houden worden waar op het gruwelijkst en godla sterlij kst met God gespot wordt? De Almachtige niet zelden onder gedrochtelijke spotteekeningen voorgesteld wordt Of Jezus aan het kruis met een gasmasker „bezig de aarde te bedwelmen met vrede" Waar „bazars" gehouden worden waar men voor een kwartje op de beeltenis van Jezus kan spuwen? Weet gij, dat dagelijks „De Tribune" uit gaat, waar in de meest goddelooze en pro fane taal stukken van haat tegen God den stoel hebben precies denzelfden vorm. Door passen en meten stel je precies vast, waar de rug langs de twee zijplanken loopt en trekt daarlangs een potloodstreep. Het is natuurlijk heel eenvoudig om die potlood streep ook op de juiste plek aan den bui tenkant van de zijplanken te trekken. Dat is noodig, opdat je er de spijkers, om de zijplanken aan den rug vast te spijkeren, op de goede plaats inslaat. Bij het inslaan van de spijkers is het verstandig ze telkens afwisselend er een weinig schuin in te slaan. Dus de eerste spijker met de punt een weinig naar schuins links wijzend, de tweede spijker met de punt naar schuins rechts wijzend en zoo vervolgens allemaal. Eerst heb je nog wat lijm gesmeerd op de plek, waar de zijkanten van den rug wor den vastgespijkerd. Teneinde meer verband in den stoel te krijgen, wordt er tusschen twee zijkanten van onderen een verbin dingslat bevestigd, die zoolang is als de rug breed is en ongeveer 5 cM. breed. In de zij kanten van de stoel is onderaan een gat uitgezaagd, waarin deze verbindingslat pre cies past, terwijl er tevens nog aan den binnenkant lijm in wordt gesmeerd. Als je de verbindingslat dan ook nog vastgespij kerd hebt, zal het heele geval zeer stevig zitten. De zitting is van half duims satyn- noten-hout. De achterkant moet schuin toeloopen, zoodat deze zittingplank precies tegen den schuinloopenden rug aan past. De andere kanten van deze plank moeten rond geschuurd worden. Tenslotte wordt ae stoel voltooid door het plankje, gemerkt A, onder de zitting te bevestigen. (De volgende opgaaf verschijnt Woensdag 3 Januari a.s.) voorkomen En weerzinwekkende karika turen van God? Weet gij, dat socialistische en Bolsjewis tische onderwijzers in openbare lagere en middelbare scholen op venijnige en geraf fineerde wijze minachting en spot met God, godsdienst en Christendom in kinderharten en jonge zielen zaaien? Weet gij, dat ongetwijfeld mede als ge volg van deze leeringen, er een zedeloos heid (en dat reeds onder de vroege jeugd) begint te heerschen die „beestachtig" ge- noemd wordt? Dat echtscheidingsprocessen in een onzer groote steden het laatste 10- tal jaren nog weer met ruim 14 procent zyn toegenomen? Weet gij, dat schande lijke literatuur voor „geboorteregeling" dag aan dag op kwistige wijze onder ons volk verspreid wordt? Weet gy, dat om één van onze groote steden als voorbeeld te nemen, dat er in Amsterdam van de 800000 menschen welke daar wonen 700000 niet meer ter kerk ko men? En zoo is het naar evenredigheid in al onze groote steden. En ook in tal van kleinere plaatsen en dorpen; Ja zóó is het in geheele streken van ons land. Wat zullen wij hier tegen doen Bidden en ons verootmoedigen met ons volk Maar ook werken De taak van den Evan gelisatie-arbeid en zijn leiding en bestiering is bijzonder die der kerken, maar die tot stuiting van deze geestelijke en zedelijke ontaarding bijzonder van ons als Christen burgers. We zullen ons ernstig verbinden. Om ons volk wakker te roepen, de Chris tenen uit hun zelfgenoegzaamheid te doen opstaan, en als een eenig man in organi satie voortdurend de Overheid op deze din gen te wijzen, de feiten opsporende en actie tot beteugeling vragende. Niet het minst om, was het mogelijk, als Christenen door persoonlijk en gezamenlijk optreden hier tegen een geestelijk reveil onder ons volk te verwekken. Daartoe roep ik uwe mede werking in. Voor het vormen van een Vereeniging tegen de geestelijke en zedelijke ontaarding van ons volk. Een vereeniging, die op bree» den Christelijken grondslag staat, Roomsch en Protestantsch omvattend. De saamwer king van allen die nog den Christus Gods belijden is noodig. Geef u op en sluit u aan. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Zierikzee, December 1933. MARINE EN LEGER Wijziging bevorderingswet zeemacht. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp wijziging van de bevorderingswet voor de zeemacht 1902 wordt ontleend, dat men zich over het algemeen met de voorgestelde wijziging kon vereenigen. Enkele leden vroegen, wel ke maatstaf zal worden aangelegd bij be vordering by keuze. Is het de bedoeling om ook by de zeemacht de leiderseigenschap pen overwegend afhankelijk te stellen van het met goed gevolg de opleiding hebben ontvangen aan de hoogere marinekrijgs- school? Andere leden meenden, dat dit ze ker niet de bedoeling was maar dat inte gendeel bij de bevordering meer rekening zou kunnen worden gehouden met practi- sche diensten en vooral met den vaartijd. Dat de functie van inspecteur van den geneeskundigen dienst werd opgeheven, werd algemeen goedgekeurd. In verband met vertraging door het slechte weer zal Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van kapi- tein-ter-zee C. ter Poorten, niet heden te Nieuwediep terugkeeren, doch eerst Vrij dag a.s. Bij Kon. besluit zyn bij de Koninklijke marine-reserve bevorderd tot luitenant eer zee der 2e klasse de luitenants ter zee der 3e klasse A. van Altena, A. C. Zoethout en J. D. van der Star is met 2 Januari de kapitein ter zee J. J. Dikkers eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Willemsdorp en met dit bevel belast de kapitein-luite nant ter zee K. van Aller. - Bij Kon. besluit is met ingang van 24 December 1933 den kapitein W. K. van Hasselt, op non-activiteit van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem ge- dan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is hy benoemd tot reserve kapitein by het 14e regiment infanterie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Het Britsch en Buitenlandsch bijbelge nootschap heeft sinds het jaar van haar stichting 442 millioen bijbels en bijbelge deelten verkocht en dat in 667 talen. Het genootschap heeft 1100 man in dienst. Examens. Voor het te Arnhem gehouden examen Esperanto B (onderwijsbevoegdheid) slaag de de heer P. Homan te Eindhoven, die zijn opleiding genoot bij den heer Jos. A. de Roos, alhier. Geslaagd voor derden stuurman de heer L. van Beusekom, leerling van de „de Ruy- terscnool". Voor het examen Fransch M. O. (B) 19 te Amsterdam geslaagd onze vroegere 8tadgenoote mej. J. M. J. van Beers, thans te 's-Gravenhage. Alle rechten voorbehouden. Copyright „Everyday Mechanics?. Nadruk verboden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6