NOOTJES nüDT VSIÜG GEMENGD NIEUWS De firma De Groof Co., agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt ons, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 22 dezer van Marseille ver trekkend stoomschip „Slamat", op 21 de zer om 15 uur 40 van Den Haag (H.S.M.), om 16 u. 12 van Rotterdam (D.P.) en om 17 u. 17 van Roosendaal zal vertrekken. De verveners in Friesland klagen dat, niettegenstaande wrj veel koud weer heb ben gehad, er hoegenaamd geen vraag naar turf is. Deze brandstof kan niet meer con- curreeren tegen den lagen prijs van de zwarte brandstof. «O O Door het Burgerlijk Armbestuur te Veen- dam is bekend gemaakt, dat in het ver volg geen onderstand zal worden verleend aan personen, die in het huwelijksbootje stappen zonder zekerheid te hebben ook de financieele lasten van het stichten en on derhouden van een gezin te kunnen dragen. O De gemeenteraad te Arnhem heeft met 18 tegen 11 stemmen aangenomen een voorstel van B. en W., waarbij de vrouwe lijke ambtenares, die in het huwelijk treedt, wordt ontslagen. 9 e Opa Breys te Rotterdam, die op 6 De cember zgn lOOen jaardag herdacht, is gis teren overleden. Tot kort voor zijn sterven is hij bij volle kennis gebleven. O De gemeenteraad te Rotterdam heeft 50.000 gevoteerd voor voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het ma ken van een tunnel onder de Nieuwe Maas. O De belasting op de openbare vermakelijk heden te Rotterdam heeft in November op gebracht 60.073, tegenover f 70.301 in November 1932. 39® De Prov. Staten van Groningen hebben met 24 tegen 17 stemmen een voorstel aan genomen, waarin Ged. Staten worden ver zocht bepalingen te overwegen, ten aanzien van het ontslag van ambtenaressen by hu welijk of brj het leven in concubinaat. 9 O In de universiteiskliniek te Weenen heeft een 45-jarige vrouw, de echtgenoote van een koetsier, haar 29e kind gekregen. Van deze 29 kinderen zgn 23 jongens en 6 meisjes. Er zijn nog 16 in leven, en wel 12 jongens en 4 meisjes. De meeste kinderen zijn zonder geneeskundigen bijstand ter wereld gekomen. 9 0 9 De toestand in de Duitsche piano-in dustrie ziet er hachelijk uit. Het aantal werklieden bij die industrie betrokken, is verminderd van 33.000 in 1925 tot 1400 op het laatst van dit jaar. O Te Innsbrtick werd gisteren om 21 uur 41 een hevige en onmiddellijk daarna een lich te aardschok waargenomen. O O O In het dorpje Swilczd bij Rzeszow in "West Galicië, heeft men in een brandend huis vier lijken gevonden. Men vermoedt dat het hoofd van het gezin, een Poolsche boer, zijn vrouw en twee kinderen heeft ge dood en daarna zelfmoord gepleegd, na zichzelf en het huis met petrouleum te heb ben begoten en in brand gestoken, In een kleine grensstad tusschen Lijfland en Rusland zijn 14 Roomscli-Katholieke priesters en 4 Roomsch-Katholeike leeken tegen 26 in Litauen gevangen genomen communisten uitgeruild. eveneens uitgesloten is, dat de beschuldig de communisten aan de brandstichting heb ben meegeholpen. Veeleer bestaan ernstige aanwijzingen, dat leden van de nationaal - socialistische partij op de een of andere manier aan den brand medeplichtig zijn. Verder zeide Bergery, dat er te Leipzig niets gebeurd is, dat hun standpunt betref fende de onschuld van Torgler kon wijzi gen. De president deelde tenslotte mede, dat morgenmiddag de commissie haar offi- cieele conclusie zal bekend maken. VRIJSPRAAK VAN TORGLER VERWACHT. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft dat het na het pleidooi van dr. Sack boven al len twijfel verheven is, dat Torgler vrijge sproken zal worden. Het blad oefent voorts scherpe critiek op den procureur-generaal Werner en zegt dat zijn requisitoir zwak was en dat staat en regeering beter verte genwoordigd hadden moeten zijn. Uit wat het blad verder mededeelt, blijkt, dat men een nieuw proces tegen Torgler kan ver wachten wegens hoogverraad, natuurlijk buiten verband met de brandstichting, zoo dra het brandproces is afgeloopen. De correspondent van „Berlingske Tiden- 8e" te Berlijn, die hiervan melding maakt, voegt er aan toe, dat hij herhaaldelijk uit kringen in de omgeving van de staatspoli tie heeft vernomen dat er een proces zal worden aanhangig gemaakt tegen den communistischen leider Th&lmann en zijn partijgenooten. Bij dit proces worden Tor gler en de lange reeks communisten en communistiscn-gezinden betrokken, die te Berlijn of te Spandau gevangen zitten, o.a Ludwig Renn, Erich Mühsam en Karl Os- >ietzky. Dezelfde correspondent meldt dat Dimt- troff een nieuw proces te wachten staat r wegens pasvervalsching en omdat hij ge- ruimen tijd onder een valschen naam ui Duitschland heeft vertoefd,. Fdai is fabelachtig. De snelheid van uw auto Is ongeloofelijk. Maar hoe harder u rijdt, hoe harder u ook ergens tegenop botst. HET FRANSCHE LEGER. De Fransche Kamer heeft met 449 stem men tegen 147 de wet aangenomen, welke den minister van Nationale Verdediging machtigt den tegenwoordigen dienstplich tigen leeftijd met 4 maanden te verhooger: Deze regeling zal de regeering in staat stellen in het tekort der effectieven te voorzien, dat vooral merkbaar zal zijn in 1936, wegens de geringere geboortecijfers in de oorlogsjaren. Men zal in het tekort voorzien door re- cruteering van 15.000 specialisten. In den loop der zitting werd Tardieu, die het ontwerp bestreed, omdat hg het een geïmproviseerden maatregel acht, bestre den door Daladier, die in een toegejuichte rede wees op de dwaling, welke gelegen is in de bewering, dat Frankrijk niet in staat zou zijn zijn veiligheid te verzekeren en die krachtig opkwam tegen manoeuvres om een ongerechtvaardigde paniek in het land te zaaien. Het totale aantal actieve soldaten is 468.000, waarbij komen 500.000 reservisten, die een volledige opleiding genoten hebben. De credieten zijn aangewend om het le ger van modern materiaal te voorzien, zon der hetwelk de manschappen gevaar zou den loopen om, als in 1918, weggevaagd t.e worden. Frankrijk beschikt over een stel sel van versterkingen zonder gelijke in de wereld of in de geschiedenis, en de minister van oorlog zal de vereischte credieten vra gen om dit stelsel uit te breiden tot aan de zee. Daladier weigerde te gelooven, dat het mogelijk zou Zyn een natie met een leger van 500.000 man tegen den grond te wer pen en betoogde, dat de voornaamste kracht der natie het geheel is van haar krachtige mannen. Het probleem bestaat uit het wapenen, het voorzien van een kader en het mobili- seeren van deze manschappen onder de beste voorwaarden. Eindelijk, na verzekerd te hebben, dat. welke ook de verwikkelingen der gebeurte nissen mogen zijn, Frankrijk ze met kalm te onder het oog zal kunnen zien, en het hoofd bieden aan alle eventualiteiten, be sloot Daladier, na gewezen te hebben op den eenvoud van den voorgestelden maat regel. Wij staan heden voor noodzakelgkheden. Keurt de regeering goed, die u vraagt de maatregelen te verstrekken, welke kunnen voorzien in het tekort van effectieven, on der andere door recruteering van een mo biele garde voor de verdediging der gren zen, of geeft gij de voorkeur aan een dienst van 18 maanden of 2 jaar Na eenig debat heeft de Kamer zich ten slotte aangesloten bij het advies der regee ring. HET POLITIE SCHANDAAL IN BELGIË. In een interview verklaarde de burge meester van Brussel, de heer Adolph Max, zeer onder den i idruk van de aan het licht gekomen feiten te zijn. Hij wenschte zich van iedere beschouwing over deze feiten te onthouden, doch legde er den nadruk op, dat zij gebeurd zijn buiten het gebied van zijn ambtsbevoegdheid. De commissarissen van politie hebben namelijk, verklaarde hij. een dubbele kwaliteitzij zijn bestuurs ambtenaren, en hangen in deze kwaliteit van den burgemeester af, maar tevens zijn zg rechterlijke ambtenaren, die als zooda nig volkomen onafhankelijk zijn van den burgemeester, doch onder bevel en opzicht van het parket staan. De onregelmatighe den, dit den Brusselschen hoofdcommissa ris en verschillenden van zijn ondergeschik ten ten laste worden gelegd, hebben zij be gaan in hun kwaliteit van rechterlijk amb tenaar, waarmee de burgemeester niets te maken heeft. Het was hem derhalve ook niet mogelijk geweest, deze onregelmatig heden te ontdekken. „Ik ben niet alleen verrast", eindigde de burgemeester, „maar verbijsterd door het schandaal, dat zoo plotseling dank zij het ingrijpen van het parket, tekortkomingen en onwaardigheid heeft onthuld van mannen, die uit den aard van hun ambt de eersten zouden moe ten geweest zijn om een voorbeeld van eer lijkheid te geven." DE SPAANSCHE REGEERINGS VERKLARING. Minister-president Lerreux heeft Dins dag in de Spaan sche Kamer de regeerings- verklaring afgelegd. Het hoofddoel van zijn regeering is het herstel van den soci alen vrede en de achting voor de wet. Er moet een einde komen aan de voortdu rende opstanden. Het openbare crediet moet verbeterd worden door de aanvatting van openbare werken, aoor de uitbreiding van het spoorwegnet, de bouw van hydrau lische installaties, terwijl voorts een her vorming van den landbouw moet worden ter hand genomen. Ten aanzien van de ge wapende macht zeide de premier, dat in leger en vloot een andere geest ingang moet vinden, evenzoo moeten de verschil lende ^lassen van het volk nader tot el kander worden gebracht. In de godsdienst kwestie moet gewetensvrijheid worden ge waarborgd. Overigens zal de regeering het leekenstandpunt handhaven, zoomede de tot nu toe op sociaal gebied getroffen maatregelen. De republiek zal worden ge consolideerd doordat alle Spanjaarden na der tot de republiek zullen worden ge bracht. Onder zekere voorwaarden moet, gestreefd worden naar amnestie. De Ka mer zal dit evenwel moeten voorstellen. De leider der volksactie, Gil Robles, ver klaarde dat zijn partij de regeering zal steunen, omdat do tgd nog niet is geko men voor een uitgesproken regeering der partijen van de rechterzgde. De politiek van vervolging moet worden uitgescha keld. Arbeidsvrgheid, een amnestiewet, zoomede een wet ter bescherming van werkloozen zullen worden ingediend. Voorts sprak Gil Robles over een her vorming van den landbouw, zoodat kleine boerenbedrijven zullen kunnen worden op gericht. Ten slotte eischte hij zoo spoedig moge lijk tot standkoming van een concordaat. De regeering heeft besloten, ondanks den alarmtoestand, de perscensuur in ge heel Spanje op te heffen. DE HERVORMING VAN HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Lord Salisbury heeft in het Engelsche Hoogerhuis een ontwerp ingediend voor de hervorming van het Hoogerhuis door ver mindering van zijn leden-aantal, met het doel zijn machtsbevoegdheden te vermeer deren en te versterken. Lord Salisbury verklaarde, dat de leden van beide huizen een klein comité hebben gevormd, om de voorstellen in te dienen, welke beoogen, Groot-Britannië te verzeke ren tegen een plotselingen omkeer. Het ontwerp is op deze voorstellen gebaseerd. Hij vestigde de aandacht op de zaken in het buitenland, waar de oude ordening ver vangen was door dictaturen. In Engeland moest men zich tegen dergelijke pogingen beveiligen. Het is de plicht van het Hoogerhuis, zoo danige wijzigingen aan te brengen in zijn constitutie, dat het land hierdoor beveiligd is en door aldus te doen gaan de leden niet verder dan strikt noodzakelijk is. De bedoeling van het ontwerp is het huis voldoende macht te geven om te voorko men, dat het land grondige wijzigingen zou ondergaan. De maatregelen beoogen, het aantal erfelijke zetels in het huis te ver minderen tot 150 pears, terwijl voorts 150 leden van daarbuiten, de pears van konink lijken bloede, de leden van het buis deel zullen uitmaken. De indiening is goedgekeurd met 84 tegen 35 stemmen. VERSTERKING VAN DE BRITSCHE LUCHTVLOOT De „Daily Telegraph" meldt, dat het ontwerp-begrooting voor het komende ja at een voorstel zal bevatten tot versterking van de Engelsche luchtvloot met vier es kaders. Dit beteekent, dat een order zal worden geplaatst voor ongeveer zestig nieuwe machines, in hoofdzaak gevechts vliegtuigen voor de Royal Air Force. Ver der kan een spoedige uitbreiding der reser ve-luchtstrijdkrachten worden verwacht. Men wil het totale uitbreidings-program voor de Engelsche luchtvloot in ongeveer drie jaar hebben voltooid. DUITSCHE EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA. Sinds het Hitler-regime in Duitschland zich definitief heeft gevestigd, is er nieuwe hoop gekomen by de Duitschers in de oude kolonie Damaraland, dat Zuid-West-Afrika weer tot Duitschland zal gaan behooren. Zag het er voorheen naar uit, dat Z.W. Afrika een deel en zelfs een provincie van de Zuid-Afrikaansche Unie zou worden, het Nazi-bewind in Duitschland heeft hierin verandering gebracht. Het grootste enthousiasme van de Duit schers voor Hitier heeft de Nederlandsche en Engelsche politieke leiders in Zuid-Afri ka beducht gemaakt voor den grooten stroom Duitsche immigranten van den laat- sten tgd. Zg verklaren, dat indien aan al deze nieuwe kolonisten het kiesrecht zou worden verleend, de Duitschers de verkie zingen met groote meerderheid zouden winnen, zy meenen voorts, dat de Duit schers, indien zg de meerderheid hebben in de wetgevende vergadering, een motie van wantrouwen zullen doen aannemen in de Zuid-Afrikaansche Unie als mandaatmo- gendheid en den Volkenbond zullen vragen de vroegere kolonie aan Duitschland terug te geven. De kwestie heeft nieuwe belangstelling gewekt doordat in een massavergadering van Unionisten een resolutie is aangeno men, waarin de regeering te Kaapstad wordt verzocht voortaan alle leden van de wetgevende vergadering te laten zweren, dat zq de politiek van de regeering van Zuid-Afrika zullen naleven en zullen aftre den, indien zij te dien opzichte in gebreke blijven. Het doel van deze door de Unionis ten aangenomen resolutie is te verhinderen dat de Duitsche leden van de vergadering aan de Duitsche regeering toegeschreven doeleinden zullen nastreven door bemidde ling van de „Deutsche Bund", die, naar het heet, uit Duitschland wordt gecontroleerd. Indien de regeering te Kaapstad gehoor geeft aan deze resolutie, zal het gevolg waarschgniyk zijn, dat na de nieuwe ver kiezing in September a.s. geen Duitschers voor de wetgevende vergadering zullen worden aangewezen. Met een twee-derde meerderheid zouden de Unionisten in staat zijn de grondwet te wijzigen, teneinde te verhinderen dat de huidige positie terugkeert. Een wethouder op klom pen. Ten plattelande zijn de vloeren van de raadzalen niet met weelderige tapijten belegd gelijk in de groote steden. De vroede vaderen van onze kleinere gemeenten schui- felvoeten dus niet zoo geruischloos als hun meer bevoorrechte collega's uit de stad, vooral niet wanneer zij op klompen loopen. Tot welke verwikkelingen deze sobere le venswijze kan leiden, leert echer, aldus de „N.R.Ct.", het verslag van de jongste raadsvergadering van de gemeente Dreu- mel Wethouder Cruysen uit zijn verontwaar diging over het feit, dat de veldwachter, wiens woning onder de vergaderzaal is ge legen, hem op zeer onhebbelijke wijze heeft verweten, dat hij op klompen de vergade ring van Burg. en Weth. heeft bezocht. Spr. is van meening, dat deze ambtenaar buiten zijn boekje is gegaan en laat tegen diens uitlating een ernstig protest hooren. De voorzitter verklaart, dat hem geen enkel wetsartikel of reglement bekend is, dathet dragen van schoenen in de ver gaderingen voorschrijft. Het lid Boumans stelt voor om op^een volgende raadsvergadering „unaniem", bij wijze van protest, op klompen ter vergade ring te verschijnen. Als de veldwachter nu maar geen proces verbaal wegens „burengerucht" opmaakt I Een moederdag te Rome Ter gelegenheid van een dag, gewijd aan moeder en kind, zullen 92 moeders, die het grootste aantal levende zoons van heel Italië hebben, aan Mussolini worden voor gesteld. De uitgekozen moeders, één voor elke provincie, vertegenwoordigen elk ge middeld veertien levende zoons. Een moe der uit Napels kan zich beroemen op ne gentien levende zoons. De uitgenoodigde moeders zullen te Rome de gasten zijn van het Instituut voor Moeder- en Kinderzorg, een instituut karakteristiek voor het fas cistisch regime. De manifestatie die moet worden gehouden in het kader van een de mografische campagne, zal nog vóór Kerst mis plaats hebben. Een cycloon b g Madras. Volgens gisterenavond te Bombay ont vangen berichten, is Chidambaram een in de nabgheid van Madras gelegen plaats, waar vele bewoners het week-end plegen door te brengen door een cycloon ge teisterd. Niet minder dan 300 personen moeten hierbij om het leven zijn gekomen, terwijl een paar honderd personen zouden zijn gewond. Het monster van Loeh Ness. Naar aanleiding van de pu blieke belangstelling in Engeland voor het geheimzinnige zeemonster dat in het Schot- sche meer Loch Ness in Inverness zou zgn waargenomen, publiceert de „Deutsche All- gemeine Zeitung" het verhaal van den in den oorlog bekenden duikbootcommandant Freiherr von Forstner, die indertgd het be vel voerde over de duikboot „U. 28". Forst ner schrgft o.a. Op 30 Juli 1915 brachten wy niet onze „U. 28" in den Atlantischen Oceaan het Engelsche stoomschip „Iberian", metende 5223 bruto registerton, met een kostbare lading stukgoederen tot zinken. Het onge veer 180 M. lange schip begon aan den achterkant snel te zinken en met den voor steven bijna loodrecht in cc lucht zonk het op een plaats, die eenige duizenden meters diep is. Het schip was na ongeveer 25 se conden geheel verdwenen, toen wij op een diepte, die wg natuurlijk niet konden vast stellen, een hevige ontploffing hoorden. Misschien was het schip toen reeds duizend meter onder de wateroppervlakte. Kort daarop werd tegelgk met eenige wrakstuk ken een reusachtig zeemonster hevig kron kelend en om zich heen slaand twintig a dertig M. de lucht in geslingerd. Op den commandotoren stonden op dat oogenblik mijn beide officieren van de wacht naast mg, alsmede de dienstdoende machinist, een stuurman en een roergan ger. Onmiddellijk maakten wg elkaar op het zeemonster opmerkzaam een poging om het te fotografeeren mislukte, omdat het dier na tien a vijftien seconden weer in het water verdwenen was. Het verschijnsel was ongeveer 20 M. lang en had eenigszins den vorm van een kroko dil, twee vóór- en twee achterpooten met stevige zwemvliezen en een langen, naar voren spits toeloopenden kop. Aardverschuivingen in Noor d-I talie. Door een aardver schuiving van buitengewonen omvang is de spoorlijn Pisa-Abetone-Brenner voorloopig versperd. In de buurt van Pistoia is een aardmassa van 500 M. lengte, 800 M. hoogte en een groote dikte, los geraakt, waarbij een huis, dat door straten makers werd bewoond, is vernield. Men vreest, dat de rivier Lima buiten haar oevers zal treden, daar de massa in het stroombed is terecht gekomen. Een krokodil veroor zaakt een paniek. Bg een voorstelling te Perouse, waar een bekend Fakir proefnemingen deed met hypnose van dieren, viel een krokodil ter lengte van vijf meter, na het ontwaken van het podium in de zaal. Er ontstond een oogenblik een pa niek en de toeschouwers namen de vlucht. Het personeel slaagde er echter in, het beest te grijpen, waarna de voorstelling op normale wgze doorging. Veiling van kostbare juweelen. In den bekenden kunst handel Christie te Londen is Vrijdag eer collectie kostbare juweelen voor 30.00U pond sterling guve id. Tal van kostbaarheden waren, volgens de „Daily Mail" door de overleden eigenaars bestemd verkocht te worden om met de opbrengst liefdadige instellingen te steu nen. Van wijlen lady Mount Stephen werd een diamanten en paarlen tiara voor 80') pond sterling verkocht ten behoeve van een ziekenhuis. Een paarlen halssnoer MEDEDEELINGEN VAN ONZE ADVERTEERDERS. EEN PRIJSVRAAG. Wg vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de A. J. P.'s prijsvraag, waarvoor een hoofdprijs van 500 beschikbaar wordt gesteld en verder verschillende andere prijzen. bracht 940 pond op voor het Reddingswe- zen, een diamanten halsketting 635 pond voor een weeshuis. Op juweelen, welke volgens de mededee- lingen hebben toebehoord aan een keizer lijke familie, werd hoog geboden. Een dia manten balsversiersel, hetwelk eigendom is geweest van keizerin Joséphine, werd verkocht voor 1500 pond sterling. Een dia manten halsketting, door prins Eugène van zijn moeder, keizerin Joséphine, ge ërfd, bracht 500 pond op. Het derde van de koninklgke sieraden, een met juweelen be zette gouden snuifdoos, in 1820 door Geor ge IV coen nog prins-regent) aan de echt genoote van een Russisch gezant geschon ken, werd geveild voor 205 pond sterling. Een bloedige botsing te Chicago. Te Chicago is door Russi sche emigranten een betooging gehouden tegen de geweldmethoden der Sovjet-regee- ring in de Oekraïne. Er ontstond een bot sing tusschen betoogers en Amerikaansche communisten, die ontaardde in een ernsti ge vechtpartg, waarbg gebruik werd ge maakt van gummistokken, flesschen en straatsteenen. In totaal werden 20 perso nen zoodanig gewond, dat zij zich in zie kenhuizen moesten laten verbinden, waar na zg door de politie werden gearresteerd. De demonstreerende Oekraïners werden beschermd door een stormafdecling, die. gekleed waren in khaki-hemden en met ge weren waren uitgerust. Weg Joden! De volgen- d eIn het te Genève verschijnende „Journal des Nations" heeft Graaf Carlo Sforza dezer dagen het volgende geschre ven, dat wel een zeer schril licht werpt op hetgeen de Joodsche kinderen thans in Duitschland moeten meemaken. „Een myner nichten aldus de schrijver bracht dezen zomer te Würtemberg door. Daar zij in het schoolwezen veel be lang stelt, vroeg en verkreeg zg verlof, om de scholen te bezoeken. Op één der scholen zag zij het volgende In de pauze mochten alle kinderen de schoolcantine binnentre den, waar ieder kind een kop melk en een stuk brood in ontvangst kon nemen. Eén voor één traden zij het lokaal bin nen, doch telkens wanneer een Joodsch kind aan de beurt kwam, schreeuwde de directrice, die de kop met melk in haar hand hield „Weg Joden De volgende", lederen dag herhaalde zich dit tooneel. Men bespaarde het den kiemen Joodschen kinderen niet, om in de rij te staan, men bespaarde hun evenmin, hun hand naar de kop melk uit te steken...... De Christen kinderen moesten dagelijks getuige zgn van dit schouwspel, opdat zij leeren konden, hoe men een Joodsch kind moet behandelen, dat honger heeft en eten wil Een nieuw Duitsch ge weertype. In den laatsten tijd hebben er geruchten geloopen dat de ge- weerfabriek Schultz en Larzen te Odenee op het eiland Funen proeven aan het ne men was met de vervaardiging van een nieuw en zeer doeltrefend militair geweer type van den Duitschen staat. De Duitsche hoofdingenieur Gehrlich uit Kiel, in de internationale wapenindustrie bekend ais constructeur van een geweer met bijbehoo- rende projectielen die het sterkste stalen nantser kunnen doorboren lieeft namelijk langen tgd te Odense vertoefd en in nauw contact gestaan met de geweerfabriek. De directie heeft tegenover „Politiken" bevestigd, dat een dergelijke samenwer king plaats heeft gehad en de fabriek bezig was voor rekening van Gehrlich proeven te nemen met modellen en constructies waarop deze octrooi wil nemen. Het gaat om de vervaardiging van een speciale geweermonding, die bijzonder geschikt is voor Gehrlichs nieuwe projectiel en in staat is de schietzekerheid aanzienlijk te vergrooten. Op de vraag of de fabriek te Odense het nieuwe geweer met toebehooren zou gaan maken, verklaarde de directie, zich daarover op het oogenblik niet te kunnen uitlaten. De geweren, die men tot dusver had vervaardigd, waren niet voor verkoop bestemd. De „Daily Herald" meldt naar aanlei ding van dit geval, dat agenten van den geheimen dienst van verschillende Euro- neescbe landen aan den uitvinder, die vol gens het blad Gerlich heet trachten het geheim te ontfutselen van zijn kogel, die de „gevleugelde verschrikking" wordt ge noemd en doodelijker is dan welke andere kogel ook, en van het speciale geweer, waaruit deze wordt geschoten. Voor zijn bezoek aan Denemarken heeft Gerlich aan de „Daily Herald" meldt, vele maanden in een dom in Kent vertoefd en dezer dagen zou hg op het eiland Funen een kasteel gekocht hebben om dicht b\j de fabriek te kunnen zijn. Het geweer is, zoo weet bet blad nog te melden, bestemd om den „Halgar-Utra" kogel af te vuren, die volgens der» uitvin der een snelheid heeft van iniim 1700 M* per seconde, meer dan tweemaal de nor* male kogelsnelheid. Deze kogel heeft den bgnaam van „gevleugelde verschrikking" gekregen wegens de vinnen of vleugels op

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2