500 300 150 100 25 AKKER.CACHET5 (■AKKERTJES") WOENSDAG 20 DECEMBER EERSTE BLAD Weer onprettig? NO.300 71e Jaargang 1933- lilgne: firma F. VAN DE VE10E Ir.. Hlilitinl St-iO. Ilissin|in.iilil. ID. Pistretening (till Verschijm dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PRQVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTlEPKijSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi] verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit bladen Tlieutae Kwartaal - Mbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Kunnen wy nog rekenen op terugkeer van de strenge vorst De weerkundigg medewerker van „het Vad." beantwoordt deze vraag als volgt Het hangt voornamelijk af van de mete orologische gebeurtenissen in het Noorden. Het is mogelijk, dat de warme luchtstroom, en met haar de diepe depressies, zich naar het Noorden verplaatst, in welk geval de vorstkansen weer zullen toenemen, maar het kan ook zijn, dat het omgekeerde het geval zal zijn, waardoor het met de vorst voor langen tijd uit zou zijn. Voorloopig is zoowel het een als het ander twijfelachtig, hoewel de temperatuur nog wel dicht bij het vriespunt zal blijven. Na een paar da gen zal de toestand zich wel in een der beide richtingen ontwikkelen en zullen de vooruitzichten zich dan duidelijker aftee- kenen. Tabaksaccijns. De ontvanger der accijnzen te Vlissingen, kantoor houdende Prins Hendrikweg 12, vestigt er de aandacht van de belangheb benden op, dat het bedrijfsvergunningsrecht ad 5 voor 1 Januari 1934 moet worden voldaan. Bij betaling behoort de bruine kaart te worden medegebracht, teneinde daarop kwitantie te ontvangen. By opheffing van het bedrijf van hande laar in tabaksfabrikaten moet vóór 31 De cember a.s. intrekking der bedrijfsvergun- ning worden verzocht. Eventueele kosten van vervolging, wegens niet voldoening van bedoeld recht, brengt hooge kosten mede. P. T. en T. Aan den kantoorbediende le klasse bij den post- en telegraafdienst J. Meijnderts, van het post- en telegraafkantoor te Vlis singen is wegens langdurige ziekte met in gang van 1 Januari 1934 eervol ontslag verleend. Verplaatst met ingang van 1 Januari 3934 de assistent b(j den postdienst A. G. Nijmeijer, van Amsterdam, postkantoor, naar het post- en telegraafkantoor te Mid delburg. Eervol ontslag verleend. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 April a.s. aan M. Meyer te Vlissingen, op eigen verzoek, eervol ont slag verleend als dekknecht bij den provin cialen stoombootdienst op de Wester- schelde, MIDDELBURG. Zangjreeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Die Schopfung. Concert- cn Gehoorzaal. Gaf Haydn door het schrijven van Schöp fung en Jahreszeiten nog op hoogen leeftijd Uewyzen van frischheid van geest, pittigen humor, scheppingskracht en genialiteit, gisterenavond was het de bijna eên eeuw tellende zangvereeniging „T. O. en U", wel ke van „Die Schöpfung" een in alle opzich ten geslaagde uitvoering neeft gegeven. »»Noch de lichtkunst noch de muziek kun nen op een werk wijzen, dat aan deze stof Sen zoo heerlijken kunstvorm gegeven heeft als Haydn's Schöpfung", zegt Ferdinand Hiller. Het meesterwerk siert dan ook nog steeds de programma's der zangvereenigin- gen, omdat er een zeer bijzondere bekoring van uitgaat, omdat het de heerlijkste ge waarwordingen wekt, omdat de meest ka rakteristieke toonschilderingen verbonden met melodieën van onvergelijkelijke frisch heid, welluidendheid en volmaakten vorm, de overal melodieuze muziek zoo gemakke lijk aanspreekt en in het gehoor ligt. En al mogen de geestige ritornellen een naïef idee wekken, niemand zal toch willen ont kennen, dat de muziek gevoelig melodisch, vol fijne wendingen in de harmonie en in de instrumentatie is, dat alles mooi klinkt, dank zij de voortreffelijke schrijfwijze, waardoor men den fijnen geest en de groote vakkundigheid moet waardeeren. De koren zijn zóó geschreven, dat de zangers en zangeressen er wel genoegen in moeten hebben. En dat hadden de leden van „T. O. en U." ook. Zij hebben zich van hun sterkste zijde doen kennen. Met toewijding en accuratesse, met echte bezieling, met frisschen weiverzorgden klank en rhyth- misch gestreng is er gezongen. En al komt veel in „Die Schöpfung" voor rekening van de solisten, het koor kan zingen en het heeft gezongen In „Stimmt an die Seiten", „Die Himmel erzahlen", „Vollendet ist das grosse Werk" en het majestueuze slotkoor bijv. steeg men tot indrukwekkende hoogte, terwijl de meest aangrijpende passage „Und Gott sprach es werde Licht, und es war Licht" voortreffelijk grandioos door koor en orkest werd geïnterpreteerd. Haydn schildert in zijn oratoria met vaste hand. Een orkest in juiste bezetting, zooals hier het geval was, heeft dan ook een dank bare taak. We moeten daarbij echter niet alleen denken aan de zoo nauwkeurig nage bootste natuurklanken, doch ook aan de hoogerstaande weergaven van stemmingen door instrumentale kleuren als in de inlei ding tot „Die Schöpfung". Het orkest heeft zich in begeleiding en illustratie bijzonder onderscheiden 't was af tot in de tallooze kleine trekjes. We maken van deze gelegen heid gebruik om even te wijzen op de ver andering, welke het vroeger amphitheaters- gewijze gebouwde podium heeft ondergaan, waardoor bereikt is, dat de klankgolven van het orkest beter samensmelten alvorens zij de zaal instroomen en zich gemakkelij ker assimileeren met de zangstemmen, in- stede van deze bij groote kracht te dekken. Zooals wij bereids schreven is er in dit oratorium veel solo-zang. In de eerste plaats noemen we Nanda Gerretsen, die haar vermoeiende sopraanpartij technisch vlekkeloos en met nobele voordracht onge meen boeiend gezongen heeft. Alles opsom men zou ons te ver voeren, doch de aria „Auf starkem Fittiche schwinget sich" moeten we toch memoreeren, evenzoo het duet „Holde Gattin Dir zur Seite", dat haar met den bas, Louis Smitshuysen, een speciaal applaus bezorgde. Al moet de voordracht van dezen zanger nog aan uit drukking winnen, zeer zeker had hij vele goede momenten, evenals de tenor, Henk Viskil, wiens met halve stem gezongen maan-zang beslist vermelding verdient. Ook in de terzetten gaven de solisten veel moois te genieten. Als steeds was de talentvolle directeur, de heer Joh. H. Caro, in zijn volmaakte liefde voor de schoonheid voorbeeldig. De spontane hulde hem gebracht, deelde hy met alle uitvoerenden. Nanda Gerretsen had bloemen. O. Het Kunstmuseum. Het Kunstmuseum te Middelburg ontving van mevr. L. K. van der HartsHafkamp ten geschenke twee schilderijen, een van Frans van Leemputten „Schuur met var kens" en een van Schenkel „Kerkinte rieur". Wijlen mevrouw Blum-de Niet ver maakte aan het museum een groot zeestuk van Mesdag. De schaatsenwedsfcryden voor militairen. Het moge dan gisteren flink zyn blijven dooien, er moge aan de kanten van de vest water op het ys zyn gekomen, de hanen der flsclub bleven droog en al was het ys zach ter dan de vorige dagen, er kon nog be hoorlijk gereden worden en de wedstrijden voor de mannen van land- en zeemacht konden onder groote belangstelling tot een goed einde worden gebracht. Vooral het kampen tusschen een vyftal van de S.D.A.O. en een vijftal van de marine in de middaguren trok veel publiek en er was dan ook een groote spanning in dezen vreedzamen kamp, die met een overwinning van de landmacht eindigde. Na afloop formeerde zich een stoet met het marine muziekkorps, dat zich tijdens de wedstrijden reeds dapper geweerd had, en trok van het Seisplein naar de Markt, die nog eenmaal is omgemarcheerd voor dat allen zich naar de bovenzaal van „de Ver genoeging", belangloos voor de prijsuitdee- ling beschikbaar gesteld, begaven. Nadat het muziekkorps de bijeenkomst met het Wien Neerlandsch Bloed had ge opend, waarbij allen zich van hun zetel verhieven, nam de secretaris van de Mid- delburgsche ijsclub, de heer H. A. Enklaar het woord om namens het bestuur welkom te heeten kolonel Vreede, ondercommandant der marine te Vlissingen majoor Berghuis, commandant van de S.D.A.O., de officieren, onderofficieren en manschappen. Spr. wees er op, dat het goed weer was geweest voor dezen wedstrijd en het een genoegen was de banen daarvoor beschikbaar te stellen. In zijn functie van voorzitter van het comité tot behoud van garnizoen te Middel burg herinnerde spr. nog even aan de ge slaagde pogingen in 1922 en 1932 om het geheel verdwijnen van garnizoente voor komen. Hij weet, dat sommige leerlingen Middelburg ver weg vinden, maar wijst er de Groningers en Friezen onder hen op, dat ook de Zeeuwen goede Nederlanders zijn en vertrouwt, dat zy ook later nog wel eens met hun familie, him aanstaande of hun vrouw naar Middelburg zullen terug komen. Majoor Berghuijs bracht het bestuur dank voor de geboden gelegenheid van de banen gebruik te maken en daarboven nog prijzen beschikbaar te stellen. Komende tot het samenwerken van landmacht en marine in deze juicht spr. dit zeer toe en hy brengt kolonel Vreede dank voor zijn medewerking en het beschikbaar stellen der muziek. Kolonel Vreede begon met de verzeke ring, dat de marinemannen steeds gaarne naar Zeeland komen, omdat zij daar steeds een aangenamen tijd weten te hebben. Hier ziet men Nederland op zijn best. Het was ook voor spr. buitengewoon pïeizierig met de landmacht samen te werken. Men heeft daarbij het natuurwonder ge had, dat terwijl allom plassen op straat en zoovoort aanwezig waren, de banen van de ysclub goed berijdbaar waren. Spr. stelde het op zeer hoogen prijs, dat de Commissaris der Koningin een prijs be schikbaar stelde, zoowel voor de marine ais voor de landmacht en verzocht jhr. Quarles van Ufford Jr. dien dank aan zijn vader te willen overbrengen. Ook bracht spr. dank aan den heer P. A. Pieterse, die twee paar en aan de frima De Jager, die een paar schaatsen als prijs schonken. Dank bracht spr. ook aan de muziek, die nog slechts een half jaar onder leiding van kapelmeester Paré heeft geoefend en waarvan verschil lende leden toennog geen mol van een kruis konden onderscheiden en dat nu het klaar speelde om al schaatsenrijdende mu ziek te maken. Hierna verzocht spr. jhr. Quarles van Ufford den eersten prijs uit te reiken, de medaille van zyn vader, en wel aan den luitenant ter zee W. F. van der Val Bou- man. Jhr. Quarles voldeed hieraan met en kele waardeerende woorden. Vervolgens reikte kolonel Vreede de overige prijzen voor hard rijden uit en wel den tweeden aan den lichtmatroos C. de Langeden derden aan den sergeant machinist W. van Lange den vierden aan den korporaal-torpedomaker Y. Hoeksrta den vijfden aan den lichtmatroos C. W. Blijenburg den zesden aan den luitenant ter zee C. H. Frijlink en den zevenden aan den lichtmatroos J. Rooijen. Hierna nam majoor Berghuys weder het woord en bracht ook zijnerzijds dank aan den Commissaris der Koningin, waarop jhr. Quarles van Ufford Jr. ook aan den eersten prijswinner van de korporaals der S.D.A.O., H. J. Doggenaar de medaille overhandigde. Majoor Berghuys reikte den tweeden prijs, een medaille van overste Bierman, uit aan J. Dijkgraaf, den derden aan J. Wage- maker den vierden aan J. J. Vierkant, den vijfden aan E. T. v. d. Grift, den zesden aan K. Wassenaar en den zevenden aan J. Offerman. Bij de prijzen voor schoonrijden wees spr. er op, dat rondrijden en kunstrijden nog geen schoonrijden is en raadde hij aan de desbetreffende regels van den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond eens te bestu- deeren. De eerste prijswinner was A. Hurjsman met 231 van de 300 punten, tweede A. G. de Gilde met 226 p.f derde D. Okker, vierde J. Wagemaker. Kolonel Vreede reikte voor schoonrijden nog prijzen uit aan den matroos le klasse F. A. van der Ham, den eersten en aan den lichtmatroos Kleyboer den tweeden prijs. Hierna deed spr. mededeeling van het be schikbaar stellen van een zilveren wissel beker, die jaarlijks tusschen de landmacht en de marine zal worden verreden. Ditmaal heeft de landmacht gewonnen en spreker reikte den beker uit aan majoor "AKKERTJES" verdrijven: Hoofdpijn Migraine Kiespijn Spierpijn Influenza Vele vrouwen zijn op gezelle tijden het slachfofter van pijnen. Denk niet, dat tegen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd heb ben "AKKERTJES" te gebruiken, weten wel beter, AKKER-CACHETS bestrijden vrouwenpijnen en zijn Ned.rianduh een uitkomst in de donkeie dagen der vrouw. In plaats pro dud van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen, AKKER-CACHETS zijn een nieuwe zeer werkzame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking, De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemend heid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijnl Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks? Berghuijs, vergezeld met 5 medailles als persoonlijken prijs voor de leden van het vijftal rijders. Majoor Berghuijs zeide, dat de beker een sieraad in de kazerne van de S.D.A.O. zal zijn en hij hoopte, dat het werkelyk een wisselbeker zal zijn en afwisselend aan de marine en de landmacht ten deel zal vallen. Spr. reikte de medailles over aan de kor poraals Doggenaar, Dijkgraaf, Vierkant, Wassenaar en Van der Grift. Spr. bracht verder o.a. nog dank aan de jury en zich tot den heer Enklaar richten de, zeide spr. hem dank voor alles wat hij doet om de goede verstandhouding tusschen de burgerij en de militairen te bevorderen. De heer Enklaar sprak nog een slotwoord en verzocht de muziek de bijeenkomst met het Wilhelmus te besluiten. De muziek voldeed hieraan, waarna alle krachtig instemden met een driewerf hoe ra op de Koningin, ingezet door kolonel Vreede. KOUDEKERKE. Vernieling. Toen zekere D., wonende te Koudekerke, dezer dagen des morgens in zyn verver- schingstent kwam, staande op de ysbaan aan „Linker Reduit", onder de gemeente Vlissingen, bleek hem dat eenige verniel- zuchtigen een bezoek aan de tent hadden gebracht. Een tafel, benevens eenige vast gespijkerde banken waren vernield en la gen in stukken over het ijs verspreid. Te vens waren een tweetal petroleumtoestellen totaal vernield en was de daarin aanwe zige petroleum over het ys uitgeworpen. Bij de politie werd van deze ergerlijke balda digheid aangifte gedaan. BRESKENS. Mist. De dikke mist op de Wester-Scheldi bracht heden stagnatie in den dienst VlissingenBreskens. De diensten van 6 en 7.30 uur van Vlissingen uit kwamen te vervallen. De brievenpost werd per ,,mist bootje" overgebracht. AARDENBURG. Aangehouden. Door de marechaussee te Aardenburg is aangehouden zekere A. d. D., 39 jaar, koop man te Brugge, thans verblijvende te Aar denburg, die bij een vonnis van het be roepshof te Gent wegens omkooping van een ontvanger der douanen te Brugge, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar. De aanhouding geschiedde in ver band met een verzoek tot zyn uitlevering aan de Belgische regeering. BIERVLIET. Diefstal. Toen de landbouwer M. te Biervliet dezer dagen des morgens in zijn schuur kwam, bemerkte hij, dat van de op een dorsch- vloer aanwezige hoeveelheid graan, een achttal zakken gevuld met tarwe, ieder wegende 75 K.G. waren ontvreemd. Van de dader (s) was geen spoor te bekennen. PHILIPPINE. Aangehouden. Door de marechaussee te Philippine is aangehouden een uit België afkomstig per soon, die een groote hoeveelheid sigaretten papier met zich voerde, vanuit België bin nengesmokkeld. De man werd in bewaring gesteld. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. De Londensche Enquête-commissie inza ke den Rijksdagbrand is gisterenmorgen wederom bijeengekomen onder voorzitter schap van dr. Branting. Aanwezig zijn Ber- gery (Frankrijk), Vermeylen (België) en mevr. Bakker-Nort (Nederland). Bergery deed voorlezing van het rapport der sub commissie, dat aan Leipzig is gezonden. Uit het getuigenverhoor is komen vast te staan, dat Van der Lubbe den brand onmo gelijk alleen kas hebben gesticht en dat

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1