VlisÉgsche Courant TWEEDE BLAD LICHTZINNIGE JEUGD DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VOOR DE JEUGD Duurder dan een huishouding van de van Dinsdag 19 December 1933. No 299. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 22 December 1933, des nam. 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. UT. Te verleenen ontslag. Aan den heer D. H. Brandenburg, als plaatsvervangend lid van het Ambtenaren Scheidsgerecht met ingang van 1 Janu ari a.s. IV. Benoemingen. 1. Van een regentes en van een regent van het Gasthuis. De aanbeveling luidt j a. 1. mevrouw T. C. L. Harts-Van Kaalte .(aftredend) 2. mevrouw H. Ouwehand-Monfrooy. b. 1. de heer C. B. J. Wytenburg (aftr.) 2. de heer A. M. de Bont. 2. Van een regent van het Burger Wees huis. De aanbeveling luidt 1. De heer W. Anker (aftredend). 2. de heer M. Vader. 3. Van een lid der Commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. De aanbeveling luidt de heer A. J. van Ockenburg (aftredend). 4. Van een lid der Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs (vacatu- re-Wesseling) De aanbeveling luidt I 1. de heer A. Smit 2. de heer ir. H. C. Wesseling. V. Te behandelen punten 1. Stemming over het door den heer Paap c.s. ingediende amendement op het voorstel van Burg. en Weth. om aan het bestuur van de Vereeniging voor Chr. U.L. O. in bruikleen af te staan de noodige loka len van het schoolgebouw aan de Coosje Buskenstraat. Het amendement strekt tot het schrappen van het recht van voorkeur bij den bouw van een nieuwe U.L.O.-schooL 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot reor ganisatie van het lager onderwijs. 3. Idem tot het verhuren van een gedeel te kaaimuur aan de provincie Zeeland voor de stoombootdiensten. 4. Idem tot het weder vaststellen van de verordeningen op de heffing en de invorde ring van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank. 5. Idem tot het vaststellen van een ont- werp-wijziging der gemeentebegrooting voor 1933. 6. Idem tot het aangaan van een vaste leening groot 105.000, rentende 4 ya èb pari. 7. Idem tot het wijzigen van het raadsbe sluit betreffende het aangaan van een tijde lijke kasgeldleening, te bepalen op 150.000. 8. Idem tot het verleenen van verminde ring van pacht aan A. Meliefste. 9. Idem tot verkoop van bouwgrond aan a. de firma De Mugnck q.q. 164 M2. aan de Paul Krugerstraat voor 2076 b. J. Huysman q.q. 198 M2. aan de Van den Spieghelstraat voor 1832 c. C. de Nooyer q.q. 174 M2. aan de Paul Krugerstraat voor 2106. 10. Idem tot het uitvoeren in werkver schaffing van het verbreeden van een ge deelte van den zeedijk op het Eiland, vanaf de Marinehaven tot nabij de Van Galen straat. 11. Idem tot het verleenen van uitkeerln- gen aan werkloozen. 12. Idem om afwijzend te beschikken op de adressen van de bonden van caféhouders e.a. betreffende regeling voor verlichting personeele belasting. door ARTHUR APPLIN, 13) Neemt u dan aan, dat ik het bedrag op de chèque heb veranderd vroeg hij aan sir Reginald. Ik heb u alleen gevraagd, me te zeg gen wat u er van afweet. Tot op het oogenblik, dat u mij een rechtstreeksch antwoord geeft, moet ik natuurlijk mgn oordeel opschorten. Ongetwijfeld zou ik het zeer hard vinden, te moeten gelooven, dat u schuldig bent aan zulk een misdrijf. Ik heb je laten roepen, zei de oude Dale, zoodra sir Reginald mij had verteld wat er was voorgevallen en hij mij de chèque had getoond. Rupert keek van den een naar den an der. Hij voelde in zijn binnenste een vrees, een onbestemde vrees. En tochhij be hoefde slechts ronduit datgene te zeggen, wat hem aangaande de kwestie bekend was, juist datgene te vertellen, wat er was voorgevallen op den dag, waarop hij de chèque van zijn vader had ontvangen en men moest hem gelooven. Ja, men zou hem gelooven, doch de vermoedens zouden in een andere richting gestuurd worden. Hij zou moeten opbiechten, dat hij schulden had gehad, de wedrennen bezocht, een 13. Idem tot goedkeuring van de begroo tingen voor 1934 van a. het Gasthuis, b. het Burger Weeshuis en c. Maatschappelijk Hulpbetoon. 14. Idem tot het vaststellen van de ge meentebegrooting voor 1934 en die der be drijven, met de daarbij behoorende voorstel len a. gemeente in de 3e klasse gemeente fondsbelasting b. weder heffing 100 opcenten gemeente fondsbelasting c. beschikking bedrag reservefonds grondbedrijf en wegenfonds d. verhooging salariskorting (pensloens- verhaal) e. verhooging opcenten personeele belas ting f. beperking onderwijs handelsavond school. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. van Belzen, alhier, om vergunning tot het oprichten van eene brood-, koek- en be schuitbakkerij, waarin zullen worden ge plaatst een steenen oven, welke zal worden gestookt met een „Original Spanner" olie- stookapparaat met hoogdrukventilator, wel ke ventilator zal worden gedreven door een electro-motor van *4 P.K. en een deeg kneedmachine met ingebouwden electro- draaistroom-motor van 1 P.K., in het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, sectie E no. 2093, plaatselijk gemerkt Groenewoud no. 35 dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeente-Secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kun nen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 2en Januari 1934, zal ten Gemeente huize, des voormiddags ten 11 ure, gele genheid worden gegeven, om bezwaren te gen het oprichten dier inrichting in te bren gen, terwijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 2en Januari 1934, ter Gemeente- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts ztj er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 19 December 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG Vergadering op Maandag 18 December, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer jhr. H. A. van Doorn. Aanwezig 10 leden. Afwezig met kennis geving de heer Louwerse. De voorzitter stelt aan de orde het ont slag van een boventallige leerkracht aan de openbare lagere school, wegens ver mindering van het aantal leerlingen. De raad gaat hiervoor in vergadering met gesloten deuren. Na heropening stellen Burg. en Weth. voor om de laatst aangenomen leerkracht, den heer Smit, ontslag te verleenen. Dit voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. Hierna wordt voortgegaan met de be handeling van de gemeente-begrooting. De heer Jacques beantwoordt de Vrijdag by de algemeene beschouwingen gemaakte opmerkingen. Hg brengt dank aan den heer Suurmond groote som gelds had gewonnen, precies vijfhonderd pond het bedrag van de vervalschte chèque. Sir Reginald hanteerde zonder ophouden zyn potlood. Ik ben er zeker van, dat u my wel op enkele vragen zult willen antwoorden, meneer Rupert. Ik zal kort en duidelijk zijn van uw antwoorden verwacht ik het zelfde. Rupert knikte.Ik heb u echter reeds gezegd, dat ik niets te zeggen heb. Als u aan mijn onschuld gelooft, waarom onder vraagt u me dan Sir Reginald haalde zijn schouders op. Hij nam een vel papier en doopte zijn pen in den inkt. Wanneer ontving u de chèque Rupert antwoordde op hoogen, scherpen toon. Hij voelde, dat hij een verdedigende houding aannam. Ik vermoed, dat u de chèque ook onder de oogen hebt gehad Rupert knikte. Hebt u ook het bedrag op de chèque gelezen Hoe groot was dan het bedrag Vuf pond sterling. Wat deedt u met de chèque Ik kan het me niet meer herinneren. Ik vermoed, dat ik de chèque met mijn vaders brief op mijn schrijfbureau heb la ten liggen. Wat deedt u verder dien ochtend Ik zie niet in, welk verband er kan bestaan tusschen voor den aan Burg. en Weth. toegezegden steun. De heer De Priester heeft ook hulde gebracht, maar spreker vraagt waarom hg dan vijf kwartier noodig heeft gehad voor zgn algemeene beschouwingen. Dat hg spreekt voor pers en tribune behoeft hg niet meer te herhalen. Dat de memorie van antwoord niet uit gebreider was, komt doordat er in de commissie-vergadering weinig op- en aan merkingen gemaakt zijn. De post voor bestrating Tuindorp was door Burg. en Weth. verminderd en voor de Nieuwstraat zgn oude keien gebruikt. De Burgerwacht is op voorstel der anti- rev. weer een subisidie toegekend, daar dit de sympathie van Burg. en Weth. had. Wat de werkverschaffing betreft, hierby is gehandeld volkomen in overeenstem ming met de ministerieele voorschriften. door G. TH. ROTMAN. Vlak daarop kwam hij midden in de telefoondraden terecht, waar hy han gen bleef. Het touw was afgeknapt en had zich om den telefoonpaal ge slingerd. „Komaan dacht hg, ,,in elk geval ben ik alvast aan den goe den kant van de sloot De vraag is nu nog maar hoe kom ik hier van daan Want in klimmen was Pieter nooit een baas geweest. die intusschen weer overeind gekrab beld waren, er raad op. Jodocus klom op de schouders van den boer en nu moest Pieter probeeren, om op Jodo- dus' schouders terecht te komen. Beurt om beurt strekte hij z'n korte beentjes uitJa, hoor, 't lukte Wip, daar stond hij op Jodocus' schouders en hield zich met moeite in balans (Donderdag vervolg) Opnieuw voelde hij op zijn schouder den druk van zijn vaders hand. Antwoord sir Reginald, mijn jongen, wat hij je ook zou vragen. Verberg niets. Vertel hem zonder omwegen, wat je dien dag gedaan hebt, wat het dan ook geweest moge zg'n Rupert liet zgn blik door de flauwver- lichte kamer dwalen. Door de ramen, waarvan de gordgnen niet waren neerge laten, kon hij naar buiten kijken hij zag de donkere omtrekken der dennen, die zich scherp tegen de lucht afteekenden verderop zag hij eenige der witte steenen, die langs den straatweg lagen daarach ter lag de groote hei. Sterren schitterden aan den hemel. Hg voelde de diepe stilte, die daar nu heerschte, de eeuwige stilte tusschen de heuvelen. Nauwelijks eenige uren geleden stond hij nog voor het venster in zijn kamer te Westminster, terwijl het rumoer van de Londensche straten in zijn ooren dreunde en het leven als een bruisende rivier onder hem voortjoeg. Zooals een zwemmer, die zijn kracht wil beproeven, had hy zich in den stroom begeven, doch hij had het niet kunnen uithouden. We wachten nog steeds op uw ant woord, zei sir Reginald Ik herinner me niet iets bijzonders te hebben gedaan, antwoordde Rupert. Ik wachtte op den uitslag van mijn eind examen en was het grootste gedeelte van den dag afwezig. Eerst toen ik weer thuis Het wettelgk vastgestelde aantal raads vergaderingen is ruim overschreden en er is geen achterstand in het werk. Een verslag van den toestand der ge meente moet slechts om de 5 jaar worden uitgebracht. Drukke wrekzaamheden zgn oorzaak dat het niet elk jaar verschijnt. Gebrek aan tijd ter secretarie is ook de reden dat het reglement van orde nog niet is samengesteld. De politie-verordening is al een zaak van vele jaren en ook de heer De Priester heeft deze, toen hij wethouder was, niet in orde kunnen brengen. Het heeft echter de volle aandacht van Burg. en Weth. Doch spreker herhaalt dat gebrek aan tijd de oorzaak is. De ambtena ren nemen zelfs werk mee naar huis. Wat het niet plaatsen op de kiezerslijst betreft, men kan zich in dergelijke gevallen beroepen op den kantonrechter. De Kasteelweg behoeft dringend verbe tering. Deze is door de gemeente stuk ge reden en moet dus in orde worden ge bracht. De voorzitter zegt dat hy de Burger wacht in tgden van woelingen niet kan missen. Wij hebben hier slechts 2 veld wachters en dit zou te weinig zgn. Zonder financieelen steun kan de Burgerwacht niet beslaan. Ook de minister is er op gesteld. De heer De Priester zegt, dat het ant woord van Burg. en Weth. hem niet be vredigd heeft en de heer Jacques heeft niet al zijn vragen beontwoord. Er zijn wel andere straten te verbeteren dan de Kasteelweg, waar haast nooit iemand komt. De bestrating van het Tuindorp was door den raad goedgekeurd. Wanneer men dan van plan verandert, dient de raad daar over te worden gehoord. Spreker wijst er op dat vorig jaar de subsidie voor de Burgerwacht is afge voerd en zij heeft nu geen subsidie ge vraagd. Er dient dan toch ook rekening en verantwoording te worden overgelegd. Hij acht de Burgerwacht absoluut over bodig. In tijden van woelingen kan de bur gemeester beschikken over rijksveldwacht, militaire politie en marechaussee. Wat de werkverschaffing betreft, ont kent spreker dat gedaan is wat het meest in het belang der arbeiders was. Hy zette de regeling voor de Souburgsche werkloo zen nogmaals uiteen en houdt vol, dat zij dubbel gedupeerd zgn. De raad heeft besloten dat elk jaar een verslag over de gemeente zou worden sa mengesteld, op voorstel van Burg. en Weth. zelf. Als er geen tgd voor is, dan hadden Burg. en Weth. hiervan aan den raad me- dedeeling moeten doen. Spreker ziet kans het reglement van orde in een half uur samen te stellen. De ambtenaren hebben zeker weinig tijd, maar laten de wethouders dit dan eens ter hand nemen. Spreker zegt dat het verwijt aan hem wat de politie-verordening betreft niet op gaat. Laat men beginnen wat het meest belangrijke is, uit te voeren. De hulde aan de ambtenaren kan hg niet uitbreiden tot de wethouders, daar hg van meening blijft, dat zg onbekwaam zyn voor hun taak. Het nu door Burg. en Weth. gegeven antwoord lijkt naar niets. Met voorbeelden toont hg aan, dat de wethouders geen kans zien voldoende ant woord te geven aan den raad. Met trots kan hg zeggen, dat onder den heer Melis en spreker dit nooit gebeurd is. Op alle onderdeelen gaven zy antwoord. Hij heeft geen voldoende antwoord ont vangen betreffende de kiesrechtkwestie. Burg. en Weth. hebben dit geval niet ern stig onderzocht Hg blijft van meening, dat er te weinig raadsvergaderingen worden gehouden en deze ook onvoldoende zijn voorbereid. Ver schillende ingekomen stukken worden niet aan den raad overgelegd. De raad zou een massa werk kunnen verrichten en daar door de ambtenaren ontlasten. Hij besprak het werk van de contact commissie voor de werkloozenzorg en komt er tegen op dat de vertegenwoordiger van Burg. en Weth. met genomen besluiten in die commissie accoord gaat en dat die kwam, miste ik de chèque. Ik veronderstel, dat u over voldoende contanten beschikte om uw pensionreke ning en uw reis hierheen te betalen zoo niet, dan hadt u de chèque dadelijk geïnd opperde sir Reginald. In je laatsten brief schreef je, Rupert, dat je geen contanten meer had. Daarom zond ik je ook de chèque van sir Reginald in zijn geheel, ofschoon ik zelf het geld heel goed had kunnen gebruiken. De oude Dale had deze woorden ge sproken op fluisterenden toon, nauwelgks hoorbaar. Hij wist wel, dat hij zgn zoon geen dienst bewees door dit naar voren te brengen, doch de waarheid was hem liever dan wat ook in de wereld. Want alleen door een helder licht op de gebeurtenissen te doen schijnen, ko de verdenking van zijn zoon weggenomen worden en het mysterie van de chèque-vervalscliing wor den opgehelderd. Ik was gelukkig geweest, stamelde Rupert. Ik had een beetje geluk gehad bij de wedrennen. Sir Reginald legde zijn pen neer en schoot zijn stoel achteruit. O, zoo Dus u speelde op de races Neem me niet kwalijk, dat ik hierbij even stilsta. Ik dacht, dat zooiets nooit in u zou zijn opgekomen. Weet u dan niet, dat uw vader eenigen tijd geleden genoodzaakt werd een zeer groot gedeelte van het land, dat de farm omringt, te verhypotheken en ik de hypotheekhouder ben Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoo dat het niet alleen eigenbelang maar ook plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val is in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 cL of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van dit ongedierte bevrijd zijn. Importeurs Firma B. Meindersina, Den Haag. A 46 besluiten in Burg. en Weth. weer omver worden gekegeld. De heer Cysouw zegt dat in de werkver schaffing gehandeld wordt naar de beslui ten van den minister. De loonen moeten in overeenstemming gebracht worden met het vrije bedrijf, anders gaat de prikkel tot werkzoeken verloren. Hij wijst er op dat in de werkverschaffing niet meer kan ver diend worden dan 17 en in de steunrege- link kan men tot 20 komen. De voorzitter zegt dat de commandant van de Burgerwacht aan hem persoonlijk om subsidie heeft verzocht. Van de afgevoerde kiezers maakt de heer De Priester te veel ophef. Het betreft hier een eenvoudige zaak. De contact-commissie is slechts een ad- viseerend lichaam en bg Burg. en Weth. berust de beslissing. Hierna wordt overgegaan tot de arti- kelsgewijze behandeling der begrooting. De heer Janssen merkt op dat toegezegd is dat er een verordening zou komen op het aanplakken. Verder hebben wij er niets meer van gehoord. De voorzitter Wij zullen voortaan maar niets meer beloven. De heer Jacques zegt, dat deze zaak wel is besproken, maar er is nog geen geschikte gelegenheid voor gevonden. De heer Janssen begrijpt niet dat dit zoo lang moet duren. De heer Leenhouts bespreekt de bezuini ging op het stencilwerk voor de raadsle den. Hij vraagt of onder die bezuiniging ook nog ander werk begrepen is. De voorzitter acht het beter en in het belang der raadsleden hiervan niets meer te zeggen. De heer Leenhouts vindt den post onder houd gemeentehuis te laag geraamd. Het dak is zeer slecht. De heer Suurmond zegt dat zijn fractie zich met de vaste aanstelling van den 3en ambtenaar en diens salarisregeling kunnen vereenigen. De heer De Priester is ook van meening dat het niet aangaat de raadsleden te be knotten in het toezenden van stukken. Er is wel een andere wijze om hieraan te vol doen dan door stencilwerk. Vroeger kregen wij ook alles toegezonden en was het veel goedkooper. Spreker is nog geen stap verder geko men wat de kiezerskwestie betreft. De zaak is niet zoo eenvoudig als de voorzit ter zegt. Hg zal zelf een nader onderzoek instellen. Hij vindt het geen kleinigheid als iemand zijn stemrecht ontnomen wordt. Hg maakt verder in het algemeen de opmerking dat de begrootingsposten niet juist zijn aangegeven. De heer Goedbloed wil de lantaarns la ten branden tot na de aankomst van do laatste tram uit Vlissingen. Deze heeft altijd veel passagiers voor Souburg en dan is het geen doen dat deze in den pikdonker naar huis gaan. Verder vindt hij de Burgerwacht over bodig en zal dus tegen de subisidie stem men. De voorzitter vindt den heer Goedbloed wel wat egoïstisch. De lantaarns zouden dan ook moeten branden voor de laatste tram uit Middelburg. De heer Goedbloed Dan komt er maar een enkele reiziger mee. De heer Suurmond wijst op een fout in de brandweer-verordening. De brandmees ters zijn niet voor hun leven benoemd, doch slechts benoembaar tot hun 60e jaar. Ik zei toch, dat ik een gelukje had. En daarom hebt u de chèque, u door uw vader gezonden, zoo zorgeloos behan deld. Want het was u bekend, dat uw va der en zuster zich verschillende zeer nood zakelijke levensbehoeften moesten ontzeg gen om u een dergelijk bedrag te kunnen zenden. Rupert verloor zijn zelfbeheersching. Sir Reginald liet hem, Rupert, nu toch wel ai te duidelijk voelen, dat hij hem een vlegel vond want hij matigde zich het recht toe dingen te zeggen, die hem niet aangingen. Hij joeg John Dale, zijn eigen vader, tegen hem in het harnas. Als u dan toch alles wilt weten welnu, denzelfden dag waarop ik de chèque ontving, had ik een gelukje bij de races, barstte Rupert uitIk had een paar pona in mijn portefeuille het was geld, dat ik van mgn vriend Despard had geleend. M'n vriend logeert thans bij ons. Wilt u een overtuigend bewijs Welnu, ik ging naar de wedrennen ik was gelukkig, want ik had op den winnaar gewed. Ik vermoed, dat ik in de opwinding van het oogenblik de chèque op het veld moet verloren hebben. Sir Reginald zuchtte. Het kon evengoed een zucht van opluchting en voldaanheid als van twijfel zijn geweest. Hadt u ons dat niet eerder kunnen zeggen Z SWoi\ vervolgd..).

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5