1000 500 300 25 19 DECEMBER EERSTE BLAD IVo. 299 71e Jaargang DINSDAG Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS BINNENLAND STADS- EN PRÖVINCIENSEUWS rfieu3i?c9flstl?e pijnen 1933; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50 Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Hilgaw: Firma I. IAN DE DILDE Ir.. Walstraal 5B-G0, llissingtiüilel. 10. Paslieheaing 66281 ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 'regels 1.25iedere regel meet 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuioe Kujartaa - Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der,,Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Het vleesch in blik. Nu de vervaardiging van rundvleesch in blik voor de werkloozen eenige weken ter hand is genomen, heeft men een wijziging gebracht in de contracten met de fabrikan ten van dit vleesch, waarbij de vergoeding niet onaanzienlijk ic verlaagd. Toen men met de vervaardiging van dit vleesch begon, wist niemand wat eigenlijk de kosten van de bereiding zouden bedra gen. Het product was voor de fabrikanten geheel nieuw, terwijl men evenmin zeker was van de bijkomende omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op den prijs, de regelmaat van het aanbod b.v. Men heeft toen de aan de fabrikanten toe te kennen vergoeding ten naastenbij vastgesteld. Intusschen heeft de crisis-accountants dienst zich door een geregelde controle op de hoogte gesteld van het verloop van de kostprijzen. Daaruit is gebleken, aldus „de Telegraaf", dat met een lagere vergoeding aan de fabrikanten kon worden volstaan dan oorspronkelijk geschat was. In ver band daarmede zijn de voorloopige con tracten opgezegd en is een nieuwe schaal vastgesteld. Deze schaal is thans zoover gereed, dat dezer dagen aan de fabrikan ten mededeeling van de nieuwe vergoedin gen zal worden gedaan. De wettelijke regeling in de tabaksbranche. Zondag hebben te Utrecht de grootwin keliers in tabaksfabrikaten, eigenaars van zgn. bokserszaken een vergadering gehou den, waarin geprotesteerd is tegen de wet telijke regeling van den verkoopsprijs en tegen het verbod van het cadeaustelsel in hun branche. De beide maatregelen worden van vèrstrekkenden aard genoemd en een directe aantasting van het particulier bezit, volgens den tekst van een telegram dat aan den minister van financiën door de verga dering is toegezonden. De nieuwe bepaling, aldus dit telegram, voor de verkrijging van een bedrijfsvergunning als kleinhandelaar in tabaksfabrikaten zal het aantal winkels op schrikbarende wijze doen toenemen. Op gemerkt wordt, dat de zgn. bond van siga renwinkeliers vereenigingen in Nederland nog geen duizend leden telt, terwijl bijna 65.000 tabaksvergunningen zijn uitgereikt. Ontslag aan bioscoopmusici en variété-artisten. Naar liet Persbureau V. D. meldt, zijn de bioscoop-directies hier te lande voorne mens met ingang van het nieuwe jaar alle nog in de bioscoop-theaters werkzame mu sici te ontslaan en verder geen variété-ar tisten meer te engageeren. Deze maatregel, waardoor een groot aantal personen uit kunstenaarskringen zonder werk zullen komen, zou een gevolg zijn van de door de bioscoopdirecties onre delijk geachte eischen, welke het door de regeering geconcessioneerde bureau voor Muziekauteursrechten heeft gesteld. Uit de kringen van het bioscoopbedrijf werd V. D. dienaangaande nog medegedeeld, dat Bu- ma, die door de concessie der regeering in gevolge de gewijzigde auteurswet een mo nopolistisch .karakter heeft gekregen, nieu we tarieven voor het bioscoopbedrijf heeft vastgesteld, volgens welke aan Buma in liet vervolg" voor muziekauteursrechten betaald zou moeten worden vijfmaal het bedrag, hetwelk tot nu toe aan de beide hier te lande gevestigd geweest zijnde bureaux (Bacem en Buma) werd betaald. Opdrachten voor onzen scheeps- en werktuigbouw. De N.V. L. Smit en Zoons Scheeps- en Werktuigbouw te Kinderdijk heeft op dracht ontvangen tot het bouwen van een cutterzuiger voor rekening van de Bataaf - schc Petroleum-maatschappij. De twee ma chines en twee ketels worden bij dezelfde firma vervaardigd. Tevens heeft de firma opdracht ontvangen tot het bouwen van een tankboot, groot 900 ton, voor rekening van Van Ommerens Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Door deze opdrachten is voor ongeveer een jaar werk verzekerd. Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan Iterstgave aan ondersteunde arbeiders en werkloozen. Mede in verband met een op heden ont vangen circulaire van den minister van sociale zaken, d'.d. 14 December jl., No. 1359, afd. W en waarin voornoemde minis ter mededeelt, dat aan ondersteunde arbei ders over de week van 17 tot en met 23 December a.s., evenals vorig jaar, een Kerstgave kan worden verstrekt ten be drage van 25 van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ont vangen, hebben wij de eer U het volgende te berichten. Voor zoover bedoelde uitkeering ver strekt wordt aan arbeiders, die door den minister in de „steunregeling voor werk loozen" zijn opgenomen, zal een bijdrage in deze kosten vanwege het betrokken depar tement worden verleend. De Kerstgave mag eveneens worden ver strekt aan de werkloozen, die ingevolge de vorstregeling worden gesteund. Voorts deelt de minister mede, dat in dien ons college het wenschelijk mocht achten, van gemeentewege een overeen komstige Kerstgave te verstrekken aan hen, die uitkeering uit een werkloozenkas genieten, daartegen bij hem geen bezwaar bestaat. Subsidie in de kosten hiervan wordt echter van rijkswege niet verleend. Tenslotte deelt meergenoemde minister in deze circulaire mede, dat aan de arbeiders, die bij de werkverschaffing geplaatst zijn, geen Kerstgave kan worden toegekend. Voor deze arbeiders geldt de door den mi nister getroffen regeling inzake vergoeding wegens loonderving over de beide Kerst- De kosten van deze extra-uitkeeringen zullen vermoedelijk bedragen a. voor hen, die opgenomen zijn in de „steunregeling voor werkloozen" 1850 b. voor hen, die opgenomen zijn in de vorstregeling - 325 c. voor hen, die opgenomen zijn in de gemeentelijke steunregeling - 75 d. voor hen, die uitkeering ont vangen uit een werkloozenkas- 500 Totaal 2750 Door het rijk wordt in de kosten ge noemd onder a en b een bijdrage verleend, vermoedelijk overeenkomstig de bydrage, die de gemeente thans ontvangt in de kos ten van steunverleening en werkverschaf fing, waardoor de kosten voor deze ge meente met 1650 zullen verminderen, zoodat de totale kosten voor de gemeente vermoedelijk zullen bedragen 1100. Hoewel ons college ten volle overtuigd is van de financieele moeilijkheden waarmede de gemeentelijke huishouding heeft te wor stelen en de uitgaven tot de allernoodza kelijkste moeten worden beperkt, is ons college van oordeel, dat het met oog op de komende feestdagen en de intrede van het winterseizoen, alleszins wenschelijk is te achten, dat een extra-uitkeering wordt verstrekt aan hen, die opgenomen zijn in de „steunregeling voor werkloozen" of op genomen zijn in de gemeentelijke steunre geling voor valide arbeiders of uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas. Op grond van vorenstaande hebben wij de eer uwen raad voor te stellen a. aan hen, die uitkeering ontvangen in gevolge de door het rijk gesubisidieerde „steunregeling voor werkloozen" een extra- uitkeering te verstrekken van 25 van de door hen te ontvangen uitkeering over de week van 17 tot en met 23 Decem ber a.s. b. aan hen, die uitkeering ontvangen in gevolge de vorstregeling, eveneens een extra-uitkeering te verstrekken van 25 van de door hen te ontvangen uitkeering over de week van 17 tot en met 23 Decem ber a.s. c. aan hen, die uitkeering ontvangen in gevolge de gemeentelijke steunregeling voor valide arbeiders, eveneens een extra- uitkeering te verstrekken van 25 van de door hen te ontvangen uitkeering over de week van 17 tot en met 23 Decem ber a.s. d. aan gehuwden en kostwinners, op wier inkomsten het gezin geheel of bijna geheel is aangewezen en die uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas een extra-uitkeering te verstrekken van 25 van het bedrag der uitkeering, dat door hen zal worden genoten over de week van 17 tot en met 23 December a.s. Vorst of dooi Hoewel het gisteren en ook heden flink gedooid heeft, schijnt de kans op vorst nog niet verkeken te zijn. Het weerbericht voorspelt voor het Zuiden van ons land lichte vorst tot temperatuur om liet vries punt. Ook het buitenlandsch weerbericht geeft geen reden dat de schaatsenrijders den moed moeten laten zakken, want zoo luidt het„de kansen op toenemende vorst na enkele dagen lijken nog vrij groot." Het is ook bekend 'dat oud ijs spoedig berijdbaar wordt, zoodat de kans dat met de Kerstdagen van de ijssport kan worden genoten nog niet geheel verkeken is. De schaatsenrijders zullen zeker met spanning het verdere verloop der weerbe richten nagaan. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger 36 grondwerkers, 5 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 33 metselaars, 30 opperlieden, 61 schilders, 11 stucadoors, 73 timmerlieden, 9 ververs, 3 betonwerkers, 2 voegers, 3 vlechters, 1 wagenmaker, 1 waterbouwkundige opzich ter, 3 mach. houtbewerkers, 8 meubelma kers, 7 p'olitoerders, 4 stoffeerders, 6 kleer makers, 1 wasscher, 1 lederbewerker, Z schoenmakers, 606 metaalbewerkers, 7 bierbottelaars/drankbereiders, 8 brood/ban - ketbakkers, 4 koks, 4 slagers, 9 magazijn bedienden, 2 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 7 chauffeurs, 13 kellners, 24 loo pers, 3 portiers, 5 sleepers, 43 transportar beiders, 25 kantoorbedienden (w.o. 2 vrou welijke), 2 teekenaars, 1 musicus, 4 onder wijzers (w.o. 2 vrouw.), 4 winkeljuffrouws, 1 verpleegster, 2 huishoudsters, 18 dienst boden, 2 werkste:s, 38 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 116 losse arbeiders. Totaal 1257 ingeschrevenen, waarvan 123 in de werkverschaffing. Vorige week 1229 personen. Alzoo een vermeerdering van 28 werk zoekenden. De loonpolitiek der S.D.A.P. In een vergadering van de afdeeling Vlissingen van de S.D.A.P. is, naar „het Volk" meldt, door den heer J. de Merj het standpunt van de meerderheid der raads fractie van de S.D.A.P. uiteengezet over de te volgen loonpolitiek bij de a.s. behan deling der gemeentebegrooting. Door den heer A. Rorije werd de mee ning van de minderheid der raadsfractie verdedigd. Met 17 tegen 11 stemmen heeft de ver gadering zich voor loonsverlaging uitge sproken. 'Uit deze cijfers valt te concludeeren dat de belangstelling der leden voor dit zoo belangrijke en urgente vraagstuk niet bij zonder groot was. Benoeming kommies. Met ingang van 1 Februari a.s. is be noemd tot kommies met standplaats Otter- sum bij Gennep, de heer J. D. Kousemaker Dzn. te Arnemuiden, thans werkzaam als ambtenaar brj de P.Z.E.M. alhier. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. D huldiging van Prins Hendrik ter gele genheid van zijn 25-jarig voorzitterschap van het Roode Kruis. Een serie foto's van den Zaterdag gehouden Frieschen elf stedentocht. Tewaterlating van het mo tor-passagiers- en vrachtschip „Almkerk" van de werf der Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdam. Een ijshut, ge bouwd op het strand te Scheveningen. Metaalbewerking. Bij de N.V. De Vey Mestdagh is ver schenen het proefnummer van „Metaalbe werking". In een groote groep van bedrijfs ingenieurs in de Nederlandsche metaalin dustrie wordt, volgens het prospectus, groote waarde gehecht aan een Neder- landsch periodiek, dat het technisch we reldnieuws op dit gebied in populairen vorm publiceert. Nadat de uitgevers zich de medewerking hebben verzekerd van een aantal vooraan staande Nederlandsche bedrijfstechnici, meenen zij in een groote behoefte te voor zien door met ingang van 1 Februari 1934 het periodiek „Metaalbewerking" in het leven te roepen. Het wordt een vakblad voor bedrijfslei ders, instructeurs, werkmeesters en vaklie den in machinefabrieken, constructie- en reparatie-werkplaatsen, onder redactie van B. F. Huese, ir. W. M. de Vries en ir. J. N. Hiensch. MIDDELBURG. Schaatsenwedstrijden voor militairen. Hoewel het ijs door den ingevallen dooi er niet beter op geworden was, zijn heden de wedstrijden voor militairen op de banen der rjsclub „Middelburg" toch nog door gegaan. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Belastingmerk en een broche bij Kal- jouw, Vlissingschestraat B 178 kinder handschoen brj Back, Vlissingschestraat B 171 belastingmerk bij P. Tange, Welzin- ge 105 paar handschoenen bij A. van Wallenburg, Zandweg C 30. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. In gekomen: L. Schout, van Mid delburg G. J. Vijver, van 's-Gravenhage mej. K. Overwijk, van Middelburg C. J. Machielse,. van Vlissingen. Vertrokken: E. Gans, naar Am sterdam mej. E. de Korte, naar Zoutelan- de mej. M. Janse, naar Medemblik mej. M. Wisse, naar Vrouwepoldermej. J. F. Kesteloo," naar UtrechtR ten Kate, naar Dordrechtmej. W. Stroo, naar Dordrecht mej. J. Pleijte, naar Middelburg mej. J. C. Marijs, naar Amsterdam mej. A. Ma rijs, naar Amsterdam C. Wielemaker, naar Oost- en West-Souburg J. W. de Priester, naar Oost- en West-Souburgmej. K. Overwijk, naar Middelburg W. P. Davidse, naar Middelburg A. Tilro, naar Rotter dam. BIERVLIET. Loop der bevolking. Ingekomen: C. J. Kopmels, van IJzendijke. Vertrokken: A. I. Hubregtsen, naar Breskens W. de Vogelaar, naar Me demblik A. Kicke, naar Goes M. de Tol- lenaer, naar Bouchaute (B.) J. E. Mar- teijn, naar Oostburg N. Verplanke-Brevet, naar Cadzand C. Engels, naar Ned.-Indië A. C. Brevet, naar Breskens B. de Vos, naar IJzendijke Ch. Pilaet, naar Hoofd plaat. IIZENDIIKE. Loop der bevolking. Ingekomen: S. M. Buijsse, van Schaerbeek M. M. van Schoonacker, van Vlissingen J. P. M. Willemsen, van Vlis singen. Vertrokken: C. Versprille, naar Sluis C. Kopmels, naar BiervlietA. Ver- straeten, naar Watervliet, J. G. de Jaeger, naar Caprijcke P. J. Versprille, naar Re- tranchementJ. M. Tollenaer, naar Bres kens M. S. Temmerman, naar GentP. Rosseel, naar Medemblik M. Rookus, naar Breskens M. S. Leenhouts, naar Water landkerkje H. F. Groosman, naar Water vliet C. A. P. Dellaert, naar Antwerpen Urbain Aerts, naar Etten A. E. Marsilje, naar Groede. TERNEUZEN. Het auto-vervoer over de Schelde. De Kamer van Koophandel te Terneuzen heeft ren klacht ontvangen van een han delsfirma in Zeeuwsch-Vlaanderen, over de hooge kosten van het overzetten van vrachtauto's met lading door den Prov. Stoombootdienst. Voor de heenreis over het veer WalsoordenHansweert moet met 800 K.G. vracht worden betaald 5.55 en voor de terugreis met 300 K.G. vracht 3.55, totaal alzoo ƒ9.10. Voor het veer Moerdijk—Willemsdorp werd voor heen- en terugreis betaald 2.20. Die die U het leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui- verdrijven bovendien uit 't lichaam de stoffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" bij aandoeningen als gevatte koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Slechts 50 ot. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Indien de weg van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Moerdijk v.v. over Antwerpen door den tunnel was genomen, zouden de kos ten geweest zijn frs. 20, of circa 1.40, be nevens eenige liters benzine meer. Naar aanleiding van dezen brief stelt het bureau der Kamer voor bij vernieuwing Ged. Staten van Zeeland op de hooge kos ten, verbonden aan het vervoer van vrach ten per vrachtauto over de veerdiensten (minstens 4 per ton) te wijzen, en ver laging daarvan te bepleiten. „Ondertusschen kan het nuttig zijn", al dus het bureau, onder de aandacht te bren gen, dat ook in dit opzicht de medaille voor het zakenleven in Zeeuwsch-Vlaanderen twee keerzijden heeft. „Toen het verslag der verkeersconferen- tie in de bladen was verschenen, op welke conferentie namens de Kamer was aange drongen op verlaging van het tarief voor met auto's overgezette goederen, subs, vrij stelling, zooals die bestaat bij het veer over den Moerdijk, werd door een der betrokke nen opgemerkt „U moet wel bedenken, dat, indien wij met onze goederen goedkoop de Schelde over kunnen varen, anderen dan ook goedkoop naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen komen, die de reeds zware concur rentie nog zullen komen verscherpen". Ook werd dezer dagen medegedeeld, dat het zakenleven in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen geno men ook het tegendeel van „zegenin gen" ondervindt van den goeden veerdienst VlissingenBreskens, aangezien vele koop lieden van benoorden de Schelde nu per auto vliegensvlugge bezoeken aan die streek brengen. Ze verdwijnen weer even vlug als ze gekomen zijn. Plaatselijke gros- siersbedrijven worden daardoor beconcur reerd, terwijl het hotelwezen aan die reizi gers niets verdient. Brutale inbraak. Gisterennacht is alhier in de woning van den heer IJ., oberkellner van het hotel Rotterdam, ingebroken. Door het forceeren van de huisdeur, hebben de ongenoode gas ten zich toegang weten te verschaffen tot de woonkamer van het echtpaar IJ., dat wegens familiebezoek afwezig was. Ontvreemd is een bedrag van 350, dat in een geldkistje gesloten was, een spaar- boekje met 7 00 er op gestort en verder de geheele garderobe van mevr. IJ. Vooral dit laatste geeft te denken. Van bevoegde zijde bereikte ons dan ook de mededeeling, dat men hier met een persoonlijke wraakne ming ten opzichte van de vrouw te doen heeft. De politie leidt het onderzoek en is van meening, dat de daders niet buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te zoeken zijn. KERK- EN SCH00LNIEUWS Naar het einde van het jaar. Het Zendingsbureau giro No. 6074 vraagt ons plaats voor het volgende Nog veertien dagen scheiden ons van den Oudejaarsavond en de vraag wordt, gelijk steeds tegen het einde van het jaar, steeds nijpenderZullen wij ontvangen wat er noodig is voor dit jaar Men zal vragen Heeft de Zendingsweek dat niet gebracht? En wij moeten daarop antwoorden Tot Novene niet. Dat wil nut zeggen, dat wij

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1