VLISSINGSCHE COURANT esprongen handen over het gasthuis, hebben wfl de eer uwe vergadering hierbij de door het college van regenten van genoemde instelling ingezon den aanbeveling aan te bieden a. 1. Mevrouw T. C. L. Hartsvan Kaal te (aftredend) 2. Mevrouw H. OuwehandMonfrooy. b. 1. De heer C. B. J. Wijtenburg (aftre dend) 2. de heer A. M. de Bont. p Regent Burger Weeshuls. Wegens periodieke aftreding op 31 De cember a.s. van den heer W. Anker als re gent van net Burger Weeshuis, hebben wij de eer uwe vergadering hierbij de door het college van regenten van genoemde instel ling ingezonden aanbeveling in te dienen 1. de heer W. Anker (aftredend) 2. de heer M. Vader. Lid commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs. Ter voorziening in de vacature, welke op 1 Januari 1934 in de Commissie van Toe zicht op het Nijverheidsonderwijs ontstaat door de periodieke aftreding van den heer H. C. Wesseling hebben wg de eer U het volgende door deze Commissie aanbevolen dubbeltal aan te bieden 1. de heer A. Smit, Directeur der N.V. Kon. Mij. „De Schelde 2. de heer ir. H. C. Wesseling, (aftre dend), Directeur van idem. Lid Zeemans- en Visschersbeur9. Op 1 Januari a.s. treedt als lid van de Commissie voor de Zeemans- en Visschers- beurs volgens den bestaanden rooster af de heer A. J. van Ockenburg. Daar ingevolge artikel 1 der desbetref fende verordening de aftredende leden da delijk weder herkiesbaar zijn, hebben wjj de eer uwe vergadering voor te stellen, ter voorziening in genoemde vacature uit de kooplieden den heer A. J. van Ocken burg weder te benoemen. Het betrekkelijk advies der Commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs wordt bij het voorstel overgelegd. Vaste ligplaats provinciale stoombootdiensten* In uwe vergadering van 29 September jl. werd door ons ter tafel gebracht een voor stel om tegen een huursom van 425 per jaar aaji de provincie in huur af te staan een vaste ligplaats voor de provinciale stoombootdiensten in de Tweede Binnenha ven op de voorwaarden in de daarbij ge voegde ontwerp-overeenkomst neergelegd. Dit voorstel werd bij uwen raad ingediend omdat de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde te kennen had gegeven, dat hij de beschikking zou willen hebben over een vaste ligplaats voor gemiddeld een tweetal schepen en wel een gedeelte van den kaaimuur ter lengte van 80 M. ge legen aan de Noord-Oostzijde der Tweede Binnenhaven, alsmede een gedeelte van de glooiing aar de Noordzij ie der Tweede Bin nenhaven ter lengte van ongeveer 70 M. en zulks tegen een vast bedrag per jaar. De huurprijs hadden wij vastgesteld wil len zien op 425 per jaar. Op voorstel van uw voorzitter werd ech ter naar aanleiding van de door den heer F. J. Desein ingediende bezwaren door U besloten dit voorstel tot een volgende ver gadering aan te houden. De hierna met Ged. Staten en den heer Desein gevoerde onderhandelingen hadden tot resultaat, dat tusschen hen en ons om trent deze aangelegenheid overeenstemming is bereikt. Tengevolge hiervan werd in een bij dit voorstel gevoegde ontwerp-overeenkomst een bepaling opgenomen, waarbij de provin cie zich verbindt, om indien zulks naar het oordeel van den directeur van het Haven bedrijf of diens plaatsvervanger noodzake lijk is, tijdelijk een gedeelte van haar vaste ligplaats af te staan ten behoeve van sche pen in lading of lossing van den bouw- materialenhandel van den heer F. J. Desein. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om in afwijking van de oorspron kelijke ontwerp-overeenkomst op verzoek van de provincie in dit gewijzigd ontwerp de categorie van schepen, waarvoor de ge meente geen kaai- en liggeld zal heffen uit te breiden met schepen varende in de pro vinciale veerdiensten, die te Vlissingen in reparatie komen, indien zij aanleggen aan de vaste ligplaats. Tevens zijn de woorden in den aanhef „een gedeelte van den kaai muur, ter lengte van ongeveer 80 M., ge legen aan de Noord-Oostzijde" ter verkrij ging van een betere omschrijving gewijzigd in „het Noordelijk gedeelte van den Oos telijken kaaimuur tot aan den vierden meerpaal". De provincie wenscht tevens de huur overeenkomst, in plaats van 1 October 1933, te doen ingaan op 1 Januari 19o4. Het bedrag der te bedingen huur, zijnde 425 per jaar, is niet gewijzigd. Voorts is gehandhaafd gebleven de be paling, dat de overeenkomst zal worden aangegaan voor den tijd van één jaar en van jaar tot jaar zal worden verlengd, ten zij uiterlijk 3 maanden voor het einde van het loopende jaar door een der partijen op zegging mocht geschieden. In ieder geval zal ook voor het verstrijken van het vijfde jaar, dus voor 1 Jan. 1939 weder over een nieuwe ove en komst worden onderhandeld. Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer U voor te ctellen bovenomschre ven gedeelten kaaimuur en glooiing met ingang van 1 Januari 1934 aan de provincie in huur af te staan tegen een nuursom van 425 per jaar en voorts onder de voorwaar den, zooals die in de hierbij gevoegde gewij zigde ontwerpovereenkomst zgn neerge legd. Ontslag plaatsvervangend lid Ambtenaren Scheidsgerecht. Bij een overgelegd schrijve^ dd. 6 Decem ber 1933, verzoekt de heer D. R. Branden burg, rijksontvanger, hem, wegens zijn aanstaande vertrek uit ueze gemeente, met ingang van 1 Januari 1934 ontslag te wil len verleenen als plaatsvervangend lid van het Ambtenaren Scheidsgerecht. Wij hebben de eer U voor te stellen dit ontslag eervol overeenkomstig het verzoek te verleenen. Vergunningsrecht verkoop sterken drank in het klein. Bij uw besluit van 8 April 1932, no. 13 werden o.m. vastgesteld de verordeningen op de heffing en invordering van vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. De heffingsverordening werd Koninklijk goedgekeurd tot 1 Mei 1934. In verband hiermede wordt wederom ter vaststelling aangeboden een ontwerp-ver ordening op de heffing van bedoeld recht. Dit ontwerp wijkt eenigszins van de be staande verordening af. Thans is daarin door ons opgenomen het bedrag van het vergunningsrecht, dat overeenkomstig het Drankwetbesluit 1932 op den grondslag van het aantal der in ieder hotel voor logeer gasten beschikbare kamers moet worden geheven, alsmede de bepalingen betreffende de wijze waarop de houders eener hotel vergunning het aantal slaapkamers in hun hotel ter kennis van het gemeentebestuur moeten brengen, terwijl in dit ontwerp niet meer voorkomt de bepaling betreffende de beëediging van de schatters van het ver gunningsrecht daar, naar het ons gebleken is, deze bepaling niet in de verordening op haar plaats is. Met het oog op de voorgestelde wijziging der heffingsverordening ten opzichte van de aangifte der hotelhouders van het aantal slaapkamers, achten wij het noodzakelijk daaromtrent een bepaling in de verordening op de invordering van bedoeld recht te doen opnemen. In een bij dit voorstel gevoegd ontwerp is een zoodanige bepaling opgenomen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen uw goedkeuring aan de ontwerp-verordeningen te willen ver leenen. Vermindering pachtsom. In een overgelegd adre3 verzoekt de heer A. Meliefste voor 1933 kwij ischelding van de 2e helft der pacht van het door hem ge pachte perceel bouwland, gelegen nabij den Hoogeweg, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie A, no. 707ged, zulks >n verband met de geringe opbrengst. Dit perceel werd door U aan adressant verpacht bij uw besluit van 25 November 1932, no. 20 voor den tijd van één jaar, in gaande 25 November 1932 voor de som van 32. Het komt ons niet gewenscht voor adres sant kwijtschelding te verleenen van de 2e helft van de pachtsom, daar daartoe geen aanleiding bestaat, doch, waar de opbrengst van het land beneden het normale peil was, achten wij het wel billijk hem voor 1933 25 vermindering van de pacht van het door hem gepachte perceel toe te kennen en de pacht voor dat jaar te bepalen op i 24. Voor het bepalen van deze vermindering hebben wij ons doen voorlichten door een ter zake deskundige. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer II voor te stellen dienovereen komstig te willen besluiten door uw goed keuring te hechten aan een overgelegd con cept-besluit. Verkoop gemeentegrond. In een overgelegd adres verzoekt de fir ma De Muijnck q.q., alhier, van de gemeen te in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Paul Krugerstraat (Noordzijde), ter oppervlakte van 164 M. Van dezen grond bedraagt de prijs 15 per M2. en voor den grond, gelegen op een grootere diepte dan van 20 M., is de prijs bepaald op 3 per M2. Waar tegen inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, heb ben wij de eer LI voor te stellen den ver langden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2076 (132 M2. 15 en 32 M2. 8), ten laste van het Grond bedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. In een overgelegd adres verzoekt de heer J. Huysman q.q. te Koudekerke van de ge meente in koop te mogen ontvangen een perceel grond gelegen aan de Van der Spieghelstraat ter oppervlakte van 198 M2. Van dezen grond bedraagt volgens het door uw college genomen besluit de prijs 10 en 8 per M2. Waar tegen inwilliging van dit verzoek bjj ons college geen bezwaar bestaat, heb ben wij de eer U voor te stellen, den ver langden grona aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van 1832 (124 M2. f 10 en 74 M2. 8) ten bate van bet Grondbedrijf en zulks onder de gebrui kelijke voorwaarden. In een overgelegd adres verzoekt de heer C de Nooijer, q.q., alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Paul Krugerstraat ter oppervlakte van 174 M2. Van dezen grond bedraagt volgens het door uw college genomen besluit de prijs .t 15 en 1 3 per M2. Waar tegen inwilliging van dit verzoek bij ons college geen oezwaar bestaat, heb ben wij de eer U voor te stellen, den ver langden grond aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van 2106 (13^ M2. ét 15 en 42 M2. k f 3), ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG Vergadering op Vrijdag 15 December, des middags te 2 uur. Voorzitter de heer jhr. H. A. van Doom. Aanwezig 10 leden afwezig met ken nisgeving de heer Louwerse wegens onge steldheid. De voorzitter hoopt dezen middag klaar te komen met de beschouwingen over de begrooting en dan Maandagavond verder te vergaderen. De notulen van het behandelde in de vo rige vergadering werden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van verschil lende ingekomen stukken Na anderhalf jaar wachten is door den minister goedgekeurd de Maandagmiddag sluiting voor kapperszaken. Goedgekeurd is de pensioengrondslag voor de veldwachters. De gemeente-rekening over 1931, alsme de de rekening van het waterleiding- en woningbedrijf zijn door Ged. Staten goed gekeurd. Kas en boeken van den gemeente-ont vanger en van het woningbedrijf zijn nage zien en in orde bevonden. De voorzitter zegt naar aanleiding van reikt, doch hij zal zich niet terugtrekken. Daar uit elke fractie een lid benoemd is, hoopt hij dat ook de heer Louwerse zijn benoeming zal aannemen. O O Burg. en Weth. stellen voor het verzoek van aangelanden van den Zuidbeekschen weg dien weg te verbeteren, aan te houden tot de beslissing van den minister bekend is. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. zich met den minister in verbinding heb ben gesteld. De verbetering van dezen weg zou et n reusachtig werkobject zijn en wordt ook door de Heidemaatschappij toe gejuicht. De neer Suurmond zou het een zeer goe de verbetering vinden. Hij vraagt of in dien de minister niet meewerkt, het moge lijk zo-, zijn dat de aangelanden de helft betalen. Zij profiteeren ook van de verbe tering. Hij dringt op spoed aan in deze zaak. De heer De Priester is van meening, dat het plan eerst in den raad had moeten ko men, alvorens naar den minister te gaan. De heer Cysouw zegt dat het beter was het plan eerst met den minister te bespre ken. Burg. en Weth. hebben spoed betracht met het oog op de werkloosheid, maar het wachten is op den minister. Er zijn geen kosten aan verbonden, daar om is de raad niet gehoord. Mocht het 1933-1934 Laat voor Uw goed bedoelde wenschen bij de a.s. Jaarwisseling de Uw tolk zijn. een vraag van den heer De Priester in de vorige vergadering, dat ontheffing is ver leend voor de vrije- en orde-oefeningen, daar hier geen lokaal voor beschikbaar was. Nu echter zijn de lokalen der be waarschool vrij gekomen, dus het volgend jaar kan deze zaak weer aan de orde ko men. Verder zegt de voorzitter dat de achter stand in de huur van het woningbedrijf waar ook door den heer De Priester in de vorige vergadering over gesproken was - van zeer geringen omvang was. Gezorgd wordt de huur zooveel mogelijk binnen te krijgen. De heer De Priester vraagt inlichtingen over de sluiting der kapperszaken. Hij had gehoord dat de sluiting eerst niet was toe gestaan. De voorzitter zegt, dat er eerst twee vóór- en twee tegenstanders voor sluiting waren. Toen kon de minister geen vrijheid vinden tot sluiting. Later is er een tegen stander veranderd en is de sluiting toe gestaan. De heer De Priester zegt dat hij over de huurschuld niets zou gezegd hebben, wan neer het onmacht betrof, doch het was hier een geval van onwil en daar moet streng tegen worden opgetreden. O O 8 Burg. en Weth. stellen voor om in de commisle van onderzoek aangaande de 3- jaarlijksche afrekening voor de scholen van Christelijk Volksonderwijs te benoemen de heeren J. Suurmond, L. Ch. Janssen, J. van Soelen, J. Goedbloed en W. Louwerse. Burg. en Weth. willen den heer Goed bloed, ambtenaar ter secretarie, als secre taris aan de commissie toevoegen, terwijl de commissie zelf een voorzitter kan kie zen. De heer De Priester heeft geen bezwaar tegen de samenstelling der commissie, doch bij wijst er op, dat deze voor een moeilijke taak zal geplaatst worden, daar de kwestie al enkele jaren loopt. Het zal noodig blg- ken een deskundige in den te nemen en hij vraagt of de commissie het recht zal hebben een deskundige buiten den raad om te benoemen. De voorzitter zegt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Verder vraagt de heer De Priester wat er in de verloopen 7 weken door Burg. en Weth. aan deze zaak is gedaan. De voorzitter zegt dat contact is ge zocht met Ged. Staten, doch er is nog geen antwoord ontvangen. Hij vreest verder dat een deskundige geld zal kosten. Het blijkt dat bjj raadsled n -"een be-* zwaar bestaat tegen de voorgestelde sa menstelling der commissie. De heer Suurmond zal zich bij de keuze van den raad neerleggen. Hjj kan niet zeg gen dat hg dit met g noegen doet, daar het onderzoek hem een onmogelijk werk lijkt. Hg wijst er op dat de administratieve stukken van Volksonderwijs in orae zijn. De beschuldiging van den nee De Priester nangt voor bem nog in de lucht. We kun nen niet zeggen of ze juist of onjuist is. betreurt het, nat de rek* g niet goedgekeurd is. Dit zal het onderzoek be moeilijken. Hij meent dat door de commissie niet het gewenschte resultaat zal worden be tegenvallen, dan zal de raad erin moeten worden gekend. De heer De Priester zegt, dat wij nu achter de beslissing van den minister ge plaatst worden en het behoort juist anders te zijn. Hij toont aan, dat de gemeente in ieder geval de helft der kosten zal moeten betalen. De raad kan nu niet over het plan oor- deelen, daar hij er niets van afweet. Het verzoek wordt aangehouden. Burg. en Weth. stellen voor over te gaan tot het aangaan van een geldleening van 14.000 voor de verbetering van den Nieu wen Vlissingen weg, af te lossen in ten hoogste 15 jaar. De heer Janssen heeft dit voorstel met gemengde gevoelens ontvangen. Steeds is beweerd dat wg geen geld hadden en dat net rijk den weg moest verbeteren en nu gaan Burg. en Weth. op het voorstel van den minister zonder meer in. Hij begrgpt deze houding niet. Verder vindt hij den termijn van aflos sing te kort en zou dezen op 20 jaar willen stellen. De voorzitter zegt dat wanneer wij dit voorstel haddc afgewezen, dan zouden wy nog langer moeten wachten en de verbete ring is dringend noodig. Ook Ged. Staten dringen op spoed aan. Burg. en Weth. zijn van meening dat er aan den termijn van 15 lar niets meer te veranderen zal zyn. De heer Cysouw zegt, dat Burg. en Weth. stellig van meening waren, dat er een extra-subsidie zou gegeven worden en dat wy geen leening zouden mogen sluiten. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor tot intrek king van de verordening op de personeele belasting voor de koffiehuizen. De secretaris geeft hierover nog eenige inlichtingen. Nu de eerste regeling niet is goedgekeurd, stellen Burg. en Weth. deze regeling voor. In het algemeen gaan de caféhouders er mee vooruit, behalve één. die pas een biljart heeft aangeschaft. De heer Van Soelen vraagt of deze rege ling inderdaad mogelijk is. Burg. en Weth. gaan nu de zaak omkee- ren, omdat dit meer in het belang is van de caféhouders. Dit is echter niet de be doeling van den minister. Hy heeft echter tegen het voorstel geen bezwaar, omdat v. j bijna allen kunnen helpen, maar hij vraagt of het mogelgii zal zijn. De secretaris gelooft van wel, hoewel ei kans bestaat dat de regeling niet goeclge keurd zal worden. Het voorstel wordt aangenomen. In behandeling kwam de circulaire van Ged. Staten betreffende de salariskorling van 12 Va voor burgemeester, secretars, ontvanger en wethouders. De voorzitter gelooft dat Zeeland de grootste verlagingen vraagt, hoewel de salarissen er het laagst zijn. Spreker en de secretaris kunnen er ge noegen mee nemen, doch voor den ontvan ger achten zij de verlaging zeer onbillijk, gezien zijn salaris en de verantwoordelykr betrekking, üok met de wethouders is dit onbillijk, daar deze geen ambtenaren zgn en bovendien al gekort zijnt denbe Vztyzac&t si s3Q en 6Qcf.-Bij Apoth.en Drogisten-! Burg. en Weth. stellen dus voor wat den ontvanger en de wethouders betreft, niet op het verzoek in te gaan. De heer Suurmond is van meening dat niet voor allen de korting even billijk is. Burgemeester en secretaris betalen reeds S1/^ doch de ontvanger slechts 2 %,'dus die zal veel meer gekort worden. Hier is zijn fractie tegen. Ook wat de wethouders betreft, acht hij de korting onbillijk, daar zij geen recht op pensioen hebben. Wanneer de wethouders werkelijk hun taak naar behooren vervul len en niet te veel drijven op de ambtena ren, is hun belooning werkelyk niet te hoog. Toch" wil hij de circulaire van Ged. Sta ten niet geheel negeeren. Zgn fractie stelt daarom voor 4 te korten op alle groe pen, dus ook van de wethouders. De heer Goedbloed is het eens met den voorzitter. De ontvanger wordt niet hoog beloond en de wethouders zijn geen amb tenaren. Hij wijst er op dat de burgemees ter en de secretaris nog een vrijwillige korting willen geven. Hij is dus tegen het voorstel van Ged. Staten. De heer Leenhouts zegt, dat zgn fractie tegen het voorstel van Ged. Staten is, vooral wat den ontvanger betreft. Ook de vergoeding voor de wethouders is al sober genoeg en eenige jaren geleden al gekort. De heer Van Soelen kan kort zyn. Hg noemt het een poppenkast van Ged. Staten om onze meening te vragen, want zg gaan straks toch hun gang. Wat de wethouders betreft, wijst hij er op dat de gemeenten niet meer bestuurd worden door adellijke heeren, doch dat ook een arbeider wet) ouder kan worden. De vergoeding moet dus niet te sober zijn, wil men deze taak dan kunnen vervullen. Hg protesteert er dus tegen om er nog één cent af te doen. De heer Jacques wijst er op dat de circu laire van Ged. Staten in de gemeenteraden al heel wat stof heeft doen opwaaien. De burgemeester en de secretaris wor- den al 8Va gekort en willen er vrijwillig nog 3 bijdoen. Het salaris van den ont vanger is al zeer bescheiden en hg beeft een verantwoordelijke betrekking en zijn werk breidt zich steeds meer uit. Burg. e- Weth. staan dan ook absoluut afwijzend tegenover de circulaire. De heer De Priester bespreekt de vraag, waarom Ged. Staten deze voorstellen aan elke gemeente doen, zonder rekening te houden met plaatselij' e omstandigheden. Dit komt omdat Ged. Staten hun pappen heimers kennen en wei weten dat er vele gemeenteraden zijn, die meenen dat Ged. Staten nog niet ver genoeg gaan. Spreker wees er op, dat de taak der wethouders in de laatste -'aren zeer is toe genomen en zij dus recht hebben op een ruimere vergoeding. Dit geldt evenzeer voor den ontvanger. Spreker gelooft dat het goed zal zijn om Ged. Staten een halt toe te roepen en niet verder te gaan dan het ryk voorschrijft. Spreker stelt voor met verder te gaan dan de rijksregeling, waaraan de burge meester en secretaris reeds voldoen en voor den ontvanger en de wethouders geen verdere korting toe te passen. Spreker had gehoopt dat de wethouders net voor den burgemeester en den secreta ris zouden hebben opgenomen. De heer Jacques merkt op dat hij aan de hand van het rapport Schouten ten gunste van burgemeester en secretris ge sproken heeft. De heer Suurmond verdedigt nog nader zijn voorstel. Hij is r-van overt' igd dat alle loonen en salarissen zullen dalen duor de economische noodzakelijkheid. Wij mo gen er tegen vechten, doch er is niet aan te ontkomen. Zijn voorstel wil echter een onbillijkheid wegnemen. Hg gelooft dat wij met zijn voorstel meer zullen bereiken bij Ged. Staten, dan dat wij niets willen doen. De heer Goedbloed zegt, dat hij tegen de regeling "an Ged. Staten is en alles wil laten zooals het is. De beer Cysouw zegt dat de korting voor den ontvanger onbillijK is, gezien zijn groo- te verantwoordelijkheid. De korting vooi de wethouders acht hg ook onbillyk, doch als bet noodig is zal hg er zich bij neerleggen. Hierna 'erd bet voorstel -De Priester •om de circulaire van Ged. Staten te wij zen, aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heei Suurmond. De heer Suurmond wil ook over zijn voorstel laten stemmen, doch na eenige discussie beslist de voorzitter dat hierover niet kan gestemd worden. Tot leden der woningcommissie worden nerbenoemd de heeren L. Ch. Janssen, J. ouurmond, M. Arendse en J. Goedbloed. Allen nemen deze herbenoeming aan. Voorgeste'd wordt de loopende rekening- ourant met de Bank van Ned. Gemeenten m de Boerenleeen bank voor 1934 te ver engen. Alzoo besloten. Hierna was aan de orde de behandeling /an de gemeente beg looting voor 1934. Van het houden van algemeene beschou wingen wordt het eerst gebruik gemaakt loor den heei Suurmond. Spreker zegt dat zijn f actie haar tevre-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6