BUITENLAND GEMENGD NIEUWS MARINE EN LEGER UIT DRAAD EN LUCHT vtantschap, maar ook aan de ongedwon genheid en de gemoedelijkheid, eigenschap pen van onze zuiderburen, die wij zoo graag de onze noemen. De valuta speelde vroeger wel een rol van beteekenis, doch dit is nu afgedaan. Van merkbaar prijsverschil is er geen sprake, meer. Men gaat dan ook zoo goed als altijd voor ontspanning, naar België, omdat deze aldaar allorwege en dicht bij de grens te vinden is. De verbindingen werken dat in de hand. Voor minder goede beurzen, dus voor hen, die niet de beschikking over een auto heb ben of de reis per autobus kunnen doen, zijn er voldoende tram- en treinverbindin gen, die gelegenheid geven om betrekkelijk laat nog in de Belgische steden te vertoe ven. Wij behoeven echter voor het vinden van ontspanning niet onze streek te verlaten. Alhier is er volop gelegenheid om de lange winteravonden gezellig door te brengen. In een volgende bijlage zullen van een en an der melding maken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Prof. dr. a. a. van Schelven. Maandag viert prof. dr. A. A. v. Schelven te Haarlem, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, zijn zilveren jubileum als doctcr in de theologie. Hij heeft dezen titel aan de Vrije Universiteit behaald op een disser tatie „De Ned. Vluchtelingenkerken d^r 16e eeuw in Engeland en Duitschland en hun beteekenis voor de Reformatie in de Nederlanden." Prof. van Schelven doceert aan de V. de vaderlandsche- en de algem^ene ge schiedenia der middeleeuwen en van den nieuweren tijd tot op den vrede van Mun ster. Op 19 December 1918 heeft hij zrjn inaugureele rede gehouden over „Omvang en invloed der Zuid-Nederlandsche immi gratie van het laatste kwart der 16e eeuw. In 1917 trad hij op als rector-magnificus. Zijn rectorale oratie draagt tot titel „De idee van den vooruitgang." In 1925 trad htj op de wetenschappelijke samenkomst van de Vrije Universiteit op met een referaat over „Historisch onderzoek naar den le vensstijl van het Calvinisme", en op de jaarvergadering van deze vereeniging in 1923 te Middelburg heeft hij over het on derwerp „Onze universiteit gepropageerd door oude tegenstanders harer beginselen" gesproken. kan van der lubbe ter dood veroordeeld worden In zijn pleidooi ten gunste van Van der Lubbe heeft de verdediger dr. Seuffert ook de vraag gesteld of Van der Lubbe wel ter dood veroordeeld kan worden. De desbetreffende passus van het verslag, dat Wolff van het proces zond, luidt aldus „Mocht het gerechtshof toch in tegen stelling met mijn zienswijze tot een veroor deeling wegens hoogverraad komen, dan zou inderdaad de doodstraf op grond van artikel 86, maar niet op grond van artikel 307 H van toepassing zijn. De rechtsvraag of Van der Lubbe tot dte zwaardere straf kan worden veroordeeld, die eerst na zijn daad door de rijksregeerfng wettelijk is vastgelegd, beantwoordde dr. Seuffert na uitvoerige juridische uiteenzet tingen bevestigend. In paragraaf H van het strafwetboek wordt weliswaar het niet slechts in DuSüsch- land, maar in heel Europa sedert de Fran- sche revolutie bestaande juridische beginsel neergelegd, dat op een vergrijp tegen de wet slechts die straf kan worden toegjepast, waarmede ten tijde van het plegen «in de daad in de wet gedreigd werd. Maar de op regelmatige wijze tot stand gekomen rijks wet van 24 Maart 1933 heeft deze bepaling volkomen rechtmatig opgeheven. Volgens artikel 5 van de verordening tot bescherming van volk en staat kan echter de doodstraf in verband met atftikel 307 van het strafwetboek alleen dqtti worden uitgesproken, als er op de daad levenslang tuchthuis staat. Dit moet echter door plei ter ontkend worden. Al heeft de daad nog zooveel nadeel gericht, zij heeft, dank zij de nationale regeering, het bestaan van het Duitsche rijk nooit ernstig in gevaar ge bracht. eerste doodvonnis in* oostenrijk niet voltrokken. Voor het eerst is gisteren, sedert de we derinvoering van de doodstraf in Oostenrijk een doodvonnis uitgesproken en wel in Wels, tegen een zekeren Breitmesser, die zijn verloofde had vermoord. Volgens de wet moet bet vonnis drie uur na de uitspraak door opfeanging voltrokken worden. De advocaat te» Wels stelde zich on middellijk in telefonische verbinding met een college te Weenen„ die zich direct naar den president begaf om een verzoek om gratie in te dienen. President Miklas was echter naar Melinite vertrokken voor de opening van een nieusite electrische tramlijn, doch men wist hem nog te bereiken en de president wijzigde het doodvonnis in levens lange zware kerkerstraf met een dag per kwartaal opsluiting; in een donkere cel. Ter moti veering deeldfc de president mede, dat hij den Kerstvrede van de adventsweek niet door een terechtstelling wilde verstoren. De gratieverlening kwam 3 minuten voor het verstrijken van den termijn in Wels aan. De veroordeelde, die reeds in de doodencel zat, brak in snikken uit, toen hij vernam, dat tfjj niet ter dood zou worden gebracht. de toest5and in oostenrijk. In een vet^dering van leiders van de Heimatschutz? zijn zeer radicale eischen ge steld. O.a. werd verlangd, dat verschillen de ministeries aan leden van de Heimat- schutz zullen worden opgedragen en dat vice-kanselier Fey tot minister van de landsverdediging en van de veiligheid zal worden benoemd. De Heimatschutz maakt er aanspraak op, om in de verschillende bondslanden hetzelfde gezag uit te oefenen als de cen trale regeering te Weenen. O.a. zou de veiligheidsdienst in de landen aan de Hei matschutz moetenworden opgedragen en de leiders van den veiligheidsdienst zouden geheel de vrije hand moeten verkrijgen. In de kringen van de Heimatschutz moet men van opvatting zijn, dat bondskanselier Dollfuss zich tegen deze eischen niet zal verzetten. Mocht hij op deze eischen echter niet ingaan, dan dreigt de Heimatschutz met uittreding uit de regeering, wat den val van het kabinet Dollfuss zou veroor zaken. Eventueel zou de Heimatschutz met de nationaal-socialisten willen samengaan ter oprichting van een bruin-groen-wit front in Oostenrijk. In christelijk-sociale kringen staat men vrij onverschillig tegenover deze eischen. Men wil Dollfuss geheel vrijlaten in zijn beslissing. Dollfuss is naar een enkele zijde gebonden. Hij kan met de eischen rekening houden, doch kan ze ook afwijzen. fransche regeering opnieuw in gevaar 7 De financieele Senaatscommissie heeft, zooals gemeld, bij de behandeling der reeds door de Kamer goedgekeurde regeerings- voorstellen op eenige belangrijke punten ingrijpende wijzigingen aangebracht, zoo dat het lot van deze voorstellen en daar mede dat van de regeering, opnieuw twijfelachtig is geworden. Weliswaar korne- de voorstellen Maan dag a.s. pas in den Senaat zelf in behan deling en hoopt men dat nog overeen stemming kan worden bereikt, doch .n parlementaire kringen verheelt men zic'i niet, dat het verzet der financieele Senaatscommissie in bepaalde gevallen zéér hardnekkig kan zijn. De toestand wordt bovendien Ingewik kelder doordat de ambtenarenorganisaties reeds tot den tegenaanval zijn overgegaan. Zoodra bekend werd, dat de Senaatscom missie de den ambtenaren door de Kamer opgelegde offers als te gering beschouwde en het bedrag der bezuinigingen op de ambtenarensalarissen verhoogde, hebben de ambtenaren-organisaties haar leden gemobiliseerd. De Senaatscommissie zee inmiddels vanmiddag haar besprekingen voort. het ontwapening svraagstuk. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Simon, heeft gisterenavond te Chester een re^e gehouden, waarin hij o.a. kwam te spreke over het ontwapening s- vraagstuk. De groote moeilijkheid achtte hij, voor althans wat Europa betrof, de uiteenloopende opvattingen van Frankrijk en Duitschland ten aanzien van den Fran- schen veiligheidseisch en het Duitsche ver langen naar gelijkgerechtigdheid. De En gelsche regeering moest trachten beicie standpunten te oegrijpen en een mogelijk heid tot verzoening te vinden tusschen beide gedachten. Het is te hopen, dat de Engelsche regeering hierin zal slagen. Felle brand te Rotter* dam. Gisterenavond omstreeks uur brak brand uit in perceel Pelikaanstraat i te Rotterdam, waar de kantoren gevestigd zijn van M. Coiin's Wijnhandel. Een werk ster, die na kantoortijd de lokalen schoou- maakt, heeft den brand ontdekt. De brand weer was direct met groot materieel uii- gerukt. Er werd behalve door de motor spuiten, ook water gegeven door de drij vende spuiten Havendienst II en Haven dienst V. Na een half uur was de brand weer het vuur, dat voornamelijk in net bovenste gedeelte van het perceel woedde, meester. Zolder en vliering zijn totaal uit gebrand. Hier was het archief opgeborgen van de wijnfirma, dat dan ook geneel ver loren is gegaan. De andere verdiepingen hebben groote waterschade opgeloopen. De schade is uit den aard der zaak vrij aan zienlijk, doch deze wordt door verzekering gedekt. Daar het bluschwater dadelijk bevroor, werd de straat voor het perceel glad, zoo- dat het verkeer, waaronder lijn 14, moest worden omgelegd. -Urk en de vorst. Gister middag half vijf zijn op Urk aangekomen de 22-jarige L. Schraal en de 16-jarige K. Schraal, die gisterenmorgen om 9 uur van Kampen per schaats waren vertrokken en via Schokland naar Urk waren gereden. Het ijs was volgens hun zeggen zeer slecht berijdbaar. De postboot „Geusau" was gistermorgen om 8 uur van Kampen vertrokken ep slaagde er nog in om 2 uur Urk te berei ken. Na een uur oponthoud vertrok de „Geusau" weer met alleen post aan boord, passagiers waren niet meegegaan. In den loop van den vooravond zat de „Geusau" tusschen Urk en Schokland in het ijs vast. Een besluit om terug te keeren was even wel nog niet genomen. Zes personen door het 9 s gezakt. Aan den Omval bij Alkn.aar zijn gisteren zes personen door het ijs van het Noord-Hollandsch kanaal gezekt', waarvan het midden ten behoeve van de scheepvaart geregeld Is opengehou den. Alle drenkelingen werden, zij het na veel moeite, gered. Ongelukken. Te Achtmaal (N.-B.) is een koe, welke door een landbou wer naar de markt werd gebracht, aan de waakzaamheid van haar geleider ontsnapt. Het beest holde over den weg en wierp allereerst een wielrijder, die een zak kolen per rijwiel vervoerde, van zijn fiets. De man is in een nabijgelegen woning binnengedra- g Even verder stond een chauffeur met zijn bestelauto langs den kant van den weg. Toen de koe kwam aangestapt, wilde de man het dier gemoedelijk bg den halster vastgrijpen, waarop het dier zich tegen hem keerde en hem tegen den auto wierp. De man kreeg zulk een smak, dat hij versuft bleef liggen. Hij is even later op handen en voeten naar den overkant van den weg ge kropen, waarop hij half bewusteloos bleef liggen. Hij had een groote wonde aan het achterhoofd en een kwetsure aan den schouder. Een 43-jarige fabrieksarbeider te Haaksbergen is van een zolder gevallen. De man kwam op zijn hoofd terecht en liep een zeer ernstige schedelfractuur op. In hoogst zorgwekkenden toestand is de on gelukkige naar een ziekenhuis vervoerd. Op de Gelderschekacte bij de Ridderstraat te Amsterdam is een meisje van vijf jaar, dat den rijweg onverhoeds overstak, door een vrachtwagen gegrepen en op slag gedood. Een dierenarts te St. Oedenrode is met zijn motorrijwiel op den gladden weg aldaar geslipt toen hij voor een passeerenden auto wilde uitwijken. De motorrijder viel en werd door de auto aangereden. Met een hoofd wond, inwendige kneuzingen en een gebro ken been is het slachtoffer opgenomen en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Een drama. In een pension in het plaatsje Farnham in Surry, heeft zich gisterenmorgen een drama afgespeeld, waarbij drie personen om het leven zijn ge komen de eigenares van het pension, me vrouw Wilson, haar 19-jarige dochter Iris en dr. Herman Bakker, een ongeveer 50- jarige Nederlander uit Zeist, die sedert een jaar in het pension woonde, meldt „de Tel." Kort voor zeven uur gisterenavond werd een der pensiongasten door een kreet, af komstig uit de kamer van mevrouw Wilson wakker. Hij begaf zich derwaarts en daar hij niets meer hoorde, klopte hij aan de deur. Er kwam geen antwoord en na enkele oogenblikken ging htj, vermoedende, dat er iets niet in den haak was, de slaapkamer binnen. Daar zag hij in bed liggend mevrouw Wilson met een schot in het hoofd naast haar lag haar dochter iris met afgrijselijke hoofdwonden. Het scheen, dat mevrouw Wilson in haar slaap was doodgeschoten, dat de dochter daardoor was wakker ge schrikt, zich had opgericht en eveneens was vermoord. De pensiongast waarschuwde oogenblikkelijk de politie, die het huis en de omgeving doorzocht. In de kamer boven de garage vond men het lijk van dr. Bak ker, met een dubbelloopsgeweer naast zich. In zijn zakken werden twee brieven aange troffen, welke aan den Coroner gericht wa ren. Deze brieven zullen, naar verwacht wordt, licht werpen op het drama. Over den dool. Hier volgen enkele volksgezegden in verband met den dooi Dooi houdt aan, als hij met koud weder intreedtEen koude dooi, een wisse dooi Koude dooi is behouden doolWare 't nu koude, hij zou houden Dooi zonder wind, is nie weerd dat hij begint. Men zegt nog Als de oude wijven op het ijs komen, begint het te dooien (Neder land). Geven de kraaien in 't oog vallend hun welbehagen te kennen, dan zal de vorst weldra het veld ruimen voor dooiwe- der. Wanneer de muren wit uitslaan en de spinnen uitloopen, volgt dooiweer. Als het met dooiweer sneeuwt, heeft men vorst te wachten. Dit blijkt uit de volgen de Vlaamsche rijmpjes, die met de werke lijkheid overeenkomen Sneeuw op slik geeft binnen drie dagen ijs, dun of dik Als de sneeuw valt in het slik, vriest het altijd, dun of dik Als de sneeuw valt in het slijk, ligt hij zeven we ken achter den dijk (Brabant) Valt de sneeuw in het c lijk, binnen drie dagen een harden dijk (Kempen) Modder en slijk geeft ijs als een dijk (Brabant) Valt d'eerste sneeuw in de nattigheid, houdt u voor den winter bereid (Limburg). Het lot van het licht schip „D y c k". Zooals reeds ge meld werd, zijn de vermoedens, die men had omtrent het lot van de 8-koppige beman ning van het Fransche lichtschip „Dyck", dat tijdens den jongsten hevigen storm van zijn ankers lossloeg en zonk, helaas uitge komen. Een uitgezonden reddingboot is er Donderdagmiddag in geslaagd het wrak van het schip te naderen en drie matrozen aan boord te nemen, die zich in den licht mast in veiligheid hadden gebracht. Van de overige vijf opvarenden vond men de lijken. Zij waren van koude en uitputting gestor ven. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat ook gisteren in het Kanaal nog een hevige storm woedde, waardoor een groot aantal schepen de haven van Cherbourg niet kon verlaten. Brussel's politieschan- d a a 1. Het Brusselsche politieschan- daal breidt zich nog steeds verder uit. Gisterenavond heeft men te Brussel op nieuw een commissaris van politie gear resteerd, die reeds bekend heeft sedert en kele jaren van den olie- en benzinehande laar Pauwels provisie te hebben ontvan gen. Voor ieder proces-verbaal dat de commissaris vernietigde, kreeg hij een be paald bedrag uitbetaald. Op deze wijze vrij waarde Pauwels zijn klanten voor gerech telijke vervolging. Ook te Antwerpen heeft een arrestatie in verband met deze zaak plaats gehad. Hier gold het den inspecteur van politie Van den Berg, die eveneens in de affaire Pauwels betrokken is. Tot dusver zitten er dus reeds 5 hooge politie-ambtenaren in verband met deze zaak achter slot en grendel. Geen alcohol voor ter dood veroordeelden. Of schoon het drankverbod in den staat New- York is opgeheven, zal de Sing-Sing gevan genis voortaan „droog" blijven. De directeur dezer gevangenis heeft bepaald, dat noch voor het ziekenhuis van de gevangenis, noch voor ter dood veroordeelden sterke drank beschikbaar mag worden gesteld. Voor de invoering van het drankverbod in de Vereenigde Staten werd alcohol in het gevangenishospitaal voor medicinale doel einden gebruikt, terwijl op hun verzoek ook aan de ter dood veroordeelden, die den moed niet uadden om de laatste wandeling naar den electrischen stoel te maken, ster kedrank werd verstrekt. Ter dood veroordeeld. Te Leeds is de 35-jarige Ernest Brown, een palfrenier, schuldig bevonden aan moord op zrjn werkgever, den 28-parigen Frederik Morton, een veehandelaar, en ter dood veroordeeld. Brown had zijn werkge ver doodgeschoten met een buks, toen laatstgenoemde in zijn auto in de garage op de boerderij zat en later de garage in brand gestoken teneinde de misdaad te verbergen. Zoo luidde althans de beschuldiging. Brown ontkent, dat hij zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt Hij beweert, dat zijn werkgever dronken was thuisgekomen en dat hij (Brown) des nachts door een ontploffing werd gewekt, en toen hij ging kijken, stond de garage in brand. Brown wilde gaan telefoneeren, doch kreeg geen gehoor en merkte daarna dat de telefoondraden waren doorgesneden. Hg' be weert dat degeen, die deze draden heeft gekapt den moord moet hebben gepleegd. Het vermoeden bestaat echter, dat Brown, die een poos lang in nauwe betrekking heeft gestaan tot mevrouw Morton, en daarna aan den dijk werd gezet en een slechtere betrekking bij Morton kreeg, uit wraak Morton zou hebben vermoord. Mevrouw Morton, die een slechte repu tatie geniet, werd bij het verlaten van de rechtszaal door het publiek uitgejouwd. Vingerafdrukken als bewijsmateriaal. Te Londen is een man vrijgesproken, die beschuldig i was van diefstal en brandstichting. Men had op de vensterbank van het huis waar een en ander had plaats gevonden, zijn vin gerafdrukken aangetroffen. Het bleek, dat die vingerafdrukken inderdaad van den beklaagde afkomstig waren, maar hg zei- de, zgn moeder, die in dat huis diende, te hebben bezocht en op haar verzoek e .*i raam te hebben geopend. De kwestie was interessant omdat de vingerafdrukken voorkwamen op het vensterglas. Indien de beklaagde ze er van buiten op had ge maakt, terwijl hij bezig was met inklim men, zou dat voor hem een kwaad ding geweest zijn. Maar de politie had het stuk glas uit het raam genomen en daarop aan- geteekend, welke kant van het glas als bovenkant was te beschouwen. Het toeval wilde, dat zoowel van binnen als van bui ten de vingertoppen hadden kunnen wor den gezet, maar nu nam de jury aan, dat de bewering van de politie omtrent wat ae bovenkant en wat de onderkant van de ruit was, niet te bewijzen viel en er dus in deze kwestie gebrek aan voldoend bewijsmate riaal was. Menschenroof in de Vereenigde Staten. Reeds meer dan acht eeuwen door was menschen roof in de Ver. Staten een misdaad, die op bepaalde tijden voorkwam. Vooral in de laatste tien jaar hebben de ontvoeringsge vallen bedenkelijke vormen aangenomen. Door het droeve geval dat de familie Lind bergh overkwam is menschenroof opnieuw in het middelpunt der belangstelling van de geheele wereld komen te staan. De „Geheime Zes" een comité in Chicago dat zich tot taak gesteld heeft om het misda dige bendewezen der z.g. Gangsters te bestrijden is tot de conclusie gekomen, dat er in het vorige jaar in de Vereenigde Staten ongeveer 2000 gevallen van men schenroof voorkwamen. Alleen in Chicago werd in meer dan 100 gevallen bij de poli tie aangifte gedaan. Slechts in zeven ge vallen mocht de politie er in slagen om de daders te veroordeelen en van de 7 gesto len kinderen warden er 6 teruggevonden. Men mag gerust zeggen, dat kinderroot aan de orde van den dag is en heelemaai geen gevaarlijk „vak" meer. De getroffen personen bewaren een ge heimzinnig zwegen want ze hebben geen enkele zekerheid, dat hun kinderen vroeg of laat niet ten tweedenmale het slacht offer van de ontvoering zullen worden. Ook al hebben ze het vereischte losgeld voor hun kind etaald. De misdaden worden in Amerika nog in de hand gewerkt omdat men daar niet verplicht is om zich bij de politie te mel den in het reizigersboek. De politie is er vast van overtuigd, dat speciale misdadi- gersbenden, die hun vertakkingen bezitten over geheel Amerika, zich uitsluitend op menschenroof to.el eggen. Deze benden zijn in staat om zonder de minste moeite ie mand spoorloos te doen verdwijnen. Mees tal zjjn de kinderen van rijke ouders het slacl toffer, waarvoor dan een geweldige losprijs wordt gevraagd. Als het losgeld niet betaald wordt dan is het vrij zeker, dat het slachtoffer wordt vermoord. Het bepalen van hooge temperaturen. De temperatuui van gloeiende stoffen kan veelal worden geschat op grond van de kleur van het er door uitgestraalde licht. Iedereen weet, dat roodgloeiend ijzer niet zoo heet is als ijzer, dat een geler tint heeft aangenomen. Het gele licht van een kaarsvlam wijst op een minder hooge temperatuur dan dat van een moderne gloeilamp, die een meer wit achtig geel licht verspreidt. In hoofdzaak wordt de kleur van het licht bepaald door de temperatuur van de gloeiende opper vlakte, maar toch heeft ook de stof, waar uit die gloeiende oppervlakte bestaat, in vloed op de kleur. Dit laatste is alleen dan niet het geval, wanneer het licht komt door een kleine opening in een voorwerp, dat van binnen gelijkmatig wordt verhit. Het is gebleken, dat zoowel de kleur als de inten siteit van dit licht onafhankelijk is van het materiaal, waaruit de binnenzijde van het voorwerp bestaatzij hangen uitsluitend af van de temperatuur. Men verhit dit voorwerp nu zoolang, totdat het licht uit de opening dezelfde kleur heeft aangeno men als het gloeiende voorwerp, waarvan de temperatuur moet worden geschat. Zoo verkrijgt men de „kleurtemperatuur" van het gloeiende lichaam, die echter nog aan merkelijk van zijn werkelijke temperatuur kan verschillen. Het verband tusschen kleur en tempera tuur kan dusdoende een basis worden van nauwkeurige temperatuurbepaling. Zoo heeft rood gloeiend ijzer een temperatuur van ongeveer 525 graden Celsius, een gloei ende sigaarpunt een van ongeveer 700, een kaarsvlam een van ongeveer 2500, een booglamp een van 4000 en de zon een ven 6000 graden Celsius. Het is gebleken, dat bij lage temperatu ren de kleur zich spoediger bij tempera tuursveranderingen aanpast dan bg hooge. Een verschil van 100 graden is gemakkelijk aan de kleur te onderkennen bij tempera turen van ongeveer 2000 graden, terwijl het bg omstreeks 6000 grade a als regel onop gemerkt blijft. Vandaag zijn aangesteld tot dienstplich tig korporaal, de dienstplichtige soldaten Th. W; van Bavel, G.Peetsold, S. Schram de Jong, H. L. Oussoren en J. Verschure, allen behoorende tot het 14e regiment in fanterie en leerlingen van de school voor reserve onderofficieren der infanterie. De reserve sergeant C. Engelsman, van het 14e regiment infanterie is wegens ein diging van zijn reserve plichten uit den dienst ontslagen. prins hendrik en het ned. roode kruis. 's-GRAVENHAGE (C, B.) In het bijzijn van hoofdbestuursleden, afdeelingsbesturen en leden van de vereeniging Het Nederland- sche Roode Kruis heeft heden Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden zijn 25-jarig ju bileum als voorzitter van het hoofdbestuur herdacht in een bijeenkomst, welke heden middag te 12 uur te 's-Gravenhage in het gebouw van den Dierentuin werd gehouden. Luitenant-generaal jhr. J. H. RÖell, eer ste ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis, schetste in een toespraak tot den Prins de beteekenis van dezen dag, waarop vóór 25 jaren H. M. de Koningin op voor dracht van de regeering Z.K.H. tot voorzit ter van het Nederlandsche Roode Kruis be noemde. Voorts vestigde spr .de aandacht op de zeer groote plaats, die de Prins in zijn hoe danigheid niet enkel van voorzitter, doch van echt Roode-Kruisman in de harten van alle leden en vrienden van het Roode Kruis in binnen- en buitenland inneemt, geen on derscheid makende tusschen verschillende personen of zg hooggeplaatst zgn dan wel een nederige rol in het maatschappelijk le ven vervullen. Prof. G. J. W. Koolemans Begnen sprak daarna als oudste lid van het fungeerend dagelijksch bestuur. Spr. getuigde van de hartelijke, nooit vermoeide belangstelling, ja van het vaderlijk gevoel van den Prins voor deze vereeniging. Want dezen indruk, aldus spr., heeft ieder, die den Prins eeni- gen tijd hier heeft mogen gadeslaan, wel moeten meenemen, dat Z.K.H, een zeer persoonlijk aandeel neemt in het bestuur dezer vere niging. Het is dan ook geen wonder dat onder zeer verschillende kringen der vereeniging het plan gerijpt is om den Prins op dezen, dag een tastbaar bewijs aan te bieden van hun groote waardeering. Spr. bood den Prins daarop een ameublement voor de vergaderzaal van het dagelijksch bestuur aan met den hartelijken wensch, dat het Z.K.H. nog lang gegeven moge zijn het Nederlandsche Roode Kruis op dezelfde succesvolle wijze te leiden ais in de afge- loopen 25 jaren is geschied. Het woord was hierop aan den Prins. Z.K.n. dankte allen voor hun aanwezig heid en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor het fraaie ameublement, dat hij gaarne overdroeg aan het hoofdbestuur ter plaat sing in de kleine vergaderzaal van haar gebouw, waarin het dagelijksch bestuur éénmaal per week onder spr.'s leiding pleegt bijeen te komen. De Prins vervolgde U hebt mij ik twijfel niet ook de leden van het dage lijksch bestuur, die mij bjj de vervulling van de Roode Kruiswerkzarmheden zou trouw ter zijde staan, met dit geschenk een groot genoegen gedaan. De zaal zal hier door krijgen een aankleeding, die geheel overeenstemt met den bouwstijl van het huis. Verder zeide spr., dat de hartelijke en diep gevoelde woorden van den eersten ondervoorzitter, den heer Röei en van het oudste lid in dienstjaren van het dage-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3