NOOTJES IIPI !KUöT yslLIG De crisis-rundvee-centrale heeft de ver goeding voor het conserveeren van het vleesch der regeeringskoeien teruggebracht van 13 op 11 cent per kiloblik. De chocoladefabriek van de firma Boon en Co. te Wormerveer, welke zwaar door brand geteisterd is, zal zoo spoedig moge lijk worden herbouwd en weer in werking gesteld. Bg de Philipsfabrieken te Eindhoven, waar thans weer 13000 menschen arbeiden, is opnieuw overgegaan tot aanneming van personeel. De aanwerving van nieuw perso neel zal zich niet beperken tot de stad Eindhoven zelve, doch ook uit de omliggen de dorpen zullen de werkkrachten worden gerecruteerd. Bij een brand in Le-Plessis-Robinson zijn drie ki deren van respectievelijk 15 maan den, twee en vgf jaar om het leven geko men. o o In Roemenië is een temperatuur gere gistreerd van 30 graden onder 0 Celsius (54 graden vorst 1 ahrenkeit). 99 Uit Berkeley in Californië wordt ge meld, dat het seismografisch instituut van de Californische universiteit gisterenavond een hevige aardbeving registreerde, die ongeveer 45 minuten lang aanhield. Men, neemt aan, dat de haard van de beving m den Stillen Oceaan ligt. bflv.dat ik van mevr. de Greitf s voordracht heb genoten, vooral in de ge voelvolle gedichten van Alice Nahon, die Mevr. de Greiff goed heeft aangevoeld De prestatie van deze declamatrice over- schouwend kan ik concludeeren, dat zij be schikt over veel middelen, 'n on tv/ikke ld gevoel voor rhythme en een helder inzicht in den tekst. Op deze gronden rust haar voordrachtskunst, die zich door verdere oefening ongetwijfeld nog sterk zal ont wikkelen in artistieken zin." Uit een verslag van een anderen avontf door dezelfde af deeling gegeven citeeren we„Onder ademlooze stilte hebben wij U aangehoord", zei mevr. CohenTer- vaert in haar dankwoord. Nu als men zO stil luistert om toch altjjd maar weer die mooie, warme stem te hooren en je altijd weer denktZóó en niet anders moet dat gedicht worden voorgedragen, dan is elke lofzang eigenlijk overbodigHaar keuze van gedichten was bovendien zeer geluk kig" Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Een belooning van het Carnegie- Hel denfonds. Op 16 September jl. werd den montage werker J. W. van Sorge, werkzaam bg de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlis singen, op de viaduct tusschen Rotterdam D.P. en Rotterdam Beurs, doordat hij- kwam te vallen, den linkerarm afgereden iüoor een passeerenden goederentrein. Daarbij hebben de constructiewerker J. Weug, wonende te Vlissingen Winkelman straat 31 en de montagewerker B. P. Naerebout, wonende te Rotterdam, Gaes- beekstraat 125, door hun tegenwoordig heid van geest en doortastende handeling met eigen levensgevaar een ernstig gevaar yoor overreding van Van Sorge voorkomen. Het bestuur van het Carnegie Helden fonds te 's-Gravenhage heeft aan de heeren Weug en Naerebout een geldelijke beloo ning toegekend, welke him namens dit be stuur op 15 December te Dordrecht met een toespraak werd uitgereikt door den heer C. J. J. van Katwijk, inspecteur der Nederlandsche Spoorwegen, in tegenwoor digheid van een vertegenwoordiger van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde"a Alhambra-Theater. Silver Dollar. The Bonnes'Oy, „Silver Dollar" ïs een zeer spannend, forsch en breed geschreven boek. Deze capaciteiten heeft ook de film, welke bo vendien geregisseerd is door een regisseur van de bovenste plank. Zoolang Hollywood zulke rolprenten produceert, heeft de Ame- rikaansehe filmindustrie dan ook niets te duchten. De hoofdpersoon in het verhaal is een gelukzoeker, een roekelooze, goedhartige, onopgevoede jonge kerel, die bij alles het geluk van de dommen heeft. Hij wordt rijk. schatrijk en een parvenu in grooten stijl. Ten slotte wordt hg een senator, die alles weet, alles durft zeggen en alles durft doen, zooals dat gebruikelijk is. Bebe Da- niëls zorgt, dat het sex-appeal in deze film niet ontbreekt. Zij is de sirene, die den zil verkoning zijn vrouw doet verlaten. Dan heeft deze alles: rijkdom, een mooie vrouw, faam. Maar het kaartenhuis stort in elkaar. Fortuin en grootheid smelten weg als sneeuw voor de zon. Maar de vrouw blijft. Bij uitzondering is zg niet de rat, die het zinkende schip verlaat. Zij deelt ook de armoede met hera. De film geeft niet alleen de wisselvallige carrière weer van een voor het geluk gebo ren avonturier zg behandelt ook een brok Amerikaansche historie (1871'90) en staat op één l(jn met andere groote films van dit genre, als „The Covered Wagon" bijvoorbeeld. Op die film heeft „Silver Dol lar" weer voor, dat zij niet enkel avontuur, louter uiterlijkheid is. Het prachtige spel van Edward G. Robinson, den zwierigen, pralenden, menschelijken bon-vivant en streber, die geen raad weet met zgn geld, wordt door dezen acteur gespeeld met een O.dei ïs de dvri. Durft u bijvoorbeeld, om eens iets te noemen Weest wijzerl I Rijdt veilig! bravour en een beheersching, die hem stempelen tot een geniaal kunstenaar. Maar ook de anderen mogen er zijn. Aline Mac Mahon als de vrouw is voortreffelijk. De creatie van Bebe Daniëls, wat vlak, mag er toch zijn. Ook de bijrollen laten veel goeds zien. Ook deze film is bijzonder krachtig van dialoog, logisch van opbouw, grootsch van mise-en-scène. Grappig is „Gasten in het Hotel", een muzikale parodie op de bekende film. Een voetbalfilrapje geeft voetbaltechniek, een zeer geestige teekenfilm kostelijke momen ten. Het journaal interessant nieuws en succes oogstte ook het drietal „The Bon nes Cy" in zijn muzikale clownerie, welke het program smakelijk varieerde. Luxor-Theater. Gladde jongens. De Luchtpost. De eerste hoofdfilm, een vlotte, geestige rolprent, speelt onder de heeren-boeven William Haines is de man, die deze film meesterlijk draagt en daarbij voortreffe lijke medespelers vindt in Jimmy Durante en Ernest Torrence. We zullen van deze film, welke pakt van begin tot einde, niets vertellen men moet haar beslist zelf gaan zien. Dat deze Metro Goldwyn Mayer voor volle honderd procent aan de verwachtin gen, welke haar titel wekt, voldoet, daar staan we borg voor. Films van een derge lijk raffinement en bijzondere slagvaardig heid zijn zeldzaam. Het tweede hoofdwerk, een Universal, is een scenario, dat, met zgn dramatischen inslag en geniaal in elkaar gezette staal tjes van gedurfde vliegkunst, de toeschou wers eveneens doorloopend gevangen houdt. Ralph Bellamy en Pat O'Brien, hier twee mannen, die steeds met elkaar overhoop liggen, doch, die in tijden van ge vaar en nood, hun leven voor elkander veil hebben, spelen de hoofdrollen in dit drama uit het vliegeniersleven, dat tevens een goeden kgk geeft op den vliegdienst als zoodanig. Al is dit programma reeds meer dan de moeite waard, toch heeft de directie weer de mogelijkheid geopend om twee program ma's voor één geld te zien. Van Dinsdag af draait er dan een comedie met verschil lende aardige complicaties „De benzine koning" benevens een film, die de bekende ernstige levenskwestie behandelt van het bedrogen meisje, dat de gevolgen van één oogenblik lichtzinnig vertrouwen moedig draagt tot de uiterste consequentie. Greta Mosheim speelt de rol van de „Arme, kleine Eva". In het journaal verrassende kgkjes. Scheepvaartberichten. Nabij Walzoorden is hedenmorgen om hoog gevaren het Engelsche stoomschip „Acton Manor", uitgaande van Antwerpen met een lading kolen voor Frankrijk. Het schip is evenwel zonder sleepboot- assistentie vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Bg Hoedekenskerke zit een binnen-motor- scheepje van de Terneuzensche Watervoor- zienings-Mvj. omhoog. Een sleepboot is ter assistentie aanwezig. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Uitleenbibliotheek: Claes, E.Kobeke (een Vlaamsche ro man). Cyrano de Bergerac, S. de Een maan- reis of, Opstijging tot en bereizing van de maan (fantastische roman). Moderne bouwkunst in Nederland, no. 4. Etagehuis en flat. 1933. Geïll. Rullmann, J. C.Dr. H. Colijneen le vensschets. 1933. Geïll. Wessels, A. M. Ons Zeeuwsch verleden: schetsen, legenden, folklore, historie, plaats- en persoonsbeschrijving, kerkhisto rie. 1933. Geïll. Leeszaal: Naslagbibliotheek N.B. Deze boeken worden niet uitgeleend. Belastingdruk in Nederland 1933/34. '33. Catalogus 1933 van het Geert Groote Genootschap. Posthumus Meyjes, W. C. De Fransche buitenlandsche politiek sinds 1919. 1933. Prospecti v/h P.B.N.A. („Nederl. technl- cum" te Arnhem) 19e dr. 1933. Statistisch zakboek 1933. Geïll. Verslag v/d Gemeentel, dienst der Ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring te Vlissingen over 1932. 1933. Verslag van de nijverheidsconsulen ten over 1932. 1933 (Versl. en med. afd. Handel en nijverheid v/h Dep. v. Econ. zaken jg. 1933, no. 2). Verzameling Ned. staatswetten (ed. Schuurman Jordens). No. 23. Waarborgwet 1927 13e dr. door P. A. de Kerck. 1933. No. 25. Wetten uitoefening der genees kunst 15e dr. door L. Leydesdorff. 1933. No. 40. Wet op de collectieve arbeids overeenkomstde dr. door A. W. Quint. 1933. No. 45. Vlsschergwet7e dr. door G. G. Pekelharing. 1933. No. 78. Arbeidsgeschillenwet 1923 Se dr. door A. W. Quint. 1933, No. 96. Ouderdomswet 1919 4e dr. door L. Leydesdorff. 1933. No. 111. Vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart door H. P. Linthorst Homan. 1933. No. 112. Omzetbelasting door P. A. de Kerck. 1933. Algemeene prospectus A. Burgerlijke bouwkunde. B. Waterbouwkunde. C. Werk tuigbouwkunde. D. Electrotechniek. E. Che mische techniek. F. Bijzondere cursussen. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Naar aanleiding van een uitvoerige brief wisseling met den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en met Ged. Staten, welk laatste college het bestendigen van uitgaven voor niet-verplicht onderwijs niet langer verantwoord acht, stellen Burg. en Weth. voor het openbaar vervolg-onder- wijs op te heffen, gerekend te zijn ingegaan met 1 September jl. Voor zoover Burg. en Weth. thans reeds kunnen overzien zal het electrisch bedrijf 2563 en de gasfabriek 6450 5720 voor gas-verkoop en 725 voor cokes-verkoop) verschuldigd zijn voor omzetbelasting in 1934. De duinwaterleiding zal niets schul dig zijn, omdat „water" nadrukkelijk is vrij gesteld, alsmede de grond- en hulpstoffen. Onder de tegenwoordige moeilijke om standigheden kunnen Burg. en Weth. er niet aan denken, bedoelde bedragen voor rekening der bedrijven te laten komen en zij meenen, dat zij op de verbruikers behoo- ren te worden verhaald. Omtrent de wijze waarop en den vorm waarin, moeten zij zich echter nog beraden, in verband met het feit, dat zij nog niet over alle desbetreffende gegevens beschik ken. Zij stellen echter voor nu reeds te be sluiten tot verhaal van de omzetbelasting op de verbruikers. Aan de openbare lagere school J is nog steeds een „boventallige" leerkracht. Deze kost de gemeente ongeveer 2000, doch dit stijgt tot 10.000 ingevolge art. 100 der la ger onderwijswet. Burg. en Weth. meenen, dat het den raad duidelijk zal zijn, dat het, gezien de financieele omstandigheden der gemeente, niet gewenscht is dezen toestand ongewijzigd te laten voortbestaan. Hoewel aan opheffing van dit instituut voor het onderwijs groote bezwaren zijn verbonden, hebben Burg. en Weth. maatre gelen overwogen om tot opheffing te ge raken. Het ontslaan van de „boventallige" leer kracht aan school J zou ten gevolge heb ben, dat er voor 6 klassen 5 leerkrachten waren, terwijl het hoofd ook optreedt als hoofd der Ulo-school voor jongens. Een ander middel is het aantal leerlingen aan school J op te voeren, wat alleen kan door overplaatsing van leerlingen van school K, waardoor de „boventallige" leer kracht een „verplichte" zal zijn. Het gevolg zal zijn, dat school K, die nu nog maar 43 leerlingen telt, zal moeten worden opgehe ven en het personeel, bestaande uit het hoofd J. A. Tavenier, de onderwijzeres J. G. Broeke en den onderwijzer W. H. Hardon, zullen dan op wachtgeld moeten komen. De regeeringssteun aan den landbouw. Donderdag 28 December, des middags half twee, zal op de bovenzaal van de so ciëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, een openbare debat-vergadering plaats hebben tusschen een oud-landbouw-pach- ter en den landbouwkundigen medewerker van de „Midd. Courant." Het onderwerp waarover gedebatteerd zal worden betreft den regeeringssteun aan den boerenstand. Het pro en contra zal door twee deskun digen op landbouwgebied worden ingeleid. De voor- en nadeelen worden dus door mannen van de practijk besproken. W(j wijzen hen die deze debat-vergade ring wenschen bg te wonen op de in dit nummer voorkomende advertentie. Tgdelijk rijksklerk hypotheekkantoor. Met ingang van 1 Januari zgn benoemd tot tgdelgk rgksklerk ten kantore van de bewaring der hypotheken te Middelburg de heeren J. Ph. Ilmer te Middelburg en C. Sanderse te Vlissingen. N. R. V. Vanwege de Walchersche afdeeling van de Nederlandsche Reisvereeniging gaf gis terenavond in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg Lode van Gent een avond van „Vlaamsche leute". Wie kent, wie houdt niet van den sappi- gen Vlaamschen humor, de snedige gezeg den en poetsen. Men leest gaarne Gezelle, Felix Timmerman, Streuvels, om er slechts enkele te noemen. De lach is gezond, en een volk, dat gevoel voor humor heeft, is een gelukkig volk. Dat humor grappig moet zijn is geen sine qua non. Doel is niet lachen, maar het is 't middel voor leringe, om meer kennis bij te brengen. Dat humor niet synoniem is aan lachen bewijst spreker door enkele voorbeelden. De natuur is humoristisch, Multatuli zegt het ons zoo mooi. De humor vindt zyn oorsprong in de natuur, 't heeft niets kunstmatigs, 't is uit zich zelf en het dringt overal doorheen. De humor is in Vlaanderen nog niet ver loren, maar weet inet zijn tyd mee te gaan. Een Vlaming is spotziek, doch weet ook wat werken ishet volk is zichzelf geble ven, is door en door humoristisch en spreekt in sappige beeldspraak. Een Vla ming heeft altgd een of ander snedig ant woord op de tong, is van nature opgeruimd van humeur, wat spreker met enkele ver makelijke »orbeelden verduideiykt. De geest van Uilenspiegel leeft in Vlaan deren voort. De rpreektaal is ryk aan synoniemen, dichterlijk in woordvorm en vergelgkingen. 't Volk kent net rijm en ge bruikt het bij intuïtie, zooals spreker weer door geestige voorbeelden doet hooren. Men voelt de lust tot rgmen en men hoort dit waar men het niet verwachten zou. Ze zgn welluidend. Men blijkt zin voor harmonie en voor maat te hebben, zooals bijv. in de aftel- rgmen. Klank en maat zijn hier in over vloed. Eveneens de Vlaamsche raadsels zijn vol humor, óf door klank en kleur in in kleeding, óf door 't onverwachte antwoord. De humor fascineert en werkt aansteke- lgk. Deze psychologisch uit te leggen is moeilijk. De humor verliest nooit zgn recht, ook niet in tragische levensomstandig heden. Verschillende kostelijke opschriften haalt spreker verder aan, op uithangborden, ja zelfs grafschriften en relkomstspreuken. Ook nu nog zgn deze in Vlaanderen te vinden. Van de boertige kluchten en luimige ver telsels vermaakt spreker daarop de aan wezigen met een der meest authentieke vertellingen. Blgheid van gemoed uit zich in grappige vertelsels. Deze kunst gaat in de meest sombere dagen niet verloren. De kostelijke schat die men humor noemt, vindt men onder het lagere volk. Zg dragen een eeuwenoude volksbescha ving. De naïeve eenvoud drukt zgn stempel op elke Vlaamsche levensuiting. De numor in geestelijke zaken neemt een voorname plaats in. Hebben zg dan zoo weinig godsdienstzin Lgden zg aan ge brek aan eerbied Spreker beantwoordt dit met een nadrukkelijk neen. Van nature is het volk op^-xuimd, ook in geestelijke zaken. God neemt in het dagelijksche leven een groote plaats in. Hg doet de geestelg- ken leven en de numor neemt daaraan deel. De geestelijken ijn populair ondeï het volk. Spreker leest daarop een sprook je, in Vlaanderen verteld, en derzelver oor sprong, voor. Het Vlaamsche volk ziet alles langs den zonnigen, fleurigen kant en met een blijden lach. Sommige volken staan tegenover den humor als een doode taal, anderen nemen humor als profaan, de Vlaming uit zgn biyheid van gemoed in waardeerenden, humor. En dat heeft spreker zeer duidelijk ons laten zien. De heer Noest was zeker de tolk van de vele aanwezigen, toen hg den spreker dank zegde voor dezen interessanten en vroolg- ken avond. Die Schöpfung. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, directeur de heer Joh. H. Caro, zal Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, in de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering geven van „Die Schöpfung", oratorium voor soli, koor en orkest in drie deelen, van Joseph Haydn. Als solisten zullen medewerken Nanda Gerritsen, sopraan te Nijmegen Henk Vis- kil, tenor te 's-Gravenhage en Louis Smitshuysen, bas, te Amsterdam. De generale repetitie op Maandag 18 December, des avonds 8 uur, is voor het publiek toegankelgk. Getnigenisavond „Kerk en Vrede". Evenals het vorig jaar in de weken vóór Kerstmis wordt ook dit jaar hier in Zeeland een getuigenisavond gehouden door die ver- eeniging, die vanuit Christelijke overtuiging strijdt en getuigt vóór vrede en ontwape ning. De advertentie in dit blad laat u zien hoe een drietal voortreffelgke sprekers voor dat doel hierheen komt en zeer belangrgke on derwerpen zal behandelen. Het is zeker goed in deze weken vóór Kerstmis, nu wij ons weer voorbereiden om den Vredevorst te ontvangen, onze oogen te openen voor de werkelgkheid van onze te genwoordige wereld en ons te bezinnen hoe wg daar in Zyn Naam de vrede kunnen dienen. Deze avond zal ons hierbij kunnen helpen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Concert Chr. Fanfarecorps. Door het Chr. Fanfarecorps „Vlijt en Volharding" alhier werd Woensdag- en Donderdagavond een concert gegeven in „Rehoboth" voor haar donateurs en be gunstigers. Niettegenstaande de zeer on gunstige weersomstandigheden was beide avonden de zaal behoorlijk bezet met een dankbaar publiek, wat afgeleid mag wor den uit het applaus dat den muzikanten ten deel viel. Een uitstekend saamgesteld programma werd, behoudens een enkele en dan nog nauwelijks hoorbare misklank, goed uitge voerd. Vooral kwamen mooi tot hun recht „Oome Sam", marsch van A. Hoetzmann, „In de smedery van het dorp", karakter stuk van Ch. de Carmont, „De Triomph" solo voor tuba van L. Vermaelen en voor al ook „Aan den schoonen, blauwen Do- nau", wals van Joh. Strauss. TERNEUZEN. Consulaire dienst. Ingevolge Koninkiyke machtiging is de heer Hubert van Rompu erkend en toege laten als vice-consul van Spanje te Ter Neuzen. HULST. Vacature deurwaarder. De voordracht voor deurwaarder te Hulst luidt als volgt P. F. van Maarsen, procureursklerk en candidaat-deurwaardei te MiddelburgA. Dgkstra, candidaat- deurwaarder te Leeuwarden on H. J. Tab- bers Jr., deurwaardersklerk te Tilburg. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 411 December werd b(j het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inscnrgving: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg N.V. tot Exploitatie van één of meer Tennisbanen, Renesse, verhuur tennisbanen. Directeur J. Stevense, Renesse. Maatsch. kap. 95, geheel geplaatst en gestort. Opheffing: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). M. J. van de Velde, Magazijn „De Zon", Vlissingen, Bellamypark 4, winkel in radio- en electrische artikelen en gzerwaren. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. Ontspanning Als wy, Zeeuwsch-Vlamingen, eens voor een dagje de Wester-Schelde oversteken, brengen wij byna steeds, hoe kan het an ders, zult u zeggen, een bezoek aan de Zeeuwsche steden, de stad Vlissingen en de hoofdstad Middelburg. Wg zgn dan in de stad. Een definitie, wat wy daaronder te verstaan hebben, kennen we niet, misschien is zij ook moeilijk te geven. Wel hebben wg in onze streek een stad, de stad Sluis, een plaats, rijk aan oud-stedenschoon, die in het seizoen bij de vreemdelingen enorm in trek is Of echter deze gemeente van om en bij de 3000 zielen als voorbeeld kan dienen voor wat wg onder een stad te verstaan hebben, weten wg niet. Zoo herinneren wg ons, dat een oude plattelands-gemeente-secretaris eens mededeelde, dat er in geheel Neder land maar één stad is, en dat zou Amster dam zgn. Voor de waarheid van zyn bewe ring kunnen wij niet in staan. Het doet er voor ons ook weinig aan of toe, of Vlissin gen en Middelburg onder de steden gere kend worden. Dat weten wij en daar hou den we ons aan, bij een bezoek aan deze plaatsen zijn wij „naar stad" geweest. En dat is op zich zelf beschouwd al een heel belangrgke gebeurtenis. Want het bezoe ken van de stad is voor velen van ons iets gewichtigs, iets niet-alledaags wg zien dan voor ons het drukke verkeer, dat ons noopt zoo omzichtig mogelijk de straat over te steken, gevaar voor een ongeval hangt overal in de lucht, enz. enz. Want wij, men schen uit het „Landje", (het Land van Cad- zand, d.i. Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel), zooals wg ons zelf zoo graag beti telen, of „die-van-de-overkant", waarmede de bewoners aan gene zijde der Schelde ons meermalen plegen aan te duiden, gaan niet graag op reis. Wg big ven maar het liefst by de familie, bg de buren en bg de vele kennissen. Trekken wij de stoute schoenen aan, zijn wg na vele en soms dagenlange overwegingen besloten om eens onze woon plaats, welke meestal ook onze geboorte plaats is, te verlaten, ia, ge zult begrijpen, dat dit voor ons dan een evenement van eerste grootte is. Beladen met allerhande nuttige en vaak ook onnuttige zaken, waaronder, wat de eerste betreft, een para- pluie niet te vergeten is, (het zou maar eens moeten regenen), gaan we op stap. IVLet de beste wenschen van. buurman en buurvrouw toegerust en door de verwanten uitgeleide gedaan, vangt de reis aan. Zoo ging het vroeger en zoo gebeurt het bg de ouderen onder ons nog wel. Maar een groote verandering is toch ingetreden. Verkeersmiddelen hebben de stille plaatsjes en hun stille bewoners als het ware gemo derniseerd. Auto's rijden thans overal. Men wordt aan het gejaag, net gejakker en het gewoel gewend. Wg leven niet zoo heel erg afgetrokken meer. We gaan met onzen tijd mee. Kijk maar naar de gemeentebesturen, die voor de kommen der gemeenten maxi mum-snelheidsvoorschriften hebben uitge vaardigd, voorschriften, die in het leven ge roepen zijn heusch in het belang van de veiligheid en van het verkeer, en niet, zoo als vroeger wel eens schijnt voorgekomen te zijn, om de bewoners de gelegenheid te geven de auto's langer te kunnen bezich tigen. De ouderen zien tegen het reizen en de vele gevaren, die er innaerent aan kunnen zijn, dus niet meer zoo heel erg op. Maar angst voor een ongeval blijft bij hen toch altijd nog bestaan. De gemengde berichtjes, welke de verschillende dagbladen vullen, en zoo sensationeel kunnen zgn, hebben er bg de zelden-op-reis gaande dorpelingen aardig den schrik ingebracht. Uitgezonderd degenen, die voor zaken of voor hun bedrijven de Wester-Schelde over moeten, beperkt de reis van de „Cadzand- sche" menschen naar den overkant zich bij na uitsluitend tot een bezoek aan familie leden of aan den marktdag te Middelburg. Om tijdens de avonduren aldaar te kunnen verblijven, om te kunnen genieten van de keurige en fleurig-verlichte etalages, om voor eenige uren ontspanning te vinden, blgft een onmogelijkheid. Dat kan niet an ders, daar de Wester-Schelde voor de ver binding met Vlissingen altyd een leelijke sta-in-den-weg zal big ven. De provinciale stoombootdienst op deze rivier treft daar voor geen verwijt, integendeel, de verbin dingen zgn, den Zondag uitgezonderd, schit terend. Men zoekt derhalve elders ontspanning en vindt dat in het aangrenzende België. In den regel heeft men dan op zijn programma staan een bezoek aan Gent of Brugge (des zomers zoo goed als steeds üe Belgische kust). Meestal koppelt men aan zoo'n uit stapje vast het bgwonen van een tooneel- voorstc'ing in de gunstig rekend staande Vlaamsche of Fransche Schouwburg te Gent of ui die te Brugge, dao wel, houdt men zich eenigen tijd onleuig 'n een van do vele bioscopen, die deze steden rgk zgn. De aantrekkingskracht, welke Gent en Brugge op ons uitoefenen, is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de taalver-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2