100D 500 300 25 J ZATERDAG 16 DECEMBER EERSTE BLAD No. 297 7ïe Jaargang 1933- Uitgave: Firma f. KAK it VELDE Ir., Iflfalstraat 58-60, Vlissingen. Teiet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS BINNENLAND STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50 Voor België, Uuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPKljS Van 1 5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max 10 regels). Bi| 3 maai plaatsing van 15 regels 11. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand. voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEJTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Tliemve Kwartaal -Mboisné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis zijn, overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Lager Onderwas. Noodgedwongen accepteeren zelfs vurige Voorstanders van het lager onderwijs ten slotte de bezuiniginsmaatregelen, welke de Regeering op haar beurt door den nood der schatkist gedwongen voorstelt. Er is daar aan niet te ontkomen. De liefhebberij om eigen schooltjes op te richten moet nu maar eens bedwongen worden. Het stelsel, dat de pacificatie op onderwijsgebied ons indertijd heeft gebracht, wreekt zich thans en misschien zou het kwaad der tijden wel eens dit goede effect kunnen hebben, dat men de dwaasheid van het stelsel inzag. Als drie menschen het in het hoofu halen om een school te stichten, behoeven zij heusch niet veel moeite te doen of het ge lukt en als het zoover is komt de Staat minzaam met zijn beurs voor den dag om het grootste deel der kosten te betalen. Dat is ongeveer het beginsel van het lager onderwijs in Nederland. En dat stelsel loopt nu spaak, nu die beurs leeg is. Minister Marchant heeft vandaag zijn hart eens gelucht tegen hen die hem maar steeds verwijten dat hij het onderwijs af breekt. Hij zette uit"-n dat iedereen die op zyn plaats zou zitten hetzelfde zou moeten doen. Het is noodig te bezuinigen en met diverse voorbeelden toonde hij aan tot wat voor dwaze toestanden de versnippering leidde. Hij bezocht in Gelderland een school met twintig leerlingen, waarvan er 16 niet konden komen als het hoog water was. Voor die school was een onderwijzer en een onderwijzeres werkzaam. De eerste had hem gesmeekt hem te verlossen. Allerlei niet ter zake doende kwesties, over Volksonderwijs enz., zijn behandeld De Minister luchtte zijn hart. Ertn ambte naar is niet vrij, meent hij en dit moet men nu eens inzien. Over het Friesch en de spellingkwestie komen rapporteneen wetsontwerp tot bestrijding van het besmettingsgevaar op ©5 scholen gaat de volgende week naar den Raad van State. Er is heel veel heen en weer gepraat zonder eenig resultaat. De onderwijsma? ikken kunnen maar niet goed zetten dat hun troetelkind óók moet lijden onder de slechte tijden. Woensdag gaat dit verder want Dins dag renteniert de Kamer genoegeljjk een dagje. NederlandschDultsche onderhandelingen. Sinds eenige weken hebben in Den Haag tusschen de Nederlandsche en de Duitscbe regeering onderhandelingen plaats gevon den over de regeling van het goederenver keer tusschen Nederland en Duitschland in 1879 te 's-Gravenhage geboren en trad in 1914 in den diplomatieken dienst. Hij werd werkzaam gesteld bij het Ned. ge zantschap te Brussel, waar hij in 1917 be noemd werd tot gezantschapssecretaris en in 1925 tot gezantschapsraad. Als zooda nig bleef hij in onze diplomatieke vertegen woordiging in België tot 1930, toen hij be noemd werd tot buitengewoon gezant en na afloop van het op 31 December a.s. ein digende voorloopige verdrag van 27 April 1933. Deze onderhandelingen hebben gisteren tot onderteekening van een verdrag geleid, dat de wederzydsche economische betrek kingen op een nieuwe, de beide regeeringen bevredigende basis plaatste. De onderhandelingen werden van Neder landsche zijde door dr. H. M. Hirschfeld. directeur-genraal van Handel en Nijver heid en van Duitsche zijde door dr. F. Koehler, ministerial-direktor bij het Reichs- ministerium für Ernahrung und Landwirt- schaft geleid. Naar aanleiding van de onderteekening van het nieuwe handelsverdrag met Duitschland hebben wij den minister-pre sident dr. H. Colijn verzocht zijn meening over dit verdrag te zeggen. Dr. Colijn ver klaarde het volgende Er blijven natuurlijk by elke onderhan deling over handelsbetrekkingen onvervul de wenschen over, die men gaarne ingewil ligd had gezien. Maar alle omstandigheden in aanmerking genomen hebben wij geen reden tot ontevredenheid. Onze nieuwe gezant te Praag, Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van G. H. W. M. ridder Huys- sen van Kattendijke tot Hr. Ms. gezant te Praag. De heer Huyssen van Kattendijke werd gevolmachtigd minister te Lissabon. In deze functie was hij werkzaam tot Januari 1931, toen deze gezantschapspost om reden van bezuiniging werd opgeheven. De heer Huyssen van Kattendijke volgt thans jhr. Van Haersma de With op, die naar men weet, binnenkort naar Washing ton zal vertrekken. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen over de maand November 1933, in vergelij king met de overeenkomstige periode van het vorig jaar. 1933 1932 Grondbelasting 367.927 369.863 Inkomstenbelast. - 5.881.273 - 7.500.254 Vermogensbclast. - 1.116.750 - 1.207.725 Div.- en tant.-bel. - 791.331 - 621.104 Invoerrechten - 8.325.236 - 5.542.269 Opc. o.d. nivoerr. - 1.456.684 Statistiekrecht - 181./98 - 181.767 Acc. op zout - 147.203 - 194.583 geslacht - 495 367 - 615.861 wijn - 41 609 - 38.742 gedistill. - 2.845.610 - 2.587.352 bier - 811.545 - 957.294 Opc. o. acc. op bier - 118.618 acc. op suiker - 5.393.454 - 4.431.689 Opc. o. acc. suiker - 1.075.6.6 Accyns op tabak - 1.514.015 - 1.853.976 Goud en zilver - 89.140 - 81.082 Zegelrechten - 1.188.145. - 1.457.626 Registratierechten - 914.242 - 777.158 Successierechten - 3.582.710 - 3.769.500 Domeinen - 434.714 - 455.903 Staatsloterij - 11.115 - 9.563 Loodsgelden - 368.094 - 342.349 Totaal 37.153.269 32.995.672 De inkomsten ten bate van het „Lee- ningsfonds" beliepen in November een be drag van 4.518.213. De inkomsten ten bate van het „Gemeentefonds" bedroegen in November f 9.655.042. De inkomsten van het „Wegenfonds" waren in November 792.518. De nieuwe burgemeester van Utrecht. De heer mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk wiens benoeming tot burgemeester van Utrecht dezer dagen tegemoet kan worden gezien, heeft zich in zijn Haagsche periode in vele opzichten doen kennen als een goed organisator. Zeer bijzondere werkzaamheden waren hem toevertrouwd in de oorlogsjaren bij 't nemen van maatregelen, toen te 's-Gra venhage de rust vaak werd verstoord. Kort na het optreden van mr. Patijn als burge meester, in de moeilijke Novemberdagen van 1918, was hij actief werkzaam voor de huldebetooging op het Malieveld, bij welke gelegenheid hij, toen soldaten het konink lijk rytuig voorttrokken op den bok sprong en de leiding nam van den verderen rit. Naar aanleiding van deze episode werd hy spoedig betrokken bij het organiseereu van herdenkingsfeesten enz., bij groote nationale gebeurtenissen. Hij trad als voorzitter op bij de groote feesten, o.m. in 1923 ter eere van het zilveren jubileum van de Koningin, van de meerderjarigheid van Prinses Juliana, van het 50-jarig bur gerschap van Koningin Emma en van het vierde eeuwfeest van Willem van Oranje. Mr. Ter Pelkwijk is brj geen politieke partij aangesloten, hrj is van liberalen huize, REGELINGEN VOOR DE KERSTMIS-j RIODE EN OUDEJAAR, Winkelsluitingswet. Winkelwerktydenbesïuit. In verband met het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden WINKELSLUITING IN DE KERSTMIS PERIODE. Voor winkels in het algemeen Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn, behalve op Zondag 24 December behou dens hierna te noemen uitzonderingen, moe ten op dien datum a lie winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Maan dag en Dinsdag, zoodat alle winkels dan gedurende den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches Op Zondag 24 December mogen tot 10 uur n.m. geopend zijn a. de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht b. de bloemenwinkels. Overigens gelden de gewone uitzonde ringsbepalingen voor den Zondag. WINKELSLUITING IN VERBAND MET OUDEJAAR. Voor winkels in het algemeen Aangezien Oudejaar ditmaal op Zondag valt en de wet geen algemeene uitzondering voor dit geval kent, moeten op 31 Decem ber dus alle winkels, waarvoor op Zondag geen verkoopgelegenheid is toegestaan, ge sloten zijn. Voor bepaalde branches Bloemenwinkels mogen op SI December den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, mogen op 31 Decem ber den geheelen dag tot 10 uur n.m. ge opend zijn. ARBEEDS- EN RUSTTIJDEN. Voor winkels in het algemeen In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9 Vs uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht wor den gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December. Een ver plichte nachtrust van minstens 9 uren moet daarbij in acht genomen worden Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8% uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half 11^ Personen beneden den leeftyd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftyd mag bovendien in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de ondergenoemde bran ches arbeid verrichten als volgt Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in dé week, waarin 31 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, ge durende een hoogste 62 uren. Vischwinkels op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren l) en in de week, waarin 31 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleeschwaren). 2). Plaatselijke afwykingen. In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwykingen van de winkelsluitingsregeling, welke door den ge meenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet, zijn of worden vastgesteld. Is zoodanige verordening voor alle of be paalde groepen van winkels tot stand ge komen, dan mag in die winkels op dagen, dat zij na 8 uur n.m. geopend zijn, geduren de ten hoogste 11 uren per dag arbeid ver richt worden. Byzondere administratieve voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderings regeling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkel werktijdenbesluit worden aange geven door vermelding van de voor die da gen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeids lijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist ge noemde geschrift behoeft niet aan de Ar beidsinspectie te worden gezonden. 1) Deze winkels mogen echter slechts tot 12 uur 's middags voor het publiek geopend zijn. 2). Deze winkels mogen echter niet voor het publiek geopend zijn. Voorstel aan den gemeenteraad. In het voorstel van Burg. en Weth. be treffende het verbreeden van een gedeelte van den zeedijk staat dat arn de N.V Walcheren voor het vervoe- van den grond ƒ0.60 per M3. moet worden betaald. Men leze hiervoor evenwel 0.50 per M3. Dooi of vorst? Het weerbericht was de laatste dagen voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Met een variant op het bekende gezegde „het kan regenen, het-kan waaien" kan gezegd wor den „het kan dooien, het kan vriezen". De liefhebbers van schaatsenrijden zagen hun kans op vriezend weer in de weerbe richten toegenomen en zij die het nu wel letjes vonden, meenden uit de berichten te kunnen distilleeren, dat de vorst gelukkig afgeloopen was. Hedennacht heeft het echter weer flink gevroren en de koude wind is gaan liggen, zoodat de gunstige factoren voor het ijsver maak aanmerkelijk zijn verbeterd. Op den Spuiboezem heeft men gisteren maatregelen getroffen voor verbetering van de baan waarop hedenmiddag de aangekon digde wedstrijden gehouden zullen worden. Het spreekt evenwel vanzelf dat de ver schillende ijsbanen er door de langdurige vorst en het druk bereden worden niet beter op worden. Het ijs is als het ware doodgereden. Benoeming ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau D.'H. Branden burg, ontvanger der directe belastingen te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het vertrek van Hr. Ms. „Van Nes" en „Banckert" uit Nieuwediep naar Oost-In- dië. Eenige opnamen van den geweldigen brand te Wormerveer in de Boon's Cacao fabrieken. De zeer zware ijsgang op de Merwede voor Dordrecht. Een speurder opname van Josephine Baker in het Con certgebouw te Amsterdam. Het voer- tuigenverkeer over den Rijn bij Arnhem tijdens de rjsperiode. De kampioenen schoonrijden voor dames te Hoofddorp. Bedrijvigheid op de ijsbanen te Leeuwarden. De nieuwbouw der gemeentelijke licht- bedrijven officieel in gebruik genomen. Hoe de acoustiek in een Amsterdamsche concertzaal verbeterd werd. Waarvoor een afgedankte tramwagen al niet gebruikt kan worden. Een aanwinst voor den Haagschen Dierentuin. Een nieuw wees huis te Groningen. Ned. Vereeniging van Hulsvrouwen, Afdeeling Vlissingen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal op Woensdag 20 December a.s. door bovengenoemde vereeniging, ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan der af deeling in Grand Hotel Britannia een feest avond gegeven worden, waarvan de hoofd schotel zal gevormd worden door de decla matie van mevrouw Jeanne de Greiff Quist. Deze dame, waarvan gunstige re censies worden getoond, zal voor de pauze als hoofdschotel van het menu een Kerst verhaal van Mien Labberton declameeren, terwijl ze na de pauze o.a. werk van Alice Jahon en Adama van ScheJtema zal voor- 't-agen. Uit het verslag afd. Haarlem e.o. van de Nedeilandache Vereniging lezen we

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1