500 300 25 JECOVITOL VRIJDAG 13 DECEMBER EERSTE BLAD NO.296 71e «Jaar gong 1933 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Watstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op iondap en algemeen erkende Cliristeliike feestdagen STADS- EN PROVINCiENïEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi hel geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPKljS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max 10 regels). Bi| 3 maai plaatsing van 15 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn RAT IS verze kerd legen ongelukken voor gulden bi| levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bn verlies van een hand. voet ot oog. gulden Dt] verlies van een duim gulden bn verlies van een wiisvingei gulden oii verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 blaren DE JEUGD EN DE CRISIS. Over bovenstaand onderwerp raakt men den laatsten tijd niet uitgesproken en -ge schreven. Het geldt hier inderdaad een be langrijke aangelegenheid. De crisis duurt nu al lang genoeg om de mogelijkheid te hebben gescnapen, dat een deel van de op komende jeugd moraliter derailleert. En daarom moest er nu maar eens wat mindei worden geschreven en gepraat, en wat meer gehandeld. Er zijn aa.nduidingen, dat de bijzondere crisis-jeugdzorgen voor velen al te laat worden ondernomen. In een gemeente uit het centrum de.s lands werd dezer dagen door den raat. 500 gevoteerd ter behartiging van de be langen van jeugdige werkloozen. Een comi té toog met ambitie aan den arbeid, maar de eerste resultaten waren heel weinig aanmoedigend. In een plaatselijk nieuws blad dier gemeente lazen we „Het comité is in zijn pogen zeer te leurgesteld. Hoewel er van de werk „looze jongens eenige waren opgeko- „men, was ..ehoudens de gunstige uit sonderingen de ernst en de belang stelling geheel afwezig. Dit laatste „was bij de meisjes geheel anders, „maar dezer opkomst was miniem, „nl. 3. „Ho'; comité heeft zich afgevraagd, „of haar pogingen moeten worden „doorgezet, ja dan neen, maar besloot „tenslotte om de volgende wee te be- „ginnen met den lasckcursus en xiet „practische en theoretische lessen in „het timmervak. De lessen zijn geheet „gratis. „Wordt het aantal meisje grooter „dan de 3, die zich opgaven, dan zaï „ook begonnen worden met een kook- „cursus en handwerk." Als mer nu weet, dat het hier een ge meente betreft van 16.000 zielen, waar honderden volwassen werkloozen steua trekken, dan begrijpt men, dat toch ook het aantal jeugdige werkloozen groot moe*, wezen. En toch slechts dit ontmoedigend resultaat bij een poging om de jongelui met voorloopig 500 gemeenschapsgeld van den moreelen ondergang te redden en ze tot bruikbare vaklieden te maken voor een betere toekomst. Onze meening is, dat de helpende hand in vele gevallen, en ook hier, reeds te laat. voor velen is uitgestoken, Vele en vele jon gens hebben al eenige jaren de school ver laten en zich sindsdien slechts kunnen wennen aan een leven van lanterfanten en klaploopen op de sigaretjes van anderen. Ze hebben niet op tijd de harde noodzaak geleerd van het werken voor het dage- lijkscn brood, een noodzaak, welke behalve hard ook zoo karakter-verheffend is. De lediggang is ze een gewoonte geworden ze vinden dien lediggang niet abnormaal, gelet op de feitelijke onmogelijkheid om behoorlijk werk te vinden, en ze hebben het te vroeg ondervonden, dat de gemeen schap ook de volwassenen niet onverzorgd laat, als die hun bestaan niet zelf kunnen verzekeren. In al die omstandigheden wordt het eigenlijk een flauwe grap in de oogen der jongelui, als men ze in ernst over het nut van den arbeid spreekt en dan nog wei van arbeid, die niet eens extra wordt betaald Het is al erg genoeg, dat de crisis zoovele arbeiders met werklust tot den lediggang heeft gedoemd, maar erger nog zal een toekomst wezen met een arbeidersklasse, welke het arbeiden nimmer heeft gekend en daardoor arbeidsschuw is geworden. Toen de eerste pleidooien voor vakon derwijs en practisch werk voor de arbeids- looze jeugd werden gehouden, stonden vele arbeidersleiders er wat wantrouwend te genover, vooral wat het practisch laten werken betreft, zonder of tegen een zeer geringe vergoeding. Zeker, ze gaven toe, dat er wel objecten te vinden zouden zijn, welke ter uitvoering nuttig waren en te vens in normale omstandigheden misschien nimmer zouden worden aangepakt, maar de vrees was zoo groot, dat de gemeen schap daardoor wel eens goedkoop aan iets onontbeerlijks zen kunnen komen en dat er hier of daar misbruik zou worden gemaakt van de goedkoope arbeidskracht der jeugd Alsof het hier een zaak gold, welke slechts één, de materieele, zijde had Vele der bedoelde objecten zgn door dat wantrouwen blijven liggen en mogelijk is hier of daar tenslotte wel iets in pro ductieve werkverschaffing uitgevoerd, wat anders aan de werklooze jeugd zou zijn op gedragen. Bedreigde dubbeltjes zijn alzoo gered, maar het moreel van duizenden jon gelui is vernietigd jongemannen zijn in ledigheid opgeleid voor een later mensche- lijk wrakdom. Bezinnen we ons toch, vóór het te laat is. Wenden we toch de arbeidskracht van jon gelieden aan om maatschappelijke deside rata te verwezenlijken. Hier kan misschien een sportveld worden aangelegd, daar een park geschapen, ginds een stuk woeste ge meentegrond worden ontgind, waarvan de mogelijke voordeelen later toch weer aan de gemeenschap komen te vervallen. Pri mitieve waterkeeringen kunnen misschien vèrstevigd worden, aankomende timmer lieden kan men lighallen voor t.b.c.-lijders laten bouwen, speelgoed en kleine meubeis zijn te fabriceeren voor kindertehuizen eii zoo is er met goeden wil zooveel te beden ken. Met een beroep op particulieren bij- stand kan zoo'n zaak wellicht worden ge- financieru, zoo noodig met een gemeente lijke subsidie er bij. Mogelijk, dat een of meer der genoemde objecten verkeerd zijn, andere daaren tegen runnen ze aanvullen. Helpen we de jeugd niet vrijwillig, dan zullen we later groote troepen arbe'dsschuwen met gewei J in een verplichten arbeidsdienst te jagen krijgen. Dooi ot vorst Het weerbericht van he^.en geeft voor bet Zuiden nog een temperatuur om het vriespunt aan. Toch was er hedenmiddag reeds eenige verandering merkbaar en bet kwik was even boven bet vriespunt gekomen. Er wordt ook eenige neerslag voorspeld, een bewijs dat er reeds vocht in de luncht zit. De dienst van de Middelburgsche Maat schappij van Stoomvaart (.dienst Vlissingen MiddelburgRotterdam) is wegens ijs gang gestaakt. In het kanaal door Walcheren werd hier en daar ook veel licht drijfijs waargenomen. IJswedstrijden. Op de banen der gsclub „Vlissingen worden morgenmiddag 2 uur verschillende wedstrijden gehouden, als hindernisrijden. hardrijden en ringrijden. Voor de wedstrijden worden mooie prij zen uitgeloofd. Mocht de wedstrijd door weerromstan- digheden niet doorgaan, dan zal om 12 uur bij den heer Speckens, Betje Wolffplein. de vlag worden uitgestoken. IJsclub Vlissingen. In de gehouden algemeene vergadering van de ijsclub „Vlissingen", werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij ontleenen, dat het bestuur ver schillende pogingen heeft aangewend om de ijsbaan te verbeteren, de financieele lasten te verlichten en ook om den Spuiboezem te huren. Uit het financieel verslag bleken ont vangsten en uitgaven 508.95 te bedragen met een batig slot van 9.63. Na eenige toelichtingen werd dit goedgekeurd, na vooraf nagezien te zijn door een 3-tal leden, die over het goede beheer een gunstig ad vies uitbrachten- Door een vroeger genomen besluit moesent van bet 4-tal aftredende bestuursleden er 2 afvloeien. Bij de stemming bleek, dat her kozen was de heer M. M. Franke en geko zen de heer Korteweg. De 2 e secretaris, de heer A. C. Hildernisse, die mede aan de beurt van aftreding was, had verzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking ge bracht te worden. Vele leden bespraken verschillende ma nieren tot het maken van propaganda en eenige interne aangelegenheden werden ter tafel gebracht In een bestuursvergadering werden de voornaamste bestuursfuncties verdeeld als volgt de heer Agterberg, voorzitter de heer Dert secretaris en de heer Korteweg penningmeester. Chr. Middenstandsvereeniging. De propaganda-vergadering van de Chr. Middenstandsvereeniging, gisterenavond in het Militair Tehuis gehouden, mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. De voorzitter, de heer P. I. Hamming, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wgze en toonde aan dat de Chr. Midden standsvereeniging geen kerkelijke vereeni- ging is, maar Christelijke beginselen wil uitdragen op het zakelijk terrein. H\j wees op het wetsontwerp, dat binnenkort in de Tweede Kamer komt tot verruiming van den Zondagsarbeid, en het adres van den Christelijken middenstand aan den minis ter van economische zaken om daar tegen in te gaan. De afdeeling is nog jong, maar ziet toch reeds vruchten op baar werk. Zij kan samenwerken met andere vereenigin- gen, doch niet ten 7 oste van baar principe. Na dit openingswoord sprak ds. J. S. Hartes een propagandistische rede uit. Met enthousiasme wilde spreker het woord nem n, want hij staat op het stand punt, dat alle christelijke menschen zich moeten organiseeren. Zeker de midden stand want zij staat tusschen het groot kapitaal de fabrieken en de arbeiders stand. Het nijvere stuk van onzen midden stand behoort zich te organiseeren om te leven, om de kostelijke levensmogelijkhe den te genieten. Spreker heeft zijn onder werp genomen naar de Schrift, naar het meest centrale punt van het Christelijk geloof het gebed „Geef ons heden ons da- gelijksch brood". In onze moeilijke crisis tijden komt dit zeker wel naar voren en het is niet gemakkelijk hieraan vast te houden, hetgeen spreker in een tweetal punten nader uitwerkte, daarbij wijzende op de verkeerdheden ook door den Chris telijken middenstander begaan. Wanneer spreker nagaat, waar de middenstand van daan komt, ziet hij deze als de verdrukte nakomelingschap van de oude Gildemees- ters. Voor dien tijd is zij afkomstig uit het Oosten en spreker vindt haar het eerst terug bij het Joodsche rijk en vervolgens in het Grieksche en Romeinsche rijk. Het is te begrijpen, dat nu een loflied gezongen wordt op de Gilden. Zij hadden het goed naar twee kanten zij produceerden en con sumeerden. De groote uitvindingen in de Middeleeuwen, die zulke ontzaggelijke ge volgen hebben gehad, zijn juist gedaan door middenstanders, met als noodzakelijke schakel daartusschen de Qildemeesters. Hierna kwam de hervorming. Het kapita lisme was aan den kant van de kerk en de reformatie richtte zich ook daartegen. De gilden zijn kapot gegaan aan het kapitaal van de kerk, daar deze zich baadde in een krankzinnige weelde. Zooals hier blijkt kan de godsdienst niet losgemaakt worden van de economie. Door allerlei omstandigheden kwam de invloed van het kapitalisme, de grootmacht van het kapitaal met daartegenover de voor het grootste deel georganiseerde ar beiders. De middenstand zit dus als tus schen „hamer en aambeeld". Het zou zelf moord zijn, wanneer deze zich nu niet aan éénsloot. Laten wij ons niet vrij pleiten van de fouten door onze voorouders ge maakt, die na jaren aan het licht komen. De middenstand moet zijn brood hebben en kan dit krijgen door samenwerking zij wil vrijheid, maar in de gebondenheid van Gods Koninkrijk. Alleen wanneer een Christelijke middenstander zich organiseert in een Christelijke organisatie is zulks te verkrijgen. Na een korte pauze werden nog verschil lende vragen beantwoord, waarbij tevens de vraag naar voren kwam of de Christe lijke middenstander niet beter op zg'n plaats is in een neutrale vereeniging om daar zijn beginsel uit te dragen. Uitvoerig wees ds. Hartjes op het Christelgk begin sel, dat voor alles gaat. Juist de geestelijke dingen gaan boven het belang van de zaak. Wij zijn niét voor ons gemak Christen, dit brengt een groote verantwoordelijkheid met zich mee, want hoog is het Christelgk ideaal. De vereeniging mag zeker op een succes vollen avond terug ;Ln, daar verschillende perso. als lid toetraden. Ds. Hartjes eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Club-tentoonstelling postduiven-vereen, „de Posthoorn". Evenals vorige jaren heeft bovenge noemde club een tentoonstelling georgani seerd in haar lokaal Molenstraat 31 al hier, op Zaterdag 16 en Zondag 17 Decem ber a.s. De tentoonstelling is geopend des Zaterdags vanaf 7 uur 's avonds, Zondags van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Door verschillende personen zoowel in als buiten de stad zijn prachtige eereprij- zen beschikbaar gesteld. De entrée-prijs is gesteld op 10 cent per persoon, terwijl werkloozen vrgen toegang hebben. Als keurmeester zal optreden de heer A. Marqiume te Sas van Gent, een zeer bekend figuur op dit terrein. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Gisterenavond werden de leden van de afdeeling Vlissingen van deze ve.eeniging door de welwillendheid van de Erven Smits, eigenaars van het „Alhambra"- .wil nog niet altijd zeggen ge zond blijven Vergroot Uw weerstandsver mogen tegen griep en andere infectie-ziek ten door middel van JECOVITOL. Geijkt door een Nederlandsch Professor' Gewaar borgd gehalte; minstens 50 eenheden Vita- mine A en 250 prophvl 125 internat.» eenheden Vitamine D GEIJKTE LEVERTRAAN :Ap6ih*fié*r$$Örog«»éA;ó <75 BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA theater, in staat gesteld hun gewone maan- delijksche bijeenkomst te houden in deze bioscoop. Het was anders dan anders. Nu geen muziek of voordracht gevolgd door gezellig samenzijn, hoezeer de leden hier van ook altijd genieten, maar kij ;en (dat kunnen de slechthoorenden gelukkig goed) naar de prachtige film „Cavalcade", die ons in herinnering bracht en voor oogén too- verde wat er gebeurd is op allerlei gebied, goed en kwaad, tusschen 1900 en 1933. De inhoud van deze film stemde tot ernst, maarer was ook een komische film en een bijzonder aardige teekenfilm, die de vroolrjkheid opwekte. In de pauze zorgde de heer Smits voor een goed ver zorgde ontvangst in de Foyer. Alles te zamen een mooie avond. Een Kerstwijdings-samenkomst. Aan den vooravond van Kerstmis zal in de St. Jacobskerk alhier 2en gemeenschap pelijke Kerstwijdings-samenkomst gehou den worden, welke geleid zal worden door ds. Vossers. Achtereenvolgens zullen het woord voe ren ds. Visbeek, ds. De Kluis en ds. Hartjes. Zij hopen te spreken over den Engelenzang „Eere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen" Het aanvangsuur is vastgesteld op 8 uur. Een goedkoope trein. De Nederlandsche spoorwegen laten op den Eersten Kerstdag een goedkoopen trein 2e en 3e klasse loopen van de stations der Zeeuwsche lijn naar Rotterdam en Deo Haag met aansluiting naar Haarlem en terug. De trein vertrekt van hier om 7.51' aankomst Rotterdam 10.22, Den Haag 10.48, Haarlem 11.27 en Amsterdam 11.44. Het vertrek uit Amsterdam is vastge steld op 20.45, Haarlem 21.01, Den Haag 21.49 en Rotterdam 22.14 en de aankomst alhier om 0.33. Postzegelloket voor verzamelaars. Bovenstaand loket is Zaterdag 16 De cember aan het post- en telegraafkantoor geopend van half 4 tot 5 uur. Aldaar zijn naast verschillende rolperforaties der Ne derlandsche zegels verkrijgbaar de A.M.J. V.-zegels benevens andere koloniale post- waarden. MIDDELBURG. Kleeren voor de kinderen. De vereeniging „Kindervoeding" beeft aan 214 kinderen uit 88 gezinnen kleeren uitgereikt. Het ijsvermaak. Het was gisteren veel beter weer voor het schaatsenrijden, nu de wind was gaan liggen. De ijsclub had het des middags vrij druk. doch de grootste drukte heerschte er toch des avonds, toen de verlichting weer ont stoken was en meer liefhebsters en liefheb bers van de wintersport vrij waren om de gladde ijzers onder te binden en over de banen te zwieren. Groote belangstelling was er voor den wedstrijd voor kinderen, die in getale van 180 waren opgekomen en bij vijf te gelijk startten, betzij op schaatsen, hetzij bg ge brek daaraan op schoenen of klompen. Naar mate van aankomst kregen alle kin deren een bon voor een eersten, tweeden, derden, vierden of vijfden prijs. Behalve deze prijzen kregen de kinderen chocolade en koeken. Het was voor de kleinen een prettige avond. Na afloop van den wedstrijd kon de middelste baan weer voor de gewone rijdsters en rijders gebruikt worden en de andere banen ieder op haar beurt goed on- der handen worden genomen. Aan de Zaterdagmiddag te houden wed strijden in hardrijden en schoonrijden is ook een wedstrijd voor paren toegevoegd. Bij voortgaande vorst hebben Dinsdag wedstrijden voor militairen plaats, waar voor het bestuur de banen der club be schikbaar stelt. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Sjaal bij Schoonaard, Oranjeplein A 9. Paar schoenen bij Wallenburg, Marnix- plein C 31. BRESKENS. Een autogenisch laschapparaat gesprongen. Hedenmorgen sprong een autogenisch laschapparaat in de garage van de firma B. uit elkaar. T luchtdruk was zoo hevig, dat schade aan het gebouw werd toege bracht, terwijl van de belendende percee- len vele ruiten bet moesten ontgelden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet OOSTBURG. Benoeming kommies directe belastingen. Tot kommies der directe belastingen is o.m. benoemd de heer Chr. van Heulen te Oostburg met standplaats Rucpben. Een nationale konijnententoonstelling. De vereeniging „Ons Belang" alhier heeft tegen 25 en 25 December e.k. een nationale konijnententoonstelling uitgeschreven. HANS WEERT. Drijfijs. Op het kanaal door Zuid-Beveland en de Wester schelde begint zich thans ook drijf ijs te vertoonen. De scheepvaart ondervindt hiervan echter niet veel hinder. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is bepaald dat de onthef fing op 1 Januari 1934 van de hieronder vermelde kantonrechters-plaatsvervangers, die werkzaam zijn bg bet op dien datum ontbonden zijnde kantongerecht, waarvan de zetel achter hun naam is vermeld, ge acht moet worden eervol te zgn geschied met dankbetuiging voor de door ben als zoodanig bewezen uienst P. A. de Jong, A. F. Hanssens en mr. A. J. van der Hoe ven, allen te Tholen mr. J. H. M. Stieger, mr. H. C. Zaarjer, mr. C. M. Kegge, mr. J. W. Goedbloed, mr. Ph. R. Hugenholtz, allen te Goes J. M. L. Maertens, B. A. Th. M. Truffino en mr. R. J. J. Lambooy, allen te Hulst. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Gem. Beroepen te Ierseke ds. G. H. Kersten te Rotterdam, vroeger te Ierseke. De kerkelijke plechtigheid in Duitschland* Ging voor dezen het staatsleven van Duitschland zijn weg zonder nota van da kerk te nemen, thans is dit anders. Bij de opening van den Rijksdag op 12 December vond in den Berlrjnschen Dom een plechtige godsdienstoefening plaats, aan welke de Rijksdagafgevaardigden, ministers, de rijkspresident, enz. deelnamen. Spreker was de dompredikaht dr. Döhring. Het slotge- ed, waarin de zegen Gods over regeering en Rijksdag werd gevraagd, we d uitge sproken door den rijksbisschop Ludwig Müller. RECHTSZAKEN Recthbank te Middelburg. Uitspraak 15 December 1933. Verduistering M. V., 32 jaar, leurder te Kapelle, 1 maand gevangenisstraf. Openbare dronkenschap gepleegd bij her haling W. L. S., 21 jaar, z. b. te Middel burg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 3 d. h. M. v. d. E., 40 jaar, vrachtrijder te Middelburg, 3 d. met be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Wederspannigheid P. J. B., landbouwer te Graauw en Langendam, 15 b. s. 10 d. h. Overtr. Motor- en Rijwiel wetJ. G., 66 jaar, landbouwer te Meliskerke. Bevesti-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1