1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 14 DECEMBER EERSTE BLAD No.294 71e Jaargang 1933: Uitgave: firma f. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike feestdagen ONSWEEKPKAATJE. STADS- EN PROViNCIENüEUWS BRANDSCHADE VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2 50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. jt. ADVERTENTIEPR1IS: Van 1 -5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl. alles bij vooruitbetaling Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Toen we nog op de lagere school gingen, werd in Parijs de groote wereldtentoonstel ling genouden, waaraan de Eiffeltoren zijn ontstaan dankt. De meester van onze klas was er heen geweest. Men moet dat feit niet gering schatten, want Parijs lag in onze schoolsche jaren neg heel ver weg, veel verder dan tegenwoordig en wie in die dagen „heelemaal in Parijs" was geweest, werd in zijn naaste omgeving voor een Co lumbus gehouden. Inzake zijn belevingen kon hij net zooveel liegen en fantaseeren als hij maar wilde, want wie zou in staat zijn om de verhalen te controleeren 't Is te begrijpen, dat we geweldig opkeken tegen onzen meester, toen hij uit Parijs was terug gekeerd en het waren in het bijzonder zijn mededeelingen omtrent de technische won deren, welke hij had aanschouwd, welke op zijn jeugdig auditorium een geweldigen in druk maakten. Meester had daar in Parijs o.m. een machine gezien, waar ze aan den eenen kant boomstammen in stopten en waar dan aan den anderen kant keurig gebonden boekwerken uitrolden. En we ge loofden meester natuurlijk onvoorwaarde lijk. Deze was overigens pessimistisch ge stemd omtrent de uitwerking van al die technische vindingen. De arbeiders zouden spoedig overbodig worden en de wereld moest binnen afzienbaren tijd ten onder gaan. We hebben onzen meester nu een dertig tal jaren uit het oog verloren, maar de wereld is intusschen blijven draaien, al is ze wel wat veranderd van aanzien. De voor spelde groote werkloosheid is pas drie jaar geleden ingetreden en is intusschen slechts gradueel erger dan in de 90er jaren, toen de machine, welke van boomen boeken maakte, nog niet was uitgevonden en de techniek in het algemeen nog maar in haar kinderschoenen stond. Voor het oogenblik heet het trouwens, dat we over het diepte punt van de crisis heen zijn en de wereld nieuwe welvaart wacht. Zij het dan onder weer nieuwe economische en sociale aspec ten. Wat leeft, heeft nu eenmaal haar voortgang en ontwikkeling. Nu vinden we het jammer, dat er ook thans weer van die menschen worden ge vonden, die nog harder liegen .;an onze oude schoolmeester om hun zwaren kijk op 's werelds lot voor anderen aannemelijk te maken. Zondag jl. belusiterden we uoo'n mijnheer voor de radio. Hij gaf den luisteraars een uiteenzetting van de technocratie en van de leer der technocraten, welke ook hij blijk baar aanhing. Technocraten blijken men schen te zijn, die precies de economische behoeften der wereld kunnen afmeten, daarnaast uitrekenen, wat machines en menschen tesamen kunnen presteeren, om tenslotte dan aan te geven, hoe de ver- eischte energie in porties moet worden ver deeld, wil de wereld en de maatschappij der menschen den ondergang niet tegemoet snellen. Op het oogenblik staan we er volgens de technocraten zóó voor, dat de maat schappij slechts behoefte heef4- aan den ar beid van de menschen tusschen 26 en 45 jaar en dan nog maar gedurende 12 uren JPer week. Het weinigje nog resteerende wbeid dient natuurlijk zoo te worden be loond, dat de menschen voldoende verdie nen voor zich en hun kindertjes tot 26 jaar, en voor den ouden dag. Tot den leeftijd van 26 jaar blijven de jongens ei meisjes na tuurlijk op school en wordt hun lichamelijke opvoeding verzorgd, en na het 45ste levens jaar gaan we allemaal een vroolijken ouden dag in. Op welken leeftijd de menschen eigenlijk aan trouwen moeten gaan denken, is ons nog niet duidelijk gemaakt. Een 26- jarige aankomende krullenjongen kan toch nog niet aan een meisje gaan denken Het trouwen zal wel zoo laat geschieden, dat het toekomstige menschengeslacht niet in de gelegenheid komt om op behoorlijke wijze kennis te maken met de verschillende va ders, vóór deze tot een nóg beter leven zijn overgegaan. En tóch, volgens de technocraten is er geen ontkomen aan en gaan we de geschet ste toekomst tegemoet. Het kan niet an ders. De mijnheer, die de radio-causerie hield, gaf ons angstwekkende voorbeelden van de technische ontwikkeling, welke steeds méér levende arbeidskrachten over bodig maakte. Stel je e ns voor, zei hij, er bestaan, ja er bestéén op het oogenblik al machines, welke met behulp van slechts zea menschelijke arbeidskrachten in één dag twaalf "kilometer weg opbreken en van een nieuw wegdek voorzien ter breedte van vijftien meterBestdat, mijne dames en heeren Sedert onze onde: wijzer ons in onze schoolsche jaren zóó beduvelde, zijn we niet meer bereid om alle technische smoesjes zonder meer te aanvaarden. In dit geval zeker niet, omdat we toevallig van wegen bouw wat verstand hebben. We hebben nl. kort geleden in onzen tuin een nieuw kiezel pad aangelegd en daar hadden we ander halve kubieke meter kiezel voor noodig. Die werden per vrachtauto aangevoerd en we hebben daarbij geconstateerd, dat de vracht zwdar was we hoorden den motor zuchten. Welnu, laten we eens aannemen, dat het oude wegdek, door den technocra- tischen radio-redenaar bedoeld, slechts 10 c.M. dik was en ook het nieuwe wegdek van dezelfde dikte wordt. Dan moet over 15 meter breedte en twaalf kilometer lengte in totaal 18.000 M3. aan oud wegmateriaal worden versleept en 18.000 M3. aan nieuw wegdekmateriaal worden aangevoerd. Dat zijn tezamen 24.000 autovrachten Alleen aan „bijkomende werkzaamheden", want aan het opbreken en opnieuw leggen van den weg zijn we nog niet toe geweest We hebben eens nagerekend, wat de menschen zouden kunnen volbrengen, indien prestaties mogelijk waren, als door onze technocraat bedoeld. Ons legertje van 300.000 werkloozen zou dan met behulp van de noodige machines in vier dagen ttfds alles kunnen opbreken, vat op den Neder- landschen bodem staat en daarbij ons ge heele land nog kunnen bepleisteren onder een laag beton Niet alleen de wegen, maar den heelen boel. Als alte werkloozen ter wereld tegelijk op deze wijze aan het werk werden gesteld, kon heel de aarde in drie dagen tijds van haar bovenste korst worden ontdaan en over heel de oppervlakte met beton worden dichtgeplakt. Dat het mogelijk kon zijn, dat moderne technocraten nog harder liegen zouden dan ouderwetsche schoolmeesters, hadden we nooit kunnen denken Zeeuvvsche K. L. M. dienst heeft gunstig gewerkt. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam werd medegedeeld, dat van de K.L.M. een verslag is ontvangen over de uitkomsten van de exploitatie van de Zeeuwsche lucht lijnen in 1933. De Kamer had tot een be drag'van 300 deelgenomen in een garan tiefonds uit het overzicht blijkt, dat de uitkomsten van den dienst zoo g-unstigzijn geweest, dat het garantiefonds niet behoef* te worden aangesproken. Kegeling van het scheepvaartverkeer ter reede Vlissingen. a. Afkomende schepen, welke voorne mens zyn om door de Sardijngeul naar zee te gaan, behooren tusschen de Nieuwe Ha ven en de Koopmanshaven den wal te hou den op niet grooter afstand dan 300 meter b. Afkomende schepen, welke voornemens zijn om door de Wielingen naar zee te gaan, behooren tusschen de Nieuwe Haven en de Koopmanshaven den wal te houden op niet kleiner afstand dan 600 meter en niet grooter afstand dan 800 meter; c. Dooi de Sardijngeul binnenkomende schepen behooren niet terstond naar het Roeiers- hoofd af te houden, doch in Zuidelijke rich ting door te stoomen tot men zich verge wist heeft van den toestand ter reede om vervolgens Oostwaarts te sturen en het Roeiershoofd op niet kleiner afstand dan 300 en niet grooter afstand dan 600 meter te passeeren d. Door de Wielingen bin nenkomende schepen behooren het roeiers hoofd op niet kleiner afstand dan 800 me ter te passeeren. Deze regels treden ra werking op den lsten Jan. 1934 ten 0 uur. Algemeen Geestelijke Ontwikkeling. Concertgebouw. Amsterdamsch Trio. Op het programma Haydn, Beethoven er. Schubert, scheppers van onvergankelijke, absolute schoonheid, welke vèr boven het tijdsgewricht uit, haar geldigheid zal bilj oen behouden. De heeren Krelage, Bleek rode en Bresser vormen het Amsterdamsch Trio, dat gisterenavond de belangstelling vroeg van vele A.G.O.-leden voor de uitvoe ring van piano-trio's van vorengenoemde componisten. Het ensemble deed zich ken nen als een groep begaafde musici, welke aan eenheid nog een en ander winnen kaü doch wier kunst toch van goede hoedanig heid is, welke zich manifesteerde in tech nische bekwaamheid, welluidendheid en muzikaliteit. De leiding berustte kennelijk bij den pianist, wiens spel door contrast werking en subtiliteit de aandacht trok, doch niet overheerschte ten koste van de toonvorming der strijkers, van wie de cel list zich soms met tamelijk groote beschei denheid op den achtergrond hield, zoodat zijn timbre ietwat mat was en de violist niet van eenige scherpte in zijn toon was vrij te pleiten. Haydn (No. 1) werd muzikaal en met klassieke gratie en charme gespeeld, het Rondo all Ongarese werd met mooie stij ging, suggestieve stuwkracht en rhyth- misch élan weergegeven. Beethoven's op. 70 No. 1, oprechte muziek van voornamen huize, met het tot diepe ontroering stem mende Largo assai ed espressivo, kenmerk te zich wel is waar door fijne schakeering en nuanceering, maar miste het vermogen om diep in de ziel door te dringen. Na de pauze hebben we ons in Schubert's op. 99 verlustigd in de schoonheid om haarzslfs wil. Met beschaafde opvatting, charme, heldere doorzichtigheid in de pianissimo's, klankverfijning en rhythmisch accent is dit verrukkelijke werk, met z'jn bekoorlijk tweede deel, ten gehoore gebracht. Onge twijfeld liggen Haydn en Schubert dit en semble het best. Met alle werken behaalde het Amster damsch trio groot succes. O. Ijsvermaak. Heden werd op den Spuiboezem weder schaatsen gereden. Hoewel het ijs niet be paald was goedgekeurd werd toch toege staan daar te rijden, omdat de dooi niet straf is geweest en het ijs dus nog van zoo danige kwaliteit is, dat daarop zonder ge vaar kan worden gereden. De scherpe Oostenwind was oorzaak dat van de ijssport niet bijzonder veel gebruik werd gemaakt. Christ. Miödensfcandsvereemging. Voor de Christ. Middenstandsvereeiiiging zal Dinsdag a.s., des avonds 8.30 uur, i.n het Militair Tehuis door ds. J. S. Hartjes een lezing worden gehouden over een soci aal-economisch onderwerp. MIDDELBURG. Ned Reisvereeniging. Voor de afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging zal Vrijdag a.s., des avonds 8.15 uur, in de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, Lode van Gent een avond van Vlaamsche leute geven. - OÜST- EN WEST-SOUBURG. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Vrijdag 15 December 1933, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming commissie van onderzoek 3-jaarlijksche afrekening Christelijk Volks onderwijs. 4. Verzoek om verbetering Zuidbeeksche weg. 5. Verbetering Nieuwe Vlissingsche weg en aangaan geldleening. 6. Intrekking verordening personeele belasting. 7. Korting op jaarwedden burgemeester, wethouders, secretaris, ontvanger en amb tenaren van aen Burgerleken Stand. 8. Woningcommissie. 9. Rekening-courant Bank Ned. Ge meenten en Boerenleenbank. 10. Gemeentebegrooting 1934. 11. Ontslag boventallige leerkracht o. 1. school. Toelichting Punt 3. Voorgesteld wordt tot lid dier commissie te benoemen de heeren J. Suur- mond, L. Ch. Janssen, J. van Soelen, J. Goedbloed en W. Louwerse. Punt 4. Onderwerp wegen In verband met een door ons college aan den minister van binnenlandsche zaken óvergelegd plan tot het aanleggen van een verbindingsweg SouburgKoudekerke met extra subsidie van het rijk, ter uitvoering in werkver schaffing, waaromtrent echter nog geen beslissing schijnt genomen te zijn, wordt voorgesteld het verzoek van adressanten alsnog aan te houden. Dit verzoek betreft denzelfden weg op genomen in het ontwerp verbindingsweg, waarom het beter is eerst de beslissing van den minister af te wachten, welke, naar wij hopen, wel spoedig zal worden ont vangen. Punt 5. Wegen. Zooals U bekend is. werd aan den minister .van binnenlandsche zaken verzocht, in de kosten van verbetering van den Nieuwen Vlissingschen weg een bij drage te verleenen tot het bedrag van 25 der voor rekening der gemeente blijvende kosten van verbetering. Uit een overgelegd ministerieel schrijven zal U blijken, dat de gevraagde bijdrage niet wordt verstrekt, doch dat en dit bij wijze van uitzondering voor een noodlijden de gemeente wordt goedgekeurd, dat voor de voor rekening der gemeente blij vende kosten een geldleening kan worden aangegaan. Ged. Staten zullen die geldlee ning tot een maximum van 14.000 en met een aflossing in ten hoogste 15 jaren goedkeuren. Er moeten nog eenige kleine wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht, doch die zijn o.i. geen bezwaar en mogen in geen geval de uitvoering van het werk belem meren. Wij stellen U dus voor te besluiten, met wijziging van het ontwerp overeenkomstig het verlangen van den minister, tot verbe tering van den Nieuwen Vlissingschen weg en ter dekking van de kosten een geldlee ning aan te gaan tot een maximum van 14.000, rentende ten hoogste 5 's jaars en af te lossen in ten hoogste 15 jaren, aanvangende 1934 Punt 6. Personeele belasting 1896. De bij raadsbesluit van 27 October jl. ingevolge de wet op de personeele belasting 1986 vastgestelde verordening tot gelijkstelling van het cafébedrijf met het winkel- en lo- gementbedrijf is door Ged. Staten niet voor goedkeuring vatbaar verklaard, omdat de minister van binnenlandsche zaken bij cir culaire van 6 November jl. aan gemeenten, die meer dan 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting heffen, slechts toestaat om het cafébedrijf bij verordening gelijk te stellen met het bedrijf van ver huurder van gemeubelde woningen, indien althans geen gebruik gemaakt is van de bevoegdheid om het belastingbedrag van den grondslag biljarten te ver-minderen. In verband met de ongunstige omstan digheden waarin het cafébedrijf verkeert, wenschen Burg. en Weth. te bevorderen, dat dit bedrijf zoover als mogelijk is, wordt ontlast. Derhalve rijst de vraag, waarmede het cafébedrijf beter wordt gediend met een verordening tot gelijkstelling van dit be drijf met dat van verhuurder van gemeu belde woningen, in welk geval slechts 2/3 gedeelte van de huurwaarde der perceelen en van de waarde van het mobilair- als be lastbaar wordt aangemerkt, dan wel met de bestaande verordening tot verlaging van het belastingbedrag naar den grondslag biljarten. De eer-tgenoemde verordening geeft vol gens opgaaf van den inspecteur d~r directe belastingen een ontlasting voor de 7 alhier bestaande bedrijven te samen van ruim 300. De laatstgenoemde verordening geeft voor de 5 bedrijven met biljart een ontlas ting van 5 x 30 150. Gellijkstelling van het cafébedrijf met dat van verhuurder van gemeubelde wo ningen is dus over het geueel genomen het voordeeligst. Zekerheidshalve hebben wij echter nog een gespecificeerde schatting gevraagd van den inspecteur der dir/cte belastingen. Wij verwar'- ten, dat hiervan bij de behandeling in den raad mededeeling kan worden ge daan. Voorloopig stellen wij derhalve voor om met ingang van 1 J .nuari 1934, onder in trekking van de verordening tot verlaging van het belastingbedrag naar den grond slag biljarten, vast te stellen een verorde ning tot gelijkstelling van het cafébedrijf met dat van verhuurder van gemeubelde woningen. Punt 7. Korting jaarwedden. Naar aan leiding van de bekende circulaire van Ged. Staten tot korting van 12l/2 op de jaar wedden van burgemeester, secretaris, ont vanger, wethouders en ambtenaren van den Burgerlijken Stand brengen wij onder uw aandacht, dat Ged. Staten met hun korting nog verder gaan dan de regeering heeft geëischt voor Souburg „ls noodlijdende ge meente. De regeering eischte 8Y2 pen- sioenverhaal en 3 crisiskorting, terwijl Ged. Staten boven 8% pensioenverhaal 4 korting eischen. Wjj zijn van meening dat de korting op de zeer bescheiden jaarwedde van den ge meente-ontvanger met zijn financieele ver antwoordelijkheid zeker niet verder mag gaan dan hij thans reeds gekort is. De voorzitter van ons college is van mee ning, dat de jaarwedden van de wethouders niet meer gekort kunnen worden. Punt 8. Voorgesteld wordt de aftredende leden der woningcommissie te herbenoe men, nl. de heeren Ch. Janssen, J. Suur- mond, M. Arendse en J. Goedbloed. Punt 9. Voorgesteld wordt de loopende rekem ng courant overeenkomsten met de Bank van Ned. Gemeenten en de Boe^o- 't Is niet voldoende bij prima Maatschappij verzekerd te zijn. Laat door deskundige beoordeelen, of niet te hoog of te laag is verzekerd (beide is verkeerd) en of «ie polisvoorwaarden wel aan Uw verwachting beantwoorden. Ook agenten missen vaak technische kennis. Beleefd aanbevelend, ook voor het regelen van schaden, tegen billijk tarief. L. F. GROOSMAN Expert. Korte Delft G13 M'burgjTel. 420 (Ingez. Med.) leenbank onder de bekende voorwaarden voor 1934 te verlengen. Het ligt in de bedoeling de vergadering voort te zetten op Maandag 18 December a.s., des namiddags 7 uur. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent 2 een belastingplaatje bij Tienpond, Tuindorp D 56. GOES. Ontspanningslokaal voor werkloozen. Hedenmorgen is het ontspanningslokaal voor werkloozen, gevestigd in het Weeshuis officieel geopend. Het lokaal zal geopend zijn des namiddags, behalve Zaterdags en Zondags van 25 uur. De voorzitter van de commissie, de heer F. G. C. Rothuizen, hield daarbij een rede en deelde mede, dat voor de cursussen alleen uit Goes zich 35 werkloozen hebben aangemeld. Men wacht echter op de goedkeuring van de begrooting door den minister. De burgemeester dankte de commissie voor haar velen arbeid en hoopte dat alles aan zijn doel zal beantwoorden. TERNEUZEN. Schip omhoog gevaren. Het Duitsche stoomschip „Lerche" van Bremen met bestemming Sluiskil, is giste renavond voor de haven van Ter Neuzen op den westberm omhoog gevaren. Het schip is met sleepboot-assistentie vlot ge komen, waarna de reis werd voortgezet. KOFWACHT. Brand in een vlasfabriek. Gisterenavond heeft een felle brand ge woed in de vlasfabriek van Alfons de Wae- le te Koewacht bij Axel. De brandweer van Koewacht kon niets tegen de vuurzee uit richten, weshalve de autospuit uit Axel ge- requireerd werd, om assistentie te verlee« nen. Men kon echter niet verhinderen, dat de fabriek, waarin 30 electrische slinger molens waren ondergebracht, geheel een. prooi der vlammen werd. De schade, die uit den aard der zaak zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist i& ontvangen wegens over vorige jaren weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst 154.60 te Middelburg 17.16. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand November. Vlissingen: ingelegd 47.749.13 terugbetaald - 52.398.76 minder ingelegd 4649.63 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 23. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 5500. Middelburg: ingelegd 57.760.97 terugbetaald - 65.522.16 minder ingelegd 7761.19 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 42. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 100. Oost-Souburg: ingelegd 4872. terugbetaald - 9297.SO minder ingelegd 4425.80 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1