tweede blad ROODE STER LICHTZINNIGE JEUGD ROODE STER KONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. PROVINCIALE STATEN FEUILLETON Wie rookt weet pas hoeveel genot men voor 13 cent kan koopen! NIEMEIJER'S Biienddc fèe&tef Woensdag 13 December 1933. No 294 Vergadering van Dinsdagmiddag. Onttrekking van een wegsgedeelte aan het openbaar verkeer. In de afdeelingen vereenigden alle leden zich met het voorstel tot onttrekking aan bet openbaar verkeer van het deel van den Middelburg-Koudekerkschen weg in den ouden toestand, welk stuk bij koopacte is overgegaan aan mr. dr. R. W. Graat van Lynden te Koudekerke. Aangenomen. Nog een onttrekking. Evenmin bleek men bezwaar te hebben tegen onttrekking aan het openbaar ver keer van een deel van den Oudeweg en een deel van den Pastoorsweg, beide in de ge meente Meliskerke ten behoeve van verbe tering van de afwatering door den polder Walcheren. Een lid vroeg of Ged. Staten, door over leg met gemeente- en polderbestuur, de ver harding op een gedeelte weg, die niet aan het openbaar verkeer wordt onttrokken, niet kunnen behouden. Van de zijde van Ged. Staten is overweging van de vraag toegezegd. De heer Kodde vroeg of Ged. Staten be reid zijn een stukje van den weg te willen behouden als een verharden weg. Na een toelichting van den heer Van de Putte werd het voorstel goedgekeurd. Rentéloos voorschot gemeente Baar land voor wegsverbetering. Het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de gemeente Baar land voor verbetering van wegen, gaf in de afdeelingen aanleiding tot besprekingen. Een lid vroeg of het gezien den financieelen toestand der provincie niet gewenscht is de voorstellen tot het verleenen van rente- looze voorschotten aan te houden, waarop Ged. Staten antwoorden, dat dit zeker ern stig voor het oog moet worden gezien, maar dat de tertiaire wegen toch zooveel moge lijk verbeterd moeten worden. Het kan ze ker te hoog loopen, maar er is nu voor de bestudeering van het tertiaire wegenvraag- stuk een staatscommissie benoemd. Ten op zichte van de thans voorgestelde voorschot ten wordt op aanneming der voorstellen aangedrongen. In een andere afdeeling zeide men van de zijde van Ged. Staten, dat een algemeen plan voor rentelooze voorschotten voor ter tiaire wegen ontworpen zal worden. De heer Kodde acht de wijze waarop de rentelooze voorschotten worden verstrekt, niet juist. Hij meent dat het bedrag voor tertiaire wegen eenigszins kan worden in gekrompen. Het bedrag van het rentelooze voorschot moet niet ten volle worden gege ven, doch slechts 20/2le gedeelte, om daar mede aan te toonen, dat reeds in het eerste jaar begonnen moet worden een gedeelte terug te betalen. De heer Dieleman stelde voor het voorstel terug te nemen en het te verwijzen naar Ged. Staten, teneinde daarover den hoofd ingenieur te raadplegen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Rentéloos voorschot gemeente Heinkenszand. Tegen het voorstel om Heinkenszand 9000 voorschot te geven voor wegsverbe tering zijn in de afdeelingen geen bezwaren vernomen. Aangenomen. Rentéloos voorschot gemeente Ritthem. Ook tegen het voorstel om 29.000 ren door ARTHUR APPLIN. 8) Voor geen geld van de wereld zou ik ■rillen, dat den ouden heer ter oore komt, hoe ik er financieel voor sta. Dat moet ik hem zélf vertellen. Ook zal ik wel de een of andere reden kunnen verzinnen om m'n plotselinge weelde te verklaren. Zeker 'n beetje conservatief, die ouwe heer van je Die houdt niet van wedden, noch van aardige mooie vrouwen. Spreek je met hem ook over miss Strode Rupert fronste de wenkbrauwen. Hij wachtte even, voor hij antwoord gaf. Ik dacht, dat je wist, dat we zeer ern stige trouwplannen koesteren, zei hy ein delijk. Ik vertel het alleen aan mijn vader, als ik d^or mijn eindexamen kom. Ik ver zoek je dus, voor het geval, dat je me zoudt komen opzoeken, den naam van miss Strode niet te noemen. Plotseling speet het Rupert, dat hij Des- pard eenigen tijd geleden had uitgenoodigd om zijn vacantiè op Blackthorn-Farm door te brengen. Te laat zag hij in, dat zijn vriend niet de ware man was om aan zyn zuster voorgesteld te worden. Kom je inderdaad vroeg hy. Natuurlijk want ik moet nog altijd de forellen vangen, waarover je me eens teloos voorschot te geven voor wegsverbe tering aan de gemeente Ritthem zijn in de afdeelingen geen bezwaren vernomen. Aangenomen. Overneming onderhoud weg. Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van een gedeelte van den weg van 's-Heerenhoek naar Heinkenszand ondervond in de afdeelingen geen bezwaar. Aangenomen. Overneming onderhoud verbin- Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van gedeelten van den Voort- gezetten Verbindingsweg in Zeeuwsch- Vlaanderen gaf in twee afdeelingen aan leiding tot de opmerking dat bij dit voorstel geen kostenberekening is gevoegd. Een vraag of de betrokken polders er de gemeente Biervliet te eeuwigen dage bijdragen van 50, 100 en 50 per jaar moeten blijven betalen, beantwoordde een lid van Ged. Staten bevestigend, doch wees hy er op, dat afkoop dier jaarlijksche bij dragen door betaling van een som ineens mogelijk is. In hun antwoord op het algemeen verslag deelen Ged. Saten mede, dat het jaarlijksch onderhoud van den weg is te ramen op 2465, waarvan 1802 voor verbeterde en 663 voor aangelegde wegvakken. Dit laatste bedrag komt geheel voor rekening der provincie, van het eerste komt 525 aan jaarlijksche bijdragen terug, zoodat daarvan 1277 voor de provincie blijft. Aangenomen. Nog een over te nemen weg. Tegen het voorstel tot overneming in be heer en onderhoud van een gedeelte weg Drie-SchouwenRoode-Sluis, zijn in de af deelingen geen bezwaren ingebracht. Aangenomen. Overneming laagspanningsnet. Het voorstel tot verleening van een cre- diet van 32.000 aan de N.V. „Pzem", ten behoeve van de overneming van het laag spanningsnet der gemeente Westdorpe, gaf in de afdeelingen geen aanleiding tot op merkingen. Aangenomen. Subsidie „Groene Kruis". Het voorstel tot wijziging van de voor waarden voor de verleening van subsidie aan de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", gaf in twee afdeelin gen aanleiding tot opmerkingen. Naar aanleiding daarvan merken Ged. Staten o.a. op, dat de bepaling, dat een afdeeling de beschikking hoort te hebben er een gediplomeerd verpleegster, die niet Levens de functie van vroedvrouw bekleed*, crent te worden gehandhaafd, omdi", de vioedvrouw steeds en vaak gedurende zeer Lmgen tijo ter beschikking moet zijn wat moeilijkheden kan geven als zij tegelijk ver pleegster is. Ged. Staten zijn bereid in hun voorstel in zooverre een wijziging aan te brengen, dat aan hun oordeel zal zijn onderworpen of een gemeente al of niet in staat is 50 bij te dragen in de vanwege de vereeniging voor een afdeeling vast te stellen uitkee- ring. Maakt de gemeente tegen 50 be zwaar, dan kunnen Ged. Staten, na onder zoek, de bijdrage lager stellen, doch niet minder dan op 25 De heer Onderdijk bracht dank voor de wijziging die Ged. Staten in hun voorstei hebben gebracht. De heer Van Klinken betreurt dat de functie van vroedvrouw en wijkverpleeg ster in kleine gemeenten niet gecombineerd mag worden. De heer Van de Putte zeide dat Ged. Sta ten dit voorstel hebben gedaan op advies van de medici. Hij beval het voorstel van Ged. Staten ten zeerste aan. Het voorstel werd daarna aangenomen. Rekening Provinciaal wegenfonds. Het voorstel tot vaststelling van de reke ning 1932 van het provinciaal wegenfonds op een ontvang van 782.221, een uitgaaf van 575.069 en een goed slot van 207.152 gaf geen aanleiding tot opmerkingen in de afdeelingen. Aangenomen. Opheffing bootdienst Vlissingen Ter Neuzen. Het voorstel tot opheffing van den boot- dienst VlissingenTer Neuzen met ingang van een door Ged. Staten vast te stellen datum, gaf in de afdeelingen aanleiding tot zeer uitvoerige besprekingen. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten, dat de argumenten,, die in de afdeelingen voor en tegen de op heffing naar voren zijn gebracht, hen geen aanleiding geven tot uitvoerige beschou wingen. Zij meenen er echter op te moeten wijzen, dat noch de voorstanders, noch de tegenstanders beticht mogen worden van een zeker drijven in een bepaalde richting, zooals in één der afdeelingen is opgemerkt. Ook Ged. Staten laten zich slechts leiden door het belang der provincie, zooals zij dat zien op grond van de door hen aange voerde feiten en beschouwingen. De juistheid van sommige bezwaren te gen de opheffing erkennende, blijven Ged. Staten hun voorstel ongewijzigd handhaven. Naar hun meening wordt door de tegen standers te veel naar plaatselijk belang ge zien, terwijl in ons huidig tijdsgewricht juist zooveel mogelijk het algemeen belang, dat dwingend concentratie van vervoer ge biedt, in aanmerking dient te worden ge nomen. Nu gebleken is, dat de lijn Vlissin- gen-Terneuzen bij beperking van de dienst regeling een beduidend verlies blijft opleve ren, wenschen Ged. Staten de ten vorige jare door de regeering aangegeven richting te volgen. Nog deelen zij naar aanleiding van een vraag mede, dat tot het instellen van een particulieren dienst geen concessie van het rijk vereischt wordt. De heer Goossens betreurt het, dat Ged. Staten met dit voorstel zijn gekomen. Hij beschouwt het als een zwaard dat den boot- dienst bedreigt en Ged. Staten het zwaard te eenigertijd zullen hanteeren. Hij bestreed de opheffing van den boot- dienst op verschillende gronden. Er wordt door 34000 passagiers van de zen dienst gebruik gemaakt. Is het wel juist dat aan een zoo groot aantal men- schen de gelegenheid wordt ontnomen van dezen dienst gebruik te maken. Er wordt een historische dienst uitgeschakeld. Wan neer door de mooie veerdiensten op de Wester-Schelde de opheffing van den dienst VlissingenTer Neuzen moet worden opge heven, betreurt hij zulk een besluit. Het contact tusschen Walcheren en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt onvoldoende. Een lid van Ged. Staten heeft hem ver klaard, dat de dienst moet worden opgehe ven, ook al leverde hij winst op. Spr. wees er op, dat verschillende andere diensten nadeel voor de provincie opleveren. De lijn VlissingenTer Neuzen is van zoo groot belang, dat opheffing van den dienst verkeerd zou zijn. Hij wil onderschrijven wat Burg. en Weth. van Tér Neuzen hebben gepubliceerd. Door verhooging van de tarie ven zou het tekort met 7000 verminderd en tot 8000 per jaar worden gereduceerd. Waar de dienst VeereCamperland wordt in stand gehouden, die een groot nadeel oplevert, dient de dienst VlissingenTer Neuzen zeker behouden te blijven. Bezuiniging is goed, doch wanneer deze gepaard gaat met nadeelen voor het publiek is hij daartegen. Er moet een goede verbin ding blijven met Vlissingen en Middelburg, het hart van onze provincie en moeten de Zeeuwsch-Vlamingen niet naar België wor den gedreven. Hij besprak daarna den zedelijken kant van dezen dienst. Hij is ook voorstander van Zondagsrust en Zondagsheiliging, maar als de Zeeuwsch-Vlamingen naar België vertrekken, wordt dit veel nadeeliger voor tal van personen. De dienst op Zondag dient te worden behouden, omdat van dezen dienst een druk gebruik wordt gemaakt. Van 't moment ai dat ge op Roode Ster Tabak overgaat, weet ge hoeveel rookgenot voor dit luttele bedrag te krijgen is. Ge zult dan evenals de duizenden iijnproevers, die uitsluitend Roode Ster rooken ondervinden, dat 13 ets. voor U beteekenen: minstens 20 maal 'n half uur van het hoogste pijpgenot. Met bons voor Nie me ij e r's bekende kwa I i t e its- c a d e a u x. De leden die hun stem willen laten afhan gen van den Zondagsdienst mogen hier wel eens rekening mede houden. De mentaliteit van de Zeeuwsch-Vlamingen is een heel an dere, dan die van de personen op Walche ren en Zuid-Beveland. Hij kan dan ook niet voor het voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer De Paauw zegt, dat de opheffing van den dienst wordt gelegd in handen van Ged. Staten. Door de Prov. Staten wordt een recht uit handen gegeven, waartegen ernstig gewaarschuwd moet worden. Wij moeten de grootste voorzichtigheid in acht nemen. De dienst VlissingenTer Neuzen is geen streekbelang. De tegenwoordige verbinding is maar een halven dienst. Het voorstel van Ged. Staten is een on tijdig voorstel. Het onderzoek is niet volle dig geweest. De dienst voldoet niet aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd. De cijfers waarop het oordeel moet worden gevestigd zijn niet volledig. Wij moeten met alle fac toren rekening houden. Wij kunnen alleen een goed besluit nemen, als wij over behoor lijke gegevens kunnen beschikken. Ook is niet aangegeven in hoeverre het vrachtver voer van invloed is op dezen dienst. Het vrachtvervoer zal in andere banen moeten worden geleid en hiervan zal de provincie ook profiteeren. Ook het postvervoer is van beteekenis. Hij wil geen beslissing nemen over de op heffing van den dienst VlissingenTer Neuzen en de beslissing daarover niet over laten aan Ged. Staten. Hij zou den dienst hebt gesproken. Bovendien moet ik de konijnen in hun hol eens kunnen afmaken. Als het je schikt, zal ik je morgenmiddag treffen aan het Paddington-station. Rupert knikte even. De trein vertrekt om half negen. Ik moet 's morgens even telegrafeeren, om mijn vader te berichten, dat wij beiden ko men. Ik vermoed wel, dat Marjorie ons te Moreton met het rijtuigje zal afhalen. Hoe oud is ze vroeg Despard, doch Rupert bleef op deze vraag het antwoord schuldig. Ze reden door naar Savoy-hotel. De ochtend brak reeds aan, toen Rupert naar zijn kamers terugkeerde. Hij draaide den electrischen schakelaar om. Zijn ka mer stond in een zee van licht. Hij had geen behoefte aan slaap en voelde zich in het geheel niet moe. Toch was het een lange dag geweest en bovendien een dag vol gebeurtenissen. Ieder uur van den dag had hy in hoog spanning geleefd. Hij stopte een pijp, ging voor zijn schrijf tafel zitten en doorliep de rekeningen en brieven, welke naast den brievenweger opgestapeld lagen. Met inbegrip van de ge leende gelden, had hij in totaal driehonderd pond noodig. Hij voelde, dat hij plotseling koud werd. Toen hij den vorigen ochtend zyn geld had verwed, had hij er geen idee van, dat hy er zoo slecht voorza Wanneer Ruby nu eens niet op de gedachte was gekomen om op „Ambuscade" te wedden, wat zou er dan met hem gebeurd zijn Hij rilde. Hij zag zichzelf weer zitten in denzelfden stoel, het wapen in de hand. Wat was hij dicht bij een schandelijken dood geweestl Een foto van zijn vader stond naast een vaas met bloemen in een zilveren lijstje. Hij nam de foto, bekeek zeeen floers kwam voor zijn oogen. Hij vertrouwde je. hij geloofde in je, zei hem de stem van zijn geweten. Hij vertrouwde op je om den ouden naam waardig en fier te dragen om het oude familiebezit terug te winnen. Hoe heb je den ouden man ontgoocheld Het klamme zweet stond hem op het voorhoofd. Als Ruby zich nu toch eens had ver gist Veronderstel, dat Ruby hem, alleen ter geruststelling, gezegd had, dat ze op „Ambuscade" had gewedenkel en al leen om zijn leven te redden En welke zekerheid hadden ze, dat de book makers het geld zouden uitbetalen Hij stond op, ging naar het raam en opende het. Koud was de wind, die hem in het aangezicht blies. Straten en huizen teekenden zich flauw af in den ochtend mist. De lichten der lantaarns gaven een spookachtigen schijn. Londen was nog sr.u en rustig. Rupert keek naar de grauwe luchtde sterren waren niet meer te zien. Als door een onzichtbare hand gedreven, begon hij te biddenjuist als toen hij nog een jongen was. En hij nam zich plech tig voor, dat hy zich voortaan van zijn ver antwoordelijkheid bewust zou zijn en een leven zou leiden overeenkomstig de wen schen van zyn vader, Hij draaide nu het licht in de kamer uit en ging naar bed Toen hij wakker werd, stond de zon reeds hoog aan den hemel. Het was over tienen. Hij kleedde zich vlug aan en zon der te ontbijten reed hy naar Ruby's wo ning, een flat, die zij tezamen met een andere juffrouw bewoonde. Doch de con cierge wist hem te vertellen, dat ze reeds een uur geleden was vertrokken. Ofschoon het den vorigen avond laat was geworden, voelde Rupert zich vreemd op gewonden en blij. De zonneschijn van den komenden dag stemde hem optimistisch. Ruby was dus naar de bookmakers om de winst in ontvangst te nemen. Hy stond even sdl en dacht er aan, hoe het zou zijn, wanneer ze terugkwam. Toen herinnerde hij zich, dat ze had be loofd zelf het geld bij hem te brengen. Spoedig keerde hy naar Westminster te rug. Ruby was er echter nog niet. Hy voelde zich ietwat ontstemd. Hij belde om zijn kop thee de kostjuffrouw herinnerde hem weer aan de nog openstaande reke ning. Ik wacht juist op een bedrag, dat mij van de bank wordt gebracht, zei hij op overdreven onverschilligen toon. Vanavond ga ik voor een paaA weken naar huis na- tuurlyk houd ik mijn kamers bij u aan. Ik zal de huur t-eeds bij voorbaat voldoen. Hij dronk de kop thee leeg en stak een sigaret aan. Eten kon hij niet. Ruby had wel veel tijd nood om het geld te innen en naar hem toe te komen. Misschien was zoodanig willen reorganiseeren, dat met de billijke wenschen van het publiek rekening zal worden gehouden en op grond daarvan zou hij Ged. Staten willen verzoeken het voorstel nog terug te nemen. De heer Dominicus pleit voor opheffing van den dienst op financieele gronden. De vereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel zegt, dat deze dienst op financieele gronden niet kan worden gecontinueerd. Deze dienst wordt door verschillende personen wensche- lijk geacht met het oog op geneeskundige hulp. Wij hebben echter juist gelezen dat de jubileerende geneesheer in ons midden te Ter Neuzen door een zich daar gevestigd hebbenden chirurg zal worden vervangen. De gemeente Ter Neuzen dringt het sterkst aan op behoud van den dienst. De dienst VlissingenTer Neuzen is zeker wel gewenscht. Hij vraagt of het offer van 16000 niet wat te groot is en deze vraag moet hy in bevestigenden zin beantwoorden. Er wordt tariefsverhooging voorgesteld als eenige redplank om den dienst te be houden. Kunnen Ged. Staten dit voorstel overnemen? Een definitief voorstel tot op heffing van den dienst wordt dan niet ge nomen. De heer Adriaanse is tegen het voorstel van Ged. Staten, omdat nog te veel gebruik van den dienst wordt gemaakt. Hy meent dat men minstens tot 30.000 personen per jaar kan komen, waardoor deze dienst in een behoefte voorziet, omdat het 82 passa- sagiers per dag vertegenwoordigt. Hy acht het bedrag van 16000 per jaaï niet zoo groot, dat dit een onoverkomelijk bezwaar zou zijn om den dienst te behou den. Wanneer hy de tekorten vergelijkt met de tekorten op andere veerdiensten, dan komt men tot de ontdekking, dat de andere diensten nog veel grooter tekorten opleve ren. De dienst VlissingenTer Neuzen wordt de bookmaker plotseling op reis gegaan wellicht wilde hij niet afrekenen vóór den volgenden Maandag. Hy hoorde de Big-Ben slaan. Twaalf uur Hij stak een nieuwe sigaret aan en ging buiten op het balcon staan. Eindelijk viel hem een caxi op, die de straat inreed. De auto hield voor zijn huis stil en Ruby stapte uit. Hij holde naar beneden. Is het in orde Heb je het geld ont vangen vroeg hij. Hy dacht alleen aan het geld, want geld beteekende nu voor hem de redding. Ruby gaf hem geen antwoord en ging naar boven. Hij volgde haar. Zeg me nu, is het in orde Heb je het geld Rupert maakte met zyn handen een smeekend gebaar. HOOFDSTUK IV, Radium. Ruby Strode deed de donkere voile opz(j, die zij over haar gezicht droeg en zette naar taschje op de tafel. Rupert hoorde den klank van geldstuk ken. Natuurlijk heb ik het geld, zei ze. 1 i ijk Vijf honderd pond. Vyftig pond in goud ik dacht, dat dit misschien wel gemakkelijker was en verder papier. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1