500 300 25 AXKER.CACHET51 "akkertjes-) Hoe kon ik van die hoofdpijn af? MAANDAG 11 DECEMBER EERSTE BLAD No. 292 71e Jaargang 1933: Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen. Tele!. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Huldiging Dr. Staverman. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2 50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bi) levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bri verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het was wel te verwachten dat dokter Staverman Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als chirurg te Vlis singen, vele blijken van belangstelling zou ontvangen. Een bijzondere attentie viel hem reeds vroeg in den morgen ten deel, doordat een koortje, samengesteld uit leden van de zangvereeniging „Looft den Heer" ten zij nen huize, onder leiding van Theo Höfelein, den jubilaris eenige koralen toezong. Door mevr. Höfelein-Bekker werden bloemen aangeboden. Voor deze onverwachte huldiging heeft dr. Staverman hartelijk dank betuigd. De officieele huldiging. In het Grand Hotel Britannia had Zater dagmiddag 3 uur de officieele huldiging van den jubilaris plaats. Op het tooneel had het comité plaats ge nomen. Een schat van bloemen légde getui genis af, dat men dr. Staverman door de geliefde kinderen Flora's dezen jubileum dag tot een bijzonderen gedenkdag wilde maken. De heer dr. Van der Bijl deelde mede dat de heer Van Woelderen, als voorzitter van het huldigings-comité alleen het woord zou voeren. Toen dr. Staverman door den voorzitter en den secretaris van het comité, de hee- ren Van Woelderen en Van Grol in de zaal binnengeleid werd, werd hij door de bijna geheel gevulde zaal met een overluid ap plaus ontvangen. Deze spontane begroeting maakte op den jubilaris een diepen indruk. Het was een uit het hart opgewelde felici tatie voor den populairen dokter. Nadat het applaus verstomd was, deelde de voorzitter van het comité mede dat de heer Staverman een buitengewoon groot aantal felicitaties had ontvangen, van heinde en ver, telegrafisch, schriftelijk of in welken anderen vorm ook. Onder de telegrammen die ontvangen werden noemde de voorzitter die van het provinciaal bestuur, van de rijksverzeke ringsbank, directeur provinciale stoomboot- dienst, het Zeeuwsch Genootschap en meer anclere. Na deze mededeeling heeft de heer Van Woelderen, namens het comité, den jubi laris als volgt toegesproken Toespraak van den voorzitter van het huldigings-comité. Waarde Dokter Staverman Toen er een comité werd gevormd om Uwe talrijke vrienden en patiënten in de gelegenheid te stellen U ter gelegenheid van Uwe zilveren ambtsvervulling als chi rurg te Vlissingen te huldigen, waren wij te voren van een groot succes overtuigd. Maar de stroom van vriendschap, sympa thie en dankbaarheid, die zich op U richt, is een stortvloed geworden. Na de huldi gingen van Uw collega's op Walcheren en van Zeeuwsch-Vlaanderen, in de ziekenhui zen en van de Vlissingsche Reddingsbriga de vanavond nog door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" komt hier vanmiddag in Britannia daardoor de dijk breuk Öie U zal onderdompelen in hoog opgaande golven van medegevoelen en aan hankelijkheid, maar waarbij ik hoop en vertrouw, dat de sterke zenuwen van Uw krachtig gestel U deze branding zullen doen overwinnen. Het komt mij voor, alsof hier nu de rol len eens zijn verwisseld, dat ik op dit oogenblik Uw chirurg ben, die door mijne redevoering U thans publiekelijk eene ope ratie moet doen ondergaan. Ik bied U daarvoor allereerst mijne verontschuldigin gen aan, maar er moet nu eenmaal bp een publieke huldiging worden gesproken, ik beloof U echter U zooveel mogelijk te wil len sparen, vooral waar nu op deze patiënt geen narcose kan worden toegepastIm mers U geeft Uwe gaven van hoofd en hart in de eerste plaats om den arbeid, om de daad zelve en daaraan rijmt zich niet te veel vertoon. Ik ga hier dan ook geen-lange opsom mingen en uitwijdingen geven hetgeen niet moeilijk zou zijn van Uw 25-jarige buitengewoon zegenrijke arbeid voor Uw patiënten, van Uwe onvermoeide werklust en scheppende kracht buiten Uwe drukke en vermoeiende graktrjk og medisch ge bied in het vereenigingsleven Uwer ambt- genooten, in Uwe stichtingen het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren en de Vereeniging voor Ziekenverpleging te Vlis singen, voor den Ongevallendienst der Kon. Mij. „de Schelde", voor de afdeeling Mid delburg van den Ned. Bond voor Zieken verpleging, voor het Roode Kruis-werk en allerlei andere functies in verband met Uw beroep. Evenmin ga ik nader in op Uw zeer belangrijk raadslidmaatschap van 19111923, waar U mede rechtstreeks Uwe groote kennis en werkkracht in dienst der gemeenschap hebt gesteld en waarvan wederom tal van andere functies het ge volg waren, o.a. voorzitter van Regenten van het Burger Weeshuis, secretaris der Commissie van Toezicht op het M. O. en voorzitter der Huurcommissie. Nog is U lid der Provinciale Staten van Zeeland. En ook verder is er bijna geen enkel terrein te Vlissingen, waar U, Dr. Staverman, geen actieve belangstelling toont, waaivan het voorzitterschap van de Reddingsbrigade en van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek o.a. getuigt. U behoort tot de man nen, die belast met zéér veel arbeid toch altijd nog tijd weten te vinden voor ander werk. U strekt ons daarin allen ten voor beeld. Wie in Vlissingen een circulaire rondzendt, ontvangt meestal per omme gaande het eerst een antwoord van Dr. Staverman. Ik zou op deze wijze lang kun nen voortgaan, maar omdat U nog midden in Uw arbeid staat, past hier nog geen volledige opsomming, die naar ik hoop pas over vele jaren, bij of na Uw afscheid aan den geschiedschrijver moet worden overge laten. Een prachtige staat van dienst siert Uw leven te Vlissingen en toch verklaart deze niet alleen Uw merkwaardig groote popu lariteit te Vlissingen, die zoo duidelijk brj verschillende gelegenheden, ook nu weer hier, blijkt. De oorzaak daarvan zoek ik vooral in de gaven van Uw hart. Gij treedt Uwe patiën ten nader als mensch door Uwe hartelijk heid en spontaniteit, gij wordt hun vi'iend en dikwijls hun weldoener door Uw groote vrijgevigheid en juist daarom komen ook heden zoo velen U huldigen en danken. Uw feestdag is voor Vlissingen iets heel bijzonders, daarom zou ik behalve door de materieele geschenken, die ik U dadelijx namens zoo velen uit onze provincie zal aanbieden, de herinnering aan dezen dag blijvend willen vastleggen. U heeft mg reeds geruimen tijd geleden gesproken over de wenschelijkheid te Vlissingen over een voldoende hoeveelheid radium te beschik ken en over de mogelijkheid, of de gelden van de Stichting Vlissingsch Ziekenhuis fonds daartoe zouden kunnen worden be stemd. Welnu, ik stel er prijs op tijdens Uwe huldiging te publiceeren, dat wij ais bestuur van deze Stichting zullen voorstel len, het kapitaal grootendeels te beleggen in radium en dit in beheer en gebruik toe te vertrouwen aan Dr. Staverman en Dr. Henrard, overtuigd, dat zoodoende de rente van dit kapitaal, in 1920 door bijna geheel Vlissingen bijeengebracht, zoo nuttig mo gelijk tot heil der zieken kan worden aan gewend. Dan heb ik verder als voorzitter van het comité het voorrecht U thans aan te bie den dit 18de eeuwsch ingelegd kabinet en deze Louis XVI tafel, terwijl over de be stemming der gelden, die nog zullen inko men nader zal worden beslistvoorzitter en secretaris van het comité hebben ver schillende jaren met U als lid van de com missie van de Oudheidkundige Verzameling van het Gemeentelijk Museum Uw liefdé en kennis van oudheden leeren waardeeren, zoodat wij aan het comité deze keuze heb ben durven adviseeren. Tevens bied ik U als herinnering aan dezen dag dit Album met de ongeveer 1500 namen der schenkers aan, een album, dat tevens bevat photo's van de Vlissingscbe ziekenhuizen, van de verhandkamer der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" en van de ziekenhuizen te Hulst en Oostburg. Als vader moet het een groote voldoe ning voor U zijn, dat Uwe kinderen deze plechtigneid bijwonen, voor Uwe kinderen zelve zal deze dag hun leven lang onver getelijk blijven, want een der grootste voor rechten is het voor den mensch met recht, met trots op de goede werken van zijn vader te mogen blijven terugzien. Dames en Heeren ik verzoek U thans allen met mij aan de gevoelens die U je- genj Dokter Staverman beheerschen, uiting te geven door met mij in te stemmen in een driewerf hoezee op Dr. Staverman. Lang leve Dokter Staverman. Dat aan dit verzoek geestdriftig weiv voldaan behoeft geen betoog. Het schonk opnieuw gelegenheid aan de talrijke patiënten om hun aanhankelijkheid voor den geliefden medicus te betoonen, Dankwoord van Dr. Staverman. De heer Staverman vroeg vervolgens het woord en hield de volgende toespraak Mijnheer de voorzitter, dames en heeren leden van het huldigings-comité, oud-pa tiënten en vrienden en verder gij allen, die deze feestelijkheid met uwe tegenwoordig heid vereert, U zult het nauwelijks willen gelooven, maar toch spreek ik de volle waarheid, wanneer ik U verklaar tegen de zwaarste operatie niet zoo te hebben op gezien, als tegen dit oogenblik, nu ik zelf in tegenwoordigheid van U allen door uwen voorzitter op de operatietafel ben gelegd en hg op zoo deskundige wijze allerlei eigenschappen heeft blootgelegd, die ik eigenlijk maar liever verborgen had gela ten. Het gevoel van beklemmende angst, dat zoovelen uwer onder mijn leiding heb ben doorgemaakt, heb i k ook nu eens aan dei lijve ondervonden, maar ik voeg er terstond aan toe, wat zoovele mijner patiënten mij hebben gezegd, toen alles achter den rug was het is me toch nogal meegevallen. Want ik voel me nu gelukkig temidden van zooveel hartelijke sympathie, die ik van uw aller gelaat aflees ik voel me te midden van een stroom van vriendschap, rustig en veilig. Toen de burgemeester straks U het ope ratie-verslag meedeelde omtrent zijn be vindingen, heeft hij nog iets vergeten op te merken, nl. dat mijn hart vol litteekens zit. Velen uwer loopen rond met een littee— ken van mij en als ik er allang niet meer ben, zullen velen uwer dit nog als een blij vende herinnering aan mij door 't leven moeten meedragen. Maar weet U wel, dat elk litteeken van U correspondeert met een litteeken in m ij n hart, van velen klein, van anderen groot, ja van sommigen zeer groot. Want elke goede dokter leeft mee met zijn patiënten i hij draagt van hun leed altijd ook een gedeelde mee, .zóó zelfs, dat het een litteeken achterlaat in zijn hart. Ik heb in de laatste weken getracht in mijn ziekte-geschiedenissen oude herin neringen op te halen, maar er ging zoo'n groote stroom van leed mijn geest voorbij, dat ik er mee moest ophouden. Want hoe klein soms ook, het is altijd leed, waarmee de menschen bij ons komen en soms is het ook heel groot. En wanneer dan het leven van. een geliefd kind, man of vrouw ermee gemoeid is, dan wordt ~r ook van het hart van den dokter, bij wien men redding zoekt, veel gevergd. Dan ontstaan de gro o- t e litteekens, want spoorloos gaat geen enkel lijden den geneesheer, die meeleeft met zijn zieken, voorbij. En als dan de strijd volstreden is, geëindigd in welke richting dan ook, dan geneest ook de wond in het hart van den dokter tot een littee ken, een dat blijft. Wanneer ik nu nogmaals voor de keuze stond, dat ik moest worden, zou ik niets anders willen zijn dan wat ik nu ben, maar ik zou niet nog eens alles willen doorma ken, wat ik in de 25 jaren, die achter ons liggen, heb doorgemaaktik zou geen stap terug willen. En wanneer ik tóch met vreugde in het hart hier voor U sta, dan is het, omdat mijn patiënten me het in den loop der jaren mogelijk hebben gemaakt, zooveel leed mee te dragen door hun ge duld, hun dankbaarheid, hun sympathie, die thans op dezen dag hun hoogtepunt be reiken. Alleen omdat ik steeds gesteund ben door U aller vertrouwen, heb ik mijn ambt met een opgewekt hart kunnen uit oefenen het zou anders niet mogelijk ge weest zijn. Treffende bewijzen van dankbaarheid heb ik in deze dagen ontvangen, in schrift, in woorden en geschenken, kleine en groote, teveel om hier op te noemen, teveel om ieder te kunnen bedanken. Maar dit verze ker ik U, dat ik niets en niemand vergeet, ik ben dankbaar en gevoelig voor de klein ste hartelijkheid, een handdruk, een dank bare blik weegt bij mij niet minder dan het grootste geschenk. En nu hebt U niet alleen door uw tegen woordigheid mij willen huldigen, U hebt mij ook een kostbaar geschenk aangeboden, voor welks waardeering ik geen woorden kan vinden ik aanvaard het gaarne van U, omdat ik van U allen stuk voor stuk weet, dat U het mij met een blij hart en volgaarne hebt geschonken het zal een plaats krijgen in mgn kamer, waar ik al tijd zit te werken en altijd zal het mij her inneren aan uw aller toegewijde vriend schap. Het album met de namen der schenkers is voor mij van nog grootere waarde, om dat ik daarin vele, zeer vele namen zal te rug vinden, waaraan voor mij de mooiste herinneringen verbonden zgn. .Wanneer ik nog een paar woorden rich ten mag tot enkele personen hier aanwezig, dan zal niemand mij het euvel duiden, wan neer ik in de eerste plaats een woord van Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overval! bij het op staan, vóór oi na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen .gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumalische pijnen. Hel is niet noodig J le laten plagen door Uw pijn. Want bijna on- middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel iot bedaren brengen. Ook Gij zuil opgetogen zijn over de resultaten. Volgens recept van Apotheker Dumont. Slecht* 50 cent respect richt tot den eersten patiënt, dien ik hier in Zeeland heb geopereerd en die thans, hoewel niet meer te Vlissingen woonachtig, hier aanwezig is. Er behoorde destijds toch zeker een niet geringe mate van moed toe, om zich toe te vertrouwen aan een chirurg, van wien niemand nog ooit had gehoord. De heer Kievit heeft dien moed gehad en ik ben hem er altijd nog dankbaar voor, dat hij 25 jaar geleden als jongen van 15 jaar het voorbeeld heeft ge geven aan meer dan 15.000 anderen, die ik in den loop der 25 jaar het voorrecht heb gehad te mogen behardelen. Dames en heeren, leden van het huldi gings-comité, U allen dank ik voor 't vele werk, dat U zich hebt willen getroosten om mij dit feest te bereiden ik mag 't wel niet weten, maar ik heb 't toch hier en daar vernomen, hoe hard er door U ge werkt is om dezen dag voor mij te maken tot een grooten, niet te vergeten feestdag. U allen dank ik voor die groote toewijding. En wanneer ik U allen tezamen als comité gedenk, dan zult U het mij alweer niet euvel duiden, wanneer ik met name hier noem uw onvermoeiden secretaris, mijn hooggeschatten vriend Van Grol. U weet 't, ik vermoed het, dat van zijn werkkracht, van zijn energie in de maanden achter ons, zeer veel is gevergd en dat zijn organisa tie-talent deze plechtigheid heeft gemaakt tot een feest geheel naar mijn smaak. Mijnheer de voorzifter, burgemeester, dat U door de eere-leiding op U te nemen aan deze mijn huldiging den luister van uw ambt hebt toegevoegd, stemt me tot groote dankbaarheid. Alles wat leeft in de burgerij van onze goede stad, gaat U ter harte, zelfs als 't een jubileerenden dokter betreft. U hebt mij toegesproken met woorden, die mij deden blozen en waarop mijnerzijds slechts zwijgen past, maar toch wil ik 1) verzekeren, dat ik uw aanwezigheid op de ze plaats, uw woorden op zeer hoogen prijs heb gesteld. Uw belofte om te willen bevorderen, dat ook in onze gemeente be handeling met het zoo kostbare en zoo nuttige radium zal mogelijk worden, ste) ik te meer op prijs, nu zij vastgeknoopt wordt aan dezen mijnen feestdag. Voor de woorden tot mijn kinderen ge richt, ben ik U zeer dankbaar. Ik dacht erbij aan Multatuli's toespraak tot de hoofden van Lebak, \.aarin deze zinrijke woorden voorkomen „Zet U neder aan ons maal en bewoon ons huis en neem deel aan wat wij hebben, want ik heb uw vader gekend." Dit feest hebt U allen mij bereid temid den van uw volle werkkrachthet is geluk kig geen afscheid, zooals meestal, wanneer iemand gehuldigd wordt. De fakkel, die ik moet uitdragen, is wel ver opgebrand, maai' er zit gelukkig nog vuur in voor vele jaren. Dat vuur wil ik laten branden, zoolang als ik gespaard blijf en wanneer mijn patiënten en vriende. er zich aan willen blijven war men, dan blijf ik bereid om warmte en licht te geven, voor zoover en zoolang mijn fak kel brandende blijft. Tweemaal in de 25-ja rige periods achter me, ben ik in de verlei ding geweest een roepstem naar elders te volgen. Tweemaal heb ik na veel strijd er weerstand aan geboden, omdat ik wist el ders nooit die hartelijke vriendschapsban den te zullen vinden, die mij hier binden aan mijn patiënten. En nu ik U in zoo grooten getale voor mij zie en een stroom van sympathie op me losgelaten voel, nu schaam ik me haast, dat ik er ooit over ge dacht hebt hier weg te gaan en ben ik dankbaar en bigde, bij U gebleven te zijn..., Blijmoedig en gesterkt door uw vertrou wen, ga ik nu weer rustig verder ik hoop nog velen te mogen helpen met mrjn zwak ke krachten. Ik heb veel patiënten licha melijk leed gedaan, het kon niet anders, omdat het voor hun welzijn was daarvoor vraag ik geen excuus. Maar wel voor het geestelijk leed, dat ik, omdat ik ook maar een mensch ben, zonder 't opzettelijk te willen, sommigen, misschien velen, heb aangedaan. Vergeef me mijn zwakheden en mijn fouten. Deze mijn woorden van dank moge ik besluiten met een spreuk van groote le venswijsheid, die Nietsche eenmaal door Zaïatuschtra liet zeggen en die ik zoo

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1