1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN SF VELDE Ir.. Waistraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66281 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PRQVINCIENIEUWS UW AUTO LOOPT GEVAAR! BUITENLAND Mh. IKDlf I. GElJSEN i ZONED VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels '1.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1. alles bij vooruitbetaling t)e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bit verlies van een hand. voet of oog. gulden bit verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het orgel van de St. Jacobskerk. Het gerestaureerde orgel der St. Jacobs kerk alhier wordt Maandag 11 December veder in gebruik genomen. Mede door het aanbrengen vei verwar ming in de kerk had het orgel zeer geleden. Ook was het orgel zeer dik van toon, door de vele 8-voets stemmen die het bevatte, stemmen die bovendien nog bijna alle van gelijke kleur waren. Hierdoor was de dis cant zeer onduidelijk en kwam de melodie bij de koraalbegeleiding niet uit. Verschil lende stemmen uit de oude dispositie zijn nu vervangen door nieuwe. Vervangen zijn op Man. IPrestant 16* door Sexpuialter 2 sterk Flüte Dolce 8' door Blokfluit 2' Man. n Melophone 8' door Prestant 8' Aeoline 8' door Mixtuur 2, 3 en 4 sterk Vox Humana 8' door Oboe 8'. De samenstelling van de Cornet op Man. I, die voorheen bestond uit 8', 6 2/5', 5 1/3', 4', 3 1/5' is nu geworden 8', 4, 2 2/3': 2', 1 3/5'. Bij de mensuur voor de nieuwe stemmen en de intonatie van het orgel is er rekening mede gehou len dat de klank wel helder, maar niet scherp mocht worden. De zes grootste pijpen der Prestant 16' van het pedaal, die van hout waren, zijn vervangen door zinken pijpen. Al het verdere nieuwe pijpwerk is geheel van metaal van 40 tin in zeer zware uitvoering. Het pedaal is uitgebreid van d' tot f'. De zwelkast is van nieuwe dikkere jalouziën van Amerik. grenen voorzien. Het bovenklavier is nu een afgerond orgel op zichzelf en het ge heele orgel is nu frisch en helder geworden. De restauratie is volgens bestek en on der toezicht van den heer K. M. Luyten, technisch orgelbouwkundig adviseur te Enschedé uitgevoerd door den orgelbouwer H. W. Flentrop te Zaandam. De dispositie van het orgel luidt nu als volgt Manuaal I C-g'" 56 tonen, Bourdon 16', Prestant 8', Roerfluit 8', Gemshoorn 8', Violon 8', Octaaf 4', Roerfluit 4', Quint 2 2/3', Octaaf 2', Blokfluit 2', Cornet 5 sterk disc., Mixtuur 2-5 sterk, Sexqualter 2 sterx, Basson 16', Trompet 8'. Manuaal II C-g'" 56 tonen in zwelkast Bourdon 16', Prestant 8, Holpijp 8', Salici- onaal 8', Viola di Gamba 8', Voix Célèste 8', Prestant 4', Fl. Harmonique 4', Woudfluit 2', Cornet 4 sterk disc., Mixtuur 2-4 sterk, Oboe 8', Clarinet 8', Tremulant. Pedaal C-f' 30 tonen Prestant 16', Sub bas 16', Octaaf 8', Gedekt 8', Cello 8', Oc taaf 4', Bazuin 16', Trompet 8', Trompet 4'. Treden Kopp. Man. In Kopp. Ped. —IKopp. Ped. IIScherpe stemmen Man. I af Scherpe stemmen Man. II af Scherpe stemmen Pedaal af. Het orgel is gebouwd volgens mechanisch sleepladensysteem. De beide manualen zijn voorzien van een pneumatischen hefboom. Het orgel bevat thans 2316 sprekende stemmen. „De Broederband". Do jaarvergadering van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „de Broederband" U.A., wordt Woensdag 13 De cember gehouden. In deze vergadering zal het jaarverslag over het boekjaar 1932/1933 worden uitge bracht. Daaraan is het volgende ontleend Wij zijn dit boekjaar met 157 leden ge groeid, terwijl steeds meerdere leden trou wer aan hun eigen zaak worden. De ledenstand was het einde vorig jaar 1420 leden. Nieuw toegetreden 210, bedankt 19, overleden 14, vertrokken naar elders 20. Ledenstand bij de afsluiting boekjaar 1577 leden. Over het personeel niets dan lof. Het heeft dit jaar zijn best gedaan als zelden te voren. Van hoog tot laag, dus van boekhou der tot loopjongen, hebben ze gewerkt, het coöperatief beginsel waardig. Overbrenging van de oude naar de tijdelijke en nieuwe be drijven vond zonder stoornis plaats, en dit valt vooral in een bakkerij- en kruideniers- bedrijf niet mede. Ook de samenwerking was goed. Ze hebben dus in toepassing ge bracht de spreuk voorkomende op de door hen aan het bestuur aangeboden gedenk steen in ons pand Van Dishoeckstraat «Samen zaaien Samen oogsten". De kolenafdeeling gaat ondanks alle te genwerking goed. Wjj zullen over de kolen- kwestie met de kolenconventie hier niet veel neerschreven, doch geven u den raad, alle geschriften, welke wij zoo nu en dan aan u doen toekomen, goed te lezen. Het zegt echter genoeg, dat onze provincie, welke vele kolenvereenigingen en eenige coöperaties heeft, waaraan een kolenafdee ling is verbonden, waaronder dus ook de onze, voorloopig buiten de kolenconventie- bepalingen valt. Onder mededeeling dat wy dit boekjaar voor 94 afnemer waren van onze Han delskamer en het voornemen hebben dit in den kortst mogelijken tijd op te voeren tot 100 waarin de leden ons natuurlijk gaarne steunen door uitsluitend Haka-ar- tikelen te verbruiken, volgen hieronder de omzetten van het vorige en dit boekjaar. Bakkerij vorig boekjaar (47 weken) 77.106.35, thans (53 weken) 97.884.02 banketwinkel 1.042.71 en 957.78 winkel Nieuwendijk 39.738.06 en 49.295.32 winkel Scheldestraat 49.710.95 en j 62.056.73 winkel Goed Wonen 23.457.45 en 31.853.09 winkel Souburg 23.634.69 en 30.146.62 winkel manufacturen 13.500.99 en 15.037.01 brandstoffen 21.512.49 en 25.738.41. Totaal vorig boekjaar 249.703.70 en thans 312.968.99. Wat over 53 weken had kunnen zijn 53/47 X 249.703.70 281.580.90. Een ver meerdering dus van 31.500. Uit het ziekenfonds winkels werd aan 28 31 leden met een totaal van 540 dagen gra tis brood verstrekt, tot een totaalbedrag van 125.55. Aan dividend- en tantième belasting moest worden betaald 15.82. Het saldo was op 30 September 2376.24. Uit het ziekenfonds winkeïks werd aan 28 leden met een totaal van 494 dagen gratis kruidenierswaren verstrekt, tot een bedrag van 260.91. Aan dividend- en tantièmebc- lasting werd betaald 26.89, terwijl het saldo op 30 September was 1638.55. Uit het overl\j densfonds bakkerij werd aan de nabestaanden van 10 leden uitge keerd een bedrag van 253.18, terwijl aan belasting moest worden betaald 56.89. Dit fonds sloot per 30 September met 4969.46. Het overlydensfonds winkels keerde aan de nabestaanden van 9 leden een bedrag uit van 251.48. Aan belasting moest worden betaald 64.35. Dit fonds sloot op 30 Sep tember met 3664.95. Het ziekenfonds personeel sloot het vorig boekjaar met 10.948.28, gestort werd door de coöperatie 479.25, aan interest werd gekweekt 461.16, totaal 11.888.69 uit gekeerd werd aan 14 personen 116.47, saldo per 30 September 11.772.22, waar van werd geleend aan de coöperatie 9603.05, en op een spaarbankboekje van de A.S.V. is geplaatst 2147.21, en van de Nutsspaarbank alhier 21.96. Het pensioenfonds personeel was groot 17.896.96, gestort werd door de coöpera tie 1024, aan interest werd gekweekt 777.75, totaal 19.689.71 uitgekeerd werd 695.20. Stand per 30 September 19.003.51. Ijsvermaak. De voorspelling van het weerbericht is precies uitgekomen. Na den dooi van giste ren is weer onmiddellijk vorst gevolgd en hedennacht heeft het flink gevroren. Ook voor heden wordt weer vorst voorspeld en voor den nacht zelfs strenge vorst. De schaatsenrijders zullen dus hun hart weder kunnen ophalen. Het ijs op den Spuiboezem was heden nog niet betrouwbaar. Er stond hier en daar water op het ys. Het laat zich evenwel aanzien dat mor gen toestemming zal worden gegeven om „de kom" te beryden. Vlissingsche IJsclub. De „Vlissingsche IJsclub" heeft haar baan aan den Souburgscheweg hedenmid dag voor het publiek geopend en ook van avond zal daar volop van de ijssport geno ten kunnen worden. De baan wordt besche nen door een electrische verlichting van 10.000 kaars. Het bestuur deelde ons mede, dat het y"s in prachtige conditie is. Blykens een advertentie in dit nummer is ys en weer dienende tegen morgen, Zaterdagavond, een gecostumeerd rjsfeest georganiseerd, waaraan ook niet-leden te gen entrée deel kunnen nemen. Het feest zal door muziek worden opgeluisterd. De „Watergang". Reeds vanmorgen werd vrfl druk op de „Watergang" gereden. Het ijs is over een groot gedeelte van goede kwaliteit. Een clubje jongelui had juist den tocht van Middelburg afgelegd. Zelfs onder de meeste bruggen hadden zij kunnen doorrijden. Wel een bewys dat Thialf zijn scepter weer zwaait. Te Middelburg. Het ijs op de vesten te Middelburg werd hedenmorgen weder gekeurd en onbetrouw baar bevonden. Alleen werd toestemming gegeven om te rijden op de baan van de ijs- club „Middelburg", op de vest tusschen de Seis- en Langevielebrug. Deze baan werd hedenmiddag opengesteld, doch uitsluitend voor de leden. Aan de scholen werd vrijaf gegeven. Muziekavond in het Gasthuis. Gisterenavond gaf de Eerste Vlissing sche Harmonicavereeniging „Crescendo" een muziekavond voor de ouden van dagen in het Gasthuis. De voorzitter van het college van regen tessen en regenten, de heer W. de Ridder, heette directeur en leden namens het col lege en de ouden van dagen hartelijk wel kom. Aangenaam was het hem hier geen nieuweling te verwelkomen. Immers „Cres cendo" heeft de bewoners van onze inrich ting reeds meerdere malen vergast op hun aangename muziek. Dit alles is steeds op hoogen prijs gesteld. Het is daarom verblij dend, dat den oudjes nu wederom eer. avond wordt gegeven, dat hun uit de ge wone sleur van het gestichtsleven haalt. Hij hoopt daarom, nu wij „Crescendo" we der ons dak hebben, dat het een aangena me avond mag zijn en wij allen heerlijk mo gen genieten van datgene wat ten gehoo- re zal worden gebracht. De waarn. voorzitter van „Crescendo" dankte den voorzitter van het college voor de vriendelijke woorden, waarmede hij de vereeniging heeft welkom geheeten. Ook bestuur en leden van „Crescendo" is het aangenaam de oudjes te mogen vergasten op een muziekavond als nu wordt gegeven. Hierna nam de heer M. P. Ventevogel, stok op en als no. 1 klonk door de zaal het „Zeeuwsche Volkslied". Daarna werden de directeur van „Crescendo", den dirigeer- volgende liederen gespeeld2. Colonel Begoy marsch 3. Estudiantina, wals 4. de Molen in 't Woud, fantasie 5. drie po pulaire stukjes6. Stars and Stripes, marsch 7. Kaveewee, marsch 8. drie po pulaire stukjes 9. Tesoro Mio, wals 10 Donau Sagen, wals 11. Wilhelmus 12 Koraal Psalm 25. In de pauze werden den oudjes versnape ringen aangeboden, welke zij zich goed lieten smaken. De voorzitter was de tolk van alle aan wezigen toen hij directeur en leden van „Crescendo" hartelijk dankte voor datgene was is geboden. Hij hoopte het beste voor deze vereeniging, welke nu 10 jaar bestaat. Hij hoopt dat velen mogen ge*- eten van de muziek welke deze vereeniging in de toekomst nog zal geven en roept hen niet een vaarwel, doch een tot weerziens toe. de verzekering gevende, dat de oudjes steeds de aangenaamste herinneringen zullen be houden aan wat zij nu hebben gehoord. Het motorschip gelicht. Het Zondag op de Wester-Schelde gezon ken motorschip „Maco" is door Van der Tak's Bergings-maatschapprj te Rotterdam gelicht en heden hier op de haven gebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking. Over de maand November 1933. Ingekomen: C. E. Wouters, van Rotterdam naar C 186 A. T. Polderman, van 's-Gravenhage naar B 3 M. van der Klooster en gezin, van Burgh (Z.) naar B 103 Ca Dierickx, v n Vlissingen naar C 59 wed. Vreugdenhil, geb. Tuitel, van Maassluis naar E 42 J. A. H. Abeleven en gezin, van Goes naar B 244 M. Griffi oen en gezin, van Amsterdam naar E 24 I. van Sluijs, van Grijpskerke naar A 207 E. Wallert, van Vlissingen naar A 196a S. Adriaanse, van Koudekerke naar E 11 R. Schroevers, van Vlissingen naar B 283 A. C. P. v.' Heijl, van Middelburg naar B 283 A. Davidse en gezin, van Vlissingen naar A 86. Vertrokken: W. Aarnoutse, van C 233 naar Koudekerke J. Kruizinga en gezin, van A 128 naar Vlissingen J. van der Meer, van C 172 naar Vlissingen J. P. van Es en gezin, van D 34 naar Rotterdam; J. G. de Jager, van E 29 naar Vlissingen F. J. Leenders, van C 244 naar Vlissingen W. K. Meulmeester, van C 202 naar Vlis singen P. C. Vree, van E 5 naar Ede (Geld.) J. P. Leendertse, van A 190 naar Wissekerke. Alikruiken. Nu het begint te winteren op „ouderwet- sche" wijze, komt er spoedig stagnatie in de verschillende visscherij bed rijven op de Zeeuwsche stroomen, meldt „de Zeeuw". Gedurende het gansche jaar worden er ali- Weert vriesschade door enkele kwartjes BRANDSPIRITUS in den radiator. Spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft". kruiken verzameld, zoowel te voet als per vaartuig de laatste worden dan alleen ge- kruikt om de kreukelrapers, zooals ze ge noemd worden, op de platen in de stroo men te brengen ook worden de kreukels wel verzameld, die bij het oesterkorren mede boven gebracht worden. Wat den om vang van het kreukels-lezen betreft, kan gemiddeld gerekend worden op een totaal van 150 200.000 pond van deze slakken, welke haast zonder uitzondering alle in België worden omgezet. In de voorjaars maanden gaan ook veel veldarbeiders in dagen van werkloosheid naar de slikken bij de schorren er zoeken, die dan in hun eigen omgeving worden omgezet. Niet uitsluitend Zeeland voorziet België en Frankrijk van kreukels, want uit het Noorden gingen in de laatste ja ren 1millioen K.G. naar be doelde, landen en ook naar Engeland en Duitschland. Over het algemeen is men met de levens geschiedenis van de alikruiken weinig op de hoogte en waar de kreukelrapers in geen geval onder de intellecten moeten gezocht worden, kan men alleen enkele bijzonderhe den hooren over vindplaatsen, enz. Volgens deskundigen worden de kreukels vroeg in den zomer geboren, hoofdzakelijk in de tweede helft van Juni, maar na een jaar zijn ze nog slechts 12 mM. in doorsnee, om in het derde jaar 20 mM. te bereiken, waarna van volwassen kreukels wordt ge sproken. Van een kunstmatige alikruiken- teelt, zooals die in Frankrijk wel geschiedt, is nog nimmer in onze wateren gehoord. Waterschappen. Bij Kon. besluit i benoemd in de provin cie Zeeland tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Kleine-Molenpolder E. van jamme te Kloosterzande, gemeente Hontenisse. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boogaert, van het wachtschip tc Willemsoord, is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert", welke bodem 14 dezer naar Oost-Indië zal vertrekken met bestemming voor den dienst aldaar. De luitenant ter zee 3e klasse J. B. Ken- nema is overgeplaatst van Hr. Ms. politie kruiser „Vulcanus", op het wachtschip te Willemsoord. De Maarten Harpertszoon Tromp. Het 5300 ton metende pantserschip Maarten Harpertszoon Tromp heeft heden zijn laatste reis volbracht. Zooals men weet, heeft de firma Simons Scheep3- slooperij te Pernis het schip van de Neder- landsche marine voor sloop gekocht. Gis termiddag is het gesleept door de Witte Zee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, van Nieuwediep vertrokken en na een voorspoedige reis is het van morgen te Pernis aangekomen. Het nikkel- staal, dat zich in het schip bevindt, 13 reeds naar het buitenland verkocht, zoo- dat men Maandag met het sloopen, wat een omvangrijk karwei zal zijn, zou be ginnen. FRANSCH—ENGELSCHE BESPRE KINGEN. De groote Parijsche bladen bespreken heden nog eens de reis van den Engelschen ambassadeur te Parijs naar Londen en wijzen op de groote beteekenis daarvan. Lord Tyrell heeft van de Fransche regee ring een schriftelijk rapport ontvangen over het onderhoud van den Franschen am bassadeur te Berlijn met Hitier. Aan de hand van dit rapport zal hij te Londen de toelichtingen geven, welke de Fransche regeering reeds eenige dagen geleden niet alleen ter kennis van de Engelsche regee ring, doch ook van die te Rome, Brussel, Warschau, Praag, Boekarest en Belgrado heeft gebracht. Eerst wanneer de antwoor den van al deze regeeringen te Parijs zul len zijn ontvangen, zal de Fransche regee- NIEUWE BOEKEN IN ONZE BIBLIOTHEEK ZANE GREY Een liefde tusschen de bergen SAX ROHMER De sluwe Dokter Fu-Manchu SAX ROHMER De Droom-Detective HERMAN MIDDENDORP De Opiumtrust REX BEACH Onbeheerscht EDGAR RICE BURROUGHS Tarzan in de onderwereld Waistraat 13. Telefoon 227. zij de besprekingen met Duitschland zal voortzetten. Ter bevoegder plaatse wordt er op ge wezen dat Hitier den Franschen ambassa- ring een besluit nemen of en op welke wijze deur geen omlijnde voorstellen heeft ge daan, doch slechts het standpunt der Duit- sche regeering ten opzichte van de interna tionale vraagstukken heeft uiteengezet, in verband waarmee Hitier een aantal kwes ties aan de orde bracht, welke zoowel be trekking hebben op het Saargebied als op4 de Ontwapening. Bevestigd schijnt te worden dat Paul Boncour voornemens is binnenkort een rondreis te ondernemen naar de hoofd steden van de staten in Zuidoost-Europa en dat hij deze reis zelfs zal uitbreiden tot Moskou. Over de diplomatieke besprekingen ver neemt men te Parijs, dat de Engelsche re geering thans allereerst te kennen zal ge ven in hoeverre zij toestemt in een herbe wapening van Duitschland en welke waar borgen zij wil geven wanneer Frankrijk zich met deze herbewapening zal vereeni gen. Na de reis van Paul Boncour en na de diplomatieke besprekingen tusschen de belanghebbende mogendheden zal de Fransche ambassadeur te Berlyn opnieuw een bezoek brengen aan Hitier om met hem de bespreking voort te zetten. In officieele kringen laat men zich ech ter over deze onderhandelingen nog niet uit, doch wordt er sterk op gewezen, dat het verloop der besprekingen voor het grootste gedeelte afhangt van de houding van Engeland. KERSTAMNESTIE IN DUITSCHLAND. De Pruisische premier Göring heeft in zijn qualiteit van chef der geheime staats politie bepaald, dat 5000 arrestanten uit de concentratiekampen kunnen worden ontsla gen. De officieele Pruisische persdienst deelt mede Met het oog op het gunstige resultaat der Rijksdagverkiezingen, in het bijzonder in de concentratiekampen en met het oog op het Kerstfeest, heb ik de bedoeling ge detineerden uit de concentratiekampen te ontslaan. Ik ben met des te meer bereidheid tot dezen maatregel overgegaan, daar de waarborg voor de handhaving van de orde en rust ook bij een verzachting der maat regelen bestaat. Ik acht het bij de kalmee ring van den binnenlandschen politieken toestand en met het oog op de beëindigde stabiliseering- van het nationaal-socialis- tisch regiem draaglijk, op deze wijze voor Kerstmis nog ongeveer 5000 personen op vrije voeten te stellen. Ik verzoek de regee- ringspresidenten instructie te geven de met het toezicht belaste instanties opdracht te geven dezen maatregel voor te bereiden. Opdat de op vrije voeten stelling haar opvoedende werking niet misse, moet deze zoodanig geschieden, dat gevolmachtigden der geheime staatspolitie of de kampcom mandanten gehouden zijn de bijeengebrach te gevangenen te wyzen op de motieven voor deze verordening. De in aanmerking komende gevangenen moeten in het byzon- der op de hoogte worden gesteld van myn voornemen, him overeenkomstig den wensch van den „leider" weer in de natio- naal-socialistische volksgemeenschap In te ordenen. Zy mogen er evenwel ook niet over in het onzekere worden gelaten, dat ik met onverbiddelijke strengheid degenen

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1