500 25 MAANDAG 4 DECEMBER ÉÉRSTE BLAD Wij verkoopen geen 10II-Artikelen EAU DE COLOGNE ODEURS FIJNE ZEEP SOORTEN NO. 286 71e Jaargang 19331 Uitgave: firma f. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen.Telet. 10. Postrekening66287 Verschijni dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIEN^JWS UW AUTO LOOPT GEVAAR! JOH. TER POORTEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12 50 Voor België, Uui.tschland en Frankrijk ;3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPKljBVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn RAT IS verze kerd legen ongelukken voot gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bri verlies van een hand. voet 01 oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden oii verlies van eiken anderen vinger AANÜESIOTEN BIJ HET BOHF.AU VOOR PUBLICJTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERI.ANPSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen Kinderkoor „Jong Leven". Concertgebouw. Voor een stampvolle zaal heeft dit kin derkoor, dat thans geleid wordt door mevr. r. BrandBekker, zich Zaterdagavond voor den eersten keer onder de nieuwe lei ding laten hooren. De indruk was er een van de aangenaamste soort, niet alleen wat den zang van de kinderen betreft, doch ook wat den omvang met de jonge zangers en zangeressen aangaat. Daar heeft mevr. Brand bijzonder slag van. Zij begeleidde zelf de liedjes aan het klavier, dat op het podium stond opgesteld, en de kinderen schaarden zich daar rondom heen. Dat geeft direct een sfeer van gemoedelijkheid en vertrouwelijkheid, de idee van een groot gezin, dat liedjes zingt en tante, moeder of de oudste dochter speelt daarbij piano. De hummels van de eerste klas kwamen dan ook al bijzonder heerlijk en ongekunsteld voor den dag in Ruzie (Sutorius-van der Linden), Het vroolijke geitje (Oosterhof- van der Linden) en het speelliedje Uit wan delen (van Vladeracken). Het is bepaald een genot als men die kleintjes zingend hoort vertellen, 't Is een en al overtuiging en beleving. En daarbij wisten zij al heel mooi te nuanceeren. Knap gedaan hoor De tweede klas deed er niet voor onder. Ook zij gaf een tweetal van die lieve kin dervers' iHet haantje (van der Veen- van Tettenrode) en Vacantie (Blauw-van der Linden), terwijl de derde klasse, „de grooten", zich best kweet van de twee stemmige liederen Zefyr en Lente-vogel tjes, beide van Van Weide-Budelmari. Verwierven de directrice en de kinderen met dezen kinderzang een geestdriftig ap plaus, niet minder groot was het suces van de aardige kinder-operette „Sneeuwwit en Rozerood" door A. H. L.f welke door vijf solistjes (één had een dubbel-rol) werd op gevoerd. Een echt verhaaltje voor kinde ren van een grootmoeder en twee lieve meisjes, een stoute dwerg en een beer, die aan het slot blijkt een betooverde prins te zijn, die, als de tooverban is opgeheven, met een van de meisjes trouwt. Allerliefst heb ben de kinderen gespeeld en gezongen. Die echte beer was wét leuk De snoezige cos- tuumpjes en het mooie decor droegen veel tot het welslagen bij. Een overweldigend succes, dat inderdaad verdiend was. Tevens een bewijs, dat, als de kinderen pleizier hebben, ook de ouders met hen mede ge- Dieten. De voorzitter, de heer D. Romijn, die den avond geopend had en daarbij had medege deeld, dat na afloop van de uitvoering de trekking zou plaats hebben van de loterij, Welke georganiseerd was om een piano ten dienste van het zangonderwijs te kunnen aanschaffen, waartoe men inmiddels was overgegaan, bracht mevr. Brand hartelijk dank, waarna een der kinderen haar een fraai bouquet aanbood. Uit volle borst zong het gansche kinderkoor daarop nog een Sinterklaas-liedje, dat vanzelf danig in sloeg. Na de pauze vond de trekking plaats, Waarna een gezellig samenzijn den avond besloot. Voorts werd op deze uitvoering het aan gename met het nuttige vereenigd, door dat het bestuur den heer L. P. van Oor schot in de gelegenheid stelde een lans te breken voor de coöperatie. O. Een schip gezonken. Het Nederlandsche motorschip „Maco", 190 ton metende, schipper Klaas Pik, met bestemming van Breskens naar Dinteloord, geladen met bieten, is gisterenmorgen haif elf bij het oversteken van de Schelde, bij feilen Oostenwind, doordat het schip ver vuld geraakte, gezonken. Met een roeiboot hebben de 4 opvaren den, 2 mannen en 2 vrouwen zich kunnen redden en zijn naar een in de nabijheid lig- genden Duitschen schoener geroeid. Later zyn de schipbreukelingen afgehaald door een loodsboot van het Ned. loodswezen en bier aan wal gebracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen. Het schip is verzekerd en was gedomicl- leerd te Goes. Daar het in 20 meter diep water is gezonken, is het als verloren ce beschouwen. Lezing over de zending. Vrijdagavond a.s. zullen wij het voor recht hebben in de Doopsgezinde Kerk al hier een lezing te kunnen hooren van den welbekenden zendeling J. F. J. van Hasselt over zijn werk op Nieuw-Guinea. Wie zijn gave van spreken'en vertellen kent zal ze ker met vreugde dit bericht hooren. Maar vooral willen wij opwekken öm te komen diègenen die bezwaren hebben tegen het werk van de zending of ook zij die er onverschillig tegenover staan, omdat wtj hier de gelegenheid hebben over dit werk te hooren spreken door iemand die daar aan met hart en ziel zijn leven heeft ge wijd. Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. Bijschrijven No. 151 Aller, W. M. van, Directeur N.V. Steenkolenhandel F. Wibaut Zn., Koudekerkscheweg Oost, 60boven. Doorhalen: No. 126 SiegersHessig, mevr. de wed. D. C., Coosje Buskenstraat 7. Door Oefening Vereenigd. De vereeniging „Door Oefening Veree nigd" geeft Zaterdag 9 December een uit voering in het Concertgebouw. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. MIDDFI BURG. De pacht van oesterperceelen in Zeeland. Het bestuur van de visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen te Middelburg heeft aan alle pachters van oesterperceelen in Zeeland een circulaire verzonden waarin wordt medegedeeld, dat naar aanleiding van een door den burgemeester van Ierse- ke aan den minister gezonden nota wordt bepaald dat de pachters niet op pachtsver- mindering voor 1933/34 hebben te rekenen, wanneer de lage prijs van de oesters is te wijten aan het feit, dat de pachters zich niet hebben gehouden aan de overeengeko men prijzen. P. T. en T. Aan den assistent le klasse J. Barentsen van het post- en telegraafkantoor te Mid delburg is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend, met toekening van pensioen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Verlichting Nieuwe Vlissingsche weg. De Nieuwe Vlissingsche weg onder de ge meente Souburg wordt thans van gemeente wege geheel electrisch verlicht. Dat de oude gaslantaarns afgedaan hebben en plaats hebben moeten maken voor de mo derne verlichting, zal zeker door zeer velen hoog gewaardeerd worden. Vooral met het oog op het snelverkeer. Zoo werd ons door een vakman medegedeeld, is het een groote verbetering. Het licht van de oude lan taarns was te laag en verspreidde zich daardoor niet zoo ver als de tegenwoordige electrische lampen, die hooger geplaatst zijn. Het gemeentebestuur komt een woord van dank toe voor deze zooveel betere ver lichting. Voor het crisiscomité. Ter gelegenheid der uitvoering van de zangvereeniging „Uitspanning door Inspan ning" alhier, gehouden op 22 November jl., werden bloempjes verkocht in de zaal, ten bate van het crisis-comité. De opbrengst daarvan bedroeg 21.20, welk bedrag aan genoemd comité is ter hand gesteld. KOUDEKERKE. Christ, zangvereeniging. In een gehouden vergadering is alhier een Chr. zangvereeniging opgericht met aanvankelijk 21 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren H. Schipper, voorzitter, B. Blaasse, 2e voor zitter, A. Brouwer, secretaris, C. de Bree, penningmeester, P. Boone Jz., 2e penning meester. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen; C. Smith, van Eecloo. Vertrokken: L. Geschiere, naar Zoutelande J. F. Roelse, naai' Koudeker- ke L. Reijnierse, naar Koudekerke. ZOUTELANDE. Chr. Meisjesvereeniging „Martha". Vrijdagavond hield de Chr. Meisjesver eeniging „Martha", onder groote belang stelling haar 14e jaarvergadering in de school. Uit het verslag der secretaresse bleek, dat de vereeniging 23 leden telt en er 101 kleedingstukken kunnen worden uit gereikt. Uit het verslag van de penningmeeste- resse bleek, dat er in kas is 90.96. Een leuke samenspraak werd gehouden, nl. „De mechanieke dienstbode". Ook werd de avond verder gezellig doorgebracht, af gewisseld door tableaux, zang en voor drachten. In de pauze was er gelegenheid om de vervaardigde kleedingstukken te be zichtigen. Hiervan werd door zeer velen gebruik gemaakt. GOES. Districts vergadering Ned. Chr. Landarbeidersbond. Zaterdag vergaderden in de melksalon Bustaan te Goes de afgevaardigden van zoo goed als alle af deelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond op Zuid- en Noord Beveland, onder voorzitterschap van den heer P. Luikenaar uit Wolfaartsdijk, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Medegedeeld werd dat dit jaar niet een groote Provinciale landdag zal worden ge houden, maar dat bijeenkomsten voor eln district of eiland zullen worden georgani seerd, waarop zooveel mogelijk alle leden zullen worden bijeengebracht. Na de afhandeling van verschillende huishoudelijke zaken, hield de heer de Groot van Hoedekenskerke een inleiding over de beoefening van huisvlijt, speciaal voor werkloozen, zooals die vorigen winter in zijn woonplaats plaats had. Ook de plan nen voor dezen winter werden uiteengezet. Krachtig werd aanbevolen ook in andere plaatsen te komen tot beoefenen van huis vlijt. Een levendige bespreking volgde op dit onderwerp. Daarna sprak de heer A. Vingerling, hoofdbestuurder uit Goes ever „Onze taax voor den komenden winter." Spi. handelde o.a. ovc. oe uitkeering uit de werkloozenkas en de wijzigingen daarin toegepast of aanhangig, over de werkver schaffing en de contactcommissies in el ka inspectie tot welker instelling minister Slotemaker de Bruine heeft besloten en de steunregeling. Wat dit laatste betreft zai het wellicht nier en daar noodig zijn aan do gemeentebesturen te verzoeken dezelfde toeslagen die aan de steuntrekkenden worden gegeven ook toe te kennen aan hen die uit de bondskassen trekken, teneinde te voorkomen dat ongeorganiseerden zouden worden bevoordeeld boven georganiseer- den. Een langdurige bespreking volgde op deze inleiding, waarbij tal van vragen uit de practijk der werkloozenzorg werden ge steld en beantwoord. Bij de rondvraag gaf de heer De Lange uit Goes in overweging ook op Noord-Be veland een Chr. Besturenbond op te ricn- ten. Verdere pogingen hiertoe zullen wor den aangewend. Ds. Hetebrij te Rilland eindigde met dankgebed. Cursus voor koordirigenten. Zaterdag is te Goes een cursus voor koordirigenten geopend, onder leiding van de heeren P. Brakman uit Axel en A. Kou semaker uit Hansweert. Deze cursus gaat uit van den ring Zeeland van Chr. Zang- vereenigingen, aangesloten bij den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen in Nederland. Zeventien deelnemers waren aanwezig. Namens den Bonk voerde de heer H. Wolzak en namens den ring de heer P. Fraanje het woord. HAAMSTEDE. Druk vliegverkeer. Gedurende de maand November werden van en naar het vliegveld Haamstede IVi passagiers vervoerd en sedert 1 Mei be draagt dit aantal 2323. TERNEUZEN. Zilveren ambtsjubilé van den burgemeester. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubilé van den heer J. Huizinga, burge meester van Terneuzen, op Zaterdag 2 De cember, was door vele ingezetenen de vlag uitgestoken, hetgeen terstond een feeste- lijken aanblik verwekte. Des namiddags hield de ourgemeester vergezeld van zijn echtgenoote en kinderen en kleinkinderen in de raadzaal receptie. Aldaar was aangebracht een overweldigen de schat van bloemen, die den jubilaris door corporaties en particulieren als blijit van hulde en waardeering waren gezonden.. Hij werd in de eerste plaats begroet door den wethouder, den heer Geelhoedt, mei zijn collega den heer Scheele en den ge meente secretaris den heer Zonnevylle. Na Weert vriesschade door enkele kwartjes BRANDSPIRITUS in den radiator. den heer Huizinga te hebben gelulcge- wenscht, gewaagde hij van de vele veran deringen die de gemeente heeft ondergaan sinds de ruim 21 jaar dat hij deze als bur gemeester bestuurt, veranderingen waarm hij een groot werkzaam aandeel heeft ge had. Hij stipte voorts aan dat de heer Hui zinga voor de bevolking steeds meer was een buigervader dan een burgemeester, aangezien hij steeds ontvankelijk of toe gankelijk was voor ieder die zich tot hem wendde, zonder onderscheid van rang ot stand, en hij steeds tracht te helpen waai hij kan. Ook sprak hij zijn waardeering uit, voor de wijze waarop de burgemeester steeds optreedt als leider van den gemeen teraad. Als blijk van hoogachting en waar deering en herinnering aan dezen dag bood hij namens den gemeenteraad den jubilaris een gouden horloge met ketting aan, waar - in deze zal mogen zien een blijk van hoog achting en waardeering van de zijde der ingezetenen. De gemeente-secretaris, de heer Zonne- vylle, sloot zich bij de woorden van den wethouder aan, en herinnerde hierbij aan 't voorbereidend werk, dat binnenskamers blijft, doch noodig is, voor de voorbereiding van al die groote werken die tot stand ge komen zijn. Hij waardeert ook hooglijk de aangename verhouding waarin hij steeds met den burgemeester heeft kunnen sa menwerken, en zegt ook gaarne voor de toekomst zijn volle medewerking toe. De bui'gemeester dankte ook namens zijn echtgenoote en kinderen voor de tot he-n gerichte gelukwenschen en verklaarde zich zeer getroffen door het hem geschonken stoffelijk blijk van hulde en waardeering. De vriendelijke woorden doen hem denken aan de aangename samenwerking voor de belangen der gemeente. Hetgeen gedaan is was slechts mogelijk met zijn medewerkers in het college van Burg. en Weth. Wat hij heeft mogen doen, deed hij met Gods hu.'p en in het diepe bese van zijn plicht. In zijn arbeid heeft hij willen dienen, heeft hij ge tracht het goede te zoeken voor de bevol king en voor onze woonplaats. Moge Goa geven, dat de bestaande samenwerking steeds zal zijn in het belang der gemeente. Hierna volgden de hoofden van dienst, ambtenaren, politie en werklieden, namens wie weer het woord werd gevoerd door deu gemeente-secretaris, den heer Zonnevylle. Namens dezen bood hij den jubilaris ais herinnering een wandelstok aan. De burgemeester dankte allen voor de hem betoonde belangstelling en voor de medewerking die hij steeds in de vervulling zijner taak van hen ondervindt. Hij ver klaarde dat Terneuzen trotsch mag zijn op zijn geheele gemeente-personeel. Nog tal van corporaties en particulieren kwamen den burgemeester gelukwenschen Des avonds bracht het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" den jubiiar.s aan zijn woning een serenade, waarbij ie voorzitter, de heer N. J. Harte, getuigde van de waardeering die voor den burge meester ook bij zijn vereeniging bestaat en dat zij hoogst dankbaar is voor de sympa thie en medewerking die de vereeniging steeds van den burgemeester heeft mogen ondervinden. In zijn antwoord getuigde de burgemeester bij vernieuwing van zijn waardeering voor 't werk van net muziek gezelschap, ten genoege der burgerij. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland met ingang van 22 Decem ber 1933, tot dijkgraaf van den St. Pieters- polder (.Zuid-Beveland) L. J. de Rijke, te Ierseke met ingang van 26 November 1933, tot dijkgraaf van den Van Citterspol- der, J. van de Velde te Borsselen, en is aan L. J. Dorst te Kortgene, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur der waterkeering van den Ca- lamiteuzen Jonkvrouw-Annapolder. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Gorinchem ds. J. C. J. Kuiper. Afscheid. Zondagavond nam ds. D. Scheele af scheid van de Gereformeerde kerk te Mid delburg, wegens zijn vertrek naar Assen. maar zijn uitsluitend aange wezen op den verkoop van AARDIGE ST. NICOLAAS-CADEAUX BV Niet duur. Aanbevelend, Dames- en Heerenkapper ST. JACOBSSTRAAT 19 De scheidende predikant had tot tekst Je- saja 40 6, 7 en 8, predikende wat vergan kelijk is en wat blijft. Na de predikatie richtte ds. Scheele woorden van afscheid tot verschillende personen en kringen, in eigen gemeente en in de classe en de pro vincie. Ouderling R. van der Welle vertolkte de gevoelens van liefde en droefheid van ker- keraad en gemeente, die den scheidenden leeraar toezang Psalm 121 4 en 2. Plierna sprak ds. A. Koning van St. Lau rens namens de classis hartelijke woorden van vriendschap en dank tot den vertrek- kenden collega. De ruime Noorderkerk was tot in alle hoeken bezet. Ds. Scheele heeft 6 jaar te Middelburg gewerkt. Christel. Vereeniging tegen geestelijke en zedelijke ontaarding. Dr. J. van Lonkhuijzen, Geref. predikant te Zierikzee, verzoekt ons zijn oproep door* te geven tot oprichting van een „Vereeni ging tegen de geestelijke en zedelijke ont aarding van ons volk". Geestelijke ontaarding acht dr. Van Lonkhuijzen het, dat men bijv. „de socia listische en bolsjewistische onderwijzers en propagandisten het kwade zaad vrij laat uitstrooien en Godonteerende literatuur vrij laat uitgaan." Zedelijke ontaarding acht hij het, dat de zedenverwildering van onzen tijd te weinig gestuit wordt. Hij vraagt naar een strenge zedenpolitie en een beslist „opruimen" van, het kwaad. Dr. Van Lonkhuijzen denkt aan een ver eeniging op breeden Christelijken grond slag, Roomsch en Protestantsch omvat tend en hoopt op een nationale actie, die al onderscheidt ze zich van de nationaal- socialisten in Duitschland, van deze bewe ging toch één goed ding overneemt, nl< „aanpakken, terwijl het tijd is." Bewijzen van instemming zal dr. Van; Lonkhuijzyen gaarne te zijnent (Zierikzee), ontvangen. Examens. Aan de rijksuniversiteit te Groningen ïs gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de de heer J. de Graaf, arts te Middelburgs Deze promotie geschiedde cum laude. MARINE EN LEGER Reisplan Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Vertrek Den Helder Maandag 8 Januari a.s. aankomst Valencia Woensdag 17 Ja nuari vertrek Maandag 22 Januariaan komst Palermo Woensdag 31 Januari ver trek Maandag 5 Februariaankomst Ve netië Woensdag 14 Februari vertrek Maandag 19 Februariaankomst Tripoli Donderdag 1 Maartvertrek Dinsdag 6 Maartaankomst Malaga Woensdag 14 Maartvertrek Maandag 19 Maartaan komst Den Helder Woensdag 28 Maart. Brievenmalen voor Nederlandsche oorlogsschepen. Aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjagers „Banckert" en „Van Nes", welke 14 December a.s. van Nieuwediep naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken, zullen de vol gende brievenmalen worden verzonden Naar Tunis 17 December met den trein van 9.15 uit Amsterdam 19 en 22 Decem ber met den trein van 10.11 uit Amster dam naar Aiexandrië 25 December 6.31 en 27 December 18.44 van Rotterdam en 29 December 19.15 van Amsterdam naar Co lombo 4 Januari 7.58 en 5 Januari 19.15 van Amsterdam. De na deze verzending ter post bezorgde correspondentie zal naar Batavia worden gezonden. Aan de opvaren-1 en van de torpe'loboot- jagers „Evertsen" en „Piet Hein", welke

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1