dan fabrikanten en groot- of kleinhande laren leveren, de bevoegdheid te verleenen de verschuldigde belasting te voldoen door gebruikmaking van plakzegels overeen komstig artikel 9 eerste lid, onder opleg ging van de verplichting om alsdan een gezegelde factuur uit te reiken. Bestaat deze vreplichting voor den fabrikant, dan kan hrj verhaal op den kooper uitoefenen op grond van artikel 8. De voorgestelde aanvulling heeft het voordeel, dat zg niet alleen een oplossing geeft voor moeilijkheden, die zich in het overgangstijdperk voordoen, doch ook voor de duurzame werking van de wet een regeling treft, welke, naar den minister bekend is, door vele fabrikanten wensche- lijk wordt geacht. Een tweede punt, dat bij de invoering der wet aanleiding tot moeilijkheden geeft, is het volgende Een fabrikant, die tevens importeur is van goederen, moet na de inwerkingtre ding van de wet van alle door hem afge leverde goederen omzetbelasting betalen, ook van die, welke hij vóór de invoering van de wet uit het buitenland heeft inge voerd, terwijl hij, die uitsluitend importeur van dezelfde goederensoort is, de vóór do invoering der wet ingevoerde goederen zonder betaling van omzetbelasting kan leveren. Er dreigt cms ten aanzien van ge lijke goederen een achterstelling van fa brikant-importeur bij dengene, die uitslui tend importeur is. Deze ongelijkheid be staat alleen met betrekking tot de bij de inwerkingtreding van de wet aanwezige voorraden zoodra de wet werkt, staan ingevolge het bepaalde bij art. 18 eerste lid sub. 2 fabrikant en importeur ten aan zien van de ingevoerde goederen op gelrj- ken voet. Het schijnt den minister wenschelijk de ze ongelijkheid weg te nemen door opne ming in de wet van een overgangsbepa ling. Het zendervraagstuk. Onder presidium van den minister van Binnenlandsche Zaken heeft gisterenmid dag in het Gebouw van het Hoofdbestuur der P. T. T. de aangekondigde conferentie met de Omroepvereenigingen over het zender-vraagstuk plaats gehad. Aanwezig waren met den Directeur- Generaal den heer Damme, de heereu Boetje van Enserinck (P. T. T.), van Boeyen, en prof. Gerbrandy (resp. voorz. en lid van den Radioraad), Vogt en Oorver (A. V. R. O.), Witteman en Schippers (K. R. O.) van der Deure, Ds. van Leeu wen en Keunig (N. C. R. V.), de Vries en Lebon (V. A. R. A.). De besprekingen hadden een aangenaam verloop. De voorzitter deelde mede, dat de Re geering besloten heeft dat de zendappara tuur in één hand behoort te komen en dat daarvoor slechts twee wegen openstaan een Staatsbedrijf of een Gemengd bedrijf, aan welken laatsten vorm de Regeeriug de voorkeur geeft. Drie van de Omroep vereenigingen sloten zich bij dit standpunt aan. De A.V.R.O. had ernstig bezwaar en verklaarde alleen te zullen medewerker omdat geen andere weg werd gelaten. Besloten werd een commissie te benoe men, welke met bekwamen spoed de juri dische, financieele en technische vraag stukken zal onderzoeken, welke in een volgende vergadering ter tafel zullen ko men. Deze commissie zal bestaan uit 9 leden, n.l. drie van het P.T.T.-bedrijf, 2 van den Radioraad en 4 van de omroep vereenigingen. De heer van Boeyen zal als voorzitter optreden. Wijziging van het radio-reglement. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, houdende wijziging van art. 64 van het Radio-reglement 1930. Daardoor zal dit artikel als volgt luiden 1. Het is verboden te hebben of te gebrui ken een ontvanginrichting, die voorzien is van een of meer geleidingen, dienende als antenne, welke inrichting of geleidingen be lemmeren den aanleg, de instandhouding of de exploitatie onderscheidenlijk het gebruik van voor het openbaar verkeer bestemde telegrafen en telefonen en daarmede door den minister gelijk te stellen radio-electri- sche inrichtingen, van telegrafen en tele fonen, bedoeld in artikel 13 der Telegraaf - en Telefoon wet 1904 of van inrichtingen bedoeld in artikel 3ter dier wet, indien de aanleg en het gebruik van Rijkswege ge schiedt. 2. Voorzieningen ter opheffing of ter voorkoming van belemmeringen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel, geschieden op kosten van dengene, te wiens name de ont vanginrichting te boek staat. 3. Onverminderd het bepaalde in het eer ste lid van dit artikel is het verboden te hebben of te gebruiken een ontvanginrich ting, die hinderlijke straling door de antenne kan veroorzaken. Als ontvanginrichtingen, die hinderlijke straling kunnen veroorzaken, worden aan gemerkt die, waarmede kan worden opge wekt een hoogfrequente spanning van 50 millivolt of meer aan een serieschakeling van een capaciteit van 200 microfarad, een weerstand van 25 ohm en een zelfinductie van 20 microhenry geschakeld tusschen de antennecontacten onderling en tusschen eenig antennecontact en het aardcontact van de ontvanginrichting. Het in dit lid gestelde verbod geldt niet voor houders van ontvanginrichtingen met betrekking tot inrichtingen, welke zfl voor of op .r8 Febr. 1934 In gebruik of ten ge- bruike gereed aanwezig hebben. 4. De houder van de ontvanginrichting is voorts "crplicht a. de door of namens den minister met betrekking tot de inrichting en antenne verlangde voorzieningen te treffen b. de door den directeur-generaal aan te wtjzen ambtenaren, voorzien van een legiti matiebewijs in de de gelegenheid te stellen de inrichting te onderzoeken en kennis te nemen van alles wat daarmee verband houdt. 5. De minister kan in bijzondere gevallen, te zijner beoordeeling a. ontheffing verleenen van de in dit ar tikel gestelde bepalingen zoo noodig onder door hem te stellen voorwaarden b. het verbod, bedoeld in het derde lid van dit artikel, ten bate van een onbelemmerde radio-ontvangst, ook van toepassing verkla ren op ontvanginrichtingen, welke voor of op 28 Febr. 1934 in gebruik of ten gebruike gereed aanwezig zijn. Telegram van den Landstorm aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Aan jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck werd gisteren het volgende telegram gezonden Secretarissen Gewestelijke Landstorm- commissiën heden met Dagelijksch Be stuur Nationale Landstormcommissie in vergadering bijeen, brengen Uw Excellen tie gaarne hun eerbiedige gelukwenschen met zestigsten verjaardag, gedenken in deze herinneringsaagen van onze Land stormbeweging dankbaar de krachtige afweer van net revolutiegevaar door de regeering Ruys de Beerenbrouck in 1918, en danken Uw Excellentie voor grooten steun, dien U steeds aan het Nationaal Instituut van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm hebt willen verleenen. Kerstgave voor werkloozen. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft den minister van sociale zaken verzocht te bepalen, dat aan de on dersteunde werkloozen met de Kerstdagen, evenals in de twee voorafgaande jaren, een extra-uitkeering wordt verstrekt van 25 der uitkeeringen, en verder, dat voor de in de werkverschaffingen tewerkgestelde ar beiders een zoodanige regeling wordt ge troffen, dat zij in de periode der feestda gen meer ontvangen dan in normale ar beidsweken. Motortractie bg de spoorwegen. De minister van waterstaat deelt in de memorie van antwoord zijner begrooting voor 1934 mede, dat de Nederlandsche spoorwegen hebben besteld 80 Maybach- Dieselmotoren, licentiehoudster Werkspoor Amsterdam (van deze motoren worden 20 stuks door Werkspoor en 60 stuks door de firma Maybach te Friedrichshaven ge bouwd) 20 Ganz-motoren, licentiehoud ster firma Stork te Hengelo die deze moto- len ook bouwt. Dergelijke motoren waren te voren in Nederland nooit gebouwd, zoodat het niet doenlijk was de levering in haar geheel hier te plaatsen. Bezuiniging op onderwys-uitgaven. De gemeenteraad te Delft heeft, na zeer uitvoerige discussies, met 25 tegen 5 stem men aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot opheffing van het vakonder wijs in de lichamelijke oefening en tot op heffing van het vakonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare scholen te Delft, waarmee een bezuiniging wordt verkregen van 25.000. Pantserauto voor de Rotterdamsche Burgerwacht. Dinsdagavond werden zij, die de duiste re dreven van de uithoeken van Blijdorp bij Rotterdam hadden opgezocht voor een wandeling, opgeschrikt door de verschij ning van een vreemd vehikel, dat sterke lichtstralen onbarmhartig liet schijnen. F.n het ergste was, dit als het voertuig vooc- bg was en men dacht een enkel rood achterlichtje te zien gloeien, bleek, dat ook aan die zijde groote lantaarns brand den. De wagen zag er vreemdsoortig uit. Grijs geschilderd, zonder ramen, nauwe gleuven, een rond koepeltje bovenop, kort om, het was een pantserauto, die even snel vóór- als achteruit bleek te kunnen rijden en die grillige capriolen maakte. Plotseling stopte de auto en een aantal agenten kwam uit een luikje te voorschijn. In een nog onbewoonde, zelf nog onbe bouwde en onverlichte straat gingen de agenten doen, wat zij anders de jeugd ver bieden. Zij braken steenen uit het plavei sel en bouwden er een toren van. Toen stapten zij weer in de auto en reden zij hot torentje omver. Vervolgens legden ze een soort van loopgraaf aan. De auto nam alle hinder nissen met het grootste gemak. Na drie kwartier verdween de auto met de agenten door de tunnel. Het betrof hier een proef met een auto van de Burgerwacht van Rotterdam. De auto is niet van de politie. De verkeerspo litie heeft evenwel den wagen aan een proef moeten onderwerpen. De nationaaï-socialisten en het Wilhelmus. De Nationaaï-socialisten hier te lande hebben het Wilhelmus tot hun leus en lied gekozen. Dat is misbruik, dat 'is in hooge mate ergerlijk, betoogt mr. W. S. Kalma te Epe in de „N. R. Crt." En hij protesteert er krachtig tegen, „waar dit misbruik door het innerljjk verband tusschen dit ons volkslied en het ontstaan van ons volk et-, schennis inhoudt van een der heiligste goe deren van ons nationaal bezit". „Het Wilhelmusis geboren uit, is als kreet in den langen, bangen strgd van ons volk tegen hetnationaal-sociaiistisch en de katholieke vorsten van zga tijd tegen beginsel. Immers het verzet van Philips It plant niet voort uit overmatig katholieken geloofsijver, maar uit de overtuiging, dat het belang van den staat, één geloof, één leer, één overtuiging, een niet door ver scheidenheid van geloof en overtuiging verdeeld volk gebiedend eischte en dat de handhaving van dit staatsbelang elk recht der persoonlijkheid absoluut ophief. Maar deze overtuiging is toch niet anders dan het nationaal-sociaiistisch beginsel, het specifiek kenmerkende krachtens hetwelk de nationaaï-socialisten zich tegen den oe- staanden staat en de bestaande rechtsorde keeren en dat zg, overal waar zij de macht hebben, zeker, het verschil tusschen d-u tgd van Philips n en den tegenwoordigen in aanmerking genomen, het niet minder hardhandig handhaven dan deze het deed. Dat de nat.-socialisten alle piëteit, al.e ontzag blijken te missen voor een uit innei- lijke worsteling omhoog stijgende kreet van fier verzet en deemoedig Godsver trouwen en dat ze in hun misbruik niet do aanranding voelen van een geheiligd nati onaal symbool, het symbool van zelfhand having van ons volk in een hopeloos lijkenden strijd en van den juist door dezen strgd onverbreeklijk gevlochten band tus schen dat volk en het Oranjehuis, dat is wellicht uit hun geheele mentaliteit te verklaren. Maar wanneer z\j in hun strijd ter doorvoering van een beginsel als strijdleuze een lied gaan bezigen, geboren uit- en symbool van den strijd tégen dat beginsel, dan maken ze door middel van dat symbool gebruik van strijdmiddelen, waarvoor mij op geen enkele wg'ze een verontschuldiging te construeeren lijkt." RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behandeld W. L. S.,.21 jaar, zonder beroep, wonende te Middelburg, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den kantonrech ter te Middelburg, waarbij Mij, wegens zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot een hech- tenisstraf van 3 dagen. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. J. G., 66 jaar, landbouwer te Meliskerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens als bestuurder van een motorrijtuig, daarmede rijden over een weg, op zoodanige wijze, dat de veilig heid van het verkeer wordt in gevaar ge bracht, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 of 5 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. M. v. d. E„ 40 jaar, vrachtrijder te Mid delburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens in staat van dronkenschap verkeerende, eenige han deling verrichten, waarbij ter voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derden, bijzondere omzichtigheid of voor zorgen worden verei3cht, gepleegd bij her haling, werd veroordeeld tot 2 weken hech tenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. J. C., 44 jaar, landbouwer te Ritthem was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens overtreding van de leerplichtwet, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. H. A. de V., 54 jaar, melkslijter te Oost en West-Souburg, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij zij, wegens overtreding van de crisis-zuivelwet, werd veroordeeld tot 2 geldboeten van 12.50 of 2 maal 5 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. M. v. d. E., 40 jaar, vrachtrijder te Mid delburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. A. A., 37 jaar, melkslijter te Koudekerk©, had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens het in de gemeen te Vlissingen consumptiemeik, zijnde melk, welke kennelijk bestemd was om tot een ander product te worden verwerkt, ver voeren, verkoopen en afleveren, zonder dat hem daartoe vergunning was verleend door de crisis-zuivelcentrale, werd veroordeeld tot 2 geldboeten van 12.50 of 2 maal 5 dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van de inbeslag genomen melkbus en melk- maat, aan verdachte. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. P. J. B., landbouwer te Graauw en Lan- gendam, verdacht dat hij op 4 September te Graauw opzettelijk den gang naar zijn varkenshok door E. J. Rouw, controleur der crisis-varkenswet, ondernomen, teneinde de oormerken der varkens na te zien, beeft belet, althans belemmerd en verijdeld, heb bende hi) toen aldaar genoemde Rouw bij een zijner armen beetgepakt en onder het aannemen eener dreigende houding, het erf afgestuurd, zoodat Rouw niet kon contro leeren, of de door verdachte aldaar gehou den varkens van een oormerk waren voor zien. De controleur thans gehoord, verklaarde, dat verdachte destijds zeer opgewonden was en getuige heeft beetgepakt. Daar ge tuige vreesde, dat er wel eens ongelukken zouden gebeuren, is hij weggegaan. Verdachte ondervraagd, zegt het niet noodig te vinden, dat de ooren der varkens van een oormerk worden voorzien, wat de president doet opmerken, dat heb je toe te laten, begrijp je? De officier van justitie aan het woord komende, vindt de zaak eenvoudig ,daar verdachte de feiten toegeeft. Door stille elementen wordt de crisis-varkenswet-in Zeeuwsch-Vlaanderen tegengewerkt, doch de nieuwe kantonrechter heeft deze week op de zitting verklaard, dat hij die overtre ders goed zal aanpakken. Eisch 25 of 10 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte,, mr. P. C. Adriaanse, is van meening, dat er aan de crisiswet nog veel ontbreekt, en aan de crisis-varkenswet is z.i. nog heel wat te doen en daarover is het laatste woord nog niet gesproken. Pleiter is van oordeel, dat verdachte niet kan worden veroordeeld, aangezien niet is komen vast te staan, dat de verbalisant den gang ondernam naar het varkenshok. Bovendien vindt pleiter het feit niet ernstig. Hg vraagt vrijspraak subs, een lichte straf. W. K., 56 jaar, zonder beroep, wonende te Schoondgke, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den kantonrech ter te Oostburg, waarbg hij, wegens dron kenschap, gepleegd bij herhaling, werd ver oordeeld tot 3 weken hecktenisstraf en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar, voorwaardelijk, met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich doet opnemen in een inrichting tot verple ging van drankzuchtigen en aldaar gedu rende den geheelen proeftijd verblijft. Eisch bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. W. L. P., 48 jaar, arts te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbg hij, wegens als bestuurder van een motorrijtuig een weg berijdende, bij het naderen van een kruispunt de door gang niet vrijlaten voor het verkeer, werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 5 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Door schuld veroorzaken van zwaar lichamelgk letsel. Men kan zich nog wel herinneren, dat in het begin van de maand Augustus 11. in de aan de Segeerstraat te Middelburg gelegen Gereformeerde kerk, waar uitbreidings werkzaamheden werden verricht, een vrij ernstig ongeval gebeurde, dat wonder boven wonder voor de daarbg betrokkenen nog vrij gunstig is afgeloopen. Personen, die des morgens de kerk pas seerden, hoorden plotseling daarin een la waai, als of er iets naar beneden stortte. Dat vermoeden bleek maar al te juist, want toen men binnen kwam, bleek een hang- steiger, die onder de bekapping was aange bracht, en waarop een negental werklieden stond, dat bezig was met werkzaamheden aan de plafonneering van het gebouw, naar beneden was gestort. Vijf hunner waren er daarbg zonder kleerscheuren afgekomen, doch 4 hunner gewond, waaronder één, die zijn bovenbeen had gebroken en daarvoor in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een nader onderzoek wees uit, dat de steiger was bezweken, doordat enkele ijze ren spijlen, de blgkbaar het gewicht niet hadden kunnen dragen, waren doorgebogen en afgebroken. Als verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelgk letsel door schuld, had zich gisteren voor de rechtbank te Middel burg te verantwoorden de aannemer van het werk 1. L. te Tholen. Blijkens de ter terechtzitting voorgelezen dagvaarding, zou L. in de maand Juli, als aannemer, althans als uitvoerder van het bouwwerk tot uitbreiding van het kerkge bouw in de Segeerstraat te Middelburg, een hangsteiger in dat gebouw hebben laten aanbrengen, welke ten deele /an ondeugde lijk materiaal zou zgn vervaardigd, voor het daarvan te maken gebruik. Het \jzer, waarvan de 20 mM. haken waren vervaardigd, zou van minderwaar dige kwaliteit zijn geweest, en bestaan heb ben uit zeer slecnt, te koud gebogen wei- ijzer, tengevolge waarvan, toen die steiger aan een aantal van die haken hangende was, zonder dat voldoende indere waarbor gen waren genomen, deze van een hoogte van ongeveer 9 meter naar beneden is ge stort, op het oogenblik, dat lie steiger be last was met planken en ander materiaal, en zich daarop een 9-tal werklieden bevond, met het bekende gevolg. Een en ander zou, volgens de dagvaar ding, aan onoordeelkundig, onvoorzichtig, ondoordacht en roekeloos uandelen moet worden geweten. In deze zaak werden een elftal getuigen gehoord, waaronder een deskundige, terwijl verdachte rechtskundig werd bijgestaan door mr. H. van Dirven, advocaat te Ber gen op Zoom. Dr. Pel te Middelburg, verklaarde ten aanzien van aen werkman, die bij het on geluk een been had gebroken, dat het letsel als zwaar lichamelijk let3el zal moeten worden beschouwd, omdat het been van den man is versplinterd. Hg ligt nog in het zie kenhuis en het zal wel eenigen tgd duren, alvorens hij dat kan verlaten. De officier van justitie ïequisitoir ne mende, is van oordeel, dat aan verdachte een lichte schuld moet worden aangere kend, tengevolge waarvan het ongeval is geschied. Hg is tekort geschoten in z\jn controle. De aannemer is vo gens spr. hier de aansprakelijke persoon. Hg mag dan verschillende onderdeelen van het werk aan anderen overdragen, doch hij is en blijft de man. Daar komt nog bij, dat er met Geuze en de zoon van verdachte over de stelling is gesproken, maar toch bleef deze gehand haafd, de gebezigde haken zgn op roeke» looze wijze aangebracht, gezien de belas ting, die met wist, dat de steiger moest dragen. De feiten acht spreker bewezen en verdachte acht hij de aansprakelijke per soon. Gelet op diens gunstige reputatie eischt de officier 1 maand hechtenisstraf voorwaardelijk. De raadsman ververdachte stelt bg den aanvang van zijn pleidooi de vraag, welke mate van schuld aanwezig moet zijn, om tot een veroordeeling te komen. Schuld van verdachte acht spr. niet aanwezig. Zelfs de smid heeft geen 3chuld, want ook al waren de haken geborgd, dan zou vol gens pleiter, het ijzer neg gebroken zgn. Dat het ijzer koud geboden was, kon ver dachte niet weten. Volgens pleiter moet het ongeval aan een samenloop van omstandig heden worden geweten. Voor strafrechte lijke schuld wordt gevarderd, grove nalatig heid en dan kan verdachte niet worden verweten. Daarom mag verdachte ook niet voorwaardelijk worden veroordeeld, doch dient hij te v orden vrijgesproken. Na repliek van de zijde van het O.M., bepaalt de rechtbank de uitspraak op 15 December a.s. Op zijn meisje geschoten. De rechtbank te Winschoten heeft een 22-jarigen landarbeider te' Niewwolda, die in den avond van 4 Mei j.l. op zijn meisje een 20-jarige dienstbode, drie s lioten uit een automatische pistool had gelost, waar- door zij levensgevaarlijk werd gewonJ, overeenkomstig den eisch tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. LUCHTVAART De vlucht van de Zilvermeeuw. Het vliegtuig „de Zilvermeeuw" van de K.L.M. zal, zooals men weet, een extra postvlucht naar Ned-Indië uitvoeren. Het vertrek is bepaald op 18 December a.s. van Schiphol en dat voor de. terugreis op 27 December van Batavia. Met dit vliegtuig kunnen op risico van de afzenders uitsluitend in Nederland ter post bezorgde, volledig gefrankeerde, ge wone en aangeteekende brieven, brief kaarten en andere stukken, bestemd voor Ned. Indië, worden verzonden. Brieven .m doosjes met aangegeven waarde en post pakketten worden niet met deze vlucht vervoegd en ook geen corresponds.^-* voor tusschen liggende landen. Alle stukken moeten zijn voorzien vaa het driehoekig luchtpoststempel voor bij- z- ndere vluchten e-van de aanwijzing per vliegtuig „Zilvermeeuw". Pos .stukken, welke men met de retour vlucht wenscht te onvangen, kunnen in volledig gefrankeerden omslag aan het hoofd van den P.T.T.-dienst te Bandoer.g worden gezonden, vergezeld van een post wissel voor de i-rankeerkosten. De lucht postzegels zullen te Amsterdam van een b\ zonderen stempelafdruk in rood wor den voorzien. Een echte wereldvlucht. De luchtvaart ontwikkelt zich snelnau welijks had Wiley Post zijn vlucht om de aarde achter den rug, of Codos en Rossi brachten het wereldrecord op ongeveer 9500 K.M. en naast de bewondering, die zij allen genoten, werd al dadelijk critiek ge hoord, omdat sommigen nog grootere pres taties verlangden. Met name werd de Ame rikaan Post in Engeland aangevallen om de uitdrukking „vlucht om de aarde", zijn vlucht was gedaan tusschen 45en en den 60 breedtegraad en zijn route had een lengte van slechts 25000 K.M., terwgl bij een „echte" wereldvlucht 40.000 K.M. moe ten worden afgelegd, de omtrek van do aarde aan den equator. Zelfs deze critici zien wel in, dat het strikt volgen van den equator nog lang tot de onbereikbare idea len zal behooren, er loopt nl. een te groot deel van de evennachtslijn over zee. Zij willen dan ook toestaan, dat er 1500 tot 2000 K.M. ten Noorden of ten Zuiden van den equator wordt afgeweken, aangezien er daar allerlei eilandgroepen gevonden wor den, waar men kan landen. Bg zulk een vlucht zullen, evenals bij die van Post, de instrumenten van het groot ste belang zijn. Al kan men er niet volko men op vertrouwen, de robot (automati sche stuurinrichting) van Post werkte niet meer naar wensch op het latere deel van zijn vlucht zulk een automatisch piloot neemt de bezwaren van de reis grootendeels weg. De piloot kan zgn zenuwen eens tot ontspanning laten komen en krijgt tijd vrij om kaarten en weerberichten te bestudee- ren. Wie zal nu de eerste „echte wereld vlucht" doen? Een Engelschman? Op grond van de critieken zou men het bijna verwachten. En het is voor ingewijden mo gelijk, om van tevoren voorspellingen in deze richting te doen, want groote vluchten zgn een kwestie van geld en een piloot, die een belangrgke prestatie in den zin heeft, vraagt zich allereerst af, hoe het noodige geld zal komen. De vlucht van Post heeft, ondanks den „kleinen" afstand, die is afge legd, inclusief alle voorbereidingen onge veer 3 millioen gekost. Een „echte wereld vlucht" kost dus een aardig sommetje, slechts een piloot met uitstekende relaties heeft kans, dat het hem ter beschikking wordt gesteld. APOTHEEK GEOPEND Zondag 3 December is de apotheek geo pend van fiima A. J. VAN OCKENBURG, Singel 5,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 8