GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT itiacRirii ADVERTENTIEN CONCERTGEBOUW IISCLUB „VlISSING! een nieuw beroep op het geweten van de wereld deed, om de hongerigen in Rusland te hëlpen. Hij wees er op, dat reeds zjjn vorige op roep in de geheele beschaafde wereld in stemming heeft gevonden. Men mag niet toelaten, dat millioenen den hongerdood sterven, terwijl aan den anderen kant massa's levensmiddelen vernietigd wor den. Deze actie heeft niets met politiek te maken. Zij is alleen gericht tegen den nood, die in Rusland heerscht, en die het volgend jaar nog erger dreigt te worden, dan thans reeds het geval is. Op'" de secretaris-generaal van de vol kenbondscommissie voor de minderheden hield een rede, waarin hij verschillende berichten voorlegde, die door hem van be trouwbare personen ontvangen zyn om trent den toestand in Rusland. De Indrapoera in re paratie. De „Indrapoera" zal Maandag naar de werf van Wilton te Schiedam worden verhaald. Het schip zal op deze werf, behalve de reeds voorgeno men verbouwing van het voorschip, ook reparaties ondergaan in verband met de ontstane brandschade. Het schip krijgt een nieuw bruggedek, een nieuwe hall en nieuwe rooksalon le kl., welke inrich tingen geheel gemoderniseerd zullen wor den. De plannen daarvoor moeten echter nog uitgewerkt worden. In den loop van de maand Maart zal het schip weer geheel bedrijfsklaar zijn. Een brandstichter be kent. In den nacht van 3 op 4 April 1031 werd te Kamen een modema gazijn aan de Cudestraat door brand fi naal verwoest met de daarboven liggende bovenwoning. Al aanstonds liepen er ten aanzien van de oorzaak booze geruchten, maar daar voldoende aanwijzingen voor het instellen van een vervolging ontbra ken, werd de brandverzekering van ruim acht duizend gulden aan de bedrijfsleider uitgekeerd. De politie verloor hem echter niet uit het oog en wist middelerwijl zoo veel bezwarende gegevens te verzamelen, dat deze man, thans werkzaam als verte genwoordiger van een bouwmaatschappij te Amersfoort, dezer dagen werd aange houden. Na een verhoor viel h$j ten slotte door de mand en bekende des nachts thuis komende den brand te hebben gesticht door een brandende gaskachel tegen het behang te plaatsen. Zyn zuster, door den rook gewekt, kon zich nog op het laatste oogonblik door de vlucht redden. De da der beweert echter niet bekend te zijn ge weest met de aanwezigheid van zijn zus ter itt het huis. —«•Ongelukken. Gisterea- middag geraakten twee dochtertjes, respt 2 en 3 jaar oud, van de familie P. Bleeker, aan den Hasselaarsweg te Heer-Hugo waard-Noord in een onbewaakt oogenbltK in de sloot, welke voor de ouderlijke we ning is gelegen. Tot haar grooten schrik ontdekte vrouw B., plotseling, dat de bei de kinderen in de sloot lagen. Zij haalde de kleintjes er uit en waarschuwde onmiu- dellijk den geneesheer. Deze paste nog kunstmatige ademhaling toe, terwijl ook met een zuurstofapparaat gewerkt werd. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten, de geneesheer kon teu slotte slechts den dood constateeren. Aan den Tilburgschen weg onder Ginne- ken is een 15-jarige jongen plotseling overleden. Naar verluidt moet hij van de trap gevallen zyn. Toen gisterenmor gen een electricien te Wormer, bezig was met het verrichten van reparatiewenc- zaamheden, kwam hij in aanraking met den electrischen stroom. Hy viel van een hoogte van 6 meter en kwam met het hoofd op den grond terecht. De man over leed spoedig. Het slachtoffer was gehuwd en 30 jaar oud. Inbraak in belasting kantoor. Gisterennacht is ingebro ken in de kantoren der accijnzen te Helle- voetsluis. De inbraak werd 's morgens ontdekt door de werkvrouw, die de kachels op de kantoren nakeek. Alle kamers, bu reaux en kasten werden opengebroken ge vonden, terwijl de inhoud over de vloeren verspreid lag. De gevonden buit was echter niet groot. Vermist worden slechts eenige kleine bedragen, geborgen in de kleine kas van den ontvanger, zyn bureau en in een ander ,buream Verondersteld wordt, dat de inbrekers zich over de vestingwallen heb ben begeven naar de achterzijde van de kantoren. Van daar zijn zij door inklim ming van een raam en verbreking van een luik gekomen in het kantoor en het maga zijn der artillerie, die zich onder de kan toren der belastingen bevinden. Door ver breking van den toegang konden zij toen gemakkelijk komen in de belasting kan toren. Daar er zeer ruw en nonchalant is te werk gegaan wordt verondersteld, dat hier geen beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest. De officier van justitie te Rotter dam zal een onderzoek instellen. Auto in een huis ge- re d e n e n. Gisteravond omstreeks 9 uur i.i een hardrijdende auto van den heer R. J. te Winschoten, komend uit de rich ting Barneveld, tegen een vrachtwagen aangereden, waardoor de paarden op hol raakten. De auto is door den schok omge draaid en in de voorkamer van ee~ woning terecht gekomen. De voorgevel van het huls werd vernield en de schoorsteen viel op straat. De bestuurder heeft een ernsti ge boven beenfractuur opgeloopen en is naar het ziekenhuis te Winschoten ver sierd. Aan den dood ont s n apt Gisterenmiddag wilde een tractor met aanhangwagen uit Deventer den onbe- waakten overweg nabij de .alte Nieuwe- weg te Soest passeeien, toen een trein na derde. Op het laatste' oogenblik bemerkte de chauffeur den trein. Hij remde uit alle macht, zoodat de tractor vlak voor de rails bleef staan. De locomotief botste te gen den tractor met het gevolg dat deze tegen een paal werd gesmeten en ernstig werd beschadigd. De chauffeur liep lichte verwondingen op. Een Pransch deserteur aangehouden. Te Cean wordt de aanhouding van een vaandelvluchtige uit den oorlogstijd druk besproken. In 1918 werd de 19-jarige Henri Marie te Caen voor den krijgsraad opgeroepen, maar na een paar maanden verdween hij spoorloos. Enkele dagen geleden vernam de politie dat de deserteur een bezoek aan zijn moe der zou brengen. Toen er 's nachts een auto voo" de deur stopte, werd de bestuurder aangesproken en naar de gendarmerie ge bracht. Hij beweerde Chevreux te heeten en was in het bezit van allerlei documenten op dien naam, maar toen men hem naar z:jn militaire papieren vroeg viel hij door de mand en bekende de gezochte Marie te z\jn. Hij had een aanzienlijke geldsom, in Fransche francs, peseta's, ponden en dollars op zak. H. Marie verklaarde einde 1918 in Parijs gebleven te zijn om er als eethuisbediende z'jn brood te verdienen. Vandaar trok hij naar Spanje, waar hij verschillende steden bezocht, keerde terug naar Frankrijk en verbleef er tot in 1926 onder een valschen naam. Achtereenvolgens reisde hij naar België en Oostenrijk, om over Parijs naar Brazilië te trekken, vanwaar hij in 1932 terug keerde. Na een nieuw verblijf in Spanje en in Italië was hij eerst op 25 November te Pa rijs aangekomen. Per auto trok hij toen naar Cean, om er zijn moeder op te zoeken en er ten slotte in de val te loopen. Drankinvoer in de Ver een i g d e Staten. Te Londen zijn thans officieel de nadere bijzonderheden ontvangen van het contingenteeringsstelsel voor alcoholische dranken, dat door de Ver- eenigde Staten zal worden toegepast. Elk land, dat alcoholische dranken ex porteert, zal het recht hebben, in de Ver- eenigde Staten een hoeveelheid in te voe ren, die gelijk is aan het gemiddelde der hoeveelheden, welke in de jaren 1910 tot 1914 werden geleverd. Deze bepaling geldt voor het tijdvak van 6 December 1933, op wellen datum het drankverbod officieel eindigt, tot 31 Januari 1934. Op laatstge noemden datum zal het Amerikaansche Congres de gedragslijn voor een volgende periode reeds hebben vastgesteld. Het is mogelijk, dat na het tot stand komen der definitieve regelingen de contingenten der afzonderlijke landen zullen worden ver hoogd in ruil voor economische concessies jegens de Vereenigde Staten. •—Radium voor kanker onderzoek. Het verjaardagfonds van koning Gustaaf V, den populairen vorst ter gelegenheid van zijn zeventigsten ge boortedag door het Zweedsche volk aange boden, heeft nu van België 1.513 gram ra dium ten bedrage van 476.106 kronen ge kocht. De koninklijke verjaardagsgift, oorspron kelijk ruim b millioen kronen bedragend, zal op wensch van koning Gustaaf worden gebruikt voor kankeronderzoek en is te dien einde gedeeltelijk gereserveerd voor den aankoop van radium, waardoor het den Zweedschen medischen deskundigen moge lijk zal zijn hun onderzoek voort te zetten en uit te breiden en ten bate van de behan deling met de zoogenaamde teleradium- methode. De „Radium Beige" heeft Zweden 0.378 gram radium geschonken en de to tale hoeveelheid welke het Radium Insti tuut te Stockkholm en de verschillende hospitalen en klinieken ter beschikking is gesteld, bedraagt thans tusschen negen en tien gram. - Gasmasker met tele foon. Bij mijnrampen is het ge brek met de buitenwereld voor de red dingsbrigade dikwijls een ernstig gevaar gebleken. Men heeft daarom in de Fran sche mijnen sinds eenigen tijd proeven ge nomen met maskers waaraan een telefoon is verbonden.De proeven slaagden goed cn thans is het voorschrift, zulke apparaten te gebruiken. De bouw van de telefoon in het gasmasker was niet gemakkelijk, maar men is daar thans in geslaagd en het gasmasker met telefoon weegt niet meer dan 1180 gram. Men begrijpt, dat de stroomsterkte van het telefoontoestel zoo laag mogelijk moest blijven, opdat bi) eventueel breken van de leidingsdraden de daa uoor ontstane vonken het mangas niet tot ontploffing zouden kunnen bren gen. Ook aan dezen eisch heeft men door een zeer eenvoudige constructie kunnen voldoen. Het nieuwe toestel lijkt sprekend op een van de alleroudste modellen. Diamantsmokkelaar gesnapt. Een formeele aanklacht wegens smokkelarij is ingediend tegen Noere Tecla, een 40-jarige Syriër van Fransche nationaliteit, die bekend heeft voor een waarde van meer dan 600.000 jen aan diamanten en andere edelsteenen in de afgeloopen vier jaren te hebben ge smokkeld. Zeventien Japansche handelaa s in edele metalen zijn bij de zaak betrokken. Tecla noemde den Franschman Charles Ho pe, die thans te Parijs vertoeft, als koo- per ten behoeve van de smokkelaarsorga nisatie, welke volgens de politie vertakkin gen heeft in het geheele Verre Oosfeea, Storm in Zuid-Italië. -- De zware storm op de Tyrrheensche en de Adriatische zee heeft aan de kusten van Calabric en Sicilië groote schade aange richt. De spoorweglijnen staan onder wa ter, terwijl de r~ils over een grooten af stand door het water zijn meegesleurd. Na bij Messina zijn aan het strand gelegen huizen door de golven overstroomd, waar bij al het huisraad werd vernield. In Cala- brië ondervindt het telefoon- en telegraaf - verkeer ernstige storing. De visschersscliepen hebben het hard te verduren gehad: Een zeilschip is vergaan, waarbij, naar verluidt, vele menschen het leven hebben verloren. Een man besloot zelfmoord te plegen, maar wilde dit voor de andere menschen niet weten. Daarom schreef hij het volgen de briefje „Ik hoop niet, dat jelui zult denken, dat ik zelfmoord gepleegd heb Mijn dood is het gevolg van een ongeluk. De revolver is afgegaan, terwijl ik het wapen schoon maakte i" DE EERSTE LUXE SPOORWAGEN. In Amerika zijn meest alle treinen min of meer luxueus ingericht, omdat de af standen die moeten worden afgelegd voor vele reizigers zoo buitengewoon lang zijn. De verandering van slecht gesloten on geriefelijke primitieve spoorwegcoupé in radend hotel hebben wij te danken aan George Mortimer Pullman, die in 1831 a-s zoon van een straatarm man het levens licht zag. Als jongen van tien jaar ver diende hij zijn brood met het versleept.n van manden groente. Later kwam hij in de leer by een timmerman. Dat moet ee'i merkwaardige man zijn geweest, die zien veel bezig hield met houten constructies, want zijn leerling moet toch door iemand op het idee zijn gebracht, modellen van wagens en huizen uit hout te formeeren. Toen de jongeman hoorde van spoor wegspeculaties, die juist in dien tijd na zonder groote vormen hadden aangeno men, raakte hij ervan overtuigd, dat er in die branche iets te verdienen moest zijn. Toen hij zes-entwintig was, maakte by aan de achtbare timmermanscarrière etn eind en begon in een loods voor eigen re kening en bijna zonder hulp een wagen te bouwen. Een jaar later 1858 had nij het voertuig klaar. Het was geschikt voor reizen op de rails die langer dan een dag in beslag namen. De eerste slaapwager was gereed. Met slechts geringe verbete ringen is dit type Pullmancar thans in Amerika nog het gewone middel van nach telijk spoorbaanvervoer voor personen. Pullman liet het vanzelfsprekend niet bij dezen eenen wagen. Niet alleen, dat hy er toe overging, met behulp van het hem na de crisis toegestroomde kapitaal de constructies in series" te vervaardigen, hij trachtte het beginsel van zijn „Pala-e Cars" algemeen ingang te doen vinden Het jaar 1863 beleefde de geboorte van een completen salonwagen met tafeltjes, lampen en gemakkelijke stoelen. Tevens fabriceerde hij een restauratiewagen met een echte keuken en een gelegenheid om spijzen, die aan bederf onderhevig zijn, koel te bewaren. Zijn modellen brachten een omwenteling in het Amerikaanscno verkeer teweeg. Met behulp van de groote spoorwegmagnaten (Jay Gould, Comelis Vanderbilt e.a.) stichtte hrj in 1867 de Pullman Palace Car Company, tot welk doel hij een heele stad in het leven riep. Pullman was niet alleen een ingenieus werktuigkundige, maar ook een groot practisch econoom. Het stadje, dat hij neerzette, had hij ge heel zelf ontworpen. Hij bouwde het op ei gen grond en maakte er een model-indus triekolonie van. De naam werd Pullman City. De arbeiders woonden In Pullman-hul zen, kochten hun benoodigdheden in Pull man-winkels en hadden tuinen voor hun woningen, die zij van Pullman pachtten. Men ziet dat door dit stelsel, het veel be sproken „Trucksysteem" al het loon, dat de ondernemer aan zijn arbeiders uitbe taalde, weer in zijn handen kwam. Natuurlijk moest Pullman den inkoops prijs van zijn waren betalen maar hij ver kocht met winst en verdiende dus op het salaris van diegenen, die voor hem werk ten. Keerde- hij Jbijv, 100 uit, en kocht l\ij voor 80 in, dan kostten salaris en goede ren-hem tezamen^/ 180, want de 100 kwamen weer in zijn bezit (koopen binnen de gemeentekom was verplichtend), het geen een besparing van 80 pCt. beteeken- de. Dit stelstel, dat in 1881 door Pullman het eerst werd gebruikt, verwekte spoedig groote ontevredenheid onder de arbeiders, want de toestand kwam hierop neer, dat men voor kleeren, de kost en vrij wonen arbeidde. Overleggen kon men niet en meer dan 75 pCt. van het schijnbare loo" genoot men in geen geval. De arbeiders verklaarden, dat ze werden uitgebuit. Schandalen en onlusten hadden tot ge volg, dat Pullman City in 1887 formeel bij de gemeente Chicago werd ingelijfd. In feite veranderde er echter weinig. Pull man's bezit 'eef onaangetast. Door den snellen groei van Chicago ligt Pullman City tegenwoordig bijna midden in ae stad. De magnaat geworden timmerman ge noot de volle bescherming van den staat. De groote spoorwegstaking van 1894 werd met behulp van bondstroepen bedwongeo. Reeds In 1883, dus een halve eeuw gele den bedroeg de jaarlijksche productie van de Pullmanfabrieken 10.000 goederenwa gens, 500 passagierswagens en 200 luxe wagons. Per jaar gingen 12.000.000 dol lars door Pullman's handen. In 1897 stierf de opdememer als erkend spoorwegkoning. HOFBERICHTEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) H.M. de Ko ningin heeft een belangrijke bijdrage ge schonken voor de zendingsweek. Z.K.H. de Prins wordt Dinsdagmorgen 5 dezer uit het buitenland in de residentie terugverwacht. MISDAAD? BREDA. (V.D.) Hedenmorgen vonden voorbijgangers op den rijksweg Esschen Roosendaal het lijk van den 36-jarigen koopman M. R. uit St. Willebrord naast zijn rijwiel op den weg liggen. Hoewel uiterlijk geen teekenen van geweld op het lijk te be speuren vielen, schijnt misdaad niet uitge sloten te worden geacht. EEN VERKLARING VAN HET NED. GEZANTSCHAP TE PARIJS. PARIJS. (V. D.) Het Nederlandsche ge zantschap te Parijs deelt mede „Ondanks vroegere dementies blijft de kwestie der zgn. wapenzendingen uit Nederland naar Duitschland bepaalde organen van de Fransche pers bezighouden. Na een nieuw door de Nederlandsche regeering ingesteld onderzoek is het gezantschap gemachtigd het volgende te verklaren Elke uitvoer van vuurwapenen en deelen van vuurwape nen is onderworpen aan een bijzondere toe stemming van den staat. De controle op den uitvoer is zeer streng en sluit eiken ongeoorloofden uitvoer uit. Wat betreft het in voorraad zijn van oud-oorlogsmate riaal dat in Holland aanwezig is, is het noodzakelijk onderscheid te maken tus schen de opslagplaatsen te Krimpen en te Martenshoek, die- overigens echter beiden onder controle-van den staat staan. De eerste opslagplaats, die een zeker aantal wapenen in verschillende stadia van vol tooiing vnl. deelen van kanonnen, die als onbruikbaar door de staatsconstructie- werkplaatsen der artillerie zijn afgekeurd, bevat, is intact. De controle, die voortdu rend op dezen voorraad wordt uitgeoefend, laat toe formeel de bewering te dementee ren, dat in het afgeloopen voorjaar uit dit depot wapenleveranties naar Duitschland zijn geschied. Het depot te Martenshoek bevat geen wapenen, doch slechts machines voor de vervaardiging van wapenen, wel ker handel vrij is. Deze machines zijn af komstig uit de jaren voor 1918 en verre van modern. Het gaat om machines, die noch gecompliceerd, noch moeilijk te ver vaardigen zijn. Naar de meening van des kundigen zijn zij voor het vervaardigen van modem geschut onbruikbaar. De buiten gewone scherpe controle, waaraan de fa bricage en het transport van oorlogsmate riaal in Nederland onderworpen zijn, ma ken het mogelijk te constateeren dat geen geheime uitvoer van zoo omvangrijke voor werpen als kanonnen en loopen van kanon nen mogelyk is. ENGELAND EN IERLAND. LONDEN. (V. D.) De thans weer in het middelpunt der belangstelling staande kwestie van de Engelsch-Iersche betrek kingen zijn in een afzonderlijke zitting van de Engelsche kabinets-commissie voor Ier land besproken. Daarbij werd het oordeel uitgesproken, dat eenige door de Iersche regeering uitgevoerde wettelijke maatre gelen de betrekkingen tusschen Ierland en de Engelsche kroon in gevaar brachten. Naar in politieke kringen wordt verze kerd, zal de minister voor de dominions Thomas waarschijnlijk Dinsdag a.s. naar aanleiding van een gestelde vraag in het Lagerhuis een ultimatieve verklaring af leggen over de gevolgen, die voor Ierland zouden voortvloeien, indien Ierland uit het Britsche gemeenebest zou treden. In dit geval zouden Iersche ond-^anen als bui tenlanders beschouwd moeten worden. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 2 December, des ym. 11.30 uur (niet-officieel) Londen 8.21 Berlyn 59.25 Parys 9.72; Brussel 34.53; Zwitserland 48.12; New-York 1.58%. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 2 December, 12 uur. De Amsterdamsche Effectenbeurs had hedenmorgen een buitengewoon stil ver loop en de koersen waren over het algemeen genomen maar zeer weinig veranderd. De vaste houding van dc New-Yorksche Beurs en van de Amerikaansche goederenmark ten oefenden maar weinig invloed uit, daar de toekomst - an den dollar nog even duis ter blijft als de laatste maanden het geval was. Van de Induslrieele fondsen konden Philips zich eenigszins verbeteren, terwyl Ned. Fords na vaster inzet weer tot het vorige niveau terugvielen. Unilevers bleven op peil. Altu's waren evenwel nauwelijks prijshoudend. Van de Petroleumwaarden waren Koninklijken bijna geheel verwaar loosd en de omzetten beliepen hoogstens enkele stuks. De koeis was daarbij volko men on^ -anderd. Suikerwaarden waren vast, hoewel de hoogste koersen niet ge heel behouden bleven. De prijsstijging op de New-Yorksche Suikermarkt was oor zaak van de koersverbetering. Rubberaan- deelen gaven geen verschillen t;e zien. Scheepvaartaandeelen waren vast bij mi nimale omzetten, Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut pe De Büt. Hoogste barometerstand 781.9 te Karl- stadt. Laagste barometerstand 741.8 te Vest- manoer. Verwachting tot den avond van 3 De cember Matige tot krachtige Oostelijke wind. Meest licht tot half bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Licht tot matige vorst, Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bildt hedenmorgen 7.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Bultenlandsch Weerbericht Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon Muteer Instituut. Het hooge drukgebied is in Scandinavië buitengewoon toegenomen en heeft een kern boven 780 mM. Alleen In het hooge Noorden daalde de barometer iets en in Scandinavië betrok de lucht en is de vorst iets afgenomen. In Finland en Oost- Duitschland begint echter het transport van koude uit Rusland merkbaar te worden en werd de vorst strenger nu de Oosten wind zoo in kracht is toegenomen, zal ook naar onze omgeving meer kou doordringen. Duitschland kwam geheel onder de vorst, al is deze nog vrij licht en valt er plaatse lijk nog sneeuw, wat het toch reeds voor handen sneeuwdek nog versterkt. Ook in Noord-Frankrijk, België en het Zuiden van ons land kwam lichte vorst voor. In Zuid en West-Frankrijk is daarentegen zware regen gevallen, evenals op de Britsche eilanden. In Schotland neemt de Z.-O, storm af. Krachtige Oosten winden waaien nog over Noordzee, Kanaal en de Oostzee, Een Ooster-storm waait bij IJsland. De ge heele toestand wijst op toenemende koude. Voor de zeer vele blijken van deelneming mij betoord, zoowel van hier als van elders, na het plotseling overlijden van mijn ge liefden Echtgenoot CORNELIS WILLEM C1JSOUW, betuig ik mijn hartelijken dank. Wed. C. W. C1JSOUW— PUIJPE. Oost-Souburg, 2 December 1933. Braamstraat B 132. Voor de blijken van deelneming bij het overlijden van onzen ge- achten Oom, den Heer J. POORT VLIET, betuigen wij onzen dank. Familie ANTH. STURM. Marnixplein C 64, O. en W.-Souburg. Mevr. VREEDE zal gaarne in December en Januari niet den eerrten maar den tweeden Dins dag van de maand ontvangen. Waarschuwing. Geen geld of goederen af te geven aan mijn vrouw M. F. DE JONGE—WON- DERGEM, daar door mij niets wordt betaald, J. DE JONGE. Breewaterstraat 36. n Ledenvergadering op Maandag 11 December 1933, te 8.15 n.m., lokaal „MOELLCER", Badhuiss'r. 8. Agenda Art. 18 v. h. Regle ment. HET BESTUUR. Een nuttig St. Nicolaascadeau fs Een paar verrukkelijk loopende TIMMERMAN's zes teenen schoe nen. Bellamypark 54, hoekKerkstr. Morgen, Zondagavond 8 uur vrij BAL vrij

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5