M MUNDUSx oc' DERDE BLAD VAN AMSTEl EN IJ BRIEVEN UIT BELGIE van dr Vlissingsche Courant van Zaterdag 2 December 1933. No. 285. St. Nicolaasvlerlng en traditie. Van religieus feest tot volksfeest. Gispen's Fhilippica. Het werk der A. M. V. «7. Woonhuis en attracties. Ontevredenheid over de bezuinigingen. Reeds in de middeleeuwen kende Am sterdam het met veel luister gevierde St. Nicolaasfeest en hadden ter eere van den „goed-heilig-man" allerlei kerkelijke plech tigheden plaats. Men vereerde hem bovenal om het wonder der drie door hem aan het leven teruggeschonken kinderen, nadat deze in de beulshanden gevallen waren van den wreeden slager. Vandaar ook nog de talrijke Amsterdamsche gevelsteenen, waarop men St. Nicolaas ziet afgebeeld met de drie naakte kinderen in het kuipje van hun belager. Droeg het feest dus aanvankelijk een zuiver religieus karakter, later kreeg het een meer algemeen-burgerlijk cachet, wer den er markten en luidruchtige rondgan gen aan verbonden en vond men er aan leiding in om de kinderen extra te be denken. Er bestaan nog zeldzame oude prenten met afbeeldingen van deze schilderachtige Sint Nicolaasmarktén, o.a. van den Dam, waar zich duizenden kooplustigen en kin deren om de tenten en kramen bewegen. Deze markten zijn de voorgangsters ge weest van den nu meer gebruikelijken winkelverkoop. 't Is overigens wel opmerkelijk, dat zelfs nè, de hervorming het feest van Sint, een instelling tóch van Grieksch-katholieken oorsprong, traditie is gebleven en weinigen heeft geërgerd. Dominee Gispen, de eens zoo populaire Amsterdamsche predikant, scheen hierop een uitzondering te maken. Hg bezocht eens, 't was toevallig op den St. Nicolaasdag, een bejaard ouderling, die juist een pakket met St. Nicolaasverraa- singen had geopend. „Van de kinderen, dominee", zeide de ouderling triomfantelijk, en met zichtbaar genoegen toonde hij den bezoeker het lek kers, w. o. eenige zware St, Nicolaas- poppen. „Foei" protesteerde Gipsen ernstig „en dat in het huis van een gereformeerd ambtsdrager. Ik kan daar geen vrede mee hebben zulke oudwijfsche fabelen". „Maar dominee", excuseerde de ouder- ling, ,,'t is toch een aardigheid, niemand van de kinderen denkt aan zoo iets. En bovendien moet ik het weigeren Wat zou u dan wel doen als u die St. Nicolaas- poppen nu eens thuis gestuurd kreeg?" „Wat ik zou doen" zei Gispen geïrri teerd „wat ik zou doen? Ik zou ze oogenblikkelijk den kop afbijten." Eenige minuten later zat de eerwaarde gast met het echtpaar en de St. Nicolaas- poppen aan de koffietafel. cxxn. Het tweedwangbod. Wij hebben nu wel vrijwel het geheele vraagstuk bekeken, nl. de opening zoowel voor noimaalspel, het tweekleurenspel als het sterke eenzijdige spel, daarna het eerste antwoord van den partner in de verschil lende gevallen, en ten slotte het verdere bieden van beide spelers, nadat de partner niet 2 sans tout had geantwoord. Alleen rest dus nog te behandelen de mo gelijkheid dat de partner iets anders ant woordt dan 2 sans tout. Dit wijst er al vast op, dat III in handen heeft minstens ruim één vaste trek. Beide spelers kunnen elk voor zich dan al zoo ongeveer uitreke nen over welke vaste slagen de ander kan beschikken en daarnaar moet het verdere bieden worden geregeld. Wij wijzen er allereerst op, dat behoudens in zeer bijzondere gevallen geen sprongbod meer behoeft te worden gedaan, zoo lang met het gewone naast hoogere bod de man che nog niet wordt bereikt. De bedoeling toch van het tweedwangbod is om met een krachtig spel zoo laag mogelgk te bieden, tengeinde zooveel mogelgk inlichtingen te krijgen. Antwoordt Hl nu op het openings bod met iets anders dan 2 sans a tout, dan mag dU3 wel met zekerheid worden aange nomen, dat de manche binnen isi en moet dus elk der 2 spelen met zekerheid er op kunnen rekenen en ook mogen rekenen, dat z\jn partner zeker nog een keer bieden zal, zoolang het manchebod niet is bereikt, zoo dat men ooit daarna nog eens de gelegen (Er is dezer dagen over dezen merk- waardigen, eens bij oud en jong gezienen voorganger, een lijvig boek verschenen, dat ook allerlei aardige anecdoten uit zgn ambtelijk en huiselijk leven moet bevatten o.m. uit zijn Zeeuwsche jaren en zijn pre dikantschap te Vlissingen). Wordt de Amsterdamsche viering van het aloude feest in de laatste jaren niet min of meer profaan Wg hebben het ons Woensdagmiddag, bij een wandeling door de overvolle citystraten even afgevraagd, toen we „St. Nicolaas" in misschien wel een vijftigtal winkels, lunchrooms en bars zagen paradeeren, hier en daar soms met een pruim of sigaar in den mond. Lido, het nieuwe elite-café met de zitjes aan het water van de Leidsche gracht, maakte het nog onmogelijker door Sint bij wijze van reclame uren lang in een gondel voor het huis te laten spelevaren. Dit alles ontneemt aan de kinderen de aardige illusie van den „echten" Sint. Zij weten geen weg met die differente St. Ni- colaasverschijningen en hebben ten slotte alleen maar oog voor de materieele zijde van zijn komstde hoeveelheid en bruik baarheid der cadeautjes. Gelukkig belooft het schoolfeest, het Sinterklaasfeest voor arme en minder-be- deelde kinderen met den „heuschen Sint te paard", prachtig te zullen slagen. Vele particulieren en vereenigingen schonken ruime bijdragen, zoodat het gemis der ge meente-subsidie niet te zeer gevoeld wordt. Zooals wij trouwens verwachtten. Dezer dagen heeft het bestuur der A.M. V.J. (Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen) door een rondschrijven aan de pers, o.a. ook aan de „Vlissingsche Courant", de aandacht gevestigd op een belangrijk, echter niet algemeen bekend onderdeel van zijn arbeid, nl. het woonhuis dezer instelling, waarin plaats is voor on geveer 100 jongelui tot den leeftijd van 30 jaar. Ruim een jaar geleden schreven we over het crisiswerk van de A.M.V.J., een in 1930 ondernomen tak van arbeid in 't belang van jonge werkloozen, die als crisisleden geheel gratis dezelfde faciliteiten genieten als de betalende leden. Het kwam ons echter niet ondienstig voor opnieuw weer een bezoek te brengen aan het gezellige vereenigingsgebouw, dat onder onze jongelingschap reeds een zoo groote populariteit geniet en die populari teit dan ook ten volle verdiend. De woon gelegenheid is o.i. wel een der nuttigste afdeelingen van dit moderne gebouw. Jongelui, die vriendschappelijk onderling contact en gelegenheid tot recreatie, vooral op veelzijdig sportgebied, ontwikkeling, enz., verkiezen boven het dikwijls eentonig „op kamers wonen" bij particulieren, vin den hier een volmaakt home. Een tehuis met ruime kamers, velerlei comfort en eet- gelegenheden tegen matige prijzen. Een ideaal, dunkt ons, voor jongeren van buiten die zich tijdelijk of voor langen duur in de hoofdstad vestigen. In 't A.M.VJ.-gebouw zijn jongelui van iedere standing welkom, ook is er waar deering voor ieders godsdienstige of poli tieke overtuiging en alle ciub- en sportza len staan voor de huisgenooten open. „Wij hebben" zeide ons de bestuurs- secretaris mr. Loosjes „er steeds naar gestreefd de kameraadschappelijke sfeer onder onze ruim 1000 jongemenschen te bevorderen en te behouden. Onze diensten een voorlichting worden nooit opgedrongen heid krijgt extra kracht boven het manche bod aan te geven. Biedingen als bijv. de volgende zijn niet noodig. I n Hl IV 2 hart pas 3 schop enz. om daarmede extra schoppen kracht aan te geven. Men biede eerst 2 schoppen, waardoor men van I iets naders moet te hooren krijgen. Heeft men meer dan 1V2 vaste trek, zon der biedbare kleur, dan zou men boven de 3 S.A. kunnen bieden, doch dit is niet ge- wenscht. Biedt nl III 3 S.A. dan moet I, indien dat ook maar eenigszins mogelijk is, altijd nog iets naders laten hooren als uit- nóódiging óp slem. ZOU III nu 4 S.A. bie den, dan wordt het bieden van een tweede kleur door l te veel bemoeilijkt. Eerst op dit nadere uitnoódigingsbod van I kan dan III nader reageeren. Een sprongbod doet men eerst, wanneer men met 't naast hoogere bod 't manchebod zóu doen, terwijl dé spelkracht Van dien aard is, dat men slem waarschfulijk acht, Na het doen van het manchebod toch zou het mogelijk zijn, dat de partner verder past, Waardoor het slembod niet zou wor den bereikt. Verloopt nl. het bieden als volgt I II III IV 2 hart pas 2 schop pas 3 klaver pas en zou III nu hebben een spel met ruim IVst slag verdeeld over de kleuren zoodanig, dat hij in harten eh klaveren niet voldoende steun heeft om bij te bieden, en Je schop en waar controle of toezicht in onze groote huishouding noodig mocht blijken, ge schiedt dit in vriendschappelijken geest Zij, die ons gebouw bezoeken komen dan ook telkens weer onder den indruk van de gezellige sfeer die er heerscht en de onge dwongen, prettige verstandhouding onder onze leden". Leden en bewoners hebben ook recht op deelname aan zomertochten, kampementen en week-ends der A.M.V.J. „Dezen zomer" vertelde de heer Loos jes „ondernamen we zelf excursies met onze eigen motorboot de door velen nog onbegrepen A.M.V.J.-vlag in top. We be zochten verschillende provincies en hebben natuurlijk ook mooi-Zeeland niet vergeten, o.a. Vlissingen bezocht. De reis over de Zeeuwsche wateren is een groote attractie gebleken." Alvorens het vriendelijke gebouw te ver laten, informeerden we ook nog even naar het belangrijk A.M.V.J.-jeugdwerk ir In- dië Dit geeft in menigerlei opzicht reden tot groote tevredenheid Het gaat uit van de instelling alhier, doch wordt gerepresen teerd en geleid doo** bekende personen in Indië. Zoo blijkt de A.M.V.J.-taak een echt nationale, waarbij ook het Indische gebied van het vaderland terecht niet vergeten wordt- Nu de loonsvoordracht na langgerekte debatten eindelijk door den raad is goedge keurd (2320), verwachtte men vrij alge meen een rustig verloop der verdere be- grootingsbehandeling, doch dit schijnt niet zoo te mogen zijn. Er Is nl. een voorstel ingediend om de vacantietoeslagen, onlangs wegens bezuini gingsredenen afgeschaft, Opnieuw weer tóe te kennen. De behandeling van dit voor stel biedt natuurlijk ruimschoots gelegen heid om het beleid van Burg. en Weth. te critiseeren, hoewel men weet dat de bezüi- nigings-maatregelen er niet door gewijzigd kunnen worden. Het is niet ontgaan, dat de stemming onder 'iet gemeentepersoneel nog uiterst gespannen blijkt en er een strooming be staat, die een agressieve houding tegenover de loonsverlaging wênscht aan te nemen. In ieder geval kan de behandeling der begrooting nog aanleiding geven tot con flicten met vérstrekkende gevolgen en schijnt de mogelijkheid dat men plotseling voor nieuwe moeilijkheden komt te staan, volstrekt niet buitengesloten. Corres Pondent. Sinterklaas geluk. Een mum mie „op den koop toeKunst...* met aardappelen en groenten In een uitgave van den Belgischen Bond van Groote Gezinnen lezen wij éen klacht over de voortschrijdende prijsverhooging in het algemeen en meer in het bgzonder over de prijsopdrijving der speelgoederen telken- jare voor het Sint Nicolaasfeest. Het blad vergelijkt de betreffende prijzen van voor den oorlog, met een goed gestelde adver tentie van twee decennia geleden, welkê hier volgt „In den Grand Bazar kan men, voor de bescheiden som van slechts zeven francs (toen nog 3.50) vijftig verschillende speelgoederen uitzoeken. Men riskeert er pen niet meer bevatten dan een normaal biedbare kleur, dan moet het volgende bod sans a tout zijn. Wil hij nu echter verder gaan, dan het manchebod, dan vermijde hij het 3 sans k tout bod, omdat I daardoor den indruk zou krijgen dat In niet meer heeft dan ruim 1 vaste slag met in schop pen een biedbare kleur. Heeft I dan geen extra sterk spel, wat door de aanwezigheid van ruim 1% vaste slag bij Hl feitelijk ook niet mogelijk is, dan zal hij passen. In der gelijke gevallen moet Hl daarom het bod van 4 sans k tout doen. Dit voorbeeld is natuurlijk door tal van andere te vermeerderen, doch voor het goede begrip meenen wij het hierbij wel te mogen laten. Eindelijk moeten we nog wijzen op het geval, dat I het tweedwangbod heeft ge daan op het uiterste minimum, dat voor een dergelijk bod mogelijk is. Antwoordt Zijn partner nu niet iets anders dan 2 S.A., dan kan 1 zijn betrekkelijke zwakte aan geven door het sans tout bod. Dit is geen afspraak, doch een logisch gevolg van het spel. Biedt I nl. 2 ruiten en H in antwoord daarop 2 harten of 2 schoppen, dan biede I eerst 2 sans k tout én bijv. niet 3 klave ren, waardoor hij Hl als het ware een rem aanlegt om haar slem te gaan. In dat geval mag Hl natuurlijk alleen naar slem drijven, indien hij extra sterk is. Wij moeten nog wijzen op iets wat wij een afspraak vinden, welke naar onze mee ning gemeenlijk niet noodig is, omdat men daarmede het bieden wel wat erg aan ban den legt. Echter vermelden wij het ten eer ste omdat uwe tegenstanders het kunnen toepassen, en gij dus weet Waarmee gij te doen krijgt en ten tweede omdat het moge lijk is, dat uw spel zoodanig is samenge steld, dat u niet Veei anders overblijft. Wij bedoelen het dubbele sprongbod. Verloopt het bieden als volgt2 harten, pas, 2 sans a tout, pas, 4 ruiten, dan betèe- kent dit, dat de openaar heeft een sterk spel in harten en ruiten, en dat hij heeft minstens 4 vaste slagen. Verloopt het bieden als voigt2 ruiten, pas, 2 harten, pas, 4 schoppen, ook dan duidt dit op een sterk 2 kleurenspel bij den openaar, doch het is minder sterk dan wan- dus niet geruineerd te worden. Voor deze som, in uw budget wellicht niet zwaar wordt ge opperhoofd van een heel koning rijk commandeert ge legers en vloten bezit ge een heele kudde schapen en run deren een groote meute jachthonden en een renstal vol luxe paarden, zooals in de 1001-nacht-vertellingen kunt ge, als een goede fee, de kleinen der armen en onterf den tot een feest noodigen. Vijftig speel goederen dat wil zeggen vijftig geneug ten, het schitteren van honderd door ont bering betraande kinderoogen. En gezien het suggestieve karakter van sommige speelgoederen op technisch en geografisch gebied, riskeert ge daarenboven, voor ze ven francs, het vaderland een half dozijn ingenieurs en evenveel wereldreizigers te geven." Voor zeven francs En nu? Wat kost het vandaag om de karavaan op fe roepen der paljassen en gemaskerde arle- quins, der poppen en miniatuurpaarden eb alles wat door den schoorsteer moe4 '-omen in den nacht van Sinterklaas? Maar war niet in prijs gestegen en daarom niet zeld zamer geworden is, dat is de kinderlach. Er is geluk in de oogen der kleinen die dc sprookjeskaravaah van Sinterklaas voor bij zien trekken in de vitrines der groote magazijnen. En ik zou deze regelen niet ge schreven hebben, ware het niet dat ik, op een achtermiddag van deze week, dat ge luk onvervalscht in die reine kinderoogea heb Zien schitteren, geluk dat er in tranea te perelen hing Het was in het restaurant der magazij nen „Au Bon Marché", in de Brusselsche Nieuwstraat. Beneden, in de winkelzalen, gierde het jolgt van vroolijke kinderstem men. Déér was Sinterklaas met zijn ge volg. Toen htf voorbij was zag ik een arme moeder met haar kind, als verdoold in «Ie drukte. Ze was gekomen om te zien, want koopen kon ze niets. En haar kind, een mager kereltje, bleek wezentje uit een der armoe-wijken, keek met smeekende oogen naar een viool, een kleine bazaar-viool an veertig francs. Hij bleef staan en be schouwde het speelgoed-instrument in ver voering „Regarde Maman, quel beau vio- lon" (Kijk eens daar moeder, wat ccn schoone viool De moeder trok het kind mee en ze scheen bedroefd. Bedroefd ook was dc kleine doch hij was moedig en weende niet, alleen pinkte hij een traan weg. Maar daar was een heer, als een goede prins, die de arme moeder iets in de hand duwde „Voilé., pour le violon du gamin" (ziedaar, voor de viool van den kleine). Toen heb ik vreugde gezien in de oogen der moeder en geluk in de oogen van het kind, geluk dat er in tranen te perelen hing Het was publieke verkooping op de Louiselaan, de deftigste avenue van Brus sel. Een villa-bewoner was gestorven en zijn boedel ging onder den hamer. Tot de te veilen kostbaarbeden behoorden ook een aantal zeldzame antiquiteiten, archaeologi- sche vondsten en zelfs een Egyptische mummie, die zooveel duizend jaren her in het rijk van Pharao leefde als een prinses of meer dan dat. Het ging echter moeilijk de antieke prinses van de hand te doen. Voor den afroeper was het een ongewone EEN PRACHTFlETS 0$. heer 3 schoppen zou zijn geboden. Het 3 schoppenbod is reeds een sprongbod, doch 4 schoppen is het dubbele sprongbod. Bij 3 schoppen moet I 4 vaste slagen hebben, doch bij 4 schoppen is dat niet noodig, en geeft hij duidelijk aan, dat hij alleen in rui ten of in schoppen spelen kan. Dit gaat ook op bij het sterke eenzijdige spel. Bijv. 2 ruiten, pas, 2 sans, pas, 4 ruiten, beteekent 4 vaste slagen 2 ruiten, pas, 2 sans, pas, 5 ruiten, beteekent, dat de 4 vaste slagen waarschijnlijk niet aanwezig zijn. Hiermede stappen wij van het twee dwangbod af, omdat de(n) lezer (es) alle mogelijke gevallen in beginsel zijn meege deeld. De verdere uitwerking moet worden overgelaten aan de routine aan de speel tafel zelf. Bij toepassing zal blijken, dat het vinden van den weg naar het eindbod niet zoo heel moeilijk is, al zullen aanvankelijk wel eenige teleurstellingen worden ondervon den. Men late zich daardoor niet ontmoe digen, doch men bekijke na afloop van het teleurstellende spel eens hoe men de ge maakte fout (en) had kunnen vermijden. Dat is wel de beste leermeester. Wij vervol gen nu Het openingsbod. Tot nu toe werden achtereenvolgens be handeld het openen op 1 in een kleur, 1 in sans A tout, en 2 in een kleur, zoodat de beurt is aan Openen op 2 in sans k tout. Voorop sta, dat een openingsbod met 2 in sans a tout geen dwangbod is, zoodat de partner niet Verplicht is te bieden, doen mag passen indien hij geen steun heeft. Het Spreekt echter vanzelf, dat de partner dit wel moet doen, indien hem dat maar eenigszins mogelijk is, want hij weet, dat I een krachtig spél heeft. Wij herhalen dus met nadruk Het ope ningsbod in 2 sans a tout is geen dwang bod. Op dit punt heerscht blijkbaar nóg al eens misverstand en zijn partners graag geneigd daarin wel een dwangbod te zien. Aan Welke éischén moet het 2 sansbod vol doen taak en er was iets van eerbied en huive ring in zijn stem als hij, bijna smeekend, de aanprijzing zijner griezelige koopwaar her haalde Vooruit dan dames en heeren, het is een eenige gelegenheid. De mümmié '-S authentiek en wordt geleverd met het be wijs van herkomst, uitgereikt door den Egyptischen Oudheidkundigen Dienst. Zij is ingezet op slechts tien duizend francs. Alleen de juweelen en de andere antieks sieraden die zij draagt, zijn veel meer waard. De mummie krijgt men dus op den koop toe De ironie dezer woorden wekte eenige belangstelling voor de rijke doodê, daar ten toon gesteld in haar glazen lijkkist. Alleen het strakke masker van haar per kament-kleurig gelaat was nog eenigszins gaaf. De banden echter schenen verdorde wortelen en waren verbrokkeld als de vin geren eener mêlaatsche. De rest van het lichaam zat diep in getaande windsels en was behangen met allerlei snuisterijen een bloedkoralen halssnoer, fijn bewerkte gouden belletjes, amuletten van versteen de torren en dito symbolische hagedissen, gewijde geluksteekens en medailles bekrast met grillige hiëroglyphen, die de glorie der reeds zoo lang ontslapen doode verkondig den. Waarlijk, dat alles was wel tien duizend francs waard. En de mummie „op den koop toe." Zrj scheen triestig, onder haar gru welijk mom, met het verkrampt en verriin- zeld gelaat, de arme mummie, die door een uitgestorven dynastie prijs gegeven was aan de onbeschaamde nieuwsgierigheid der Brusselaars. En men kreeg haar „cadeau"', als men haar sieraden kocht, deze dochter der pharao's, die eens wellicht geëerd werd als een Semiramis en schoon was als een Cleopatra. „Op den koop toe", deze prin ses, die eens afdaalde van haar troon, tus- schen een dubbele rij van eerbiedig voor haar knielende hovelingen. Als cadeau, zij die eens leefde in een paleis van rood gra- niei en eeuwen sliep onder een enorme py- ramide, bewaakt door de groote zwijgende Sphinx. En terwijl de stem van den afroeper te vergeefs om een hooger bod smeekte, dacnt ik aan de slavinnen die deze vergeten woestgnprinses eens bezeten moet hebben en die de nederige getuigen van haar glo rierijk leven waren. Aan de verwaarloosde vrouwen welke niet gebalsemd en begraven werden in den geboortegrond, waar de tu rende blikken van de sphinx der koningen niet reiken en de ploeg hun gebeente ver brijzeld heeft met het stof der omwoelde aarde. De groote dadelpalmen onder den violetten avondhemel en van Benares en Hallihabad, de tamarisken en de oleanders aan de oevers van den Nijl, de rozen van Fayoum en de juweelen der zonnegoudea bladeren van de Lotusbloem, hebben deze sappen van eeuwig-sluimerende levens in zich opgenomen en tot nieuw leven van bloeiende vruchtbaarheid gemaakt. Het geen van meer belang is dan publiek onder den hamer te komen „op den koop toe", u\ een uitgestorven villa der Louiselaan te Brussel. De wekelijksche tentoonstelling, in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel, is ditmaal gewijd aan het werk der „avant- gardisten", de nieuwlichters in dfe schilder kunst. Gelijk men weet zijn deze lieden hun eeuw een eeuw vooruit, althans naar hun eigen meening. Zg beweren dat hun werk buiten elke school staat en bevrijd is van alle tradities uit het verleden, hetgeen men wel moet gelooven, want het lgkt nergens a. Minstens 4,/£ vaste slag moet aanwe zig zijn. b. Zoo mogelijk moet in alle 4 kleuren een dekking aanwezig zijn, waarbij wg op merken, dat met 4ya slag uiteraard in 3 kleuren zeker een dekking aanwezig is. Het spreekt Wel vanzelf, dat bij het berekenen der vaste slagen hierbg moet worden aan gelegd de gewone maatstaf der slagenbere kening, welke wij in den aanvang stelden, en niet de zwaardere eiscken, welke bg een tweedwangbod werden gesteld. Mocht in een der kleuren geen dekking aanwezig zijn, zoo moet van deze kleur minstens aanwezig zijn 10 derde, of vrouw tweede en moet het spel behalve 4% vaste slag nog eenige kracht bevatten in den vorm van boeren en (of) tienen. Deze eisch is duidelijk, omdat bij minimum steun van den partner voldoende kracht aanwezig is om, hetzg een manche in een der kleuren te kunnen behalen, hetzij een débacle met sans te voorkomen. Zou men behalve 4y2 vaste slag slechts lage kaarten hebben, waarbij een ongedekte kleur, en heeft de partner niets of weinig, dan gaat men zijn ongeluk tegemoet. Heeft men slechts vrouw tweede in één der kleuren, dan zal in een der andere kleuren als regel wel een sterke biedbare kleur aanwezig zijn, en hiermede komen wij aan den derden eisch. c. Geen sterke biedbare kleur mag aan wezig zijn. Het zal meestal voordeeliger blgken te openen op 1 in een kleur, wan neer deze sterk aanwezig is, dan met 2 sans tout. Geeft de partner bg, dan kan men de 4 y2 vaste slag daarna aangeven door een sprongbod. Geeft de partner niet bg, en passen de tegenstanders, dan wordt dè eene trek zeker gemaakt, terwgl de 2 sans zeer dubieus zijn, en een manchebod is dan toch uitgesloten. d. Het spel mag geen tweedwangbod be vatten. Zooals gezegd mag op een twee kleurenspel of op sterk eenzgdig spel een tweedwangbod worden gedaan, zonder dat dit 5 k 5% vaste slag bevat. Heeft men met 4^-a vaste trek zulk een spel, dan is het tweedwangbod aangewezen en niet het twee sansbod. E 0Ü IBIRI IDGIE'RIUÖRI IEK

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3