1000 500 300 150 100 25 EEN BOEK TOONZAAL ZATERDAG 2 DECEMBER ^-No.285 71e Jaargang 1933! Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Viissingen. Telif. 10. Postrekening 66287 ïerschijRi dagelijks, uitgezonderd op iondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen lit nummer bestaat uit 20 bladzijden. - Eerste blad. DOKTER STAVERMAN E0EKH. D'HUIJ „'T STRANDHUIS" STADS- EN PROVINCIENIEUWS St. Nicolaas-Geschenken? VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alie gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan J -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim guldei» bij verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENKiING „DE NEDERI.ANDSL'HE DAGBLADPERS" 1908 - 1 DECEMBER - 1933 's Serviendo -Consumor" De 1Ste weken heeft Viissingen wel waarlijk in het teeken der Staverman- huldiging gestaan en het is wel merkwaar dig, dat een jubileum als dit, blijkbaar de volle instemming heeft van een belangrijk deel der bevolking van stad en gewest. De mensch is zichzelf het naast en hoe- velen heeft Staverman aan zich verplicht door zijn feilloos gehanteerd lancetMaar dit toch alleen verklaart niet voldoende, waarom men in het algemeen zoo sympa thiek staat tegenover dit „in dezen tgd 1" befeesten van iemand. Staverman is een figuur hij is een persoonlijkheid, die zich nooit op den voorgrond schuift, maar naar voren gestuwd werd door de kracht van z'n zijn, doordat hg uittorende boven zijn omgeving, die hij par droit de naissance domineerde, of, wil men liever, fascineerde Onloochenbaar suggestief is hij in zijn dictie met dat warme timbre in zijn stem, van zijn resoluut optreden tevens gaat een rust uit, die wonderlijk weldadig den rusteloozen zieke kalmeert en zijn onrust wegvaagt. Hjj heeft de qualiteiten van den bestuurs man, van den regent, maar daarmee gaat gepaard een zachtheid des gemoeds, een overhellen tot de romantiek, een meeleven met den patiënt, met zelfs de huiselijke omgeving van den zieke, die ook juist de misdeelde op aarde zoo waardeerthij is een man van sentiment. Staverman heeft de fouten, die den man van den impuls eigen zijn, maar een impulsief iemand heeft z\jn charmes niets menschelgks is hem vreemd, 't is geen koel-nuchtere natuur, hjj ia een warm-voelend, een warm-levend, maar ook mee-levend medicus, hij ver plaatst zich in de sfeer van zijn mede- mensch, 't is een menschelrjk mensch. In de eerste plaats is hij een chirurg bt) de gratie Gods, die scherp en dan koel- wetenschappeltjk diagnotiseert, wiens operatief ingrijpen ook bij de gecompli ceerdste gevallen in duizenden en duizen den gevallen heul bracht of verlichting in zooverre de wetenschap de natuur kon hel pen en in zooverre zij de excessen dier natuur kon beteugelen. Vond men in den aanvang van zijn chirurgische loopbaan het veiliger, toch nog eerst eens een hoogge leerde te consulteeren, de mare van zijn reputatie verbreidde zich wel zoo zeer naar de academische centra, dat men vol ver trouwen na het consult terugkeerde en zich onderwierp aan ztjn zoo vaak redden de hand. En zoo snel en zeker werkt die hand, dat de helpende zuster soms moeite heeft het tempo te volgen, maar juist dit snelle tempo is in moeilijke gevallen het behoud van den patiënt, wien dientengevol ge ook slechts een minimale narcosedosis behoeft te worden gegeven. Maar behalve dit alles is hij een werker, ontzaglijk is zijn werkkracht, daarbtj ge steund door een ijzeren gestel, maar ook een stalen wil en veerkracht, die hem over 's levens moeilijkheden en verdrietelijkheden heen helpt waar een ander voor altijd zou Worden neergebogen. Er is bij den medi- schen arbeid misschien geen zenuwsloopen- der dan die van den chirurg en welgekozen is zijn devies Aliis in Serviendo Consumor Goed gekozenanderen dient hij, maar toch ten spijt van dit motto van „ver tering" is geen sprake, dit rijke leven is hog in de volle krachtDit maakt hem in staat, na een drukken dag nog tot het nachtelijk uur te blijven voortwerken aan rapporten, aan adviezen, aan wat niet al Want veelomvattend is het werk van dezen universeelen geest. Wilt gij een beschrij ving, kort samengevat, van dit leven van stoeren arbeid Opgeleid aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam (18981905) bekleed de hij als student allerlei functie's, die reeds in zijn jeugd van zijn werkzamen geest, van ztjn belangstelling getuigen ook buiten de enge studeerkamer. Na zijn arts examen (13 Mei 1905) was hij van October 1905October 1908 assistent van Prof. Kotgans in het Binnen-Gasthuis te Am sterdam, vestigde zich den 13en December 1908 als specialist-chirurg te Viissingen. waar hij tegelijk chef was van den Onge- vallendienst der Kon. Mij. „De Schelde". Een kwart eeuw geleden nog werden in groote bedrijven, die een groot ongeluk ken-percentage hebben, de ongevallen be handeld door leeken, bijv. portiers e.d. waarna de patiënt naar den medicus ging of vervoerd werd. Aan het initiatief van Mr. Jan Smit Azn. is het te danken geweest, dat aan de scheepsbouwwerf hier ter stede een fabrieksarts benoemd, een gediplomeerd verbandmeester aangesteld werd, bovendien verrees een gebouwtje, „de verbandkamer", waar de noodzakelijke behandeling onmid dellijk kon geschieden. De essentieele be- teekenis hiervan was, dat bij ongevallen de eerste hulp onmiddellijk onder der zake volkomen kundige leiding verleend kon worden en dit met de voor dien tijd meest moderne outillage (de nu derde verband- kamer is hypermodern), de menschen kon den dadelijk na het ongeval de best be schikbare hulp onmiddellijk krijgen. Dit nieuwe instituut werd door de werklieden al weldra zeer geapprecieerd, er werd druk gebruik van gemaakt. Stond juist de werk man in den aanvang zeer wantrouwend tegenover dit nieuwe sprak „de Baan breker" niet van „het schandaal aan de Schelde", waar de arbeider de dupe van worden zou al heel gauw kon statistisch worden uitgewerkt, dat de genezingsduur „Anderen dienende verteer ik",. van die ongevallen aanmerkelijk werd be kort en de blijvende invaliditeit met groote sprongen terug ging. In plaats van geheele invaliditeit kwam vaak een percentage van bijv. 25 e.d. Het gevolg was natuurlijk in de eerste plaats veel minder leed voor den betrokkene en zijn gezin, minder ellende dus voor de arbeiders in de eerste plaats en besparing voor „de Schelde" aan onge- vallenkosten. Daar van alle ongevallen in de ver bandkamer ook de oorzaak wordt gere gistreerd, is het mogelijk geworden op groote schaal een beveiliging tegen onge vallen te organiseeren, waarvan ook weder de arbeider het eerst partij trekt ook de leus van een goed geneesheer is nog altijd beter te voorkomen dan te genezen. De ziel van deze actie is steeds geweest de nu gewezen directeur der „Schelde", Mr. Jan Smit, waarbij deze trouw werd ter zijde gestaan door de afdeeiingschefs, die er een eer in stelden, dat op hun afdeeling zoo weinig mogelijk ernstige ongelukken ge beurden. In margin* zou hier aan kunnen worden toegevoegd, dat de oogenbescher ming op de Kon. M(j. „De Schelde" op een zeer hoog peil staat, is er niet tevens voor de behandeling der oogongevallen een oog arts aangesteld Toen de groote scheepsbouwwerven en andere maatschappijen dit statistisch vast gelegde resultaat zagen, hebben de meeste groote fabrieken (ik noem slechts Stork, Amsterd. Scheepbouw), maar ook de mij nen (bijv. de Staatsmijnen) dat instituut van fabrieksarts ingevoerd, waar het maar eenigszins mogelijk was. Er bestond gevaar in conflict te komen met wettelijke bepalingen, maar dat is hier nooit geschied. De wet verplichtte nl. den werkgever om de in zijn bedrijf voorko mende ongevallen aan te geven bij de Rijksverzekeringsbank. Nu spreekt het vanzelf, dat niet alle onbeduidende schram metjes en wondjes behoeven te worden op gegeven, maar alleen die, welke min of meer belangrijke gevolgen voor den be trokken arbeider Hunnen hebben. De moei lijkheid was, uit te maken welke moesten worden aangegeven, welke niet. In den loop der jaren heeft zich een vast systeem ont wikkeld omtrent het al of niet aangeven. wat de sanctie verworven heeft van de Rijksverzekeringsbank. „De Schelde" heeft geen enkele maal conflicten gehad met dit lichaam, maar het gevaar van con flicten in andere bedrijven, waar deze materie niet zoo minutieus geregeld was, bleef bestaan. Omdat de regeering inzag dat het insti tuut op zichzelf goed was en een natuurlijke correctie bleek op de fouten van de Onge vallenwet, benoemde zij een staatscommis sie, onder leiding van nu wijlen Monseigneur Prof. Nolens, en Staverman tot lid, om de Ongevallenwet zoodanig te wijzigen, dat dit fabrieksinstituut een wettelijk karakter kreeg. Deze wet is indertijd door de Sta- ten-Generaal aangenomen, zoodat in tal van fabrieken over het heele land ingevoerd is, wat begonnen is aan „de Schelde". Werd dus ook al het initiatief door Mr. Jan Smit genomen, het werk werd verricht door Staverman en aan zijn persoonlijke gaven, aan zijn breeden kijk is het te danken, dat het geworden is tot wat het nu is een zegen voor het heele land. Noch de Schelde- directie noch de fabrieksdokter hebben in den aanvang vermoed, welke groote gevol gen deze aanvankelijk eenvoudige en nieu we instelling zou hebben. Welk een soulaas voor den arbeider, voor zijn gezin, welk een economische verlichting voor de fabriek zelf Zoo straks sprak ik van het wantrou wen, waarmee dit instituut ontvangen werd, gememoreerd mag ook wel worden, dat nog onlangs de voorzitter van de werk lieden-vertegenwoordiging in dankbare bewoordingen herdacht, wat de fabrieks dokter voor den wernman geweest was, en alzoo openlijk ztjn waardeering te kennen gaf over dit oorspronkelijk met een schuin oog bekeken nieuwe instituut. Ook op Walcheren heeft de jubilaris uit stekend werk gedaan door de talrijke kleine ziekenfondsjes met hun krachtsversnippe ring, een twintigtal jaren geleden (1914) te vereenigen tot een Algemeen Ziekenfonds voor geheel Walcheren. De voorzieningen voor de zieken werden zoover uitgebreid, als maar eenigszins mogelijk was. Hoe vaak benijdt de beter gesitueerde zijn minder be deelden broeder niet deze zegenrijke instel ling, waarbtj den laatste voor luttele finan- cieele offers het beste wordt geboden, wat er op medisch gebied te verkrijgen is Als voorzitter van het Roode Kruis vanaf 1914 heeft Staverman een zeer krachtdadig aandeel gehad in de verzorging der tal- looze gewonden in den oorlogstijd, zoowel van Belgische als van Engelsche slachtof fers, maar ook later bij de uitwisseling der Engelsche en Duitsche invalieden onderling kon hij zijn weldoende bemiddeling ver strekken. Zoowel de Roode Kruis-medaille van Duitschland als de Koning Albert- medaille van België werden zijn deel. Wat het ziekenhuiswezen betreft, uit den aard der zaak heeft Staverman ook daar aan zijn beste krachten gewijd. Vond hij 25 jaar geleden alleen het Gemeente-zieken huis, met al de gebreken verbonden aan een ouderwetsch, reeds veel vroeger als zoo- Laat Uw geschenk zijn van Badhuisstr. 15. Telef. 348 Provinciale Staten een geweldig stem- men-aantal verkreeg. Van 19111923 was Staverman een sieraad 'van de Vlis- singsche vroedschap, een luid-klinkende vocaal, wiens glashelder betoog steeds de volle belangstelling had en doorklonk tot ver buiten de raadzaa'.wanden. Waar een formeele kwestie het-langer-raadslid zijn onmogelijk bleek te maken, kon hij weldra zijn politieke welsprekendheid in kort en krachtig betoog bewijzen in de Provinciale Staten (1927), waar hij nog steeds een hechte pijler is van zijn partij. Maar behalve in dit politieke milieu kwamen zijn gaven ook tot ontplooiing in het maatschappelijk leven, waar hij in de Commissie van Toe zicht op het M. O. (1910—1925) de functie van secretaris vervulde, de motor werd van de lissingsche Reddingsbrigade, (sedert 1924), om nog slechts te memoree ren, dat hij voorzitter was van het Burger-Weeshuis van 19111923. Zijn wonderlijke veelzijdig heid herinnert mg vaak aan de universeel ontwikkelde mannen der Renaissance, op richter als hij ook geweest is van de Ver- eeniging voor Instrumentale Muziek (1929), wier voorzitter en drijfkracht hij sindsdien is. Zijn •kr-^tzinnigEeid -demoratsêeEt zich bovendien in zijn groote liefde voor de kunst der ouden I Hij is een hartstochtelijk liefhebber van antiquiteiten en een ijverig verzame laar, maar ook wat deze materie betreft is hij altruïstisch genoeg steeds krachtigen steun te verleenen bij uitbreiding der ver zamelingen van het Stedelijk Museum, dat in hem een waren vriend heeft, die zich nog gaarne de dagen herinnert, dat hij tij dens zijn Raadslidmaatschap tevens lid was van de Oudheidkundige Commissie, „waar nu eens niet de politiek aan het woord was", om zijn eigen woorden te citeeren. Kan het den vreemdeling in Jeruzalem dan nog verwonderen, dat een nuldiging van den man, die zoo ontzaglijk velen aan zich verplicht heeft door zijn kundig ingrijpen, van den man ook met het grootsche, het vaak nobele gebaar „insloeg" bij de velen, die met hem in eenige aanraking gekomen waren Is het dan wèl verwonderlijk, dat deze strijdbare politicus menschen van ja alle gezindten, alle partijen veree- nigd zal zien, om hem te bewijzen, dat Wij gaan Zondag ook weer naar Want daar is het toch 't gezelligst. danig geïmproviseerd gebouw (het oude „Heerenlogement"), mede onder zijn lei ding werd het St. Joseph-ziekenhuis 1910 een modern geoutilleerde inrichting, waar de meest gecompliceerde operaties konden worden uitgevoerd, toen gebleken was dat de g -meente weinig neiging voelde over te gaan tot den bouw van een nieuw ge meente-ziekenhuis. Later werd „St Joseph" nog aanmerkelijk uitgebreid. De geschiede nis van „Bethesda" ligt ieder nog versch in het geheugen, ook voor de inrichting van de operatiekamers maakte men gebruik van zijn zoo uiterst deskundige adviezen. Maar ook buiten Viissingen profiteerde men van z\jn chirurgischen raad bij de outillage van de ziekenhuizen te Oostburg, Hulst en Sluiskil. Hij was ook de stimulans bg de oprich ting van de Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging, die van recenten datum is. Zijn rustelooze geest, maar ook zijn noeste werkkracht, had niet genoeg aan de op-zich-zelf reeds reusachtige taak van iD stad en l?nd befaamd chirurg, op het gladde parket der politiek ook bewoog hij zich met élégance, maar stevig tegelijk de vrij zinnig-democratische partij had wel een zeer gelukkigen dag toen Staverman zich onder haar vanen schaarde, soms ook haar banierdrager werd. Op welk een succes kon zij bogen, toen haar candidaat voor Gemeenteraad en woning op de donkere onstuimige Novem beravonden kwamen opzoeken om toch vooral niet vergeten te worden en mede te kunnen doen aan het „vieren" van den ge liefden heelmeester, die hun heul gebracht, maar ook met een meelevend woord, vaak ook een royaal gebaar hun soulaas had ge geven, een licht had doen gloren in hun droevig-duistere dagen. Maar ook van over den Sloedam, van over de beide Schelde- mondingen kwamen de vaak onhandig ge schreven maar warm-bedoelde verzoek schriften, later gevolgd door couverten met luttele postzegels ingevouwen als moderne weduwen-penningskens. Een mensch, die zoo wordt vereerd, moet qualiteiten bezitten, die ver boven de gewone uitgaan, welke feilen aan hem inhaerent zijn mogen. Aliis in Serviendo Consumoranderen dienende verteer ik, is zijn leushg heeft wel waarlijk de menschheid gediend en zal haar, als de voorteekenen niet bedriegen, nog lang zgn beste krachten kunnen wijden. Zoo moge het zijn, dan kunnen we èn die toch-wel- heel-erkentelijke menschheid èn den jubi laris geluk wenschen H. G. VAN GROL. St. Nicolaasfeest voor on- en min vermogende kinderen. Gisterenavond hield de St. Nicolaasver- eeniging in haar gezellig ingericht „Eigen Lokaall" haar laatste voorbereidende bij eenkomst voor het a.s. St. Nicolaasfeest voor bovengenoemde kinderen. Nadat gedurende vele avonden talrijke dames en heeren van het comité bezig zgn geweest met het inpakken en sorteeren der verschillende geschenken, is alles nu gereed om de kinderen a.s. Dinsdag een genoeglijken middag te bereiden. En dat zullen er ditmaal heel wat zgn A Naar de voorzitter, de heer Raamsdonk, ons mededeelde, worden thans 476 kinde ren verwacht, tegen 335 het vorig jaar. De kinderen moeten Dinsdagmiddag te 2 uur aan het Concertgebouw aanwezig zijn. De ouders hebben ;_een toegang, daar de zaal met de kinderen en helpsters aan het feest geheel gevuld zal zgn. Alles wg'st er op dat a.s. Dinsdag door de onvermoeide zorgen van het comité aan honderden kinderen weer een prettigen dag zal worden geschonken. Wij kunnen nog mededeelen dat de col lecte langs de huizen der ingezetenen heeft opgebracht 241. Alhambra-Th eater. 20.000 jaren Sing-Sing. Het drama der wolkenkrabbers. Van de nieuwe Amerikaansche films is dit machtig geschreven en machtig ver tolkte werk van Michael Curtiz wel het belangrijkste. Dat de Amerikaansche pro ductie in sommige gevallen het wapen van de film niet schuwt om brandende vraag stukken voor het forum der publieke opinie te sleepen, hebben wg reeds kunnen mer ken. De film naar het boek van den ex- gevangenis-directeur is echter minder een aanklacht, dan wel een harde, manlijke uiteenzetting van een der aangrijpendste conflicten, waarvoor een man in zgn posi tie kan komen te staan. Het eigenlijke „ge- Vergeet geen bezoek aan onze KONINGSWEG 45, VLISSINGEN N.V. P.Z E.M in die allen op een gegeven oogenblik ééne gedachte leefthet waarlijk goede te ver eeren, ééne behoefte tot uiting komtblijk te geven van hun erkentelijkheid en deze gevoelens gaan ver uit boven alle gods dienst- en partijverschillen, gemeenschappe lijke idealen schuilen diep-in bij allen Zal „de Schelde" hem complimenteeren. zullen zijn „patiënten en vrienden" hem de volgende week huldigen, ik meen niet uit de sch< ")1 te klappen als ik nu reeds vertel, dat ik vaak de ontroerendste blijken van enthousiaste genegenheid tegen kwam bg de voorbereiding van die huldiging. Tref fend was de deelneming van de eenvoudig- sten, die mg in mijn excentrisch gelegen val" van Tom Connors, den „gangster", dia uit het vrije leven die groote, ijzeren kool der gevangenis ingaat en daar langzamer hand „één uit velen" wordt, de redenen, dia den directeur bewogen om gevangenen, en juist dezen gevangen-», voor 24 uur in vrij heid te stellen en de critiek der publieke opinie, die hij zich door dit geval op den hals haaldedat alles is nog niet zoo belangrijk als de door de grootste visie van den regisseur Michael Curtiz zwaar en be nauwend voor ons opdoemende, in en ora ons levende atmosfeer eener massa-gevan genis. Met gloeiende wangen er» gekrampta vuisten zit men toe te kijken, ademloos, geboeid, van den eersten tot den laatsten

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1