BINNENLAND SPORT LAND- EN TUINBOUW Voor allen dieSukkelen GEMENGD NIEUWS dat verplichte inkorting van den arbeidstijd, de productiekosten doet stagen, .het concurrentievermogen aantast en dus prisis en werkloosheid verscherpt, t Zoo staat het ook met den ouden wensch verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten, een van de ■middelen, die ons de nieuwe „ordening" 'van het bedrijfsleven moéten naderbij brengen. Intusschen zijn er ook onder de voorstanders van verbindendverklaring der C.A.O. die inzien, dat men thans niet kan ijveren voor een dergelijke bevriezing van ■de loonen ook bg niet aangesloten werk gevers. Vandaar dat men reeds tevfeden zou zijn met bindendverklaring van min der belangrijke punten uit de C.A.O. als vacantie en kindertoeslag. De heeren Lou- wes en Bakker kozen echter de zijde van den Minister, die in dezen tijd, afgezien nog van principieele bezwaren, van ver bindendverklaring niet hooren wil. Zijn er eenerzijds leden, die inzien, dat Nederland te karig is met ratificaties, het kon' geen kwaad, dat de heer Van Kem pen eens een ander licht op de internatio nale arbeidswetgeving wierp. Temeer om dat de Minister in zgn schriftelijk ant woord een niet overduidelijk geluid heeft laten hooren. De Minister erkende, dat aanpassing van onze wetgeving aan de verdragen lasten op schatkist en bedrijfs leven legt, verklaart zich niettemin „vol komen bereid" om het streven van de in ternationale arbeidsorganisatie te steunen. Is er wel reden voor zooveel welwillend heid tegenover dit werk vroeg de heer Van Kempen. Laat ons toch schijn en we zen onderscheiden, ried de liberale spreker aan. Hoeveel onpractisch werk wordt niet te Genève door het arbeidsbureau tot stand gebrachtMen stelt zwaar beladen agen da's samen en met zijn vele onvruchtbare conventies graaft het bureau zijn eigen graf. Wij moeten nu dubbel oppassen in verband met de uittreding van Duitsch- land uit den Volkenbond, waardoor onze groote Oosterbuur zich niets meer van het werk te Genève aantrekt, om nog te zwij gen van andere wereldrijken. Bovendien kon den heer Van Kempen de gansche sfeer van de arbeidsconferenties, welke te veel op klassetegenstelling gebouwd zijn, niet bekoren. Laat ons land op beperking der agenda's aandringen en zijn delegaties naar die conferenties vereenvoudigden, al dus de conclusie van den liberalen woord voerder, wiens requisitoir allerminst in stemming vond bij mr. Joekes, die in het werk van Genève juist een stuk ordening van het internationale bedrijfsleven zag. Sigarenwinkeliers in nood. De Ned. Bond van Sigarenwinkeliersver- eenigingen heeft een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer. De toestand in het sigarenwinkeliersbe- drijf, aldus het adres, is reeds lang van dien aard, dat men gerust van een noodtoe stand kan spreken. Het banderollesysteem is ons inziens de eenige oorzaak van de moeilijkheden waarin ons bedrijf zich be vindt. De prijsknoeierij c.q. banderolle- zwendel heeft zoo'n vlucht genomen, dat de reëele handel er totaal door ontwricht is en behoorlijk zaken doen een onmogelijk heid is geworden. Waar binnenkort de Tabakswet in de Kamer aan de orde komt in verband met de voorgestelde accijnsverhooging, zou dit een gelegenheid zijn om in die wet op te nemen een bepaling, dat verkoop beneden banderolleprijs zou worden verboden, wat dan natuurlijk insluit, dat eveneens het ca deaustelsel werd verboden. Met den meesten aandrang wordt ver zocht allen invloed aan te wenden om het zoover te brengen. Zonder een beroep te doen op 's lands schatkist zou het sigarenwinkeliersbedrijf met één slag uit de misère zijn. De kwestie-Vliegen. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer W. H. Vlie gen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, als Nederlandsch gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, met dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Orde in de Tweede Kamer. Door een vijftal Kamerleden de voor zitters van de fracties der grootste partijen, uitgezonderd die der sociaal-democraten is een voorstel ingediend, met het doel krachtiger handhaving van de orde in de Tweede Kamer mogelijk- te maken. Beoogd wordt o.a. den voorzitter be voegdheid te geven om zoo noodig een Ka merlid dat de orde verstoort, onmiddellijk, zonder dat er eerst een stemming behoeft plaats te vinden, te doen verwijderen. Ook in andere opzichten willen de voor zitters der vijf burgerlijke fracties den Ka mervoorzitter meer zeggingschap geven. Zoo willen zij hem het recht toekennen om te gen een spreker, die het te bont maakt, ter stond, dus zonder voorafgaande waarschu wing, strengere maatregelen, zooals bijv. ontneming van het woord, toe te passen, terwijl zij een nieuwen grond voor ontne ming van het woord en verwijdering in het reglement willen doen opnemen, nl. deze, dat op eenigerlei wijze blijk is gegeven van instemming met onwettige handelingen. Het „Handelsblad" schrijft naar aan leiding hiervan: Wanneer men nagaat wat voor opruiend betoog Roestam Effendi nog onlangs bg het algemeen politiek debat gehouden heeft, is het wel duidelijk dat deze aanvulling geens zins overbodig is, evenmin trouwens als de verder nog voorgestelde bepaling, waardoor hert mogelijk zal zijn in het stenografisch verslag bepaalde passages uit een rede van een spreker, wien ten slotte het woord is ontnomen, niet te doen opnemen. Terecht heeft het vijftal dat deze voor stellen indiende, begrepen dat het juist in dezen tijd van hen, die nog waarde hechten aan het parlement, meer dan ooit plicht is alles te doen wat aan het hooghouden van het aanzien der volksvertegenwoordiging ten goede zal komen. De wettige volksver tegenwoordiging kan geen ondergraving van de landswet, waaraan zg haar autoriteit en positie ontleent, dulden. Met de vrijheid van woord en geweten is verloochening van de wettigheid, krachtens welke iemand als volksvertegenwoordiger zijn recht van spre ken in het parlement opeischt, onvereenig- baar. Tegen eventueel gevaar van te een zijdige machtsuitoefening door den Kamer voorzitter is gewaakt, door zijn recht tot verwijdering tot straftermijnen van één dag te beperken. Voor langer is goedkeuring van de Kamer noodig. Dat de zesde der senioren, de voorzitter der sociaal-democratische Kamerfractie, zijn handteekening niet geplaatst heeft on der het voorstel -van wijziging van het re glement van orde, valt daarom dan ook niet alleen te betreuren maar geeft ook weer eens ernstig te denken. Wanneer de sociaal democraten oprecht van zins zouden zijn alle revolutionnaire concurrentie te laten varen, dan hadden zij deze gelegenheid om niet slechts met woorden maar ook door een daad blijk te geven van hun zin voor wet en orde niet voorbij moeten laten gaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Gebrek aan predikanten. In de omgeving van Kampen en Zwolle doet zich een toenemend gebrek aan pre dikanten gevoelen. Geruimen tijd geleden reeds kwam de Herv. gemeente te Kam perveen vacant, verder de gemeente te Wilsum, dezer dagen volgde Mastenbroek en binnen afzienbaren tijd zal Zalk aan de beurt zijn. Protestantsch Allerzielen. Te Utrecht heeft in de Nicolaïkerk der Ned. Herv. gemeente een gedachtenisdienst der overledenen plaats gehad, voor de li turgie waarvan de programma's te voren verkrijgbaar waren gesteld. Op deze pro gramma's, die tot opschrift droegen „Ge denkt hen, die voorgingen", was als stem mingsmotief een zwart kruisje gedrukt. De dienst, die een stage afwisseling bood van koorzang, orgelspel, voorlezing van korte toepasselijke pericopen met responsoriën en oogenblikken van volmaakte stilte, werd geleid door de twee in ambtsgewaad ge- kleede predikanten dr. G. W. Oberman en ds. J. F. Beerens, die om beurten een ge deelte der liturgie leidden. Aan het einde is een oud kerkelijk gebed uitgesproken „om te gedenken hen, die voorgingen". Bijbelvertaling. Bij A. W. Srjthoff's Uitgeversmaatschap pij N.V. te Leiden, is ter perse een goed- koope uitgave van de Bijbelvertaling van prof. H. T. Obbink en prof. A. M. Brouwer. In December verschijnt reeds het Nieuwe Testament van prof. Brouwer. Geen rangen en standen in de kerk. De Saksische Protestantsche kerkregee- ring heeft een verordening uitgevaardigd, bepalende, dat plaatsen in de kerk, die op bijzondere wijze zich van andere plaatsen onderscheiden, bijv. door versiering of wapenborden, of naambordjes, voortaan in de kerk niet meer mogen voorkomen en dat gezorgd moet worden dat o.a. wat de plaatsen in de kerk betreft, alle ver schil Van rang of stand vermeden wordt. Examens. Voor het examen als machinist diploma B is geslaagd de heer J. Fröberg, leerling van de De Ruyterschool. Voor het examen als apothekers-assis tente is te Leiden geslaagd mej. J. H. Smits te Zierikzee. Vanwege den Bond van Chr. Zang- en Oratorium-vereenigingen in Nederland zal in Maart a.s. het examen voor koorleider worden afgenomen. Een leelijke vergissing van een onderwijzer. In een van de groote steden van ons land, zoo meldt „het Onderwijs", is een school opziener, die, laten we zeggen, Pieterse heet. Toevallig draagt een onderwijzer op een van de lagere scholen in zijn ressort denzelfden naam. Deze onderwijzer kon op zekeren keer niet naar school komen, om dat hij ziek was geworden. Nadien het hoofd der school het stadhuis had opgebeld, verscheen er een jongmensch van den „Eersten Onderwijs hulpdienst" in bigde stemming vanwege het buitenkansje één dag of langer voor loon te kunnen wer ken. Doch zie wat gebeurde Reeds een dag later komt er 's ochtends een heer zgn lo kaal binnenstappen, die zich voorstelt als Pieterse. Daar de „invaller" noch den schoolopzie ner noch den zieken onderwijzer persoon lijk kende, kon er licht een misverstand ontstaan. Het lag zelfs voor de hand, dat het jonge mensch meende dat de onderwij zer Pieterse teruggekomen was en hem uit zijn stelling ging verdrgven. De bezoeker was evenwel niet de onder wijzer, maar de gelijknamige schoolopzie ner. Deze heer keek zeer verwonderd, toen hy zich hoorde toevoegen „Zoo, bent u daar Dan kan ik wel ophoepelen". De verraste schoolautoriteit moest eerst wat van zijn verbazing bekomen. Ten slotte zei hij „Zoudt u niet aan het werk gaan?" „Ik aan 't werk gaan", zei de veelbelo vende jongeling. „U kunt aan 't werk gaan, ik ga heen. Èonjour". Gelukkig voor hem was de kans op een vaste aanstelling toch al niet groot. VOETBAL. De drie leidende clubs in de 2e klasse le den Zondag li. alle puntenverlies. Dat T. S C. het in Breda tegen De Baronie zeer lastig zou krijgen, hadden we reeds in onze vorige beschouwing doen uitkomen. Ons vermoeden, dat T.S.C; in deze ontmoeting de nederlaag zou lgden, is dan ook uitge komen. De Oosterhouters moesten in Breda hun tweede nederlaag in dit seizoen accep teeren, zg het dan ook dat de behaalde cg- fers voor T.S.C. zeer eervol mogen heeten. Ook Hero bleef, thuisspelend, beneden de taxatie. De conserven-menschen wisten het tegen Dosko niet verder te brengen dan een gelgk spel. Voor Dosko beteekent dit gelijk spel een goede beurt. Vlissingen bracht het er nog het best af, door in Roosendaal te gen Alliance geljjk te spelen. Wij hadden voor de rood-yyitten op een overwinning gehoopt, maar het tegen de degradatie vechtende Alliance beet fel van zich af, zoodat onze stadgenooten met één punt te vreden moesten zijn. Ter Neuzen leed in Breda tegen de club van dien haam een kleine nederlaag, waar door onze provinciegenooten op de ranglgst zakten en nu in de onderste helft zijn te rechtgekomen. Axel bleek thuis niet bij machte tegen R.B.C. ook maar één punt te behalen. Het gaat er met dat al voor Axel steeds don kerder uitzien. De Zeeuwen maakten het vertrouwen, dat wij in onze vorige beschouwing in hen stelden, niet beschaamd en klopten thuis Hulst. Voorwaar een groot succes voor deze stadgenooten, dat hen sterken zal in den verderen strijd om het kampioenschap in deze afdeeling. De Zeeuwen maken nog een prachtkans, temeer daar de club Oran je, die tot dusver de leiding had, Zondag jl. met 50 door nummer twee van de rang lgst, Breskens, geklopt werd. Daarmede noteerde Oranje haar eerste nederlaag in dit seizoen. De Vlissingen-reserves speelden thuis gelgk tegen de Terneuzen-reserves en blgven de Zeeuwen op den voet volgen. In deze klasse is de stand De Zeeuwen 7 4 2 1 10 18—8 Vlissingen II 8 3 3 2 9 14—12 Breskens 6 4 1 1 9 24—6 Oranje 7 3 3 X 9 15—17 Hulst 7 4 0 3 8 16—11 Terneuzen n 8 3 1 4 7 25—19 IJzendyke 8 1 1 6 3 10—30 Zeelandia n 7 1 0 6 2 6—26 INSIDER. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder) (le helft December). Bolgewassen in heestervakken. Wan neer de meeste heesters en boomen nog dommelen in hun winterslaap en slechts een enkel struikje, zooals Daphne Meze- rum en Nuttalliacerasiformus door een enkel groen puntje hun ontwaken verra den, dan zien we de blauw-groene pun ten der Narcissen reeds flink boven den grond komen vooral de Golden Spur is er vlug bij en is dan ook voor dit doel be slist een der beste. Hoe aangenaam doet het niet aan, wanneer we de gele bloe men wiegelend boven het frissche groen door het hout zien schemeren vooral dan, wanneer ze niet te overdadig aange bracht zijn, zal hét ons het meeste beko ren. Naast boven reeds genoemde soort neemt zeker ook voor dit doel een eerste plaats in de Narcissus bicolor Hors Fieidli met grootere en geel gekleurde trompet. Deze soort toont zich in houtvakken, waar zg meerdere jaren vast kan blijven staan, een sterke plant en een krachtige groeier, terwijl de kleur der bloemen voor de mees te aanlokkelijker is dan die der voorgaan de. Dekken gedurende den winter behoeft men ze niet te doen. De witbloemige of Narcissus poëticus komt voor dit doel betrekkelijk laat met de bloemen voor den dag waardoor ze in vakken te veel achter enkele vroege hees ters wegkruipt en meer tot haar recht komt, wanneer ze aan den buitenrand ge plant wordt. Zeer fraai zijn ook enkele anemonen- soorten en vooralde Anemone van Caen met haar prachtige, groote helder ge kleurde bloemen in vele tinten. Men kan deze soort van zaad, bekomen. Veel beter is het voor dit doel echter, om de wortels te koopen en deze in de maand October in den grond te leggen, ongeveer 68 c.M. diep, naar gelang van de grondsoort. Voor den winter moeten we ze eenigszins dek ken, wat het beste gaat met turfstrooisei of molm. In het voorjaar komen ze al vroeg voor den dag en in Mei zien we de bloemen verschijnen, waarmee de planten langen tijd getooid blgven. Ze groeien on geveer 20 c.M. hoog en zijn dan ook bij uitstek geschikt om aan den buitenrand der heestervakken te worden geplant. La ten we ze in den grond, dan zullen ze de volgende jaren reeds vóór den winter blad, soms zelfs enkele bloemen gevormd hebben en moeten we het blad voor den vorst geheel dekken, daar het anders verloren gaat. wat natuurlijk ten nadeele der planten komt. Nog een klein bolgewasje,- dat al vroeg bloeit en dat we hier niet mogen verge ten, is de Chioncioxa Luciliae met fraai- blauwe bluemen met een wit hartje, dat met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgan zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pg'n. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. zeer aardig uitkomt. Men legt het by voor keur aan polletjes, waardoor het meer uitkomt dan enkelvoudig geplant. Dekken is bij dit gewasje geheel niet noodig. Ie der, die het op deze wijze met genoemde gewasjes probeert, zal geloof ik, zich" niet beklagen. Aralia. Er zgn van de plan ten, die als sierplant in de kamer ge kweekt worden, maar weinige zoo alge meen bekend als de Aralia, die door het plantenminnend publiek gemeenlijk ais „Vingerplant" worden aangeduid. Minder bekend is evenwel, dat zij ook buiten als sierheester kan dienen. Dat ze des zomer3 buiten kan staan, dat weet men wel en ook, dat ze in zachte winters wel eens bui ten kan overblijven, maar dat dit ook kan geschieden bij strenge koude, zonder eenige bedekking, 'is iets, dat menigeen zal verbazen. De Aralia, of beter gezegd de Fatsïa Japonica behoort tót de zeer harde plan ten voor de koude kas, kamer of oranje rie, die een stootje kunnen verdragen, maar ze is toch altijd een sub-tropische plant. In Japan komt ze voor als een altijd groe ne struik, die een hoogte van ongeveer vier m'ter bereikt en in de warmere dea len van Japan in het wild groeit, maar ook algemeen in tuinen wordt aangeplant. In November tot December verschijnen ver takte trossen met kleine, witte bloempjes, die door de talrijke vliegen, bgen enz. worden bezocht. De bessen zijn klein en vallen, als zij rijp zijn, af, om het aanzien te geven aan een groot aantal zaaiing- plantjes onder en rondom den boom of struik. In Japan staat de plant dus ock buiten, maar men vergete niet, dat Japan op ongeveer dezelfde breedtegraad ligt als Spanje, en dus een overeenkomend klimaat heeft als Zuid-Europa daarbij een eilanden-klimaatDe mogelijkheid dat hg ons de Aralia buiten overwintert, bestaat dan o.i. alleen bij zeer gunstige plaatsing, bijv. in de stad, in een ingeslo ten tuin, gelegen op het zuiden. We zagen een foto van een Aralia, staande in een Amsterdamschen tuin, welke al meer dan tien winters de vaak ongunstige weers wisselingen van vocht en strenge koude had doorstaan, zonder dat de eigenaar- er ooit eenige zorg aan had besteed. In beschutte stadsgedeelten kan men het er dus op wagen de Fatsia japonica als volle grondsheester te plaatsen. Dit doet men dan in den voorzomer op een guntsig plek je, in de hoop, dat de eerstkomende win ter niet al te streng zij. De plant zal dan, als zij eenige jaren heeft gestaan en goed in den grond vastgeworteld is, zich al lengs voldoende geacclimatiseerd hebben en aan de omstandigheden zich hebben aangepast. MARINE EN LEGER St. Nicolaas bg de marine. De vice-admiraal, commandant der ma rine te Willemsoord, bepaaltdat, op Dins dag 5 December a.s., de. dienst aan booid der schepen en inrichtingen zal zijn als op Zaterdagen, zonder dat echter voor den volgenden dag eenige uitbreiding hieraan mag worden gegeven dat op dien dag, in afwijking van de des betreffende voorschriften, door de com- mandeerende officieren aan minderjarige schepelingen die een goed gedrag hebben, kan worden vergund om te passagieren tot des avonds 12 uur. a M De luitenant ter zee le klasse F. Stam, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 15 dezer met het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt vandaar ver trokken, wordt 5 December te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. De kapitein W. Antheunïssen, van het 4e regiment infanterie te Leiden, is werkzaam gesteld bij den vrgwillgen landstorm en be stemd tto commandant van het landstorm- verband Rotterdam. Nat. Chr. Officierenvereeniglng. Te U recht heeft vergaderd de Nat Chr. Officierenvereeniging onder leiding van luitenant-generaal L. F. Duymar van Twist, de luitenant-kolonel Doorman, gar nizoenscommandant van Utrecht, als ver tegenwoordiger var den minister van De fensie, verwelkomd heeft en als licht puntje in de moeilijke omstandigheden van dezen tijd ziet, dat er meer belangstelling valt op te merken voor de weermacht. Men gaat inzien, dat een goed georganiseerde weermacht niet kan worden gemist. De eenzgdige ontwapening raakt meer en meer op den achtergrond. Voor de leden in het bgzonder voor de beroepsofficieren blgft de hemel donker. De commissie Idenburg moet een nieuwe organisatie ontwerpen, welke tot aanzienlijke be sparingen leidthij heeft goede hoop, dat het nog wel mee zal vallen en dat de klappen niet al te zwaar zullen vallen bij de beroepsofficieren. De eerbied voor het gezag groeit en heeft zich geculmineerd in enkele Oranje huldigingen. Met groote erkentelijkheid gewaagde hg van de krachtige wgze, waarop minister Deckers optreedt en op .ome voorr hec noóge goeu van ge-ag vrijheid. Naar aanleiding van de mededeelingen in het jaarverslag over het georganiseerd overleg, zette hij uiteen, dat bet hoofdbe. stuur met verschillende leden overtuigd is, dat het georganiseerd overleg in leger geen juiste instelling is. De overheid heeft het echter ingesteld en ook de ver- eenigirg uitgenoodigd. Het zou onjui3t zyn, daaraan niet te voldoen of thans te bedanken. Onder luid applaus werd besloten aan H. M. de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Majoor dr. J. S. Barbas heeft over de praktijk van het gezag gesproken en het leger geschetst als het gezagsapparaat bij uitnemendheid en het fascisme heeft hij gecritiseerd. Een uitvoerige bespreking is gevolgd waarvan de conclusie was, dat de officier ook de verlofsotficier, onvoorwaardelijk trouw moet zgn aan het gezag. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg, De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden J. L. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h. rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmen P. L. te Zoute- lande 5 b. s. 5 d. h. rijden met een mo torrijtuig zonder voldoende lichtenL. A. R. te Westkapelle 5 b. s. 5 d. h.fietsen zonder rem A. A. te Koudekerke 5 b. s. 5 d. h. fietsen zonder belJ. L. te Middel burg 3 b. s. 3 d. h. 's avonds fietsen zon der lichtF. V., te Middelburg 3 b. s. 3 d.h.A .v. S. te Vlissingen, G. D. te Mid delburg en I. H. te Oostkapelle, ieder 5 b. s. 5 d. h,M. O. te Oost- en West-Sou burg 5 b. s. 1 d. t.; rijden met een voertuig zonder lichtJ. A. v. L. te Oost- en West- Souburg 5 b. s. 5 d. h.A. T. te Ritthem, teruggave van veroordeelde aan zijn ouders rijden met een motorrijtuig zonder geldig rijbewijs H. V., te Arnemuiden 3 b. s. 3 d. h. in staat van dronkenschap verkeerende eens anders veiligheid bedrei gen W. v. d. G. te Vlissingen 25 b. s. 25 d. h., met last tot onbruikbaarmaking van het mes dat in beslag genomen is trekdier onbeheerd laten staan J. v. K. te Koude kerke 3 b. s. 3 d. h. overtreding van een der krachtens de crisis-zuivelwet vastge stelde voorschriften M. J. B., te Middel burg 0.50 b. s. 1 d. h.J. L. te Middel burg 10 b. s. 10 d. h.H. C. F. te Middel burg 0.50 b. s. 1 d. h.alle met ver beurdverklaring van het inbeslaggenome- ne B. B. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h.met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene te Middelburg op den openbaren weg vechten B. M., L. de N.f beiden te Vlissingen, ieder 10 b. s. 10 d. h. Dolle jacht dwars door Leiden. Gisterenmiddag om drie uur was de gemeente Leiden plotseling her schapen in een Wild-West-stad. Het was een wilde jacht, de halve stad was in rep en roer, men gilde en vluchtte in portieken. Een wilde jacht, met 25 revolverknallen op zgn minst en met een bloedig einde, aldus lezen wij in „de Tel." De stier dan, de formidabele stier met venijnig puntige hoorns, stond op het em placement van het goederenstation oogen- schijnlijk rustig. Het was zyn laatste rit geweest en het zou aanstonds zjjn laatste wandeling door de stad worden, want het dier moest naar het slachthuis. Dit was de wensch des eigenaars, doch allerminst van het dier zelf. Althans, het is moeilijk te gis sen of er voorgevoelens van hetgeen met hem gebeuren ging bij het dier bestaan hebben, de stier is er plotseling vandoor gegaan, den Stationsweg op. Men zette het dier na, dat, toen het achtervolgd werd, hoe langer hoe wilder en doller werd. Het beest kwam langs een omweg op den Morschweg terecht, vluchtte daar een tuintje in doch men vermocht hem niet te grijpen. Van het tuintje was weldra niet veel meer over, de grond was omgewoeld, het beest trachtte er uit te komen, doch zag zich door het hek den weg afgesloten. Het was een wgle als in een Spaansche arena een stier in angstwekkende woede, die een uit weg zoekt. Ten slotte sprong het dier over het hekjeen koos zijn weg weer regel recht naar de stad toe, door de Morsch- straat, over het drukke kruispunt Blauw- poortsbrug, over de Haarlemmerstraat, toen een zgstraatde Vrouwensteeg in, dan een stuk van de Breestraatweer rechts een zgstraat in, de Langebrug over, de Korevaarstraat, het Plantsoen, het U.V.S.- sportveld langs, de heele wgk van nieuwe straten door, tot aan de Oostgrens van de stad, by den Hooge Rijndijk, waar men in den omtrek van het Rgn- en Schiekanaal nog bezig is met nieuwbouw van woon huizen. Allengs was het dier had zijn weg door de drukste straten ge.-ozen de stroom van achtervolgers steeds aange groeid. Wie eerst opzij vluchtte als de stier aan kwam stormen, girg er achteraan, zoo dra hij voorbij was, begrijpelijk nieuwsgierig naar den afloop. Politie en enkele gewa pende militairen jaagden achter het dolle dier aan, en trachtten het tot staan te bren gen of onder schot te krijgen. Zoo kwamen wg juist op het punt bij het Ryn- en Schiekanaal, waar de slot-acte van dit drama zich zou afspelen, aan, toen een ratelsalvo van revolverschoten door de po litie werd afgegevenDoor de men- schenmassa zagen wy het dier niet maar als een rilling ging het opeens door de gelederen „Hij komt terug". Men sloeg op de vlucht, greep zyn fiets of smeet die neerhpaken braken uit de wielen en zenuwachtig koos men opstelling bij de in

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6