Courant tweede blad KONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl Wolven in Schaapsvacht Een uitkomst schier voor rijk en arm IETS TE LUMEN FEUILLETON van de van Woensdag29 November1933. N° 282 LAAT HET SINTERKLAAS ZIJN. Wie het kleine niet eert, is het groote jiiet waerd Meer dan ooit zal dit spreek woord gelden voor het komende Sinter klaasfeest. En ook voor Kerstmis. Ten opzichte van de zoo typische Hollandsche en huiselijke viering van den Sinterklaas dag heerscht hier en daar een geestelijke sol-stemming. Het góAt dezen keer niet, zoo is de gedachte van velen. En tóch Is de economische toestand dan zóó glecht In liet vorige jaar is het Sinter klaasfeest nog vrij opgewekt gevierd ge worden en toch waren er toen eenige tien duizenden werkloozen méér dan thans. De stand van de werkloosheid bepaalt ten deze dus niet alles. Wèl is het een feit, en dat is hier van grooter beteekenis, dat de maatschappelijke zorgen in het al gemeen grooter zijn geworden. De bezitter heeft zijn vermogen zien slinken en zijn rente dalen, de middenstander heeft minder omzet, geringer winst, meer kwaad geld dan ooit, de ambtenaar en de arbei der hebben hun loon of salaris aanmerke lijk verminderd gezien. En dóArover vooral is men somber gestemd. Ieder moet zich omwille van zijn gedaald inkomen dingen ontzeggen, welke hg zich in voorafgaande jaren zonder zorg kon permitteeren en nu js het begrijpelijk, dat de bezuinigingsge dachten allereerst uitgaan naar de uitga ven voor vertier of verzet, ja, naar alles, wat niet direct met de allernoodigste le vensbehoeften verband houdt. We raken het zoo zoetjes aan met elkaar eens over de noodzaak, dat de levensstan daard weer naar het voor-oorlogsche peil schijnt terug te moeten. Het zij zoo. Maar nu vragen we toch werd er vóór den oorlog geen Sinterklaas gevierd Integen deel, dat feest was toen een der voor naamste familiefeesten, een evenement, waarnaar maandenlang reikhalzend werd uitgezien, waarvoor de plannen reeds in den zomer werden gesmeed. Het was een ge beurtenis, welke voor een heelen voor- winter gezelligheid bracht door de vele toebereidingen, welke moesten worden ge troffen. Hildebrandt heeft dat zoo aardig geschilderd in zijn „Camera Obscura". Het moet derhalve ten onrechte zijn; als we meenen, dat de huidige maatschappe lijke omstandigheden zich niet leenen voor een viering van het Sinterklaasfeest. Ze ker, loonsverlaging en de crisis in het al gemeen noodzaken ons om onze gewone uitgaven te beperken, maar die beperking zoeken we verkeerdelijk in het geheel na laten van wat niet direct noodzakelijk is, terwijl we hetzelfde bezuinigingsresultaat zouden kunnen bereiken door onze ge woontes te handhaven, maar onze uitga ven er voor te beperken. We zijn er te veel aan gewoon geraakt om wat we wenschten te doen, met een royaal gebaar te verrichten, maar we zullen ondervinden dat de moreele voldoening niet minder be hoeft te worden als de materieele opzet bescheidener van aard zou moeten zijn. Voldoening smaken we, als de grens on zer verwachtingen is of wordt overschre den. In den tijd, waarin het geld gemakke lijk werd verdiend, lag die grens vanzelf hoog of ver, maar nu we weer zoo moeten ploeteren om er te komen in het leven, nu is die grens daarmee automatisch inge haald. Ook dit jaar zullen we dus weer vreugde om ons heen kunnen scheppen, blijdschap wekken, voldoening leggen in de harten, die voor ons kloppen. Omdat we het intus- schen geleerd hebben om ons met het ma- terieel-geringe te vergenoegen. Er kan derhalve geen reden zijn om het Sinterklaasfeest niet te vieren, al zijn de levenszorgen nóg zoo groot. De mensch kan niet van brood alleen leven. Als ie geest verkommert, zal geen lichaamsver zorging alléén ons bestaan kunnen redden. Juist als de zorgen groot zijn en het leven daardoor moeilijk is, hebben we het zoo van noode, dat we geestelijk eens wor den opgebeurd en getroost. Het Sinter klaasfeest leent zich daar uitstekend toe. Door onze bescheiden plannetjes te maken en de noodige toebereidselen te treffen, verzetten we den moeden geest eens een oogenblik. Door de vreugde en voldoening, welke we verwanten en vrienden bereiden, brengen we een wijle van zonnig licht in ons bestaan. Door te ervaren, hoe bbj een kind kan zijn met een kleinigheid, ervaren we, dat onze strijd om het bestaan niet zoo hopeloos is, als we dachten en dat er met kleine middelen nog veel te bereiken is in het leven. We herinneren ons hoe we in de na-oor- logsche jaren ter gelegenheid van het Sin terklaasfeest eens een artikel schreven ove. de onvoldaanheid der menschheid, welke we een gevolg meenden van het feit, dat het ons te goed ging. Op verjaar- of andere feestdagen werden de kinderen overladen met kostbare cadeaux, aan „prullen" heette het toen, hadden de kin deren toch niets. En het gevolg was, dat een kind heelemaal niet meer te voldoen was en het kostbare speelgoed niet meer werd aangekeken. Sinterklaas en dergelijke familiefeesten zijn alleen écht te vieren, als de verwach tingen niet te hoog gespannen zgn. Hoe meer men missen moet in het leven, hoe dankbaarder men zich kan en zal betoonen voor een kleinigheid. Zelfs voor een „prul". Een prul kan voor een kind, dat véél mist, meer waarde hebben dan het kostbaarste cadeau. Dat laatste is en heeft een be paalde bestemming, maar op het prul laat het kind haar fantasie los ze zal er tel kens weer iets nieuws in zien en het regel matig voor een ander doel aanwenden. Voor weinig geld kan men tegenwoordig in de winkels van allerlei snuisterijen koopen. Kan het heelemaal niets extra's lijden, welnu koop dan alleen nuttige caaeaux. En als alle middelen mochten ontbreken, knutsel dan zelf iets. Maar laat het Sinterklaas zgn voor u en de uwen kweekt blijdschap in de harten der kinderen en brengt eenig geld in het laatje van de ploeterende, zorgende winkeliers. Houdt vast aan de Sinterklaastraditie tot de tgden het zullen veroorloven om er weer eenigen luister bg te zetten DE DOKTER AAN 'T WOORD. WAT IS ANGST Het komt zelfs bg dieren voor. ONBEKEND MAAKTGEVREESD door Dr. G. KOREVAAR. Een plotseling opkomend gevoel van angst kan een gegronde reden hebben. Ie mand,die sinds jaren gewend is aan het drukke verkeer van een groote stad, kan op het onverwachts schrikken van een voorbijsuizenden auto, maar hg hoort dan ook dag aan dag van ongelukken. De angst duurt trouwens maar een oogenblik dadelijk daarna steekt hij rustig, handig en op alles lettend een drukke straat over. Soms schrikt men plotseling op uit den slaap, doch het volgend oogenblik is de angst weer voorbij, hij werd veroorzaakt door een lichaamshouding, die ademhaling en hartwerking belemmerde, waarbij mis schien nog de herinnering aan een korten benauwden droom kwam. Examenvrees en plankenkoorts zijn eveneens verklaarbaar, hoewel zij, die er de meeste, reden voor moesten hebben, er vaak geheel vrij van blijven. Een plotse ling opkomende angst kan ook menschen overvallen, die sinds lang aan een slepen de ziekte hebben geleden. Z(j kunnen zoo'n angst niet kwijt raken, komen in steeds grooter opwinding, 2;öodat zg vrees aanjagende visioenen zien of dreigende stemmen hooren, waardoor zij zelfs uit bed springen en met verwonderlijke energie deuren intrappen en ramen inslaan bij hun pogingen om de geheimzinnige dreiging te ontvluchten. Geen enkele leeftijd is vrg van angst zuigelingen schreien vaak van angst, als zij iets onbekends in de buurt zien. Wg kunnen ook bij huisdieren teekenen van angst zien; een hond kan janken van angst voor een lappenpop, een slingerend schietlood of iets anders, dat hem door on bekendheid vrees aanjaagt, hoewel het volkomen ongevaarlijk is. Er zijn ook vol wassen menschen, die sinds tientallen ja ren last hebben van plotselinge opkomen de en ongemotiveerde angstgevoelens zij hebben dan wel geleerd, hiervan niets te laten blijken, doch dit gaat ten koste van hun lichamelgke en geestelijke gezond heid. Wij zien dus, dat de meeste verschillende oorzaken angstgevoelens kunnen opwek ken. Vrees komt steeds voort uit een licha melijke oorzaak en kan b.v. in verband staan met koortsaanvallen of een plotse ling uitscheiden van vocht uit alle weef sels. Het antgstgevoel is slechts één van de storingen, die gelijktijdig optreden en meerendeels van lichamelijken aard zgn, zooals een versnelde hartslag, beweging loosheid, vergroote pupillen, enz. Volkomen normaal is b.v. het optreden van angst bij iemand, die zgn evenwicht dreigt te ver liezen. Tot dusver heeft men zich alleen met de psychische zijde van ons onderwerp bezig gehouden. Wat dit betreft, kan men zeer in het algemeen zeggen, dat angst op treedt bij de ontmoeting met het onbeken de. Zij is niet actief, doch passief van ka rakter men wordt letterlijk door angst aangegrepen. Eerst daarna wordt de door angst aangegrepene actief en begint te handelen, hetzij door te vluchten, dan wel door zich te verdedigen, enz. MEDISCH ALLERLEI. 4 Voorkomt doorliggen 1 Wanneer een langdurig ziekbed te ver wachten is, dient men van het begin af alles te doen om doorliggen te voorkomen. Men kan veel bereiken door tijdig met het gebruik van luchtkussens te beginnen, ter wijl de weefsels versterkt kunnen worden door dagelijksch inwrijven met Fransche brandewijn, citroensap of azijn. Pijnlijke diarrhee. Wanneer diarrhee gepaard gaat met lang aanhoudende, hevige pijnen, bestaat er kans op, dat de oorzaak iets ernstigers is dan kouvatten of het eten van iets ver keerds. In dat geval moeten daarom war me omslagen worden toegepast, terwijl medische hulp dient te worden ingeroepen. Artikelen van rubber. Artikelen van rubber bederven, wanneer zij worden uitgekookt. Zij worden gereinigd in lauw en koud water, waarna men ze m koud water laat staan. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN DE VELLEN HINGEN ER BIJ ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbal sem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voor stelling van maken, hoe dat in eens heer lijk verzachtte. Ik geef U de heilige verze kering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbal sem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram 1.en is overal verkrijg baar. Onovertroffen bij brand- en snijwon- den. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. Een stofje in het oog. Wanneer men iets in het oog heeft ge kregen en het voorwerpje niet kan vinden, moet het verwijderd worden door wrijven van het andere oog. Wrijft men het pijn lijke oog, dan wordt de gevoelige hoorn huid maar al te licht beschadigd. Een ongewone nicotinevergiftiging. Een tuinder, die voor het verdelgen van insecten gebruik maakte van een nicotine- oplossing, kreeg een ernstige nicotine-ver- giftiging hoewel hij een matig rooker wa3. Het bleek, dat de nicotine door de huid het lichaam was binnengedrongen. KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Postergen, Telegrafie en Radio. Het is voornamelijk de derde van deze drie, die de gemoederen Vrijdag bezig hield en een veel te breeden stroom van welbespraaktheid over het hoofd van den Minister deed heengaan. Niettegenstaande men wist, dat deze bewindsman nog bezig is aan de studie van het onderwerp en hij zich dus nog liever op de vlakte hield. Met de huidige radio-regeling is een groot deel der Kamer niet tevreden, maar nemand weet een zoodanige regeling aan de hand te doen dat een grootere groep dan tot dusverre zich er mee vereenigen kan. Minister Reijmer had een optelsom metje gemaakt en berekend hoe hij het grootste deel der Kamer voor zich winnen kon. Het waren de groote politieke par tijen die tevreden waren, maar hij liet de rest eenvoudig voor spek en boonen mee doen. Zijn fout was dat hij de politiek in den aether toeliet en er den baas liet spe len. Daarvan zijn zeer velen beu. Omdat hij zeer goed wist, dat een groot deel van het publiek er niets van wilde weten, gaf hij die groote partijen ook de bevoegdheid op zijn beurt als verzorgster van het neutrale programma op te treden, om op die wijze anaeren te vangen. Dat stelsel is mislukt, maar voor den nieuwen Minister zal het een toer zijn hun die bevoegdheid weer te ontnemen. Blijkens mededeeling in de pers zal a.s. Vrijdag een belangrijke vergadering wor den gehouden van den Minister met de besturen der vier groote omroepvereeni- gingen. De controle-commissie heeft vol gens den Minister een te groote macht en hg is daarom voor de instelling van een beroeps-instantie. Natuurlijk kan dit nie mand anders zijn dan de Minister zelf. Het zendtijdbesluit van 1930 is het moeilijke punt, maar de Minister houdt rekening met hetgeen historisch is gegroeidhet particulier initiatief heeft de radio groot gemaakt en dus moet dit gehandhaafd blijven. Als de Vara niet in het gareel wil blijven, moet zij er uit en dan wordt haar; zendtijd onder de anderen verdeeld. De Mi nister staat tegenover geen der partijen vijandig, zoo zegt hij, maar er mag geen misbruik worden gemaakt van de gelegen heid. De politieke vereenigingen zijnstrijd- vereenigingen en het gevaar voor krenking van andersdenkenden blijft altijd bestaan* Nu een bespreking aanstaande is, ont hield de Minister zich van verdere bespie gelingen over het vraagstuk. Over de post en telegrafie viel weinig te zeggen. Allerlei wenschen zgn geuit, maar de Minister moet vóór alles zuinig zijn. Zonder stemming werd dit hoofdstuk goedgekeurd, waarna dat van Economische Zaken aan de orde was. Een groot aantal sprekers kwam ook hier naar voren. Alle economische politiek kan nu nog eens overhoop gehaald worden en alle wenschen werden geuit. Altijd maar weer de steun aan den landbouw, al begint men in te zien dat het daarmee op een eind moet lopen. De neeren praten maar over bevor dering der industrie, terwijl er geen sprake is van eenigen export voor de industrie. Te eenzijdig naar den kant van de landbou wers acht de heer Van den Tempel het be leid der Regeering. Daarnaast wordt niets gedaan om het bedrijfsleven in stand te houden, zooals bijvoorbeeld de scheepvaart* Er zit geen systeem in de hulpverleening door de Regeering meent hij. En zoo praatte men weer in en uit. De Minister sprak uit en in en het einde is dat alles voortsjokt. Eén ding is zeker de Kamerleden weten ook den goeden weg niet en kunnen nu wel jammeren over den weg dien de Minister bewandelt, maar als men geen anderen beteren weet, is het misschien nog maar beter om althans den zelfden weg hardnekkig te volgen. Alle onderwerpen zijn in den loop der tijden telkens al behandeld en nieuwe ge zichtspunten werden niet geopend. Avondvergadering. Begrooting van Sociale Zaken. Vorderden de algemeene beschouwingen over Economische Zaken eenige uren, bij Sociale Zaken zat men vrijwel aanstonds in de tweede afdeeling, Arbeid, van de begrooting. Gloednieuw waren de meeste onderwer pen, welke hierbij ter sprake kwamen, niet. Een der sprekers, de heer Hiemstra, con stateerde zelfs, dat hij nu voor den dertien den keer over den arbeidstijd in land- en tuinbouw sprak En toch kan van wette lijke regeling van den arbeidstijd in het agrarisch bedrijfsleven minder dan ooit sprake zijn. Minister Slotemaker de Bruine aan wiens goeden wil niemand twijfelt wijst dezen wensch dan ook, in overeen stemming met zijn ambtgenoot voor Eco nomische Zaken af. Kreeg de Minister ten deze steun bij den heer Bakker, wiens lief de voor den plattelandsarbeider onverdacht is, de heeren Hiemstra en Kupers bleven de Regeering drijven in de richting van ingrijpen in de arbeidsverhoudingen. Wel iswaar noemde de heer Kupers in het bij zonder internationale invoering van de 40- urenweek, doch daar komt niets van en zelfs als daar iets van kwam, bleef nog het feit bestaan, dat tal van Staten derge lijke conventies niet ratificeeren, dan wel zich er niet aan houden. Voor afkeuring, laat staan verontwaardiging, gelijk de heer Kupers toonde, over het standpynt der Regeering, bestaat dan ook niet de minste reden. Men kan met den Minister toejui chen, als door onderling overleg van werk gevers verkorting van den arbeidsduur tot stand komt, en tegelijk met den heer Ame- link, die hierover heel wat van den heer Sneeevliet moest hooren, van meening zijn, Koop een lube VELPOM Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY. 63) Richard was perplex. Er bleef hem niets anders over dan haar nadrukkelijke bewe ringen te gelooven, beweringen, die zoo ge- Keel strookten met haar karakter. En toch was het feit niet weg te redeneeren dat hij de verandering in Sibyl's gedrag opge merkt had na Marion's bezoek en hun ge sprek boven. „Marion", drong hij nu, met iets smee- kends in zijn stem, aan, „je moet Sibyl iets gezegd hebben, dat haar houding heeft doen veranderen. Alles wijst er op. Vertel mij, je moet mij vertellen, wat het was." „Ik heb je toch al gezegd", was het koele antwoord, „dat ik Sibyl niets van jou ver teld heb, dat moet je toch voldoende zijn. Je hebt het bij het verkeerde eind, beste Richard. Ik zal dit blijven volhouden, zelfs in Sibyl's tegenwoordigheid en -zij zal het bevestigen." „Maar je hebt haar iets verteld. Iets ernstigs, waardoor ze gemeend heeft haar Verloving te moeten verbreken." Marion haalde de schouders op. „Misschien", antwoordde ze met een minachtend lachje. „Het hangt er van af Kqs ze het heeft opgevat. Het is mogelijk dat ik haar oogen geopend heb voor het absurde van haar pretenties". „Marion, wat bedoel je om 's hemels wil riep Richard hijgend. „Ik heb haar enkele onthullingen om trent haar vaders loopbaan verteld, den zoogenaamden sir Percy Brayshaw", gaf Marion beheerscht ten antwoord. „Mijn beste Richard", vervolgde ze op sympa thieker toon, „ik heb het gevaar gezien, waar je in zalige onwetendheid aan hebt blootgestaan. Je bent blindelings naar een afgrond geloopen, en eenmaal zul je mg dankbaar zijn, dat ik je aan den rand heb teruggetrokken." „Marion, wil je mij uitleggen wat dit beteekent Wat is dat voor een afgrond vroeg Richard, bgna de wanhoop nabij van woede en angst. „Je moe me niet vragen meer te zeg gen", hernam Marion ferm. „Het ligt niet op mijn weg, vooral niet door de relatie, waarin je denkt dat ik tot Sibyl Brayshaw sta, om je te vertellen wat ik van ze weet. Maar het is absoluut onmogelijk dat je met haar trouwtniemand weet dat trouwens beter dan Sibyl zelf en ik ben blij dat haar handelwijze getuigt dat ze dit inziet." „Marion, je maakt me gek", riep Richard smartelijk. „Wat kan er tegen haar of haar vader aangevoerd worden, dat het een hinderpaal zou zijn voor ons huwelijk Marion schudde het hoofd. „Ik zeg je nog eens, dat het niet op mgn weg ligt om je dat te zeggen. Als zij het je niet zelf vertelt, kan ik het zeker niet doen. Het zou verraad zijn tegenover een meisje, dat mgn vriendin is geweest. Richard, we zijn neef en nichtna mijn vader ben jij het eenige familielid, dat ik op de wereld heben ik heb alleen mijn plicht gedaan door Sibyl te bewegen het hare te doen. En de wijze, waarop ik dat deed, is kiesch en recht-door-zee. Ik heb geen beroep op jou gedaan, maar op haar." Hij keerde zich om, om heen te gaan. „Dus je wilt me niets vertellen vroeg hjj, met een grimmige uitdrukking in zijn gezicht. „Zelfs niet als Sibyl me daar verlof toe gaf", antwoordde ze. „Het is iets, waar men haast niet over spreken kan." „Uitstekend", zei hg, resoluut naar de deur gaand. „Dan zal ik andere stappen doen." „Wil je me niet goedendag zeggen Hij aarzelde een oogenbliktoen gentle man als Lg was, deed zijn aangeboren rid derlijkheid hem omkeeren en zgn hand uitsteken. „Adieu Marion", klonk het koel. Toen werd er aan de deur geklopt en een meisje kwam binnen. „Mijnheer Desbrook is in de zitkamer, jufrouw". „Goed, Jane. Richard", zei ze, toen de deur gesloten was, „Desbrook is gekomen om me voor de laatste maal ten huwelijk te vragen en ik geloof dat ik ja zal zeg gen. Om een reden zou het het beste zgn wat ik kan doen. Je je hebt er toch niets op tegen f Ze deed de vraag op half spottenden toon, hoewel er in haar oogen een honge rende uitdrukking was, een wanhopig zich vastklemmen aan een laatste kans. Maar zijn koel, nonchalant antwoord gaf haar geen hoop. „Dat is iets wat je zelf beslissen moet", zei hij met vlakke stem. „Maar als je mijn raad vraagt, zou ik hem aannemen als hij je aanstaat. Goedendag." Ze klemde de lippen opeen en miste den moed om iets terug te zeggen. Toen hij weg was, liep zij naar het venster en zag hem met vluggen, beslisten stap naar de Hall gaan. Met een diepen zucht keerde ze zich om, sloeg een blik in den spiegel en begaf zich met tegenzin naar de zitkamer, om een eind te njaken aan Desbrook's hopen en vreezen, wat er ook van komen mocht HOOFDSTUK XXXVU. Brayshaw's voorstelling van de zaak. „Sibyl, ben je niet wijs Met heesche stem slaakte Brayshaw den uitroep, terwijl vader en dochter tegenover elkaar in de bibliotheek stonden. Hij had Sibyl bg zich laten komen om haar te waarschuwen dat er een ongunstige ver andering in zijn omstandigheden was ge komen en dat hg maatregelen moest nemen om zgn verblijf op Gresford Hall te beëin digen. Ze had haar vaders aankondiging zonder eenige opmerking aangehoord al leen maar gezegd dat ze over enkele uren al met pakken klaar kon zijn. „Ik zie niet in, waarom jij je koffers moet pakken, kindje", protesteerde Bray shaw. „Ik bedoel, dat jullie toch zoo gauw mogelijk in alle stilte kunnen trouwen, zoodat jij hier kunt blijven. In ieder geval zou lady Gladsmuir Hier was Sibyl hem in de rede gevallen. „Het huwelijk zal niet eens plaats vin den, vader." „Wat Zijn toon verried zoowel angst als verbazing. „Ik heb onze verloving verbroken." „Sibyl, ben je niet wijs „Het heeft geen zin om mij naar de re den te vragen", zei ze kalm. „U moest toch weten, vader, dat ik niet onder deze omstandigheden met Richard kon trou wen Hij staarde haar onthutst aan. „Deze omstandigheden Dat ik nu arm ben Wat heeft dat ermee te maken Als eigenaar van dit landgoed, verlangt hij niet dat jg geld meebrengt." „Neen", antwoordde Sibyl, „maar hij heeft recht om eerlijkheid en een goeden naam te verwachten." „Sibyl, wat bedoel je Wie heeft daar over met jou gesproken Als ik geen recht op den titel heb, zal ik eerlijk zijn en er geen aanspraak meer op maken. Je zult er niet om geven als je (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5