NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT blad eea gesprek revoerd tusschen cK ttaliaanschen geaai, j technicus komen, <j|e :te in de electrlsclu ntzetting en ellende ontevredenheid, wan! S dan genoeg van het buitenland verspre^ jjtaalde krachten, vaj bte persbureaux. De komen niet met de vijfjarenplan is op Lkking uitgeloopea h, naar de Oekraïne communistisch para. |)ben rechts-om-keert ituk brood doet een e 1 y k e n dooa Maandagmiddag te zandbakken da nsterdam passeereu, jr bakken waren zoo' 'p konden doorvaren. schippersknecht, die tengen had aan deu 1 dacht dit het vlugst por op de bakkende I ongeluk daarby m;s tusschen de reit-, het water terecht, Ijk gezicht, daar da Side het gevaar liep Jèn, welke met geen ■wal te duwen waren leid van geest echter pit zich aan de rem- waardoor h$j kou it parkeeren. j Na langdurige na- tche te Crefeld er Ide hand te leggen Jvelke er haar werk leid in te breken in lor de portieren te 1 vernielen en dan de fchter gelaten klee- Jn andere reisbenoo- temden meldt het Ben zijn zoo tal van [eek vooral, op deze Jevenbende, die zeer Ing, heeft deze dief- luimen tijd ongehtn- letten, alhoewel de It in de weer was. een zestal arresta- jvijl nog twee perso. De aangehoudenen veer 20 tot 25 jaar oor de politie. Da |ekere H. Wolf, lei- s de werkzaamheden lier bende nauwkeu- Ier op een parkeer- irant of een geslo- cvas uitgezocht, ora ■te de leider tevoren ten uit, zoodat de on plan ten uitvoer de auto's voor hst iertochtje meegeno ïoud te zijn beroofd ;en. De aangehoude- grendel gezet. Een goederen is reeds haald en in beslag g overleden, ïgestel naby Den >r een tiental jaroa postambtenaar Jan Boxtel, die bekend ng en thans over- dp pensioen gesteld 3estel by de zusters nd. Na zeven jaar e menschen in den woonde hjj op een ïand mocht binnen- ©1 voor zichzelf en en en zoetigheden, ot zich. Zyn buren, „Tel." eens gin? zij sedert eenige an gehoord hadde: gemeester gewaa. 't den veidwachte. ris en den dokter zoek in te stellen. woning altijd met ;en en pinnen af- iet binnen komen. >r een kapot gesla- binnen gedrongen, )od op zijn matras it mag een wonder niet verbrand -s, et een sok er aan, k by de kachel, •dige gewoonte van op zes stoelen te ven een groot ledl- avond hoorden de zonderling sleepte wen naar beneden, elen in gereedheid 1 een groot aantal Etren en een groote m in zyn kast. in buidels met geld meester werd zyn Ider opengebroken, eel wat geld vond. het geheel geen ider nooit gekend, daar hij op drie-jarigen leeftijd in een weeshuis te Amsterdam terechtgekomen was. Aan deze instelling heeft hij 109D nagelaten. Zijn huisraad en nog 1000 vermaakte hij aan de Vincentiusvereetii- ging van Gestel. Als eigenaardigheid is nog te vermelden avonds 9 uur in zijn tuin rondliep. Hij was zeer aan de courant gehecht en voelde zich diep ongelukkig, als deze wat te laat kwam. —Ben oude begraafplaats ontdekt. In de heide onder Nun- speet, naar den kant van Putten, ten Noor den van den straatweg, heeft de grintgra- ver Hendrik Keizer een oude begraafplaats ontdekt, welke de kunstsohilder-archaeloog j. Bezaan te Putten, definieerde als een grafveld uit omstreeks 800 na Christus. Deze dateering blijkt voornamelijk uit den aard der voorwerpen, welke bij de ontgra ving bloot kwamen. Het ontgraven der omvangrijke begraaf plaats, waarvan reeds ettelijke vierkante meters zijn blootgelegd, geschiedt voor rekening van de „Stichting tot behoud van Praehistorische Cultuurmonumenten in Gelderland" gevestigd te Arnhem. De re sultaten daarvan worden dezer dagen ge toond aan een groot aantal leden van ge noemde stichting, alsmede van de vereeni- gingen „De Graafschap" en „Felua". In den effen-geel gekleurden zandbodem, op ongeveer drie-kwart meter beneden het maaiveld, zag men duidelijk de zich grijs afteekenende sporen van de in don loop van elf eeuwen bijna geheel vergane menschen- lijken, zoowel van volwassenen als van kin deren. Als een merkwaardigheid bespeurt men om enkele der in den vorm van een recht hoek aangelegde graven, cirkelvormige sporen van ongeveer een voet breedte klaarblijkelijk zijn het standsporen eener vroegere houten omheining, welke waar schijnlijk een religieuse beteekenis had. Naast de begraving der lyken had blijk baar ook verbranding plaats. Getuige een aantal brandurnen, gevuld met gecalci neerde beenderen, welke tevens op hetzelf de niveau waren bijgezet. Den beter-gesi- tueerden werden by de teraardebestelling „bijgaven" medegegeven. Daarvan getuigen ook ditmaal de voorwerpen, op de lijken gevonden en voorloopig ten huize van den heer Bezaan ondergebracht. Daaronder treft men aan Frankische zwaarden in scheede, strengen gekleurde kralen, bronzen gordelklampen, met rad stempel bewerkt vaatwerk, bronzen han gers, bronzen oorring, een tweetal fraai ge ornamenteerde bronzen knoopen, een Fran kisch muntje van goud, waaraan een gou den oogje is aangebracht en dat blijkbaar als hangsieraad heeft dienst gedaan, een bronzen kruisje, op de armen waarvan als versiering een zonnebeeldje met centraal punt is aangebracht, een fraaie en in prachtige kleuren geëmailleerde groote kraal, in den vorm van een spinsteentje. De voorwerpen blijven het eigendom der gemeente Ermelo en zullen worden tentoon gesteld in de Oudheidkamer te Harderwijk. Demonstratie van Fransche mijnwerkers. De mijnwerkers van Noord-Frankrijk heb ben gisteren in verschillende industrie plaatsen in hun gebied massale betco- gingen tegen de crisis en de werkloosheid in den mijnbouw gehouden. Te Atrecht, Béthune, Douai en Valenciennes demon streerden 5000 10.000 mijnwerkers. On der het zingen van revolutionnaire liede ren trokken zij door de straten om den prefecten hun eischen te overhandigen. Te Atrecht ontstonden eenige inciden ten tusschen mijnwerkers en politie, die echter geen ernstige gevolgen hadden. Te Valenciennes werd een communistisch afgevaardigde uit Parijs met geweld in den trein gezet, omdat hy geweigerd had een voor de politie beleedigend opschrift te verwijderen. Nergens hebben zich ern stige incidenten voorgedaan. Inval in bookmakers kantoor. Een af deeling S.A.-man nen heeft een inval gedaan in de kantoren van 21 bookmakers te Essen en niet min der dan 1200 personen gearresteerd. Tal rijke arrestanten, dio weddenschappen had den gesloten, bleken steuntrekkers te zyn. By een der bookmakers bleek 85 cent zijner clientèle tot deze categorie te behooren. De autoriteiten hebben thans bepaald, dat alle steuntrekkende personen, die zich schuldig maken aan wedden, voortaan voor «enigen tijd naar een concentratiekamp zul len worden gezonden. ^Moeizame berging van n locomotief. De ingenieurs, die de verongelukte locomotief van de Cherbourg-express, die een maand geleden nabij Evroux ontspoorde, moeten bergen, hebben een zeer moeilijke taak. De locomotief is, zooals men zich herin nert, terecht gekomen in het riviertje de Rouloire. Om de locomotief te bergen heeft men den loop van het riviertje moeten ver leggen, een hulpspoor moeten aanleggen van de hoofdlijn naar de verongelukte loco motief en een sterke kade moeten bouwen waarop de kranen kunnen staan, die de locomotief moeten lichten. Dag en nacht wordt de omgeving van het ongeluk door de politie bewaakt ten einde te voorkomen dat de verzegelde dee- len van de locomotief worden beschadigd, voordat het onderzoek heeft plaats gehad. Ontleding van water door zwakstroom. Naar ver luidt zou het James Friedrich Burke, een tot veel jaren gevangenisstraf veroordeelde gevangene van de staatsgevangenis Sacra mento gelukt zyn een procédé te ontdekken om water met behulp van zwakstroom te ontleden in waterstof en zuurstof. Burke beweert waterstof voor industriedoelein den te kunnen vervaardigen tegen een prijs van ongeveer drie cent per 500 L. Electro- technische deskundigen, wien Burke het procédé in de gevangenis uiteenzette, wei geren voorloopig een standpunt in te ne men en verklaren, dat zij nog voor een raadsel staan. De hond gevaarlijker dan de kat. Gelijk bekend, is de echinococcose een ziekte, die de mensch kan krijgen door langdurig en intiem ver keer met honden. De hond draagt de vol wassen lintwormen by zich in den mensch ontwikkelen zich de larven en denzelfden lintworm tot vaak vuistgroote blazen, die in den lever de longen en ook in.de herse-, nen kunnen zetelen en tot zeer ernstige ziekteverschijnselen, ja zelfs den dood aan leiding kunnen geven. De vraag is gesteld of ook de kat niet de bron van besmetting met echinococcen voor den mensch kan zijn. Lörinz (Zentrablatt für Bakteriologie und Parasitenkunde) heeft dit vraagstuk experimenteel trachten op te lossen. Hij gaf gelyktydig aan een aantal honden en kat ten met echinococcen besmette lever te eten. In den hond verliep de ontwikkeling voorspoedig en waren in 10 dagen reeds kleine gesegmenteerde lintwormen te vin den. Geheel volwassen waren de lintwormen daar na 26 dagen. Dan geven zij namelijk eieren af. In de kat was het verloop anders. Zeven dagen na de infectie vertoonden de larven nog geen spoor van verdere ontwik keling. Ten slotte werden slechts bij één kat na verloop van 37 dagen, een tweetal wormen aangetroffen en bleek, dat de kat zich spontaan van zijn infectie bevrijdt, wat niet met den hond hèt geval is, waar men uitgaande van eenzelfde hoeveelheid besmettingsmateriaal als bij de kat ge bruikt werd, steeds zware infectie krijgt. De kat is dus voor den mensch als bron van besmetting met taenia echinococcus van zeer geringe beteekenis. LUCHTVAART Nog een extra-K.L.M.-v!ucht naar Indië. In den loop der jaren heeft de K.L.M. reeds verscheidene opdrachten gekregen voor de uitvoering van extra-vluchten naar de meest uiteenloopende landen en land streken, waardoor zij een groote bekwaam heid en ervaring op dit gebied heeft ver kregen en hiervoor bijzonder goed is uitge rust. Wij herinneren hierbij aan de vele extravluehten van Loewenstein en van Lear Black om twee der voornaamste te noe men. Thans zal op 12 December de Havik, type Fokker F XII uit Parijs vertrekken met «an boord een internationaal gezel schap van vijf personen, welke zich voor stellen twee maanden in Nederlandsch-In- dië te verblijven als toeristen en daarna met de Havik terug te kêeren. De vlucht zal in een langzaam tempo worden uitge voerd zoo wel heen- als terugreis zal on geveer 14 dagen duren. Als gezagvoerder van de Havik is aan gewezen de vliegtuigbestuurder Scholte, die door zijn vluchten met den heer Van Lear Black reeds een groote ervaring heeft op het gebied van luchttoerisme. Als tweede bestuurder gaat mede de heerKooper en als radiotelegrafist en werktuigkundige de heer Poot. Deze toeristen dragen de meest bekende namen in de internationale reizi gerswereld. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De heer Ter Haar bepleit brj het wetsontwerp tot wij ziging van het bepaalde omtrent den ar beid in broodbakkerijen nogmaals het ge ven van toestemming tot verkoop van versch klein brood voor het ontbijt. De heer Danz meent dat toetreding tot de conventie van Genève door dit ontwerp wordt bemoeilijkt. Spreker ziet in het ont werp een nieuw gevaar voor de arbeiders, die in het kleinbedrijf weder een uur vroe ger moeten beginnen en hij vreest, dat het grootbedrijf thans het aanvangsuur op 4 uur zal willen zien gesteld. Hy zal tegen stemmen. Ook de heer De Bruin acht het ontwerp een verslechtering van den bestaanden toestand. Hij zal echter zijn stem er niet aan onthouden, in het vertrouwen dat de minister het versche kadetje niet zal af wijzen. De heer Dekker sluit zich aan bij den heer Danz. De heeVan Citters is voorstander. Minister Slotemaker de Bruine is tegen het versche kadetje. Toestaan zal aanlei ding geven tot allerlei consequenties, bijv. aandrang om het brood te bezorgen bij hen die geen personeel hebben en het te doen afhalen. Overleg is voldoende gepleegd. Het voorstel wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aan- teekening dat de sociaal-democraten ge acht worden te hebben tegengestemd. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van economische za ken voor 1934. De heer Weitkamp bepleit meer steun voor het bedrijfsleven in de veenkoloniën. Spreker dringt aan op instelling van een ontveningsraad. De heer Ebels sluit zich hierbij aan. Spr. vestigt de aandacht op den nood der klom penmakers. De heer Wielinga zegt dat Drenté zeer gebaat zou zijn, wanneer de fabrieken weer turf stoken, t>e heer Ebels wil meer en béter contact tuschen de regeering en den middenstand. Ook spreker bepleit de belangen der veen- streken. Ook de heer Bierema dringt aan op steunverleening voor het veenbedrijf, o.m. door verlichting van den druk der scheep vaartrechten. De heer Schilthuis wil meer eenheid in het wérk der bevrachtihgscommissie in de binnenvaart. HET VERTREK VAN DEN POSTJAGER AMSTERDAM. (V. D.) Het studie comité snelpost NederlandIndië meldt dat „dé Postjager" in den vroegen morgen van Zaterdag 9 .December van Schiphol naar Ned.-Indië zal vertrekken en na een kort verlbijf aldaar op Zondag 17 Decem ber de terugreis zal aanvaarden. BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) By de Twee de Kamer is ingekomen een Koninklijke Boodschap ter geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van "de openbare orde. EEN VRIJGESPROKEN VERDACHTE GEARRESTEERD. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De advo caat-generaal bij het gerechtshof requi- reerde heden in de zaak tegen den 38-ja- rigen koopman J. v. D., die door de recht bank te 's-Gravenhage is vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal met inbraak in -den nacht van 31 Maart op 1 April ten huize van mr. baron De Smet, vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte tot 7 jaar ge vangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. Na raadkamer wees het hof dit verzoek toe en werd verdachte ter' plaatse gear resteerd. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". SOERABAJA. (Aneta). By de voortzet ting van de berechtiging van de eerste groep der Europeesche muiters van de „de Zeven Provinciën" door den zeekrijgsraad, werd o.m. een belangwekkende getuigen verklaring voorgelezen van luitenant ter zee 2e klasse Van Boven. Even vóór het afvaren van het muiterschip uit Oleh Leh zeide luitenant Van Boven tot de Europe anen, dat zij zich moesten wapenen en vroeg of hij op hen kon rekenen. Zy ant woordden dafc zij dat niet durfden, aangezien zij vèr in de minderheid waren. Luitenant Van Boven had toen getracht met enkele collega's de brug té bereiken, waarop het eerste schot viel. De officieren zagen zich toen genoodzaakt terug te trekken. Toen luitenant Van Bov'eh zag, dat hij op nie- mands steun kon rekenen, zocht hij den oudsten, op dat tijdstip aan boord aanwezi gen officier, de luienant ter zee le klasse W. F. J. Wels, op, teneinde instructies te vragen. Wels bleek echter verdwenen te zijn in de richting van den wal. Luitenant Van Boven c.s. maakten toen de stuurinrichting van de „de Zeven Provinciën" onklaar en besloten voorshands niet te vuren. Een de putatie, onder leiding van den korporaal machinist Boshart, kwam daarna in den longroom en eischte overgave van het schip, hetgeen werd geweigerd. Hierop werd overeengekomen, dat de officieren het achterschip mochten behouden, mits zij niet zouden vuren. De inlanders waren razend en door vuren onzerzijds zou de be weging beslist zyn omgeslagen in een ras senkwestie en de Europeanen zouden als dan zyn vermoord. Herhaaldelijk heeft lui tenant Van Boven aangedrongen om met de muiters te spreken, doch het gelukte hem niet hen tot reden te brengen en hen te bewegen den commandant direct aan boord te nemen. SOERABAJA. (Aneta.) Hedenmorgen werd de berechting van de Europeesche muitersgroep van de „de Zeven Provinciën" voortgezet. Geëischt werden de volgende straffen tegen den korporaal-machinist Boshart 14 jaar korporaal-stoker Dannau 11 jaar korporaal-machinist Dooijeweerd 10 jaar korporaal-machinist Van Leeuwen 7 jaarkorporaal-machinist Tiggelaar 1 jaarstoker-olieman Peeters 7 jaarsto ker-olieman Suel 4y2 jaar stoker-olieman Vermeulen 10 jaar, allen met aftrek van preventieve hechtenis; met uitzondering van Tiggelaar en Vermeulen, die niet in preventieve hechtenis zijn geweestvoorts met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om verder te dienen bij de gewapende macht, behalve de beklaagden Tiggelaar en Vermeulen, ten aanzien van wie verlaging in rang tot stoker le klasse wordt geëisent. De verdedigers verzochten het requisitoir in beraad te mogen nemen voor acht dagen, waarop de zitting van den zeekrygsraad werd verdaagd tot 6 December. TECHNISCHE BESPREKINGEN OVER DE CONTROLE. GENÈVE (V. D.) Het comité der ont wapeningsconferentie, dat zich bezig houdt met de algemeene regelingen van de te slui ten ontwapeningsovereenkomst, is gister avond begonnen met het onderzoek van de Fransche voorstellen inzake de organisatie van de controle. Van Fransche zijde werd gewezen op het niet-lastige karakter van het controle systeem dat door de Fransche delegatie wordt voorgestaan, terwijl tevens naar vo ren werd gebracht de wil van Frankrijk om het controlesysteem, dat effectief, per manent en automatisch moet werken, te beschouwen als inhaerent aan iedere ont wapeningsovereenkomst. Verder werd gewezen op het feit, dat de diplomatieke besprekingen buiten Genève vergemakkelijkt zouden worden, wanneer het controleprobleem technisch van alle ge zichtspunten uit bestudeerd was. ANTI-DUITSCHE DEMONSTRATIES. PARIJS. (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben Parijsehe communisten een poging gedaan te demonstreeren voor de Duitsche ambassade te Parijs. Reeds gisterenavond tegen 11 uur hadden ongeveer 150 personen die uit het dichtbij gelegen Metro-station kwamen, geprobeerd de Rue de Lille te be reiken. Zij werden echter door de politie uiteengedreven. Er werden eenige flesschen en steenen in de richting van de ambassade geworpen, doch deze werd niet bereikt. Later in den nacht trachtten de betoo- gers opnieuw de Rue de Lille binnen te dringen onder het roepen van Weg met het fascisme. Bevrijd Dimitroff. Er werden 10 personen, w.o. 2 Bulgaren en 1 Italiaan gearresteerd. VOORKOMEN VAN PRIJSSTIJGINGEN. BERLIJN. (V. D.) De rijksminister voor economische zaken heeft in October op nieuw in een verordening aan de centrale economische organisatie met kracht aan gedrongen op het voorkomen der prijsstij gingen, teneinde het werk der rijksregee- ring in het belang van het bedrijfsleven niet in gevaar te brengen. In enkele ge vallen is opgetreden tegen maatregelen van organisaties, waardoor de prijzen wer den verhoogd. Voor zoover bepaalde indus trie-takken geen gehoor hebben gegeven aan het verlangen der rrjksregeering tot handhaving der oude prijzen, overweegt de rijksminister van economische zaken toe passing van de scherpste middelen. Al wordt niet ontkent, dat door den strijd op de markt de prijzen sterk verminderd zijn, toch kan dat niet worden gecompenseerd door prijsverhooging, doch slechts door vergrooting van den afzet. Prijsstijging leidt tot verzwakking van de koopkracht. Overwinning van de economische crisis kan slechts worden bereikt door verster king van het consumptievermogen. HET BEZOEK VAN LITWINOW. ROME. (V. D.) De Italiaansche pers voert op het oogenblik een krachtige cam pagne in verband met de Japansche dum ping in Europa. Hierbij wordt er o.m. op gewezen, dat Japan een aanval doet op markten, waar men dit in het minst niet verwacht zou hebben. Verder wordt gewe zen op het groote verschil in prijzen van zekere artikelen, afkomstig uit Japan en de Europeesche producten, in welk ver band vermeld wordt, dat Brazilië oorlogs schepen in Japan heeft besteld. In het licht wordt voorts gesteld, dat onder deze om standigheden het oude vrijhandelsprincipe geheel verloren gaat, daar tegenover deze gevaren als eenig verdedigingsmiddel voor het Westen nog slechts de contingentee- ring blijft. Ook wordt de aandacht geves tigd op het feit, dat Mussolini reeds in zijn rede van 14 November jl. voor den natio- nalen raad van corporaties gesproken heeft over het gevaar der Japansche con currentie. In zekere kringen Is men van meening, dat deze perscampagne bedoeld is als een voorbereiding van de openbare meening op een der problemen, die, naar men meent te weten, besproken zullen worden tijdens het bezoek van Litwinow an Mussolini, DE ASSYRISCHE KWESTIE. LONDEN (V. D.) In het Hoogerhuis heeft de aartsbisschop van Canterbury gisterenavond de aandacht gevestigd op de Assyrische kwestie. Hij verklaarde, dat hij de hoop door Sir John Simon uitgesproken, dat de Volkenbondsraad in staat zou zijn een bevredigende en duurzame oplossing te vinden voor dit meest verbluffende en moeilijke probleem plaats te vinden voor de vestiging van het Assyrische volk, deelt. Lord Hailsham antwoordde namens de regeering. Hij herinnerde er aan, dat na den oorlog, welke de Assyriërs waren in gegaan op aandrang van Rusland, Groot- Britannië hun voor vernietiging had gered door duizenden hunner in vluchtelingen kampen bijeen te brengen ten koste van groote bedragen. Sedert dien heeft Groot- Britannië hen geholpen bij de vestiging in streken, waar zij vóór den oorlog hebben gewoond, en op andere plaatsen. Het was niet mogelijk dat zij zich in een homogene gemeenschap in Europa vestigen. Lord Hailsham ontkende, dat Sir Francis Hum phreys de mandatencommissie te Genève zou hebben verzekerd, dat Groot-Britannië de verantwoordelijkheid zou aanvaarden voor de toekomstige veiligheid en voorspoed der Assyriërs na de experatie der manda ten en het toetreden van Irak tot den Vol kenbond. Hij heeft nimmer eenige verzeke ring gegeven, dat nadat Britannië het man daat zou opgeven, zy de bescherming der minderheden in Irak zou waarborgen. Lord Hailsham verklaarde, dat brj de recente troebelen de Assyri6rs de eerste aanvallen hebben gedaan. De Irakeesche regeering heeft op zich genomen bij te dragen tot de mogelijkheid der wedervestiging van Assy riërs. De regeering is van meening, dat be- behalve de bizondere verantwoordelijkheid der Irakeesche regeering, er ook een zeer groote verantwoordelijkheid blijft rusten op den Volkenbond. EEN HEVIGE BRAND. SPEIJER. (V.D.) Kort na 4 uur vond gisteren in de celluloidfabriek een ontplof fing plaats. Een reusachtige steekvlam sloeg door de ramen van de fabriek over een straat op het fabrieksgebouw in een! op ongeveer 20 M. afstand liggend ander fabrieksgebouw. Een andere steekvlam sloeg door den muur naar het belendende naphta-drooglokaal. Hier geraakten verschillende goederen iil brand, die een nieuwe ontploffing veroor* zaakten, waardoor een deel van den muur en het dak in brand raakten. In de "berei- dingsafdeeling volgde toen een 3e ontplof fing, waarbij een mengketel in de lucht vloog. In deze afdeeling zijn drie arbeiders dood gevonden. Vier andere zijn eveneens om het leven gekomen, doch de lijken kon* den nog niet ontdekt worden. De oorzaak van het ongeval is nog onbe* kend. WEER EEN VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER. MOSKOU (V. D.) Op 8 of 10 December a.s. zal de Russische luchtballon „Ossoa* viachim" voor een vlucht naar de stra tosfeer starten brj Leningrad of brj Slaw- jansk. Aangezien men gedurende de eerste 10.000 meter met groote koude zal hebben tc kampen, zijn bijzondere maatregelen getroffen om ijsvorming op het ballon omhulsel te voorkomen. EEN LYNCH-PARTIJ. NEW-YORK. (V.D.) Te St. Joseph den staat Montana deden 4000 bewoners een aanval op de plaatselijke gevangenis om een 19-jarigen neger, die een blank meisje zou hebben lastig gevallen te lyn chen. Aanvankelijk kon de politie met be hulp van traangas de menigte in bedwang houden, doch na eenige nieuwe aanvallen, wist de menigte de gevangenis binnen te dringen. De neger werd eruit gesleurd en opgehangen. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 29 November, 3 uur. De Amerikaansche effecten- en goede renmarkten gaven gisteren een aarzelen de stemming te zien, ondanks het feit dat de goudprijs voor het eerst in een week weer werd verhoogd. De daaruit voort spruitende teleurstelling kwam hedenmor gen tot uitdrukking in een koersdaling van enkele procenten. De officieele Beurs had echter een vriendelijker voorkomen. De verliezen werden weer ingehaald en ver schillende toonaangevende waarden kwa men hoven het peil van gisteren. Omtrent de oorzaken hiervan liep de meening uit een, ofschoon in verschillende hoeken werd gesproken van aankoopen voor buitenland- sche rekening. Daarbij ging een stimulance uit van een koersstijging tot 165 van de Ned. Fords. Naast de verwachtingen van een kapitaal-terugbetaling in navolging van de Belgische zuster-Mij., werd de di vidend-aankondiging van de Canadeesche Ford gunstig opgenomen. Philips stegen tot boven 240. Aku's liepen ruim 1 op, Unilevers trokken eveneens aan. Konink lijken zetten lager in, doch herstelden zich nadien. Rubberaandeelen hadden een over eenkomstig verloop. Suikerwaarden had den een klein verlies te incasseeren. Ta bakken waren aanvankelijk gedrukt, doch herstelden zich op de verwachting, dat de voorgestelde verhooging der accijns opi sigaren zal worden verminderd van 22^ tot 12 y2 Seheepvaartaandeelen bleven op peil. De Amerikaansche fondsen waren meerendeels lager. Van de Duitsche Obli gaties kon de Youngleening zich na flauw begin herstellen. De Ned. Obligatiemarkt was prijshoudend. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 29 November, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.17*4 Berlijn 59.34 Parijs 9.74Brussel 34.57 Zwitserland 48.14 New-York 1.56%. MARKTBERICHTEN VEILING MIDDELBURG 28 November. Fruitveiling. Peren Bergamotte 28 et., Comtesse de Paris 1427 ct.f Gieser Wilde man 511 ct., winter louwtje 46 ct., pondpeer 46 c., dorothea royal 6 ct, klei- peer 35 ct., alles per K.G.appelen s hondsmuil 58 ct., Jacques Lebel 58 ct., baldwin 59 ct., armgaard 211 ct., tuin- zoet 37 ct., campagne 46 ct., grauw- zoet 49 ct., mispels 59 ct., frangois Borgea 6 ct., frambozenappels 10 ct., ijs- denner klumpke 916 ct., huismanszoet 4 ct., tulpappel 614 ct., roode bakker 56 ct., zoete bellefleur 15 ct., zure idem S 15 ct., campagne zoet 4—7 ct., pippin rib- ston 811 ct., goudreinette 418 ct., rei- nette d'or 25 ct., zoete ribber 411 ct., sterappel 716 ct., Rozendalers 47 ct., Emile d'Heijst 9 ct., tomaten 410 ct., alles per K.G. Zeeuwsche blauwe aardappelen 80—83 ct., blauwe eigenheimers 50 ct., bei de per 25 K.G.honing 44 ct. per pot, VEEMARKT AMSTERDAM. 29 November 1933. Aanvoer296 vette kalveren le kwa liteit 5458 ct., 2e kwaliteit 4452 ct., 3e kwaliteit 3440 ct. per KG. levend ge wicht 14 nuchtere kalveren per stuk 6 9 356 varkens vleeschvarkens van 90110 KG. 4445 ct., zware varkens 43 44 ct., vette varkens 4243 ct. per KG« slachtgewicht. Aangevoerd uit Denemarken 3 wagons geslachte runderen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3