500 300 150 25 MMDE WOENSDAG 39 NOVEMBER TOONZAAL pre prijzen No.282' 71e Jaargang 1933: EENK henken turgsche Stoomvaart Firma F. VAN DF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden. - Eerste blad. Distributie van goedkoop vleesch door de Crisis-Rundvee-Centrale. STADS- EN PR0VINC1EMWS St. Nicolaas-Geschenken? zen, enz. enz. MEENK in :bruike men ns gesloten oeders 28 ct. ges! park 56. aan Stoelen, n matrassen BELLE, Ver at 17. lues op Club- CORVELEIJN, Badhuisstraat onze Tijding- ïebben, wach- anter is Nicolaas- en Zeeuwsche week) van rdam. Bestel- oenewoud 76. zijn van een ook in kleine goedkoop 20RVELEIJN, rstr., M'burg. eren, opname, s. Spreekuren p Rashond- i FILMS vanaf it. Ook andere •ns 2 Alef toe- i BOOGAART, irg-Rotterdam en plaatsen. ASSAGIERS, EN VEE. Midd.l v. Rott. .m.uur v.m.uur 8 I Midd. •m.uur 8 v. Rott. v.m.uur 8 8 8 bekomen i nsport- en Exp. G. VOS, Telel. HOUT, Tel. 282. IDERS, Tel. 153. K, Teler, 101. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ti«d zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland J Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zij" GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VFREENKilNü „DE NEDERI.ANPSL'HE DAGBLADPERS" DE NEDERLANDSCHE PERS OP BEZOEK BIJ DEN REGEERINGS-COMMISSARIS. Met het oog op de distributie van vleesch, verwerkt door de Crisis Rundvee Centrale, welke 4 December een aanvang zal nemen, had de Regeerings-commissaris inzake de 1 beperking van den rundveestapel, de heer L. Biickmann, de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers uitgenoodigd tot een persconferentie ter bespreking van de werkzaamheden der C. R. C. Aan de jour nalisten is een lunch aangeboden in hotel ,De Twee Steden", welke lunch uitsluitend bestond uit gerechten, gemaakt van de vleeschproducten der Crisis Rundvee Cen trale. De gasten. Onder de gasten van de Crisis Rundvee Centrale waren de minister van economi sche zaken, mr, Verschuur, met den secre taris-generaal van zijn departement, mr. dr. van Rhijn, de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mr. dr. Scholtens, de adviseurs van de Crisis Rundvee Centrale, prof. Berger, directeur van den Veterinairen dienst en mr. Lie- taert Peerbolte, directeur-generaal van de volksgezondheid. Voorts waren aanwezig de voorzitter van de C. R. C., ir. Tromp van Holst, de directeur, de heer van Zwanen- I berg met den secretaris, den heer van Deth. I Als tafelpresident fungeerde de regeerings- commissaris Büchmann. In zijn woord van welkom, dat de heer Biickmann bij den aanvang van den maaltijd tot de aanwezi gen richtte, wees hij er op, hoe verzot de Hollanders zijn op het „ja, maarDit wordt bij alles, hetzij goed hetzij kwaad gebruikt en daaraan dankt de Hollander zijn reputatie, dat hij altijd precies weet, wat een ander in een bepaalde omstandig heid had moeten doen. Dit „ja, maar heeft ook rijkelijk geklonken bij de beoor deelingen van de verschillende regeerings- maatregelen inzake steun aan de melkvee houderij en inzake de beperking van den rundveestapel. Ook in de pers heeft bij de bespreking der maatregelen steeds het „ja, maargeklonken. Spr. acht dit in het geheel niet verkeerd, alleen hoopte htj, dat als de journalisten thans met de resul taten van het werk der C. R. C. hebben kennis gemaakt, zij aan hun beschouwin gen ook een „ja, maarzullen vast- knoopen, maar dan een „ja, maar het is toch een voortreffelijk voedsel." Daarna werden de verschillende gerech ten rondgediend. Smakelijke spijzen bereid uit blikken geconserveerd vleesch. Het menu bestond uitHollandsche erw tensoep, Indische rijstschotel, gebraden rundvleesch met andijvie, hutspot, jacht schotel en eenig fruit. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter der Crisis Rundvee Centrale ir. Tromp van Holst. Spr. gaf een korte uiteenzetting van doel en werkwijze der Crisis Rundvee Centrale, waarbij hij een overzicht gaf van de stap pen, welke tot dusverre zijn gedaan de re sultaten welke daardoor tot op heden zijn bereikt en datgene, wat de C. R. C. zich voorstelt, in de naaste en in een verderaf liggende toekomst te zullen moeten ver richten. Een door de C. R. C. ingestelde rundvee telling naar den toestand van den vader- landschen veestapel op 1 Juli 1933, be vestigde den indruk van een zeer sterke toename van den veestapel, vooral gedu rende de jaren liggend tusschen 1930, net jaar waarin de vorige rundveetelling had plaats gehad en 1933. Toename, welke bij gelijkgebleven afzet mogelijkheid van producten op den duur ongetwijfeld geremd had moeten worden, doch, welke onder de bestaande omstan digheden in het tegendeel zou dienen te worden omgezet. Te meer, omdat de onre delijke uitgebreidheid van den veestapel in hare uitwerking naast een zuivelpro- bleem een vleeschproblcem in' het leven rïep, zoodat de maatregelen ter beper king van den veestapel noodwendig dien den te worden toegepast. Deze beperking is echter niet alleen een vraagstuk van onttrekking aan den vee stapel van de overtollige runderen, doch tevens, en in niet minder belangrijke ma te» een vraagstuk van tot waarde brenging van de beschikbaar komende dieren, waar aan zich onherroepelijk vastknoopt, ie noodzakelijkheid van een teeltregeling, door welker toepassing verzekerd wordt, dat het gewenschte evenw'chfc bereikt zijn de, dit niet na langer of korter tijd weder verstoord wordt. De veestapelbeperking, rekening hou dend met een vermindering met 200.001) stuks vee in den loop van een jaar, doet een afslachting van ongeveer 4000 dieren per week noodig zijn. Deze hoeveelheid op de normale binnenlandsche vleesch- markt brengen, is dus onmogelijk. Uit deze overweging vloeit voort, dat het vleesch dezer dieren zijn weg zou be- hooren te vinden buiten de landsgrenzen of wel deze grenzen niet overschrijdend, uitsluitend zou moeten komen in handen van en dienen tot voeding van personen, die als regel geen vleesch van de normale consumptie-vleeschmarkt betrekken, on geacht of het ter beschikking zou zijn in verschen of verduurzaamden toestand. In- tusschen heeft bij het overwegen van de mogelijkheden vooropgestaan, te trachten wegen te vinden die vernietiging van dit voedingsmiddel uitsluiten, doch het als zoodanig tot zijn recht te doen komen. Vernietigd wordt slechts datgene, wat niet voor menschelijke voedingsmiddel ge schikt is, zoodat de toestand van dit standpunt bezien, minder ongunstig is, dan het in Denemarken het geval is. Door de beschikbaarstelling als een heidsproduct op eenheidsbons was beschik baarstelling in verschen staat uitgesloten, al gelden brj de overweging van de be schikbaarstelling in verduurzaamden toe stand ook meerdere andere redenen. Wie van de distributie kunnen profiteeren. Vanaf 4 December zal dit vleesch in blik kunnen worden beschikbaar gesteld voor steuntrekkenden en anderen, die steun ontvangen ingevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steunregeling, dan wel te werk zijn ge steld bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, alsmede diegenen, die ondersteuning genieten ingevolge de be palingen van de Armenwet. Tegen inleve ring van bons, die onder bepaalde voor waarden en regelen worden beschikbaar gesteld, zal tegen betaling van 35 cent een 1 k.g. bus worden afgegeven, waarorj de slagers, rund- zoowel als paardens la gers, voor zoover zjj naar het oordeel der gemeentebesturen, in aanmerking komea, zullen worden ingeschakeld. Gezinnen van 2 personen, zullen recht hebben op 1, en die van meer dan 2 per sonen op 2 bussen per week. Bij het ontwerpen van het stelsel is re kening gehouden met de mogelijKheid, dat bgpaalde gezinnen, welke buiten de voormelde groepen vallen, op voordracht van het bestuur der betreffende gemeente en ter beoordeeling van de C. R. C., in het genot van dit voedingsmiddel worden ge steld. Een deugdelijk product. Daarna sprak de directeur van den ve terinairen dienst, prof. dr. Berger, hoofd inspecteur bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Spreker wees er op, dat behalve de vry- wel algemeene belangstelling die net „rundvleesch in blik" heeft genoten in ver band met hetgeen gesproken en geschre ven is over alles en nog wat, dat er be trekking op had, de vervaardiging van cit „crisis-product" intusschen ook een brj zondere belangstelling genoot uit een zuiver altruïstisch oogpunt, nl. van hen, die ebben te waken voor de Volksgezond heid meer speciaal de belangstelling van den staatsdienst, belast met het toezicht op de vleeschhygiëne in den ruimsten zin. Als Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, aan wien in het bijzonder is op gedragen het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet, wenscht spreker eenige mededeelingen te doen over de waarborgen, die dienen ter verkrijging van een deugdelijk product van deugdelijk „rundvleesch in blik" en van goede kwa liteit. Als Regeerings-adviseur voor hy giënische aangelegheden yoor deze Cen trale, mede in zijn functies van Hoofdin specteur van de Volksgezondheid en Di recteur van het Veeartsenijkundig Staats toezicht, heeft spreker niets dan lof over de medewerking, die hij van de zijde der Crisis-Rundvee-Centrale ontving en nog steeds ondervindt. Mocht besloten worden bussenvleesch te vervaardigen met bestemming voor het buitenland, dan worden met het oog op verschillende daarmede verband houdende omstandigheden, nog extra voorzieningen getroffen krachtens de Veewet, die o.a. ook regelt de keurir.g van voor uitvoer bestemd vleesch (waaronder verduur zaamd vleesch). De minister van Econo mische Zaken heeft reeds in dit opzicht beschikkingen genomen, gebaseerd op de Veewet. reeds, dat het vleesch voor verschillende gerechten zich zeer goed laat gebruiken en ook voor vele andere variteiten in het menu is het bijzonder geëigend. Verzending van St. Nicolaaspostpakketten. Den afzenders van postpakketten wordt aanbevolen le. de pakketten doelmatig en vooral stevig te verpakken. Verpakking in slappe kartonnen doozen of dunne houten kistjes is meestal niet voldoende 2e. de pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en een afschrift daarvan binnen Vergeet geen bezoek aan onze KONINGSWEG 45, VLISSINGEN N.V. P Z.E.M. Mocht het dus eventueel komen tot de zen uitvoer, dan behoeft deze niet ver traagd te worden door het wachten op wettelijke vorzieningen. Alle voorschriften der hygiëne in acht genomen. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, mr. Lietaert Peerbolte, die ver volgens het woord voerde, sprak woorden van lol en hulde tot de leiding van de Crisis Rundvee-Centrale, die alle mede werking heeft verleend om de naleving van de voorschriften betreffende de hy giëne op vleesch in acht te doen nemen. Het zou een kleinigheid geweest zijn m deze tijden van crisis, zoo zeide spreker, dwars door de Vleeschkeuringswet heen te loopen, maar in alle opzichten heeft men er naar gestreefd het product aan de hoogste eischen te doen beantwoorden. Op de vragen of er geen maatregelen genomen konden worden om te voorkomen dat de handel een aanzienlijk deel der voor ondersteuning der boeren bestemde gelden kreeg, werd meegedeeld, dat de boer er zelf schuld van draagt, wanneer de handel betere geldelijke resultaten heeft dan hij. Geen boer is verplicht via den handel te leveren. De koeien kunnen ook recht streeks door den boer gan de Crisis-Rund vee-Centrale geleverd worden. Ook over de kwestie van de dierenmis handeling, welke voorgekomen zou zijn met de koeien, bestemd voor de Crisis Rundvee-Centrale, werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. De heer van Zwanenburg deelde mede, dat er vaak geklaagd is over het onnoo- dig lange vervoer van beesten. De Centra le zou de koeien van Leeuwarden naar Maastricht en van Middelburg naar Gro ningen transporteeren om geslacht te wor den. Nu moet men ook in dit opzicht niet overdrijven. Maar voor alles moet hier de capaciteit van de fabrieken in aanmer king genomen worden. Wanneer men een groot aantal koeien naar een fabriek zendt, met een kleine capaciteit, dan zou den de beesten daar eenige dagen, of zelfs weken moeten wachten. Dit zou natuurlek in hooge mate ongewenscht zijn. Er is veel geschreven over het feit, dat de Centrale hoogdrachtige koeien zou aan nemen. Ook hier hoede men zich voor overdrijving. Spreker heeft een nauwkeu rig onderzoek doen instellen, bij alle fa brieken hoeveel koeien er gekalfd hadden. Per 1000 stuks vee is dit niet eens in een geheel cijfer uit te drukken. En wanneer men dan nog bedenkt, dat op een vee markt het geregeld voorkomt, dat een koe kalft, dan zal men naar spreker ver trouwt, inzien, dat ook hier geen onge- wenschte toestanden bestaan.. Een belangrijk punt, waarover uitvoerig werd gesproken, was de vraag, of men niet in de toekomst voor het gevaar zal komen te staan, dat onze veestapel weliswaar be perkt, maar zóó productief zal zijn, dat het effect van de beperking geheel teniet gedaan zal worden. Alvorens dit verslag te besluiten, mogen wij er op wijzen, dat de spijzen, welke zon der eenige toevoeging bereid werden uit de lilikken met geconserveerd vleesch, zeer smakeljjk waren. Uit het menu blijkt in het pakket te leggen 3e. de adressen bij voorkeur op de pak ketten zelf te schrijven waar dit niet mo gelijk is plakke men de adressen met goe de gom, lijm of stijfsel (in geen geval lak) deugdelijk op de pakketten 4e. de labeladreskaarten voor de binnen landsche pakketten met sterk kruistouw deugdelijk aan de pakketten te bevestigen 5e. den naam en het adres van den af zender duidelijk op de adreskaart te ver melden vermelding tevens op het pakket verdient aanbeveling echter zoodanig, dat geen verwarring kan ontstaan met het adres van den geadresseerde 6e. met de verzending niet te wachten tot 4 of 5 December, doch de pakketten reeds op 1 en 2 December ter post te be zorgen. Kabale und Liebe. Concertgebouw Gisterenavond ging voor een bijna uit verkocht huis bovenstaand „bürgerliches Trauerspiel" van Friedrich von Schiller, den dichter, die ruim 125 jaar geleden het hierboven genoemd treurspel dichtte. We vermelden dit laatste even, om te wijzen op de eigenaardigheid van het slot, dat, goedkoop in zijn vinding, maar geheel in den geest van den tijd der conceptie, een dubbelen moord ten tooneele voert. En toch, ondanks die „drakerigheid" is er van het begin tot het einde der voorstelling door de geheele zaal genoten. Maar het kon eigenlijk ook niet anders, waar prof. Leopold Jessner, de vroegere General-In- tendant der Staatstheaters te Berlijn, een ensemble rond zich had vereenigd, welks leden aan elkaar gewaagd waren. We heb ben gisterenavond dan ook genoten van een vertolking, die wat aankleeding en uit beelding'betreft het ideale nadert. De cos tumes waren in den geest van den tijd, waarin het stuk speelt. Zoowel de eenvou dige „Stadtmusikant" of „Kunstpfeifer" als „Lady Milford, Favoritin des Fürsten", zoowel „Prasident von Walter" als de „Hofmarschal von Kalb" waren in de kleedij van ruim 100 jaar geleden, toen de heeren het hoofd gedekt hadden met een sierlijke pruik met een staartje. De decors waren eenvoudig en rustig voor het oog, zoodat van daaruit een rust uitging, waartegen het meubilair wel wat detoneerde. En nu de uitbeeldingDie was in één woord schitterend, men voelde te vertoeven in het volle leven, zoowel van de burger lijke bevolking als van den „hoogeren stand", waar in dien tijd tenminste zoo'n groot verschil van levensopvatting beerschte, dat in den loop van het spel kon gezegd worden een eed, maar dat is in die kringen d.w.z. die van de burgerlijke Louise iets, waar op vertrouwd kan worden, iets heiligs. En zooals de geest der vertolking was, zoo was de vertolking zel ve ook. We kwamen reeds dadelijk bij het opgaan van het scherm in de sfeer, waarin burgerlijk wantrouwen in de hoogere stan den en moederlijke ijdelheid fel tegenover elkaar stonden in de figuren van den „Stadtpfeifer" en zijn vrouw, twee na tuurlijk gespeelde rollen. Wat kostelijk te genspel kregen we in datzelfde eerste ta fereel van den „Haussekretar des Prasi- denten" en die vertegenwoordigers der juist genoemde menschelijke eigenschap pen. Het tweede bedrijf bracht ons koste lijke tooneeltjes van de deftige belachelijk heid van den dommen Hofmarschal en den persoon van den „Prasident", die, door zich steeds meer in de gunst te willen dringen van den vorst, zichzelf meer en meer in veiligheid wil brengen voor zijn begane misdaad. Daartegen vindt hij echter ster ken weerstand brj zijn zoon, den „major", die liefde zij 't dan ook voor een bur gerlijke jonge dame stelt boven koppe larij, zooals zijn vader hem voorstelt. En hiermee zijn we midden in de verwikke lingen gekomen, die ons kostelijke momen ten van tegenspel te zien geven. Schitte rend van vertolking zijn dan Louise en de „Prasident"; Lady Milfrod, die zich in baar waren aard toont tegenover Ferdinand, den „Major" Wurm, den geslepen, sluwen af gewezen minnaar van Louise en zijn mees ter, de „Prasident". Op de liefde van den „Major" voor de burgerlijke Louise stuit echter alles af en als ten slotte deze laat ste zich schijnbaar gecompromitteerd heeft door den brief aan den „Hofmarschal", voelen we, dat dit leiden moet tot een dramatisch slot, dat ons, moderne men- schen echter niet ten volle bevredigt. Toch werd dit, in al zijn gezochtheid, gewaar deerd door het sublieme spel van de ac teurs. We zouden niet weten, wat we in deze laatste scènes meer zouden moeten waardeeren, het spel van vader Miller, den Stadtpfeifer, diens dochter Louise en den „Major" of de tegenstrevende krachten, uitgaande van het andere drietal Prasi dent, Hofmarschal en Haussekretar. De kleinere rollen der bedienden waren ook zeer goed bezet, maar vooral de „Kammerdiener des Fürsten" was voor treffelijk in het verhaal van de herkomst der edelgesteenten aan de „Favoritin" aangeboden. Im groszen und ganzen hebben wij gis terenavond een schitterenden avond bijge woond, die herhaaldelijk krachtig applaus uitlokte, welke vooral aan het slot tot een staande ovatie werd. We gelooven dan ook, dat we in den geest der aanwezigen spreken als we prof. Jessner en zijn ensemble een hartelijk „tot weerziens" toeroepen. Cursussen voor werkloozen. In verband met het aantal werklooze schilders, dat zich voor het volgen van een schüdercursus heeft aangemeld, zal op Donderdag 30 November, a.s., in de school aan de Rioolstraat deze cursus worden ge- opend. Voorloopig zullen de lessen worden gege ven eiken Donderdag en Vrijdag, 's mor gens van 912 uur. Onder deskundige leiding zal onderricht worden gegeven in het nabootsen van mar mer en hout, letterzetten, decoratief- en re clame schilderen, enz. Adjunct-commies by de directe belastingen Met ingang van 1 Januari a.s. wordt tot adjunct-commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, kantoor Vlis singen, bevorderd M. H. Dekker alhier. Een houten gebouwtje op het sportterrein. Door Burg. en Weth. is de bouw van een houten gebouwtje op het sportterrein, nabij den Kapoentjesweg, waarvan de aanbeste ding 20 November jl. heeft plaats gehad, opgedragen aan de heeren P. Post en J. F. Berting, alhier. Een benoeming. Tot agent van politie in deze gemeente, ingaande 1 December a.s., is benoemd de heer H. P. J. van Nahuijs, wonende te Dreischor. Kinderkoor „Jong Leven". Zaterdag 2 December houdt bovenge noemd kinderkoor haar verloting, waaraan zij tevens een uitvoering verbonden heeft in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Emmastraat. Deze uitvoering heeft plaats onder de nieuwe leiding van mevr. Brand-Bek die voor het eerst met dit kinderkoor op zal treden. Klasse A en B zullen éénstemmige en klasse C tweestem mige liedjes ten beste geven, terwijl tot slot zal worden opgevoerd de operette „Sneeuwwit en Rozerood", in 5 bedrijven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen is alhier binnengekomen het Duitsche tank-stoomschip „Ostsee", komende van Londen met een lading olie. MIDDEl BURG. Centrale Onderlinge Bedryfsverzekering. De Centrale Onderlinge Bedryfsvereeni- ging voor ziekteverzekering hield Maan-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1