500 300 25 MAANDAG 37 NOVEMBER "Gemeentebestuur NO.280 71e Jaargang 1933; lilin: fin f. fill DE VE1DE Ir., Hilstal 5B-G0. Vlissiniei.ltltl. ID. PoslrtheiingGG2B1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTEBLAD STADS- EN PROVINCIEN'EUWS D&BBBLM^N s; b. enkel zondering a: zondering b: m een der ormale «eva! moeder een boven) jon- een nikke- boven 14 a- istes (indien ?Ike „rrr^a" ien boven 14 ïs met mono- mde schoon- uw ervaring geloof toch, onierd is." aam een an aat zou ik de u modernisee ijp Hij krijgt uw zoo graag doos bridge De zoon van een motorfiets geeft u hem i aloum met Duke Eling jonge dochter tift en poeder tis reis naar noodig film de inwonende doos zeep ge familielid Iaat portemonnaie heeft er veel opgestaan en kleur van voor uw hij. terwijl hij ir gaat lem uit en zie auto stappen ar Spanie", den neger en als die ver ..We zijn uit n waarde <'f sch'en een rno igen?" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van-l —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.-, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn QRATiS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden btj verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERI ANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen distributie van gekookt rundvleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengen ter openbare kennis dat op Maandag 4 December 1933 zal worden begonnen met de distributie van ge kookt rundvleesch, aan gezinshoofden dat voor het verkrijgen van dit vleesch In aanmerking komen, steuntrekkenden, personen werkzaam gesteld bij de werkver schaffing en armlastigen dat diaconieën en andere instellingen van weldadigheid, welke ten behoeve van hunne bedeelden, voor de verstrekking van dit vleesch in aanmerking wenschen te komen, zich vóór Donderdag onder opgaaf van het aantal gezinshoofden moeten aanmelden. Aan een gezin bestaande uit 2 personen wordt 1 K.G. en aan een gezin bestaande uit meer dan 3 personen wordt 2 K.G. per week verstrekt. Het vleesch wordt verkrijgbaar gesteld in bussen van 1 K.G. tegen een prijs van 0.35 per K.G. Zjj, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aanmelden van 28 tot en met 30 November a.s. op het bureau voor sociale zaken Stadhuis alhier, van des v.m. 9liy2 en des n.m. van 25% uur. Vlissingen, 27 November 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. REGELINGEN VOOR DE ST. NICOLAAS-PERIODE. In verband met het naderen van s. Nico- laas wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat voor het winkel bedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden winkelsluiting. Van 25 November tot en met 5 December mogen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m., behalve op Zondag 26 November en 3 December. De Winkelsluitingswet kent voor dit tijd vak namelijk geen afwijkingen van de Zon dagssluiting, behalve de gebruikelijke voor melk-, visch- en fruitwinkels (tot 12 uur 's middags) en winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade (gedurende vier achtereenvolgende uren naar keuze tus- schen 9 uur v.m. en 8 uur n.m.) arbeids- en rusttijden. In afwijking van de normale regeling, kan thans gebruik gemaakt worden van de volgende faciliteiten, welke het Werktijden besluit voor Winkels toelaat Voor winkels in het algemeen t In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9y2 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door een persoon bo ven 18 jaar arbeid verricht worden gedu rende 11 uren per dag en 66 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, onder voorwaarde, dat de betrokken arbeider in het tijdvak van drie weken, aanvangende 19 November, in totaal niet langer dan 172 uren arbeid verricht. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8y2 uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zgn (dat is dus niet later dan half 11). Jeugdige personen van 16 jaar of ouder niogen in genoemd tijdvak in alle winkels arbeid verrichten gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 60 uren per week, onder voorwaarde, dat zg in het tgdvak van drie weken, aanvangende 19 November, in to taal niet langer dan 166 uren arbeid ver richten. Personen "beneden den leeftijd van 18 jaar wogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. De vrjje halve dag) mag in het tijdvak van 25 Novefnber tot en met 5. December éénmaal ingehouden worden, zonder dat compensatie behoeft te worden gegeven. Voorts wordt nog eens de aandacht ge vestigd op artikel 9 van het Winkelwerk tijdenbesluit, waarin wordt bepaald, dat de rusttyd van 1 >/2 uur slechts gegeven be hoeft te worden, indien de arbeidstijd van den bediende aanvangt vóór 1 uur n.m. en tevens later dan 6% uur n.m. eindigt. In dien dit niet het geval is, kan met een half uur worden volstaan, hetgeen van belang kan zijn voor de werktijdregeling voor hulpkrachten, die gedurende de periode van groote drukte tgdelijk worden aangenomen en veelal eerst des middags in dienst ko men. Indien na 8y2 uur n.m. arbeid wordt ver richt, moet een verplichte nachtrust van ten minste 9 uren in acht genomen worden. Voor bepaalde branches In winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, mag op 3, 4 en 5 De cember gedurende ten hoogste veertien uren per dag arbeid worden verricht. Men bedenke echter, dat op Zondag 3 December deze winkels slechts gedurende 4 achtereenvolgende uren voor het publiek geopend mogen zijn, tenzij de gemeenteraad met gebruikmaking van artikel 9 der Win kelsluitingswet verruiming mocht hebben toegestaan. Bgzondere administratieve voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderings regelen, kunnen ingevolge artikel 25 van het werktijdenbesluit worden aange geven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een ge schrift, dat door den patroon of den be voegden chef wordt onderteekend en naast de arbeiderslijst wordt gehangen. Inzen ding van nieuwe arbeiderslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van 't zoo juist genoemde voorschrift be hoeft niet aan de Arbeidsinspectie te wor den gezonden. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan De afdeeling Vlissingen van den Nieu wen Nederlandschen Bond van koffiehuis - houders en slijters „Nienebokos" heeft zich tot uwen Raad gewend, met het verzoek, bg verordening de koffiehuisbedrijven ge lijk te stellen voor de personeele belasting met winkels en logementen. Adressen van dezelfde strekking werden ingediend door de afdeeling Vlissingen van den Nederlandschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, door de di rectie van de Stoomvaart Maatschappg Zeeland, exploitante van het café-restau rant Grand Hotel „Britannia" en door de firma Erven A. W. Smits, exploitante van het café-restaurant „Noordzee-Boulevard" en van het café-restaurant „Zeeland", met dien verstande, dat zij eventueel gelijkstel ling verzoeken met gemeubileerde kamers. Adressanten voeren in hunne verzoek schriften aan, dat de wet van 28 Juli j.l. (Stbl. 388), tot wijziging van de wet op de personeele .belasting, voor de gemeentebe sturen de mogelijkheid opent, om de hou ders van koffiehuizen in min of meer be langrijke mate te ontlasten van de zeer hooge aanslagen, welke krachtens deze wet ten aanzien van den grondslag huur waarde aan de koffiehuisbedrijven worden opgelegd. Verder wijzen zij er op, dat de café restaurants dermate van de tijdsomstan digheden te lijden hebben, dat de aanslagen der diverse belastingen nauwelijks uit de opbrengsten van het bedrijf kunnen worden voldaan. Dat deze bedrijven zeer te lijden hebben van de huidige economische toe standen blgkt bovendien uit de resultaten van het in de adressen vermelde, bedrijfs economisch onderzoek. In uwe vergadering van 29 Septembex jl. werden de hierbij overgelegde verzoexc- schriften in onze handen om advies gesteld. Het zal U bekend zrjn, dat vanaf 1931 de personeele belasting met de opcenten, wel ke reeds voordien door de gemeenten op deze belasting konden worden gelegd, door het Rijk ten behoeve van de gemeenten wordt geheven. De wet op de personeele belasting kende vóór de wetswijziging van 28 Juli j.l. twee groepen van perceelen, waarvan de huur waarde voor het bepalen der belasting slechts ten deele in aanmerking wordt ge nomen en wela. de winkels en logemen ten en b. de gemeubeld-verhuurde kamers. Voor de eerstgenoemde wordt de huur waarde slechts voor een derde, voor de laatstgenoemde voor twee derde als belast baar aangemerkt. De gemeenteraad heeft nu de bevoegd heid gekregen, doch is daartoe niet ver plicht, om de koffiehuizen en restaurants gelijk te stellen met de sub a of met de sub b genoemde inrichtingen. Alvorens te kunnen beoordeelen, of het met het oog op de financiën der gemeente mogelijk zou zijn aan het verlangen van adressanten tegemoet te komen, is het noodzakelijk de draagwgdte daarvan na te gaan. Dank zg de door den ontvanger der rijksbelastingen verstrekte gegevens is het ons mogelijk U te kunnen mededeelen, dat het totaal van de aanslagen in de perso neele belasting over 1933 der café-restau ranthouders bedraagt 15.957.56, met m begrip der opcenten. Indien de gemeente gebruik zou maken van hare bevoegdheid om deze inrichtingen gelijk te stellen met de winkels en logementen, zou deze op brengst dalen tot 6.384.87, terwijl de ge lijkstelling met de gemeubileerde kamers de opbrengst der belasting zou terug bren gen tot 10.330.21. De invloed welke het vaststellen van een dergelijke verordening voor de geldmidde len der gemeente zou hebben is zooals uit de gegeven cijfers blijkt, zeer bezwarend te noemen. Bg den tegenwoordigen slechten stand van de financiën onzer gemeente is het niet mogelijk vrijwillig dezen schadepost te schrappen. Niet alleen zouden de overige inwoners door den verzóchten maatregel zooveel zwaarder worden belast, maar bo vendien doet zich thans het geval voor, dat voor het jaar 1934 het aantal opcenten op de personeele belasting weder zal moeten worden verhoogd. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat onder de overige inwoners tal van winkeliers en zakenmenschen zijn, die evenals de café- en restauranthouders, zwaar gebukt gaan onder de gevolgen van de economische crisis. Op hen zou mede moeten worden afgewenteld dat deel der belasting, hetwelk een verlichting van dien druk voor de caféhouders zou brengen. Ofschoon wij niet willen ontkennen, dat de personeele belasting zeer bezwarend is voor de adresseerende personen, kunnen wij onder de gegeven moeilijke omstandig heden geen vrijheid vindèkt U voor te stel len, gunstig op de verzoeken te beschikken, zoodat wij U moeten adviseeren de bedoel de verordening niet in het leven te roepen. Distributie van gekookt rundvleesch. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth. betreffende de distributie van gekookt rundvleesch. Belanghebbenden dienen goede nota te nemen van de tijdstippen, waarop men zich voor de verkrijging van dit rundvleesch ten stadhuize (bureau voor sociale zaken) moet aanmelden. De gelegenheid tot aangifte bestaat tot en met Donderdag 30 November a.s. Vlissingsche Athletiek-Vereeniging „Marathon". Bovenzaal Moeliker. Onder leiding van den voorzitter, den heer D. W. Toussaint, hield deze vereeru- ging Vrijdagavond haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering. In zgn openings woord deelde de voorzitter mede, dat he denavond een belangrijke beslissing geno men zal moeten worden omtrent den naam en het karakter der vereeniging, vermits Marathon, onder den drang der leden, geen zuivere athletiek-vereeniging meer is. Athletiek-beoefening is het eind-resultaat van alle gymnastiek men kan nooit een goed athleet worden, als gymnastiek en aanverwante sport niet met vrucht be oefend zijn, daar een athleet een all-round sportsman behoort te zijn. De oudere leden hebben dit terdege beseft, vandaar dat zij gaarne zagen, dat het jonge geslacht een volledige opleiding krijgt, opdat de junio res het veel verder zullen kunnen brengen dan zij. Mede ter ontlasting van den heer Lap is daarom sinds eenige weken de lei ding van de jeugd-afdeeling opgedragen aan den heer Bakker, die den kinderen hoofdzakelijk gymnastisch onderricht geeft. Nadat de notulen der vorige vergade ring met dank aan den secretaris, den heer J. S. Everaars, waren goedgekeurd, bracht deze zijn jaarverslag uit, waaraan we ont- leenen, dat belangrijke overwinningen op het groene veld of op den weg zoo goed als achterwege zgn gebleven, doordat een goed oefenveld in Vlissingen ontbrak. Dank zij evenwel de medewerking van het gemeen tebestuur mag worden verwacht, dat hier in spoedig verbetering komt door het vol ledig in orde laten maken van net gemeen telijk sportveld aan den Kapoentjesweg. In verband hiermede is men, wat de presta ties van de leden in de komende jaren be treft, in hooge mate optimist, te meer, waar vele leden, ondanks de geschetste moeilijkheid, hun training onder de des kundige leiding van den heer Lap, op in tensieve wgze hebben voortgezet met merk baar resultaat. Immers niet minder dan 4 leden wisten hun vaardigheids-diploma van den Z.A.B. te behalen, hoewel de eischen zeer zwaar zijn, zoodat slechts 6 personen in totaal zulk een diploma verwierven. Ge wezen wordt op het succes van den Boule vard-loop, welke voor het eerst internatio naal was door de deelname van 8 Belgische athleten, terwijl deze loop tevens de eerste internationale athletiek-wedstrrjd was, wel ke ooit in Zeeland is gehouden. Voorts wordt dankbaar gememoreerd de mede werking van autoriteiten, politie, pers, doktoren, den heer J. P. van Bel en vele anderen, alsmede de eere-voorzitter, burge meester C. A. van Woelderen, die de ver eeniging op velerlei wijzen ter zijde stond, en wien dan ook ter gelegenheid van den eersten internationalen Vlissingschen Bou levardloop de hoogste „Marathon-onder scheiding, de eere-medaille in zilver, werd toegekend. De op initiatief van den heer Toussaint opgerichte wandelsport-afdee- ling bleek een groot succes, daar een maand na oprichting twee afstandsmar- schen werden georganiseerd, waaraan door ruim 400 personen werd deelgenomen. De kundige wijze waarop de Vlissingsche Roo- de Kruis-brlgade haar medewerking ver leende, verhoogde het succes van deze mar- schen. Dank wordt gebracht aan den uit stekenden penningmeester, den heer Ter- meulen, die een zeer moeilijke taak heeft, vermits de ongunst der tijden haar scha duw op de vereenigingskas heeft gewor pen. De jeugd-afdeeling verheugt zich in een langzamen, maar zekeren groei. Sinds 1 Oct. wordt zij geleid door den heer Bak ker, die tot dusver tot tevredenheid werk zaam is. In het bestuur zijn eenige vaca tures ontstaan door het bedanken van mej. Bos en het vertrek van den heer Collast, met wie steeds op prettige wijze is samen gewerkt. Met de K.N.A.U., den Z.A.B. en de andere sportvereenigingen worden nog steeds de meest vriendschappelijke betrek kingen onderhouden. Met vertrouwen wordt het eerste lustrum-jaar 1934 tege moet gezien. Vele moeilijkheden zullen nog overwonnen moeten worden, doch onder cu eminei te, krachtige leiding van den heei Toussaint, zal „Marathon" ongetwijfeld tci nog grooteren bloei komen. Op voorstel van den voorzitter wera daarna besloten aan den onder-comman dant der marine, den heer Vrede, langs te- legrafischen weg hartelijk dank te betui gen voor het vele dat deze voor de ver eeniging „Marathon" doet. De vergadering hechtte voorts naar sanctie aan het be stuursbesluit om dit jaar de medaille vaa verdienste toe te kennen aan den secreta ris, den heer Everaars, die een hard werker naar buiten is en den Boulevardloop inter nationaal heeft weten te maken. De voor zitter hoopt, dat de secretaris er in slagen moge het volgend jaar ook Engelsche en Fransche athleten tot deelname te bewe gen en dat de financiën der vereeniging daartoe geen beletsel zullen vormen. De heer Everaars verklaarde de onderschei ding buitengewoon op prijs, te stellen en haar in dank te aanvaarden. Vervolgens deed de secretaris voorlezing van de nieuw geredigeerde statuten en huishoudelijk reglement. Na diverse toe lichtingen door den voorzitter werden deze goedgekeurd, met dank aan den secretaris voor de samenstelling en aan den heer Pa- rent voor het vele typwerk. De voorzitter zegde toe, dat ieder lid zoo spoedig moge lijk een exemplaar zal ontvangen, als zij vermenigvuldigd zullen zgn. De voornaamste wijzigingen zijn, dat de naam van de vereeniging voortaan zal lui den Vlissingsche Sport-Vereeniging „Ma rathon" en dat haar doel zal wezen het bevorderen van de beoefening der athle- tiek, de gymnastiek, het handbalspel en de wandelsport. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. W. Toussaint (bij acclamatie), G. H. Termeulen en J. B. D. Aerssens. Het bestuur werd tot 7 leden uitgebreid door de verkiezing van den heer Parent. Allen namen hun benoeming aan. De voorzitter hoopte met moed op den nieuwen weg voort te gaan tot heil van „Marathon" en vertrouwde daarbij weer den steun te on dervinden, welken hij altijd heeft gehad. Tot afgevaardigden naar de jaarverga deringen van Z.A.B. en K.N.A.U. werden benoemd resp. de heeren Toussaint en Oude naerde en Toussaint en Everaars. Voor de vaststelling van een wedstrijd- programma werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Lap, Parent, Aer sens en Maartense. De heer Lap zeide, dat het terrein over 2 maanden kant en klaai zal zijn waardoor nieuwe wedstrijd-moge lgkheden zullen worden geopend. Als steeds nam het laatste punt van de agenda, de rondvraag, veel Lijd in beslag Uit dit pêle-mêle, waardoor de voorzitlet zich met beleid heen sloeg, zij aangetee- kend dat dvj heer Lap op de verklaring van den heer van Sorge ,dat het veld aan den Ka poentjesweg absoluut ongeschikt is vooi wedstrgd-loopen, antwoordde, dat hij veei Japansch Tooneelspeler. Het Japansche tooneefspel is heel anders dan bij ons: de stukken zijn vaak heel oud, zoodat iedereen ze kent, ze duren dikwijls ontzettend lang. Maar het publiek leeft volop meel In het nieuwe album „Japan" van de firma Dobbelman Nijmegen staan heel veel interessante dingen over het Japansche toonsel. De moeite waard er kennis van te nemen Koop het boek voor F1 - en spaar de plaatjes die U bij de zeep Icrijgt» Bij Lentebloemen, Coco-roso, Lygia, Perla, Karnemelkzeep, enz. U is natuurlijk vast ge bruiker, want U weet: OP GOEDE ZEEP STAAT vertrouwen heeft, dat dit, gezien de hem gedane toezeggingen, goed in orde zal worden gebracht, (sintelbaan). dat een technische commissie werd be noemd bestaande uit de heeren Lap, Oude- naerde, Aerssens Jr. en van Sorge. dat rekening zal worden gehouden met het organiseeren van onderlinge wedstrij den. dat het bestuur het organiseeren van een uitvoering of anderszins in onderzoek heeft, doch dat ernstig gelet moet worden op den financieelen toestand. dat geen bewijzen van lidmaatschap met afstempelings-systeem worden ingevoerd, vermits de contributie-inning in deze moeilijke tijden zoo soepel mogelijk ge schieden moet. dat aan nieuwe leden statuten en huis houdelijk reglement zullen worden ver strekt, doch dat deze slechts een eenvou dig richtsnoer zijn, aangezien discipline van het lichaam in de eerste plaats eiscüt discipline van den geest. dat de vergadering haar dank uitsprak voor de bereidwilligheid van de officials van den Z.A.B., de heeren Smit en Lan- gendijk, wier werk bijzonder op prgs wordt gesteld. dat, gezien de onbillijkheid om den heer Lap iederen Zondag met de wandel-oefe ningen te belasten, als reserve-leider van die afdeeling werd benoemd, de heer Parent. dat de dames afzonderlijk zullen wande len onder leiding van mej. Bartha en dat als reserve zal optreden mej. Tera Ceulen, dat uiterlijk Woensdag vóór Zondag aan den heer Termeulen zal worden opgegeven leider (es), route, uur en plaats van at- marsch enz. van de te houden wandel tochten. Nadat de heer Everaars den voorzitter dank had gebracht voor zgn prettige lei ding en deze had opgewekt nooit een per soon, doch steeds de sport en daarnaast „Marathon" en alle andere vereenigingen voor oogen te houden, sloot de voorzitter deze niet druk en door de dames slecht be zochte vergadermg, waarop iedereen vrij en vrank en tot genoegen zijn meening had kunnen uiten! Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Het concert, dat Woensdag a.s. door on ze „Instiumenlale" in Britannia's kurzaal gegeven zal wo^en, brengt werken van Mozart, Schubert, Saint-Saëns en Johann Strauss Jr, Het lyrische element heeft

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1