500 300 25 en yiaajujuq. q&sjdruenk, eerste blad Natuurlijk geelt II ook Boeken als St Uaas-Cadeau! No. 278 71e Jaargang 1933- VRIJDAG Uitgave: firma f. VAK OE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 8828? 24 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fitsen STADS- EN PR0VINCIE1WÏJWS Boekhandel D'HUIJ, Badhuisstr. 15,Tel.348 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bi) levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi) verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VF.REENKiINO „DE NF.DFR1 ANDSC'HF DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belasting van Warenhuizen en filiaalbedrijven in Duitschland. In Duitschland is reeds geruimen tijd de, ook in andere landen levende gedachte, om de grootbedrijven in detailhandel aan een speciale belasting te onderwerpen, rn toepassing gebracht. Een dergelijke belasting draagt uiter aard steeds een bijzonder karakter. In het algemeen toch tracht men bij het invoe ren van noodzakelijke belastingen, de laat daarvan zooveel mogelijk over de geheele bevolking te verspreiden. Wordt echter een druk gelegd op een bepaald deel van de bevolking, dan moet meest naar bijbedoelingen gezocht wor den. Niet alleen de gedachte, om de schat kist van middelen te voorzien, leeft dan. doch men streeft bovendien naar het be reiken van bepaalde economische doel einden. By een belasting van warenhuizen en filiaalbedrijven is de opzet al zeer door zichtig. Men wil deze grootbedrijven in hun ontwikkeling eenigermate knotten, en daartegenover den zelfstandigen midden stand eenige lucht verschaffen. Dat, toen de nationaal-socialisten aan bet bewind kwamen, deze politiek onver minderd voortgezet zou worden, behoeft geen betoog. Reeds direct nadat Hitier aan het bewind was gekomen, kon men m de pers lezen, dat overwogen werd, om de omzetbelasting van 2 op 5 te brengen voor de zaken, wier omzet de 400.000 R.M. te boven ging. Dit heeft echter niet plaats gehad. In de verordening, die de Rijksregeering op 15 Juli j.l. heeft uitgevaardigd werd uit drukkelijk gezegd, dat hiertoe niet zou worden overgegaan. Wel werd in diezelfde verordening vast gelegd, dat de landen en gemeenten, die reeds een warenhuisbelasting hadden, ge rechtigd waren het percentage daarvan te verdubbelen, en dat alle landen de be voegdheid hadden, om een warenhuisbe lasting in te voeren of aan hun gemeen ten toestemming dan wel opdracht te ver- leenen tot het invoeren van een dergelijke belasting. De regeeringen der landen zijn echter niet volkomen vrij in de wijze, waarop zij de warenhuisbelasting wenschen te rege len. In de eerste plaats moet de heffing van die belasting volgens dezelfde prin cipes plaats hebben als waarop in het be trokken land de bedrijfsbelasting geheven wordt. Die bedrijfsbelasting wordt in Duitsch land in het eene land geheven naar de hoogte van de winst, in het andere naar de grootte van het kapitaal en in een der de naar de hoogte van het loonbedrag. Wordt dus in een bepaald land de be drijfsbelasting b.v. geheven naar de hoog te van het loonbedrag, dan moet ook de warenhuisbelasting daarnaar geheven worden. En in de tweede plaats zijn de landen niet geheel vrij in het vast stellen van de hoogte der belasting. Die behoeft in elk geval de goedkeuring van den Rijksminis ter van Financiën. De loop der dingen is in Duitschland tenslotte zoo geweest, dat de landen in drie groepen zijn te verdeelen. De eerste groep bestaat uit die, welk9 zelf een warenhuisbelasting hebben in gevoerd de tweede groep wordt gevormd door de landen, die hun gemeenten daar toe opdracht hebben gegeven, terwijl de laatste groep bestaat uit die landen, wel ke een dergelijke belasting niet kennen, hetgeen echter volstrekt nog niet wil zeg gen, dat de fiscus aldaar de warenhuizen en filiaalbedrijven ongemoeid laat. Een voorbeeld van een land, dat zelf eon warenhuisbelasting heeft ingevoerd is Saksen. De belasting is aldaar ingevoerd niet terugwerkende kracht vanaf 1 April 1933. Zij houdt in, dat de bedrijfsbelasting voor warenhuizen verdubbeld wordt, ter wijl voor warenhuizen, die in een Saksi sche gemeente één of meer zaken hebben, zonder dat de bedrijfsleiding in een Sak sische gemeente gevestigd is, de bedrijfs belasting met 2|5 verhoogd wordt. Verder is het begrip „warenhuis" om schreven, en wel in zeer ruimen zin. Deze belastingwet verstaat er onder elk bedrijl, dat in het afgeloopen bedrijfsjaar een omzet had van 200.000 R.M. of meer, ©u dat detailhandel drijft in goederen, fce- hoorende tot meer dan één der, met name in de wet genoemde groepen van goede ren. De warenhuisbelasting mag in Saksen op geen enkele wtjze, hetzij openlijk, het zij gecamoufleerd, noch op den leveran-, cier, noch op den afnemer van het waren huis afgewenteld worden. Een voorbeeld van een land, dat zijn gemeenten verplicht heeft, een warenhuis belasting in te voeren, is Beieren. Die ver plichting is opgelegd bij de nieuwe wet op de gemeente belastingen. De warenhuis- belasting bedraagt aldaar achtmaal de bestaande bedrijfsbelasting. In verschillende Beiersche gemeenten bestond reeds een warenhuisbelasting. De ze bedroeg echter hoogstens viermaal de bedrijfsbelasting, zoodat een niet onbelang rijke verzwaring van lasten heeft plaats gehad. Bovendien wordt de belasting thans niet beperkt tot het warenhuis in engeren zin, doch uitgebreid tot zaken, die gebaseerd zijn op eenheidsprijzen, lage prijzen en goedkoope prijzen. Dit laatste zijn uiter aard speciale Duitsche benamingen, waar voor een gelijkwaardige Hollandsche uit drukking moeilijk te vinden is. De belasting op de filiaalbedrijven moet in de Beiersche gemeenten 150 van de bedrijfsbelasting bedragen, doch dit per centage kan door de gemeenten tot 300 verhoogd worden. Bovendien vallen onder deze belastingen voortaan de verzekerings maatschappijen en «de bank- en crediet ondernemingen. t Een voorbeeld van een land, dat geen gebruik heeft willen maken van de ver leende machtiging, om een warenhuisbe- lasting in te voeren, is Pruisen. Uit drukkelijk is dit door de Pruisische regee ring verklaard. Daarentegen kent Pruisea een z.g. belasting op de filialen van wa renhuizen, waarvan de uitvoering is gere geld op 27 Juli van dit jaar. De Pruisische gemeenten waren reeds vóór dien tijd gerechtigd een filiaalbelas ting (hetgeen dus niet hetzelfde is als een filiaalbedrrjfsbelasting) te heffen, doch zoo zij daartoe overgingen, moesten zij erbtj betrekken alle goederenhandels onderne mingen, verzekeringsmaatschappijen en banken. Deze gelijkstelling van alle soorten fili alen is in principe reeds op 18 Maart van dit jaar opgeheven. Toen is bepaald, dat voor de filialen van warenhuizen, een- heidsprijswinkels en lage-prijs-winkels het percentage door bedrijfsbelasting met 1|5 gedeelte verhoogd kon worden, zonder dat daarvoor een speciaal besluit der gemeen te noodig was. De uitvoering hiervan Is geregeld bij de verordenig van 27 Juli 1933. Alle goederen zijn verdeeld in vier groe pen. Tot de eerste groep behooren in hoofdzaak levensmiddelen, genotmiddelen en allerlei artikelen voor de verzorging van het lichaamtot de tweede manufac turen, meubelen, etc.tot de derde ijzer en staaiwaren, keukengereedschap, etc. ea tot de laatste groep meer de luxe-artike len, gouden en zilveren voorwerpen, mu ziekinstrumenten, boeken, enz. Onder een „warenhuis", eenheidsprijs winkel, lage-prijs-winkel" verstaat deze Pruisische verordening nu een bedrijf, dat handel drijft in goederen, die tot meer dan één van de vier bovengenoemde groepen behooren, en waarvan de jaarlijksche om zet, vastgesteld volgens de principes der Rijksomzet-belasting, meer dan 400.000 R. M. bedraagt. Uitdrukkelijk wordt erbij vermeld, dat ook die zaak als een „filiaal van een wa renhuis, eenheidsprijs-winkel, lage-prijs- winkel opgevat wordt, welke zelf slechts goederen tot één groep behoorende ver handelt, doch waarvan het bedrijf als ge heel genomen goederen tot meer dan één groep behoorende verkoopt. Bovendien wordt als een dergelijk filiaal die zaak beschouwd, welke de goederen grootendeels van een andere warenhuison derneming of van een door die andere on derneming aangewezen instelling betrekt. Tegelijk, wanneer de aanslag in de be drijfsbelasting plaats heeft, zal beslist wor den, of het percentage daarvan verhoogd zal worden als speciale filiaalbelasting voor warenhuizen, eenheidsprijswinkels en lage- prijs-winkels. In het algemeen kan nog opgemerkt, dat al deze regelingen slechts gelden voor het loopende jaar, zoodat veranderingen op korten termijn natuurlijk steeds mogelijk zijn, al maakt de politieke constellatie m Duitschland dit op het moment piet zeer waarschijnlijk. Per doos van 3 stuks voor het St. Nicolaas-feest is ongetwijfeld onze luxe doos, met drie stukken Palmolive zeep. De aantrekkelijke, zachtgroene feesiverpak- king is het symbool van de natuurlijke kleur der olijfolie, die in zoo ruime mate verwerkt wordt in onze zeep. Kleurstoffen of dierlijke vetten worden niet gebruikt; daardoor is Palmolive zeep zoo goed! Pak bij Uw surprises óók zoo'n aardige luxe doos Palmolive zeep. Geen nuttiger geschenk voor jong en oud! ALMQLIVE De zomertijd. Als de regeering uitvoering geeft aan de motie-Van der Waerden inzake den zomer tijd, dan zal in de wintermaanden de klok 20 minuten achteruit worden gezet en in de zomermaanden 40 minuten vooruit. De uitersten worden dan in den zomer 8.54 en in den winter 3.25 ondergang en opkomst in den zomer 4.19 en in den winter 7.53. Oranje en de Godsdienst. Voor de afdeeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond sprak giste renavond in het Militair Tehuis de heer Bizza van Aagtekerke met het onderwerp „Oranje en de Godsdienst". Het is interessant de verhoudingen van Oranje en den godsdienst, voor Christenen van hooge waarde, eens na te gaan. Daar ook de verschillende leden van het ge slacht Nassau-Oranje kinderen waren van hun tijd, is die verhouding niet altijd ge lijk. In de bangste oogenblikken van ons vaderland blijkt echter niet alleen de trouw van Oranje, maar ook him geloof en het verstaan van hun roeping. Sterk komt dit uit bij Prins Willem I en den stadhou der-koning Willem m. Bij geen enkel lid vinden we afkeer van den godsdienst. Den Bijbel kennen ze allen. Het gebed van de vrome stammoeder, Juliana van Stolberg, „dat God de nakomelingen van het huis Nassau-Oranje nooit zóó diep zou willen laten zinken dat zij het eeuwige zouden prijs geven", is verhoord geworden. Ook Koningin Wilhelmina schaamt zich het Evangelie van Christus niet, wat on der meer bleek uit haar woorden in 1910 te Parijs bij het standbeeld van Gaspard de Coligny. En de opvoeding die zij haar doch ter Juliana gegeven heeft, doet verwachten dat deze de voetstappen van haar moeder zal drukken. Voor wie het wil verstaan leert de ge schiedenis, dat God Oranje aan Nederland heeft geschonken. Sprekers rede werd onderbroken door het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. De vergadering werd bij ongesteldheid van de presidente door mevr. Schmidt op de gebruikelijke wijze geopend en na den spreker dank gebracht te hebben voor zijn leerzame lezing, door den heer Bizza, na het zingen van Gezang 72 2 met dank zegging geëindigd. Speciaal zal men zich met klem aanslui ten by het bestuursvoorstel om de afge vaardigden van ver afgelegen afdeelingen niet meer dan 4 reisgeld te laten betalen en het overige uit de algemeene kas bij te passen. De vergadering was voorafgegaan door een iipleeswedstrijd en na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Bakkers-vakonderwijs in Zeeland. De eindles der cursussen voor bakkers- vakonderwijs en de uitreiking der diplo ma's had plaats te Middelburg op 22 No vember en te Goes op 23 November. Het diploma ontvingen te Middelburg de heeren J. van der Ameele, Jac. Suur- mond en P. J. Arendse te Oost- en West- Souburg J. M. Buijze, L. J. Bodbijl en W. Graafhuis te Middelburg L. van Keulen te Koudekerke A. D. Krijger te Vlissin gen Jac. Sinke te Veere Corn. Francke te Oostkapelle en P. C. Dronkers te Se- rooskerke. Te Goes de heeren A. Geleedst, P. Mur- re, Joh. Potter en A. Vleugel te Goes C. A. Goetheer te Wolfaartsdijk Mar. J. de Jonge te Ellewoutsdijk P. C. Kole te Ier- seke J. Mange te Schore J. A. Priemus te Kortgene J. C. de Priester te Kam- OOST- EN WEST-SOUBURG. Vergadering landbouw-vereeniging. Gisterenavond hield in café „Dorpszicht" de landbouwvereeniging te Oost- en West- Souburg een algemeene vergadering. Na opening met een welkomstgroet door den heer J. Kodde, voorzitter der vereeniging, werden de notulen der voorgaande verga dering goedgekeurd. Bij de mededeelingen werd o.m. gesproken over de poot-aardap pelbewaarplaats, waarvan de resultaten be vredigend waren. Opgemerkt werd door den secretaris, dat volgens reglement de leden, die zich indertijd opgegeven hebben voor een zeker kwatum, voor dit kwantum ook moeten betalen of zij het in bewaring geven of niet, zulks naar aanleiding van de mogelijkheid dat dezen winter minder poot- aarappels zouden worden afgegeven dan voorgaande jaren, waar op het oogenblik nog niets met zekerheid van gezegd kan worden. Bij de bespreking der agenda van de algemeene vergadering der Z.L.M. te Goes, werd o.a. medegedeeld, dat tengevol- de van de crisis de contributie met 25 verlaagd zal worden, terwijl nog eenige crisisverlagingen zullen worden voorge steld. Nadat nog eenige vragen gedaan en beantwoord werden, werd de vergadering gesloten. Wij hebben een groote keuze op elk gebied van lectuur. MIDDELBURG. Siechthoorenden* In de gisterenavond gehouden bijeen komst van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van siechthoorenden, deelde de presidente, mevrouw Troll Hoek, mede, dat het plan bestaat in den loop van Maart een bazar te houden tot stijving van de kas der vereeniging en dat het bestuur hoopt in de December-bijeen- komst een strijkje te kunnen engageeren en in Januari een sprekbeurt over het Ver keer te doen houden. De vergadering besloot naar de alge meene vergadering te Amsterdam op 9 December een afgevaardigde te zenden en benoemde als zoodanig mevrouw Troll en tot haar plaatsvervanger den heer W. F. van der Hofstede perland W. Schrier te ColijnsplaatP. Smallegange te Biezelinge en P. Steketee te Nieuwdorp. Het bestuur deelde mede, dat voor de cursussen, welke in Januari a.s. aanvan gen nog enkele deelnemers kunnen worden ingeschreven, mits aangifte daarvoor ten spoedigste plaats heeft. De nieuwe weg MiddelburgWestkapelle. Donderdag 30 November zal de weg Mid delburgWestkapelle in tegenwoordigheid van Ged. Staten, de gemeentebesturen en verdere genoodigden door den Commissaris der Koningin te 2 uur worden geopend. Met autobussen worden de autoriteiten in de Abdij te Middelburg afgehaald en naar den Koudekerkscheweg gereden, waar deze is afgesloten door een lint. De opening, het doorknippen van het lint, zal door den Commissaris met een toe spraak worden verricht. Na de opening wordt tot aan de verbinding over den oude a weg gewandeld, waarna weder in de auto bussen wordt plaats genomen en naar Westkapelle wordt gereden. Een auto-botsing. Hedenmorgen reden op den Nieuwland- schen weg nabij de begraafplaats te Mid delburg een vrachtauto uit Nieuwdorp en een Ford personen-auto uit St. Laurens, beiden met een snelheid van ongeveer 40 K.M. in de richting Nieuwland. Van den vrachtauto waaide epn deksel ai. Daarom gaf de bestuurder het sein aan zijn achter rijder dat hy zou stoppen. De bestuurder van dezen auto zag dit sein niet en de auto reed dus met onverminderde snelheid door en reed op den vrachtauto in. Deze werd beschadigd. De bestuurder van den Ford auto en een naast hem zittend persoon kwamen met den schrik vrjj. Van een rywiel gevallen. Door de gladheid van den weg slipte op den Nieuwen Vlissingscheweg een rijwiel en kwam tegen een voorbijrijdenden auto te recht. De fietser kwam te vallen en bezeer de zich aan het hoofd, gelukkig niet ern stig, zoodat een en ander nog bijzonder goed afliep. BIGGEKERKE. Een herdenkingsdienst. Donderdagavond werd te Biggekerke het feit herdacht dat voor 350 jaar de eerste predikant, ds. Joannes van Aechen, aan de Hervormde gemeente werd verbonden. In de consistorie waren velen samenge komen, terwijl ook de burgemeester aan wezig was. Na gebed, gezang en voorlezing van Joh. 1, hield ds. G. W. Korevaar een rede, waarin hij een historisch overzicht gaf van de totstandkoming der gemeente, zooals dit uit de oude kerkelijke archieven blijkt en waaruit vele gegevens door wijlen den heer K. Wielemaker zijn verzameld in zijn boekje over de burgerlijke en kerkelijke geschiedenis der gemeente. Een bijzondere figuur na den beelden storm in 1566 was de laatste pastoor Ber nard Donner, die zich bij de Gereformeerde gemeente van Middelburg had aangesloten en in een schuur predikte, totdat hij zich openlijk afscheidde van de Roomsche Kerk, wat hem zyn vrijheid kostte. Tegen den zin van het stadsbestuur van Middelburg ge vangen genomen, werd zijn invrijheidsstel- ling bevolen, waarna hy voortging met de prediking in de kerk te Biggekerke. Na dat hij later uit de kerk werd gezet, pre dikte hy op het kerkhof. Als balling is hij gestorven,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1