500 300 150 25 SR DONDERDAG 23 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 277 71e Jaargang 1933 olade 3-5 ct. 15 ct. 115 ct. 20 ct 20 ct. 15 ct. ulaas .16 ct 22 ct elburgscbe v. Stoomvaart Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ONEERLIJKHEID EEN VOLKSONDEUGD. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MAANDAG - PRESTO DAG! etten i 54 ct. TERS 20 ct, TEN 15 CL 12^ct 15 ct. ,TING clamewerk noodig St. Nicolaas- of Vraagt dan eens D, Eedestraat 18. k nog even de aan- |lub- en privaatles- ts en a.s. étaleurs. 3nze SINGER 66 K or de wet wordt en namaak? Vert. straat 10 boven. ;e HEEREN COS- engewoon groote o goed als nieuw. ,t 11, Vlissingen. nde maakt bekend, atates Frites-zaak Verkrijgbaar Pa- 5 cent af. Voorts Mosselen in 't zuur, "iccalilly, Limona- tcolade, Koffie en anbevelend, A. W. NCK, Pluimstr. 12. de Luxe a.s. Vrij- verpen, ƒ1.75 re- kele reis. Garage FRAASSEN, Paul Tel. 355. kinderen muziek T beproefde lei- begint begin Dec. e cursussen voor deren. Zelf muzi- ogste genot. Nu is 'den P. C. OOR- weg O. 76 Mej. B. Ewoudstr. 23. ERS, Nieuwstr. 91. elburg- Rotterdam legen plaatsen. Iv. Midd. fv m uur 8 8 8 v. Rott. iv.m. uur 8 8 te bekomen .Transport- en Exp ven G VOS, relet 18 'ERHOUT. Tel 282. SANDERS, Tel. 153. HEK, Telef. 101. VLISSINGSCHE COURANT ABU. MENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk t3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongiukken voor gulden bi] levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bit verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen fjtsen Oneerlijkheid la een ergerlijke ondeugd. Behalve een zonde tegen God en het gewe ten is het een maatschappelijk kwaad. Oneerlijkheid is een struikelblok, opgewor pen in het maatschappelijk pad des levens eTheel wat ongelukken veroorzakende. Als er veel van zulke struikelblokken liggen, dan wordt het maatschappelijk verkeer eigenlijk geheel onmogelük gemaakt en volgt de chaos. We gelooven, dat de oneer lijkheid groeit en meer en meer verbreid wordt. Dat komt misschien van de crisis maar ook door de wilsslapte van den mo dernen mensch en door de geestelijke ont reddering. Hoe gemakkelijk wordt er in onze dagen niet omgesprongen met het bezit van an deren. Eerlijkheid wordt schaarsch. Als jnen iets is kwijt geraakt, hetwelk van waarde is, dan tracht men zich zoo gauw mogelijk te verzoenen met de gedachte, dat men het verloren bezit nimmer meer zal terugzien. De „eerlijke vinder" wordt een rara avis. Dat oneerlijkheid een volksondeugd dreigt te worden, bewees een recente ge beurtenis in Amsterdam. Een of andere longen had op een kantoor een biljet van 1000 gulden gewisseld en toen hij weer buiten kwam, was hem door een windvlaag heel het bundeltje bankjes van tien en van vijf en twintig uit de handen gerukt 70 biljetten in totaal. Het gebeurde op het drukke Rokin. Overal grepen grage handen naar de dwarrelende biljetten en de jongen zag met zijn angstige oogen, hoe die inder daad aan alle kanten werden opgevangen, maarniet één, niet één biljetje werd aan den verliezer teruggebracht. De heb zucht scheen gevaren in al die menschen, die daar toevallig liepen en zich met hun buit slinks verwijderden in de straatjes en pteegjes van oud-Amsterdam. Zoo iets is toch verschrikkelijk. Dat er niet één rechtvaardige was onder die toe vallige groep passanten. Niet één, die er aan dacht om het geld terug te geveu, eenvoudig, omdat het hem niet toekwam. Niet één, die daartoe ook maar bewogen kon worden door de gedachte, dat het mis schien óók maar een arme drommel was, die door het verües van dat geld, direct of indirect te lijden zou krijgen. Niet één ook, die zich van zijn slechte daad liet weerhou den uit vrees voor straf. De mogelijkheid, dat daders waren herkend, bestond toch, maar dat risico werd „genomen" mét hét gestolen bankpapier. We oordeelen hard over de menschen, die als dieven worden gevangen en veroor deeld, doch hoeveel menschen blijven slechts daarom uit de cel, omdat ze geen gelegen heid kregen om zich met het goed van an deren te verrijken, of omdat hun misdaad piet achterhaald kon worden Is het wonder, waar zulke slechte geest een groot deel des volks schijnt te bezielen, dat de hedendaagsche handel als lamgesla gen ligt en de menschheid zich maar niet uit de crisis kan verheffen Het onder linge vertrouwen is te zeer geschoktde eene mensch kan den ander niet meer ver trouwen. De nood kan zeker tot zulke din gen bijdragen, maar het is niet de nood alleen, welke hier schuld heeft. Zouden die passanten op het Amsterdamsche Rokin, die naar de verloren dwarrelende bankpa- piertjes grepen, nu toevallig allemaal werk- loozen of andere crisis-slachtoffers zijn ge weest Neen, de menschelijke moraliteit is ge deukt door de makkelijke wijze, waarop in na-oorlogsche jaren veel geld werd ver diend en verbrast en door de lichtvaardige wijze, waarop óók veel aanzienlijken iedereen zich van zijn verplichtingen scheen te kunnen ontdoen in den tijd, toen de conjunctuur terugliep. Waar zelfs re geeringen gingen knoeien met haar munt en de menschen dupeerden, aan welke ze geld schuldig waren, daar kan het haast niet anders, of ook hij de eenvoudigen van geest gingen de begrippen omtrent het mijn en dijn zich radicaal wijzigen. Maar nooit meer zal een gezonde maat schappij kunnen worden herbouwd, zonder dat opnieuw hechte grondslagen zijn ge legd van eerlijkheid en trouw. Van hoog naar laag moeten voorbeelden worden ge geven van nauwgezette opvattingen van eerlijkheid, van het ontzien van eens ver worven rechten en van stipte uitvoering van aangegane verplichtingen. Oneerlijkheid, onbetamelijkheid in den handel, mogen we niet dulden, van nie mand en nergens. Ze moet worden ontmas kerd en bestraft, anders zullen we de maatschappij niet beter maken. Economisch niet en ook niet moreel. De kroonprins van Zweden. Met het K.L.M.-vliegtuig van den dienst AmsterdamRotterdamHaamstede Vlissingen zijn hier hedenmiddag 3 Zweed- sche vlieg-officieren geland. Deze officieren zullen tegenwoordig zijn bij de aankomst van den kroonprins van Zweden, die heden met gevolg met de mailboot „Mecklenburg" hier uit Engeland zal aankomen. Dit gezelschap zal per mailtrein de reis naar Amsterdam voortzetten. Van Amsterdam wordt van het vliegveld Schiphol naar Zweden gevlogen. Ver. tot Bev, der Belangen van S. H. Gisterenavond had in de bovenzaal van het café Vermeesch een gezellige bijeen komst plaats van bovengenoemde vereeni- ging. Nadat door de voorzitster, mej. Kamp. de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom was geopend, werd door den heer J. Frank uit Middleburg een voor dracht-avond gegeven, die bij allen zeer in den smaak viel. Daarna werd er een gezel lig thee-uurtje gehouden. Christ. Kantoor- en Handelsbedienden. Gisterenavond hield de afdeeling Vlis singen van de Ned. Vereen, van Christ Kantoor- en Handelsbedienden haar jaar- lijksche propaganda- en feestvergadering in het Militair Tehuis. De voorzitter, de heer Ph. J. Woltering, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette daarna alle aanwezige da mes en heeren welkom. De secretaris, de heer W. Schmidt, gaf een kort jaaroverzicht, waaruit bleek, dat het aantal leden 59 bedroeg, en in het af- geloopen jaar veel vruchtbaar werk door de afdeeling werd verricht. Spreker wijdde een woord aan de werklooze leden, die door de crisis getroffen worden. De heer H. J. Vermeulen, lid van het hoofdbestuur, sprak over „Om de vrijheid van den arbeidenden stand". Spreker wees op de huidige moeilijke trjden, zóó moeilijk als we voor eenige jaren niet hadden kun nen denken. Vooral ook de kantoor- en handelsbedienden hebben veel van de cri sis te lijden. Er is veel in dezen tjjd dat naar beneden trekt en het valt soms moei lijk de Christ, sociale beginselen juist te zien. Spreker denkt in verband met zijn onderwerp aan den grooten Christen-de mocraat, ook in Vlissingen zoo goed be kend, wijlen minister A. S. Talma, die steeds den nadruk heeft gelegd op het principieele optreden der Christ, sociale beweging en geijverd heeft voor de vrij heid van den arbeidenden stand. In den loop der jaren heeft de Christ, vakbewe ging strijd moeten voeren naar verschil lende fronten tegen het liberalisme en socialisme. Al blijft de strijd in den loop der jaren dezelfde, de verschijningsvormen van onze tegenstanders veranderen, wat spreker nader uiteenzette. Onze tijd kenmerkt zich hierdoor dat groote groepen van ons volk ontevreden zijn. Vooral onze jonge menschen worste len met vele problemen, doordat hun pers pectief voor de toekomst zoo donker is. Vandaar dat velen getrokken worden door de verlokkende leuzen van het fascis me, dat zegt dat men het veel beter zal doen. Men ziet dan naar Italië en Duitsch land, maar men vergeet, dat hier de toe standen, Gode zij dank, zooveel beter zjjn. Spreker zette de gevaren van het nat.- socialisme uiteen, er op wijzende dat dit geen rekening houdt met Gods ordinan tiën op staatkundig en maatschappelijk terrein. De komende tijd zal veel van ons ver gen en spreker wekte op getrouw te zijn in het hoog houden en propageeren van de Christ, sociale beginselen. Hierna werd een mooi tableau vertoond „Het lied van den arbeid op het kantoor". Felicitaties werden uitgebracht door de zustervereeniging te Middelburg en den Christ. Besturenbond alhier. De avond werd verder afgewisseld door zang, voordracht en een improvisatie wedstrijd, waarna de heer .Vermeulen met dankzegging eindigde. C. K. W. O. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie zal de volgende week Woens dag in de Nieuwe Kerk de film vertoond worden „Nathan de Wijze". Deze film geprolongeerd door de Christelijke film corporatie „Excelsior" te Rotterdam speelt in Palestina in den tijd der Kruis tochten. Met een weergaloozen rijkdom van ge dachten en verheven menschelijkheid wordt hier getoond de kamp van het Avondland met het Morgenland om het bezit van het, door Gottfried van Bouillon, veroverde Jerusalem, welks muren sultan Saladyn, eindelijk, na een verwoeden strijd van tien tallen jaren, met zijn belegeringsmachines en zijn tallooze scharen fanatieke Sarace- nen, bestormt. Reeds worden de bruggen der belege ringstorens nedergelaten, de muren zwich ten voor het geweld der zware storm rammen. De Ridders van de Tempeliersorde, over weldigd door de overmacht, worden in ke tenen weggevoerd. Over Jerusalem triumfeert de Islam. Saladyn kent geen genade en meedoo- genloos zijn de gestelde voorwaarden tot de overgave van de stad. De Christen- strijders, mannen, vrouwen en kinderen, vervallen tot slavernij, wanneer zij niet in staat zijn groote sommen gouds, als los geld voor hun vrijheid, te betalen. De ridders van de Tempeliersorde zijn echter onherroepelijk ten doode gedoemd. De Grootmeester der Tempelieren werpt zijn gepantserde handschoen op het sma delijk verdrag en verlaat het legerkamp van Saladyn, hopend op een opnieuw ont branden van den strijd. Het verdrag wordt echter onderteekend. Saladyn slaat vanuit zijn observatiepost de uittocht der Christelijke strijders gade. De armen worden zwaar geboeid ter sla venmarkt gedreven. Daar trekt zulk een slavenkoppel voor hij het huis van den rijken jood, Nathan. Een meisje van engelachtige schoonheid is juist bezig, water te scheppen. Het is Recha, door Nathan als eigen dochter, tot voorbeeld van ware menschenliefde, grootgebracht. Het schouwspel van jammer en ellende der Christenen ontroert haar en op haar verzoek koopt Nathan met zijn goud de arme Christenen vrij. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een paar opnamen van de huwelijksvol trekking te Bloemendaal van dr. Gejus van der Meulen, den keeper van het Ned. elftal. Tentoonstelling van artistieke bloem- sierkunst in het Amstel-hotel te Amster dam. Het Duitsche stoomschip „Egeria" loopt de Rotterdamsche haven binnen met één doode en één zwaargewonde van het Duitsche motorschip „Kreus-See", dat 15 mijl van het Borcum-licht, op de Noordzee is vergaan. Tien man kwamen hierbij om het leven. Ballet-repetitie voor de a.s. uitvoering van „Julius Caesar" van Handel te Amsterdam. Te Slagharen kiekten wij dezer dagen een schaap met 3 lammeren, die zich in een uitstekende gezondheid mo gen verheugen. Aanvaring tusschen een IJmuider logger en de „Irene" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Gezonken zeilklip- per in den Hollandschen IJssel onder Haastrecht. De in aanbouw zijinde ten nishallen aan de ApoUolaan te Amsterdam. Haagsche gemeenteraadsleden bezoeken verschillende werverschaffingen in de na bijheid der stad. De nieuwe gashouder te Hilversum, Paard op hol* Hedenmiddag omstreeks half een Is een voor een Walcherschen tweewielswagen gespannen paard in de Vlamingstraat op hol geslagen. De wagen kwam terecht in de spiegelruit van de fruitzaak van den heer Wouters in het Korte Groenewoud. Deze ruit werd geheel vernield. Het paard rende door over den Steenen heer tot op den hoek van het post- en tele graafkantoor en de Hendrikstraat en werd daar tot stilstand gebracht, omdat de wa gen achter een der boomen terecht kwam. Het lemoen van den wagen was gedeel telijk gebroken. Kalender Marine Sanatoriumfonds. Het Marine Saraatoriumfonds heeft 'n ka lender voor 1934 uitgegeven, welke een sie raad voor de huiskamer mag worden ge noemd. Het is een weekkalender en op elk blad komt een mooie foto voor. Uit alle deelen van het land zijn naar mooie foto's repro ducties gemaakt. Uit onze provincie vinden wij een panorama hij den Spuiboezem te Vlissingen, Elke Maandag wordt een prettige dag met Presto! Want Presto voldoet aan alle eischen voor een prima zeeppoeder en is snel, veilig, doelmatig en toch goedkoop! Voortaan maakt elke Nederlandsche huisvrouw den Maandag tot een PRESTO-DAG Vraag Uw winkelier bijzonder- T V heden omtrent den PRESTO slagzinwedstrijd met waarde volle prijzen! f mm INDERDAAD N£ D£RLANDSCH FABRIKAAT De kalender is, naar in achterstaande advertentie wordt medegedeeld, te Vlissin gen voor 1 per stuk verkrijgbaar gesteld bij den heer J. van der Meer, Nieuwen- dgk 37. Het menschlievend doel van het Marine Sanatoriumfonds bestrijding der tuber culose wordt door aankoop van dezen kalender gesteund. Scheepvaartberichten* Heden is hier binnengekomen het Engel- sche stoomschip „Athelstone" van New castle met een lading olie. MIDDELBURG. Barak voor lijders aan besmettelijke ziekten. Het bestuur der Godshuizen te Middel burg is bij de Kroon in beroep gegaan van de beslissing van Ged. Staten, waarbij machtiging is geweigerd voor verbouwing van de reeds lang bestaande, aan het gast huis verbonden, barak voor lijders aan be smettelijke ziekten, die in zoodanigen staat was geraakt, dat zij mede op advies van het medisch Staatstoezicht moest worden ontruimd. In de motiveering wijst het be stuur er o.a. op, dat het ten volle blijft bij zijn uitgesproken meening, dat verbou wing van bedoelde barak uiterst dringend noodzakelijk is en er in de eerste plaats den nadruk op meent te mogen leggen, dat in het ziekenhuis, dat tot nog toe steeds over een zij het dan primitief en me disch onvoldoende ingerichte barak be schikte, zoolang de huidige situatie niet wordt verbeterd, opname van een rood vonk- of diphteriepatiënt zal moeten wor den geweigerd bij gebrek aan eenige gele genheid zoodanigen patiënt zonder gevaar voor andere opgenomenen te kunnen ver plegen, en daardoor uitoefening van eèn onderdeel der normale functie van een zie kenhuis, ook door het Gasthuis al jaren tot zijn ressort gerekend, wordt afgesne den en de motieven die Ged. Staten tot hun voor den werkkring van het Gasthuis na- deelig, besluit hebben geleid door het be stuur onjuist worden geacht. Waar Ged. Staten er o.a. rekening mede houden of de gemeenten op Walcheren zich in meerderheid zouden uitspreken voor aansluiting hij een barak te Middelburg dan wel een barak te Vlissingen, wijst het bestuur er op, dat de onderhavige kwestie er geen is van stichting van een nieuwe barak voor eenig meer of minder uitge breid rayon, doch van een vervanging van een bestaande barak, die in den loop der jaren dermate was verouderd en vervallen, dat zij voor verpleging van patiënten niet langer te gebruiken was. Afgescheiden van de vraag 'of zich al dan niet buitengemeenten bij de verbouw de barak zullen aansluiten, ligt de vraag of deze barak voor goed moest worden verlaten, dan wel weder voor haar doel bruikbaar moest worden gemaakt en zoo ja of dan de gedachte verbouwing al dan niet in den omvang moet geschieden, ge lijk het bestuur zich heeft voorgesteld. Volgens het bestuur dient een normaal ziekenhuis een gelegenheid te hebben om lijders aan besmettelijke ziekten, die niet van uitzonderlijken aard zijn, ter verple ging op te nemen (ook de verpleegsters opleiding vergt zulks) en het indent, dat een oplossing slechts is te vinden doot verbouwing van de bestaande barak, daar opname van lijders als bovenbedoeld bin nen de muren van het hoofdgebouw zelfj uit medisch oogpunt ontoelaatbaar is. De vloeren, wanden en plafonds van de nu verlaten barak verkeeren in desolaten toestand, toevoer en afvoer van water ontbreken en, wat nog wel het ergste is, dó rioleering functionneert dermate ondeug delijk, dat telkenmale verstopping voor komt, zoodat een grondige herziening noo dig is, wil men tot een verbetering gera ken, die het weder in functie stellen der barak mogelijk zou maken. Tijdelijke herstelling van de meest ern stige euvelen, zou later blijken van wegge gooid geld te zijn verricht, als men in be tere tijden toch tot verbouwing zou over gaan. De te verbouwen barak zou bestaan uit twee volledige en gescheiden afdeelin- gen met afzonderlijken ingang, waardoor een deel in vele gevallen toch nog voor den gewonen dienst behouden kan blijven en dus ook uit een oogpunt van exploitatie de verbouwing der barak boven het herstel van de ernstigste gebreken voorkeur ver dient en de exploitatie ook niet wordt be zwaard door meer kosten van onderhoud, noch ook indienstneming van meer perso neel wordt gevergd. Wat de aansluiting van buitengemeenten betreft, wijst het bestuur er op, dat bij ge lijken prijs de op Middelburg aangewezen gemeenten zich zeker daar zullen aanslui ten en dat slechts enkele dier gemeenten zich vroeger voor Vlissingen uitspraken op grond, dat de aanbieding daar voordee- liger was, welke aanbieding niet kon wor den gehandhaafd daar zij was gebaseerd op plannen, tot inrichting van een afdee-. ling voor lijders aan besmettelijke ziekten, die de goedkeuring van 't medisch Staats toezicht niet konden verwerven, Ged. Staten zouden het, volgens hun motiveering, betreuren als er mettertijd twee barakken op Walcheren zouden ko men, doch het bestuur wijst erop,dat thans geen enkele barak op Walcheren aanwezig is, zoodat kan worden gesproken van een met de wet strijdigen toestand en toch be zwaarlijk aan het bestuur kan worden be let een tot nog toe steeds bjj het zieken huis behoord hebbende barak, die verval len is, weder op te richten op grond, dat wellicht in de toekomst een ander, veel later gesticht, ziekenhuis in een anders gemeente gelegen een barak gaat stichten* Daargelaten of practisch met één barak voor Walcheren kan worden volstaan, zal die dan toch tweemaal zoo groot moeten zijn en komt ze te Vlissingen, dan komt daar voor de gemeente Middelburg de on billijkheid uit voort, dat zij fonds perdu zou moeten gaan deelnemen in een barak te Vlissingen, ter-wijl zij, bij uitvoering van het plan van het bestuur, dezelfde bijdrage ten gunste van het Gasthuis te Middelburg zal aanwenden en de mogelijkheid van een rendabele exploitatie bevordert. Ten slotte wijst het bestuur er op, dat Ged. Staten een bedrag van 15.000 tot 16.000 wel wat hoog vonden, doch dat niet blijkt of zij van oordeel zjjn, dat het doel op zich zelf deze kosten niet waard is, dan wel of het plan h.i. te grootsch is opgezet. Het bestuur zegt daarop, dat het iet bedrag uit eigen fondsen zal kunnen oiuneeren en dat bet i§ een kapitaal-uit-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1