500 300 25 MAANDAG 30 NOVEMBER EERSTE BLAD Sds- en provïncienieuws No. 274 71e Jaargang 1933 Uitgars: Fiina F. VAN OE HELDE Ir. Dglnnil il-10. Ilissinp. Telel. 10. Poslrtkini 00!01 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 8 KODAK HENNING'S F0T0HANDEL DwJS B ELM^N n voorspelt men stens nog 6 jaar kans krijgen op wat dit wil zeg- minder, dan dat mooiste tijd van als werkloozen dat wij nog 6 beurs van onzs :ld voor verdere este gevallen. En nkele honderden „Zoek een an- ons. Door de terrein is dit eling mogen ge- schijnt hieraan sen Velen uwer 5 herhaaldelijk is md van het feit, e de nood stijgt, gekomen, U van e te stellen. Op in Vlissingen 12 ijzers (essen), al- genoemde Nood- eekeling aan een ins is er geen neer telt. Helaas denken, dat deze worden Niets kans om als on- enen, is het ver- k hier de wacht- in moeten voor- nooit meer dan bedragen een in een heel jaar is voor ons de >g iets te verdie- Let toezicht hou- liswerk en het :ke leerlingen of zijn achter ge enheid dan ook i zulke kinderen ook naar ons denken, dat wij genoeg ervaring ■en daarom hun 3 in functie „die zullen hebben", ge verdienste uit hard gelag is, Lt de resultaten iet volgende on- n jonge collega's jaren als volon- nden zijn en die routine zullen overvloedig be- ijding voor hun t ze hun eischen io laag mogelijk zelf. Aan onder- lijst van kwee- zullen U altijd ilichtingen wor- op de sympa- mders te mogen and U, door dit ijk is geworden, deze uiteenzet- willen schenken, ;eur, danken wij plaatsruimte, jonge onderwij- er Onderwijs, kasteelstraat 34. Srugerstraat 55. :eds aangekocht. vriend van de en tijd deel uit ky overtuigd is, iter is die Pavlo- ,r kunst kan uit- elders een jonge iat, deze rol te ch reeds tot de net de vraag, of he balletten een ig is. Het scena- )r Philip Dunne IETA GARBO. :ta Garbo's film ïingin Christine, onder regie van irdigd werd, zijn nieuwe Garbo- -astgesteld. Gar- vervullen in een leven van de als Gravin von van koning Lo- MARLENE Von Stemberg. larlene Dietrich, on Sternberg, is Deze film is mis ontleend en Katharina van ,ar Peter wordt VATT EN r. Watt in de alf Watt be- öm is naar een Tijdens een tseling een aan- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bootdient Ter NeuzenVlissingen. Door een Ter Neuzensche onderneming is aan de Prov. Staten bericht gezonden, dat zij voornemens is een bootdienst Ter NeuzenVlissingen te exploiteeren voor passagiers en goederen, vanaf den datum dat de provincie eventueel haar dienst zou opheffen. Zij vraagt alsdan in de gelegen heid gesteld te worden 2 der bij de provin cie overcompleet komende schepen te koo- pen. Concert „Ons Genoegen", Het was een goede gedachte van de harmonie „Ons Genoegen", om voor haar winteruitvoering ditmaal eens een specia list te laten komen. Dit bleek dan ook door de opkomst van het publiek en zoo begon dan „Ons Genoegen" Zaterdagavond pre cies 8 uur voor een volle zaal haar pro gramma af te werken, hetwelk correct ge schiedde en waarvan alle nummers ten volle voldeden. Na afloop van het concert betrad de heer Leberto het podium, die door zijn ware kunststukken het publiek in vervoe ring bracht. Zoowel de leuke truc om iemand op het tooneel te krijgen, als de handigheid met de kaarten, deed ons zien met een beschaafd goochelaar te doen te hebben. Het publiek was dan ook ver baasd over zijn vingervlugheid zoowel met de ringen, als met sigaar en eieren. Kort om Leberto heeft in een korten tijd veel van zijn vingervlugheid laten zien en „Ons Genoegen" heeft eer van zijn optreden gehad. De avond werd verder besloten met een gezellig bal. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen tijdens de „Zesdaag- sche" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Aankomst van de Hollandsche filmster Truusje van Aalten te Amsterdam. Her denking van het 30-jarig bestaan van het Scheepsbouwkundig gezelschap „William Fraude" te Delft. De oude brug over het Merwedekanaal wordt weggesleept. Een lichter zinkt in de Scheepmakershaven te Rotterdam. Eerste prrjswinners van een konrjnententoonstelling te Rotterdam. Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling. Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling zal Donderdag 23 November, des avonds 8.15 uur, in het Concertgebouw een tooneeluitvoering worden gegeven door het gezelschap „de Jonge Spelers", onder lei ding van Ben Groeneveld. Opgevoerd wordt het blijspel „de Wereld op z'n kop", naar hpt bekende werk van Upton Sinclair „het Duizendjarige Rijk", Scheepvaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Mickleton" van Im- mingham met een lading ijzer voor de Kon. Maatsch. „de Schelde", MIDDELBURG. De gemeentebegrooting. In hun begeleidend schrijven bij het ont werp begrooting 1934, waarvan wij de voornaamste cijfers reeds publiceerden, wijzen B. en W. van Middelburg er op, dat de verzekering, dat de financieele toestand allesbehalve rooskleurig is, in nog veel sterker mate klemt dan toen ze ten aan zien van de ontwerp-begrooting 1933 werd gegeven. Deze wetenenschap noopte B. en W. de hoofden van bedrijven en diensten reeds vóór de samenstelling hunner ont- werp-begrootingen op te dragen daarop alle niet-noodzakeirjke uitgaven achterwe ge te laten. Na ontvangst dier ontwerp- begrootingen hebben B. en W. nog talrijke posten verlaagd, in totaal met rond 7000 en zagen zij zich toen nog geplaatst voor een onged3kt tekort van rond 60.000. Daar de openingsposten voor de begroo ting 1934 zeer veel ongunstiger waren dan bij die voor 1933, kon de grootte van het tekort niet verbazen. Zooals uit de reeds vermelde cijfers ook blijkt, is er ten deze voor 1934, vergeleken bij 1933 een nadeel van 41.170. De dienst 1933 was sluitend gemaakt met een bedrag van 35.000, ge nomen uit de bedrijfsbegrootingen, zoodat het vermelde tekort yan SJ 60.000 voldoende verklaard is, Wij verhuren tegen billijken prijs uit voorraad 8 m.m. Smalfilms. Zeer leuk en interessant. B. en W. zijn tot een sluitend ontwerp gekomen door in beginsel te besluiten tot het doen van voorstellen, bevattende 1. niet-toevoeging van de winst der Gasfa briek aan de reserve 2. beschikking over een gedeelte der reserve van het Electrici- teitsbedrijf 3. een crisis-korting van 3 op de wedden en loonen van het gemeente- personeel, w.o. uat der Godshuizen is mee gerekend 4. reorganisatie der politie 5. bezuiniging op het bewaarschool-onderwijs met herziening der subsidie-regeling voor de bijzondere bewaarscholen 6. bezuini ging bij de bedrijven in verband met net rapport van het Verificatie-bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten 7. bezuiniging op de uitgaven voor school G en 8. herziening van de school geld-regeling voor het Gymnasium, over eenkomstig de geldende regeling voor Je R.H.B.S. De punten 4 tot en met 8 zijn nog in on derzoek of voorbereiding en voor zoover mogelijk zullen B. en W. de resultaten daarvan bekend maken bij en verzoeken in de nota van wijzigingen. De in verband daarmede toevoeging van 4000 aan „on voorzien", berust niet op eenige schatting, maar nemen B. en W. aan als uiterste mi nimum van alsnog te bereiken besparing. De niet-toevoeging van de winst der gasfabriek aan de reserve kan geen be zwaar opleveren. De reserve toch, thans groot 57.198, zijnde bijna 12 van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal, blijft onaangetast. Slechts wordt het tijdstip, waarop de reserve zal zijn aangegroeid tot het in de beheers-verordening genoemde maximum van 20 van het zoo juist be doelde kapitaal, verschoven. Dit maximum is betrekkelijk willekeurig gekozen en de reserve moet alleen dienen tot dekking van eventueele exploitatie-verliezen, die, naar het zich laat aanzien, voorloopig niet te wachten zijn, en, ook al zouden zij optre den, nog gedurende een reeks van jaren uit de reserve zouden kunnen worden be taald. Ofschoon B. en W. zeer wel weten, dat tegen onttrekking van bedragen aan de reserves bezwaren kunnen worden aange voerd, meenen zij toch te mogen voorstel len over een deel der reserve van het Electriciteitsbedrgf te beschikken. Al on derschrijven zij in het algemeen de opvat ting, dat beschikking over reserves tot verarming leidt, toch stellen zij de vraag, waartoe men reserves vormt, wanneer zij in zeer abnormale tijden toch niet zouden mogen worden aangesproken. Het gaat hier over de vraag of door het ten deele gebruiken der reserve het even tueel dekken van exploitatie-verliezen voor dit distributiebedrijf niet uit het oogworcfi verloren, wat niet het geval is, gezien de rentabiliteit van het bedrijf, waardoor geen verliezen zullen te dekken zijn. B. en W. zien geen bezwaar tegen ver mindering van de reserve van 20 tot 5 van het kapitaal, waardoor 36.439 be schikbaar komt. Hiervan zouden B. en W. de helft willen gebruiken voor den dienst 1934, en de andere helft eventueel voor 1935 en, zoo mogelijk en noodig, voor vol gende jaren. De eerste helft ad 18.219 hebben zij reeds in de ontwerp-gemeente- begrooting 1934 geraamd. Ten slotte deelen B. en W. mede, dat h.i. een crisis-korting van 3 op de wedden en loonen van het gemeente-personeel niet zal kunnen uitblijven en is daarover reeds advies gevraagd aan de Commissie van overleg. Ook vermelden B. en W. verschillende zaken, waarmede nog geen rekening is ge houden. O.a. inkrimping of reorganisatie van diensten, als omschreven en voorge steld in het reeds genoemde rapport van het Verificatie-bureau. Deze voorstellen zijn nog in onderzoek en zullen B. en W. die afzonderlijk aanhangig maken. Even min is gerekend met eventueele opheffing van de Gezondheidscommissies en met een mogelijke korting op het subsidie voor het Gymnasium, wat de gemeente op ruim 15.000 zou komen te staan, als het des betreffende wets-ontwerp ongewijzigd zou worden aangenomen. Zoo mogelijk zullen de dekkingsmiddelen bij de nota van wijzi ging worden aangegeven. De meerderheid van B. en W. meent, dat een hoogere kor ting op de wedden enz. nl. tot ten hoogste 5 daarvoor noodzakelijk zal zijn, en is daarmede ook reeds in het schrijven aan de commissie van oyerleg, rekening gehou den. Voorts achten B. en W. de mogelijk heid aanwezig om zonder belastingverhoo- ging de begrooting sluitend te krijgen. De bate, voortvloeiende uit nog in overweging zijnde bezuinigingsmaatregelen, aanvan kelijk voorzichtigheidshalve geraamd op 4000, hopen B. en W. bij de nota van wijzigingen tot een belangrijk hooger be drag te kunnen uittrekken. Nog doen B. en W. mededeelingen over enkele bepaalde posten. Ten eerste, dat het op andere wijze laten vermenigvuldigen van de begrooting c.a. 900 besparing gaf, zoodat dit besluit in de gegeven omstandigheden niet achter wege mocht blijven, hl bestaan daartegen enkele bezwaren. Ofschoon de post voor het officieel raadsverslag berekend naar de gemiddelde uitgaven over de laatste 3 jaren, en naar de reeds betaalde kosten, rond 400 hoo ger zou moeten zijn geraamd en afge zien van de loopende overeenkomst mpt den tegenwoordigen drukker, het op andere wijze vermenigvuldigen om prac- tische redenen zeer bezwaarlijk is, meen den B. en W. met het uitgetrokken bedrag te moeten volstaan. Zij gingen daarbij van het vertrouwen uit, dat de Raad zich zijn beraadslagingen, welke de laatste ja ren, hoe belangrijk ook, tamelijk zijn uit gedijd, zoo zal willen beperken, dat een tusschentijdsche verhooging van druk kosten niet noodzakelijk zal zijn. De post onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting, kon rond 2400 lager worden geraamd als gevolg van reeds in den loop van dit jaar inge voerde bezuinigingen. De subsidie van het Burgerlijk Armbe stuur ramen B. en W. op 150.000, terwijl het Armbestuur 15.400 uittrok. B. en W. stellen dan ook voor de begrooting van die instelling goed te keuren onder restrictie, dat op verschillende uitgaaf posten ten minste 3400 dient te worden bezuinigd. De raming van de posten steunverlee- ning en werkverschaffing is uiterst moei lijk, uitgegaan is van de vaststaande ge gevens over de eerste 3 maanden van 1933, waarin een zeer ongunstig tijdvak (het eerste halfjaar) is verdisconteerd. Rekening is gehouden met de sedert 1 Oc tober eenigszins verlaagde steunnormen voor ongeorganiseerden, terwijl voor de ge huwden ook een andere wijze van bereke ning is vastgesteld, waarvan lagere uit gaven het gevolg zullen zijn. Beide posten staan met elkaar in het nauwste verband. Plannen voor werkverschaffing, waarbij uitdieping der vesten ernstig de aandacht vraagt, zijn thans in overweging. De hoogere raming van den post voor classificatie-verschil Gemeente fonds be lasting wordt veroorzaakt door het feit, dat plaatsing in de 3de klasse voor 3934 geheel doorwerkt en in 1933 maar voor 2|3. Belastingverhooging dient zoo lang mogelijk te worden voorkomen, daar de belastingen in de gemeente reeds zeer hoog zijn, terwijl het Rijk voor 1934 weer hoogere lasten aan de bevolking oplegt, niet alleen door middel van de directe, doch ook, en niet het minst, door middel van indirecte heffingen. De beschouwingen van B. en W., zoo melden zij ten slotte, zijn achterhaald door het rondschrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken, nopens de Rijksbijdragen in de kosten van steunver- leening en werkverschaffing gedurende 1934. De daarin aangekondigde maatrege len zullen tengevolge hebben, dat de Ge meente in 1934 rond 47500 aan Rijks bijdragen zal missen. B. en W. beraden zich nog over de tot dekking van dit ver lies noodige maatregelen en zullen hun ge voelen te dezer zake zoo spoedig mogelijk nader kenbaar maken. Gewest Zeeland van „Patrimonium". Zaterdagmiddag werd in het Militair Tehuis te Middelburg een vergadering ge houden van het Gewest Zeeland van „Pa trimonium", welke buitengewoon druk was bezocht. Als spreker trad op de heer C. Smeenk, voorzitter van het Verbond en lid van de Tweede Kamer, met het onder werp „Bewogenheid en vastheid." Na gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer W. A. den Hollander te Middelburg, verkreeg de heer Smeenk het woord, die begon met te wijzen op de wel vaartspositie, welke ons land in den loop van de laatste halve eeuw allengs zich heeft verworven. Ontzaglijk veel is be reikt sociale wetgeving, onderwijs, volks huisvesting enz. Spreker stelde de vraag hoe het mogelijk is geweest dat wij dit be trekkelijk hoog welvaartspeil hebben kun nen verkrijgen. In vergelijking met vele andere landen dieeft in die welvaart de breede massa van ons volk gedeeld, al bleef er natuurlijk nog veel te wenschen over. Nu echter dreigt veel van wat verwor ven is, door de vreeselijke crisis verloren te gaan. Spreker herinnerde aan de tachtiger ja ren van de vorige eeuw, toen ook op land bouwgebied een geweldige crisis ontstond, door de ontwikkeling van den landbouw in de Ver. Staten. In een lange periode van vgf eeuwen, van 1320 tot 1820 was de bevolking van Europa slechts van 100 op 200 millioen gestegen. Er was wel een groot geboorte cijfer, maar telkens stierf een groot deel der bevolking door oorlogen, hongersnoo- den en meer nog door epidemieën. Het al gemeen welvaartspeil in de middeleeuwen was gering. Dezen tijd moeten wij niet te veel idealiseeren door de geslotenheid der gilden ontstond vooral op het platteland de geesel van een groote bedelarij. Op de kleine stabiele productie van de middeleeuwen volgde in de 19e eeuw de groote ontwikkeling der nijverheid, welke gepaard ging met vreeselijke ellende. De beginselen der Fransche revolutie en van het liberalisme hadden voor de arbeidende klasse de meest ellendige gevolgen. Doch ook moet erkend dat in dien tijd de grond slag werd gelegd voor de grootere wel vaart der volkeren, niet het minst ook in ons land. In 80 jaar tijds, van 1820 tot 1900 steeg de bevolking van Europa van 200 op 400 millioen, en die leefde op een hooger peil dan vroegere generaties hadden gekend. De ontwikkeling van Amerika op land bouwgebied leidde ei toe dat ons land zich moest aanpassen en legde men zich toe op tuinbouw- en zuivelproductie. Onze uit voergebieden werden gevonden en zoo kwam de welvaart in den landbouw, waar heel ons land van profiteerde. Wij moeten echter niet denken dat wij alleen op landbouwgebied iets presteerden, integendeel ook de industrieele ontwikke ling van ons land wekte de bewondering der wereld. Ruim 32 onzer bevolking vindt arbeid in de nijverheid, een gelijk percentage als bijv. in Duitschland. Ook onze scheepvaart neemt op de in ternationale handelswegen een zeer groote plaats in en sedert de laatste 40 jaar heb ben wij op buitengewone wijze partij ge trokken van ons Indië is Indië opnieuw ontdekt. Door al deze factoren hebben wij zooveel kunnen bereiken, doch men zal nu gevoe len, welk een groote slag door de nu heerschende crisis aan ons volk is toege bracht. Onze welvaart hangt af van den export en wij worden het meest getroffen door het streven van de volken om zooveel mogelijk voor zichzelf te zorgen.. Deze tijd stelt ook de sociale beweging voor zeer ernstige vragen. Een zware strijd zal gevoerd moeten worden en laten wij het maar eerlijk onder de oogen zien het zal onmogelijk zijn te behouden wat verkregen is. Onvermijdelijk zullen wij ons moeten aanpassen aan het levenspeil der andere landen, om nog iets te kunnen behouden van onzen export. Spreker behandelde vervolgens breed voerig de groote onvastheid op politiek en maatschappelijk terrein, het streven naar staatsabsolutisme, waarin een ernstig gevaar schuilt. Groote tact zal gevraagd worden van de leiders der sociale bewe ging en niet het minst de Christelijk so ciale beweging heeft hier een groote taak te vervullen. Spreker eindigde zijn met groote aan dacht gevolgde rede, met op te wekken deze taak met geloofsoptimisme te aan vaarden, tot zegen van land en volk. Enkele gestelde vragen werden door den heer Smeenk nog breedvoerig beantwoord, waarna hij met dankzegging eindigde. P. T. en T. De adjunct-referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie W. Smelt, voorheen werkzaam ten bureele van den inspecteur der P. T. en T. te Middelburg, is verplaatst van Rijssen naar het bureel van het dis trictshoofd der telefonie te Arnhem. De godsdienst in Japan. De Bodhisattva Jizö, een z.g. goddelijk wezen, dat in rang direct achter Boeddha staat. Behalve het Boeddhisme heeft men in Japan nog het Shintoïsme, dat zoo'n groote invloed uitoefent op de mentaliteit van den Japanner. De geest van het Shintoïsme is kinderlijke liefde en gehoorzaamheid tot den dood, thans gewor den tot vaderlandsliefde. Begrijpt men dit goed, dan krijgt men ook een ander inzicht in de ware doodsverachting van den Japanner, als het gaat om de strijd voor zijn land. Het prachtig geïllustreerde album „Japan" van de firma Dobbelman Nijmegen vertelt U heel veel interessante bijzonderheden over den Japan ner en zijn godsdienst, zeden en gewoonten. Een buitengewoon begeerenswaardig bezit is dit boek I Koop het voor F 1 - en spaar de plaatjes, die U bij de zeep krijgt, bij Coco-Roso, Lente bloemen, Lygia, Perla, Karnemelkzeep, Anker Waschzeep etc. U is natuurlijk vast gebruiker, want U weet: OP GOEDE ZEEP STAAT SCHOONDIJKE. Oude molens. Meerdere oude molens in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen welke zulk een ty pisch uitzicht gaven aan het landschap zijn in de laatste jaren verdwenen. Dikwijls werden pogingen aangewend om de molens te behouden, doch veelal waren hiervoor steeds groote kosten benoodigd en kon de uitvoering der behoudsplannen niet door gaan. Een goede uitzondering zal de be kende molen op de wijk Sasput, gemeente Schoondijke maken. Door de bijzondere me dewerking van den eigenaar, den heer A. Luteijn zal thans deze bijzonder fraaie mo len als natuurmonument behouden big ven. Wel zal een binnenrestauratie plaats heb ben, doch dit zal geschieden volgens de Dekkersmethode, waarbij het buitenste uit zicht blijft. BIERVLIET. Konijnen- en pluimvee-tentoonstelling. De konijnen- en pluimveefokkersvereeni- ging „V.Z.O.S." te Biervliet, had op 18, 19 en 20 November een nationale tentoonstel ling georganiseerd voor konijnen, pluimvee en siervogels. Door verscheidene sportlief hebbers waren eereprijzen beschikbaar ge steld. Er waren 93 inzendingen, waaronder prachtexemplaren aanwezig waren. Als keurmeesters traden op voor konij nen J. van Hal, Oostburg, voor pluimvee de heer Vinke te Hoofplaat, TERNEUZEN. Een hondenslachter? Dezer dagen deed men bij de politie te Ter Neuzen aangifte dat door een slager inplaats van kalfsvleesch, hondenvleesch zou zijn verkocht. De slager hierover ge hoord ontkende zulks te hebben gedaan, doch wel kwam vast te staan dat hij een „vet hondje" van een ingezetene te Ter Neuzen had weten te bemachtigen en het diertje had geslacht, doch dit zou gebeurd zijn n& het tijdstip, waarop klagers van hem kalfsvleesch hadden gekocht. De verbinding Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. In de vergadering van den gemeenteraad te Hulst stelde de heer E. Lockefeer voor er bij Ged. Staten op aan te dringen te willen bevorderen dat aan beide zijden van de Westerschelde inloophavens tot stand komen voor de verbinding vanuit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, zónder aan te geven waar de inloophavens moeten komen. Het schrijven van Ged. Staten over inloopha vens was hem geheel uit 't hart gegrepen*

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1