1000 500 300 25 CHIEF WHIP IS NOVEMBER eerste blad Ook U moet overgaan op No. 273 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK OF VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSEN PROVINCIENiEUWS Gegarandeerd 100% zuivere Virginia' Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Spreekuur wethouder van sociale zaken. Wegens uitstedigheid zal de wethouder van sociale zaken, de heer P. G. Laernoes, in plaats van op Maandag a.s. Dinsdag des voormiddags 9 uur, zitting houden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het 25-jarig jubileum van de Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid te 's-Gravenhage de vergadering in de Rid derzaal in tegenwoordigheid van prinses Juliana en van het bestuur w.o. prof. Slo- temaker de Bruine. Ingebruikneming der nieuwe Geref. kerk te Daarle onder de gemeente Heliendoorn kijkje tijdens den dienst. Prinses Juliana oezocht de Jood- sehe tentoonstelling te 's-Gravenhage. Amsterdamsche Dames-Studenten huldi gen Jan Musch. Beëediging Van officie ren der Amsterdamsche burgerwacht. De villa „Quatre Bras" te Hilversum wordt kringhuis der Nat.: Socialistische beweging. Installatie van den burgemeester van IJlst. De EngeLschman Wright wil op den afsluitdijk der Zuiderzee een poging wagen om het wereldsnelheidsrecord voor motorrijwielen te verbeteren. Boom- plantdag te Zwolle. De zeesleepboot „Java" aan Rusland verkocht. Offici- eele opening der nieuwe verkeersweg Scherpenzeel-Barneveld. Controle op het aardappelenvervoer te Rotterdam. Alhambra-TIieater. If I had a Million. In de tram van Sjanghai. Weer komt de Amerikaansche filmin dustrie met een film, die we niet slechts op zichzelf kunnen waardeeren, maar die ons bovendien tot herwaardeering noopt van wat we tot voor kort eenigszins ge ringschattend „de Amerikaansche film" noemden. In deze ontspanningsfilm moet een industriemagnaat zijn testament ma ken. Maar wie is waardig hem in de heer schappij over miljoenen op te volgen Onder zijn personeel is hij niet. Onder zijn familie is hij niet. Tenslotte „prikt" John Glidden in het adresboek. Telkens zal de door het toeval aangewezene een miljoen van hem krijgen en hij zal zien, wat hij er mee doet. Een onverschillig soldaat, een matrozen-meid, een wisselvervalscher, va- riété-artisten in ruste, een terdoodveroor- deelde, een oude kantoorklerk, een winkel bediende, een inwoonster van een tehuis voor oude dames zijn de uitverkorenen van het lot. Inplaats van zijn dood vindt John Glidden een nieuwe liefde. De eerst aldus gekozene, John D. Rocke feller, telt niet mee. Dan begint de voor treffelijke satyre, waarin het gegoochel met een chèque ten bedrage van een mil- lioen het thema is. Na dit begin is het tweede voorval des te pakkender. Het on volprezen meesterschap van Ernst Lu- bitsch blijkt bij dit fragment, waar John Glidden's keuze valt op een meisje, dat in een matrozenkroeg de bezoekers heeft te amuseeren. Prachtig is dé wijze uitge werkt, waarop zij de mededeeling in ont vangst neemt, millionnaire te zrjn gewor den. Wanneer zij ten slotte gelooven kan, dat men haar zonder een enkele tegen- voorwaarde zooveel geld schenkt, instal leert zg zich. Zij heeft eindelijk héér ideaal bereiktbed met één kussen. De manier, waarop Lubitsch deze moeilijk te beschrij ven scène laat eindigen is van een wrang- beid, die alleen door een meester op zulk een wijze uitgedrukt kan worden. Het vijfde fragment behoort weer tot het allerbeste. Ontstellend hard en onver biddelijk, een heesche blik schroeit de wer kelijkheid. Een onschuldig veroordeelde, die zijn hopeloozen strijd met den tijd vecht. Dan komt het miljoen. Wij weten dat het niets meer veranderen kan. Maar hij schreeuwtnu kunnen ze me niet terdoodbrengen, nu kunnen ze me niet ter- doodbrengen, terwijl de beulsknecht zich al gereed maakt om hem het hoofdhaar te knippen Er is echter nog een andere, zeer korte scène in deze film, die heel sterk is. Een bescheiden kantoorbediende wordt in het bezit van de millioen-dollar-chèque ge steld. Wanneer hem deze mededeeling wordt gedaan dit fragment van de film is als stomme film opgenomen vertrekt bij geen spier. Zonder kloppen loopt hij de amers door, die hem langs de hierarchie- ONZE SINT NICOLAASTAFEL is voor zien van de grootste sorteering doozen Bonbons, Marsepain, Borstplaat en Choco lade Figuren. Ringers', Droste's, Driessen's en Van Houten's Chocolade Letters. U beleefd tot een bezoek uitnoodigend, FIRMA J. W. v. d. LINDE ZONEN Banketbakker^ Telefoon 378 ke ladder brengen naar de kamer van den directeur. En in één enkel ongearticuleerd geluid barst in het dan opgeheven gelaat alles uit, dat jarenlang in onderdanig zwij gen werd verkropt. En eindelijk ten achtsten male komt het miljoen in het rusthuis van bejaarde da* mes. Met klaren blik ontdekt de camera, wat er al onder het gladde oppervlak van het gestichtsleven werkelijk geleefd en ge leden wordt, door menschen, die geen num mers kunnen worden, ook al steekt men ze in uniform. Echt en eenig is deze film wat idee en bewerking betrefttaal met zware accen ten, met felle kleuren. „In de haven van Shanghai" geeft een avonturenreeks tusschen Mongoolsche bandieten, onder aanvoering van een Rus, een paar Amerikanen en de „blanke" vrouw, tevens een goed beeld van ongeor dende toestanden in den Oosterschen hek senketel. Vechten, intriges en bandieten streken te over, zoodat de opwindende ge beurtenissen tot het tragisch en tevens ge lukkig einde ten zeerste de aandacht boeien. In het journal de nieuwste creaties der Parijsche mode, de zooveelste parade der zwarthemden en de werkzaamheden aan het Albert-kanaal. Als u een bijzondere, en bovendien een werkelijk geestige, film wilt zien, dan gaat u deze week naar „Aihambra". Teleurstel len zal dit program u zeker niet. Luxor-theater. De Klauw. Lïliom, de kermisklant. Na interessante kiekjes van hier en daar draait de eerste hoofdfilm, een spannend detective-verhaal van de beste soort, dat zich afspeelt in de wereld van het auto race-wezen. De Alberti-fabriek, die met een nieuwe constructie uitkomen zal, krijgt een gevaarlijke concurrent. Vlak voor den grooten wedstrijddag wordt de chef-con structeur vermoord, de constructie-plannen worden gestolen, de coureur van de onder neming weigert te rijden, een vrouw komt in het spel, de z olitie speurt, detectives combineeren, telefoons ratelen, arrestaties vinden plaats, alibi's zijn geld waard, wilde geruchten doen de rondte. De geschiedenis wordt gecompliceerder, nieuwe gebeurte nissen, de geheimzinnigheid neemt hand over hand toe. Wie is de moordenaar, wie heeft het fabrieksgeheim gestolen? Einde lijk komt de onverwachte ontknooping en daarmede ook het happy end. Een uitste kende bezetting, o.a. Fritz Rasp, Charlotte Susa, Eugen Klöpfer, Peter Voss, vervult de hoofdrollen in deze sensationeele rol prent, waarin de opnamen van de spannen de auto-rennen bijzonder geslaagd zijn. Als het geheim van „De Klauw" ont sluierd is, gaan we naar de kermis, waar we kennis maken met den bonisseur Lili- om, die veel succes bij de vrouwen heeft en zgn hoffelijkheid tegenover het schoone geslacht bekoopen moet met ontslag, om dat zijn werkgeefster, de draaimolen-ex- ploitante madame Muscat, lichtelijk lijden de is aan jalouzie. De zwarte krullebol heeft kennis aan een meisje, dat ook haar betrekking verloren heeft. Het span trouwt, de vrouw werkt, de man luiert, wat meer voor komt. Eindelek werk voor Li- liom. Hij laat zich door een onguur individu tot het plegen van een berooving overha len. De toeleg mislukt. Betrapping ophee- terdaad. Liliom verkiest den dood boven de schande. Hij sterft in de armen van haar, die een pand van hun beider liefde onder het hart draagt. Berouwvol scheidt h\j van dit leven, dat hij gaarne nog eens opnieuw beginnen zou. Charles Farrell, Rose Ho- bart en Estelle Taylor spelen de hoofdrol len in dit filmwerk van een kermisklant, wiens eenvoudige liefdesgeschiedenis tot een vroegen dood voerde. Zij, die in de eerste helft van deze speel- week dit theater bezoeken, kunnen profi- teeren van een geheel nieuw programma met twee hoofdnummers Het- lied van den clown en Donker Parijs, dat in de andere helft wordt aangeboden. Ned. Christ. Vrouwenbond. Voor bovengenoemden bond zal Donder dag 23 November, des avonds 8 uur, in het Militair Tehuis een lezing worden gehou den door den heer Birza-, hoofd der school te Aagtekerke, over het onderwerp Oranje en de godsdienst." Het .Nut. De ledenvergadering van het departe ment Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gisterenavond in het ge bouw der bibliotheek gehouden, was vrij goed bezocht en werd geopend door den voorzitter, den heer J. C. Paap. Na een woord van welkom kreeg de secretaris, de heer J. P. Vermaas het woord tot het voor lezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. In de vacatures van het spaarbankbestuur, ontstaan door het over lijden van den heer M. C. Braat, en in het bestuur der Fröbelschool en der bibliotheek door het overlijden van den heer J. F. op den Zieke, werden gekozen resp. de heeren ir. H. A. van Nouhuijs, L. de Kloe en mevr. W. G. Stofkoperop den Zieke. De rekeningen van Fröbelschool, biblio theek en departement sloten in ontvang sten en uitgaven, resp tot een bedrag van 4345.07, 760.26 en 5877.73%. Aan het verslag der Fröbelschool ont- leenen we in de eerste plaats een herden king van den voorzitter, den heer J. F. op den Zieke, wiens verdiensten in korte trek ken werden gememoreerd. Twee der onder wijzeressen werden resp. als hoofd eener Fröbelschool te Middelburg en te Naaldwijk benoemd. Het leerlingenaantal varieerde van 83 in Augustus 1932 tot 119 in Juni 1933. Het jaarverslag vermeldt ook, dat het hoofdbestuur van 't Nut toezegging heeft gedaan om de schoolbanken te vervangen door de meer moderne en meer hygiënische stoeltjes en tafeltjes, waarmee reeds een aanvang gemaakt is met het lokaal voor de jongste leerlingen, terwijl door verandering van bergplaats van leermiddelen, ieder kind een eigen kastje heeft gekregen. Lof wordt toegezwaaid aan den arbeid van directrice en onderwijzeressen. Het jaarverslag van de bibliotheek wgst op de aanmerkelijke stijging van het aantal uitgeleende boeken, nl. boven de 10.000. Met waardeering wordt gewag gemaakt van het werk der assistenten. Vervolgens wordt het verlies gememo reerd, geleden door het overigden van den heer J. F. op den Zieke, over wiens werk met zeer veel lof werd gesproken, Zgn warme toewgding en onvolprezen gver werd gememoreerd en aan het zilver der medaille, den jubilaris op 8 December 1930 uitgereikt, werd gevoegd de diep ge voelde gulden afscheidswoordenhulde en dank. Tegenover gemiddeld aantal lezers in 1932 van 393 staat in 1933 het getal 390, terwijl tegenover het aantal uitgereikte banden van het vorig jaar 9904 in dit jaar een getal van 10795 staat. Met vermelding, dat van Maart tot April 1933 gebruik werd gemaakt van eenige werken uit de vakbibliotheek ten behoeve van werkloozen door de vereeniging der Christelijke Jongemannen. Door deze ledenvergadering werd beslo ten in principe te trachten een voorschot bank op te richten, waarvoor binnenkort een circulaire tot deelneming daaraan zal worden uitgezonden. Over deze kwestie werd eerst een uitvoerige bespreking ge houden. Na rondvraag sloot de voorzitter onder dankzegging voor de talrgke opkomst deze bgeenkomst. Dames Gymnastiekvereenigfng „Lichaamsontwikkeling", Ter herdenking van haar 15-jarig be staan, houdt deze vereeniging Zaterdag 25 November een receptie in hotel Britannia, terwijl 's avonds in deze inrichting een feest-uitvoering wordt gegeven met mede werking van de kapel HöfeleinBekker. Als steeds zal, onder leiding van den heer L. van der Steen, een bijzonder mooi pro gramma, bevattende o.a. vendelzwaaien, vrije-, knots-, staaf- en aesthetische oefe ningen, brug, wandrek en dans, worden uitgevoerd. Zeer zeker zal het de jubilee- rende vereeniging, die zich in veler sym pathie verheugen mag, ook op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. MIDDELBURG. Clinge Doorenbos-avond. Gisterenavond zou in den Schouwburg te Middelburg een Clinge Doorenbos-avond worden gegeven. Wegens gebrek aan be langstelling is deze evenwel niet doorge gaan. Abonnements-tooneelvoorstelling. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de abon- nements-tooneelvoorstellingen, welke ge durende dit seizoen in den Schouwburg te Middelburg worden gegeven. De eerste voorstelling is bepaald op Vrijdag 8 De cember, des avonds 8.15 uur. Dan zal de N.V. Vereeniging Rotterdamsch Hofstad Tooneel optreden met een „Alibi van tien minuten." GOES. Opleiding tot auto-monteur. We verwijzen onze lezers naar een ad vertentie in dit blad, waarin het bestuur van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes bekend maakt, dat door uitbreiding van lesgelegenheid voor velen het deelne men aan de volledige opleiding tot auto monteur vergemakkelijkt wordt. Tevens wordt ingesteld een cursus in auto-kennis voor dames. BRESKENS. Door een auto aangereden. Niet genoeg kan de kinderen gewezen worden op het gevaar van achter wagens, enz., te loopen of daaraan te hangen. Dit ondervonden Vrijdagmiddag eenige school kinderen, die den rijweg boven het veilige trottoir verkozen. Een van hen liep van achter een wagen tegen een uic tegenover gestelde richting naderende auto. Ernstig gewond werd het bij den geneesheer bin nengebracht, Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 613 November werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschr ij vingen! Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). „Citax", Geel-zwart, Verheule Min et, St. Janstraat I 59, kleintaxi-bedrijf. Eige naar D. Verheule, mede-eigenaar J. Minet. Gewestelijke afdeeling Schouwen en Dui- veland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, gevestigd te Zierikzee, Zierikzee, Roode Dorp, in- en verkoopbureau voor boeren- en tuindersbe- noodigdheden. Wijziging: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Kon. Mg. „De Schelde", Scheeps bouw- en Werktuigenfabriek, Vlissingen, Glacisstraat 165. Overl. comm.mr. F. J. Sprenger, Middelburg. Nieuwe comm.J, J. C. van Dijk, 's-Gravenhage. Opheffing: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Vaartuigen Exploitatie tot Oplei ding van den Adspirant-Zeeman. KUNST De diefstal van Rembranats Jeremia. Men meldt uit Stockholm aan „het Vad." Het kostbare schilderij van Rembrandt, dat Maandagnacht uit de woning van ir, Rasch alhier ontvreemd werd, hing Woens dagavond weer goed en wel op zijn oude plaats, maar de recherche zet het onder zoek voort, omdat nog verschillende feiten opgehelderd moeten worden. Zooals wij reeds meldden, heeft men Woensdagmor gen in een bosch bij de voorstad Midsom- merkransen den dief kunnen grijpen, een Duitscher, die volgens zijn pas Ludwig Philip Blaich moet heeten en die, nadat gebleken was, dat hij het schilderij uit de lijst had gebroken, door de mand viel en bekende, dat het paneel in Liljansskogen verstopt was. Men vermoedt, dat Blaich met een compagnon had afgesproken om het schilderij daar te verbergen, opdat men het in veiligheid zou kunnen brengen, wan neer hij aangehouden zou worden. Uit Duitschland heeft de politie nog geen na dere inlichtingen over dezen man gekre gen, maar uitgesloten is het niet, dat hij tot een internationale bende zou behooren, die zich op het stelen van sehildergen en andere kunstvoorwerpen heeft gespeciali seerd. Den laatsten tijd zijn in Duitsch land, Polen en Roemenië kunstvoorwerpen ontvreemd, zonder dat men de daders te pakken heeft kunnen krijgen en daarom zal men zich ook met de politie in laatst genoemde twee landen in verbinding stel len. Van den Pool, die volgens Blaich er met het schilderij van doorgegaan zou zijn, heeft men nog geen spoor kunnen vinden. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de politie den dief reeds Maandagmorgen op het spoor was. Een jongen had toen in het bosch bij Midsommerkransen verschil lende voorwerpen gevondent die blijkbaar:

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1