500 150 25 Oi» Sint Mus-Prijsvraag DONDERDAG 16 NOVEMBER No. 371 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei, 10. Postrekening60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen, - Eerste blad. Belangrijke Geldprijzen!! STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN101NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Oud en Jong kan er aan meedoen. Voor onze Sint Nicolaasnummers, waarvan het eerste in den loop der vol gende week zal uitkomen, hebben wij weer een nieuwe prijsvraag ontworpen, waarbij de aandacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de in die bladen voorkomende advertenties. Het belooft een Interessante wedstrijd te worden Nadere bijzonderheden zullen in onze extra-nummers gepubliceerd worden. Voor de kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenhuyzen, wederom een tweetal wedstrijden ontworpen, waarvoor 20 prijzen worden uitgeloofd. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemen de gelegenheid om de aandacht op uw speciale étalages te vestigen Wij komen U gaarne bezoeken om onze ZEER VOORDEELIGE CONDITIES met U te bespreken. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT". Een belooning uitgereikt. Op 19 September jl. viel een 5-jarig knaapje nabij de zeesluizen in het kanaal door Walcheren. Dit ventje zou zeer zeker verdronken zyn indien de heer F. Ch. de Smit, wonende alhier niet zoo kordaat was geweest, onmiddellijk gekleed te water te springen. Hij smaakte dan ook het genoe gen, den jongen behouden aan wal te bren gen. De Vlissingsche Reddingsbrigade meende deze gebeurtenis niet zoo maar te laten passeeren. Gisterenavond waren de leden der V.R.B. in het hotel Britannia opgeko men om den kranigen redder te huldigen. Mede was aanwezig zijn vrouw en het ge redde ventje met zijn moeder. De voorzitter der Brigade, dr. Staver- man, memoreerde in het kort de feiten der redding, wenschte daarna De Smit geluk met zijn flinke daad en wees er op, hoe weinigen het beschoren is, met gevaar van eigen leven, dat van een ander te redden. Deze daad wordt niet gedaan om een be looning/maar uitsluitend uit liefde tot den medemensch. In het bijzonder weten de brigadeleden dit te waardeeren, daar zij als geoefende zwemmers weten, welke gevaren, aan het redden van een drenkeling verbon den kunnen zijn. Daarom heeft het bestuur der brigade gemeend aan den heer De Smit een kleine herinnering te moeten geven, bestaande uit een diploma en een zilveren cigarettenkoker, waarin een inscriptie. Dankbaar werden diploma en cigaretten koker door den heer De Smit aanvaard. Na deze plechtigheid bleven de brigade leden in een gezellig samenzijn bijeen. On der zang, voordacht, muziek en een dansje werd nog even de tijd gevonden om dr. Staverman te huldigen, die, zooals onze lezers bekend is, voor 25 jaar Sn onze ge meente zich vestigde. Naast dank en lof voor de wijze, waarop hy de reddingsbriga de als voorzitter heeft geleid, werd hulde gebracht aan het buitengewoon vele, dat dr. Staverman èn als chirurg èn op maat schappelijk gebied heeft gepresteerd. Een presse-papier, in den vorm van een me daille, waarop gedrukt het redden van een drenkeling en aan de achterzijde een in- scripte werd met vele hartelijke woorden overhandigd. Dr. Staverman dankte getroffen door dit huldeblijk en voor het aangeboden souvenir. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De pontonniers hebben over de Oude Maas bij Puttershoek een brug gebouwd, op onze foto een overzicht van de werkzaamheden bij de firma Hirsch Co. is een winter sportdemonstratie gehouden, afgewisseld door een dames modeshow 125-jarig be staan van het Blindeninstituut te Bussum, een foto van de receptiede sleepboot „Roode Zee" voor sloop verkochtde ont ploffing in het ketelhuis van de N.V. Goud- sche kleederbleekerij aan den Groenen Hil- ledijk te Rotterdam. Geert van Oorschot gearresteerd. Aan „het Volk" wordt uit Delft gemeld Tijdens de Dinsdag door de afdeeling Delft der O.S.P. gehouden openbare verga dering is de spreker Geert van Oorschot uit Rotterdam gearresteerd. Geert van O. trad in herhaling van uitin gen op de vorige vergadering, naar aanlei ding waarvan hij geverbaliseerd werd we gens uitlatingen, dit als smalende godslas teringen voor godsdienstige gevoelens kren kend waren. Terwijl Van O. in gezelschap van recher cheurs de zaal verliet, zong men de „Inter nationale". De commissaris van politie wenschte ons hedenmorgen niet in te lichten, of Van O. al dan niet in hechtenis zou worden gehou den. MIDDELBURG. Vrijzinnig-Democratische Bond. De gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrij zinnig Dem. Bond herkoos als bestuurs leden mevrouw R. WeijlSnuijf, mevrouw B. BoassonSanders en den heer W. de Graaf en koos in een bestaande vacature den heer C. A. Minderhout. Zoowel bij de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring van den bond als b\j de verdere dis cussie kwam de houding der partij tegen over de maatregelen van minister Mar- chant ter sprake en bleek men eenstemmig van meening, dat men, al kan men op dit oogenblik deze maatregelen niet toe juichen, men ze ook niet voldoende kan beoordeelen en daarom in vast vertrouwen op de beide vrijz.-demoeratische ministers een afwachtende houding moet aannemen. Dit kwam ook in het bijzonder naar vo ren, toen de in September gehouden pro testvergadering besproken werd, en wel in het bijzonder de houding van den voorzitter der federatie Zeeland en den secretaris der afdeeling, die niet opstonden als blijk van instemming met de voorgestelde m^i^ en dit wel deden toen de voorzitter vroeg aan hen, dié tegen de motie waren, om op te staan. De secretaris verklaarde, dat dit geschied is omdat men meende dat er voor een der gelijke scherpe motie geen aanleiding was en beiden ook toen reeds meenden dat men een afwachtende houding moet aannemen. Bovendien is in det vergadering naar vo ren gebracht, dat sindsdien meer licht over de plannen is verschenen en ook voor nieu we bijzondere scholen geen geld meer be schikbaar is gesteld. De plannen met de sociëteit „St. Joris". De combinatie, die kort geleden de so ciëteit „St. Joris" beeft aangekocht, is he den ook eigenares geworden van het naast de sociëteit gelegen groote pand, dat geruimen tijd onbewoond was en waar het laatst mevrouw Mijnlieff woonde. Deze aankoop maakt het mogelijk aan de plannen tot den bouw van een nieuwe groote zaal in den tuin van „St. Joris" nog beduidende verbeteringen aan te brengen. Na uitvoering der plannen zal, naar men ons verzekerde, blijken van welk belang de aankoop van dit tweede pand was. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen om 4 uur is het Engelsche stoomschip „Glan Sinclair" nabij Walzoor- den tusschen de steiger en den dam van het oude hoofd aan den grond geloopen. Een viertal sleepbooten is ter plaatse voor het verleenen van assistentie. Het schip is geladen met stukgoederen en was op weg van den Nieuwen Waterweg naar Antwerpen. Volgens later bericht is het schip vlot- gekomen en naar Antwerpen opgestoomd. Verlenging ponton. Door den rijkswaterstaat is aan de N.V. Ter Neuzenseke Scheepsbouw Maatschap pij opgedragen het maken van een ver lengstuk aan de ponton voor het aanleggen der provinciale stoombooten, welke ver lenging noodig is geworden in verband met het in de vaart komen der nieuwe mo torboot voor den veerdienst Ter Neuzen Hoedekenskerke. Autobusvergunningen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten in te trekken hun besluit van 24 Maart 1932, waarby aan wed. A. Frederikse en L. K. Kramer te Ierseke vergunning werd ver leend tot het in werking houden van een dagelykschen autobusdienst van Ierseke naar het spoorwegstation Vlake en omge keerd. By Kon. besluit is het beroep, ingesteld door J. C. Krijger te Goes, tegen de be schikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan C. van Strien te Goes vergun ning is verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst tus schen Goes en Katsche veer, te weigeren, ongegrond verklaard. Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Novem ber zijn in onze provincie voorgekomen 10 gevallen van roodvonk, waarvan 4 te Ar- nemuiden (2 maal 2 gevallen in één ge zin, 2 te Vlissingen (in één gezin), 2 te Clinge en 1 in ieder der gemeenten Mid delburg en Koudekerke en 10 gevallen van diphtherie te Clinge (w.o. 1 maal 4 en 2 maal 2 gevallen in één gezin), De ontwikkeling van Westelijk Schouwen. Per extra-vliegtuig bracht gisteren de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, vergezeld van het college van Ged. Staten, den hoofdingenieur van den prov. water staat ir. J. J. van Leeuwen, den griffier dr. B. D. H. Teilegen, mr. J. M. Pilaar en ir. jhr. de Graef, hoofdinspecteur der volks gezondheid en volkshuisvesting een bezoek aan de gemeente Haamstede en omstreken. De bezoekers arriveerden om 9.30 uur te Haamstede, komende van Vlissingen. Zij werden begroet door den burgemees ter, jhr. R. J. H. Q. Roëll. Per auto's wer den gedeelten van Westelijk Schouwen be zocht. Ten gemeentehuize had na afloop een be spreking plaats, waarbij mede tegenwoor dig waren, de gemeentebesturen van Haam stede, Burgh en Renesse. Naar wij vernemen betroffen de bespre kingen de aanhangige plannen omtrent be planting van de duinstreek, den wegenaan leg en de ontwikkeling van Westelijk Schouwen in het algemeen. De veerdiensten op de Wester-Schelde. Naar het tijdschrift „de Ingenieur" meldt, zou te Axel een comité werkzaam zijn voor het instellen eener actie voor op heffing van den veerdienst Ter Neuzen Hoedekenskerke, met frequentie der veer diensten WalsoordenHansweert en Vlis singenBreskens. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In handen van de commissie voor het onderhouden van betrekkingen met buiten- landsche kerken zal advies worden ge vraagd over een verzoek om steun van de Belgische zendingskerk. Aan diezelfde com missie zal ook een verzoek van den Oeku- menischen Raad voor practisch Christen dom woraen gezonden. Goedgekeurd wordt een door den heer van Zwet opgestelde collecte-brief voor het Fonds voor noodlijdende kerken en perso nen. Aan den Pensioenraad wordt toestem ming gegeven art. 3 e van het Reglement op het pensioenfonds toe te passen op de Vrijzinnige Jeugdcentrale. RECHTSZAKEN De overval te Tegelen. In den nacht van 17 op 18 Juli werd de alleenwonende weduwe Burgers-Verhaagh in haar woning te Tegelen door den 25- jarigen F. van E. overvallen en met een pot op het hoofd geslagen. Verdachte was, toen de vrouw om hulp riep, gevlucht, zonder door haar herkend te worden. Nog dien zelfden nacht gelukte het de politie hem in zijn woning te arresteeren. Verdachte die voor de rechtbank te Roer mond heeft terecht gestaan, ontkende alle schuld. Het O.M. eischte vijf jaar gevange nisstraf. Overtreding van het uniformverbod. De kantonrechter te Groningen heeft bij verstek veroordeeld tot 15 boete, subs, b dagen hechtenis, wegens overtreding van het uniformverbod den heer J. Mineur, die in een fascistische vergadering te Gronin gen een zwart overhemd, zwarten boorden das had gedragen onder een colbert. Massaveroordeeling van Urkervisschers. De kantonrechter te Haarlem heeft 24 zaken behandeld tegen Urker visschers, die in Juli met hun vaartuigen de haven van IJmuiden waren uitgevaren, zonder dat zij in het bezit waren van de vereischte uitvaarvergunning en het certificaat van deugdelijkheid. Deze papieren worden alleen afgegeven, indien de eigenaar van het schip heeft voldaan aan de bepaling der zee-ongevallenwet, dat elke opvarende by den Staat of bij de semi-rijksinstelling „Zeerisico" is verzekerd. De Urkers vonden echter de premie van deze wettelijke verzekering te hoog. Om aan de verzekering te ontkomen, voeren de opvarènden der schepen (die wel bij een particuliere maatschappij verzekerd wa ren) op z.g. maatschapscontract, waardoor alle opvarenden als medeeigenaren van het schip beschouwd worden en dan volgens de Zeeongevallenwet niet verzekerd hoefden te zijn. Doch ook nu voldeden ze niet aan den ministerieelen eisch, dat de maatschapscon tracten notarieel opgemaakt moesten zijn. De Scheepvaartinspectie is zeer lank moedig geweest en heeft vijf jaar lang ge waarschuwd. Tenslotte is zrj tegen het uit varen zonder vergunning opgetreden. Een Urker was persoonlijk verschenen voor de anderen trad als gemachtigde op de heer J. Floor uit Utrecht. Als getuige werd gehoord de heer D. Bakker, adjunct inspecteur van de scheepvaart. In zijn requisitor zeide de Ambtenaar van het O. M., dat hij van hoogerhand last had gekregen, zware straffen te eischen, opdat de Urkers voelen, dat zij onder de Neder- landsche wetten staan en dat niet zy, doch IDeer 3 Tlieume Hoeken In onze Bibliotheek zijn opgenomen: W. C. TUTTLE HET RAADSEL VAN DE MORGAN PAS TEMPLE BAILEY WEERSPANNIGE MARY RUBY M. AYRES DE STEM VAN HAAR HART Geloof maar vrij dat wij onze Bibliotheek „bij" houden. Walstraat 13 Telefoon 227 de regeering te beslissen heeft. Van nu af moet het uit zijn, daar anders de schepen vastgehouden en in beslag genomen zullen worden. Tegen alle verdachten eischte de ambte naar twee maal 14 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde allen tot zeven dagen hechtenis en 50.boete. FRANSCHE PERSSTEMMEN. De verklaringen van minister-president Sarraut en den minister van buitenland- sche zaken Paul Boncour, tijdens de debat' ten over de buitenlandsche politiek in de Kamer, worden door de bladen al naar hun richting beoordeeld, zoodat de linksche pers haar instemming betuigt, terwijl in het al geméén de reclit ach e pers haar afkeuring uitspreekt. De „Echo de Paris" schrijft, dat de debat ten zeer verward zijn geweest. Paul Bon cour heeft den toestand, waarin Frankrijk zich voor Duitschland's vertrek van de Ontwapeningsconferentie bevond, veel te optimistisch beoordeeld. De practische con clusies uit de debatten hadden moeten zijn» dat Frankrijk zich in de eerste plaats ter beveiliging van den vrede door eigen kracht terugtrekt en zijn bondgenootschappen ver sterkt. De regeering Sarraut-Boncour met haar socialistische bondgenooten, zal daar toe echter nooit besluiten, aangezien zij door wenschdroomen is bevangen. De „Petit Parisien" verklaart in tegen stelling hiermee, dat Paul Boncour met objectiviteit en koelbloedigheid heeft ge sproken en verwacht, dat zijn rede zoowel in Frankrijk als in het buitenland weer klank zal vinden. Het „Petit Journal" acht het noodzake lijk op het oogenblik, waarin Frankrijk zijn geloof aan de verdragen bekrachtigt te constateeren dat Engeland als zijn meening te kennen geeft niet verder te mogen gaan dan tot verdragen, die tot niets verplicn ten, en wel op het oogenblik dat Frank rijk tegenover de Volkenbondspractijk de directe onderhandelingen tusschen twee mogendheden gaat stellen, en Mussolini verklaart, dat de Volkenbond dood is, Frankrijk is niet verplicht hiermee in te stemmen, maar wil niet „plus royalist que le Roi" zijn. De radicaal socialistische „Ere Nouvel le" verlangt, dat een gevaarlijke methode van onderhandelen, die tot avonturen zal leiden, vermeden zal worden.Het blad doelt op de besprekingen binnen het kader van het Viermogendheden-Pact. Het Viermo- gendheden-Pact was de grootste politieke blunder van de jaren na den oorlog. Frank rijk is er door Engeland op ingegaan, doch er is geen reden om er vast aan te hou den. De socialistische „Populaire" gaat ac- coord met Boncour's en Sarraut's verkla ringen over de Ontwapeningskwestie, en de Duitsche bewapening, doch acht de verkla ringen onvoldoende, ten aanzien van het Oostenrijksche probleem en het oorlogsge vaar in het Verre Oosten. De radicaal-socialistische „République" vindt de formule van Paul Boncour, dat het resultaat der DuitschFransche on derhandelingen in het kader van Genève moet worden gevoegd, zeer gelukkig. De „Volonté" meent, dat de debatten hebben bewezen, dat in Frankryk een al gemeene wensch tot toenadering tot Duitschland bestaat. De „Jour" schrijft o.a. dat de vrees dat de bondgenooten verraden zouden worden, niet gegrond was, want de bondgenooten hadden Frankryk altijd in den steek ge laten als Frankrijk hen het meest noodig had. De „Matin" beperkt zijn critiek voor namelijk tot de opmerking, dat 4e Ofitwa-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1