500 300 25 UITSLAG FITO-PRIJSVIAAG EERSTE BLAD WOENSDAG 15 NOVEMBER Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NO. 270 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNhMKNTSPRl|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zij" '2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz.'3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1. alles bij vooruitbetaling 0e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDF.RLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze Foto-Prijsvraag is wel een succes geworden. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, kwamen niet minder dan 832 op lossingen binnen. De Commissie, belast met het vaststellen van den uitslag, heeft dan ook een zeer omvangrijk werk gehad. Dit is wel de oorzaak waarom de uitslag eerst heden gepubliceerd kan worden. Na zorgvuldige controle bleken 13 inzenders geen enkele fout en 42 inzenders slechts één fout gemaakt te hebben. De eerste groep kwam in haar geheel voor prijzen in aanmerking. De tweede groep voor zoover er prijzen overbleven. Bij de beoordeeling werd aangenomen, dat van hoekwinkels de vermelding van een der beide straatnamen met huisnummer, goed was. Het niet precies oplossen van de interieur-foto's der Wasscherij „Volharding" werd niet als fout aangemerkt. Voorts is der Commissie gebleken, dat verscheidene inzenders bij het invullen hunner lijsten gebruik hebben gemaakt van adres boek of telefoongids, waardoor huisnummer van zaak en eigenaar dikwijls werden verwisseld. Het verblijdt ons dat de eerste prijs bij keuze toegewezen kon worden. De inzender had van alle deelnemende winkelzaken de geëtaleerde artikelen zeer juist vermeldeen ware prestatie. De prijs van 25.— viel ten deel aan den heer JOH. NAEREBOUT, Pluimstraat 2. De tweede en derde prijs, resp. 15en 10.— bedragende, werden bij loting toegewezen. De tien overige inzenders uit deze groep kwamen dus in aanmerking voor een prijs van 2.50. Daar twintig prijzen van zulk een bedrag waren uitgeloofd, kon nog aan tien deelnemers uit de groep met één fout eveneens een prijs van 2.50 toegekend worden. Dat is bij loting geschied, evenals de vijf beschikbaar gestelde troostprijzen. Hieronder volgt de volledige uitslag i le prijs van 25.JOH. NAEREBOUT. Pluimstraat 2. 2e 15.L. J. VERSNEL, Molenstraat 63. 3e - 10.— Mej. M. J. VAN DE VELDE, Noordstr. 14. 4e - 2.50 Mej. A. STREEFKERK, Lambrechtsenstr. 7. 5e 2.50 F. J. DAMEN, v. d. Swalmestraat 18. 6e - 2.50 Mej. CRUCQ, Koudenhoek 44. 7e 2.50 A. HEIJLIGER, Irislaan 16. 8e - 2.50 J. GOEDHART, N. Vliss. weg C 144, West-Souburg. 9e - 2.50 K. W. POIROT, Callenfelsstraat 126. 10e - 2.50 I. DE WAAL, Prinsenstraat 41. 11e - 2.50 W. J. HEIJLIGER, Verk. Quakkelaarstr. 26. 12e - 2.50 A. W. H. MEULDIJK, Schuitvaartgracht 29. 13e - 2.50 B. HUIJZER, Palingstraat 19. 14e - 2.50 B. DE RIDDER, Begonialaan 2. 15e 2.50 N. VAN HOORN, Ridderspoorlaan 4. 16e - 2.50 Mej. BOUCHERIE, Begonialaan 4. 17e - 2.50 L. A. VAN LEUVEN. Irislaan 13. 18e - 2.50 D. C. v. d. LINDEN, Van Dishoeckstr. 26. 19e - 2.50 P. C. MACHGEELS, v. d. Swalmestr. 5. 20e 2.50 Mej. J. J. TEN HACKEN, Clijverstraat 30. 21e - 2.50 Mevr. STREIJERS. Oprit 28. 22e - 2.50 M. KEMELING, Lambrechtsenstraat 27. 23e - 2.50 A. JANSENS, Coosje Buskenstraat 66. 24e Maandubonnement voor het Alhambra-Theater J. C. LEUVELINK, Nijverheidstraat 2. 25e Stuk zool- en rubberleer door dhr. H. C. BERTING, Palingstr. 36J. W. KOLE, Badhuisstr. 68. 26e Idem ANNIE BURGERS, Papaverlaan 14. 27e Idem D. J. LABRUIJERE, Steenhuisstraat 15. 28e Idem D. SANDERSE, Scheldestraat 70. Zooals wij hebben bekend gemaakt worden de geldprijzen in bons van 1en minder uitgereikt, welke alleen besteed kunnen worden bij de winkeliers die aan deze prijsvraag hun medewerking hebben verleend. Zij zullen heden bij de winnaars worden thuis bezorgd. Moge door deze prijsvraag de band tusschen lezers en adverteerders weer zijn versterkt en de deelnemende winkeliers dit dezer dagen ervaren door een vergrooten omzet hunner artikelen. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT". flitsen Wettelijke regeling van het Uitverkoopwezen. De drang- naar een wettelijke regeling van het uitverkoopwezen is in den loop der jaren steeds sterker geworden, en nu, naar het zich laat aanzien, niet al te lan gen tijd meer zal verloopen, of er zullen inderdaad regelingen op dit gebied tot stand komen, is het niet ondienstig in groote lijnen de geschiedenis op te halen. Middenstander en kooper weten dan, waar zij aan toe zijn. Het vraagstuk van de uitverkoopen is tweeledig, en omvat de zgn. schijn-uitver- koopen en de zgn. vervroegde uitverkoo pen. Onder schijn-uitverkoopen verstaat men die aankondigingen van uitverkoopen, waarbij de indruk gevestigd wordt, alsof men te doen heeft met opruiming van voorraden tegen verlaagde prijzen, terwijl men in werkelijkheid te maken heeft met gewone verkoopen. Hier is dus sprake van een min of meer opzettelijke misleiding van het publiek, en wordt gebruik ge maakt van de tooverkracht, die hét woord „uitverkoop" op den kooper, of, beter ge zegd, op de koopster uitoefent. Zoo omstreeks 1923 is over deze schijn- uitverkoopen nogal gesproken, doch sedert dien heeft gedurende vijf jaren het geheele vraagstuk van het uitverkoopwezen ge rust. Tot in 1928 de heer Meima op het congres van de Vereeniging van den Chr. handeldrijvenden en industrieelen midden stand er de aandacht op vestigde, dat het probleem van de uitverkoopen in geenen deele van de baan was, ja zelfs eerder verbreeding had ondergaan. Niet alleen, dat schiinuitverkoopen plaats hadden, doch de sein en- en inven- taris-uitverkoopen werden steeds ver vroegd, terwijl ook de gelegenheids-uitver- koopen een voortdurend grooteren omvang gingen aannemen, en zonder plausibele redenen gehouden werden. Dit congres van den Chr. middenstand kwam tot de conclusie, dat een wettelijke regeling noodzakelijk was. Dit is het eigen lijke beginpunt van de ontwikkeling, die waarschijn.7 c binnenkort afgesloten zal worden. De Chr. middenstand heeft de kwestie in den Middenstandsraad ter sprake ge bracht en deze heeft toen besloten aan de beide andere middenstandsorganisaties, de Koninklijke en de R. Kath., een drietal vragen ->or te leggen. De beantwoording van die vragen hield in een uitspraak over het al of niet be staan van een „euvel" in verband met het uitverkoopwezen, en over de noodzakelijk heid van een wettelijke regeling, dan wel de mogelijkheid om langs organisatori- schen weg tot een oplossing te komen. De R. Kath. middenstand heeft reeds in het begin van 1929 te kennen gegeven, dat hij aan de zijde van den Chr. midden stand stond en een ordening van het uit verkoopwezen langs wettelijken weg een noodzakelijkheid vond. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een uitgebreide enquête ingesteld, waarvan eerst in Mei 1929 de resultaten bekend werden. Toen bleek, dat in de kringen der betrokkenen de meeningen zeer verdeeld waren, en dat een positieve conclusie nog niet te trekken was. In 1929 heeft de Middenstandsraad zich hieraan dan ook niet gewaagd, doch slechts aan den Middenstandsdienst van het departement gevraagd, om na te gaan, in hoeverre met art. 328 bis W. v. S. de misbruiken bestreden konden worden. In 1930 is echter ook de Kon. Midden standsbond tot de overtuiging gekomen, dat een wettelijke regeling noodzakelijk was, zoodat er eenstemmigheid was be reikt tusschen de drie middenstandsorga nisaties. Den heer Meima werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de bestaande regelingen in andere landen, en toen dit overzicht aan den Middenstandsraad werd voorgelegd, heeft deze een commissie in het leven geroepen ter uitwerking van een wettelijke regeling. Eerst is deze commis sie tot de conclusie gekomen, dat een al- gemeene regeling van diverse midden standsaangelegenheden moest plaats heb ben, doch daarna is toch door haar een afzonderlijke regeling voor uitverkoopen opgesteld. Deze regeling maakt onderscheid tus schen uitverkoopen en opruimingen. Uit verkoopen mogen plaats hebben bij de opheffing van een filiaal, van een bedrijf, en van den verkoop van een bepaald ar tikel. Opruimingen mogen gedurende een jaar slechts een bepaald aantal malen en gedu rende bepaalde tijdvakken plaats hebben. In ieder geval is voor het houden van dergelijke verkoopingen een vergunning van een bepaalde instantie noodig. Verwacht kan dus worden, dat binnen niet te langen tijd een regeling als door de bovengenoemde commissie is uitgewerkt, tot stand zal komen. Ppropagandavergadering Christelijke Besturenbond. Gisterenavond hield in het Concertge bouw de Christelijke Besturenbond alhier zijn jaarlijksche propagandavergadering, met welwillende medewerking van de Chr. zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer J. W. Bommeljé. Nadat de zeer goed bezochte vergade ring door den voorzitter, den heer J. Ma rijs, op de gebruikelijke wijze was geopend en „Hosanna" gezongen had „Psalm 68" en „De Eeuwige Rust", sprak de heer W. Strijbis, voorzitter van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, over het on derwerp „Een nieuw front". Spreker begon met te wijzen op de ont zaglijke teleurstelling bij vele arbeiders, die nu door de crisis de vruchten van het werk der organisaties zien verloren gaan, voor al door de beloften die door meerdere or ganisaties zijn gedaan. Aan niet te verwe zenlijken beloften heeft de Chr. vakbewe ging zich nooit schuldig gemaakt en zij heeft steeds gestreefd naar overleg op den grondslag van het recht tusschen werkge vers en werknemers. Er moet in- de samen leving geijverd worden voor 't recht Gods. Vanzelf is in tijden van hoogconjunctuur meer te bereiken dan in tijden zooals wij nu beleven. Er is thans ee ontzaggelijke tijdelijke nood en een groote geestelijke verwarring. De nood onder de volken doet tiendui zenden uitzien naar een verandering der toestanden en overal klinkt de roep naar een sterken man. Wij zien dit in Rusland, Italië en DuitschlandLenin, Mussolini en Hitler. Men zoekt naar een verlosser, in de hoop dat deze de redding zal bren gen. Wij hopen dat wij nooit een Neder- landsch fascist zullen krijgen als de „ster ke leider" van ons volk. Men zoekt het overal, behalve bij den waren Verlosser, Jezus Christus. De Chr. vakbeweging heeft jaren lang gestreden tegen het liberalisme en socia lisme, maar nu is het strijdfront verbreed. De strijd zal in de toekomst ook gaan te gen het fascisme en nat.-socialisme. Dit streeft naar de dictatuur, den corporatie ven staat en de vernietiging der volksvrij heden. Alle vrijheid zal aan banden wor den gelegd. Geen vrije kerk, geen vakbe weging, geen Chr. school, alles zal worden opgeofferd aan de valsche éénheidsge dachte. In den ontwikkelingsgang der wereldge schiedenis, op maatschappelijk en staat kundig terrein, ziet spreker de naderende komst van den anti-christ, maar ook de eindoverwinning van Jezus Christus. Na de pauze zong „Hosanna" „Feest in 't Woud" en „Slaap mijn Kereltje", waarna de heer C. J. van Riet, hoofdbestuurslid van den Chr. Werkmeeestersbond, sprak over het onderwerp „De oude strijd". Spreker zeide dat wij willen behouden de in moeizamen strijd verkregen rechten. Onze strijd is een strijd voor sociale recht vaardigheid. Ér zijn nu nieuwe tegenstan ders gekomen, die niet zoo gemakkelijk te onderkennen zijn als communisme en so cialisme. De zegen van het fascisme kun nen wij niet aanvaarden. Achter het „heil" van de nazi's ligt een revolutionnaire strooming ook him doel is revolutie. Zij willen afbreken wat met moeite en zorg is opgebouwd. Ons volk heeft een histori- schen vrijheidszin, waarvoor Willem van Oranje den prijs van zijn bloed heeft be taald, en in zijn voetstappen volgt onze Koningin. Naast haar hebben wij geen dictator noodig. Laten wij pal staan voor het behoud van onze burgerlijke vrijheden. Spreker wees op het zeer vele wat in ons land is gepresteerd in de laatste ja ren op allerlei gebied wegenaanleg, brug gen- en sluizenbouw, drooglegging Zuider zee en een soiale wetgeving als in geen ander land. Voor dit alles hadden wij geen dictator noodig. In Italië buigt alles voor den duce in aanbidding, in Duitschland verheerlijkt men Hitier en knielt voor den „ras-god". De godsdienst wordt ondergeschikt ge maakt aan den Staat en het rasbelang. Wij willen zijn een vrij volk, dat zich buigt onder het gezag om Godswil. Het nat.-socialisme is een openbaring van den geest dezer eeuw, on-christelijk en on-Nederlandsch. Wij behoeven geen im port uit Italië en Duitschland. Schrift en historie bieden het fundament, waarop wij voortwerken. Tenslotte wekte spreker op tot inten sieve propaganda in de kracht van ons be ginsel in de komende weken. (I „Hosanna" zong nu ,,'s Avonds" en „Ten Hemelweg", waarna door ds. H. A< Wiersinga het slotwoord werd gesproken. De sprekers hebben gewezen op het voeren van den goeden strijd. Door heel het N< Testament klinkt de oproep tot strijd. Ook de tegenstanders wekken op tot strijd, maar het komt er maar op aan, welke wa penen gebruikt worden. De Christen ge bruikt het wapen van Gods Woord, dat nooit overwonnen kan worden. Spreker wees op Luther's strijd, die geheel alleen gestreden heeft tegen de geweldige macht der R. Kath. kerk. Het woord Gods zal ook doen overwinnen tegen communisme, socialisme en fascisme.. Ten slotte wees spreker er op dat wij in dezen donkeren tijd alles van God moeten verwachten, ook in onze werkloosheid, en las voor het „sociale lied bij uitnemend heid", Psalm 146. De voorzitter bracht een woord van dank aan de sprekers voor hun principi- eele uiteenzetting van de taak der Chr* vakbeweging in dezen tijd, aan de aanwe zigen voor hun groote aandacht en aan, „Hosanna" met haar directeur, voor de keurige wijze waarop de liederen werden ten gehoore gebracht. Na het zingen van Gezang 50 1 en 4 eindigde ds. Wiersinga met dankgebed. Sociaal-Democratische Vrouwen-Club. De S.D.V.C. hield Maandag haar jaar- lijkschen Vrouwendag in het geheel geres taureerde lokaal „Admiraal de Ruyter". Deze vergadering was zeer goed bezocht door ongeveer 160 vrouwen. Nadat de voorzitster, mevr. Benekerde Knegt de vergadering had geopend en het doel er van had verklaard, werd de Socialisten- marsch gezongen, begeleid door 3 leden der A.J.C., welke ook verder zich niet on betuigd lieten. Hierna betrad de spreekster van dezen avond, mevr. Brandtte Boekhorst, het podium. Spreekster had tot onderwerp ge kozen: „Internationale saamhoorigheid" en schetste den tegenstand en het vooroordeel tegen zelfstandig optreden der vrouwen* Deze tegenstand was wel het sterkst bij eigen sekse, waarvan spreekster eenige staaltjes ten beste gaf. Ook de burgerlijke vrouw had dien strjjd te voeren. Daaraan hebben de vrouwen zich ontworsteld, doch tevens de taak op zich genomen naast den man mede te wer ken tot opbouw eener betere maatschappij. Vooral de arbeidersvrouw mag dit nooit vergeten. Wanneer wij zien naar het bui tenland en wat zich daar afspeelt, is het gevaar niet denkbeeldig dat de vrouw weer terug gebracht wordt naar den toestand van slaafsche onderworpenheid, waaruit zij zoo moeizaam is verrezen. In een vurig betoog wekte spreekster dan ook de vrouwen op, zich niet te laten terugdringen, en tezamen met de mannen den strijd te voeren voor verheffing der arbeidersklasse. Na een gloedvolle peroratie eindigde spreekster haar rede met een„Op voor de sociaal-democratie". Nadat in de pauze thee was geschonken en eenige nummertjes waren gegeven, was het woord aan de leden-tooneelisten met het stukje in 2 bedrijven „Waarom Daar deze leden op het „tooneel" reeds verschillende moeilijke rollen vervulden, spreekt het vanzelf dat dit toepasselijk stuk zeer goed tot zijn recht kwam. Een daverend applaus was dan ook de welver diende belooning. Met het zingen der Internationale werd deze zeer goed geslaagde bijeenkomst ge sloten. Concert „Ons Genoegen." De harmonie „Ons Genoegen", directeur, de heer C. G. Govaarts, geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een concert in het Con certgebouw. Het concert wordt opgeluisterd door het; optreden van den magic-specialist Leberto, Over dezen toovenaar schrijft „het Vader land" Commentaar overbodig bij het optre den van den onovertroffen Hollandschen goochelaar Leberto, die als gewoonlijk met zijn humoristische manipulaties het publiek begoochelt en nimmer ontgoocheld. De „Residentiebode" voor bewon derende verbazing zorgt de zeer knappe en beschaafde goochelaar Leberto. De „Komeet" Leberto, wiens ver bluffende manipulaties hem stempelen tot een eerste rangs goochelaar, is daarbjj in

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1