500 25 eerste blad DINSDAG 14 NOVEMBER No- 269 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. 1IAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS EN PROVINCIENIEUWS LEZING met LICHTBEELDEN hedenavond VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij leven' lange ongeschi'- heid tot werken. gulden bij ,dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 letter zetter, 1 behanger, 33 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 11 metse laars, 17 opperlieden, 52 schilders, 5 stu- cadoors, 65 timmerlieden, 10 ververs, 2 vlechters, 2 waterbouwkundige opzichters, 3 mach.-houtbewerkers, 7 meubelmakers, 7 politoerders, 3 stoffeerders, 3 kleerma kers, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 665 me taalbewerkers, 3 bierbottelaars/drankbe- reiders, 10 brood/banketbakkers, 5 koks, 3 slagers, 1 tuinman, 9 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 4 winkelbedienden, 1 besteller, 3 chauffeurs, 10 kellners, 17 loo- pers, 2 portiers, 4 sleepers, 28 transport arbeiders, 26 kantoorbedienden (w.o. 1 vrouwelijke), 2 teekenaars, 1 musicus, 1 onderwijzer, 1 huishoudster, 1 dienstbode, 2 werksters, <15 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 119 losse arbeiders. Totaal 1198 ingeschrevenen, waarvan 132 in de werkverschaffing. Vorige week 1248 personen. Alzoo een vermindering van 50 werkzoekenden. Algemeen Geestelijke Ontwikkeling. Zoltan Székely, Géza Frid. Concertgebouw. Twee Hongaarsche kunstenaars van den eersten rang, die samen gedurende twee jaar in bijna alle landen van Europa heb ben geconcerteerd, die volkomen aan elk ander gewend zijn, wier affiniteit zóó groot is, dat zij een samenspel geven, dat zuiver in evenwicht is, zoodat het een hijzonder voorrecht en een zeldzaam genoegen is naar deze twee-eenheid te mogen luisteren. Székely, een brillant violist met een ver rukkelijk instrument, speelde het vermaar de a-moll concert van Viotti (17531824), dat nog steeds op de programma's der grootste violisten wordt aangétroffen, met een meesterschap, dat blijk gaf van een volkomen opgaan in de ziel van het kunst werk en een volkomen zegevieren over de techniek. Zijn grootsche opvatting en ma gistraal spel, doorgloeid van innerlijk le ven, hielden den hoorder gevangen en lie ten hem niet meer los. Bartók's „Rumani- sche Tanze", door Székely gearrangeerd voor viool en piano, met de prachtige ef fecten van Zigeuner-toonladders, Hubay's „Csarda Scène", met de wilde rhythmen, hevige kleuren en karakteristieke folklo ristische motieven, waren levende, boeien de specimina van reine volkskunst, vol kracht. Sprak uit Bloch's „Improvisation" tragiek en ontroering, Juon's „Berceuse" ademde mijmering en charme. De goed ge vulde zaal was van diepe verwondering voor den meester vervuld en reageerde enthousiast, zoodat zij met een toegift te vreden gesteld moest worden. Géza Frid, die bij dit fascineerende viool spel een klankenweelde uit den vleugel tooverde en wiens glorieuze eigenschappen vooral in het concert van Viotti tot volle uiting kwamen, handhaafde als steeds zijn klinkenden naam als begeleider. Ter afwis seling speelde hij Chopin's Scherzo b-moll, dat meesterlijk werd geïnterpreteerd, be nevens een vijftal eigen werkjes, stukjes vol brillante noten, waarmede hij veel suc ces oogstte. A.G.O. heeft door het engageeren van deze kunstenaars den Vlissingschen melo- manen een avond van bijzondere muzikale schoonheid bereid, welken zij niet licht vergeten zullen. O. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dienst in de Anglicaansche kerk te s-Gravenhage ter herdenking van den wa penstilstandsdag. Opening van het ver- hieuwde zwembad aan den Heiligeweg te AmsterdamVader, zoon en kleinzoon sprongen het eerst te water. De cross country van de Arnhemsche Carousel So ciëteit. Een interessant hoekje van de tentoonstelling der openbare leeszaal en bibliotheek te Zutphen, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Wassenaarsche padvindsters tijdens een verkeerswedstrijd hij het repareeren van fietsbanden. Een gecompliceerd auto-ongeval op den nieuwen rijksstraatweg onder Pijnacker. De prachtige Don Carlos-opvoering in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Op 82- jarigen leeftijd is in Transvaal overleden dr. Jac. van Belkum, em. predikant der Ned. Herv. kerk in Zuid-Afrika, vroeger o.a. te Zierikzee. Hij maakte als veldpre diker den Boeren-oorlog mee. Ter bestrijding der smokkelarij. Door de regeering zijn ter bestrijding der smokkelarij ten dienste der gevormde inspecties en sub-inspecties der invoer rechten en accijnzen een aantal Ford-au to's aangekocht. Waarschijnlijk zal de auto der sub-inspec tie Terneuzen worden gestationneerd te Sas van Gent, terwijl de voor de inspectie Vlissingen aldaar zal worden gestation neerd. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Ne der 1. en in het Neder 1. vert. romans: Karantzaki, N. Toda-raba (de werke lijkheid in de Sovjet-Unie gezien door 7 verschillende personen). Palen, L.' S.De witte duivel van de Zwarte zee. SchartenAntink, C en M.Carnaval. Sinclair, F. de Meneer Focus als globe trotter. Duitse he romans: Vegesack, S. von Das fressende Haus. Populair wetenschappe- lijke werken: AmmersKüller, J. van Twaalf inte ressante vrouwen. 1933. Geïll. Blavatsky, H. P. De sleutel tot de theosofie naar den 2en dr. 1932. Jaar, Honderd eeuwboek 18281928 van de firma C. J. van Houten en zoon. 1928. Geïll. (Allerlei wetenswaardigs in beeld en schrift uit die eeuw). Kol, H. xi. vanOud en nieuw Japan, 1921. Geïll. Krishnamurtï, J.Het lied des levens. 1933 (gedicht). Idem Toespraken in het Sterkamp Om men. 1931. Ortt, F. Over de dierenziel. 1933. Ossendowski, F. Het vlammende Afri ka. 1927. Geïll. In de leeszaal (wordt niet uitgeleend) Aken, Ch. H. van Aardrijkskundig woordenboek der geheele aarde 4e dr. 1930. Kinderboeken: J jongens, M meisjes. Voor 812 jaar. Hichtum, N. van Afke's tiental. Hulst, W. G. van de Riek van den bo venmeester. Klei, J. van derHans en Mies. Osselenvan Delden, B. E. van Corrie en de kaboutertjes. OvinkSoer, M. De Canneheuveltjes uit Indië (M). Voor 1214 jaar. Aalst, G. van Lotgevallen van een voet balschoen (J). BurgHora Adema, J. van der De fa milie van Heyningen (M). Kramer, J. G. Adriaan Brouwer (J). Niese, Ch.Wat Michiel Schneidewind als jongen beleefde (J). Osenbruggen, C. vanTrouwe bondge- nooten (M). OvinkSoer, M.De Canneheuveltjes in Holland (M). Turner, E. S. Drie jonge meisjes (M). Valkenstein, K.In de Naftabus. Vreeken, A.Avonturen van Piet van Gent (J). Voor 1417 jaar. Been, J. H.Kakkerlak bij de padvin ders (J). Holle, G. Hoorn voor den Prins80 j. oorlog (J). Kist, J.De ondergang van het rijk van Montezuma. Kuiper, A. C. ,s Het huis op den heu vel (M). Martveldt, C. van De H.B.S.-tijd van Joop ter Heul (M) idem Joop ter Heul's problemen (M) vervolg idem Joop van Dilter Heul (M) vervolgidem Joop en haar jongen (M) vervolg. MIDDELBURG. Gemeentebegrooting 1934. Verschenen is de ontwerp-begrooting voor 1934, waarbij opgemerkt dient te worden, dat deze is opgemaakt voor dat van de zijde der regeering nadere mede- deelingen over de van het rijk te verwach ten bijdragen waren medegedeeld, zoodat verwacht mag worden dat er alsnog wijzi gingen in zullen komen. Het eindcijfer van den gewonen dienst bedraagt in ontvang en uitgaaf een som van 1.708.186.47 met een post onvoorzien vag l 10.418.24^ tegen 31.410.33 yoor 1933 bij de eerste raming. Afzonderlijk stellen Burg. en Weth. echter voor op de salarissen van het gerneentepersoneel een crisiskorting toe te passen van 3 waar van de bate voor de gemeentebegrooting geraamd wordt op 11.500. Voorts zijn nog diverse bezuinigings-objecten in overwe ging als reorganisatie politie reorgani satie school Greorganisatie bewaar- schoolonderwijs met wijziging subsidiere geling bijzondere bewaarscholen en even- tueele besparing bedrijven, waarvan de ba ten nog niet zijn te berekenen, doch zeker zijn te ramen op 4000, zoodat de post voor „onvoorziene uitgaven" uiteindelijk zeker kan worden geraamd op 25.918.94. Onder de inkomsten kon ditmaal geen goed slot 1932 worden geraamd, terwijl verleden jaar wel 87.406.49 goed slot ge raamd was van 1931. Nu kon nog 29.000 geraamd worden gereserveerd uit den dienst 1931. De belastingen zijn tot haar maximum opgevoerd, dus konden nu geen verhooging meer ondergaan. Onder de uitgaven komt een nadeelig slot 1932 voor van 11.764.49. Voor het burgerlijk armbestuur is ge raamd 150.000 tegen 136.400 voor 1933 en een uitgaaf van 138.465. Voor de godshuizen zijn deze cijfers resp. 52.146, 45.755 en 56.767. Voor steun aan werkloozen is uitgetrok ken 160.000 vorig jaar 135.000 en uit gegeven in 1932 144.457. In het ontwerp is gerekend op een rijksbijdrage van 90.000, doch juist deze post zal wel blij ken belangrijk te hoog te zijn geraamd. Voor werkverschaffing is een stelpost van 40.250 opgenomen, tegen verleden jaar 35.000 en uitgegeven in 1932 een be drag van 47.915. De kapitaaldienst wijst in ontvang en uitgaaf aan 915.335, waaronder aan op te nemen en terug te betalen ly(lelijk kas geld 90.000. De begrooting voor de gasfabriek sluit met een eindcijfer van 209.632, met een goed slot van 13.623, tegen 1241 voor 1933 geraamd en een werkelijk goed slot over 1932 ad 18.460. De begrooting voor de waterleiding sluit met een eindcijfer van 139.850 met een geraamd goed slot van 3189, tegen een geraamd kwaad slot 1933 van 3405 en een bereikt kwaad slot 1932 ad 11.196. Als opbrengst van water geleverd aan Vlissingen wordt geraamd 14.000 en aan Domburg 2250 terwijl voor deze ieve- ringen op verschillende posten te samen 6950 meer uitgaven zijn begroot. De begrooting voor het gemeentelijk electrisch bedrijf wijst een eindcijfer aan van 286.365, met een goed slot van 68.822, tegen een raming voor 1933 van 57.694 en een behaalde winst over 1932 ad 62.838. Op de begrooting van gemeentewerken is uitgetrokken voor werkzaamheden en leveranties voor de gemeente 110.262, tegen voor 1933 127.068 en 138.369 uit gegeven in 1932. Het nadeelig saldo van den reinigings dienst is geraamd op 52.132, tegen 50.739 voor 1933 en in werkelijkheid 53.648 over 1932 voor den ontsmettings- dienst zijn de cijfers resp. 1709, 1749 en 1131. KAPELLE. Een auto-ongeluk. Gisteren is bij Kapelle een auto van den heer G. uit Bergen-op-Zoom, tengevolge van den mist in een sloot gereden. De chauffeur vloog, tengevolge van een hevi- gen schok door de voorruit en werd ernstig verwond. De heer G. bekwam eveneens ver wondingen. De auto werd zeer ernstig be schadigd. BRESKENS. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gisterenmiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer Monjé. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeelingen Middelburg en omstreken en Ter Neuzen en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, om verlaging der personeele belasting voor koffiehuizen enz. Van de provinciale commissie voor werkloozenzog van N.V.V. en S.D.A.P. is een request ingekomen strekkende tot het tijdig regelen der werkverschaffing (en steunregeling) en het vaststellen van be paalde loonen- (en steun) normen. De heer Notebaart drukt er zijn verwon dering over uitj dat Burg. en Weth. niet met een ontwerp-steunregeling bij den raad gekomen zijn. Deze zou noodig zijn indien de gemeente niet voldoende objec ten voor werkverschaffing heeft. Hij dringt dan ook op een dergelijke regeling aan. De voorzitter en ook het college van Burg. en Weth. zijn niet van plan, althans voorloopig niet, een steunregeling den raad voor te leggen. Het rijk betrekt in zijn bezuinigingsplannen ook den steun aan de werkloozen en ook bij het dagelijhsch be stuur zijn plannen om indien noodzake lijk tot inkrimping van de kosten van werkverschaffing over te gaan. Werkver schaffingsobjecten zrjn er in de gemeente nog genoeg, zoodat alle werkloozen, die aan de eischen van toelating voldoen, ge plaatst kunnen worden. Evenwel dient de gemeente terdege rekening te houden met de verminderde rijksbijdrage. De heer Cambier begrijpt het voorstel van den heer Notebaart niet. Het request van de provinciale commissie slaat op die gemeenten, 'waar nog geen werkverschaf fing is of waar de gemeenten nog een re geling moeten treffen. Dat is voor deze gemeente niet het geval. Hier is er een regeling en is de werkverschaffing niet stopgezet. Volgens den heer Notebaart is de hui dige regeling niet voldoende, weshalve hij zijn voorstel handhaaft, hetgeen slechts de stemmen verkreeg van de heeren Brand en De Krutjter. Eenige verzoekschriften van inwoners, strekkende tot het plaatsen van lichtpun ten, worden aangehouden totdat een rege ling met de PZEM getroffen is. De heer Carels betreurt het, dat het zoo lang duurt, voordat een regeling tot stand komt. Hij stelt echter vertrouwen in het beleid van Burg. en Weth. en hoopt, dat de raad zijn meening deelt. Hij dient t. z. een motie in, welke met algemeene stem- Tnen wordt aangenomen en stelt verder voor de mogelijkheid te onderzoeken van levering van gas door de gemeente Oost burg. Dit zou ook de industrie ter plaatse ten goede kunnen komen en een belang rijk werkverschaffingsobject zijn. Met de stem van den heer Notebaart tegen, die zich nog geen oordeel hierover kan vormen besluit de raad aan Burg. en Weth. op te dragen direct deze aangele genheid met de gemeenten Schoondijke en Oostburg te bespreken. In de gemeente heerscht een ware rat- tenplaag. Teneinde het houden van terriers (dat zijn prima-rattenvangers) aan te moedigen, wordt besloten het tarief der belasting, voor wat losloopende honden be treft, te herzien en van 10 tot 5 terug te brengen. De heer Cappon is van meening, dat de rattenplaag voor een groot gedeelte te wijten is aan de menschen zelf, en wijst op het van gemeentewege ophalen van het huisvuil, dat voor de inwoners toch een reden moet zijn om het huisvuil niet maar overal te deponeeren. De heer Carels wijst op het brengen van afval-vleeschwaren op de vuilnisbelteen andere oplossing ware aan te bevelen. Hierna was aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1934. Algemeene beschouwingen werden ge houden door de heeren Vasseur en Note baart, waarvan de eerste van meening is, dat het gemeentebestuur zich wel heel veel toegelegd heeft om de begrooting zonder belastingverhooging sluitend te krijgen, terwijl de heer Notebaart van oordeel is, 4 dat belastingverhooging noodzakelijk zal blijken te zijn. De hoofdschotel vormde het voorgestel de subsidie aan de bewaarschool over 1934, waarvoor door het gemeentebestuur 1550 uitgetrokken is, aldus 200 minder dan voor 1933. Tevens stellen Burg. en Weth. voor dit subsidie te geven in den vorm van een bijdrage per leerling van 7.50 ver meerderd met een grondbedrag van 500. De heer Vasseur is voor het geven van het subsidie zonder dat rekening gehouden Wordt met het aantal leerlingen. Er kun nen zich nl. gevallen voordoen, dat er in een jaar weinig schoolbezoek is, terwijl de uitgaven voor het schoolbestuur niet veel verminderen zouden. Verder acht hij het ook voor het bestuur van belang, daar dit dan weet op welk bedrag te rekenen valt. De heer Carels zou, alhoewel hij het voorgestelde subsidie van 1550 als maxi mum gesteld wilde zien, het bedrag per leerling willen verhoogen. Aan de hand van de hem door het schoolbestuur verstrekte gegevens stelt hjg voor in plaats van 7.50 9 per leerling te geven. Verder is hij er te gen, dat het gemeentebestuur controle op het ingeschreven zijn van leerlingen zou uitoefenen. Op zekere tijdstippen moet het schoolhoofd aan het rijk gegevens over het aantal leerlingen verstrekken en het een voudigste is, gat dij aantal ö§9 ook de ge Wij herinneren U nogmaals aan de over: VOET- en BEENKWALEN te 8.30 uur in de Voorzaal van het „Concertgebouw", te houden door gediplomeerd verpleegster der Supinator Centrale. Zeer inte ressant voor belanghebbenden. De Zuster Is nog tot a.s. Woensdag 12 uur v.m., gratis te consuiteeren in het SUPINATORIUM van K L IJ B E R G 's SCHOENMAGAZIJN WALSTRAAT 50 meente medegedeeld wordt. Het schoolbe stuur moet baas in eigen huis blijven. De voorzitter wijst op de noodzakelijk heid om ook op dezen post te bezuinigen* Hij kan zich wel met het bedrag van 9 vereenigen, doch niet wat de controle van het aantal leerlingen betreft. De controle moet bij de gemeente blijven. Indien men subsidie vraagt, dient men zich ook te on derwerpen aan de voorwaarden, die het subsidiegevend lichaam wenscht te stellen. Na nog eenige gedachtenwisseling wij zigt de heer Carels, om aan het bezwaar: van den heer Vasseur tegemoet te komen, zijn voorstel dat voor het begrootingsjaar 1934 zal genomen worden het aantal leer lingen over 1933. De heer Cambier verwondert zich er over, dat over deze kwestie, welke feitelijk geen kwestie is, zoo lang gepraat moet worden. Beide voorstellers achten een sub sidie van 1500 noodig en voldoende. Het gaat er nu eigenlijk maar om, hoe de raad het zal beredeneeren. Hij voelt het meest voor het voorstel van den heer Vasseurj dat hij dan ook wil steunen. Nadat de stemmen over het voorstel van Burg. en Weth. staakten (tegen de heeren Vasseur, Cambier, Brand, De Kruijter en Notebaart), stellen Burg. en Weth. ver volgens voor de bewaarschool het subsidie van 1500 te geven, terwijl dan in een volgende vergadering over de wijze van berekening enz. zal beslist worden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Notebaart vindt den post werk verschaffing te laag. Ondanks de minder: gunstige tijdsomstandigheden hebben B. en W. dezen post met een beduidend bedrag verminderd. Verhooging zal blijken noodig te zijn. Hij stelt voor dezen post met een 2000 te verhoogen en als compensatie op de gemeentefondsbelasting meer opcen ten te heffen. Ook de heer Vasseur vindt de raming veel te laag. Hij wijst echter opr den post „onvoorzien", waarvan desnoods naar „werkverschaffing" kan worden over gebracht. Burg. en Weth. handhaven hun voorstel* Feitelijk legt de bewuste circulaire van den minister de gemeenten op ook op him uit gaven voor werkverschaffing te bezuini gen. Als het rijk door verminderde bijdra gen en de vakbonden door minder uitkee- ringen meer lasten op de gemeenten gaan leggen, dienen de gemeenten zich daar te gen te verzetten. Ook de heer Cambier ontraadt het voor stel van den heer Notebaart. Hq onder schrijft de woorden van den voorzitter ten volle en wijst op het feit, dat belastingver hooging in den vorm van opcentenheffing op de gemeentefondsbelasting, hoofdzake lijk de kleine inkomens zal treffen, daar op de grootere reeds 80 opcenten geheven worden. De heer Carels is ook van meening, dat de post werkverschaffing aan den lagen kant is hij heeft echter reeds eenige jaren geleden er op gewezen, dat de belastingen niet meer opgevoerd kunnen worden. Hij zal dan ook tegen het voorstel van den heer Notebaart stemmen. Dit wordt ver bolgens met 3 stemmen voor (nl. van de heeren Notebaart, De Kruijter en Brand) verworpen* IJZENDIJKE. Auto door tram gegrepen. Gisterenmiddag had aan den nieuwen weg (nabij wijk „Ponte"), welke nog maar alleen door de tram in gebruik is genomen, een ernstig auto-ongeluk plaats. Een han delsreiziger uit Middelburg kwam met zqu auto, waarin zijn compagnon en diens vrouw gezeten waren, uit de richting Phi lippine. Door den zeer zwaren mist en on bekendheid met de thans verlegde tramlijn kwam hij aan den onbewaakten overweg in

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1