150 100 25 CHIEF WHIP UITSLAG FOTO- 11 NOVEMBER Ook U moet overgaan op No.267 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN OE VELBE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I Polis, zijn GRATIS verze- II BI III lange ongeschikt- j 11 door %|B|I vaneen EERSTE BLAD STADS EN PROVICIENÏEUWS Gegarandeerd 100 zuivere Virginia- Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid Vervolg en slot 4e en laatste serie De uitslag van dezen wedstrijd zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- I tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland I en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPKljSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.—alles bij vooruitbetaling I Oe abonné's in 't bezit eenei 4 O O f"| 8u'den bij levens- C Cl Su'den bij dood O f"% (Tl gulden bij verlies I kerd tegen ongelukken voorIUUU heid tot werken. iJUU een ongeluk. ClUU hand, voet ot oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDF.RLANDSCHE DAGBLADPERS gulden bij verlies van een duim gulden bij.verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 4 bladen en een foto-pagina. Een Luther-avond. Gisterenavond werd in de St. Jacobs- kerk de 450ste geboortedag herdacht van den grooten Hei-vormer dr. Maarten Lu ther, die op 10 November 1483 in bet Duitsche stadje Eisleben geboren, werd. Reeds lang voor het aanvangsuur was bet ruime kerkgebouw gevuld en indien de regen velen niet had tegen gehouden zou er plaats tekort zijn geweest. De plechtige samenkomst werd geopend door da. A. J. van den Ban, Doopsgezind predikante, die liet zingen Psalm 1Ö5 1 en 2. Vervolgens las zij Psalm 77 1—10 en Efeze 2 410. Na in gebed te zijn voorgegaan, drukte zij haar blijdschap er over uit dat zoovelen van alle kerken bij eengekomen zijn om dezen 'dag te herden ken. Maarten Luther toch was het die ons terugvoerde naar de bron van GodsWoord, tot Hem die is de kern van het Evangelie, Jezus Christus, die kwam voor allen. Het was niet Luther's bedoeling scheuring te maken in de Kerk. Hij ontstak het oude licht, dat ook zoo noodig is voor ons in deze donkere tijden. Spr. hoopte dat deze avond er toe moge bijdragen dat het Evangelie moge schijnen en het ons moge verbinden als volgelingen van onzen eeni- gen Meester. Nadat gezongen was Gezang 36 1 be steeg ds. C. F. Nolte, Evang. Luth. predi kant van VlissingenMiddelburg, den kan sel, die er op wees dat in dit historisch kerkgebouw door de voorgangers van ver schillende Protestantsche gemeenten dit geboortefeit wordt herdacht. De verdeeld heid op godsdienstig gebied doet ons soms neerslachtig stemm- deze avond is ons tot groöte vreugde. Wij zijn hier bijeen om met groote blijdschap te gedeelten, wij willen geen menscbenverheerlijking, dit is in strijd met Luther's geest. Sedert Luther zijn 95 stellingen aansloeg aan de Slotkapel te Wittenberg, is er breuk gekomen, Protestanten en Room- schen zijn tegenover elkander komen te staan. Mogen wij dezen avond eigenlijk wel feest vieren, zoo vraagt spreker, om den geboortedag te vieren van een man, door wiens optreden zooveler bloed heeft gevloeid en brandstapels zijn opgericht. Past het niet meer een rouwgewaad aan te trekken moet niet smart onze harten vervullen vanwege de breuke Israëls Luther's bedoeling was het Evangelie te verkondigen in zuiverheid en klaarheid, niet om te breken met de Roomsche Kerk. Hij had geen overwegingen van economi- schen of maatschappelijken aard, zijn doel en streven was Hervorming in Christus. Spreker ging na welk een moeitevol le ven Luther heeft-gehad, maar ook hoe hij zijn tijd te nutte maakte, o.a. door over zetting van het Nieuwe Testament uit de oorspronkelijke taal. Hervorming in Chris tus was in Luther's tijd broodnoodig, er was toen nog een staan op den bodem van het Christendom. Ook in onze dagen, nu de afval steeds grooter wordt, wekt spreker op tot Hervorming in Christus. Onder het zingen van Gezang 3:2 be trad ds. L. J. C. Visbeek het preekgestoel- te om te spreken over „Het ongeloof en wij". Er is niet alleen een strijd van ge loof tegen ongeloof, maar ook een strijd tegen het ongeloof in het geloof, zoo was de strijd van Luther. Aan de hand van een drietal punten zet spreker uiteen, dat hoéwei nog velen ge- looven in den mensch, in de wonderen der techniek en het menschelijk kunnen, het waarachtig geloof alleen te vinden is bij een almachtig God. Hij wekte zijn gehoor °P. te gelooven evenals een kind gelooft in zijn vader en.moeder, zich over te geven in het vast vertrouwen, zooals Luther het den mensch toeriep „Door het geloof al leen te leven." Hierna werd gezongen Gezang 264 2 en 4. Ds. H. A. Wiersinga sprak nog een kort slotwoord, waarin hij hoopte dat wij dezen avond hebben gezien dat het niet gaat om ons, maar alleen om Jezus Christus. Door gebed en bijbellezen heeft Luther Jezus gevonden. Hij wekte de aanwezigen op, zulks ook te doen, dan zal de vrees en de zorg voor dezen tijd verdwijnen. Nadat ds. Wiersinga in dankgebed was voorgegaan, werd tenslotte staande ge zongen Gezang 50 4. De organist speelde voor den aanvang een fantasie over het Lutherlied. Bij den uitgang werd een collecte ge houden voor de Vereeniging voor Bijbel verspreiding. Nieuwe richtingen in de fotografie. Bovenzaal Coomans. De Vlissingsche Amateur Fotografen- vereeniging heeft de werken der nationale bondstentoonstelling Nieuwe Richtingen, naar hier weten te krijgen. Deze tentoon stelling, welke zoo uitgebreid is, dat de ge heele collectie niet aan ie wanden kon wor den opgehangen, maar een deel op een ta fel ligt uitgestald, is ongetwijfeld wel een bezoek waard van de vele „knipsers" en „amateur-fotografen" welke onze stad telt, die daar heel veel moois kunnen zien en daar reproducties bewonderen van dingen, welke ze waarschijnlijk zelf nooit zouden willen, durven of kunnen nemen. Welke amateur zal er op komen om de kristal- en veerenvorming bij het bevriezen van ramen te vereeuwigen op de gevoelige plaat of ge eendjes midden in een vrijwel bedekt water of eenige fotogrammen, zooals de, zelfs in het buitenland zeer Dekende foto graaf Berssenbrugge hef heeft gedaan Wie zou op het idee komen om aan een vloer met wat spaanders en kromgeslagen of getrokken spijkers een plaat te wagen Door wien zou het onderste deel van een stel beenen, die op straat loopen, waardig gekeurd worden om op de gevoelige plaat gebracht te worden Welke Vlissingsche amateur heeft zich gewaagd aan een on derwerp als het beeld der kranen of het laden van steenkool door middel van een grijper Wie denkt er aan om het aspect van het strand weer te geven bij het eb ben of wil vastleggen den indruk van een paar voeten in het natte zand Het komt Slechts aan op dén durf èn op de visie om schaduw en licht in schilderachtige com binatie af en uit te beelden. Want schaduw is er veèl op deze tentoonstelling te zien en te bewonderen, waarbij we onwillekeurig voor onze oogen weer zien de opgerolde veeren, de eenvoudige voorwerpen onder een bepaalde verlichting weergegeven, zoo als bijv. dat omgeslagen blaadje van de bloc-notes of het tweetal sigaretten, daar achteloos neergeworpen. En zoo zouden wij nog meer van het uitgestalde kunnen aan stippen, doch volstaan met het vorenstaan de, daar we het voldoende achten om tot een druk bezoek aan te moedigen. Deze tentoonstelling werd gisterenavond in bovengenoemde zaal geopend door den voorzitter der Vlissingsche Amateur Foto- grafen-vereeniging, den heer Kleisma, die o.a. een hartelijk woord van welkom toe riep aan den heer W. P. Edelman, wethou der van onderwijs, die, als vertegenwoordi ger van Burg. en Weth., aan de uitnoodi- ging gehoor 'ïad gegeven om bij de opening tegenwoordig te zijn. Hij zou, voor zichzelf heel kort zijn, maar las liever voor, wat een competent man als Frits Gerhard over deze nieuwe richtingen geschreven heeft. Deze schreef o.a., dat het „soms, niets anders (was) dan gezocht, gewild-buitenissig, excentriek zonder meer, waarbij men zelfs niet altijd aan den indruk kon ontkomen, dat de maker niet in staat een gewone, goede foto te maken, zijn onvermogen ca moufleerde door mislukkingen tot nieuwere kunst te promoveeren" en „daarnaast onte genzeggelijk uitingen van origineele, ge durfde visie en van nieuwere schoonheids opvattingen". Schrijver wilde tegenover el kaar stellen de neiging tot romantisee ring van op zichzelf schoone onderwerpen en het zoeken naar schoonheid zonder meer en een nuchtere pure weergave van enkel voudige objecten, zuiver decoratieve vlak verdelingen. Door de inwerking van het eene op het andere kan werkelijk iets goeds tot stand komen. Met een woord van dank aan de leden, die zich bij het etaleeren verdienstelijk heb ben gemaakt, eindigde de voorzitter en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Daarna vroeg de heer Edelman het woord om in de allereerste plaats dank te brengen namens Burg. en Weth. voor de uitnoodiging. Het gemeentebestuur ontving veel dergelijke uitnoodigingen in den win ter, die bijna alle vallen op het gebied van sport, ditmaal is het een bijzondere soort sport, nl. voor de oogen, voor het gezicht. En hij heeft geen spijt gekomen te zijn, wan wat hg al, onder geleide van een der leden, gezien heeft, was ruimschoots de moeite waard. Hij heeft gezien, hoe men dingen heeft uitgebeeld en op mooie wij ze waar men in het dagelijksch leven voorbijloopt. Als hg zoo rond kijkt, dan be wijst een afbeelding van een kool bijv. boever de kunst gaat. En onwillekeurig denkt hjj dan aan de foto's van vroeger, waar de menschen wel houten klazen leken. Het is spr. een groote vreugde, dat hg he denavond zooveel voorbeelden van kunst mag bewonderen. Met den wensch, dat de EIIIMilllHIIHI3l!l|g|IIIBIIIIBIIIiBIIIIH[[||«lllllHII!MllllBlllia 1 „AL HAMSRA" 1 I BRENGT U EEN jg ZEER MOOI PROGRAMMA 1. Een nacht in Sebastopol 2. Seizoen in Cairo. als pramièr. voor „ZEELAND", de eerste gekleurde TEEKEN- GELUIDSFILM. EEN WoNDER VOO R OOG EN OOR I! BOVEN 18 JAAR amiKiiiiiHiii leden der club in kunde mochten vooruit gaan en dat de tentoonstelling een druk be zoek mocht ten deel vallen, eindigde spre ker. De voorzitter dankte den heer Edelman voor de gesproken woorden en verzocht hem den dank van het bestuur over te brengen voor het aannemen der uitnoodi ging. Alhambra-Theater. Seizoen in Ca!iro. Een nacht m Sebastopol. U kent zeker ook wel enthousiaste man nen, die alléén om Renate Müller, de blon de charmantheid, naar de bioscoop stor men Wij wel. Trouwens wij zien haar ook graag waarom zouden wij ook niet niet in deze sombere tijden, waarin een lieve verschijning meer goed doet dan een ongeroepen, klagenden boetprediker. Humor, charme en prachtig landschap zrjn in deze bijzondere toeristenfilm te ge nieten. Behalve het charmante spel van Renate en den glimlach van Willy Fritsch, de als filmster nieuwe en zeer te bewon deren verschijning van Leopoldine Kon- stantin en den Weenschen vriendelijken humor van den voortreffelijken Gustav Woldau, is deze film een prachtige Baede ker van Egypte, dat men in al zijn foto grafische bekoring aan zich voorbgtrek- ken ziet. Met opzet is de intrige wat schraal ge houden om ons temeer van Egypte te la ten zien. Modern is ze, aardig en luchtig. Een jong gravinnetje ergert zich zeer over haar verkwistenden vader, die maar niet beseffen kan, dat hij totaal geruïneerd is een jong handelsman, eigenaar van wa renhuizen, ergert zich aan zijn moeder, die het geluk heeft veel fuiven te kunnen ver slaan. Zoon en dochter besluiten nu, dat die vader en die moeder maar samen trou wen moeten en uit dat plan komen ver wikkelingen voort. 'Wijl toevallig het verhaal in Cairo speelt, is het gestoffeerd met eenige frag menten Egyptische folklore, die knap en boeiend opgenomen zijn. De stad, de pyra- miden, de sfinx, Mena-House, enz. Renate kweelt haar liedjes en de eeuwenoude mo numenten vormen een passenden achter grond voor het liefdessgel van haar en 152. F. C. VAN DER HOUT, Badhuisstraat 13, Rijwielhandel, Garage. 150 Ch. L. DERT, Nieuwendijk 35, Foto- en Muziekhandel. 153. Fa. Wed. A. H. SITSEN, Walstraat 72, Handwerken, enz. Depót Palthe, Almelo. 151. NUTSSPAARBANK Vlissingen, 107. Kleedingmagazijn C. PLASSE, Walstraat 92, Heeren- en Kinderconfectie,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1