1000 500 300 150 100 25 Ierste blad LAATSTE DAG HOOP OP LICHT AKKER.CACKETS ("AKKERTJES") Boekhandel ANDRÉ J. GEIJSEN&Zonen No. 30G 71e Jaargang 1933 VRIJIDAO liljin: (iinn F. 10 Di VELDE Ir.. Ililsliul 58-60. (lissinnii. Hl. 10. fisliikgaini tlüOI ÏO NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVICIENIEUWS GRATIS SCHOONGEMAAKT HQLIAERS-VERBERKT, Laten "AKKERTJES" Uw dagelijksche hoofdpijn verdrijven VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 7 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 72.50 Voor België. Duitschland en Frankrijk 73.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 73.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3.maal plaatsing van 1—5 regels 71.-, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bit verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERI.ANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 b!a:' :n Plaatselyk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selyk comité Vlissingen van het N.C.C. werd ontvangen van het marinepersoneel te Vlissingen de somma van 2.50 en v n den heer B. 4. N utsspaarbank. In de Nuts-spaar bank alhier werden in de maand October 739 inlagen gedaan tot een bedrag van 90.601.62 en 511 terugbe talingen tot een bedrag van 101.453.81. Er werden in die maand 30 nieuwe boek jes uitgegeven. Het aantal spaarders werd hierdoor gebracht op 7032 en hun tegoed op 2.132.006.47. Ter lediging werden 72 spaarbusjes aan geboden inhoudende 725.05 en met 2510 spaarzegels werd bespaard 125.50, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. In den Maalstroom des Levens. Door de afdeeling Vlissingen van de Nat. Christen Geheel-Onthouders Vereeni- ging werd gisterenavond in de Nieuwe Kerk alhier een filmavond gegeven, waar voor zeer groote belangstelling bestond. De bijeenkomst werd geopend door ds. D. J. Vossers, die na gemeenschappelijk zingen van „Ga niet alleen door 't leven" voorging in gebed en namens het bestuur alle aanwezigen welkom heette en zyn blijdschap uitsprak over de groote op komst. Het drankmisbruik is in ons land nog ontzaglijk groot. Spreker zal niet veel cijfers noemen, maar wees er op dat bijv. voor de zending wordt uitgegeven 1 milli- oen gulden per jaar, en voor drank 300 maal zooveel. Dit is een groote schande. Wij hoeven ook niet naar de groote ste den van ons land te gaan om de gevolgen van de drankzucht te constateeren ook uit onze stad zyn daarvan voorbeelden te vertellen. Spreker kan zich niet begrijpen dat er nog zoo.ele Christenen zijn, die afzijdig staan van de drankbestrijding, gezien de groote ellende die door den drank ontstaat. Hij hoopt dat door het zien van deze film, waarin de gevolgen van de drank zucht zoo scherp geteekend worden, velen zich gedrongen zullen gevoelen als lid tot de N.C.G.O.V. toe te treden en daadwerke lijk-mede te helpen aan 't mooie werk der drankbestrijding. Vóór het afdraaien der hoofdfilm wer den nog enkele andere nummers op het witte doek gebracht, o.a, een prachtige ge kleurde natuurfilm uit Engeland, met vele kiekjes van oude steden, kasteelen en kathedralen, een teekenfilmpje, een komie ke twee-acter„de mechanische dienst bode" en een overzicht van het werk der geheel-onthouding op het gebied van verze- keringszorg. Hierna volgde de vertooning van de hoofdfilm „In den Maalstroom des Le vens", levensschets in 6 afdeelingen, welke de geschiedenis bevatte van een jong, veel belovend schilder Gaston Ravel, die zijn jeugd en jongelingsjaren in een klein pro vinciestadje doorbracht. Op 20-jarigen leeftijd vertrekt hy naar de schildersaca demie te Parijs. Hier maakt hij kennis met een mede-leerlinge, Marie Fallot, doch ook met andere vroolijke en luidruchtige vrien den en vriendinnen, die met hem een schil derscafé bezoeken. Hier vloeit de wijn en gaat het vroolijk toe. Dit oefent een gewel dige aantrekkingskracht op hem uit. Het Wordt als een spinneweb waarin hij lang- fcaam maar zeker verward wordt. Marie *iet al deze gevaren en probeert telkens Weer Gaston te redden. Zijn geld is niet meer toereikend voor zijn verkwistend le ven. Tenslotte wordt hem de toegang tot de academie ontzegd en hy wordt een zwerver. Welk een bittere teleurstelling voor zijn moeder die hem aan een studiebeurs heeft geholpen wanneer zij dit verneemt en zij tracht haar zoon te bezoeken, waar bij zy in kennis komt met Marie Fallot en het gemeenschappelijk verdriet legt een band tusschen de beide vrouwen. Terwyl zij een kop koffie gebruiken op het terras van een café, ontmoeten ze plotseling Gaston, ventende met eigengeteekende briefkaarten. Hij valt bewusteloos neer. Een aanwezige dokter raadt aan een spe cialist te raadplegen, die onmiddellijk ziet wat er aan mankeert, Hfl raadt Gaston aan, in Gods kracht met den drank abso luut te breken. Gaston probeert het, maar heeft het moeilijk. Op zijn kamer krijgt hij een nieuwen aanval. Hij moet drank heb ben. Hierna wordt hij in een inrichting opgenomen, waaruit hij na een half jaar aldaar verpleegd te zijn, volledig hersteld terugkeert. Moeder, Marie en Gaston vereenigd voor het leven, is het blijde slot van deze ont roerende film, die met groote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. In een slotwoord wekte ds. Vossers voor al de jongeren op, zich aan te sluiten bij „de Schakel" of „de Hoop der Toekomst", waarna gezongen werd „Grijpt toch de kansen, door God u gegeven" en ds. Vos sers met dankgebed eindigde. Een speciale kindervoorstelling, 's mid dags gegeven, werd door ruim 600 kinde ren bijgewoond. Herbouw van het Beeldenhuis. Door Burg. en Weth, is de herbouw van het Beeldenhuis als heerenhuis aan de Hen drikstraat, opgedragen aan de laagste in schrijvers bij de gehouden aanbesteding op 16 October jl., de heeren P. Post en J. F. Berting alhier, voor de som van 15.270. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur reed een vrachtauto in de Aagje Dekenstraat op een hoop steenen, waarbij geen verlich ting was geplaatst. De straat werd daar gerepareerd en bij beëindiging van de werk zaamheden waren de steenen niet verwij derd en was verzuimd daarbij een zooda nige verlichting te plaatsen als de wet voorschrijft. De auto sloeg over den kop. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Later is de auto met behulp van een ande ren auto naar de garage vervoerd. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt, ómd&t* de bij de wet voorgeschreven verlichting van hindernissen niet was nage komen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Statistiek over October. Leeszaal en studiezaal: De laatste maanden treden steeds meer nieuwe gezichten de couranten- en tijd- schriftenzaal binnen, wat, zonder iets aan de trouw der jaar-in jaar-uit bezoekers te willen afdoen, niet anders dan welkom kan zijn aan de leeszaal en haar staf Ook de afgeloopen maand October ver toont wederom een styging vergeleken bij de maand September en zeer zeker, verge leken by October 1932. Werden in October 1932 gedurende 26 dagen de lees- en studiezaal door 842 per sonen bezocht, nü liep dit aantal over een gelijk aantal dagen op tot 1084, waarvan 985 mannelijke en 99 vrouwelijke bezoe kers. Dat is dus een vermeerdering van 242 personen 't gemiddelde per dag be droeg in 1932 32, nü echter 42. Uitleenbibliotheek: Ook hier gaat 't steeds in stijgende lyn, zoowel vergeleken bij voorafgaande maan den als bij October 1932. In de afgeloopen maand werden gedu rende 13 uitleendagen aan 2312 leden-le zers 3039 boeken uitgeleend. Hiervan wa ren 2132 romans, oorspronkelijk Neder- landsch en vertaald, 151 romans in het Fransch, Duitsch en Engelsch, 148 kinder boeken en 608 populair wetenschappelijke werken. In October 1932 werden aan 1989 leden-lezers 2520 boeken uitgeleenddit jaar dus 519 boeken méér. Het aantal nieuwe leden bedroeg nu 49, waarvan 28 betalende en 21 werkloozen gratis) leden (1932 30 betalende en 15 werklooze leden, totaal 45 nieuwe leden). Gemiddeld per uitleendag werden aan 178 leden-lezers 241 boeken meegegeven, en 4 5 nieuwe leden ingeschreven (1932 153 lezers, 194 boeken, 3 nieuwe leden). Voor studie-doeleinden werden uit an dere bibliotheken gedurende October 27 boeken aangevraagd, waarvan 23 konden worden uitgeleend (1932 25 aanvragen en 22 uitleeningen). N. B. Mag hier nog eens op het vol gende gewezen worden Willen de leden die in 1934 géén lid meer wenschen te blijven, bedanken vóór 31 De cember, hetzij mondeling in de leeszaal of uitleenbibliotheek, hetzij schriftelijk. Dit bespaart véél tijd en moeite nu komt het ieder jaar opnieuw voor als de looper met de quitantie aan huis komt, dat men in eens bedenkt geen lid meer te kunnen of willen blijven. Gevolg veel geloop, booze gezichten tóch geen geld afschrijving van de le denlijst. 't Kan óók andersI MIDDELBURG. Uit het gemeenteverslag over 1932. Het totaal der op 31 December in omloop zijnde geldende arbeidskaarten bedroeg voor jongens 213, en wel 35 voor jongens van 14 jaar, 51 van 15 jaar, 70 van 16 jaar en 57 van 17 jaar voor meisjes 95 en wel resp 17, 22, 27 en 29 en ten slotte 4 voor gehuwde vrouwen, totaal 312 kaarten. De meerdere, aanvragen om ondersteu ning bij het burgerlijk armbestuur waren oorzaak dat ook dit jaar een grooter be drag noodig was voor de gewone wekelijk- sche bedeeling. De steun aan werkloozen vorderde weder een belangrijk bedrag. Het bleek noodig de uitkeering aan die werk loozen, die door de bestaande bepalingen der regeering op de hulp van het burgerlijk armbestuur waren aangewezen, eenigszins te verhoogen. De inlichtingen van den ar menraad hebben ook dit jaar het armbe stuur goede diensten bewezen. Met waar deering kan het armbestuur er melding van maken, dat de bemiddeling van de door den armenraad ingestelde commissie voor on derhoudsplicht, meermaken het gewenschte gevolg had. De goede verstandhouding met en de medewerking van de verschillende kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid in de gemeente, bleef ook dit jaar bestendigd. Voor den gewonen dienst is in 1932 on dersteuning verleend in geld, vrije woning en levensbehoeften, gedurende het geheele jaar aan 233 gezinnen of personen gedu rende een gedeelte van het jaar, of slechts nu en dan, één of meermalen, aan 118 ge zinnen of personen. In geld werd daarvoor onderstand verleend tot een bedrag van 49402. Aan werkloozensteun is 16.031 uitgegeven, verdeeld over 130 gezinnen of personen, zoodat in geld totaal 65434 is uitgegeven. Aan 89 zwakken of herstellen den is 5656 liters melk verstrekt tot een bedrag van 1-175, tegen 88, 12773 en 1137 in 1931. Geneeskundige hulp buiten de gestichten is verstrekt aan 186 gezin nen of personen het gereedmaken der re cepten kostte 1367 alzoo 343 minder dan in 1931. Aan 60 personen zijn genees kundige instrumenten verstrekt, alzoo aan 12 meer dan in 1931, de kosten waren resp. 368 en 174. Aan 52 kraamvrouwen is hulp verleend. Voor lb volwassen personen en 2 kinderen, met bijdrage of geheel voor rekening van het bestuur begraven, is 326 betaald. Aan 33 personen zijn reis- en ver blijfkosten verstrekt tot een bedrag van 296. In 1932 zrjn voor rekening van het arm bestuur in het gasthuis verpleegd 163 per sonen en in het oude mannen- en vrouwen huis 27. Dit is voor het gasthuis 22 meer dan in 1931, het aantal verpleegdagen was 10214 of 1349 meer dan in 1931. Per patiënt was het aantal verpleegdagen 62 y2. De uit gaven waren in 1931 voor het gasthuis 38466, voor het oude mannen- en vrou wenhuis 8948, totaal 47414 in 1932 resp. 44528, 9055 en 53583. Voor de verpleging van 3 weezen is 1500 betaald. De totale ontvangsten bedroegen in 1932 150.078 en de uitgaven 150.238, alzoo een tekort van 160. Zooveel mogelijk is getracht de kosten verbonden aan de verpleging in de gestich ten, óp de huisgenooten of naaste familiele den te verhalen. Deze verhalen, begroot op 3000, heliepen in totaal 4677. Voor uit gaven was in totaal begroot 127.634, zoo dat dit bedrag met 22604 is overschreden. Werkloozensteun, ondersteuning in geld en in natura, extra voeding alsmede ver- pleegkosten in de gestichten, waren ook dit jaar de posten, die er toe medewerkten, Sat een sluitende rekening overeenkomstig de begrooting niet kon worden verkregen. De kosten van overbrenging en verple ging der krankzinnigen hebben bedragen 42.106, waarvan terug is ontvangen 4593 en wel van derden 1282, wegens ouderdoms- en invaliditeitsrente 1331 en van de provincie 1970. OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking. Over de maand October. Ingekomen: C. van Slooten van St. Laurens naar B 329 J. A. Hoogeste- ger van Terneuzen naar A 18 W. A. van Eysdenvan der Lee van Hellevoetsluis naar E 29 A. van Eysden en gezin van Hellevoetsluis naar E 29 W, Aarnoutse van Koudekerke naar C 233 C. L. M. den Outer en gezin van Nieuw-Lekkerland naar E 45 C. Heymans van Den Helder, naar E 32 C. Vleugel van Vlissingen naar B 313 L. de Kam en gezin van Middel burg naar C 117 C. Boogaard en gezin van Kruiningen naar E 14; W. Dekker van Middelburg naar C 37 A. Wattel van St. Laurens naar A 72 P. C. J. Smith van Middelburg naar B 39UA. W, Joziasse AANSTAANDE ZATERDAG Bij aankoop van een NIEUWEN HOED wordt Uw oude WALSTRAAT 7a In onze Bibliotheekisookopgenomen hetder- de werk van Herwig's sociale roman-cyclu9 Een rechter, verstijfd in koude wetmatigheid, zoekt zijn Dochier. En op den dool door kroegen en dancings, sloppen en stegen, komt hij in aanraking met menschen, wier bestaan hem alleen indirect of als wetge leerde bekend was. Hij ziet hoe wreed de rechtvaardigen en hoe rechtvaardig de zondaars soms kunnen zijn. Een wereldstad-epos van ma gistrale statuuren diepe deernis Walstraat 13 Telefoon 227 "AKKERTJES" verdrijven Hoofdpijn Migraine Kiespijn Spierpijn Influenza Wanneer Gij aan hoofdpijn lijdt, probeer dan eens een AKKER-CACHET. In minder dan 10 minuten is Uw arm hoofd dat Ge dacht dat barsten zou, volkomen vrij en Ge kunt weer met lust Uw bezigheden hervatten. AKKER-CACHETS bevatten een bijzonder poeder, zeer werkzaam en toch onschadelijk voor de gezondheid; zij tasten maag, hart noch nieren aan. De cachet-vorm heeft het groote voordeel, dat men niets proeft. Het zijn vlugge, afdoende pijnstillers in gevallen van hoofdpijn, migraine, kiespijn, spierpijn, zenuwpijn, neuralgie, vrouwenpijn en rheumatische pijnen, waarom langer te lijden dan noodigl Neem Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuk. Nederlandsch Product van Middelburg naar B 39U J. P. Polder man van Middelburg naar A 90 K. J. Heijmans van Nieuw-Helvoet naar E 32 A. J. Sonius van Breda naar B 192 J. Meijers van Texel naar B 314e. Vertrokken: F. de Wolf van C 37 naar GrijpskerlceJ. Jobse van B329 naar Serooskerke N. Marinissen van C 232 naar Oostkapelle; M. Vader van C 41 naar Oostkapelle L. de Visser van B 413 naar Koudekerke C. A. van de Vijver en gezin van D 62 naar Vlissingen A. A. Sinke van B 293 naar Koudekerke A. Sturm van C 233 naar Aagtekerke L. Ch. H. Worrell van C 260 naar Den HelderW. de Wijze van G 11 naar Amsterdam M. J. van der Want van B 263 naar Amsterdam; W. Naerebout en gezin van E 16 naarRit- them J. de Rrjcke en gezin van B 42 naar Koudekerke W. Besgen en gezin van E14 naar Keulen C. Kooger van C 192 naar Vlissingen W. Bosselaar van C 126 naar Vlissingen C. Purjpe van A 215 naar Mid delburg A. C. Casteleijn en gezin van E 11 naar Vlissingen C. J. Hendrikse van C 259 naar Bergen op Zoom. BRESKENS. Voorstellen aan den gemeenteraad. Maandag 13 November komt de raad dei gemeente Breskens in openbare vergadering bijeen. De agenda is als volgt samengesteld 1. opening 2. notulen 3. ingekomen stuk ken 4. hondenbelasting5. begrooting 1934. Ingekomen is het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ge meente-ontvanger, d.d. 14 September 1933, waaruit blijkt, dat alles in orde be-* vonden is. De afdeelingen Middelburg en omstreken en Ter Neuzen en omstreken van den Ne- derlandschen Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, gevestigd te Am sterdam, hebben een verzoek ingediend om verlaging van de personeele belasting voor koffiehuizen enz. Daar belastingverlaging zonder opvoering van de middelen niet mogelijk is, stellen Burg. en Weth. voor op de verzoeken af wijzend te beschikken. Nog is ingekomen een request van da Provinciale Commissie der N.V.V. en S.D. A.P., strekkend tot het tijdig regelen der werkverschaffing en steunregeling en het vaststellen van bepaalde loon- en steun- normen. Voorgesteld wordt dit request voor ken nisgeving aan te nemen. De concept-begrooting geeft een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 76.298 met een post van onvoorziene uitgaven van 2088. Burg. en Weth. schrijven in de toe lichting, dat de begrooting in verscheidene opzichten in een ongunstigere positie ver keert dan de begrooting van 1933. Die be« grooting kreeg nl. de beschikking over het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1