500 300 150 25 nc J Boek 3 DONDERDAG 9 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 265 71e Jaargang 1933 M is U Door- tstreeks aange- het oog ïn onze ich ge- <waliteit, neerde. ECTIE. ten uirgsche Stoomvaart Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS en's avonds een Boekhandel D'HUY RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT it als vroeger. enen bij ons len en hakken :n en hakken materiaal, ko- ictr. Schoen- 'ING, Paling- 'aardenstraat. nsten 11 Nov. de an de Schiet- Aldegonde", i/est-Souburg. loop Bal. Bal. Uitvoe- rdag 11 Nov., w. Aanvang 8 t, alles inbe expresse Bij a.s. Zaterdag Dinsdag voor erdam ƒ3. Gravenstr. 8a. AS, per blikje it. Per doosje t. Dat is kwa- ingen wij iets en Meisjes- mtsen. Ruime den, geschikt tijd en moder- e maten. Alles e prijzen. Be- T. DE VRIES, st-Souburg. e Luxe naar terdagmorgen 3.retour. ASSEN, Paul 1. 355. zoekt leuke 17 jaar. Brie- inlichtingen - ,Vliss. Crt." Tijdinghal een teresse heeft n op aan onze en vergoeding vordt U eige- rrg-Rotterdam ;n plaatsen. ASSAGIERS, ÏN VEE. Midd. v. Rott. .m.uur v.m.uur 00 00 00 Q 00 O 00 bekomen nsport- en Exp. G. VOS, Telef. HOUT, Tel. 282. [DERS, Tel. 153. S, Telef. 101. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 et (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen De haven van Vlissingen. Dat de persconferentie welke de .vorige week te dezer stede werd gehouden onder leiding van den burgemeester, geleid heeft tot een beter inzicht, is voldoende gebleken uit wat dr. Van der Poel, de hoofdredac teur van het „Dagblad van Noord-Bra bant" heeft geschreven. Het „Dagblad van Noord-Brabant" heeft meermalen op beslist pessimistischen toon over de toekomstmogelijkheden van onze haven geschreven. Thans klinkt zijn oordeel reeds heel wat bemoedigender. Hij schrijft o.a. het volgende Wjj zijn na ons bezoek aan de nieuwe havenwerken en na lezing van het met ware Duitsche omvangrijkheid geschreven boek van dr. Erich A. Kautz echter heel wat optimistischer geworden omtrent de beteekenis van deze kusthaven. Niet dat wij tot het inzicht gekomen zouden zijn in de nieuwe Vlissingsche haven een ontlas ting te zien van de behoefte aan een open zeehaven te Bergen op Zoom integen deel vindt men in het wetenschappelijke boek van dr. Kautz aanwijzingen te over, die pleiten voor het tot stand komen van deze Brabantsche zeehaven doch wel heeft de Vlissingsche excursie het inzicht gebracht dat de nieuwe havenwerken op de eerste plaats van groote beteekenis zijn voor de bevestiging van de Nederlandsche souvereiniteit over de Westersehelde. De verwezenlijking van de verschillende ont wikkelingsmogelijkheden der Vlissingsche haven kan daartoe in groote mate bijdra gen. Om in dit kort bestek slechts op een belangrijk punt te wijzen de nieuwe ha ven van Vlissingen beteekent in de struc tuur van het huidige scheepvaartverkeer op Antwerpen voor verschillende typen van scheepvaartlijnen een voortdurende aanwij zing, dat Vlissingen als voorhaven van Antwerpen een economische ontlasting van het Antwerpsche havenbedrijf kan zijn. De practische beteekenis blijven deze lijnen echter ontberen zoolang geen wijziging komt in de huidige politieke constellatie der Antwerpsche haven. Wat het econo misch verkeer hier vraagt tengevolge van den aanleg der nieuwe Vlissingsche haven kan op den duur slechts leiden tot verste viging van de Nederlandsche belangen aan den Noord-Westhoek van de Westersehel de. Reeds om deze reden is de Vlissingsche haven niet van plaatselijk, doch van natio naal belang. De talrijke voordeelen van het voorhavenkarakter, dat Vlissingen ken merkt, zullen tenslotte veroorzaken dat 't economisch belang een waarborg wordt voor een vreedzame arbeidsverdeeling tus- schen beide Scheldehavens en dit betee kent bijdragen tot bevestiging van de Nederlandsche: integriteit rondom de Schelde, Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". Adriaan van Driem, Willy Fens. Britannia. Onder auspiciën van het Departement Vlissingen van het Nut werd gisterenavond een concert gegeven door Adriaan van Driem, leeraar aan het conservatorium te Rotterdam (viool) en Willy Fens, leerares aan dezelfde instelling (piano). Temidden van bruin fluweelen gordijnen, in een milieu, dat zich door de warme aan kleeding volkomen aanpaste bij de fijnbe snaarde kamermuziekkunst, opende de violist den avond met een sonate van Se- nallié, delicieuze muziek uit den tijd der „24 violons" van den kunstzinnigen Lode- wjjk XIV (de componist was lid van „Les vingt quatre violons du Roi"). De vertol king, welke zich kenmerkte door gezonde opvatting en verrukkelijken eenvoud, stelde de fijnheden van deze elegante muziek uit den galanten tijd in het juiste licht. Dat Van Driem een violist is, die zijn instru ment volkomen meester is, bewees hij in Saint-Saëns' „Havanaise". Alle virtuoze zijden van zijn talenten toonde hij in Bloch's „Baal Schem" „Improvisation" werd met ontroering voorgedragen, bril- lant van techniek, prachtig van toon. Voorts bracht hij „Notturno e Tarantella", een knap, suggestief werk van Szymanowski, dat met temperament en muzikale overtui ging werd gespeeld. Tot slot Brahms' so nate in d-mineur, welke een grootsche weergave genootvooral het Adagio was in al zijn schoonheid een uiting van voor name kunst. Willy Fens, die zich als begeleidster van den viool-kunstenaar uitstekend van haar taak kweet, bracht in het tweede program ma-deel met groote artisticiteit enkele pia- no-soli ten gehoore. Ook zij putte uit het klassieke en het moderne repertoire. Na Bach's „Toccata und Fuge" d-moll, in sterke strakke klaarheid gegeven, hoorden we twee préludes van Debussy (La puerta del Vino en Ce qu'a vu le vent d'Ouest), schil deringen van een ragfijne subtiliteit, welke met souvereiniteit over rhythme en nuan ceering werden vertolkt. Een Gavotte van Prokofieff schonk gelegenheid tot aandach tig luisteren, terwijl diens Marche de l'opé- ra L'Amour des trois Oranges, waarin de pianiste haar temperament liet uitsterven, suggestief ten beste werd gegeven. Er was een vrij talrijk auditorium, dat op het gebodene met warm applaus reageer de. Willy Fens had en kreeg bloemen. Een avond, welke het bewijs leverde, dat ook landgenooten schoonheid kunnen bren gen en waarvoor we „het Nut" dan ook al leszins erkentelijk zijn. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De terugkeer van de Lindbergh's op Waalhaven en hun vertrek op gisteren naar Genève. Minister Verschuur tijdens zijn rede voor de radio. Bisschopwijding van Mgr. Brandsma te Leeuwarden. De verguld zilveren kromstaf welke aan Mgr. Brandsma werd aangeboden. De nieuwe Pander Postjager met ingetrokken lan dingstoestel tijdens een der laatste proef vluchten. De ballet-repetities voor de Wagneruitvoeringen „Acis en Galatée" in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Een Van Berkel's weegschaal waarop 50.000 KG. gewogen kan worden. De R. Kath. kerk aan het Singel te Amster dam, die reeds 113 jaar bestaat, zal op 1 Januari gesloten worden en verkocht. Een nieuwgebouwde sleep- en passagiers- boot, bestemd voor Mozambique, wordt aan boord geheschen van het stoomschip „Nieuwkerk". Aankomst van den we- reldberoemden jazz-leider, den neger Louis Armstrong, aan het Centraal Station te Amsterdam. Het nieuwe R.-Kath. meis jes-lyceum aan de Mathenesserlaan te Rot terdam. De Fransche ex-minister van koloniën, Reynaud, houdt een lezing te 's- Gravenhage. Kinderkoor „Zanglust". Daar het kinderkoor „de Kleine Stem" niet meer is aangesloten hij den bond van Arbeiderszangvereenigingen in Nederland, is dit kinderkoor een neutraal kinderkoor geworden onder den naam „Zanglust". Naast het kinderkoor is opgericht een neutraal dameskoor, eveneens onder den naam van „Zanglust". Beide koren staan onder leiding van den heer J. A. Sturm. MIDDELBURG. De Middelburgsche IJsclub. In een gisterenavond gehouden algemee- ne vergadering van bovengenoemde club, deelde de voorzitter mede, dat weder stap pen gedaan zijn, ook dezen winter de be schikking te krijgen over de vest tusschen de Seis- en Langevielebrug. Verder kon hij de vergadering er mede in kennis stellen dat vele nieuwe leden zijn toegetreden en er weinig bedankjes zijn ingekomen. De penningmeesteresse bracht haar reke ning, uit, waaruit bleek, dat de vereeniging beschikt over 1000 als begin kapitaal voor een eigen baan, terwijl het goed slot van de vereeniging is gestegen tot 805. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. A. Enklaar, C. Doets, H. C. Wee- landt en P. Blaauw; De contributie werd vastgesteld op 3 voor een gezins- en 2 voor een persoon lijke kaart. Er werden verschillende wenschen en wenken ter tafel gebracht voor het geval wij dezen winter een vorst-periode mochten krijgen. Het bestuur zal er krachtig naar streven de ijssport te helpen bevorderen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Damestasch met inhoud bij Schout, Vrij burgstraat C 110belastingplaatje bij Louwerse, Marnixplein C 13Ahuissleutel bij Wijberg, Tuindorp D 37 damestasch met inhoud bij Van Zalen, Vliss. str. B 267. GOES. Cursus auto-techniek te Goes. Gisteren had in het lesgebouw van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes de opening plaats van den cursus in auto techniek, De yoprzittej: zeide in zijn ope ningswoord, dat het precies elf jaar gele den was, dat de waterbouwkundige oplei ding werd aangevangen en dat het bestuur met tevredenheid kan terugzien op wat in dat tijdvak is gepresteerd.Hij hoopte, dat de nieuwe opleiding, waarvoor zeer groote belangstelling bestaat, zich evenzeer in bloei mag verheugen en flinke krachten voor de maatschappij zal vormen. Juist op dit gebied is behoefte aan goede scholing ei: voorlichting en het is een zeer verheu gend verschijnsel, dat talrijke in de prac- tijk werkzamen zich voor deze opleiding hebben aangemeld. Hierdoor kan een di recte invloed ten goede uitgaan.Deze op leiding is geheel ingesteld door particulier initiatief, zonder steun van gelden uit de overheidskassen, waaruit voor het onder wijs nog steeds te veel wordt geput, waar voor de belastingbetalers en de bedrijven goed zijn. Voor deze opleiding is (ie mo- reele steun van diverse instanties ge vraagd. Getracht zal worden de lessen en examens zoo doeltrffend mogelijk te ma ken. De secretaris deed hierna eenige mede- deelingen betreffende de inrichting van den cursus. Een werkplaats met een nuttig oppervlak van 90 M2. zal voor de practi sche lessen zoo spoedig mogelijk worden ingericht. Voorloopig kunnen deze gegeven worden in de teekenzaal of in de garage Louisse. Door de groote deelname zal de opleiding kunnen worden gesplitst als volgtle. cursus in autokennis voor chauffeurs en automobilisten 2e. vakop leiding voor monteursa. cursus voor be ginners en eenigszins gevorderden en b. cursus voor meergevorderden, welke we gens de groote aangifte wordt gesplitst in twee groepen. Samenwerking wordt gezocht met de toeristenbonden, autofabrikanten en an dere belanghebbenden. Door den korten tyd van voorbereiding was dit nog niet heelemaal geregeld, doch bereids is samen werking verkregen met General Motors Continental, terwijl de Ned. Fordfabriek als gedelegeerde aangewezen heeft ir. Van Dam te Haarlem. Hierna werd nog het woord gevoerd door de leeraren I. van Boven en ir. M. W. Wel- leman, die in samenwerking met bestuur en leerlingen hun best zullen doen de op leiding te doen slagen. Daarna werd met de eerste les begon nen, aanvankelijk met 33 leerlingen. RILLAND-BATH. Aansluiting electrisch net. Tn het bericht betreffende de aansluiting van de gemeente Rilland-Bath aan het elec trisch net, hebben wij gemeld dat de aan sluiting van Bath spoedig zal volgen. Dit staat evenwel nog niet vast. Wel is toege zegd dat spoedig zal volgen een onderzoek of, en in in welke mate er te Bath behoefte aan electriciteit bestaat. Van de resultaten van dit onderzoek zal de eventueele elec- trificatie afhangen. De mededeeling dat alle gemeenten op Zuid-Beveland zijn aangesloten is niet juist, aangezien de gemeente Waarde nog niet in bedrijf is. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 October tot en met 4 November zijn in onze provincie voorge komen 1 geval van febris typhoïdea te Ierseke, 5 gevallen van roodvonk, waarvan 4 te Meliskerke (w.o. 2 maal 2 gevallen in één gezin) en 1 geval te Clinge en 1 geval van de ziekte van Weil te St. Maartens dijk, Legaten. Wijlen mevr. de wed. W.S. te Nijme gen heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar, ten behoeve van hare stich ting voor ouden van dagen „Levensavond", vrij van rechten, een kapitaal vermaakt, dat nominaal 34.500 2% grootboekin schrijving Ned. Werkelijke Schuld bedraagt en tijdelijk belast is met vruchtgebruik, De Geref. kerk in Duitschland. Op grond van de onlangs te Hamburg gehouden samenkomst van de gerefor meerde kerken in Duitschland hebben deze kerken aan den gereformeerden rijkskerk- minister Weber bericht, dat zij accoord gaan met haar inlijving in de Duitsch- Evangelische rijkskerk als de rijkskerk met beslistheid kan waarborgen, dat het gereformeerd erfgoed der vaderen bewaard blijft, nl. vrijheid om de belijdenis naar de grondstellingen van den Heidelb. catechis mus te handhaven, eigen presbyteriaal van Tel. 348, Badhuisstr. 15 systeem, recht op aanvulling van kerkera den en kerkelijke colleges onder afwijzing van parlementaire verkiezingen naar de in de afzonderlijke gemeenten bestaande eigen regelen, vrije predikantskeuze en vaststel ling van het feit, dat iedere gemeente eigen rechtspersoonlijkheid bezit. Encycliek van den Paus. Paus Pius XI is voornemens zich in een encycliek tot de geheele wereld te richten, waarin hij uiteen zal zetten, hoe de katho lieke organisaties in Duitschland worden behandeld. De Paus zal zich in dit schrijven er ern stig over beklagen, dat de Duitsch-Katho- lieken gehandicapt worden door de pogin gen het protestantsche geloof de suprema tie te geven boven het Roomsch-Katholieke geloof. Examens. Voor het examen als eerste stuurman is geslaagd de heer A. Douw, leerling van de De Ruyterschool, De gehuwde onderwijzeres. Het bestuur van de Ned. Vereeniging v. Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap heeft zich met een adres tot den raad der gemeente Middelburg gewend, waarin met leedwezen wordt geconsta teerd dat men, volgens een voorstel van den heer Den Hollander aan artikel 56 van het Ambtenarenreglement een bepaling wil toevoegen, om de huwende onderwijzeres heneden den 45-jarigen leeftijd te ontslaan. Adressante is van meerling, dat hierdoor groot onrecht wordt aangedaan aan de ge zinnen van deze onderwijzeressen, waar zelfs in vele gezinnen dit de hoofdzakelijke bron van inkomsten is. Overwegende, dat tevens vele goede krachten verloren zullen gaan en dat door deze maatregelen geen werkverruiming veroorzaakt wordt, doch slechts de werkloosheid verplaatst, ver zoekt adressante den raad het voorstel niet aan te nemen* De pensionneering van onderwijzers. Het bestuur der Onderwyscentrale te Amsterdam, de Federatie van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers in Nederland, de vereeniging voor M.U.L.O., de Vereeni ging van hoofden van scholen in Nederland, de Bond van Onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs, de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichame lijke oefening, de Bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes, hebben zich met een adres gewend tot den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, waarin geconstateerd wordt, dat de werkloosheid onder jonge onderwijzers verontrustende afmetingen aanneemt, wel ke voor het moreel van het toekomstig corps en derhalve voor het onderwijs in het algemeen, een ernstig gevaar oplevert. Er wordt op gewezen, dat de werkloosheid eenigszins verlicht kan worden door een maatregel, waarbij onderwijzers van 60 jaar en ouder gepensionneerd worden, voor zoover zij daartoe den wensch te kennen geven. Verzocht wordt dusdanige stappen te doen, dat deze mogelijkheid geopend wordt. Principieele dienstweigering. De rechtbank te Middelburg heeft den 20-jarigen plaatwerker A. J. de V. B. uit Vlissingen, terzake van overtreding van de dienstplichtwet (niet voldoen aan een op roep tot opkomst in werkelijken dienst) veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het O.M. had tegen verdachte ter zake 1 maand gevangenisstraf geëischt. Uit de behandeling van deze zaak in hoo- ger beroep voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage bleek, dat verdachte, die steeds een passieve houding had aangenomen, door den krijgsraad te 's-Bosch wegens dienstweigering tot 10 maanden gevange nisstraf was veroordeeld, welke straf hij momenteel ondergaat. Intusschen heeft de officier van justitie bij de Middelburgsche rechtbank, die appèl had aangeteekend tegen bovengenoemd vonnis, een memorie ingediend, waarbij hij den procureur-generaal verzocht te dezer zake gevangenisstraf tegen verdachte te requireeren. Deze memorie werd evenwel, volgens mededeeling van den advocaat-ge neraal mr. baron Speyart van Woerden ge passeerd. Deze requireerde, met het oog op de reeds opgelegde straf, bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middel burg. De verdediger betoogde o.m., dat de be palingen van de dienstweigeringswet groo- tendeels geheim worden gehouden. Zoo was het dezen verdachte niet bekend, dat hij zijn diensttijd op andere wijze had kunnen doorbrengen. Ware dit wel het geval ge weest, dan zou hij gaarne andere diensten ten behoeve van den Staat hebben verricht. Pleiter verzocht het hof hiermede rekening te willen houden en zich te vereenigen met de zienswijze van den advocaat-generaal, die ten deze een nieuwe gevangenisstraf niet noodig oordeelde, met oplegging van een kleine geldboete, die de draagkracht van verdachte niet te boven zou gaan. Het Hof wees daarop onmiddellijk arrest en bepaalde de boete op 15 subs. 10 da gen. Verdachte verklaarde hierop afstand van cassatie te zullen doen. Vonnis bevestigd. De rechtbank te Middelburg heeft deö bode J. H. D., uit Koudekerke, wegens ver duistering veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf, welk vonnis door het Hof hij verstek is bevestigd. Na gedaan verzet be krachtigde het gerechtshof te 's-Graven- hage dit verstekarrest. De schout-bij-nacht M. H. van Duim, met de „Baloeran" uit Oost-lndië hier te land© terugkeerend, wordt werkzaam gesteld brj het departement van defensie, alvorens naar Indië terug te keeren tot het aanvaarden zijner functie van commandant der zee macht en hoofd van het departement der marine aldaar, De kapitein-luitenant ter zee R. P. van de Wetering by genaamd de Rooij, die eervol wordt ontheven uit zijn functie van eerste officier bij het Koninklijk instituut voor de marine, is aangewezen voor het hevel over Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert" te Nieuwediep, De R. Kath. belangenvereenlging van marinepersoneel, „De Volkskrant" meldt j In Den Helder gaan hardnekkige ge ruchten dat het hoofdbestuur van de Ned* R. Kath. Vereeniging van Marinepersoneel wegens ernstig meeningsverschil met den vice-admiraal Brutel de la Rivière en bloc zou zrjn afgetreden. Op ons verzoek om inlichtingen aan het secretariaat van het hoofdbestuur weiger de men ons pertinent dit bericht te beves tigen of tegen te spreken. Men meende dat het onder de huidige omstandigheden niet opportuun was, mededeelingen yan welken aard ook te doen. Ons wendend tot enkele hoofdbestuurs leden persoonlijk deelden dezen ons mede, dat zij inderdaad hun functie als hoofdbe stuurder ter beschikking hadden gesteld, naar zij meedeelden „om particuliere re denen"* Toegekende medailles, voor eerleken trouwen dienst. Gouden medaille schipper G. Laijen- decker, majoor-konstabel J. Rottier, serg.- majoor der mariniers H. Kamphorst, serg.- kok W. M. van Dijk, Zilveren medaille serg.-telegrafist L. C* Weeda, majoor-torpedomaker C. A. vair Weeterop, idem J. C. Kuijper, majoor-ma chinist D. de Zeeuw, korporaal-machinist A. J. Boers, idem P. Appel, sergeant-kok J. Bak, stoker le klasse W. Kolfer, stafmu zikant J. F. Pala, marinier le klasse W. Artz, matroos le klas J, de Voogd, idem J,yan der Merjde, „Het Anker" verschijnt niet meer. De redactie van het marineblad „Het An ker" richt zich in een circulaire tot haar abonné's met de mededeeling, dat zij heeft moeten besluiten de uitgifte voorloopig t© staken. De redactie schrift oji., 4&t, hoe- HH

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1