HOUDER GEMENGD NIEUWS in het bezit van den aanvrager bevonden 8. aflossing van in Marken luidende obligatiën indien deze zich reeds vóór 15 April 1932 in het bezit van den aanvrager bevonden. Behalve voor gedeeltelijke betaling van goederen, kan een dergelijk geblokkeerd te goed gebruikt worden voor de volgende beta lingen in Duitschland voor eigen rekening ondersteuningen en studiekostenreis- en verblijfkosten aankoop van effecten en on roerende goederen verleenen van credieten, enz. Voor elk geval moet speciale toestem ming worden aangevraagd, die als regel al leen onder bepaalde voorwaarden wordt ge geven. Verkoop van geblokkeerd tegoed. Indien een houder zijn geblokkeerd tegoed niet zelf kan benutten, hetzij voor goederen aankoopen, hetzij voor bovengenoemde doel einden wordt bemiddeling tot verkoop ver leend. M. Stortingen bij de Konversioris-Kasse. De aan buitenlanders verschuldigde rente, huren enz. moeten door de Duitsche debiteuren in de „onversions-Kasse" worden gestort. Den cliënten wordt in overweging gegeven om, voor zoover zij bedragen uit dien hoofde hebben te ontvangen, hun debiteuren te in- instrueeren deze stortingen bij de Konver- sions-Kasse voor hun rekening op naam van een bank te doen geschieden, waarbij tevens eventueel de plaatsnaam van het kantoor, waar zij een rekening onderhou den, dient te worden vèrmeld. Die zorgen dan verder voor alle formaliteiten en be lasten zich, in overleg met de eigenaars, met de verzilvering. Wij vestigen er ten slotte nog de aandacht op, dat de koersen van de hierboven vermelde Sperr- en Registermarken aan schommelingen onderhevig zijn en dat wij het bovenstaande zonder onze verantwoordelijkheid mededeelen. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ger. Kerken. Beroepen te Middelburg ds. J. Herksen te Ermelo. Bedankt voor het beroep naar 's-Graven- hage-West door ds. J. L. van der Wolf te Bussum. Maarten-Luther-hoorspel. Het Roomsch-katholieke dagblad „De Tyd" wijst er op, dat voor de A.V.R.O.-mi- crofoon Dinsdagavond 31 October j.l. een hoorspel „Maarten Luther" gegeven werd, dat voor Roomsch-katholieken zoowel als Protestanten in verschillende opzichten kwetsend voor hun religieuse gevoeleus moet heeten. De aflaten-koopman Tetzel werd dermate vergrofd, dat de Roomscli- Katholiek zich gegriefd moest voelen. De teekening der figuur van Luther gaf in het geheel geen geloofsheld te zien. Af en toe leek het parodie veeleer. En de illustreo- rende moderne muziek werkte eer op de lachlust dan op verhooging van de stem ming. Wij hebben ons afgevraagd", aldus het Roomsch-Katholieke blad niet ten on rechte, „waarom heeft de radio-controle commissie dit alles maar weer blijkbaar zonder bezwaar ofbij gebrek aan at tentie laten passeeren Gaarne zouden wij eens vernemen, volgens welke normen een voor groote Nederlandsche groepen hatelijk stuk door de commissie getolereerd werd of moest worden." Gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Aan een overzicht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek ontleenen wij en kele cijfers over het lager onderwijs. Het aantal leerlingen der scholen voor g. 1. o. bedraagt thans 1.199.593, of 1951 min der dan op 31 December 1931. De oorzaak van de vermindering moet worden toegeschreven aan de verhooging van den toelatingsleeftijd van 5y2 tot 5 jaar en 9 maanden, welke in 1932 werd in gevoerd. Ware dit niet het geval geweest, dan zou op grond van de geboortecijfers een accres met plm. 19.000 leerlingen ver wacht hebben kunnen worden. Dit cijfer, vermeerderd met den feitelijken teruggang in 1932, geeft dus een vrij groote zekerheid, dat genoemde maatregel omstreeks 21.000 leerlingen buiten de scholen heeft gehou den. Gelijk bekend, is de toelatingsleeftijd dit jaar andermaal, thans tot 6 jaar, verhoogd. De invloed van dezen maatregel mag dan ook op goede gronden voor 1933 eveneens op plm. 21.000 leerlingen gestéld worden. Het bovenstaande illustreert duidelijk dat de verhooging van den toelatingsleeftijd een reëele besparing opgeleverd beeft. Im mers, ware deze maatregel niet ingevoerd, dan zou zoowel in 1932 als in 1933 een ac cres van plm. 19.000 leerlingen hebben plaats gehad, wat ongetwijfeld tot school stichting zou hebben geleid, welke thans vermeden is. In het jaar 1932 is de teruggang van het openbaar gewoon lager onderwijs voortge gaan. Het openbaar onderwijs telt thans 109 scholen en 14.078 leerlingen minder dan in 1931. Bij het bijzonder onderwijs viel een ac cres met 126 scholen en 12.127 leerlingen waar te nemen. Het aantal leerlingen der openbare scho len voor gewoon lager onderwijs bedraagt thans 35.6 (vorig jaar 36.7 bij het Protestantsch-Christelijk onderwijs 25.4 (25.2 bij het R.-Kath. onderwijs 37.5 (36.6 bij de overige bijzondere scholen, evenals in 1931, 1.5 Het gemiddeld aantal leerlingen per on derwijzer onderging in 1932 een geringe stijging het kwam van 32.6 op 32.9. Dit maal is dit uitsluitend aan de openbare scholen toe te schrijven, waar het gemid delde van 30.6 tot 31.5 steeg. Bij de bijzon dere scholen had een kleine daling plaats, nl. van 33.9 tot 33.7. Bij het uitgebreid lager onderwijs viel in de laatste jaren steeds een flinke toene ming te constateeren. Het jaar 1932 heeft daarop geen uitzondering gemaakt. Inte gendeel; de groei is in dat jaar nog ver sneld. Het uitgebreid lager onderwijs telde op 31 December 1932 75.240 leerlingen Verge leken met 1931 beteekent dit een aanwas van 8106 leerlingen of 12.1 In 1931 be droeg het accres 10.4 in 1930 6.7 Zooals bekend, handhaaft het openbaar onderwijs zich op de u.l.o.-scholen belang rijk beter dan op de scholen voor gewoon lager onderwijs. Het openbaar uitgebreid lager onderwijs groeide in 1932 met 3632 leerlingen of 12.4 (in 1931 8.6 in 1930 6.4 terwijl het bijzonder uitgebreid la ger onderwijs met 4474 leerlingen óf 11.8 toenam (in 1931 11.8 in 1930 7 Het percentage leerlingen der openbare u.l.o.-scholen bedraagt thans 43.9 (vorig jaar 43.7 bij het Protestantsch-Chris telijk onderwijs 26.1 (25.9 bij het R.- Kath. onderwijs 27.1 (27.3 bij de overige bijzondere scholen 2.0 (3.1 Het gemiddeld aantal leerlingen per on derwijzer steeg in 1932 van 20.4 op 21.7. Deze stijging viel zoowel bij de openbare scholen (van 21.1 op 22.9 als bij de bijzon dere scholen (van 19.9 op 20.8) waar te ne men. Slechts bij de neutrale bijzondere scholen daalde het gemiddelde eenigszins. Examens. Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer A. A. de Valk te Middelburg. De N. C. S. V. De Nederl. Christen-Studenten-Vereeni- ging telt na den notieventoevloed thans 1138 leden, n.l. te Utrecht (de grootste af- deeling) 412, te Leiden 245, te Amsterdam S.U. 128, te Groningen 103, te Delft 65, te Amsterdam V.U. 64, te Wageningen 38, te Rotterdam 33, te Willemsoord 20, te Breda 11 en te Kampen (de kleinste afdeeling) 4. Voorts zijn er nog 15 leden buiten afdee ling. RECHTSZAKEN „Het vuile ei". De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van den koopman G. G. F. A. S. te Helmond, die door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch tot vijf weken gevange nisstraf voorwaardelijk is veroordeeld we gens beleediging van den bankdirecteur B. te Helmond in het periodiek „Het vuile ei". Prikplanken verboden loterij. De Hooge Raad heeft verworpen het cos- satieberoep van S. S., exploitant van prik planken, die wegens overtreding van de lo- terijwet door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van^drie. ^ek^n en een geld boete van 300. MARINE EN LEGER Onderstaande onderofficieren en man schappen worden, indien geneeskundig ge schikt, vermoedelijk met Hr. Ms. torpedo- bootjagers „Banckert" en „Van Nes" naar Oost-Indië uitgezonden Sergeant-telegrafist J. K. Vahrmeyer, sergeanten-machinist S. de Groot en M. Bisschop, majoors-monteur B, Scheffer, M. Vos en J. G. H. Zwart, majoor-ziekenver pleger A. W. Vredenbregt, sergeanten- vliegtuigmaker M. J. M. Zeegers, M. G. H. Bakker en J. Sijmons, sergeant-monteur A. N. Olie, kwartiermeesters J. Dolstra en J. van der Knoop, korporaals-monteur K. J. P. Rakké, H. Albers, W. H. Lagerveld, A. Riedeman, L. Schalier, korporaals-vlieg tuigmaker M. L. C. Brandenburg, K. de Vries, M. J. Kuin, H. L. Okel, korporaal- schrijver J. G. Rubé, W. de Valk, S. J. Jon ker, tamboers 3e klasse G. Teselaar, M. Ro bertsen, P. Romijn, pijper 2e klasse A. Klootwijk, korporaals der mariniers W. A. van der Heijden, J. Bosma, C. Mijndérs, A. W. van Olmen, mariniers le klasse J. H. van den Berg, J. van Loenen, P. Bruijnius, G. Mantjes, C. A. de Croo, K. A. van den Brink, B. Wouda, J. G. de Jager, L. P. Groen, J. A. Meeuwissen, F. de Ridder, C. J. H. Logt, C. Verbrugge, J. L. Dane, T. L. van Bruggen, N. C. van Riemsdijk, E. van Looijengoed, J. Bekooij, H. J. Kreutz, boots man W. van Baars, kwartiermeester G. P. Koning, korporaals-telegrafist C. Braun, M. W. H. Veenis, H. Zweistra, A. J. de Smit, korporaals-torpedomaker D. Janse, L. van Dijk, mariniers le klasse J. H. Bessems, A. Dullaart, J. Verweij en W. van Hees. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Tiarine Van het vliegkamp De Mok naar het vlieg kamp De KooijSergeanten-vliegtuigmaker M. J. M. Zegers, J. Symons, G. H. Bakker, B. Arends, C. v. Beveren, D. G. F. Bovendorp, W. Groven, J. van Houten, W. P. J. Roomer, A. J. Wismeijer, J. A. Neugebouwer, K. Tol sergeant-monteur A. E. Olie, opper-konstabel G. W. Brouwer. Bootsman P. Mondervan van De Mok naar Kazerne Onderzeedienstmajoor-tim merman R. Zwolsman van idem naar wacht schip Willemsoord sergeant-ziekenverple ger A. Tol van idem naar Marinehospitaal sergeant-hofmeester J. Steenhoek van idem naar Wachtschip Willemsoord sergeant timmerman M. Verburgt van commandt. marine Willemsoord naar Wachtschip Wil lemsoord sergeanttelegrafist H. Verhage van Walstation Willemsoord naar idem sergeant-machinist J. J. Kesteloo van Ka zerne Onderzeedienst naar afbouw K VI Rotterdam sergeant-kok J. van der Meer v. Van Speijk naar wachtschip Vlissingen idem W. J. Uyterwijk van De Kooij naar Van Nes. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. M. Buitink is overge plaatst van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Schorpioen", bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. De bij het Oost-Indisch leger nieuwbe noemde 2e luitenant der infanterie H. H. Schulze zal 15 dezer met de „Marnix van St. Aldegonde uit Amsterdam zijn bestem ming volgen. Valsche kw artjes in een automaat. Een sigarenwinkelier aan de Biltstraat te Utrecht bevond zich Zaterdagnacht in zijn magazijn, toen hij be merkte dat een voorbijganger een kwartje wierp in de vóór den winkel hangende auto maat, na welke inwerping een pakje siga retten werd afgeleverd. De winkelier haal de het munststuk uit de automaat en be merkte direct, dat het kwartje was nage maakt. De man, die de automaat in werking had gesteld, werd door den winkelier aan een politieagent aangewezen, die den ge signaleerde aanhield. De man bekende in derdaad een valsch kwartje in de automaat te hebben gedaan, om aldus sigaretten te kunnen bemachtigen de aangehoudene, een metaalbewerker, deelde mede, deze kwar tjes speciaal voor dit doel te hebben ver vaardigd. Als metaalbewerker bezat hij de handigheid om stukjes te maken, die in uiterlijk gelijkenis toonden met kwartjes en ongeveer hetzelfde gewicht hadden. De automaat werkte dan ook geregeld, als ze deze kwartjes ontving. De aangehouden man bleek circa 30 van deze nagemaakte kwartjes in zijn bezit te hebben. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dronkaard mishandelt zijn vrouw. Toen de 25-jarige H. B. J., wonende in de Annastraat te Gro ningen gisteravond zooals wel vaker ge beurde,eenigszins aangeschoten thuiskwam, maakte zijn vrouw, die pas uit het zieken huis was ontslagen, hem daarvan een ver wijt. Hij maakte zich daarover zoo kwaad, dat hij een mes, dat op tafel lag, greep en haar daarmee in de borst stak. Zij werd door dr. Nathans verbonden De won de bleek niet van ernstigen aard te zijn. De man is in verzekerde bewaring ge steld wegens poging tot doodslag. De vrouw verklaarde, dat hij haar reeds eer der had mishandeld, één keer zoo erg, dat hij haar keel dichtkneep, totdat zij be wusteloos was. Een treiler.opzet telyk tot zinken gebracht. Er zijn thans ernstige redenen om aan te ne men dat de stöomtreiler „Spaarnestroom" 7M. 65, welk vaartuig op 12 Juni van dit jaar aan de Deenschè kust verloren ging, opzettelijk is tot. zinken gebracht, teneinde de verzekeringspenningen in handen te krijgen, meldt „de Tel." De eei'ste machi nist heeft zich, aldus het blad, bij de poli tie aangemeld. De Haarlemsche correspondent van „de Tel." vernam van zeer -bevoegde zijde, dat de „Spaarnestroom" reeds eenigen tijd de aandacht van de politie te ÏJmuiden en de justitie te Haarlem heeft. Verscheidene getuigenverklaringen* die min of -meer be zwarend genoemd kunnen worden, zijn reeds voor de politie-autoriteiten afgelegd en in handen van de justitie gesteld. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat er meerdere personen bij dit geval betrok ken zijn. Tot arrestatie was men echter tot gisterenmiddag nog niet overgegaan. De gloeilampen in dienst van de insectenbestrijding. Een nieuwe toepassing van electrische gloeilampen is in Engeland met goed resultaat beproefd. Een gloeilamp wordt omgeven met een net van metaaldraad met enge mazen, dat doorloopen wordt door een stroom van 15 mA bij 4000 Volt. De insecten, aangelokt door het licht van de lamp, vliegen tegen het net en worden ge- electrocuteerd. Deze insectenvallen worden opgehangen in boomgaarden en in broei kassen. Uit de proeven is gebleken, dat in boomgaarden, waar deze vallen werden toe gepast, slechts 8 tot 10 pet. van het fruit door insecten was bedorven tegenover 24 tot 28 pet. van het fruit in boomgaarden, waar de vallen ontbraken. Ook in woonhui zen, in het bijzonder op waranda's en ter rassen, is met succes van deze apparaten gebruik gemaakt. Het potlood-vuurwapen. De minister van justitie vestigt de aan dacht van de hoofden van politie en van de politie-ambtnearen erop, dat door den Duitscher Wilhelm Woeckel, wonenende de Leipzig C 1, Rosenthalgasse, handelaar in machines, werktuigen, siersteenen en repa- ratig-onderdeelen, die regelmatig voor ver koop aan den kleinhandel Nederland be zoekt, traangaspistolen in den vorm van een vulpotlood te koop worden aangeboden, welke voorwerpen dan per postpakket uit Leipzig zouden worden toegezonden. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen, dat het hier een voorwerp betreft, dat geacht moet worden te vallen onder de Vuurwapenwet 1919, waarvan dus de in voer in het algemeen verboden en het on bevoegd voorhanden hebben strafbaar is. Bovendien is de aard van het voorwerp zoodanig, dat het aanbeveling verdient ze ook niet onder consent of machtiging toe te laten. Bij aantreffen van dien Woeckel in Ne derland zal het raadzaam zijn een onderzoek in te stellen naar het bezit van bedoeld vuurwapen, hem te ondervragen omtrent de personen, welke hij in Nederland heeft be zocht en pleegt te bezoeken, om alsdan naar het onbevoegd voorhanden hebben door die personen van het vuurwapen een onderzoek in te stellen o te bevorderen. Onschuldig gevangen gezeten. Een Roemeen, die een von nis van zes maanden gevangenisstraf on derging, is thans, na reeds een derde deel van zijn straf te hebben ondergaan op last van den Engelschen minister van binnen- landsche zaken in vrijheid gesteld. De man, die geen Engelsch spreekt, had van den be ginne volgehouden, dat er een persoons verwisseling moest hebben plaatsgegrepen, daar hij ten tijde van het misdryf, waarvan hij beschuldigd werd, buiten Engeland ver toefde. Zyn advocaat heeft zich daarom, na zyn veroordeeling, ingespannen om hiervoor de bewijzen bij te brengen. Dat kostte eeni gen tijd, maar ent slotte kon hij toch aan- toonen, dat zijn cliënt op den dag van het misdryf te Parijs vertoefd had. Hierop heeft de minister van binnenlandsche zaken zijn vrijlating gelast. RADIO-RUBRIEK Woensdag 8 November. Hilversum, 296 M. Vara. 8.00 Gramo- foonplaten. 9.30 „Onze keuken", door P. J. Kers Jr. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voor de arbeiders in de continu-be- dryven Vara-kleinorkest, o.l.v. H. de Groot, J. v. d. Wijk (causerie) en F. Nien- huys (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Trio „Favoriet". 6.30 R.V.U. Dr. C. D. J, BrandtHistorische beschouwingen over Thomas Morus. 7.00 Causerie H. Verwey- Jonker. 7.20 Vara-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.00 Causerie door J. J. de Roode. 8.15 Ver volg orkestconcert. 9.00 „De Maehien", spel v. Heijérmans. Microfoonbewerking F. v. Duin, m.m.v. het Vara-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.40 Vervolg orkestconcert. 10.20 Vaz Dias en Vara-varia. 10.35 Geva rieerd concert (orgel, piano, banjo, guitaar, trompet, saxofoon, zang). 11.00 Gramo- foonplaten. Huizen, 1875 M. Algemeen program ma verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoon- platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. J. W. F. Erdmann. 11.00 Pianorecital H. de Bock. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetcon cert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.00 Gramofoon platen. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Concert door A. de Vink-Verschoor (sopraan M. Geuze (mezzo-sopraan), E. v. Amersfoort (viool) en A. Schellevis (pia no). 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouw- praatje P. v. d. Heuvel. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 P.T.T.-kwartiertje. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Arnhemsche or kestvereniging o.l.v. J. Spaanderman en gramofoonplaten. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.00 Voor de scholen. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. Thomas. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth o.l.v. sir Fre deric Cowen en sir Dan Godfrey, m.m.v. B. Lewis (viool). 5.05 Het John Mac-Arthur kwintet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's orgelmuziek. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Concert inleiding. 8.35 B.B.C. symphonie orkest o.l.v. Adr. Boult en so listen. 9.20 Berichten. 9.35 Vervolg con cert m.m.v. het radiokoor. 10.40 Lezing. 10.55 Voordracht. 11.00 Roy Fox en zijn band. Parys, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 en 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert G. T. Desserre. 1.25 en 7.40 Gramofoonpla ten. 9.05 Concert door Assoc. des concerts Colonne, o.l.v. v. Paray. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert uit restaurant „Ritz". 2.20 Gramofoonpla ten. 2.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 7.35 „Dreimaderlhaus", operette van Schubert- Berté o.l.v. H. Kauffmann. 10.25 Dansmu ziek uit restaurant „Nimb". Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Concert o.l.v. Iseglio. 3.20 Gramofoonplaten. 4.40 Gevarieerd concert. 6.20 Omroeporkest, o.l. v. Rosbaud. 7.30 Weragorkest o.l.v. Busch- kötter m.m.v. A. Schoenmaker (viool). 8.35 Gevarieerd programma o.l.v. Kandner. 10.00 Gramofoonplaten. 10.20 Omroepor kest o.l.v. Rosbaud. 11.20 Concert. Rome, 441 M. 8.Ö5 Vioolrecital G. Prette. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 838 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.30 Max Alexys' en zijn orkest. 5.20 Symphonieconcert o.l.vr"Meulemans, m.m.v. pianosolist. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 „Der Orloff", operette van Graenichstaed- ten. 508 M. 12.20 Max Alexys' orkest 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Pianorecital. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Trioconcert. 8.40 Accordeonconcert. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans, m.m.v. Clement Doucet (piano). Deutschlandscnder, 1635 M. 7.25 Dans muziek door Robert Gaden en zijn orkest. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Walsencon- cert uit Frankfurt. „OMROEPDAG" IN DUITSCHLAND. Volgens de bestaande plannen van de lei ding van den Duitschen omroep zal om streeks midden November in Duitschland een „omroepdag" gehouden worden. De be doeling hiervan is om de Duitsche luiste raars in de gelegenheid te stellen hét daad werkelijk bewijs te geven van hun wil tot medewerking. Op dezen omroepdag wordt van iedereen, die de beschikking heeft over een ontvangtoestel, verwacht, dat hij zijn installatie ter beschikking zal stellen van een volksgenoot, die niet in staat is zelf zich een toestel aan te schaffen, opdat ook deze categorie aan het leven van het Duit sche volk door den omroep kan deelnemen. Tevens verwacht men, dat alle niet-luiste- raars, die het wel betalen kunnen, zich naar aanleiding van dezen dag een apparaat zul len aanschaffen. DE NATIONALE FEESTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Bij de plechtigheden ter gelegenheid van de viering van het 15-jarig bestaan der re publiek Tsjecho-Slowakije eind October jl., heeft men een ruim gebruik gemaakt van versterker-installaties en luidsprekers. Zoo werd de bijzondere bijeenkomst van den nationalen raad door middel van een Phi lips 600 W. versterker-installatie met luid sprekers aan het publiek doorgegeven. Den volgenden dag traden leden der regeering voor de microfoon en richtten zich tot de bevolking, waarbij een 200 Watt versterker van dezelfde firma goede diensten bewees. Ook de redevoering van een president der republiek werd over deze installatie ver breid. 8 4.30 16.54 9 5.12 17.44 10 L.K. 6.03 18.45 11 7.06 19.59 HOOGWATER TE VLISSINGEN November Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag LIL*. OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN. November uur Woensdag 8 4.48 Donderdag 9 4.46 Vrijdag 10 4.44 Zaterdag 11 4.43 AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. „Alhambra"-theater. Van Vrydag 3 tot en met Donderdag 9 November „Song of Songs" en „Der Tanzhusar". „Luxor"-theateri Van Vrydag 3 tot en met Donderdag 9 November „Het testament van Casper Borley" en „De Hotelkoning". Woensdag 8 November. Concert, Nutsde- partement, Grand Hotel Britannia, 8.15 uur. Donderdag 9 November. Film-avond Nat. bhrist. Geheel Onthoudersvcreeniging, Nieuwe kerk, 8 uur. \rydag 10 November. Oecumenische dienst, Groote Kerk, 8.15 uur. Zaterdag 11 November. Uitvoering Kin derfonds P. T. T., Grand Hotel Britan- r 'a, 8 uur. Zaterdag 11 November. Uitvoering zang- vereeniging „Door Oefening Vereenigd", Concertgebouw, 8 uur. Samengesveid door het Kon Meteorologisch Instituut te De Büt. Hoogste barometerstand 771.9 te Black- sod. Laagste barometerstand 741 9 te Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 8 No vember Matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Aanvankelijk iets kouder. Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens zame.igesteld door het Kon. Meteor Instituut De depressie over Scandinavië trekt O.- waarts, een uitlooper Z.O.-waarts over Duitschland en Oostenrijk en de hooge drukking breidt zich over de Britscne eilanden en de omgeving der Noordzee uit. Bij IJsland vertoont zich een nieuwe da ling. Een warme vochtige luchtstroom heeft zich over de omgeving der Noordzee uitgebreid en de lichte vorst uit midden- Europa verdreven, maar uit Frankrijk en Zuid-Duitschland ligt nog een uitgestrekte koude luchtmassa. In Scandinavië nam de vorst iets af en valt op verscheidene plaat sen hagel of sneeuw, bij krachtige N.W.- winden. In Duitschland valt vrij veel re gen, in het N.O. valt hagel, terwijl de Brit- sche eilanden kalmer weer krijgen, maar met motregen of mist op vrij veel plaatsen. Bij stijgende barometers en afnemende win den is in verband met de hooge vochtigheid ook in onze omgeving weer mist te wachten.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 7