filSR R5 DE DOKTER AAN 'T WOORD. BINNENLAND stoppen, want je kan niet winnen tegen zooveel schepen." Toen heeft Kawilarang gevraagd of de menschen op de brug dan misschien bericht hadden gekregen dat er een bom zou wor den gegooid. Hierop overhandigde Rumambi hem een telegram dat het ultimatum bevatte. Na dat Kawilarang het bericht vernomen had, nam Rumambi hem het bericht weer uit de handen. Rumambi nam daarop een pistool en ver klaarde dat hij óp dat oogenblik de com mandant was en dat iedereen die niet naar hem luisterde zou worden neergeschoten. De korporaal Bosschart had intusschen de brug verlaten. Rumambi was verder baas op de brug. Vliegtuigen in de lucht. 20iwilarang vertelt dat er 'toen plotse ling van de bovenbrug werd geschreeuwd „Vliegtuigen in de lucht." Kawilarang zag een vliegtuig boven de „De Zeven Provinciën". Hij zag het met het bloote oog en keek er ook naar met den kijker. Paradja had nog tegen hem gezegd, over het ultimatum, dat dit maar bangmakerij was en dat ze toch geen bom gooien op een schip dat onder dé Nederslandsche vlag voer. Toen Kawilarang het vliegtuig boven de „De Zeven Provinciën" bemerkte hij onder het vliegtuig iets dat op rook leek. Hierop hoorde hij een soort gesis langs zich heen gaan Toen viel de bom langs den brugvleuge! aan bakboord. Op het tentdek waar de bom viel ston den vele muiters. Kawilarang was erg dui zelig en begaf zich van de brug naar de ziekenboeg. Onderweg zag hij op het dek eenige dooden liggen. In de ziekenboeg trof hij den luitenant Reijnierse aan, met een pistool, waarmede hij de gewonden bedreigde. De korporaal Bosschart zeide tegen de zen officier, dat hij zijn revolver maar moest opbergen, want dat er reeds dooden genoeg waren. Hierna ging luitenant Reijnierse weg. Kawilarang is toen verbonden en over gebracht naar den „Gouden Leeuw" en ten slotte naar de „Java". Tijdens de vaart daarheen zag hij de witte vlag aan den voorstag van de brug van de „De Zeven Provinciën" waaien. Hij verklaarde dat hij vrijwillig met de muiterij had meegedaan uit medelijden met zijn te Soerabaja opge sloten kameraden. Hij had verwacbit dat zij door het uitvaren van de „De Zeven Pro vinciën" in vrijheid zouden worden gesteld. GEBREK AAN EETLUST Oorzaken en behandeling. WAT WENSCHT DE PATIËNT door Dr. O. VIÈRLING. Iedereen heeft wel eens honger gehad en iedereen heeft ook wel eens volslagen ge brek aan eetlust ondervonden. Waardoor worden deze gewaarwordingen veroorzaakt Van wetenschappelijk standpunt beschouwd is het gevoel van honger geen gemakkelijk te verklaren verschijnsel. Het onaangename gevoel in de maag streek dat men honger noemt, behoeven we niet nader te beschrijven. Daarbij blijft het echter niet. Er komen nog versterkte speekselafscheiding, vermoeidheid, zwakte toestanden en andere algemeene gewaar wordingen bij. Waarschijnlijk ontstaat de honger het eerst door samentrekkingen der verschillen de spijsverteringsorganen. Daarbij spelen de sterk uiteenloopende gewoonten der men schen met betrekking tot de hoeveelheid voedsel, die zij als regel gebruiken, een groote rol. Bij de beschaafde volkeren hebben ook gemoedsaandoeningen groeten invloed. De eetlust wordt in hooge mate bepaald door de aantrekkelijkheid der spijzen. Kin deren, die geheel verzadigd zijn, zien altijd nog wel kans om hun volle maag een groote portie zoetigheid te laten opnemen. Wanneer onze lievelingsspijzen op tafel staan, eten we volle borden leeg al zouden wij daar an ders niet toe in staat zijn. Zelfs dieren ver- toonen dit verschijnsel. Kippen, die met hun gewone voer verzadigd zijn en er niets meer van willen eten,beginnen opnieuw te pikken, wanneer men hun ander voer voorzet. Be halve het eten zelf, kunnen ook aangename indrukken, zooals een mooi gedekte tafel, de eetlust bevorderen. Het spreekt vanzelf, dat de eetlust ook door psychische gewaarwordingen kan wor den bedorven. Afleiding en emoties, vooral onaangename, hebben zeer vaak een derge lijk gevolg. Gebrek aan eetlust kan, vooral wanneer een zieke op ontactvolle wijze tot eten gedwongen wordt, veranderen in een onoverwinnelijke afkeer of tegenzin. Dit be hoeft ons niet te verwonderen, want zelfs bij een gezond mensch kunnen ergenis en opwinding de eetlust bederven. Bij zenuw achtige menschen doet zich ook het ver schijnsel voor. dat de honger absoluut snel verdwijnt, zoodat zij bijv. na den eersten hap het eten alweer willen laten staan. Verder hebben longtuberculose, koorts, maag- en darmstoringen, chronische vergif tigingstoestanden door alcohol of nicotine, enz. enz. een ongunstigen invloed op de eetlust. Om met name bij zieken de eetlust op te wekken, dient men rekening te houden met hun stemming, met den invloed van zorgen, angst en innerlijke onrust. Verder moet men met tact trachten uit te vinden, of de tegen zin reeds bestaat tegen alle spijzen cf alleen tegen sommige.Tegenwoordig moet men ook rekening houden met het feit, dat sommi gen gebrek aan eetlust voorwenden, omdat zij bang zijn voor de slanke lijn. Aan den anderen kant zou het verkeerd zijn, als men patiënten, die koorts of pijn hebben, dan wel'een z.g. bedorven maag, tot eten dwong. In deze gevallen is het gebrek aan eetlust een zeer nuttig en natuurlijk verdedigings middel van het lichaam, om verergering van den toestand te voorkomen.Dikwijls hebben ook de medicijnen een ongunstigen invloed op de eetlustvooral geldt dit van een groot aantal gebruikelijke middelen tegen hoofd pijn en verkoudheid. Om de eetlust te bevorderen, moet na tuurlijk in de eerste plaats de aandoening worden behandeld, die er afbreuk aan heeft gedaan. Regelmaat in levenswijze en verple ging is in elk geval van groot belang. Het eten tusschen de maaltijden dient te worden vermeden na eiken maaltijd moeten voorts minstens drie uren verloopen, .zoodat een eventueel opkomend gevoel van honger zich eerst een weinig kan ontwikkelen. De patient krijgt slechts spijzen, waar hij van houdt, terwijl alles smakelijk klaargemaakt en met zorg opgediend moet worden. Wanneer het mogelijk is, moet hij beweging nemen in de open lucht om dè eetlust te bevorderen ge regelde stoelgang is in elk geval een ver- eischte. Dikwijls bereikt men goede resul taten door een verandering van klimaat oi zelfs al door een tijdelijke verandering van omgeving. Er zijn ook tal van geneesmiddelen om de eetlust te bevorderen, doch het is niet aan te raden, ze anders dan met medeweten van den dokter te gebruiken. In bovenstaand artikel hebben wij met opzet niet gesproken over slechte eetlust by kinderen, omdat daarbij meestal fouten in de opvoeding een rol spelen, zoodat de oplossing ligt in een goede opvoeding, waarmee reeds bij den zuigeling begonnen dient te worden Typeerend is dat onder eenige kinderen slechte eetlust het meest voorkomt. BENZINE VERGIFTIGING. Een gevaarlijk huismiddeltje. Benzine is onmisbaar geworden in de huis houding en wordt zooveel gebruikt, dat men geheel en al vergeet, hoe gevaarlijk deze vloeistof is. Op zijn best houdt men reke ning ermee, dat zij licht ontvlambaar is en terecht, want er zijn reeds vele ongelukken door veroorzaakt. Er dreigen echter nog an dere gevaren. Het inademen van benzine dampen kan leiden tot acute vergiftiging, die zich uit in hoofdpijn, duizelingen, zwakte en rillingen. Bij ernstige gevallen doen zich ook krampen en flauwten voor. Frisse be lucht is natuurlijk het aangewezen middel ter genezing in ernstige gevallen moeten wij onze toevlucht nemen tot zuurstof en kunst matige ademhaling. Vaak heeft zulk een benzinevergiftiging long- of nierontsteking tengevolge. Moeilijker te onderkennen is de chroni sche benzinevergiftiging welke optreedt bij personen, die regelmatig met benzine moe ten omgaan. De maag is van streek door gebrek aan eetlust, hartkloppingen, duize lingen en slapeloosheid wordt de gezond heid ongunstig beïnvloed, doch men weet niet, wat er aan de hand is. Hier is verau dering van beroep vaak het eenige middel. MEDISCH ALLERLEI. Na diphteritis. Na diphtheritis komt het in enkele geval len voor, dat het gezichtsvermogen plot seling verslechtert. Het herstelt zich ech ter weer na eenigen tijd, uiterlijk na eenige maanden. Nierkwalen zonder pijn. Een veel voorkomende misvatting is, dat nierkwalen altijd gepaard gaan met rug pijn. Juist bij enkele gevaarlijke nieraan doeningen treden er in het geheel geen pij nen op. Wijziging woningwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de woning wet, dat o.m. hiertoe strekt, dat raadsbe sluiten betreffende geldelijken steun voor de volkshuisvesting aan de goedkeuring van het centraal gezag zullen worden on derworpen. De regeering acht de moeilijk heden, waarvoor zij komt te staan en waar voor telkens op haar een beroep wordt ge daan, goeddeels een gevolg van plaatselijke toestanden en plaatselijk beleid. Steunregeling voor kostgangers. Het R. Kath. Werkliedenverbond richtte cp 30 Juni jl. tot den minister van sociale zaken een schryven inzake de toepassing van de steunregeling ten opzichte van kostgangers, die btf familieleden inwonen. Voor zoover deze werkloos zijn ontvan gen zij geen steun, doch krijgt het gezins hoofd voor hen gezinstoeslag en als ze werken wordt 2|3 deel van hun loon op de uitkeering aan het werkloos gezinshoofd gekort. Het Verbond acht deze regeling weinig geschikt voor het versterken der familie banden en verzocht daarom een mildere toepassing. Wijl verbetering in de aangeduide rich ting tot dusver uitbleef, werd opnieuw de aandacht van den minister op dezen mis stand gevestigd. Ten gevolge van de daling der loonen worden de loonnormen, by de toepassing der steunregelingen in aanmerking te ne men, telkens verlaagd. Omdat het totale steunbedrag begrensd is op 65 of 70 van liet loon, worden alle bepalingen, die ge maakt zijn om het groote gezin wat extra's te kunnen geven, illusoir. Daarna vordert de prijsstijging van ver schillende levensmiddelen van het groote gezin meer uitgaven dan van het kleine. Door samenwerking van deze twee fac toren wordt de toestand der gesteunde groote gezinnen steeds meer onhoudbaar. Daarom verzocht 't Verbond op 15 Sep tember jl. het maximum percentage van het loon voor het berekenen der uitkeering aan de groote gezinnen te verhoogen tot hoogstens 90 Wijl wegens de dooorvoering van ver schillende beperkingen de druk op het ge steunde groote gezin in den laatsten tijd nog belangrijk is verzwaard, heeft het Verbondsbestuur opnieuw op extra-hulp aangedrongen. Ten slotte wenscht het Verbondsbestuur voor de werklooze hoofden van gezinnen, in verband met de in December komende feestdagen een extra uitkeering, opdat ook in die gezinnen aan die dagen materieel een bijzonder karakter kan worden ge geven. N ederiandRuslan d. Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende volledige erkenning door Neder land van de Unie der Socialistische Sovjet- Republieken heeft minister De Graeff het volgende geantwoord Het feit, dat, naar verluidt, zoowel in Europa als in Amerika wederom staten overwegen met de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken officieele betrekkingen aan te knoopen, kan voor de regeering op zich zelf geen reden vormen om desgelijks te doen. De regeering is er niet van overtuigd, dat de erkenning van de Unie van Sovjet- Republieken voor de ontwikkeling van de Nederlandsche scheepvaart en op den Ne- derlandschen handel met Rusland van over wegende beteekenis zou zijn. De bij verschillende gelegenheden ken baar gemaakte overwegingen, die de hou ding van de Nederlandsche regeering ten deze bepalen, gelden nog onveranderd. De regeering vermag niet te beseffen, dat de totstandkoming van normale betrek kingen met de Unie van Socialistische Sov jet-Republieken een factor zou kunnen be- teekenen in het belang van den strijd tegen het internationaal oorlogsgevaar, voor zoo ver dit op het oogenblik mocht bestaan. De salarisvermindering voor het rijkspersoneel. De „Nieuwe Venl. Crt." meldt Naar wij vernemen heeft de regeering in de centrale commissie voor het georgani seerd. overleg de volgende mededeelingen gedaan De thans geldende tijdelijke kortingen op de salarissen Voï'den met ingang van 1 Januari a.è. vervangen door een vaste kor ting van 10 Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pensioengrond slag van 1 Januari a.s. af met 10 naar beneden gaat, terwijl daarmede ook de kin dertoelage voor salarissen boven 2000 vermindert. De bijdrage voor eigen pensioen, welke thans 3 bedragt, wordt op 4& ge bracht. De oploopende aftrek voor ongehuwden gaat niet door. De plannen voor een nieuwe salarisrege ling per 1 Januari 1935 zijn vervallen. Het herzieningsrapport van de S.D.A.P. Ir. J. W. Albarda wijdt in „het Volk" een eerste artikel aan het thans bij het partij bestuur van de S.D.A.P. ingediend rapport van de commissie, die is ingesteld om van advies te dienen omtrent de vraag of en zoo ja, welke veranderingen in program, besluiten en tactiek der partij aanbeveling verdienen, zulks in verband met de gewij zigde economische en politieke omstandig heden in binnen- en buitenland. De commissie werd als volgt samenge steld J. W. Albarda, voorzitter G. van den Bergh, secretaris J. F. Ankersmit, W. Banning, E. Boekman, Suze Groeneweg, E. Kupers, J. W. Matthysen, J. Oudegeest, C. Pothuis-Smit, J. E- Stokvis, J. in 't Veld, K. Vorrink en J. v. d. Wijk. Het partijbestuur vereenigde zich Zater dag met de conclusies der commissie. In het hoofdstuk over Koningschap en nationale gedachte maakt de commissie vooreerst duidelijk, waarom de S.D.A.P. evenmin als haar zusterpartijen in de Scan dinavische landen, België en Engeland, een actie tegen het koningschap behoeft te voe ren. „Evenals in andere landen, waar het koningschap de volksrechten niet aantast en de ontplooiing der democratie niet be lemmert, kan ook in Nederland de sociaal democratie de monarchie erkennen als den grondwettigen staatsvorm, steunend op de gezindheid van de meerderheid des volks". Sociaal-democraten zijn afkeerig van een nationalisme, dat de tegenstellingen tus schen de volken verscherpt, zich aanblazen laat tot chauvinisme, militarisme bevordert en oorlogsgevaren kan opleveren. Dat wil niet zeggen, dat aan sociaal-de mocraten nationaal gevoel vreemd moet zijn. Internationale gezindheid is geen anti nationale of a-nationale gezindheid. „Ook de sociaal-democraat gevoelt zich deel van het volk, dat in den loop der geschiedenis tot een geheel is geworden en dat in het heden, ondanks zijn inwendige tegenstel lingen, een lotsgemeenschap is". Zijn deel van de internationale taak der sociaal-de mocratie heeft de Nederlandsche sociaal democraat in de eerste plaats in zijn volk, met zijn volk en voor zijn volk te vervullen. „Hij erkent zich tot de volksgemeenschap en hij wil niet door anderen worden gestoo- ten uit die gemeenschap, waarin hi) ook .voor zijn beginselen en zijn idealen vrijheid en plaats mag eischen". Eerste verkeersstatistiek voor het geheele land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage zal in den loop. van de vol gende maand publiceeren een statistiek der verkeersongevallen over hst jaar 1932, waar mede voor de eerste maal een statistisch overzicht omtrent de oorzaken en gevo:gen van verkeersongevallen voor geheel Nederland in het licht v rschijnt. De bedoeling is, in de betreffende publi catie omtrent iedere gemeente afzonderlijk te vermelden het totaal der verkeersonge vallen waarbij die, veroorzaakt door fouten van bestuurders van vervoermiddelen, fou ten van voetgangers, gebreken aan vervoer middelen, den toestand van den weg incl. slippen en doorglijden in afzonderlijke kolommen zullen worden opgenomen. Ver volgens zullen de verkeersongevallen worden onderscheiden naar de gevallen met doode- lijken afloop, die met een of meer gewonden en die met materieele schade, terwijl mede zal worden vermeld, hoeveel personen wer den gedood en gewond. Tenslotte zullen drie tabellen worden opgenomen, waaruit de bot singen kunnen blijken. Ter verduidelijking van het geheel wordt een kaart van Nederland toegevoegd, waar in alle gemeenten en de belangrijkste ver keerswegen van ons land voorkomen. Een verkeersfonds. Volgens het „Handelsblad" is de indie ning van een wetsontwerp voor het ver keersfonds binnen enkele weken te ver wachten. Zoowel de inkomsten als de uitgaven van hetgeen door den Staat voor het verkeer wordt geïnd of uitgegeven, zullen in dit fonds worden samengevoegd. Het is de bedoeling' op die wyze den weg te openen voor een coördinatie van het ver keer in Nederland. Notaris L. G. James f Te Maarssen is op 65-jarigen leeftijd overleden notaris L. G. James. Notaris Ja mes werd 17 December 1919 als zoodanig te Maarssen benoemd, na van 1902 af als notaris te Sluis werkzaam te zijn geweest. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Groot-Hamburg zijn in October binnengekomen 1438 schepen, met. 1.466.042 ton, tegen 1631 schepen, metende 1.613.491 ton in October 1932, zijnde 'n ver mindering met 193 'hepen en een vermin dering met 193 schepen en met 147.349 ton. Sedert 1 Januari zijn in de haven van Ham burg binnengekomen 14.365 schepen, metende 14.903.704 ton, tegen 15.403 schepen, metende 15.293.706 ton in hetzelfde tijdvak van 1932. zijnde een vermindering met 1038 schepen en met 390.002 ton. In de haven van Antwerpen zijn in October binnengekomen 885 schepen, met. 1.553.882 ton (herleid) tegen 824 schepen, metende 1.465.386 ton (herleid) in October 1932 Er is dus een vermeerdering met 61 schepen en met 88.496 ten. Sedert 1 Januari zijn te Antwerpen binnen gekomen 8193 schepen, met. 14.465.279 ton, tegen 7765 schepen, met, 13.804.495 ton in de zelfde periode van 1932. Er is dus een ver meerdering met 428 sch *pen en een vermeer dering met 660.784 ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Water weg binnengekomen 9780 schepen, metende 16.641.764 ton. tegen 9617 schepen, metende 15.012.036 ton in dezelfde maanden van 1932. Er is dus een vermeerdering met 163 schepen en met 1.629.728 ton. Sedert 1 Januari zyn te Rotterdam binnen gekomen 7892 schepen, met. 11.889.330 ton. tegen 7890 schepen, met. 11.735.999 ton in de zelfde maanden van 1932. Er is dus een ver meerdering n.et 2 schepen en met 153.331 ton. Over de afgeloopen maandén van 1933 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Wa terweg die van Antwerpen met 2 176.485 ton overtroffen. Het verschil ten nadeele van Rotterdam in deze maanden bedroeg 2.575.949 ton. Betalingen in Duitschland met laag genoteerde Marken. De Rotterdamsche Bankvereeniging N V. deelt ons daaromtrent het volgende mede A. Betaling van schulden in het algemeen. In Marken luidende schulden aan in Duitsch land woonachtige personen, firma's enz., kun nen door remitteering van Duitsch bankpa pier vereffend worden, behalve in het geval genoemd sub J (3e alinea). Remises aan een bank in Duitschland voor rekening van een buitenlander mogen echter niet ln Duitsch bankpapier geschieden. De koers van Duitsch bankpapier is dikwijls lager dan den chèque-koers. B. Ondersteuningen. In den regel wordt toestemming gegeven om Regis termarken te gebruiken voor het verleenen van ondersteu ning voor éénmaal of periodiek aan familie leden of andere in Duitschland woonachtige personen (ook indien deze van Nederlandsche nationaliteit zijn). Ook voor vrijwillige bijdragen aan instel lingen van socialen, religieuzen aard, enz. kan toestemming worden verleend om betaling daarvan met Registermarken te doen plaats vinden. (Koers uit. October 50 per R.M. 100.—). Voorts kan toestemming worden gegeven om bovengenoemde ondersteuningte beta len met het provenu van aan een der Duit- Verstopplng verstoort Uw geste) en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch vaD tijd tot tijd de zacht werkende Foster s Maagnillen het ideale laxeermiddel f 0.65 o« flacon. Maagnmen sche beurzen verkochte of aflosbaar gestelde, in Marken luidende, effecten, mits de aanvra ger kan bewijzen dat de betreffende effecten sedert 15 April 1932 zijn eigendom waren. C. Verblijfkosten van tijdelijk in Duitsch land woonachtige personen. In den regel wordt na aanvraag toestemming verleend om de verblijfkosten in Duitschland van aldaar voor studie, opleiding, enz. tijdelijk woonach tige personen met Registermarken te betalen. Voor de betaling dezer kosten met het pro- venu van in Duitschland verkochte of aflos baar gestelde effecten gelden dezelfde bepa lingen als onder B. (Ondersteuningen) ge noemd. D. Reis- en verblijfkosten. Reis- en ver blijfkosten kunnen worden voldaan met 1. Registermarken. (Koers uit. October f 50.— per R.M. 100). Dispositie kan geschie den bij de kantoren der Deutsche Bank und Disconto-Gesellschaft, alsmede by de „Wech- selstuben der Deutsche Verkehrs-Kredit-Bank A.G.",die in de belangrijkste spoorwegstati- ons gevestigd en op Zon- en Feestdagen geopend zijn. Per dag mag per persoon in het algemeen R.M. 100 worden opgenomen, behalve in dicht bij de grens liggende plaatsen, waar óf R.M, 50 per dag, öf in het geheel niet kan worden gedisponeerd. Registermarken mogen ook ge bruikt worden voor betaling van de kosten van zakenreizen, alsmede voor passage op enkele Duitsche scheepvaart- en luchtlijnen. 2. Reismarken voor speciale doeleinden (Koers uit. October 44 per R.M. 100). In het algemeen mag M. 250 a M. 300 per week per persoon worden opgenomen. Deze Marken mogen niet voor betaling der kosten van zakenreizen dienen, terwijl de duur van het verblijf in Duitschland ca. 14 dagen of langer moet zyn deze Marken ko men dus speciaal in aanmerking voor hen die met vacantie of voor gezondheid langere! tijd in Duitschland verblijven (bijv. in eei sanatorium). Daar voor elk afzonderlijk ge val toestemming moet worden verzocht, die nen aanvragen circa 10 dagen vóór den aanvang der reis te worden gedaan. De markt in deze Marken is zeer beperkt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat ze niet te allen tijde te leveren zijn. E. Aankoop van Effecten. In Marken lui dende fondsen kunnen door ons aan Duitsche beurzen worden aangekocht met Êffekten- Sperrmarken (Koers uit. October 33.50 per R.M. 100). F. Aankoop van huizen, landerijen, enz. De koopsom van onroerende goederen mag onder bepaalde voorwaarden, na verkregen toestem ming van de Duitsche autoriteiten, met laag genoteerde Marken worden betaald, behalve met Effekten-Sperrmarken. G. Verleenen van gedekte en ongedekte credieten, hypotheken, enz. Te verleenen cve- dieten, hypotheken, enz. mogen, na verkregen toestemming van 1de Duitsche autoriteiten, met laag genoteerde Marken worden betaald, behalve met Effekten-Sperrmarken. H. Transito-vervoer. In bijzondere gevallen wordt toestemming verleend om den vracht prijs van door Duitschland te vervoeren goe deren met Registermarken te betalen. J. Betaling van goederen. Het is een Ne- derlandschen importeur niet meer toegestaan schulden, ontstaan uit aankoop van goederen, te voldoen met Sperr- of Registermarken, tenzij deze in het bezit is van een „Genehmi- gung", verstrekt op grond van de tot 26 Sep tember 1933 geldende bepalingen. Volgens de nieuwe regeling kan een Duit sche leverancier in de gelegenheid worden gesteld, door een transactie in „scrips" met de Golddiskontbank, zijn prijzen in overeen stemming te brengen met die der buiten- landsche concurrenten, indien hij bewijzen kan, dat anders de export niet kan plaats vinden. De genoemde transactie gaat geheel buiten den Nederlandschen importeur om deze zal het resultaat alleen kunnen constateeren door een verlaging der hem door den Duit- schen leverancier te berekenen prijzen. Be taling .van het (gereduceerde) factuurbedrag moet in een dergelijk geval met volwaar dige Marken of met vreemde valuta ge schieden het remitteeren van Duitsch bankpapier is niet toegestaan. K. Gebruik van geblokkeerd tegoed voor eigen rekening. Houders van 'n geblokkeerd tegoed, kunnen hiermede, na verkregen toe stemming van de deviezen-autoriteiten, 25 van het factuurbedrag van voor eigen reke- ning ln Duitschland te koopen goederen be talen, mits dit tegoed is ontstaan op een der volgende wijzen 1. blokkeering van saldi van vóór 16 Juli 1931 bij een bank of spaarbank 2. verkoop van huizen of andere onroerende goederen3. aflossing van verleende hypo theken of credieten4. terugbetaling van commanditaire of andere deelnemingen 5. erfenissen6. verkoop vóór 15 April 1932 van in Marken luidende effecten7. verkoop na 15 April 1932 van in Marken luidende ef fecten, mits deze zich reeds vóór dien datum De bij het aangaan eener geldleening reeds overeengekomen periodieke aflossingen worden in «e Konveisions-Kasse gestort (zifl sub M). Di'i^'Hjke bedragen kunnen niet ge bruikt worden 'Jooj. goederen aankoopen voor, eigen i ehuiing.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6