NOOTJES SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND De regeeringscommissaris voor de kip pen- en eendenhouderij maakt bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 6 tot en met 11 Novem ber 1933, is vastgesteld op 10 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks, en op 40 cents per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. De Algemeene Nederlandscbe Bouwar- beidersbond heeft na een buitengewoon congres te Utrecht besloten de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf te aanvaarden. De directie der Dedemsvaartsche stoom tramweg-maatschappij heeft aan de oude ontslagen arbeiders mededeeling gedaan, dat zij zich door de financieele omstandig heden genoodzaakt ziet, met ingang van 1 December, 25 pet. op het geschonken pen sioen te korten. Op last van den Pruisischen minister van eeredienst zal de bekende Friedrich-Wjl- helm-univérsiteit te Halle-Wittenberg in Duitschland voortaan Martin-Luther-uni- versiteit heeten. Het aantal werkloozen in Engeland neemt geleidelijk af. Op 23 October be droeg 't totaal aantal 2.298.131, d.i. 37.974 minder dan op 25 September en 448.253 minder dan verleden jaar. De wereldtentoonstelling te Chicago Is door 22 millioen personen bezocht gewor den. De financieele resultaten van de ten toonstelling zijn gunstig geweest. A. A. Verstraaten, van Kruisdyk O 152, naar Schoondijke A. C. Overdulve, van Eierkorf O 240, naar Valburg C. Over dulve, van Eierkorf O 240, naar Valburg M. S. Pijcke, van Zeedyk O 132, naar Bier vliet D. J. Kense, van Nieuwvlietscheweg W 48, naar Medemblik J. Datthyn, van Nieuwvlietscheweg A 19, naar Axel. IJZENDIJKE. Loop der bevolking. Xng jkomeniR. Vermeire, van St. Marguerite A. Termont, van Hontenisse E Sardijn, van BiervlietM. Temmerman, van HoofdplaatJ. Saeij, van Watervliet M. van Meersch, van WatervlietA. Ha- verbeke, van Mallonne C. B. Maenhout, van BiervlietA. P. Quist, van Apeldoorn J. M. de Lijser, van RetranchementA. van de Voorde, van Waterland-Oudeman. Vertrokken: J. de Ruijter, naar Ter Neuzen C. Vermeire, naar Water vliet V^/töirks, naar Hoofdplaat; A. Hu- brgtSën, naar Schoondijke D. Boone, naar Arsenede (B.) TERNEUZEN. Scheepvaart. De zeilschepen, die de groote zeeën be varen en als voortstuwingskracht alleen den wind benutten, behooren nog niet tot het verleden, hoewel hun aantal zeer be langrijk ingekrompen is. Gisterenmiddag werd er hier zoo'n zeil schip binnengesleept, nl. de Zweedsche bark „Germaine", die echter voor sloop bestemd is, en tot dit doel is verkocht aan de firma Van Heygen en Co. te Gent. De „Germaine" werd binnengesleept door de Nederlandsche sleepboot „Oostzee" van den Intern. Sleep dienst L. Smit Co. te Rotterdam. De bark verkeerde nog in zeer goeden staat. Niet alleen door 't feit, dat deze schepen bp een ongunstigen wind een zeer lange reis kunnen maken, doch ook omdat ze over het algemeen weinig laadruimte hebben, wor den deze vaartuigen meer en meer aan hun oorspronkelijk doel onttrokken. Het kanaal door Zuid-Beveland. Gisterenavond werd te Hansweert een druk-bezochte vergadering gehouden, ge organiseerd door het comité van aotie tot verbetering en verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, waarin het lid der Tweede Kamer, de heer J. M. Krijger, het woord voerde over de voorgenomen wer ken aan dit kanaal. Onder de aanwezigen waren de leden van Ged. Staten de heeren mr. Stieger en Van Bommel van Vloten, burgemeesters en raadsleden van verschillende gemeenten, deputaties van de Kamers van Koophandel te Middelburg en Ter Neuzen, leden van polderbesturen, van middenstandsvereeni- gingen op Zuid-Beveland enz. De vergadering werd gepresideerd door den heer B. C. de Mul, burgemeester van Kruiningen, die wees op de teleurstelling in deze streek, toen men kennis nam van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp der regeering tot verbetering en verbreeding van het kanaal door Zuid-Bevelandr Wie kan er zoo vraagt spreker nu toch bezwaar hebben tegen deze verbete ring Men moet maar eens een uurtje komen kyken bij de sluizen te Hansweert en Wemeldinge of gedoemd te zijn te wachten by de beruchte brug te Schore. De verbreeding mag toch niet stranden op de onzalige internationale kwestie die er aan vast zit. De heer J. M. Kryger begon met te ver klaren, dat hij zeker met genoegen maar toch ook met aarzeling over dit onderwerp het woord voert. Het was hem aangena mer geweest, dat hij kon spreken na het verschijnen van de memorie van antwoord der regeering» Spreker gaf eerst een uiteenzetting van den inhoud van het wetsontwerp te split sen in de verbreeding van het kanaal en de verhooging van de bruggen. Daarbij komen dan werken aan de spoorbaan en aan de wegen. De Tweede Kamer heeft spoed gemaakt met de behandeling in de afdeelingen. De beoordeeling was zeer ongelijk Het is zeer moeilijk in dit stadium te zeggen of het ontwerp een meerderheid in de Kamer zal vinden. Spreker voorziet een verwerping als de regeering niet op een zeer voornaam punt duidelijke en bevredigende verklarin gen zal afleggen. We mogen deze zaak niet bezien uit het oogpunt van locaal of provinciaal belang. Ze is een zeer voornaam onderdeel van de kwestie NederlandBelgië. De behoefte aan brugverhooging wordt door niemand en die aan de kanaalver- breeding waarschijnlijk- door niemand ont kend. De noodzakelijkheid daarvan is voor eiken objectieven beoordeelaar duidelijk. Een hoofdbezwaar is echter gelegen in de mededeelingen over het gebeurde in de Rijnvaart-commissie, waarin Frankrijk zulk een voorname rol speelt. Door het verdrag van Versailles heeft dit land een positie van macht gekregen. Het heeft ge grepen naar België en wil nu ook grijpen naar Nederland. Het militair accoord tus- schen Frankrijk en België houdt een be dreiging in van de welvaart en den vrede van West-Europa en van Nederland. Het is voor België naar spreker meent een ramp, dat het onder invloed staat van het imperialisme van Frankrijk. -België's bui- tenlandsche politiek is die van Frankrijk. België zocht dan ook hulp bij Frankrijk toen het „herstel van het onrecht van 1839" zocht. Dat doel is aanvankelijk mis lukt, maar België geeft den moed niet op. De Rijn-Schelde-verbinding is weer op den voorgrond gekomen, nu men vanuit Noord-Brabant vraagt om het Eendracht- kanaal ('t zgn. Van Konijnenburgkanaal). België eischt nu van Nederland een kor tere AntwerpenRijn-verbinding en daar op heeft het geen recht. Hier zitten in werkelijkheid politieke imperialistische drijfveeren achter. Het is geen levensbe hoefte van België. België moet in plaats van Nederland Rijnoeverstaat worden en dat kan Nederland niet toestaan. In dat licht bezien is het gebeurde in de Rijnvaart-commissie van zoo ernstigen aard. Daar zit Frankrijk achter, dat den geheelen Rijn in handen wil hebben. Ne derland mag niet langer de Rijn- en Scheldemonden beheerschen. Daaraan mag Nederland niet meewerken. Het moet het been stijf houden. De bevoegdheid van de Rijnvaartcommissie gaat niet verder dan tot Krimpen en Gorinchem. Ze heeft met de tusschenwateren niets te maken. Naar het schijnt hebben de Nederland sche gedelegeerden in de Rijnvaartcoramis- sie geen krachtige houding aangenomen. Spreker hoopt dat niet waar is dat aan België in die commissie toezeggingen zijn gedaan. Dat zou spreker in hooge mate afkeuren. De Rynvaartcommissie heeft zooveel met de tusschenwateren te maken als een damesboudoir met een vischafslag. Dit is het eerste voorname bezwaar te gen het wetsontwerp. Het andere is gele gen in het Eendracht-kanaal, het zgn. plan van Van Konijnenburg. Dit is voor spreker echter niet onoverkomelijk. Spre ker gelooft niet dat België inderdaad be hoefte heeft aan dit kanaal. Recht beeft het er zeker niet op. Maar een oplossing van de kwestie Ned?rland-België is in het belang van beiden en als uiterste grens wil spreker er dan ook mee accoord gaan, mits aan enkele bezwaren wordt tegemoet gekomen, o.a. van de oestercultuur. Maar de verbetering van het kanaal door Z.-Beveland moet niet uitgesteld wor den to bekend is of de Belgen nu inderdaad genoegen nemen met het plan-Van Konij nenburg. Want dat zou wachten tot Sint- Juttemis kunnen zijn. Van Zeeland mogen niet langer offers worden gevraagd, dan het speciaal Ter Neuzen nu reeds brengt. Nu is het Eendracht-kanaal ook voor Noord-Brabant van groote beteekenis. Er is vanuit Noord-Brabant zelfs een actie gevoerd, die spreker aanleiding geeft om te zeggen „Wij blijven Zeeuwen en wor den geen Noord-Brabanders". Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen hooren bij een. Spreker is bereid te stemmen voor een Eendracht-kanaal in 't belang van Noord- Brabant. Laat Brabant dan ook als blijk van wederkeerigheid zich niet langer ver zetten tegen de werken aan het kanaal door Zuid-Beveland, althans niet tegen een verbreeding tot 40 M. en een diepte van 4.50 M. Waar de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland van zoo groote betee kenis is, hoopt spreker, dat de regeering zulke verklaringen zal afleggen, dat het spreker ook uit het oogpunt der interna tionale politiek mogelijk wordt gemaakt er voor te stemmen. Nadat nog een korte bespreking was ge volgd, werd de vergadering gesloten. LUCHTVAART Het nieuwste Fokker-verkeersvliegtuig. In de Fokker-fabriek te Amsterdam is op het oogenblik in aanbouw de Fokker F 36, een zeer groot passagiersvliegtuig, bestemd voor den dienst AmsterdamBa tavia. De afmetingen -'an dit toestel zullen zijn vleugelbreedte 33, lengte 24, hoogte 6 meter. Het heeft een leeg-gewicht van 9800 K.G. de nuttige last bedraagt6400 K.G., zoodat het totaalgewicht meer dan 16000 K.G. zal bedragen* Het vliegtuig zal worden gedreven door vier motoren van eik 7000 P.K., die het een topsnelheid van 250 K.M. en een kruis snelheid van 220 k 230 K.M. zullen geven. Het kan 3400 liter benzine meevoeren, ge noeg voor een reis van 7000 K.M. met het volbelaste vliegtuig. In de passagiersruimte zyn vier afdee lingen, elk voor 8 passagiers, indien het toestel op een korte Europeesche lyn wordt gebruikt, en elk voor 4 passagiers, wanneer het dienst doet op de ïndië-lyn. In het laatste geval bevat elk der vier afdeelingen vier klapbedden, die overdag kunnen wor den weggewerkt. Von Hindenburg'» wensch. Bij het bezoek, dat de Duitsche rijksbis schop Ludwig Müller bij den rijkspresident Von Hindenburg bracht, zeide de Duitsche rijkspresident, dat hij al zijn goede wen- schen voor de Evangelische kerk en haar rijksbisschop in één wensch kon samenvat ten, n.l. dezen„Zorgt, dat Christus in Duitschland gepredikt wordt." VOETBAL. Programma voor Zondag 12 November. Ie klasse. EindhovenM.V.V. L.O.N.G.A.P.S.V. BlejjerheideWillem II. MiddelburgN.O.A.D'. B.V.V.N.A.C. 2e klasse A. De BaronieBreda. HeroTer Neuzen. T.S.C.R.B.C. D.O.S.K.O.-Axel. 3e klasse A. Ter Neuzen IIde Zeeuwen. BreskensZeelandia II. Vlissingen IIHulst. 3e klasse B. R.C.S.Zierikzee HansweertGoew. Jm den Nederlandschen voetbalbeker. Ie Ronde. Hulst—Oranje. Goes—K.H.I. ZeelandiaDe Zeeuwen. van der Meulen in het huwelijksbootje. De populaire doelverdediger van H.F.C. en van het Nederiandsch elftal, dr. A. Y. van der Meulem is heden met mej. R. Meï- lema in ondertrouw gegaan op het raadhuis te Bloemendaal. In den kring zyner intieme kennissen was het reeds doorgedrongen, dat Gejus van der Meulen met trouwplan nen rondwandelde, nu hij zijn doktersstudie beëindigd heeft en de daaraan verbonden practijk in het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam. Na de vól trekking van zijn huwe lijk in den loop dezer maand zal Van der Meulen zich te Haarlem als kinderarts ves tigen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. VRIENDELIJK VERZOEK. Mijnheer de Redacteur, Sedert eenigen tijd zwerft in den aether rond myn woning de door alle radioliefheb bers zoo zeer gevreesde „Mexicaansche hond". En dat in een tyd, waarin men toch eigenlijk wel zou mogen zeggen, dat aan dit hinderlijk monster op voortreffelijke wijze het zwijgen is opgelegd ten gevolge van een oordeelkundigen toestelbouw In verband met de zeer hinderlijke ge volgen, die genereerende ontvangers kun nen veroorzaken bij het verrichten van in tensiteitsmetingen van verschillende om- roepgolven, doe ik een beroep op den bur gerzin van omwonende radio-luisteraars. Gaarne ben ik bereid in mijn naaste om geving bezitters van dergelijke storing- verwekkende apparaten con amore van ad vies te dienen bij hunne pogingen de hin derlijke „Mexicaansche hond" uit de radio gemeenschap te verbannen. Aan de redactie van dit blad breng ik dank voor de publicatie van dit verzoek. Ir. JOH. CRAMER. Koudekerksche weg (O) 7a. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. De positie van de nieuwe Fransche re- geering-Sarraut sedert 24 uur plotseling critiek geworden. Nog voordat de regee ring de gevaarlijke klip nadert der parle mentaire beraadslagingen over de financi eele plannen, waarop reeds zoovele regee ringen gestrand zijn, wordt haar positie ondermijnd en nog wel in den kring die eigenljjk de sterkste steun voor de regee ring moest zijn, nl. in de radicaal-socialis tische fractie. In de rijen der radicaal-soc. heerscht groote ontevredenheid omdat Sarraut bij de jongste stemmingen in de Kamer zich de stemmen wist te verwerven van de be trekkelijk ver rechtsstaande groepen als die van Flandin en Champetier de Ribes, terwij! hij door zijn verklaring de socialis ten noodzaakte zich vati stemming te ont houden. De rad.-soc. Kamerfractie heeft daarom besloten in een hedenmorgen te houden fractievergadering haar standpunt te bespreken. Een 15-tal afgevaardigden kwam reeds gisteren bijeen en sprak zich ondubbelzinnig uit tegen elke verschui ving van de regeeringsmeerderheid naar rechts. De woordvoerder van de groep, het Kamerlid Archimbaud, verklaarde in aan sluiting op deze vergadering dat hy en ongeveer 100 van zijn politieke vrienden vandaag den eisch zouden stellen dat Flan din en Champetier de Ribes met hun aan hangers op een afstand van de regeering gehouden zouden worden. In parlementaire kringen acht men de positie der regeering uiterst critiek. Men acht het niet uitgesloten dat Sarraut per soonlijk in de rad.-soc. fractievergadering aanwezig zal zyn om zijn houding te ver dedigen en opnieuw volle vrijheid van han delen te eiöchen. In rechtsche kringen gaat men; reeds zoover van over een openlijke crisis te spreken. Eenige rechtsche afge vaardigden gaven gisteren als hun mee ning te kennen dat de regeering misschien niet eens de indiening van het financieele voorstel zal afwachten om af te treden. NAAR EEN NATIONALE PARTIJ IN ENGELAND. MacDonald, Baldwin en Sir John Simon, de leiders van de drie partijen, die veree- nigd zijn in de nationale regeering, waren gisteren te gast op een noenmaal van het National Labour Committee. Zij hebber. daar ieder een rede gehouden over de waar de van het land van de nationale regeering bij het overwinnen van de crisis, welke tot haar totstandkoming aanleiding heeft ge geven en bij het behandelen van de moei lijkheden, welke nog overwonnen moesten worden: De premier zeide, dat zij gedrieën, ge scheiden door hun politieke idealen, veree- nigd waren in hun doeleinden, waarvoor zij een combinatie gevormd hadden, die geen van hen zou verbreken, zoolang er een na tionaal belang i" de voortzetting lag. Mac Donald meende, dat sinds de nationale re geering twee jaar geleden gévormd was. deze de grootste stuwende kracht was ge weest in de heele wereld. Zij waren ver- eenigd in de beweging voor het nationaal herstel en den internationalen vrede en sa menwerking. Baldwin zeide, dat Engeland zich in een veel betere positie bevindt dan twee jaar geleden, maar er is zoowel in nationaal a'3 in internationaal opzicht nog veel te doen, wat vereischt, dat in de nauwst mogelijke samenwerking wordt voortgegaan. Boven alles moet het volk tot het inzicht komen van de noodzakelijkheid van behoud van de democratie in Groot-Brittanje. De nationa le regeering, aldus Baldwin, is de hoedster van de werkelijke sociale democratie. Tn welken vorm de volgende verkiezing ook moge komen, ongetwijfeld zal daarbij de groote vraag zijn Zullen wij het pad der democratie blijven volgen, of zullen wij het verlaten Er kan slechts één antwoord op die vraag zijn, indien allen, die in de con- stjtioneeie.democratie gelooven. aaneenge sloten zijn en de kwestie uitvechten. Sir John Simon verklaarde, dat de oude controversen, die de partijen verdeelden, dood zyn omdat elke party aandeel heeft geschonken, aan wat een gemeenschappe lijk nationaal bezit is. „Ik ben opgevoed in de vastomlijnde school van het liberalisme en ik houd vol, dat wat het liberalisme in de vorige generatie gegeven heeft, geweldig en goed was. Wij hebben gevochten voor uitbreiding van zelfbestuur in het rijk, voor sociale instellingen. Nu zeg ik, in tegen woordigheid van den heer Baldwin en met het grootste vertrouwen, dat deze dingen, die verouderd zijn ten overstaan van de op positie, een deel zijn geworden van het me chanisme der Britsche politiek en dat zij nu evenveel tot het conservatisme behoo ren, als tot ieder andere Britsche politieke geloofsovertuiging. Op dezelfde wijze wordt alles, wat het verlichte conservatisme ge bracht heeft, nu met trots door ons erkend. Zinspelende op de oude tegenstelling tus- schen vrijhandel en protectie zei Simon, dat beide zijden nu inzagen, dat er in deze ge compliceerde moderne wereld geen eenvou dige formule bestaat, die door de moeilijk heden kan heen helpen. De oude tegenstel lingen zijn dood. Laat de dooden hun doo- den begraven. Er moet nu groot werk ge daan worden, maar het kan alleen gedaan worden, indien wij samenwerken. Groot- Brittanje is één van de weinige oude lan- nen, waarin de parlementaire instellingen actief en met succes werken. De bedreiging van deze instellingen, onder welken naam zij zich ook dreigen te vermommen, is de bedreiging van het dictatorschap. Dat is het gevaar, waarvoor de nationale combi natie van partijen Engeland moet behoe den. EEN FELLE AANKLACHT TEGEN DEN VOLKENBOND. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath heeft gisterenavond in de Duitsche club te Berlijn een belangrijke rede gehouden, waarin hy o.a. het volgende zeide De voor de toekomst van ons land be slissende vraag, ter beantwoording waarvan het Duitsche volk voor a.s. Zondag is op geroepen, heeft haar naaste oorzaak in het besluit der rijksregeering, om de ontwape ningsconferentie te verlaten en uit den Volkenbond te treden. Het zou echter een totale vergissing zijn, wanneer iemand in het binnen- of buitenland zou gelooven, dat het hier een vraag betreft, welke enkel al leen haar oorzaak vindt in plotselinge wen dingen van de Duitsche politiek of in tac tische overwegingen. De oproep van de rijksregeering aan het Duitsche volk van 14 October j.l bewyst, dat het de grond slagen van onze buitenlandsche politiek zijn. waarover thans definitief beslist moet wor den en dat het op het eenstemmig besluit van volk en regeering aankomt, om de we reld een geheel nieuw uitgangspunt voor de komende ontwikkeling der internationale betrekkingen te toonen. Wenken uoor 'Pluimveehouders WINDEIEREN. In den tijd dat de oude hennen na de rul doorgemaakt te hebben, weer met het leg. gen beginnen en ook de jonge hennen die te laat gefokt zyn aan de leg komen, ziet men nogal eens windeieren optreden. Bij de oude dieren, vooral als ze vast zit- ten, is meestal de oorzaak van dit ver schijnsel, te groote vetheid. Het achterlijf voelt dan bij het betasten rondom de leg. opening gespannen aan. Dergelijke dieren zullen dan een vermageringskuur moeten doormaken, waarbij ze minder meel en min der graan dan anders, maar door het och- tendvoer flink wat zemelen krygen. Ook groenvoer is voor hen uitstekend, terwijl natuurlijk los loopen voor hen heel goed zal zijn. Gaat dit niet, hang dan een kool óf koolraap op voldoende hoogte in de ren op, zoodat de dieren er naar op moeten springen. Dit is een uitstekende lichaams beweging. Bij de jonge hennen behoeven wij ons in het begin over windeieren niet zoo veel zorg te maken, daar dit meestal van zelf wel in orde komt. Echter ook een tekort aan kalk kan de reden van het leggen van windeieren zijn. Geef de dieren daarom tevens kalkpuin of gemalen oesterschelpen en door het meel- voer een theelepel krijtpoeder per dag en per dier. Blyft de kwaal aanhouden, dan is de zaak erger en is een prikkelings-toestand van de eileider aanwezig, welke verschillende oor zaken kan hebben, vaak parasieten. Offer dan eenige dieren op en laat ze door een dierenarts onderzoeken of zend ze op naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, op dat zoo mogelyk de reden van het leggen van windeieren wordt vastgesteld en er maatregelen daartegen genomen kunnen worden. Dr. W. v. R. Wy hooren stemmen uit het buitenland, welke beweren, dat het bepaalde voorvallen in de jongste Geneefsche bondsvergadering 'geweest zyn, welke den stoet tot onze uit treding uit den Volkenbond gegeven hebben. Een van de middelen om tegen Duitschland stemming te maken is natuurlijk ook het onhoudbare verwijt, dat w\j het, met het oog op den tegenstand van alle groote mo gendheden tegen bewapening, erop aange legd hebben, om de Geneefsche conferentie te saboteeren, teneinde ons van alle door de Geneefsche politiek opgelegde remmen te ontdoen. Wy moesten een dergelijke misvor ming van onze bedoelingen wel bij voorbaat verwachten, want zy is niets anders dan de oude verdraaiing van den werkelijken toe stand ter ontwapenings-conferentie. Men spreekt thans overal in het buiten land van het bestaan van een gevaarlijke crisis van den Volkenbond. Men ziet ech ter niet in of wil niet inzien, dat deze crisis niet door het uittreden van Duitschland ver oorzaakt is maar omgekeerd dat de ont wikkeling van den Volkenbond, welke tot deze crisis geleid heeft, ons totuittreden genoodzaal-: heeft. Men beloofde een duurzamen vrede en schiep daarentegen een bond, waarvan het voornaamste doel volgens de meening van de voornaamste leden de vereeuwiging van de te ersailles verkregen machtspositie en de voortdurende onderdrukking der over wonnenen moest zyn. Het Volkenbondspact is niet alleen uitwendig tot een bestanddeel van het systeem van Versailles gemaakt, maar heeft van het eerste begin af aan ook innerlyk op dit systeem als zyn eigenlijk fundament gerust. BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. Ruim 500 gedelegeerden, die 150.000 jo den van alle partijen vertegenwoordigden, hebben tydens een conferentie te Londen besloten een officieele boycotbeweging van Duitsche goederen in te stellen waarbjj Z'j een beroep deden op de joden in alle deelen van het Britsche ryk om geen Duitsche waren te koopen, zoolang de joden m Duitschland niet op voet van gelijkheid met de overige Duitsche bevolking zullen worden behandeld en dezelfde rechten zul len hebben. De voorzitter, Horowitz, wees er op, dat de Joodsche raad van afgevaardigden niet de officieele leiding op zich zal nemen hij den boycot. Het Engelsche jodendom, zoo zeide hy, heeft echter besloten, om gebruik te maken van het economische wapen als protest tegen de vervolging van de joden onder het Hitler-regime. Samuel Untermeyer had uit New-York e'en telegram gezonden, waarin hjj zegt. dat, waar de pers aan banden is gelegd en aan het vrije woord een einde is gemaakt, de' wereldmeentng Duitschland niet kan be reiken. Wanneer zyn fabrieken tot stil stand worden gedwongen, zijn zaken-leven aan banden gelegd en zijn arbeiders werk loos worden, dan zal het Duitsche volk be ginnen te begrepen en naar reden vragen. Onder dezen economischen boycot zal Duitschland, wanneer de beweging op juis te wijze wordt geleid, binnen één jaar eco nomisch ineenstorten. BERNARD SHAW OVER HITLER. Bernard Shaw heeft in antwoord op een hem door de Europeesche Revue voorge legde vragenlijst inzake het besluit van de Duitsche regeering om 'zich van den Vol kenbond en van de Ontwapenings-confe rentie terug te trekken, zyn meening aldus te kennen gegeven Dit besluit van Hitler is een meesterstuk aangezien het zijn aanzien in Europa ge wijzigd heeft. Tet dusver had zijn houding tegenover de Joden een heel slechten in druk in het buitenland gemaakt en Ein stein werd in Londen met een ovatie ont- Ifr vangen. Dit) Rijkskanselii dat Duitschl] zich terugtr rentie. Zyn V, lijkheid, zijn pend en zijr dat Europa, stort te wor werd afgeho Hitier spr ht) sprak he Europa he een begin v< zooals dit jafj weest voor In de kon denkbaar, d£ hem zal i meest verhol Ik moet M soonlijk de tegen het in Duitschlai schen onderrj persoonlijke selier hem herstellen, bieden, dochj doen in een villa in het Mijn boek| den en mijn kreet „Weg een communl was reeds 1^1 pital" las, e€y om Hitders f dan is dat dl waardigd ski de reo be|

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2