151 PERZISCHE TAPIJTEN DINSDAG 7 NOVEMBER EERSTE BLAD "gemëëntiebestuür^ stads- en provincienieuws BIJZONDER F'JN MET RUKSMERK No.263 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walslraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" middelburg. koudekerke. goes. rilland-bath breskens. DE BEKENDE FIRMA GEBR. EVRENIAN - LEIDSCHE STRAAT 6 - AMSTERDAM - TELEFOON 35078. oostburg. groede. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener 11*| ft fl gulden bij levens" Polis, zijn GRATIS verze- 8 iiiiii lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorÏUUU heid tot werken. f! gulden bij dood Q f"| gulden bij verlies 4 JvlU een ongeluk. O U U hand, voet of oog. J 1 gulden'bij verlies 4 ft gulden bij verlies Ap gulden bij verlies van 11r hi van een f 1 van elken J een duim IUU wijsvinger lJ%t anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het bewa ren van tien vaten vliegtuigbenzine op het perceel kadastraal bekend gemeente Vlis singen, Sectie B nr. 1464, plaatselijk ge merkt Lampsinsstraat-hoek Singel dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de gemeente-secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 21sten November 1933, zal ten gemeen tehuize, des voormiddags ten 11 ure, gele genheid worden gegeven, om bezwaren te gen het oprichten dier inrichting in te bren gen, terwijl zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 21en November 1933, ter gemeente-secretarie (2e af deeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zjjner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 7 November 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Comité huldiging dr. Staverman. Naar aanleiding van de huldiging van dr. Staverman in de ziekenhuizen hier ter ste de vernemen we, dat de vorige week onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, een comité is opgericht, bestaande uit oud-patiënten en vrienden, ook uit Souburg, Oostburg en Hulst. Dit comité zal zich binnen enkele da gen wenden tot zoo mogelijk alle patiënten en vrienden, om den jubilaris op 9 Decem ber a.s. bewijzen van hun sympathie te ge ven. Secretaris-penningmeester van dit co mité is de heer H. G. van Grol, alhier. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 let terzetter, 1 behanger, 39 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 9 metselaars, 18 opperlieden, 48 schilders, 9 stucadoors, 61 timmerlieden, 7 ververs, 1 betonwerker, 2 vlechters, 2 waterbouwkundige opzich ters, 3 machinale houtbewerkers, 8 meu belmakers, 6 politoerders, 3 stoffeerders, 3 kleermakers, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 704 metaalbewerkers, 4 bierbottelaars- drankbereiders, 12 brood-banketbakkers, 4 koks, 3 slagers, 1 tuinman, 9 magazijnbe dienden, 4 reizigers-agenten, 4 winkelbe dienden, 1 besteller, 4 chauffeurs, 13 kell- ners, 16 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 32 transportarbeiders, 24 kantoorbedienden, 1 onderwijzer, 2 teekenaars, 1 musicus, 1 huis houdster, 2 dienstboden, 2 werksters, 45 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 123 losse arbei ders. Totaal 1248 ingeschrevenen, waarvan 132 in de werkverschaffing. Vorige week 1228 persohen. Alzoo een vermeerdering van 20 werkzoekenden. Het nieuws van *den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Officieele opening van het prachtige nieuwe Sportfondsenbad te Zwollede groote glazen zuidwand kan bij mooi weer electrisch worden verwijderd, waardoor de baders van een zonneterras kunnen genie ten. Eerste steenlegging der nieuwe fa brieken van de bekende Maggi-producten Amsterdam. Installatie van den bur gemeester van Rijswijk, mr. Van Hellen- berg Hubar het gemeenteraadslid Henri ter Hall wenscht den burgemeester geluk. De Fransche oud-minister van koloniën, Paul Reynaud, in de residentie. De cri sis-collecte te Utrechteen ouderwetsche paardentram ingericht als tearoom. Zij decultuur-tentoonstelling in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Lindbergh op Schiphol met de heeren Plesman en Fok ker. Eenige opnamen van de eerste diamantweek in de hoofdstad, ter bevor dering van den diamanthandel. Weer een auto-ongeluk bij Overschie een on houdbare toestand. Transport van hef kranen te Rotterdam. Dikke mist in de Maasstad. Waterleidingbuizen gesprongen. Zaterdagmiddag is op den hoek van de Walstraat en Wagenaarstraat een water leidingbuis gesprongen. Hoewel direct met de werkzaamheden werd aangevangen duurde het toch eenige uren voor de leiding weer hersteld was. Een en ander bracht op den drukken Zaterdag en het centrum der stad, stagnatie en was de politie verplicht het verkeer te leiden door het Groenewoud. Ook Zondag sprong een buis van de waterleiding op den hoek van de Walstraat en de Zeilmarkt. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Adolph Woer- mann", van Antwerpen naar Hamburg, is op de Schelde in aanvarig geweest met het Noorsche stoomschip „Paris", van Antwer pen naar Oslo, dat voor anker lag. Laatst genoemd stoomschip bekwam lichte schade. Coöperatieve landbouwvereeniging. Het bestuur van de coöperatieve land bouwvereeniging „Eiland Walcheren" heeft in zijn heden gehouden vergadering tot voorzitter gekozen den heer B. Franse te Arnemuiden, zulks in de plaats van den heer J. H. Geschiere, die in de jongste al- gemeene vergadering geen nieuw mandaat als bestuurslid wenschte te aanvaarden. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeen teraad. ^Voorzitter de heer A. Bakker. Af- v.ezig wegens ongesteldheid wethouder Stoppels. Na een geheime zitting van 40 minuten deelt de voorzitter mede dat aan de verbe tering van den Dishoekschen keiweg zal worden begonnen en aan Ged. Staten zal worden verzocht hiervoor een renteloos voorschot te willen verleenen. De kosten worden op 62.000 begroot. Bij inwilliging van het verzoek zal een flink object voor de werkverschaffing zijn verkregen.. De nieuwe weg zal een breedte van 8% meter over de kruin krijgen, het midden vak een klinkerbestrating van 4 meter en aan beide zijden een rijwielpad van ge- fondeer d asphalt van 75 cM. en een berm van iy2 meter. De weg zal in totaal lang zijn 2375 meter, of 700 meter korter dan de bestaande. Volgens dit ontwerp loopt de weg van Koudekerke tot de Sintelbaan, vandaar tot den Zandweg en vandaar tot de duinen bij de Drie Turken. Den heer Sanderse spijt het voor de ne ringdoenden dat de nieuwe weg zoover van den bestaanden in de duinen komt en hij vraagt of er geen wijziging mogelijk is, daar dit voor de bestaande gelegenheden voordeeliger zou zijn. De heeren De Kroo, Lorier en De Rijke vinden de verbetering te bezwaarlijk voor de financiën. De heer De Rijke zou jaar lijks een post willen uittrekken, verdeeld over 20 jaar. De heer De Kroo zegt dat 2000 per jaar voor dezen weg meer is dan het be lang daarvan kan opleveren. De heer Lorier zegt, dat we spoedig flinke wegen zullen hebben en een arme bevolking. Wij geven 8 9000 per jaar uit voor de wegen en hebben te hooge be lastingen voor de gemeente. Alle leden brengen een woord van dank aan Burg. en Weth. voor den spoed waar mede het voorstel is behandeld. De voor zitter vindt dit aangenaam en verdedigt het voorstel en toont duidelijk aan dat de financiën hebben meegewerkt om den weg zóó te nemen. Hij zegt een kleine wijziging toe zoo het eenigszins mogelijk is, maar waarschuwt dat om de aanvraag nog in de najaarszitting der Prov. Staten behandeld te kragen, er geen tijd meer is om nieuwe ontwerpen te maken, die dan pas in de voorjaarszitting zouden kunnen worden behandeld. Daar de heer De Rijke om 4 uur de ver gadering moet verlaten, vraagt deze stem ming. De heer Moens wil echter nog ver dere bespreking. Wethouder Contant bespreekt het voor stel en zegt, dat er leden gekomen zijn om het te bestrijden, wat de heer Lorier ont kent. De voorzitter brengt het voorstel in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren De Kroo en Lorier. De voorzitter brengt aan den ontwerper van het plan, den 'heer Van Dorst, ook namens den raad dank voor de vlugge en accurate behandeling van het ontwerp, waardoor het nü reeds kon worden be handeld. Naamlooze vennootschap. Met nr. 216 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de akten betref fende E. Verbeem's Handel-maatscbappij in koloniale waren en artikelen N.V., te Goes. Aangesloten aan het electrisch net. De gemeente Rilland-Bath is dezer da gen aan het electrisch net aangesloten. Voorloopig nog alleen het gedeelte der ge meente te Rilland. De aansluiting van Batb. zal spoedig volgen. Hierdoor zijn alle gemeenten op Zuid- Beveland aan het electrisch net aangeslo ten. De gemeente-begrooting voor 1934. De begrooting voor 1934 verkeert bij ver gelijking met haar onmiddellijke voorgang ster in verscheidene opzichten in een on gunstiger positie De begrooting voor 1933 kreeg de beschikking over het batig slot van 1931 ten bedrage van 1900 en over het restant van het reservefonds f 1000. Bovendien hebben Burg. en Weth. gemeend met de omstandigheden, die leidden tot wij ziging der begrooting 1933, reeds nu ten volle rekening te moeten houden, natuurlijk voor zoover als verwacht kan worden, dat deze omstandigheden ook in het aanstaande dienstjaar op zullen treden. Dit vertegen woordigt een bedrag van circa 3400. In de derde plaats wilden Burg. en Weth. als stootkussen hebben een batig slot van on geveer het dubbele van dat van 1933, dus van rond 2000. Deze elementen leveren een totaal van 7300 op, welk bedrag zon der belastingverhooging gevonden kon wor den. Dit was mogelijk, omdat verschillende, met 1 Mei jl. verhoogde, heffingen ten volle doorwerken in 1934, wat rond 2500 oplevert. In de tweede plaats mag ver wacht worden, dat het rijk niet met 500, doch met 1000 de werkverschaffing sub sidieert en vervalt de betaling van een af lossingstermijn eener leening, die 31 De cember a.s. geheel gedelgd zal zijn 175). Ten slotte hebben Burg. en Weth. een groot aantal bezuinigingen toegepast, waarbij er, naar hun stellige overtuiging, géén zijn, die de levensbelangen der ge meentenaren aantasten door afbraak van nuttige en gewaardeerde diensten of in stellingen. Bij het desbetreffend hoofdstuk is aan genomen dat de openbare school n niet zal worden opgeheven. Loop der bevolking. Over de maand October. Ingekomen E. L. de Wispelaere, van Groede naar W 79 M. S. Lucieer Brevet, van Oostburg naar Dorpsstraat 78aP. M. Swennede Fouw, van Co- lijnsplaat naar Nieuwesluis W 47H. Schout, van Vlissingen naar Dorpsstr. 52. Vertrokken: P. J. den Outer, van schip „Rival" naar Rotterdam a|b „Rival", met gezin G. Blaauw en gezin, van W 100 naar Vlissingen J. van Melle, van Dorpsstraat 82 naar Alphen a.d. Rijn. Indien U onze BUITENGEWONE TENTOONSTELLING van nog niet heeft bezocht, loont het werkelijk de moeite dit alsnog te doen. Wij zijn genoodzaakt onze keurcollectie door omstandigheden 40 beneden den normalen prijs te verkoopen, in HOTEL NOORDZËE-BOULEVARD, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7 tot 10 November, van des morgens 10 tot des namiddags 8 uur. Al onze Tapijten worden op zegel gegarandeerd voor echt en handgeknoopt Loop der bevolking. Ingekomen: M. C. Martens, van Roosendaal en Nispen P. Dieleman, van Schoondijke A. J. Jurry, van Hoek E. Fremouw, van Schoondijke R. A. Debaere, van AardenburgPh. J. Wage, van Schoondijke M. M. Ekkebus, van Kruinin- gen A. J. Bastiaansen, van Oudenbosch J. van Belzen, van Eindhoven P. W. Haaij- man, van Amsterdam P. Fieret-Dekker, van Schoondijke M. L. Buijsse, van Aar denburg A. P. Tas, van BiervlietJ. San derse, van Koudekerke A. C. Brakman, van Ter Neuzen. Vertrokken: J. van Vooren, naar 's-Gravenhage, A. Pellis naar Rucphen I. J. Buurman, naar Cadzand M. J. C. Jo- chems, naar Roosendaal en Nispen M. S. Lucieer-Brevet, naar Breskens A. J. Rijk, naar Groede J. M. Simpelaar, naar Schoon dijke, A. A. Goetheer, naar Maartensdijk (U.) P. J. Kouwe, naar Coevorden A. M. Ghijs, naar Ginneken R. J. Thomaes, naar Sluis. Op 31 October bedroeg de bevolking 2724 zielen. Zondagsche spreekuur afgeschaft. Door de geneesheeren in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is besloten het Zon- dagsch spreekuur, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt, af te schaffen. Alleen voor zeer dringende gevallen zal dit nog worden verleend. Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Groede werd mede dee ling gedaan van een schrijven van 13 Octo ber van den Minister van onderwijs, kunsten en webenschappen, waarbij wordt medege deeld dat over het jaar 1933 de rijksvergoe- dimg voor 1 onderwijzer aan de O. L. school niet zal worden uitgekeerd. De voorzitter leest het betrekkelijke schrijven voor en geeft nader uitleg. Hierna vraagt de heer Brakman wie de schade liu zal lijden, waarop de voorzitter ten antwoord geeft, dat dit ten laste van de gemeente komt en dit de reden is, dat op de agenda een pun voorkomt ontslag leerkracht school A met ingang van 1 December a.s. Verder deelt hij mede de indruk van de ter zake besproken aangelegenheid bij den be trokken minister, weinig hoopgevend is voor een gunstige oplossing. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding var. een door den heer Brakman te kennen ge geven wensch om aanvulling dei* Politieveror dening, het Ooilege van B. en W. een con cept-besluit hierbij ter tafel gebracht. De voorzitter leest het concept voor, waar na dit onveranderd met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Hierna komt ter sprake het punt „Ontslag leerkracht school A met ingang van 1 De cember a.s." De voorzitter zegt, dat naar aanleiding van het zooeven besproken schrijven van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, B. en W. voorstellen, den jongste» onderwijzer aan die school, zijnde de heer M. I. Hoste, met ingang van 1 December a.s. eervol ontslagte verleenen als zoodanig, waar toe met algemeene stemmen besloten wordt. Hierna komt in behandeling de begrooting voor het dienstjaar 1934. De ingekomen verzoeken om voor het jaar 1934 een subsidie te mogen ontvangen zijnde a. van het bestuur der Nutsbewaarschool f 1000 b. van die commissie tot wijkverple ging enz. 750 c. van de muziekvereeniging E. M. M. 150 d. van de Christelijke idem 50, worden met algemeene stemmen inge willigd. Daar niemand der leden een algemeene be schouwing over de begrooting wenscht, wordt tot artikelsgewijze behandeling overgegaan, nadat door den voorzitter nog is medege deeld, dat de begrooting zonder belasting verhooging, sluitend is gekregen. Voor werkverschaffing is een verzoek in gekomen van de vereeniging voor vreemde lingenverkeer alhier, om de mogelijkheid on der de oogen te willen zien, om de duinen alhier voor strandbezoek aantrekkelijker te maken. Er dient dan een rijbaan en wandel wegen in de duinen aangelegd te worden. De voorzitter verzoekt den wethouder Lombaard uitleg te willen geven van het uit te voeren plan en zegt, dat de kostenberekening een cijfer aangeeft van ongeveer 500, welk be drag voor rekening van de gemeente zou ko men. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het werk door de werkloozen te doen uit voeren en het bedrag ad 500, voor rekening der gemeente te nemen. De heer W. van Haneghem zegt, dat sl. een bedrag van 1400 aan steun voor de werkloozen te laag geraamd is. Hij zag dien post gaarne gebracht op 2000, en wenscht tevens hiervan een voorstel te maken. De voorzitter zegt dat het niet noodzakelijk is thans dezen post nog hooger op te voeren. Verleden jaar stond hiervoor 1000 geraamd. Mocht evenwel blijken dat er werkobjecten gevonden kunnen worden en het bedrag van f 1400 zou moeten worden overschreden, als dan kan de heer W. van Haneghem nog steeds zijn verzoek herhalen. Hierop trekt hij het gedane verzoek, onder voorbehoud in. De begrooting wordt tenslotte vastgesteld, voor wat den gewonen dienst betreft in ont vang en uitgaaf op 66.465.82 met een post voor onvoorziene uitgaven van 2644.76 en voor wat de kapitaaldienst betreft in ontvang en uitgaaf op 6237.60. Loop der bevolking". Over de maand October. Ingekomen: C. J. van Hecke, van Watervliet (B.) op Kruisdijk O 152 Wed. H. A. Cijsouw geb. Risseeuw, van Middel burg op Molenstr. A 38 P. J. Israel, van Rotterdam op Mosseldijk W 115 G. Dees, van Axel op Boerenhol O 29 A. J. Rijk, van Oostburg op Platteweg O 137 C. P. J. Brakman, van Zutphen op Noordstraat A 314 W. J. Dhondt, van Schoondijke op O 144 A. Lamotte, van Beek op Boeren hol O 51. Vertrokken: E. L. de Wispe- laere, van Lentedyk O 127, naar Breskens

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1