1000 500 300 150 100 25 PERZISCHE TAPIJTEN MAANDAG 6 NOVEMBER EERSTE BLAD De bekende Firma GEBRS. EVRENIAN No. 262 71e Jaargang 1933 litlin: Firma f. Ill III VE1DE Ir.. Ililstrail il-Sl, Ilissinp. Iiltl. II. Ptsmtaira 116111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS uit Amsterdam, Leidschestraat 6, Telef. 35078, TEWTO OMSTELL IIN O VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Huldiging van dr. Staverman in de Vlissingsche ziekenhuizen. Ter gelegenheid van het feit dat het dezer dagen 25 jaar geleden was dat dr. Staver man zich als arts hier vestigde, had Zater dag en Zondag in intiemen kring een hul diging plaats in de Vlissingsche zieken huizen. Zaterdagmorgen vóór dr. Staverman zijn werk in „Bethesda" begon, werd hem door het voltallige zustercorps een welkomstlied toegezongen, waarna de directrice namens het verplegend personeel éen ets aanbood. Zeer getroffen door déze onverwachte atten tie, dankte dokter Staverman voor het ge- bodene, dat door hem op hoogen prijs werd gesteld. Vervolgens werd de jubilaris uitgenoodigd op een der ziekenzalen, waar hem bij mon de van den heer A. Kruijsse, namens de pa tiënten uit dit huis, een mand met bloemen werd overhandigd. Door dit blijk van dankbaarheid zijner patiënten was dr. Sta verman buitengewoon verrast. Met een handdruk bracht hij ieder persoonlijk zijn dank. Naar wij vernemen zal de huldiging door het bestuur dezer stichting op een later tijdstip plaats hebben. Zondagavond was dr. Staverman in het St. Joseph-ziekenhuis genooaigd, waar de HoogEerw. Heer deken Van der Aa den be kwamen en kundigen chirurg hartelijk heeft toegesproken en namens het bestuur stoffe lijke blijken van waardeering en hoogach ting aanbood. Het geheele bestuur, een schare van zus ters en vele doktoren woonden deze plech tigheid bij, alsmede ter opluistering de R.K. Dameszangvereeniging, onder leiding van den heer Adr. Hollaers, Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een serie foto's van het bezoek van ko lonel Lindbergh en zijn echtgenoote aan ons land In het Vredespaleis te 's-Graven- hage op Waalhaven te Rotterdam Lind bergh met Fokker in de in aanbouw zijnde F 36, de nieuwe 36 persoonsvliegmachine Lindbergh in gezelschap van den directeur K.L.M., den heer Plesman en den vliegtuig bouwer Fokker. Berging van de gezon ken vrachtboot „Koophandel VI" in de Veerhaven te Rotterdam. Onthulling van het Lorentz-monument te Leiden. Een gecompliceerd auto-ongeval te Overschie. Een schilderij van geslepen diamanten, voorstellend de wereldberoemde Diamant slijperij der firma Asscher, te Amsterdam. De dreigende salaris-kortingen. Zaterdagmiddag had in het Concertgebouw alhier het Comité ter behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidspersoneel (A.c.O.P.) een openbare vergadering be legd, waar als spreker optrad de heer L. J. Bakker, met bovenstaand onderwerp. De heer A. Rorije opende de goed bezochte bijeenkomst en heette alle aanwezigen en in het bijzonder den spreker, hartelijk welkom. De heer lakker, zijn rede aanvangende, gaf allereerst een korte verklaring over het door den ministerraad genomen besluit, dat ambtenaren zich zullen hebben te onthou den van iedere openbare actie tegen de re geering. Door de vage redactie is veel be roert. g gewekt onder de ambtenaren. Doch de onrust werd nog verergerd door het af- lasten van een vergadering door de „Cen trale-Perdok". Door het A.C.O.P. is echter nader bij den minister geïnformeerd en is gebleken dat tegen het houden van openbare vergaderin gen geen bezwaar bestaat. Het A.C.O.P. zal dit dan ook doen op ver schillende plaatsen en de bezwaren tegen de voorgestelde salarisverlaging op volkomen zakelijke wijze bespreken, zooals het dit al tijd gewoon is. Ieder belanghebbende kan dus zonder bezwaar de vergadering bijwo nen. Spreker kwam nu tot de dreigende salaris korting en zeide dat hij niet zal teruggaan in de geschiedenis van een jaar of 10 gele den, daar de gang van zaken genoeg bekend is. doch zich beperken tot de thans aanhan gige salariskorting. De regeeringi wil op de uitgaven 84 mil lioen bezuinigen, waarvan 15% millioen op de ambtenaarssalarissen 12 millioen door een nieuwe korting van 5 en 3'/2 millioen dooi- een groote extra-aftrek voor het onge huwd personeel. Deze korting zal voor het jaar 1934 gelden in afwachting van een nieuw bezoldigings besluit, ingaande 1 Januari 1935, met zeer waarschijnlijk nog grootere verslechterin gen. Dit zal dan niet alleen gelden voor het rijkspersoneel, doch ook de salarissen van provincie- en gemeente-ambtenaren en van waterschappen zal dan onder de loupe wor den genomen. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer worden vele bezwaren tegen het voor nemen der regeering naar voren gebracht, doch blijkens de memorie van antwoord handhaaft de regeering haar standpunt. De positie der ambtenaren is volgens de regeering nog voor velen een begeerlijk goed. Dit is inderdaad vroeger wel zoo geweest, doch in den teegnwoordigen tijd denkt men daar wel anders over, en zelfs de „N.R.Ct." bevestigt dit. Spreker w^.es op het 't vorig jaar door het A.C.O.P. ingenomen stpndpunt om niet meer met de regeering over salaris-korting te on derhandelen, doch hiermede waren wij prac- tisch buiten het georganiseerd overleg ge plaatst. Gezien de houding der andere vak organisaties is dan ook weer besloten om aan de onderhandelingen deel te nemen, om te trachten eenige verbetering te verkrijgen en vooral de extra-korting voor de ongehuw- den te doen vervallen. Vast is echter komen te staan dat geen overeenstemming is verkregen tusschen de regeering en het georganiseerd overleg. Dit is mislukt omdat de regeering vasthoudt aan het door haar gestelde bedrag van 15% millioen uit de salarissen, en alleen wilde spreken over de methode van verdeeling. Hiermede is bewezen dat de regeering voortgaat met haar politiek om de salarissen tot sluitpost van de begrooting te maken, hoewel de regeering reeds in 1928 zelf dit systeem heeft, veroordeeld. Door het A.C.OP. is met nadruk gewezen op den stijgenden levensstandaard, de ver hoogde belastingen, die het onmogelijk ma ken dat de salarissen nog verder verlaagd worden. Er is nog wel mogelijkheid tot belasting- verhooging bij zekere groepen van de be volking. Er zijn nog heel wat menschen die aan de crisis verdienen. Het A.C.O.P. wilde absoluut niets weten van een extra-korting voor de ongehuwden en misschien komt er nog een eenigszins mildeee regeling voor deze categorie, maar hoe dit precies wezen zal, valt nog niet te zeggen. Spreker hoopt dat ook het parlement geen genoegen zal nemen, met de manier waarop deze zaak in het georganiseerd overleg is behandeld. Alle organisaties waren bereid tot offers en tot onderhandelen, maar alles is afgestuit op de weinige soepelheid der re geering. Spreker hoopt op sterken aandrang in de Kamer om alsnog dit overleg te doen slagen. Scherp kant het A.C.O.P. zich tegen den extra-aftrek voor de ongehuwden, daar de regeering niet het recht heeft zich daarmede te bemoeien. Het vindt zijn oorsprong in de kwestie der kloosterlingen, doch dit is een vraagstuk op zichzelf. Dit is een politieke kwestie geworden en dient dus afzonderlijk behandeld te worden, doch juist dit durft de regeering niet aan. Spreker wees op het groote gevaar dat schuilt in de voornemens der regeering voor do geheele arbeidersklasse. Ook de provin cies en de gemeenten zullen volgen, vandaar de wijziging der ambtenarenwet, en ook zal het systeem zijn weg vinden naar de parti culiere bedrijven. Sedert 1923 wordt ruim 55 millioen per jaar gekort op de salarissen van het rijks personeel. Groote groepen van rijksambtenaren wer ken veel en veel langer dan 48 uur per week en hiermede dient men rekening te houden bij het bepalen van het looncijfer. Wanneer dan ook de nieuwe loonsverla ging ingaat, zullen vele gemeenten belang rijk meer salaris betalen dan het rijk. Spre ker gaf hiervan verschillende voorbeelden. Ook wees spreker op de onderwijzerssala rissen, de opvoeders der jeugd, welke door de voortdurende kortingen op een peil zijn gedaald, dat verbijsterend is. Ook de geschoolde arbeiders in verschil lende particuliere bedrijven verdienen veel meer. Niet te verwonderen is het daarom, dat het rijk de salarissen in de provincies en. gemeenten wil gelijkschakelen. De salarissen en loonen moeten naar be neden worden gedrukt. Het is daarom van zoo groot belang voor allen dat tegen deze dreigende loonsverlaging geprotesteerd wordt. Het is een str 1 geworden voor de geheele moderne arbeiders-beweging en het N.V.V. staat achter ons. Van groot belang is dat de moderne arbeidersbeweging zoo sterk moge lijk wordt gemaakt. Wij maken een zwaren tijd door, daar alle vijandelijke machten zich tegen ons opmaken. Doch laat dit ons niet ontmoedigen. Ook vroeger hebben wij zulke tijden medegemaakt, doch steeds is de mo derne arbeidersbeweging versterkt en met grooter ledental uit de worsteling te voor schijn gekomen. Er zijn ook nu nog meer dan 300.000 leden. Ook het overheidspersoneel wekte spreker tenslotte op tot verdubbelde activiteit en trouw aan de moderne arbeidersbeweging, daar deze alleen met vrucht den strijd kan voeren. Aan het einde der vergadering werd met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen De openbare gewestelijke vergadering van het A.C.O.P., gehouden te Vlissingen op Za terdag 4 November constateexende, le. dat het rijk op de persooeeluitgaven in de huidige en de vorige economische crisis reeds tientallen millioenen heeft bezuinigd 2e. dat tal van crisismaatregelen de kos ten van het noodzakelijk levensonderhoud doen stijgen 3e. dat de regeering de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers opnieuw tot een van de sluitposten van de begrooting maakt 4e. dat van meerdere groepen bij doorvoe ring van de voorgenomen plannen tot sala risverlaging het inkomen beneden het be staansminimum zou dalen, overwegende le. dat het A.C.O.P. ondanks vrijwel on overkomelijke bezwaren tegen verdere sala riskorting, toch in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaars zaken tot het uiterste heeft getracht, met de vertegenwoordigers van de regeering tot overeenstemming te komen 2e. dat het aldus gevoerde overleg de re geering' niec heeft bewogen, aan de bezwa ren der organisaties op een d usdanige wijze tegemoet te komen, dat bedoelde overeen stemming bereikbaar zou zijn geweest betuigt haar instemming met de bezwaren van het A.C.O.P. tegen de voorgenomen ver mindering van het inkomen van het rijks personeel en de onderwijzers en verzoekt het A.C.O.P.-bestuur, deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de volksvertegen woordiging, de centrale commissies voor ge organiseerd overleg in ambtenaarszaken en de pers. Oecumenische dienst. Evenals te Middelburg zal er hier ter ste de, blijkens achterstaande advertenties, in de Groote of St. Jacobskerk een dienst ge houden worden bij gelegenheid van de her denking van Luther's geboortedag op 10 No vember 1483 te Eisleben. Het openingswoord wordt gesproken door da. A. J. van den Ban. Daarna spreekt ds. C. F. Nolte over „Her vorming in Christus", ds. L. J. C. Visbeek over „Het ongeloof en wij", terwijl de bij eenkomst wordt gesloten door ds. H. A. Wiersinga. Ds. Kleisen van de Christ. GerefKerk,hoewel zeer sympathiseerende met bovengenoemden dienst, kon, door omstandigheden, zijn me dewerking niet verleenen. Deze diensten, die op initiatief van Lu- thersche zijde gehouden worden, willen een bewijs geven van de eenheid der Protestan ten in Christus. In Middelburg wordt de dienst gehouden in de Nieuwe Kerk (zoo noodig nog in de Koorkerk) en treden daarbij op de predi kanten ds. Scheelc (Geref.), ds. Dippel (Ned. Herv.), ds. Nieuwpoort (Herst. Verb.) en ds. Nolte (Ev. Luth.). De toegang tot dezen dienst en de zit plaatsen in de kerk zijn vrij. Bazaar. In vervolg op'ons bericht van de vorige week kunnen wij thans melden dat de netto opbrengs1' van den gehouden bazaar 1653.62 bedraagt, zoodat zoowel aan de Vlissingsche Vrouwenvereeniging tot hulp aan herstel lende zieken, als aan de Vereeniging tot Be strijding der T.B.C. een bedrag van 826.81 kan worden afgedragen. Nederlandsche Handelsreizigers-vereenïging. Britannia. Rodi Roeiers. 't Is een echt leuke en gezellige feestavond geworden, welke de af deeling Middelburg van bovengenoemde vereeniging Zaterdag heeft gegeven ten bate van het Vrijwillig Onder- steunings Fonds der N. H. R. V. Ook de han delsreizigers pikken van de malaise een kor reltje, ja zelfs heele balen mede, zoodat het alleszins begrijpelijk is dat getracht wordt om gelden in de weerstandskas te doen vloeien. Nu moge het ietwat paradoxaal klinken feest en ondersteuning in prettig samenzijn bijeen, doch het is nu eenmaal een feit, dat men voor liefdadige doeleinden in den regel de theorie van het doel heiligt de middelen in practijk die altijd in Zeeland TENTOONSTELLINGEN arrangeert, zal DINS DAG, WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG, 7-8-9 en 10 NOVEMBER A.S. des moreens van 10 tot des avonds uur in HOTEL „NOORDZEE-BOULEVARD", TELEFOON 164, een houden van een keur-collectie welke door omstandigheden 40 beneden den normalen prijs worden verkocht. Alle tapijten worden door ons op zegel gegarandeerd voor ECHT en HANDGEKNOOPT. Entree vrij. Profiteert van deze gelegenheid. moet brengen, wil men kans op resultaat heb ben. Loterij en bazaar zijn voorbeelden van dit systeem, doch ook een feestavond is daar toe zeer geschikt, temeer daar men in een vrpolijke stemming gemakkelijker van zijn metalen afstand doet, dan in normale om standigheden. En daar komt het per saldo toch èn voor de oganisatoren èn voor de be trokken instelling op aan. Toch is een feestavond in deze donkere tij den niet van risico ontbloot. Het strekt der propaganda-commissie dan ook tot eer, dat zij het heeft aangedurfd, vooral omdat zij voor eventueele tekorten in persoon aanspra kelijk blijft. Laten wij er maar dadelijk aan toe voegen, dat zij haar pogingen, mede dank zij de medewerking van verschillende zijden, met goeden uitslag bekroond heeft mogen zien en alzoo het V. O. F. heeft kunnen ver sterken. Ter verzorging van een afwisselend, attrac tief programma had men den hier ook wel bekenden all round artist Rodi Roeters ge- engageerd. Inderdaad een excellente keus l Het optreden van dezen kunstenaar, die met zijn vlotte, geestige conférence van stonden aan zijn gehoor weet te boeien en in de al lergenoeglijkste stemming te brengen, blijft immer een genot. Zijn internationale chan sons sloegen danig in en in een populair Hol- landsch liedje werkte de zaal in het refrein spontaan mede. In de tweede afdeeling gaf Rodi Roeters eenige verbluffende trucs uit zijn modern goochel-repertoire. Met deze bui tengewone experimenten, waarin hij ook het pubüek het deelen en waaraan hij tevens ge- dachtenlezen en suggestie vastknoopte, bracht hij de toeschouwers op humoristische wijze in spanning. Over zooveel raadselachtigheid waren de aanwezigen dan ook terecht en thousiast. Tot slot verscheen de ras-kunste naar als snelteekenaar en caricaturist om met zijn wonderbaarlijk teekentalent het pu bliek andermaal tot verbazing te brengen, al was het zelf niet veilig voor zijn vaardige stift. En hiermede had Rodi Roeters voor ons voor de zooveelste maal het klare bewijs ge leverd, dat hij door zijn alzijdigheid ten volie in staat is om een avond van prettige ont spanning en ongedwongen vroolijkheid te be zorgen. Zijn daverend succes was dan ook meer dan verdiend. In Jan Pot vond hij voor de muzikale begeleiding een getrouw secon dant. Ook dezen avond handhaafde de heer C. J. van der Eijk zijn reputatie als vendumeester, door de vele geschonken voorwerpen in baar geld om te zetten. Dat er onder leiding van den heer Corveleijn menig dansje op de lus tige tonen van „The Jolly Britannaders", die zich ook in den vóór-avond eenige ma.en lie ten hooren, werd „verslagen", zal men be grijpen. Federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond. Zondagmiddag vergaderde bovengenoemde Federatie te Goes, onder voorzitterschap van den heer C. Ouwehand te Vlissingen, die in zijn openingswoord er op wees, dat het nog altijd niet doorgedrongen schijnt te zijn tot de menschen, althans tot velen van hen, dat wij leven onder omstandigheden, zooals het menschdom van de huidige generaties nooit heeft gekend. Er was in den loop der jaren een welvaart opgebouwd van ongekende hoog te. Nog nooit was er een welvaart geweest, zooals wij die in de vooroorlogsche jaren hebben gekend. De Gouden Eeuw misschien v In de Gouden Eeuw kende het gewest der vereenigde Zeven Provinciën ook een onge- kenden bloei. Het was groot en machtig en het telde mee in de rij der staten van Euro pa. Door verwerving van koloniaal bezit en het exploiteeren van een handel, zooals geen land ter wereld bezat, waren ontzettende schatten opgestapeld. Het land was rijk, en wellicht is men geneigd om aan te nemen, dat het toen nog zooveel beter was dan in de vooroorlogsche jaren. Spr. waagt dat echter te betwijfelen. Want zeker, er waren vele rij ken, de grachten in Amsterdam, de oude pa triciërswoningen in vele plaatsen van ons land, w.o. Middelburg, getuigen er nog van. Maar het mindere volk zal daarvan naar het oordeel van spr. niet in ruime mate hebben geprofiteerd In vele opzichten leefden zij onder slechte omstandigheden. De verhoo ging van de welvaart echter in de latere ja ren heeft juist groote voordeelen gebracht aan den minderen man, en de democraten zullen zich daarin wel als eersten verheugen en hebben verheugd. Spr. gelooft te mogen zeggen, dat de welvaart weike in de voor oorlogsche jaren aanwezig was en opkwam, zeer ruim om zich heen greep, en daarvan alle bevolkingsklassen heeft doen profiteer en. Spr. tal er niet over twisten of de verdeeling sociaal rechtvaardig was. maar dat het meer en meer ging in de richting van een zeer rechtvaardige verdeeling, dat zal wel nie mand betwisten. Welnu, voor men de ver storing daarvan in beschouwing neemt, heeft men als plicht indachtig te zijn, dat men bij zijn geboorte een welvaart en een sociale ver deeling heeft gevonden, welke oneindig beter was, dan van laat spr. zeggen, 50 jaar ge leden. De oorlog en de crisis hebben dat beeld wreed gestoord. Vroeger werd een crisis ge woonlijk afgewenteld op het economisch zwakke deel der bevolking. En werd dit in nog grootere ellende gedompeld, dan waarin het reeds verkeerde. Nu is het anders en men kan wel beweren, dat de crisislasten zeer ongelijkmatig worden verdeeld, maar het duldt geen tegenspraak, dat thans alle lagen der maatschappij de lasten te dragen hebben, zij het dan niet in geheel gelijke mate. En om dat iedereen de gevolgen ondervindt en geen enkele groep gelegenheid heeft die gevolgen op een andere groep af te wentelen, grijpt de crisis zoo algemeen om zich heen, en mani festeert zich de verarming der wereld ook aan allen, en mede daarom duurt de crisis langer en zal zij langer duren, dan welke der voorgaande ook. En toch heeft volgens spr. het gros der bevolking het nu nog beter dan b.v. 50 jaar geleden in den toen normaal ge- achten tijd. Spr. wil met dit alles trachten te doen zien dat er nog altijd veel te verde digen valt en dat het nog de moeite waard is om er voor te vechten om te behouden, dat wat men nog heeft. En dat wordt nooit bereikt door af te breken, dat wat nog be staat, en door het onnoodig moeilijk te ma ken voor hen, die hun beste krachten er aan geven en zich alle inspanning getroosten om te redden wat er nog te redden valt. Velen schijnen neg niet te begrijpen dat men zit midden in een wereldrevolutie. Toen alles goed ging en de welvaart opbloeide, toen was ook de democratische regeeringsvorm goed. Eerlijk gezegd gelooft spr. dat men geneigd is elke regeering goed te vinden onder welke de welvaart bloeit, doch onmiddellijk aan die regeering schuld te geven Wanneer door om standigheden buiten haar wil het anders loopt. Rechts en links ziet men het gebeuren, dat men om een anderen regeeringsvorm vraagt, in de hoop en de verwachting, dat men het beter zal doen. Of er in Italië, en in Duitschland, om van Rusland niet eens te spreken, niet veel te verbeteren viel Wie zal het ontkennen Maar of nu voor die ver betering bepaald een dictator noodig was, is niet uitgemaakt, en zal spr. niet uitmaken, doch dat zal eerst een later geslacht beoor- deelen. De democraten zijn van meening, dat een democratisch stelsel het juiste is. en dan is het hun plicht om dat te verdedigen. Nu moet men het beleven, dat democraten, en zij die zich zoo noemen, juist alles in het werk stellen om het democratisch stelsel om hals te brengen Het is gem wonder, dat in ons land o->k de beweging, die om een ster ken man roept veld wint, want zooals spr

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1