500 300 25 Onze foto Prijsvraag CHIEF WHIP Regenk leeding 4 NOVEMBER Ook U moet overgaan op No. 3öl 71e Jaargang 1933 K lilint: Firm I Uil II VELDE Ir., Wilslrui 58-60, lliisiwn. Ml. 10. Pnstutaini (IK11 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke feestdagen K EERSTE BLAD BINNENLAND S. Wiener Co STADS- EN PROVINCIENIEUWS Gegarandeerd 10 0% zuivere Virginia' Tabak en de beste Sigaret voor U<w gezondheid v. Rott. v m. uur 8 8 8 8 8 - 8 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPR11SVoor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2 50 Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. /3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bi] levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bii dood door een ongeluk gulden bii verlies van een hand. voet ol oog. gulden bi) verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENK «ING „DE NEDF.RLANPSCHE DAGB1 ADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen en een foto-pagina. Bij dit nummer treffen onze abonné's de tweede lijst van oplossingen aan. Wij dienen uit de eerste serie, welke Woensdag jl. werd afgedrukt, enkele fouten te herstellen. Zoo staat bij no. 10 vermeld N.V. Mij. „Sanitas", St. Jacobs- straat 1, enz. Dit moet zijn W. VIJFV1NKEL, Bij no. 14 werd vermeld Koek- en Banketbakkerij. Zij die op de lijsten in vulden Banketbakkerij, Kok en Wijn handel, waren juister in hun oplossingen. Tenslotte vermelden wij, dat voor de zaak van den heer SPECKENS, zoowel Walstraat 135 als Coosje Buskenstraat 76 tot de goede oplossingen gerekend wordt. Invaliditeits- en ouderdomswet. Op 1 October jJ. werden 25009 weduwren- ,ten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens arti kel 373 dier wet 103.584 personen in het ge not waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 42.438 per sonen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 131.247 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. De Nederlandsche loodsgelden. Naar aanleiding van öe officieele mede- deeling, dat de regeering besloten heeft tot verlaging van de loodsgelden, nemen wij hier een beschouwing uit „de Scheepvaart" over En duur zijn de Nederlandsche havens door de houding van de regeering. Duur door de loodsgelden, niet eens door de gemeentelijke haventarieven en dit laat ste zeker vooral niet sedert ook Rotterdam toonde zich te willen aanpassen aan de ver anderde tijdsomstandigheden. Inderdaad is het een niet te weerleggen feit, dat de con- curreerende havens in het buitenland op de internationale markt een goedkooper service kunnen aanbieden dan Amsterdam of Rotterdam. Waarschijnlijk zal voorloopig het laatste woord over verdere verlaging van de gemeentelijke tarieven gesproken zijn. De gemeenten hebben het hare gedaan om de reputatie te behouden, welke zy zich verwierven, althans wat de hoogte van de haventarieven aangaat. Maar de loodsgelden Sprekende bewij zen van hetgeen wrj hier naar voren bren gen worden ons geleverd door de gisteren ontvangen Monthly Circular van de Baltic and International Maritime Conference, de wijdvertakte internationale organisatie van reeders, die op voortreffelijke wijze haar leden inlicht over bedrijfsvoorwaarden enz. Het aanhangsel van dit maandblad over October, dat Disbursements Accounts ver meldt, geeft ons cijfers aan de hand, welke inderdaad bewijzen, dat de aandrang tot verlaging van de loodsgelden volkomen ge motiveerd is Niets is overtuigender dan vergelijking met het buitenland, geen be toog kan klemmender zijn dan de conclusie, waartoe eenvoudige rekensommetjes leiden als men de uitgaven naast elkaar stelt voor ongeveer gelijke schepen. Wij vinden dan in de hier bedoelde Dis bursement Accounts voor Antwerpen, Am sterdam en Zaandam merkwaardige bijzon derheden. Naar Antwerpen ging in Juli 1933 om te lossen een schip van 1065 N.R.T. De reke ning voor de reederij voor deze haven was aan „pilotage and boatmen", 1094.01 frs., of verrekend in Engelsch geld naar den toenmaligen koers van 115.50 frs., ruim 9.1. Een schip van 943 N.R.T. kwam in Juni 1933 om te lossen naar Amsterdam en had voor „pilotage and boatmen" te betalen 204.34 of 24% 8.25). Een schip van 1312 N.R.T. loste in Juli 1933 te Zaan- In diverse modellen. Nieuwe kleuren. Alle prijzen vanaf f6.75 MIDDELBURG dam en moest voor „pilotage and boatmen" neerleggen 24.76. Hier weigert onze pen de conclusie neer te schrijven, welke een simpele vergelijking van deze drie cijfers in onze gedachten deed formuleeren. De cijfers van de „official harbour char ges" zijn voor Antwerpen plm. 40, voor Amsterdam ruim 24 voor de hier aange haalde schepen De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mee, dat de werkloosheid on der de 601.100 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 9 t.m. 14 October heeft bedragen 24.3 terwijl zij in de vorige verslagweek (25 t.m. 30 Sep tember) bedroeg 24.1 Bij de 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 14 October in totaal 31fl 134 werkzoekenden ingeschreven, o.w. 30"Ö'.230 mannen. In totaal waren werk loos 291.394' personen, o.w. 280.877 mannen. Op 30 September bedroeg het aantal in geschreven werkzoekenden by een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeids bemiddeling 309.722. Hiervan waren werk loos 284.805 personen, o.w. 274.576 mannen. Het totaal aantal werkzoekenden is der halve sedert 30 September toegenomen met 6412 het aantal werkloozen met 6489. Blijkens een per 1 October gehouden tel ling, stonden op dien datum brj 313 orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in ge meenten met 5000 en meer inwoners als werkloos ingeschreven 7359 mannen, jon ger dan 18 jaar, 48.804 mannen van 18 tot en met 25 jaar en 196.137 mannen van 26 jaar en ouder. Overheid en ambtenaar. In een circulaire aan de colleges van Burg. en Weth. in Zuid-Holland noodigen Ged. Staten dezer provincie die colleges uit te bevorderen, dat de gemeenteraden de ambtenarenreglementen aanvullen met ar tikelen, houdende het verbod van het dra gen van niet vanwege het rijk of de ge meente voorgeschreven of toegestane on- derscheidingsteekenen en uniformkleeding- stukken en het eventueel verleenen van eervol ontslag op grond van revolutionnaire gezindheid, of van lidmaatschap eener ver- eeniging, welke de behoorlijke vervulling van hun plicht als ambtenaren in gevaar kan brengen, zoomede op grond van mede werking of steun op eenigerlei wijze aan een zoodanige vereeniging, of aan van haar uitgaande actie. Federatie van Comité's inzake kolenprijzen in Zeeland. Door het bovengenoemde comité is het vol gende adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken Ondergeteekenden J. Jobse te Aagtekerke, L. P. van Oorschot te Vlissingen, C. Philipse te 's-Heer Arendskerke, A. P. Bil te Sint An- naland en J. A. de Rijcke te Oostèrland, vormende het bestuur van de „Federatie van Comité's inzake de kolenprijzen in Zee land", domicilie kiezende ten huize van den tweeden ondergeteekende, bij welke Federa tie c.a. 20.000 leden zijn aangesloten, hebben de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen dat zij kennis hebben genomen van de be palingen der kolenconventie die ten zeerste een belemmering vormen voor de bij boven genoemde Federatie aangesloten kolenbon- den en coöperaties om hun zegenrijk werk voor de bev.olking te volbrengen dat deze bepalingen o.m. inhouden dat de vereenigingen niet meer de prijzen mogen vaststellen waarvoor de brandstoffen aan haar leden geleverd kunnen worden, en deze conventie een systeem van klantenbescher ming heeft ingevoerd, waardoor iedere ko- lenvereeniging genoodzaakt wordt van de zelfde mijnen de brandstoffen te betrekken als zij in 1932 deeddat bovendien geen grooter kwantum mag worden- afgenomen dan over 1932 het geval was. Door deze beperkende bepalingen worden de belangen van haar leden ten zeerste ge schaad, ze zijn tevens een aanslag op de vrij heid en een aantasting van het bestaan ha- rer vereenigingen Bovendien kunnen geen organisaties wor den gesticht, die op coöperatieven grondslag haar kolen willen inkoopen. Voorts meen'en zij er op te moeten wijzen, dat het .systeem van klantenbescherming in strijd moet worden geacht te zijn met de be langen der Nederlandsche industrie, daar ook buitenlandsche mijnen by deze conventie zyn aangesloten, en er dus geen vermeerdering van afzet der Nederlandsche mijnen kan plaats vinden dat het hun voort, onbegrijpelijk voorkomt dat de Nederl. Staatsmijnen in de conventie haar medewerking hebben verleend de coöp vereenigingen en kolenbonden aan bovenge noemde bepalingen te binden. Zij meenen in het bovenstaande aanleiding te vinden uwe Excellentie eerbiedig te ver zoeken die maatregelen te willen nemen waardoor haar organisaties worden vrijge steld van de conventiebepalingen en als voor heen de volkomen vrijheid behouden haai zegenrijke taak voor een zeer groot deel der Zeeuwsche bevolking te blijven vervullen. Zy willen voorts nog onder de aandacht van uwe Excellentie brengen dat meerdere organisaties in ons land van hetzelfde gevoe len zijn als de Zeeuwsche Federatie, wijl ten aanzien van deze kwestie samenwerking is verzocht en verkregen met de Coöp. Grooth Ver. „De Handelskamer" te Rotterdam en het Centraal Bureau uit het Nederl. Landbouw- comité eveneens te Rotterdam gevestigd. Ondergrondsche geleidingen. De raad van bestuur der N.V. PZEM heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier op haar adres om ondergrondschen aanleg van geleidingen zooveel mogelijk te bevorderen, geantwoord, dat haar verzoek de volle aandacht heeft en dat zij naar vermo gen daartoe wil medewerken. Ongetwijfeld zal men algemeen met genoe gen van dit antwoord nota nemen. Waïineer ook de andere betrokken lichamen mede werken de zoo ontsierende draden-rommel, die bovendien steeds gevaarlijk blijft, overal ondergrondsch te doen worden, zal inder daad een groote verbetering in een netter aspect van stad en eiland (wij denken al lereerst aan de boulevards en sommige Wal- chersche wegen) verkregen zijn. Wat ten slotte de beste propaganda is 1 Ziekenhuisverpleging. In het Correspondentieblad van de Fede ratie van vereenigingen voor ziekenhuisver pleging in Nederland schrijft de eindredac teur in het Octobernummer over de versla gen van de vereenigingen Hillegersberg en Walcheren. Wat het laatste verslag betreft, lezen wij Een nog breeder uitgewerkt verslag ontvin gen we van de vereeniging op Walcheren, gevestigd te Middelburg. We wezen al eens eerdei- op het uitstekend werk, daar verricht en het duidelijk verslag over den toestand. Een aanwinst van ruim 1600 leden mag ze ker verblijdend heeten al blijft het parool daar „Naar de 25000 leden Nog steeds is daar het pogen van Walche ren niet gelukt alle Zeeuwsche vereenigingen in één Streekverband van onze Federatie te incorpcreeren. De toestanden werken daar voor niet gunstig, wijl bijna elk eiland reeds een „centraal" verband in 't klein vormt. „Volhouden" en .geduld" tot de tijd rypr, moet hier het wachtwoord zijn. Een boom valt nu eenmaal niet met den eersten slag. Breedvoerig spreekt dit verslag over de kwestie der Vlissingsche vereenigingen, die riög steeds niet bij Walcheren zijn aangeslo ten. De toestanden noopten tot toenadering doch het resultaat was een mislukking. Hier wordt 'n tipje opgelicht van den sluier waar achter de moeilijkheden verborgen zijn, die een centrale vereeniging heeft op te lossen. Er zijn voordeelen, doch ook moeilijkheden verbonden aan locale eigen centralisatie. We vinden in dit verslag een 6-tal pagina's cijfermateriaal. Daaruit valt onze aandacnt op het aantal „opnamen" 471 met een aantai verpleegdagen van 8209 of gemiddeld per ge val ruim 17 dagen. Dit klopt precies op den toesland in het verslag van Hillegersberg. Er is meer overeenkomst. Het aantal ziektege vallen oedroeg per 1000 leden 23.1, dit was in H. 22.1 of in prccenten 2.3 en 2.2. Per ziektegeval werd gemiddeld 61 be taald, in H. 61.25. Wat de financiën betreft boekt Walcheren 16.9 procent der ontvangst aan batig saldo en er is een flinke reserve. Uit deze gegevens moge het aan de Ver eenigingen duidelijk worden, van hoe groot belang juist, tot in onderdeelen uitgewerkte verslagen en statistische gegevens zijn. Er komen dan vaststaande cijfers, waarop bere keningen kunnen worden gebóseerd. Concert Departement Vlissingen van het Nut. In het nummer van heden is een aankon - diging geplaatst voor het concert van boven genoemde vereeniging waarvoor de volgende recensies als aanbeveling dienen In de „Schiedamsche Courant" lezen we ....Zijn technisch kunnen toonde de violist (Ad. van Driem, leeraar aan het Conserva torium te Rotterdam) in de Havanaise van Saint-Saëns. Over de uitvoering van hetzelfde toonwerk lezen we in de „Voorwaarts" „Ad. van Driem speelde het viool-concert van Tartini met goeden toon en met zekerheid, hij was echter nog meer op dreef in de Havanaise van Saint Saëns, waar alles eerst recht „uit de verf" was. Over Willy Fens de pianiste-solist van de zen avond lezen we uit Leeuwarden Het instrumentale gedeelte bleek bij mej. Will** Fens in uitmuntende handen te zijn. Er be staan voor deze pianiste blijkbaar geen tech nische moeilijkheden, 't was alles even af en zuiver. Was haar spel dus door de groote mate van vastheid en klaarheid alleen reeds een genieting, nog te meer werd het dit door de temperamentvolle vertolking van den blijkbaar fijn doorvoelden artistieken inhoud der gespeelde werken. Van de af deeling Rotterdam der m^' schappij tot bevordering der Toonkunst ha len we het volgende aan De heer J. T. Schaddelee besprak moderne muziek en rele- gie. De eerste gaat meestal niet uit van con crete religieuze voorstellingen, maar naar spr.'s meening heeft hoogstaande kunst krachtens haar universaliteit te allen tijde religieuzen zin. Reeds het wezen van den dissonant bijv. (naar zijn uitwendigheid wan klank, leedgevoel in muzikaal verband schoonheidsbeleven) geeft" aanleiding tot diepgaande wijsgeerige en religieuze bespiege lingen. Mevr. W. de Jong—Fens heeft de voor dracht opgeluisterd met een voortreffelijke vertolking van Darins Milhaud, Claude De bussy en Prokofief. Dit uittreksel uit een heelen bundel recen sies zal waarschijnlijk wel voldoende zijn om de leden aan te raden dezen muzikalen kunst avond niet voorbij te laten gaan. Ouderavond Chr. school Wagenaarstraat en Oranjeschool. Op Donderdag 2 November werd een ouder ivond gehouden met de ouders en het irsoneel dezer beide scholen, onder leiding van het bestuur. De samenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 25 de verzen 2 en 4, en gebed. De voorzitter, ds. J. S. Hartjes, sprak een welkomstwoord en begroette in het bij zonder den oud-onderwijzer den heer J. Br eel, de onderwijzeres mej. Den Hoed, en de onderwijzers de heeren Van Berkel en Van Damme, die voor het eerst de ouder avond medemaakten, worden in het bijzon der welkom geheeten. Naa; aan'eiding van het bijbelwoord vol gens 1 Cor. 4 vers 20 Want het Konink- ry' Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht", spreekt de voorzitter op gloed volle wijze een inleidend woord, dat aan dachtig werd aangehoord. De heer Belger, hoofd der Oranjeschool, hield nu een referaat over het actueele on derwerp „De beteekenis van den Zondag". Sommigen, aldus spreker, willen graag een lijstje voor zich hebbe' waarop staat aan gegeven, precies tot in de kleinste bijzonder heden, wat w e 1 en wat niet mag op Zondag. Wat is het nu eigenlijk, Zondag of Sabbath De Zondag is een groote gave Gods, waardoor wij in dit jachtende drukke leven één van de zeven dagen der week rust mogen hebben. En de gaven van God ver- zui: ;en is erger nog dan Gods geboden overtreden. De Zondag moet zijn een dag van blijheid en van rust, dus geen kabaal en geen saaiheid. Wij allen moeten medehelpen om dezen volkszegen tot zijn recht te doen komen en hieraan geen moeilijkheden in den weg te leggen. Laat de Zondag zooveel mo gelijk gezinsdag zijn. Moeders, aldus spre ker, maakt er geen werkdag van Vaders, gebruikt den Zondag niet om eens uit te slapen Regelt het in uw huishouden zoo, dat niet alleen vader maar ook moeder naar de kerk kan gaan. Spreker eindigde zijn goed gedocumenteerde rede met een woord van den bekenden heer Gordeau, hetwelk hierop neerkomt, dat hij, die den Zondag verkeerd doorbrengt, den $8gfoT>d tusschen Jezus en hem grooter maakt. Laten wij dan op den d--g des Heeren vooral zoo dicht mo- - 'ijk bij Hem trachten te verkeeren.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1