500 300 25 Klepman en ile Malaise EERSTE BLAD No. 260 71e Jaargang 1933 VRIJDAG Ilildiit: (in f. V1K DE VELDE li„ lllilsM 58-611. Vlissingen. lelel. 10. Pislreknni itlll 3 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PRÖVINCIEMIEUWS f&iétaafc/ JECOVITOL AH3RÉ1. BEIJSEN 5 ZONED Midd. v. Rott. n uui v.m. uur 8 8 8 8 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels ,1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDF.RLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Straatbelasting. Voor zooveel noódig herinneren wy be langhebbenden aan de afbetaling van hun voor dit jaar verschuldigde straatbelasting. Openbare vergadering overheidspersoneel. Zooa.ls wij reeds mededeelden, heeft het Comité ter behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.) besloten deze week in alle provincies een openbare vergadering te beleggen, waarin door een der bestuurders der aangesloten bonden het woord zal gevoerd worden over de dreigende salarisverlaging van het over heidspersoneel. Het comité hier ter plaatse, waarby zijn aangesloten de Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, de Centrale Ned. Ambtenaarsbond, de Bond van Ned. Onderwijzers en de Alg. Bond van politie personeel in Nederland, zal voor onze pro vincie hier ter plaatse de vergadering voor bereiden, welke volgens de in dit nummer voorkomende advertentie zal plaats vinden morgen (Zaterdagmiddag) om 3 uur in het Concertgebouw. Het woord zal worden ge voerd in deze vergadering door den heer L. J. Bakker. Het A.C.O.P.-bestuur verzoekt er de aan dacht op te vestigen, dat is komen vast te staan, dat het aflasten van openbare verga deringen, naar aanleiding van de beslissing van den ministerraad inzake het in open baar optreden van den ambtenaar tegen de overheid en haar beleid, onnoodig is. Der halve kan een ieder deze vergadering zon der eenig bezwaar bijwonen. Scïieepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Rhon", dat wegens slecht weer uit zee is teruggekeerd en gisteren hier heeft gebunkerd, heeft he- de de reis naar Emden voortgezet. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het aantal werkloozen. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling stonden op 30 September 1933 inge schreven 254 werkloozen. Tot en met 28 Oc tober 1933 werden ingeschreven 46 en afge schreven 28 werkzoekenden. By de werkverschaffing zijn geplaatst 38 personen. Aafi 125 wordt crisissteun ver strekt, Gevonden voorwerpen. Zakbatterij by J. Schout, Vrijburgstraat C 110 postduif bij D. de Visser, Dijkstraat B 39heeren handschoen by de Voogt, Nieuwe weg C 144damesmuts bij de Witte, Braamstraat B 105 portemonnaie met in houd bij Lobbezoo, Padweg A 42D. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Koudekerke zal Maandag 6 November, des middags 2 uur, een openbare vergadering houden, ter behande ling van een voorstel tot verbetering van den Dishoekschen keiweg. GOES. Met de Staatscourant van heden werden de statuten verzonden van de N.V. Fruit teelt Maatschappij „Zuid-Beveland", geves tigd te Goes. KLOETINGE. Een Buys Ballot-monument. Voor Nederlands' beroemden meteoro loog Buys Ballot is wel te De Bilt vóór het hoofdgebouw van het Meteorologisch Insti tuut bij de inwijding een eenvoudig gedenk- teeken geplaatst, maar te Kloetinge, waar hij 10 October 1817 geboren werd en waar zijn geboortehuis nog bestaat, herinnert niets aan dezen geleerde, die er in zoo groo- te mate toe heeft bijgedragen Nederlands' aanzien in de wereld te verhoogen. Er is thans een eere-comité gevormd voor het gedenkteeken, dat te Kloetinge zal worden opgericht. Hierin hebben zit ting genomen de Commissaris der Konin gin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mevr. I. M. RademacT r Sehorer Clotterbooke Patyn van Kloc- n, en de professoren dr. J. van der Hoeve. dr. J. D. van der Waals Jr. en dr. E. van Everdinge, Geen beter middel om aan te sterken dan JECOVITOL! Geijkt op vitaminen-gehalte door een Nederlandsch Professor. Deze zui vere natuurlijke levertraan bevat minstens 50 éenheden Vitamine A en 250 prophyl. 125 internat.) eenheden Vitamine D. Tezi zegen voor Uw gezondheid! tezamen: een IROCADES-STHEEMAN PHARMACIA hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut. De burgemeester van Kloetinge, de heer C. Kousemaker, is voorzitter van de com missie voor het monument, waarvoor bij dragen kunnen gezonden worden aan den secretaris-penningmeester C. Kousemaker, Kloetinge, postgiro, nr. 22681. BRESKENS. Een abortuszaak. In opdracht van het parket te Middelburg heeft het parket van Brugge aangehouden een geneesheer als vermoedelijke medeplich tige in een abortuszaak, waarvan een in woonster van Breskens het slachtoffer was. De bedoelde geneesheer is onder aanhou dingsmandaat geplaatst. TERNEUZEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van 6 leden, wegens periodieke aftreding zijn candidaat gesteld voor de afdeeling grootbedrijf de heeren J. F. de Klerk te Ter Neuzen, I. A. van Helle (aftr) te Breskens, H. R. A. de Meij er te Ter Neuzen, P. A. Neeteson (aftr.) te Sas van Gent, P. A. de Ruijter te Axel en W. Li. J. M. van Waesberghe (aftr.) te Hulst voor de afdeeling kleinbedrijf de heeren A. A. Adriaanssens te Walsoorden, A. I. Catsman (aftr.) te Aardenburg, E. P. Fas- saert te Hulst, M. C. F. van Goethem (aftr.) te Sas van Gent, A. van 't Hof, (aftr.) te Axel, J. P. Scheele P.J.z. te Ter Neuzen, R. F. M. Sturm te IJzendijke en Th. H. Wieleman te Hoofdplaat. Door het hoofdstembureau is de stem ming bepaald op Woensdag 22 Novem ber a.s. Een jubileum. Heden herdacht de heer D. J. Dees zijn zeventigsten geboortedag. Deze, vooral in landbouwkringen zeer geziene persoon, mocht van vele zyden zeer vele blijken van hartelijke belangstelling in ontvangst ne men. In het jaar 1906 werd de heer Dees tot bestuurslid gekozen van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy, welke afdeeling was ontstaan door de split sing der voormalige afdeeling Hulst. Vooral door zijn grooten ijver en werklust, die hem tallooze malen in staat stelden de belangen der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy te dienen, hebben hem vele vrienden doen ver werven. In 1922 werd de heer Dees benoemd tot lid van het dagelyksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, en na het overlijden van den heer Dixhoorn in 1930 trad de heer Dees als voorzitter van den kring Axel der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij op. Ook op kerkelijk en maatschappelijk ge bied heeft de jubilaris vele verdiensten. Wij noemen er eenige van. Lid van het provin ciaal college van toezicht op de goederen der Ned. Hervormde kerk in de provincie Zee land, oud-wethouder der gemeente Terneu- zen, directeur der coöperatieve boerenleen bank ..Terneuzen en Omstreken", voorzitter der Onderlinge Brandverzekering en pas ge leden is de heer Dees, tesamen met den heer notaris Van der Veen en den heer L. de Bruijne, benoemd tot schatter der gronden en gebouwen die onteigend zullen worden bij den aanleg der nieuwe havens te Terneu zen. Ook de regeering heeft de verdiensten van den heer Dees naar waarde weten te schatten en hem benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook in overig Zeeland en Nederland heeft de heer Dees zich vele vrienden verworven. .Eerlijk duurt het langst" en „recht door zee" zijn de deviezen van dezen oprechten Zeeuw. Ieder die dan ook met hem in aan raking kwam, leert hem kennen als iemand uit één stuk, die steeds recht op zijn doel afgaat. Drinkwaterleiding in Zeenvrsch-Vlaanderen. Verschenen is het voorloopigverslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voor schot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen gevestigd te Terneuzen. Blijkens dit verslag ontmoette het wets ontwerp, dat den aanleg van een drinkwa terleiding in Zeeuwsoh-Vlaanderen mogelyk moet maken, bij verschillende leden ernstige bezwaren. Zy konden niet begrijpen, dat de regeering in deze financieel zoo moeilyke tijden wil medewerken tot het leggen van nieuwe zware lasten op de voor een groot deel zeer weinig draagkrachtige bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen. Men vertrouwde, cat de regeering zich niet alleen door haar ambtenaren zal laten voorlichten, doch ook en vooral aandacht zal schenken aan het inzicht der belanghebbenden. Deze leden drongen er bij de regeering op aan, het wetsontwerp in ernstige nadero overweging te nemen. Enkele leden verklaarden, indien het wets ontwerp niet wordt teruggenomen hun stem daaraan in geen geval te kunnen geven, in dien de gemeenten in haar verordeningen'n plicht tot aansluiting zuilen moeten opne men. Andere leden wezen er op, dat een ver plichting tot aansluiting aan een waterlei ding niet in alle omstandigheden is af te keuren het gaat hier om groote hygiënische belangen. Wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de Waterstaatsbegrooting voor het dienstjaar 1934, juichten enkele leden de posten voor bijdragen aan de provincie Zee land in de kosten van verbetering van den weg van Philippine naar Driekwart 33125» en den weg van Hulst naar Kijkuit 10.000 toe. Zij wenschten evenwel den minister te vragen, of hy bereid zou zijn eveneens steun te verleenen aan de wegen, welke naar de grens leiden, aangezien de betrokken ge meenten niet in staat zijn de verbeteringen te bekostigen. De brug by Vlake. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de Waterstaatsbegrooting werd gevraagd, of de minister bereid is te bevor deren, dat de werken in verband met de verhooging en wijziging van de spoorweg brug voor het kanaal door Zuid-Beveand, bij Vlake niet door de N.V. „Spoorwegbe drijf", doch door particuliere aannemers zullen worden uitgevoerd» KERK- EN SCHOOLNIEu «VS Predikants-vacature te Scheveningen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Scheveningen heeft een groslijst opgemaakt v ,or de verkiezing en beroeping van een predikant in de vacature van wijlen ds. B. Tichelman, welke lyst 42 namen bevat. De kerkeraad heeft uitgesproken in het alge meen niet een predikant te zullen beroepen die nog geen twee jaar in zyn huidige ge meente staat. Ook zal bij deze vacature niet de maximumleeftijd van 40 jaar gelden. Toetreding tot verband Geref. Gemeenten. De Oud-Geref. gemeente te Scheveningen heeft met 64 tegen 4 stemmen besloten bij de desbetreffende kerkelijke instanties het verzoek in te dienen om opgenomen te wor den in het verband der Geref. gemeenten. Zij zal zich daartoe los maken van het kerkelijk verband, waarin zij thans is opge nomen ook zal zij haar statuten wijzigen in dier voege, dat zij overeenstemmen zullen met die der Geref. gemeenen, waarvan ds. G. H. Kersten, predikant te Rotterdam en lid van de Tweede Kamer, de ziel is. Klooster tot museum. Het beroemde klooster Alexandro-News- kaj' Lawra te Leningrad in Rusland wordt thans ingevolge een besluit der volkscommis sarissen veranderd in een museum voor het radio-wezen. Een kleine kapel, die tot dus ver nog voor religieuse doeleinden diende is nu ook voor dit doel gesloten. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 3 November 1933. Goederen onttrekken aan beslag L. A. S. de W., 22 jaar, winkelier te Hontenisse. Vrijspraak. Overtreding TarwewetP. A. W., 28 jaar, bedrijfsleider N.C.B. te Hontenisse. Vernie tiging vonnis. Vrijspraak. J. V., 64 jaar, bakker te Middelburg. Be vestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering straf, 100 of 10 dhts. VerduisteringJ. v. H., 28 jaar, koopman te Middelburg6 weken gevangenisstraf. MARINE EN LEGER De marine in groote spanning gezeten. De correspondent van „de Tel." te Den Helder meldt De marine heeft gisterenavond eenige uren in groote spanning gezeten. Des middagsom half twee was de marine motorsloep M. 2 uit de haven van Nieuwediep naar Texel vertrokken. Aan boord van deze motorsloep bevond zich de commandant der marine, vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière, die met den officier van administratie der tweede klasse Van Houten naar Oudeschild moest. Het weer was slechter stond een stevige Zuidwesten wind en de zee was zeer ruw. Om vier uur vertrok de admiraal weer van Texel. Toen de motorsloep vlak voor de haven van Nieuwediep was gekomen, sloeg door onverklaarbare oorzaak de motor af. Alle pogingen om den motor weer op gang te krijgen, waren tevergeefs. Door den zeer sterken vloedstroom werd het lichte scheepje gegrepen en dreef in de richting van den Zuidwal. Er werd een anker uitge gooid doch dit bleek niet te houden en zoo verkeerde het vaartuigje spoedig in een ge vaarlijke positie, daar het met tamelijke snelheid naar de ondiepten dreef, en men geen sterke lichten aan boord had om naar den wal te seinen en hulp te vragen. Toen echter de duisternis ingevallen was en de motorsloep nog niet in de haven was teruggekeerd, begon men zich in Den Hel der ongerust te maken. Door marine-auto riteiten werd Oudeschild en De Cocksdorp opgebeld en toen men daar vernam, dat de sloep om vier uur vertrokken was, nam de ongerustheid niet weinig toe. Terstond wer den maatregelen getroffen om de motor sloep te zoeken. Om 6.25 uur vertrok de reddingsboot „Do- rus Rijkers" met kapitein Coen Bot en zijn mannen uit de haven. Tien minuten later volgde de sleepboot „Drente" van de maat schappij Wijsmuller, gevolgd door Hr. Ms. „Vulkanis" en de torpedoboot Z 5. Aan den wal werd intusschen met span ning op eenig bericht gewacht. In het ha venkantoor stond men in geregelde verbin ding met den vuurtoren, die weer in draad- looze verbinding stond met de „Dorus Rij kers". Eindelijk om kwart over acht kwam het bericht op het havenkantoor en bij den loodscomissaris, dat de „Dorus Rijkers" de sloep had opgepikt en er mede naar de ha ven stoomde. Tien minuten daarna kwam de mededeeling, dat aan boord alles wel wa" en om kwart over achi, kwam de redding boot met de M 2 op sleeptouw binnen. De „Dorus Rijkers" had de sloep bij den Zuidwal opgepikt en was juist bytyds geko men. Op de plaats waar de sloep zi^h bevond stond slechts twee meter water bij dit zeer hooge tij. Bij vallend water zou de sloep groote kans hebben gehad om te slaan. Het was voor de reddingboot zelf niet ongevaar lijk om de M. 2 te bereiken. Coen Bot en zijn mannen zijn echter niet zoo spoedig be vreesd en wilden in geen geval de motorsloep in den steek laten. Door en door nat kwam de admiraal aan den wal en begaf zich onmiddellijk naar het directie-gebouw. De heer Brutel de la Ri vière had overigens geen nadeelige gevolgen van het avontuur. Behalve de admiraal en de bovengenoemde officier van administra tie waren nog aan boord een bootsman, een kwartiermeester, een korporaal-machinist en twee matrozen. Allen waren blij over den goeden afloop van dit onaangename avon tuur. Kapitein ter zee P. H. Brocx f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer P. H. Brocx, gep. kapitein ter zee. Geboren te 's-Gravenhage 12 Septembei 1856, werd hij op 18-jarigen leeftijd adel borst le klasse en vertrok spoedig daarop naar Oost-Indië. Als luitenant ter zee le klasse diende h\ van 1889 -1892 en van 1897 19QÜ in Oost Wie al zijn zorgen eens op zij wil zetten en eens hartelijk wil lachen met al dat „malaisegezani k", die leze eens: van F. D E S I N C L A I R. Het is in onze bibliotheek BOEKHANDEL WALSTRAAT 13 TELEEOON 227 Indië en voerde gedurende deze laatste pe riode het bevel over een flottieljevaartuig. In 1900 werd hij bevorderd tot kapitein luitenant ter zee, had zitting in twee exa mencommissies en werd September van dat jaar commandant van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. In 1904 werd hij bevorderd tot kapitein ter zee. In December 1904 vertrok hij als commandant van Hr. Ms. „Zeeland" voor de vierde maal naar Oost-Indië. 12 September 1906 gerepatrieerd, werd hij 16 November op verzoek gepensionneerd wegens langdu- rigen dienst. De muiterij op „de Zeven Provinciën". De zeekrijgsraad welke de berechting van de muiters van „de Zeven Provinciën" behandelt, is als volgt samengesteld Presidentkapitein-luitenant ter zee C. J. O. Dorren leden J. C. Nidelstein Wal ter, luitenant ter zee der le klasse H. Pit- lo, luitenant ter zee der le klasse G. G. Bozuwa, officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse J. Walrave. Fiscaal officier van administratie der 2e klasse S. D. Duyverman. Zeventien beklaagden werden gisteren verdedigd door den officier van administra tie der 2e klasse H. C. van 't Hof. Twee andere beklaagden werden verde digd door den officier van administratie der 2e klasse B. G. A. Mahieu. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Sergeant-machinist S. de Groot van Hertog Hendrik naar Banckertschipper J. Quist van Van Speijk naar Banckert schipper J. J. Passenier van Banckert naar wachtschip Vlissingen sergeant-machinist J. C. Attevelt van Van Speijk naar Hertog Hendrik sergeant-kok A. Looij van Kon. instituut naar wachtschip Willemsoord sergeant-kok W. Verkerk van wachtschip Willemsoord naar Kon. instituutsergeant ziekenverpleger A. Meertens van marine hospitaal naar wachtschip Willemsoord. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat is aangewezen tot het geven der lessen, ten dienste van de rechtsgeleerde opleiding van officieren, in het militaire tuchtrecht de eerste luitenant der infanterie A. P. J. Berger, werkzaam bij het departement van defensie. LUCHTVAART De K.L.M. en de Postjager. Daar bij de kantoren der K. L. M. nog steeds inlichtingen worden gevraagd betref fende het vertrek van den Postjager en ook brieven ter verzending worden aangeboden, verzoekt de directie der K.L.I.I. ons te be richten, dat zij bedoelde inlichtingen niet kan geven en evenmin zich met de verzen ding van de aangeboden brieven kan belas ten, daar zij de voorgenomen vlucht van den Postjager niet organiseert. De Postjager naar Indië Met wehviUende medewerking en toestem ming van het Hoofdbestuur der Posterijen, het Departement van Koloniën en den In- dischen Postdienst is een eenvoudige wijze van retourzending aan de afzenders van deze briefkaarten mogelyk gemaakt en wel op de volgende wijze De kaarten worden verkrijgbaar gesteld, gefrankeerd met dé beide speciale luchtpost- zegels, ieder 0.30, te weten de Neder- landsche uitgave voor de heenvlucht en de Indische uitgave voor de retourvlucht. De indeeling der kaarten is zoo- vervaardigd, dat het Nederlandsche zegel rechts boven en het Indische zegel links onder geplakt kan wor den. De afzender dient zijn naam en adres duidelijk en volledig te vermelden en de kaart te adresseren aan het Hoofd der Posterijen te Bandoeng. Tevens zullen de beide zegels dan resp. te Den Haag en te Bandoeng van de speciale poststempels worden voorzien. Deze bijzondere inschikkelijkheid van Regee- ingswege is voor philatelisten een buiten- nsje. Deze kaarten zyn alleen verkrijgbaar oij

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1