Bij Ruwe Handen Purol DONDERDAG 2 NOVEMBER yr IJ U een ongeluk. OUU hand, voet of oog. J 15( EERSTE BLAD No.259 71e Jaargang 1933 STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 ffc H fl gulden bij levens~ Polis, zijn GRATIS verze- 1111111 lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. CO fl gulden bij dood O Cl A gulden bij verlies 1 gulden bij verlies 4 f| gulden bij verlies O f— van 11111 van een t H J een duim ÏUU wijsvinger U(J gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitreiking van medaljes en getuigschriften voor 40- en 25-jarigen dienst. Op Woensdag 1 November had de jaarlijk- sohe uitreiking plaats van medaljes, getuig schriften en gratificatiën voor 40- en 25- jarigen dienst aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", en wel aan 4 ambtenaren, 2 hazen en 37 werklieden. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenveree- niging, het bestuur der arbeiders-vertegen woordiging, de bazen der fabrieksafdeelingen, waaruit werklieden voor een medalje in aan merking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke geluk- wenschen aan de jubilarissen wei-den uitge reikt De gouden medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" met bijbehooren- de gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 11 werklieden, nl.F. J. van Dierendonck, J. Fregeres, A. Geljon, J. H. Knuijt, A. Kranen donk, S. B. Luijmes, A. C. Maquelin, J. van der Peijl, F. de Ruijter, N. Schot en C. Snoep. De zilveren medalje van de N.V .Koninklijke Maatschappij „de Schelde" met bijbehooren- de gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 2 bazen, nl.H. J. W. van Bemmel, J. de Jong, D. C. Smit, A. Staver- snan, C. de Beer en I. J. van de Velde. De zilveren medalje met vereerend getuig schrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de vol gende 26 werkliedenD. Bosselaar, W. J. v. d. Broek, D. Bijleveld, J. Crucq, L. A. Cijsouw, Th. C. Fagel, M. D. Geuze, J. Huser, C. van Kleven, F. Lagendijk, T. P. Leeuwenburg, A. Overweel, K. W. Poirot, J. F. Raben, J. de Ridder, J. C. de Roo, W. Roose, J. Schot, J. Sierevogel, C. D. Smit, L. van Steenhuijsen, W. C. v. d. Velde, H. Versluijs, F. L. Vinke, C. N. de Vries en A. Walrave. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan251 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" voor 40-jarigen dienst105 ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „de Schelde" voor 25-jarigen dienst790 werklieden de zilveren medalje met veree rend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst32 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Maatschappij voor 50-ja rigen dienst. De Nationaal-Socialistische Beweging. Gisterenavond hield de afdeelingi Vlissin- gen van de Nationaal-Socialistische Bewe ging een openbare propaganda-vergadering in de groote zaal van het Concertgebouw, welke zeer goed bezet was. Een versiering was aangebracht op het podium met oranje- en oranje-blanche-bleu- vlaggen, het portret van H. M. de Koningin en een kleiner dito van den leider der bewe ging in ons land, den heer ir. Mussert. De heer A. J. O. Swemmelaar voerde het woord en begon met te wijzen op het ont staan van de liberale partij als vrucht van de Fransche revolutie in het eind der 18e eeuw. Deze liberale beginselen hebben geleid tot onverschilligheid, zedelijke verwording en godsdienstloosheid. Deze verwording, slap heid en futloosheid demonstreert zich in het bezoek aan danszalen en amusementsinrich tingen. Alleen het nationaal-soclalisme zal instaat zijn ons volk weer kracht geven en tot na tionale welvaart voeren. Het marxistische socialisme heeft met zijn klassestrijd-leuze ons volk verscheurd. Ook tegen het kapitalisme gaat de strijd der nat.- sccialistismche beweging. Wij bezitten het sociale element, het waarachtig sociale be ginsel één voor allen en allen voor één. Wij zullen ons Nederlandsche volk opvoe ren tot een hooger staat van saamhoorigheid. Spieker wees op het thans bestaande par- lemen-aire stelsel, en veroordeelde de metho den der beslaande partijen, waar een reken- spel den doorslag geeft, zonder te letten op bekwaamheid en geschiktheid. De ontwikkeling' der dingen is in een ra zend tempo ons voorbijgesneld, doch thans treedt de reactie in. Vooral de jeudbeweging draagt het juiste stempel van dien terugkeer. Alle verhoudingen in het maatschappelijk leven zijn doortrokken van de zucht naar ge win, inplaats van dat men zich laat leiden door de roeping. Het nationaal-socialisme brengt de samen- binoing van alle krachten in het volk. Het is synthetisch en heft de tegenstellingen op. Het bindt den strijd aan tegen klassenstrijd, ver keerde politieke methoden en zij zijn de ver tegenwoordigers van een geheel nieuw maat schappelijke gedachte en zullen voorgoed af rekenen met den heerschenden Jan Salie- geest. Zij eischt samenwerking van het gieheele Nederlandsche volk in gestagen arbeid. Met de „Internationale" van het marxis me is nog nooit een arbeider gelukkig ge worden. Z\j worden gepaaid met het „mor gen", dat echter nooit komen zal. Daarom het vertrouwen opgezegd aan de partij-bon zen en vakvereenigingsleiders. Spreker besprak het manifest der R. Kath. Staatspartij, waaruit een bewuste misleiding spreekt en zeer sterk aan demagogie doet denken. De nat.-socialisten streven niet naar de dictatuur, al zou het noodig kunnen zijn, wanneer een roode revolutionaire beweging zich van de macht wilde meester maken. Laat men maatregelen nemen tegen de groote warenhuizen en concerns, die Russi sche goederen aankoopen, den middenstand den nek breken, de Ned. industrie lam leggen en de Ned. arbeiders op straat gooien. Hier tegen doet de regeering niets en een verbod daartegen is meer noodig dan een uniform verbod. Men heeft ir. Mussert verweten dat hij geen oog heeft voor de vele deskundigen in de Kamer en in commissies, die de belangen van het volk behartigen, maar spreker zeide dat de bekwaamheid bij hen verre te zoeken is, waarvan hij verschillende voorbeelden aanhaalde. Ook wordt gewezen op het huidige krach tige rechtsche bewind, maar dagelijks ergeren wij ons aan dit zgn. krachtige bewind. Ook nu weer volgden vele staaltjes, waaruit vol gens spreker dit een paskwil blijkt. De schande bestaat o.a. dat in ons land 80.000 Duitschers werken, tegenover een heel klein beetje Nederlanders in Duitschland. Spreker kwam nu tot de cumulatie van baantjes, waardoor verschillenden werkloozcn het brood wordt ontnomen en deelde daarvan meerdere voorbeelden mede. Komende tot den internationalen toestand wees spreker er op dat alle conferenties ten spijt de volken bezig zijn met zich tot de tanden te wapenen. Alleen in Italië is de oorlogsbegrooting met een belangrijk bedrag verminderd. Ook is Mussolini de ontwerper van het viermogendhedenpact, terwijl Hitier aan het nuttelooze gepraat te Genève een einde heeft gemaakt, door er mee uit te scheiden. De arbeidende klasse wordt op alle manier bedrogen door de partijbonzen, die opwekken tot boycot van Duitsche goederen, doch zelf zwaar geladen zijn met Duitsche artikelen. Ook had spreker het over dure diners in vorstelijke hotels, enz. Men beklaagt zich over de verdeeldheid der arbeidersklasse, wat het fascisme ten goede zou komen, en dit is ook inderdaad zoo, daar het juist de taak der nati-soc. be weging zal zijn om de verdeeldheid onder de arbeiders en het geheele volk op te heffen. Om strijd beweert de pers, en vooral de Arbeiderspers, dat men niet bang is voor de Nationaal-Socialistische Beweging, doch de bladen worden er vol mee geschreven, dus dit bewijst wel wat anders. Sedert de grootsche demonstratie der N.S. B. te Utrecht op 7 October, is men met onze beweging terdege rekening gaan houden. Het was een opmarsch der N.S.B. naar het hart van het Nederlandsche volk. De beweging groeit met duizend nieuwe leden per week en volgend jaar zullen wij met tienduizenden optrekken. De Nationaal-Socialistische Beweging, al dus eindigde spreker zijn meermalen door applaus onderbroken rede, zal ons land weer de plaats doen innemen, waarop het in de rij der volken, krachtens zijn historie, aan spraak heeft. Na de pauze beantwoordde de heer Swem melaar verschillende schriftelijk gedane vra gen, daar mondeling debat, hoewel door den heer I. J. Luteijn verzocht, niet werd toege staan. Spreker zeide in zijn beantwoording o.m. dat de N.S.B. zich scherp keert tegen den invoer van allerlei buitenlandsche goede ren op de Nederlandsche markt,, zooals goedkoope Japansche fietsen, buitenlandsch vleesch, kerstboomen, textiel-goederen enz. en hij zeide dat de regeering daartegen veel strenger diende op te treden. Met de nazi's in Duitschland heeft de N.S. B. niets te maken en zij kent geen anti semietisme of rassenvraagstuk. De berichten over de vervolgingen in Duitschland noemde sraker echter zeer overdreven. Wat de bestrijding der werkloosheid be treft is de N.S.B. voor het zoo veel mogelijk in krachtig tempo uitvoeren van groote wer ken het gaat in ons land alles veel te lang zaam en te gebrekkig en spreker wees op Italië, waar het werkloozenvraagstuk veel beter geregeld is. Als men hier het Italiaan- sche stelsel invoerde, zou de werkloosheid direct met 60 verminderen. De gewetens- en godsdienstvrijheid is bij de N.S.B. volkomen gewaarborgd. Ergerlijke gevallen van bespotting van den godsdienst zullen dan, zooals nu nog vaak geschiedt, niet meer voorkomen. De godsdienst zal dus beschermd worden, doch hij moet buiten de politiek gehouden worden. Door scheiding van kerk en staat zal het geloof in waarde stij gen. Voor alle godsdienstige richtingen is plaats in de N.S.B. Ten slotte ontkende spreker ten sterkste dat het nationaal-socialisme liberale tenden- zen heeft. De N.S.B. strijdt voor een een drachtig volk van Nederland, onder leiding van H. M. de Koningin en daarna onder die van den leider, den heer Mussert. De bijeenkomst had 'n kalm verloop, alleen bij de beantwoording der gestelde vragen was het af en toe onrustig in de zaal en werd meerdere malen geïnterrumpeerd en geroe pen „Dat lieg je i" Aan het slot der vergadering werd mede- deeling gedaan dat het gebruikelijk was de vergaderingen der N.S.B. met het staande zingen van het Wilhelmus te eindigen en dat zij, die om welke redenen dan ook, hieraan niet wilden mededoen, werden verzocht de vergadering te verlaten. Meerdere aanwezigen stonden toen op en verlieten de vergadering. Hierna werd staande het Wilhelmus ge zongen de leden der K.S.B. met gestrekten rechterarm en tot slot„Hou Zee 1" Het nieuws van den dag in beeld. Foto's bu onze Tijdinghal, Dr. Aljechin, de wereldschaakkampioen, speelt simultaan te Heemstede. De nieuwe ingang van het Beursstation te Rotterdam, wat officieel in gebruik gesteld is door den inspecteur der Spoorwegen, den heer Haits- ma Muller. Monnikendam's stedenschoon bedreigd. Afscheid van dr. Hoitsma als muntmeester der Rijksmunt te Utrecht. Het jubileum van Fientje de la Mar. Merkwaardige visschen in het Amsterdam- sche Aquarium. St. Nicolaasvoorbereidin- gen in de fabriek der firma Ringers. De warme worstjesman te Amsterdam. Een paddenstoelen-tentoonstelling. Zilveren jubileum in Artis te Amsterdam. Naar de scheepsslooperijen te Hendrik-Ido-Ambacht. De nieuwe gezant te Washington, jhr. mr. Van Haersma de With, Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De Ned. Ver. van Fabrieksarbeids(sters) maakt een muziek- en tooneeltournée door ons land. Dit gezelschap treedt Zondag a.s„ des avonds 8 uur, op in het Concertgebouw. De „Woerdensche Courant" bevat een zeer gunstige recensie van een uitvoering op 7 October te Woerden gegeven. De geheele uitvoering stond op zeer hoog peil en er mag gerust van een kunstavond gesproken wor den. Het gezelschap heeft aan de hoogste eischen beantwoord. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Eervol ontslag verleend. Ged. Staten van Zeeland hebben aan J. C. Lenaerts te Vlissingen, op eigen verzoek eer vol ontslag verleend als stoker by den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde met ingang van 1 Februari 1934. Rykstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. Bijschrijvingen: No. 348 D'huy, firma, Boek- en kunsthan del, Badhuisstraat 15. No. 108Groen, J. J., vertegenw. Riet schoten en Houwens, Bellamypark 37. ITo. 426Kuipers, E. H.t Banketbakker, Walstraat 88. No. 112 Kuypers, G. J. J„ Techn. bureau voor vaste goederen, Boul. Bankert 100. No. 109 Techisch Opzichter Vlismar, Oude Vlissingsche weg 4. No. 406 Veen, O. van der, Electr. techn ambt. Telegir. en Telef., Badhuisstr. 44B. Doorhalen! No. 132 Concert- en Schouwburgzaal „de Oude Vriendschap". No. 291Davids, A„ Gravenstraat 8a. No. 239 Gorter, C. J., Electr. techn. Ambt. felegr. en Telef., Boul. de Ruyter 58. No. 406 Haarman, H. K. W., Adsp. Electr. techn. Ambt., Glacisstraat 143. No. 349 Polak, S. M., Beursstraat 5. No. 426 Puffelen, G. van, Banketbakker. Walstraat 88. MIDDELBURG. Uit het gemeenteverslag. Verschenen is het in druk uitgegeven verslag gedaan voor burgemeester en Wet houders aan den raad der gemeente over 1932. Daaraan ontleenen wg het volgende Het aantal gevallen van geboorten en overlijden is reeds gepubliceerd, maar herhalen wij hier volledigheidshalve nog eens. Zij bedroegen resp. 279 en 187, het aantal gesloten huwelijken 122, terwijl 9 echtscheidingen zijn ingeschreven. De mu- tatiën in het bevolkingsregister bestonden uit 688 aangiften wegens vestiging van 948 personen en 15 ambtshalve ingeschre ven 665 aangiften wegens vertrek naar elders van 977 pérsonen en 10 ambtshalve afschrijvingen en 719 aangiften wegens verhuizing binnen de gemeente van 1546 personen, te zamen 2072 aangiften voor 3496 personen. Het zuiver inkomen vóór aftrek van het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud bedroeg voor 1931/1932 10.889.840 tegen 11.713.187 voor 1930—1931. In de gemeente fondsbelasting zijn 5117 voor het belastingjaar 19311932 aange slagen. Het aantal belastbare gebouwen steeg sinds 1923 van 4475 tot 4676 met resp. 124 en 137 onbelastbare gebouwen, 865.315 en 925.729 belastbare opbrengst en 42.054 en 44.990 belasting in hoofd som. Verstoring van de openbare orde had niet plaats, zoodat daartegen genomen maatre gelen niet zijn te vermelden. Vanwege het gemeentebestuur zijn geen biljetten besmettelijke ziekten aangeplakt. In 1932 zijn op de gemeente-begraaf plaats 195, op de Israëlitische 1 en op de K.-Kath. 20 lijken ter aarde besteld, ter wijl 19 hier overleden personen elders zijn begraven. De gemeentelijke zweminrichting ver kocht in 1932 1445 abonnementskaarten en 12153 dagkaarten, met een totaalopbrengst van 1379.45. Het aantal verkeersongevallen op den openbaren weg bedroeg in het afgeloopen jaar 140. Bij 26 er van zijn 28 personen ge kwetst, materieele schade ontstond bij 86 verkeersongevallen. De oorzaken waren 56 keer fouten van bestuurders van vervoermiddelen, 9 fouten van voetgangers, 7 gebreken aan vervoer middelen, 8 toestand van den weg, 37 an dere oorzaken en 23 onbekend. In de 21 hotels met 405 logeerbedden, bedroeg het aantal logeergasten 6413 uit Nederland en 1128 van buiten Nederland, in de 15 pensions met 77 bedden resp. 56 en 8. De wekelijksche marktdag mag zich in een voortdurenden bloei verheugen, aan marktgelden is totaal ontvangen 6317.25. De kermis bracht op 5590.15 aan pacht sommen en 1922.50 aan marktgeld. Het aantal leerlingen der openbare scho len daalde van 1263 tot 1261 en dat der bijzondere scholen van 1442 tot 1435. De gemeente-politie maakte in 1932 581 processenverbaal op tegen 659 in 1931. Er waren onder 144 wegens overtreding mo tor- en rijwielwet, 40 wegens openbare dronkenschap, 37 wegens diefstal, 31 we gens overtreding der rijwielbelastingwet, 19 oplichting, 17 mishandeling, 11 verduis tering, 21 wegens overtreding der arbeids wet enz. Wegens dronkenschap zjjn 38 mannen tijdelijk in bewaring gesteld en 2 naar hun woning overgebracht. Aan 56 personen is nachtverblijf verleend, 19 per sonen hielden aan het politiebureau verblgf als verdacht van misdrijven en 9 personen zgn ter zake van misdrijven aan den offi cier van justitie voorgeleid. In vrijheid gesteld. Op last van de rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere J. de F., graan koopman te Middelburg, thans in voorarrest die eenige dagen geleden wer" aangehouden als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Dingemanse, van Middelburg K. Jasperse, van Meliskerke A. de Buck, van Westkapelle J. Jakobse, van Meliskerke. Vertrokken: C. Dingemanse, naar Vrouwepolder M. Jobse, naar Grijpsker- ke W. Francke, naar Zoutelande J. de Witte, naar Koudekerke en M. Konra^d naar Koudekerke IJZENDIJKE. ..Zestig-jarige man doodgereden. De 60-jarige kleermaker Jan van Weghe uit de grensgemeente Waterland-Oudeman werd door de Belgische buurttram overreden. De man moet op slag dood zijn geweest, ter wijl het hoofd geheel verbrijzeld was. De bijgeroepen geneesheer Dr. Rgckaert kon al leen den dood constate eren. Naar wij vernemen was het slachtoffer onder den invloed van drank. Zondagssluiting sluizen en bruggen. De minister van waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met ingang van 5 November in de beschikking van 3 Fe bruari 1927, no. 343, betreffende de Zondags sluiting van bij den rijkswaterstaat in beheer zijnde sluizen en bruggen, opgenmen in de Staatscourant van 4 en 5 Februari 1927, no. 25, het laatst gewijzigd bij beschikking van 30 Maart 1933, no. 4221, afdeeling Water staatsrecht, opgenomen in de Staatscourant van 30 Maart, in de derde kolom achter „Zij kanaal naar de Oude Arne-Brug te Middel burg" zal worden gelezen„Zondag 0 uur vm. tot Maandag 5 uur vm„ behalve gedu rende een telkens door den hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland te bepalen en door aanplak king aan de brug en aan de sluizen te Vlis singen en te Veere bekend te maken tijd ruimte van een half uur, gelegen tusschen Maandag 0 uur vm. en het einde vn den sluitingstijd." Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 October kwamen in de provincie Zeeland voor 9 ge vallen van roodvonk, waarvan 4 te Vlissin gen, 4 te Zoutelande (waaronder 3 gevallen in één gezin), en 1 te Arnemuiden en 1 ge val van diphtherie te Hulst. Oplichting. Door de justitie te Breda is aangehouden zekere A. B., wonende te Dirksland, die er van verdacht wordt diverse oplichtingen te hebben gepleegd in Zeeland en Noord-Bra bant, in verband met het plaatsen van gelds waardige stukken. B. is naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet ds. A. G. Oosterhuis te Eemnes-Buiten. De Nieuwe Kerk te Amsterdam. De vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft definitief besloten afv te zien van een ge deeltelijke sluiting der Nieuwe Kerk te Am sterdam. Tijdschrift voor zendingswetenschap. De vijfde aflevering van het tijdschrift voor zendingswetenschap „mededeelingen" vangt aan met de rede, welke de zendings consul dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine gehouden heeft ter opening van de groote vergadering der Indische kerk. Dr. F. J. Fokkema, rector der Ned. Zen dingsschool, schreef een artikelAanstaan de zendelingen, leerlingen van de Zendings school en academici. Hij behandelt hierin een actueel vraagstuk. Schrijver heeft gee nerlei bezwaar tegen het aannemen van academisch-gevormde zendelingen, mits de zending en de zendingshouding het eerste blijven en het academische het tweede. Hij komt tot de volgende conclusies 1. Zoo lang de zending en de kerk, de zending en de academie, elkander niet hebben gevon den, zal de zendingsschool, die de opleiding van zendelingen beoogt, haar werk in eigen stijl moeten voortzetten, eventueel met strenger handhaving van de eischen van toelating en sneller wisseling ten opzichte van de leerstof. 2. Het is mogelgk, dat door leerlingen van de Zendingsschool, in de toe komst meer dan tot nog toe, van de acade mische colleges profgt kan worden getrok ken. 3. Bg gebleken geschiktheid zou aan een enkelen leerling der school een volle dige academische studie kunnen worden toegestaan. 4. Universitair-opgeleiden zijn zeer welkom, ook al hebben zij nimmer de zendingsschool bezocht, mits zg in de eer ste plaats zendeling zgn. Ds. Joh. Rauws introduceert het stan daardwerk van prof. Richter „AUgemeine Evangelische Missionsgeschichte", dat thans in 5 deelen compleet is0

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1