500 25 Onze foto-Prijsvraag WOENSDAG EERSTE BLAD IVO.258' 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN OE VE10E Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening66287 I NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCÏENIEUWS BLIND.... EN TOCH NAAR SCHOOL f, c T I lillllW VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbetaling gulden bii verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een foto-pagina. is een succes geworden. Tot den slui tingstermijn, hedenmorgen 9 uur, kwamen niet minder dan 832 oplossingen binnen. Deze zullen zoo spoedig mogelijk wor den nagezien om den uitslag te kunnen vaststellen. Wij maken in dit nummer een begin met het opnieuw publiceeren der foto's, thans met de juiste onderschriften. Ieder in zender kan dus nagaan of en zoo ja welke fouten hij eventueel heeft gemaakt. De volgende series zullen verschijnen op 4, 8 en 11 November. DE ADMINISTRATIE. DE REGEERINGSUITGAVEN SEDERT 1900. Binnen 2 dagen een Rijksuitgave in uw bezit. Dat van Rijkswege op velerlei gebied ver handelingen, rapporten, verslagen, kaarten enz. verschijnen, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Tot voor eenigen tijd evenwel was de uit geverij daarvan zeejr verspreid niet alleen de dienst der Nederlandsche Staatscourant, maar ook de onderscheidene departementen en rijksinstellingen verzorgden de uitgaven van allerlei publicaties op Iiun speciale ge bieden, hetzij zelf, dan wel via particuliere uitgevers, met het gevolg, dat, wanneer het publiek later navrage deed naar een of ander rapport of verslag, het in vele ge vallen nauwelijks meer wist uit te zoeken, waér men die uitgave kon verkrijgen. De partementen wisselen nogal eens van naam en indeeling. Staatscommissies, die vaak heel belangrijk werk hadden verricht, zijn niet be stendig en zoo zijn er diverse omstandigheden, welke het zoeken naar een eenmaal versche nen stuk bemoeilijken. De tegenwoordige directeur van den Dienst der Nederlandsche Staatscourant en van de Alg. Landsdrukkerij heeft enkele jaren ge leden het initiatief genomen om daarin een heid te brengen, terwijl ongeveer terzelfder tijd de directie der Koninklijke Bibliotheek, welke een jaarlij ksche lijst van overheidsuit gaven pleegt samen te stellen, de gedachte ontwikkelde om alle Rijksuitgaven te cata- logiseeren en dezen Rijks catalogus bij de Alg. Landsdrukkerij te laten drukken. Dit heeft geleid tot samenwerking tusschen Rijksuitgeverij en Kon. Bibliotheek voor een zoodanigen catalogus. In principe werd bij besluit van den Minis terraad met ingang van 1 September 1931 reeds tot concentratie van de Rijksuitgaven besloten, doch de uitwerking van dat besluit vorderde een langen termijn, o.a. omdat di verse Rijksdiensten loopende overeenkomsten met particuliere uitgevers hadden, welke dienden te worden opgezegd, terwijl voorts een groot aantal correspondenties en besprekin gen met allerlei takken van Rijkszorg noodig waren om de bijeenbrenging van voorraden in de archieven en op de zolders van de- parlementsgebouwen enz. bewaard te ver zekeren. Het resultaat van een en ander heeft een nagenoeg volledige bijeenbrenging en alge- meene verkrijgbaarstelling opgeleverd. Niet voor 100 pet., want er is een achterdeurtje opengebleven voor bepaalde uitgaven, die vanwege het betreffende departement-zelf kunnen worden uitgegeven, maar dat zijn uitzonderingen, welke den regel bevestigen. Ook was het niet doenlijk en niet noodig om tot vèr in het verleden terug te gaan. Wat vóór 1900 is verschenen heeft men als historie beschouwdmen zal daarvoor het Algemeen Rijksarchief, de Kon. Bibliotheek e.d. kunnen raadplegen. De lijst begint bij 1900 en zij is bijgewerkt tot April 1933 later zullen supplementen verschijnen en zoo vaak als noodig is herdrukken, die dan telkens zoo volledig mogelijk zullen zijn. Om een indruk te geven van de gevarieerd heid van de Rijksuitgaven, doen wij een greep uit het zaakregisteraanbestedingen (reglement), aardappelcultuur, aardmagnetis me, arbeidsduur, bedryfsraden, belastingdruk, beton verharding, bewaarschoolonderwijs, bij- voedering melkvee, commissies voor dit en commissies voor dat, diamantindustrie, elec- triciteitvoorziening, faillissementsstatistiek, geslachtsziekten, goederenvervoer, haringvis- scherij, huwelijksrecht, kiezersstatistiek, krankzinnigenwezen, landbouwzaken, motor rijtuigen, nijverheidsonderwijs, paardenfokke rij, posterijen, radio-ontvangst, sera- en ent stoffen, sterftestatistiek, tabak, uitsluitingen, verkeersongevallen, wachtgeldregelingen, IJ- afsluiting, ziekteverzekering.... alleen met alfabetische trefwoorden zijn 24 pagina's van den catalogus gevuld. De catalogus bevat verder een personen register en hij vermeldt van iedere uitgave den volledigen titel, met jaar van uitgifte, prijs enz., terwijl bij de Staatscommissies en ministerieele commissies bovendien de naam van den voorzitter en die van den secretaris daarin zijn opgenomen. Het meerendeel van de in den catalogus genoemde boekwerken is bij de Algemeene Landsdrukkerij gedrukt, welk staatsbedrijf meer dan 500 verschillende boekwerken (waaronder tal van rijk ge- illustreerde) per jaar drukt en over de groot ste en modernste zetmachine-installaties, eigen lettergieterij enz. beschikt. Om alle hierbedoelde Rijksuitgaven voor iedereen, waar hü in den lande woont, ge makkelijk verkrijgbaar te stellen, is een ver koopcentrale georganiseerd, waarvan ieder postkantoor of hulpkantoor ter plaatse de be stellingen in ontvangst neemt en zonder prijs verhooging uitvoert. Men kan den cata logus een in oranje-gelen omslag gedrukt boekje ten postkantore raadplegen (of een exemplaar ervan ad 35 cent aanschaffen) en behoeft dan slechts den titel (e.v. jaartal) van het verlangde op te geven, om het bin nen 2 X 24 uren in het binnenland franco onder rembours thuis te hebben. Desge- wenscht verleent de boekhandel zijn bemid deling voor het doen van bestellingen, welke regeling is tot stand gekomen door een over eenkomst met de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandelsin dat geval geschiedt de levering via het Centraal Boekhuis te Amsterdam aan de betrokken handelaren, die daarvoor dan de gebruikelijke provisie ontvangen. Overigens kan men ook rechtstreeks bij de Rijksuitgeverij de verlangde bestelling doen, of laten afhalen in den winkel van de Landsdrukkerij, welke instelling de beschik king heeft verkregen over een naastliggend perceel, de vroegere directeurswoning, die tot voorraadmagazijn is ingericht. De Commissaris der Koningin 1Z]/2 jaar in Zeeland. Met ingang van 1 Mei 1921 werd de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, destijds griffier der Staten van Overijssel benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland. Het was de wensch van den Commissaris dat bij zijn op heden vallend 12 /2 jarig verblijf in Zeeland, geen bijzondere herdenking zou plaats hebben, maar wel mag hier worden vastgelegd, dat jhr. Quarles van Ufford zijn groote werkkracht geheel in dienst der pro vincie en haar inwoners stelt, niet alleen als Commissaris, maar ook als voorzitter van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." Bij verschillende feestelijke gebeurtenissen, maar niet minder bij rampen, als waters nood, vergaan van visschersschepen of bijv. bij den grooten brand te Middelburg, bleek hoe de Commissaris met de Zeeuwen mede leeft. Dit geldt eveneens van mevrouw Quar les van Ufford, die ook al die jaren haar liefde en steun aan de bevolking gaf en nog geeft. Dat dit alles zeer wordt gewaardeerd, is wel gebleken in September 1932, toen bei den bij een auto-ongeluk gewond zijn en bij de vreugde over hun geheel herstel van de be komen verwondingen. Hervatting ambtsbezigheden. De burgemeester, de heer C. A. van Woel- deren, heeft na een ongesteldheid van 9 we ken, sedert Maandag j.l. zijn ambtsbezighe den weer hervat. Steenkolenhandel F. Wibaut Zoon N.V. Met ingang van 1 November is benoemd tot directeur van bovengenoemde vennoot schap de heer W. M. van Aller. Een jubileum. Het is heden 30 jaar geleden dat de af- deeling Viissingen van den Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, werd opgericht. Een feestavond. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, organiseert de af deeling Middelburg van de Handelsreizigersvereeniging Zaterdag avond een feestavond in hotel Britannia al hier, en heeft zij daarvoor geëngageerd den Universal artist Rodi Roeters. Deze naam is geen onbekende hier en het zal zeker velen een genoegen zijn de kennismaking met de zen artist, die na zijn verblijf in Indië en andere landen, weer in Nederland werkt, te hernieuwen. De heer Roeters is niet alleen humorist, maar snelteekenaar, goochelaar enz.enz., waardoor hij in staat is een heelen avond met een afwisselend programma te vullen. Men steunt door den feestavond te bezoe ken tevens het ondersteuningsfonds der ver eeniging, wat in dezen tijd meer dan ooit een gtoed werk is. MIDDELBURG. S.O.S.-tentoonstelling. Gisterenavond heeft de burgemeester in het Kunstmuseum te Middelburg een ten toonstelling geopend van werken van Zeeuwsche schilders, welke tentoonstelling onder den naam S.O.S. als een onderdeel van een kunstwerk plaats heeft ten bate van de door de crisis lijdende kunstenaars. De burgemeester zeidei dat het plaatse lijk comité voor de hulpverleening aan noodlijdende beeldende kunstenaars dat zich gevormd heeft op verzoek van het al gemeen comité S.O.S., op z\jn beurt ont staan door het initiatief van de Nederland sche Federatie van beeldende kunstenaars- vereenigingen hem verzocht heeft de tentoonstelling te willen openen en spr. zich met bijzonder genoegen daartoe bereid verklaarde. Het is hem een voorrecht, na mens het comité allen welkom te heeten en uiting te mogen geven aan zijne erkente lijkheid, zoowel voor aller tegenwoordig heid als voor den steun die het mocht ont moeten van de zijde van talrijke dames en heeren in stad en provincie, die bereid wa ren te samen het comité van aanbeveling te vormen in het bijzonder voor de sym pathie van den Commissaris der Koningin, die wel als eere-lid in dat comité van aan beveling heeft willen zitting nemen, is het comité ten zeerste erkentelijk. De inzendende Zeeuw 3£he4 schilders ver zekert spr. den bijzonderén dank van het comité, voor den in dezen vorm en in dien van het schenken van werken voor de ver loting, van hun zijde ondervonden medewer king. De kunstenaars hebben in de moge lijkheid van het welslagen van deze ten toonstelling ten bate van kunstenaars een zeer groot aandeel. Groote waardeering uit spr. ook voor het bestuur van het Kunst museum, dat zijn zalen heeft willen ontrui men en beschikbaar stellen. Spr. voelt zich de tolk van de aanwezigen als hij zich richt tot de dames en heeren, die zich met de voorbereiding van de tentoonstelling heb ben willen belasten en hun hulde en dank daarvoor brengt. Niet geringe bemoeiingen en niet geringe offers van tijd werden daar voor geëischt. Dat daarin het kunstlievend enthousiasme en het energiek organisatie talent van mevrouw Evers aandravende krachten zijn geweest, is voor niemand een geheim. Spr. hoopt, dat alle leden van het comité hun vermoeiende beslommeringen ruimschoots beloond vinden in een verras senden uitslag van deze expositie. Met den hartelrjken wensch, dat deze tentoonstelling, het organiseerend comité ten volle brengen moge het succes dat het ervan gehoopt heeft, en méér dan het ge hoopte succes, verklaarde spr. haar ge opend. Mevrouw Evers heeft namens het comité den burgemeester dank gebracht voor zijn openingsrede en waar hij haar hulde bracht, meent spr. dit te moeten overbren gen op de dames en heeren, die haar zoo trouw bijstonden bij het voorbereiden en inrichten der tentoonstelling. Hierna gaf zij het woord aan den heer C. Barentsen, voor de eerste causerie tij dens de kunstweek en wel over Historisch overzicht der schilder- en beeldhouwkunst. Spr. voerde mede aan de hand van licht beelden de aanwezigen terug naar de oud ste tijden en zeide, dat men in den beginne een zeer vaste gebondenheid zag, welke in het verloop van den tijd overgaat in een meer en meer grootere loswikkeling en vrijheid. Langzamerhand ziet men daarna in de wiïswerking de denkkracht doorbre ken en domineeren, en deze greep naar de wijsheid, laat de kunstenaar niet meer los. Het ruimer en dieper indringen van de denkkracht, steeds meer onderdeelen bele- vendigend en verbijzonderen tot bewustzijn wekkend in leven en kunst, gaat steeds door. Kunst is volgens spr. een diep ern stige zaak, een goddelijk streven met het motief der goddelijke scheppingswet zelve, waarmede de kunstenaar door innerl\jken drang gedreven aan den arbeid wordt ge steld. Uit het historisch verloop blijkt, dat de trappen van dit hooger leven inderdaad achtereenvolgens worden bestegen. The Vitrite Works. The Vitrite Works te Middelburg stelt, naar het „Fin. Weekblad voor den Fondsenhan del" meldt, voor, over te gaan tot wijziging van de statuteh, waardoor het o.m. der ven nootschap zal zijn toegestaan, om ten hoog (Vervolg). Het Bestuur heeft een gedeelte der inrichtingen (voor kinderen beneden 14 jaar) geplaatst te Huis ter Heide (U). De Prins Alexander Stich ting aldaar biedt plaats voor plm. 80 leerlingen. Een drietal uitbreidingen in de laatste 10 jaren maakte dit mogelijk. De laatste maal gold het een apart gebouw, het Prinses Juliana Pavil joen, dat ingericht werd voor achterlijke blinde kinderen. En nuis er al geen plaatsje meer onbezet en is de beschik bare ruimte alweer te klein. Een succes dus voor hen, die deze moge lijkheden hebben gescha pen, maar ook een be wijs, hoezeer deze instel ling bij de belanghebben den in trek is. Na hun 14e jaar verlaten de leerlingen de P.A.S., om naar Huizen (N.H.) over te gaan. Hoofdzakelijk komt nu het vakonder wijs aan de beurt. De jongens en meisjes ont vangen de voorbereiding hiervan te Huis ter Hei de, maar de eigenlijke op leiding voor hun plaatsje in de maatschappij ver krijgen ze toch hier niet. Voor we hier verder op ingaan, deelen we mee, dat alle leerlingen verplicht zijn, tot him 18e k 19e jaar herhalingsonderwijs bij te wonen. Verder ontvangen de latere musici en steno-typisten des avonds ook nog les in Fransch, Duitsch en Engelsch en bestaat er een aparte cursus voor Esperanto. Meer deren behalen de diploma's A en B in deze wereldtaal. Muziek wordt in 'n daarvoor ingericht mu- ziekgebouw gegeven.Een groote concertzaal met kerkorgel, een 20-tal cellen met pia no's, met nog een apart leszaaltje geven hiervoor de gelegenheid. Een aantal leer krachten leidt hier op voor organist, piano stemmer, piano- en muziekleeraar, viool en zelfs voor beiaardier. Meerderen verlaten gediplomeerd het instituut. r aap HIHRIHnHI Een blind jongetje, spelende op de piano. maatschappij, maar in ieder gevalde blin de behoeft niet meer om een aalmoes te vragen en is vrijwel door het geheele land als bedelaar van de hoeken van de straten verdwenen. Geregeld staan allen onder medisch toe zicht (school-, oog- en tandarts) en him lichamelijke verzorging is meer dan goed. Openluchtschool, koud- en warmwater voorziening, uitstekende voeding, geregelde schoolbaden, frissche, ruime school- en les lokalen en de gezonde lucht der dennen- bosschen van het Gooi doen de gezond heidskansen zoo hoog mogelijk stijgen. Het gebouwencomplex te Huizen is in 1932 ge opend en ru al geheel bezet. Sommige af- deelingen zijn zelfs al te klein. En toch zal Voorgevel Hoofdgebouw te Huizen. Hiernaast voor de niet-muzikalen, voor al, bestaat gelegenheid voor rijwielmontage, massage, radio-telefonie, marconist, man den-, matten- en horstelmaken. Alleen met de drie laatste werkzaamheden bereikt men een omzet van plm. 1000 per maand. Of de blinde dus ook productief werkzaam kan zijn. De meisjes leeren werken op brei- en naaimachine en weven op het weeftoestel. Mooi werk met goed gekozen patronen le veren ze hier. In den regel duurt de vak opleiding van 18 tot 20 jaar. Dan is de leertijd volbracht en kunnen de kweekelin- gen in de maatschappij opgenomen worden Wordt het leven voor hen te bezwaarlijk (als ze bijv. geheel alleen komen te staani dan is er voor hen nog kans geplaatst te worden in „Het Gesticht voor volwassen Blinden". Ze zijn dan feitelijk voor hun ge heele leven geborgen, hebben hun eigen kamer met centrale verwarming. De mees ten verkiezen echter vrijen arbeid in de het bestuur niet eerder tevreden zijn, of alle blinde en zoo goed als blinde kinderen zullen moeten opgenomen zijn. Want allen, die wegens geheel of gedeeltelijk gezichts verlies het gewone onderwijs niet kunnen volgen, komen hiervoor in aanmerking. De schoolgelden zijn in vergelijking met andere inrichtingen zeer laag, dat kan geen bezwaar z\jn. Laat daarom ieder (speciaal heb ik het oog op artsen, onderwijzers, pre dikanten, verpleegsters e.a.) namen en adressen van deze misdeelde Kinderen, die hun bekend zijn, opgeven aan den directeur, dr. A. H. J. Belzer, Amersfoortsche straat 9 te Bussum. Onmiddellijk gaat dan iemand met de ouders praten en de opname rege len. Nog eens weest ons in dezen ter wille ge bewijst, dat zal ieder na lezing van het voorgaande met ons eens zijn, aan deze misdeelden een grooten dienst, niet alleen tijdens hun schooljaren, maar ook oor hun geheele leven.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1