500 300 25 ROODE STER DINSDAG k EERSTE BLAD ONzTroTO-PRIJSVRAAHH No. 257 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir.. Waisiraat 58-60, Vlissinp. Telef. 10. Postrekening 0028/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Woensdag 1 November a.s. STADS- EN PROVINCIENIEUWS JkiiEN ROODE STER-rookers hebben 100°/o genot voor hun 13 cent. NIEMEIJER'S BJ&ndde ^eStef VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen r Denkt U er aan, dat de inzendingstermijn voor oplossingen gesloten wordt op des morgens 9 uur? Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelij ken dienst der Arbeids bemiddeling staan als werkzoekenden inge schreven 1 drukker, 1 letterzetter, 1 behan ger, 38 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 man denmakers, 10 rp.etselaars, 15 opperlieden, 65 timmerlieden, 44 schilders, 10 stucadoors, 7 ververs, 1 betonwerker, 1 vlechter, 2 water- bouwk. opz., 5 politoerders, 3 mach. houtbe werkers, 3 stoffeerders, 7 meubelmakers, 3 kleermakers, 1 wasscher, 1 lederbewerker, 2 schoenmakers, 691 metaalbewerkers, 3 bier- bottelaars, 11 brood/banketbakkers, 4 koks, 3 slagers, 1 tuinman, 10 magazijnbedienden, 4 reizigers/agenten, 4 winkelbedienden, 1 be steller, 6 chauffeurs, 12 kellners, 20 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 35 transportarbeiders, 20 kantoorbedienden, 2 teekenaars, 1 musicus, 1 huishoudster, 1 leerares-kookster, 2 dienst boden, 2 werksters, 30 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers enz.) en 123 losse arbeiders. Totaal 1228 ingeschrevenen, waarvan 129 in de werkverschaffing. Vorige week 12X8 personen. Alzoo een ver meerdering van 10 werkzoekenden. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal foto's van het groote politie- ruiterfeest te Utrecht, waarbij ook H. K. H. Prinses Juliana tegenwoordig wasde in stallatie van de commissie inzake „overvulde hoogescholen"de internationale honden tentoonstelling te Bredahet echtpaar Lin- ders—Van Wylich te Tegelen werd verblijd met de geboorte van hun vijfde tweelingop onze foto de gelukkige vader met zijn twee jongste spruiten. Kinderfonds P. T. T. Er behoort eenigi© vrijmoedigheid toe, om in de tegenwoordige tijdsomstandigheden naast het vele beroep dat herhaaldelijk ge daan wordt op den weldadigheidszin van de ingezetenen door verschillende instellingen van liefdadigheid, een uitvoering te organi- seeren ten bate van het Kinder- en Perso- neelfonds der P.T.T. Gezien echter het groote succes met een dergelijken avond het vorige jaar, maar vooral het feit, dat op zoo'n avond den be zoekers iets zeer bijzonders wordt geboden, meende het bestuur ook dit jaar weer een kunstavond te moeten organiseeren. Deze uitvoering is bepaald op Zaterdag 11 November, des avonds 8 uur, in Britannia. Het bleek bij den opzet al dadelijk, dat op de loyale medewerking van velen mocht ge rekend worden. In de eerste plaats de medewerking van een orkest onder leiding van mevrouw Brand Bekker, hetwelk ook het vorig jaar zoo veel tot het welslagen van de uitvoering heeft bijgedragen. Ten tweede de daadwerkelijke hulp van ne ringdoenden, die het mogelijk hebben ge maakt aan de uitvoering eenige attractie's te verbinden. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Aardappelen in beslag genomen. Hedenmorgen werden door de marechaus- sée alhier van alle handelaren de aardappe len, die niet door een vervoerbewjjs gedekt waren, in -beslag genomen. De bond van kleinhandelaren in aardappe len te dezer stede heeft niet van de gelegen heid gebruik gemaakt om deze vervoerbewij- zen af te halen. Wat de oorzaak daarvan is, is ons niet bekend, doch een feit is het dat, omdat deze bewijzen niet zijn afgehaald, alle aardappelen in beslag werden genomen, ten zij de handelaar of verkooper in het bezit was van een dergelijk bewijs. De handelaren te Middelburg hebben deze bewijzen wèl afgehaald en daar kon de ver koop van aardappelen door de handelaren dus ongestoord plaats hebben. Ned. Toonkunstenaarsbond. In een gisteren gehouden vergadering is opgericht de afdeeling Vlissingen van den Ned. Toonkunstenaarsbond. Het bestuur werd als volgt samengesteld, de heeren M. P. Ventevogel, voorzitter Corns, van Beers, secretaris en P. de Rooy, penningmeester. Gevallen. Op de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de" is hedenmorgen de werkman v. S. uit Souburg, in de scheepsbouwloods van een ladder gevallen, waardoor de man op zijn hoofd terecht kwam. Hij werd ter observatie overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Rhon" dat gis terenavond van hier naar Emden is vertrok ken, na een Lading hout te Middelburg te hebben gelost, is hedenmorgen wegens slecht weer teruggekeerd en alhier op de reede ge ankerd. Het vervoer van aardappelen. De Nederlandsche aardappelcentrale deelt aan alle handelaren in aardappelen mede, dat ingaande 2 November 1933 alleen vervoerbewijzen onder de geldende bepalin gen, namens de centrale, zullen worden af gegeven aan ben, die hun erkenningskaart toonen bij de aanvrage. De Nederlandsche aardappelcentrale zal geen genoegen nemen met de bewering, dat aanvragers niet zouden hebben kunnen we ten, dat erkenning vereischt is aanvragers dragen zelf de verantwoording, indien zij nalatig zijn in het afhalen hunner erken ningskaart. De plaatselijke secretarissen van den Ned. Bond van kleinhandelaren in aardap pelen, den Ned. Bond van handelaren in aardappelen, de R.-Kath. Bond van hande laren in aardappelen zullen aan de belang hebbenden gaarne nadere inlichtingen ge ven omtrent de erkenning. Een ieder zij dus thans gewaarschuwd. Wat betreft den teler-handelaar, wordt het volgende medegedeeld Zij, die slechts enkele tientallen hectoli ters van hun geheele teelt aan consumenten afleveren, zullen niet als teler-handelaar kunnen worden erkend. In elk geval moet de teler-handelaar steeds gewoon zijn ge weest voor 4 September 1933 de opbrengst van zijn verbouw geheel of grootendeels aan consumenten af te leveren en ten slotte wordt hij enkel voor den verkoop van zijn eigen teelt erkend. Misbruik maken van die erkenning wordt gestraft met intrekking der erkenning of oplegging eener boete volgens de statuten der Nederlandsche aardappelcentrale. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. Voorzitter de heer A. Bakker. Afwezig wethouder Stoppels, wegens ongesteldheid. Mededeeling wordt gedaan van de herbe noeming van den heer A. Bakker als burge meester. Wethouder Contant wenscht den burge meester geluk met zijn herbenoeming en zegt dat 6 jaar geleden bij de installatie de hoop uitgesproken is dat wij in u zouden krijgen een burgemeester, die onpartijdig zou op treden en deze wensch is vervuld. Wij hopen dat U nog vele jaren aan het hoofd der ge meente mag staan. De voorzitter dankt wethouder Contant voor het tot hem gesprokene en spreekt zijn voldoening er over uit, dat de onpartijdig heid ter sprake kwam. Hij zegt dank voor den ondervonden steun van den raad, den secre taris en het personeel en hoopt op verderen steun in de toekomst. Ingekomen is een verzoek van de provin- siale werkloozenzorg van het N.V.V. en S.D. A.P. tot het invoeren van een steunregeling voor landarbeiders, om landarbeiders die werkloos worden in werkverschaffing te hel pen met een loon van 12 per week of een steunregeling met een norm voor verzekerde gehuwden en kostwinners van 8 plus 0.75 boven de 2 kinderen kostgangers 6 en voor de overige gehuwden en kostwinners 7 per week plus 0.50 per gezinslidboven 2 kostgangers 5 per week en aan gehuwden en kostwinners een brandstoffentoeslag uit te betalen van 1 per week. Voor vak- en in dustrie-arbeiders hetzelfde bedrag vast te stellen in overleg met de vakorganisaties. Aan de orde was nu de behandeling van de begrootting voor 1934. De voorzitter stelt voor geen algemeene be schouwingen te houden. Hiertegen verzetten zich de heeren Sanderse, De Kroo en Lorier. De heer De Kroo opent de beschouwingen en spreekt namens de anti-rev. fractie, dat zij willen voorkomen dat buiten en behalve de verhooging der personeele belasting, die 13.000 zal opbrengen, nog vier duizend gul den zal worden gevonden door het verhoogen der gemeeentefondsbelasting en de vermo gensbelasting en stelt voor de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger, secreta- riepersoneel en den gemeentewerkman met 10 te verminderen. De heer Sanderse bespreekt de arbeiders-, de landbouwbevolking en de middenstanders, die steeds grootere groepen vormen, wijst op het onhoudbare zoolang de samenleving ge baseerd is op winstbejag waardoor een eco nomisch bestaan is uitgesloten en vraagt of het uitbreidingsplan in de duinen wat baten zal aanbrengen.. De voorzitter waardeert het dat de heer De Kroo gekomen is met cijfers, maar waar schuwt de vermindering vast te leggen in de berooting en wenscht de salarissen te laten zooals zij zijn. Spreker vraagt waarom de politie niet is genoemd, waarop van anti-rev. zijde wordt opgemerkt dat de zware diensten en de gevaren waaraan zij geregeld bloot staan, geen vermindering gedoogen. De voorzitter stelt voor dat de raad zich in principe uitspreekt over salarisverl? ring. Na ruim 1% uur hierover gediscusseerd te heb ben, wordt het voorstel van den heer De Kroo in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 6 stemmen. De heer Sanderse merkt op, dat de uitga ven aan den hoogen kant worden geraamd, en dat er nog wel een en ander is te bezuini gen. Hij dringt aan op zuinig beheer bij de telefoon en stelt voor 25 gratificatie voor A. J. J. Brandes te schrappen. Met 7 stem men vóór vereenigt de raad zich hiermede. De heer De Kroo stelt voor 400 op de verlichting te bezuinigen, door 1 uur vroeger de lantaarns te dooven en bij lichte maan niet te ontsteken. De heer Sanderse wijst op de drukke pun ten op den Nieuwen Vliss. weg. De voorzitter zal hiermede rekening hou den, waarna de post met 400 wordt ver minderd. De heer Sanderse stelt voor 75 te bezui nigen op straten en pleinen. De heer De Kroo wil op dezen post 2050 schrappen, daar dit betrekking heeft op den Vlissingechen weg, waarover onderhandelingen gaande zijn voor vernieuwing. De heer Sanderse stelt voor 1000 op dezen post te schrappen., wat de voorzitter ontraadt. Het voorstel—De Kroo wordt verworpen met 6—4 stemmen. Het voorstel—Sanderse wordt aangenomen met 91 stem De heer Sanderse stelt voor den post on derhoud vereenigingslokaal op 't Zand te schrappen en het lokaal te verkoopen, daar er voor inkomsten slechts 40 geraamd wordt. Bij nadere bespreking worden de in komsten met 100 verhoogd en blijft de post gehandhaafd. De heer De Lange wil de subsidie voor de bewaarschool verhoogen met 100 en bren gen op 700. De voorzitter merkt op, dat het bestuur meer propaganda voor de school moet maken. Deze school is zeer duur en als luxe te beschouwen. Wanneer niet zoo'n ongun stig verloop voor de onderwijzeres te vreezen was, zou hij, evenals van anti-rev. zijde, er voor zijn de bewaarschool op te heffen. De heer Sanderse stelt voor den post van 16000 voor de werkverschaffing met 1800 te verhoogen, wat door den heer De Kroo wordt gesteund. De voorzitter waarschuwt hiertegen de werkobjecten komen niet altijd in aanmerking voor subsidie. Thans is weer een geheel nieuwe regeling gemaakt, welke zeker niet gunstiger zal zijn. De heer De Kroo wehscht, om de begroo ting sluitend te krijgen zonder nieuwe belas tingen, de 1800 te handhaven. De voorzitter sluit hierop de vergadering, die in comité overgaat. Na heropening wil de heer Goote den post hooger ramen, daar er waarchynlyk baten komen van de salarisvermindering. De heer De Rijke steunt ook de verhooging. De heer Lorier gelooft met den voorzitter, dat wij geen 30 van de ƒ16000 kunnen bereiken. De voorzitter waarschuwt tegen verkeerde methoden en heeft geen bezwaar den post te brengen van 3000 op 3600. Het voorstel—Sanderse wordt daarna aan genomen met 54 stemmen, hetgeen de voorzitter betreurt. De vergadering wordt hierna geschorst van halfzes tot zeven uur. Bij heropening wordt vc xrtgegaan met de inkomsten en wordt 1500 in de uitgaven en 1860 in de inkom sten gevonden of 3360. De voorzitter stelt voor de 22 fondsbe lasting te schrappen en te laten op 8. De heer De Kroo wenscht ook de 25 opcenten op de vermogensbelasting ad 1000 te schrap pen. De heer Contant vindt die opcenten niet zoo bezwarend. De heer Sanderse wijst er op, dat men voorzichtig moet zijn. De menschen vertrekken zonder ergens over te praten en we hebben de voorbeelden van hen, die hier vermogens hebben verzameld. De voorzitter adviseert niet meer over de salarissen te Mei bons voor Niemeijer's be kende kwa li- teits-cadeaux Alle tabak van 13 cent is niet 't zelfde. Alle tabak van 13 cent is niet van Niemeijer! Daar letten de fijnproevers juist zoo scherp op. Zij weten, dal Niemeijer's Eoode Ster hun voor 13 cent meer aan smaak en geur geeft, dan welk ander merk ook! Daar gaat het ook voor U om. U wilt 100°/o rookgenot voor Uw 13 cent hebben. Dan is er maar één merk voor U, n.l. spreken en verzoekt den leden hierover schriftelijk hun voorstellen bij hem in te dienen. De begrooting wordt daarna aangenomen met 5—4 stemmen, die der anti-rev. fractie. Hierna kwam in behandeling de verbete ring van den KoudekerkschVlissingschen weg. De heer Lorier vraagt of er rekening is gehouden met den Middelburgschen weg, die bij de leden zoo tegenvalt, wat de breedte be treft. De voorzitter antwoordt dat de weg 1 meter breeder is genomen. Aan de provinciale werkloozen-commissie N.V.V. en S.D.A.P. zal bericht worden gezon den dat hier een steunregeling bestaat. DOMBURG. Opruiming oude pomp. Bekend is de mooie oude pomp, die voor het gemeentehuis te Domburg staat en die in de jaren, toen de gemeente nog geen wa terleiding had, in veler behoefte voorzag. Deze pomp is thans voor het verkeer een sta-in-den-weg geworden en daarom heeft de raad besloten haar te doen verwijderen. GOES. Veertigjarig bestaan der Rjjkslandbouw- winterschool. Gisteren werd te Goes in een drukbe zochte vergadering het veertigjarig bestaan der rrjkslandbouwwinterschool aldaar her dacht. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer H. A. Hanken, verwel komde o.a. directeur, leeraren, oud-leera- ren, leerlingen en oud-leerlingen der school, de heeren mr. Stieger en J. M. van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten, Burg. en Weth. van Goes, ir. D. S. Huizinga, inspec teur van het landbouwonderwijs, mevr. I. G. J. Kakebeeke, echtgenoote van wijlen den eersten directeur der school, afgevaardig den der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, van de vereeniging van oud-leerlingen enz. De heer Hanken, sprak daarna een rede uit, waarin hij een historisch overzicht van de lotgevallen der school gaf. Ze is met die van Groningen de eerste die werd opge richt. De heer I. G. J. Kakebeeke,-de latere inspecteur van den landbouw, was de eer ste directeur. Veel heeft hij voor de school en voor den Zeeuwschen landbouw gedaan. De opzet der school was zeer sober. De eerste inrichting kostte slechts 950. De school is opgericht in een tijd van malaise, waarin men de groote waarde van het land bouwonderwijs inzag. Op 30 October 1893 werd ze opgericht met 18 leerlingen. In 1916 verliet de heer Kakebeeke de school en vertrok hij naar Den Haag. Veel, zeer veel heeft Zeeland aan hem te danken. De heer Stevens was zijn bekwame opvolger. Het verblijdt spr. dat nu in crisistijd zich 22 leerlingen hebben aangemeld. Met de beste wenschen voor de toekomst der school besloot spreker. De heer ir. Huizinga, feliciteerde namens de regeering de commissie van toezicht en het personeel met dit jubileum. Reeds eer der dan in 1893 was gewezen op de groote waarde van landbouwonderwijs, maar de crisis in den landbouw was oorzaak, dat de regéering spoedig een beslissing nam. De Goesche school is voor Zeeland van groote beteekenis geweest, al telde ze door de eigenaardige ligging van Zeeland minder leerlingen dan andere scholen. Spr. huldig de de verdiensten van de heeren Hanken en Lenshoek, die resp. 35 en 40 jaar lid van de commissie van toezicht zijn. De heer mr. Stieger, lid van Ged. Staten, bood de gelukwenscben van dit college aan en prees vooral het werk der commissie van toezicht. De heer Hajenius, burgemeester van Goes, huldigde in het bijzonder de verdien sten van wijlen den heer I. G. J. Kakebeeke en bood de gelukwenschen van het Goesche gemeentebestuur aan. De heer C. Stevens, directeur, wees er op, dat helaas in de eerste 15 jaar er te wei nig leerlingen zijn geweest. In 1917 en 1918 kwam er plotseling een toeloop en thans is er weer een opleving. In totaal hebben er in de afgeïoopen 40 jaar 607 leerlingen de school bezocht. In alle we- relddeelen verspreid zitten deze. Helaas zijn er 27 overleden. Getracht wordt het onder wijs actueel te doen zijn. Zoo is er nu een cursus voor de oud-leerlingen. Hartelijk dankbaar is spr. voor de steeds van zoovele zijden ondervonden medewerking. Namens de Z.L.M. feliciteerde de heer W. Kakebeeke, tweede voorzitter dier Maat schappij, de school, die voor de Zeeuwsche landbouwers van zoo groote beteekenis is. De heer P. Linden bergh, een der voor trekkers op landbouwgebied, stelde er een eer in, dat zijn zoons en kleinzoons de school bezochten. Spr. is dankbaar dat deze school er gekomen is en wenscht haar ver der alle goeds toe. De heer Jac. Welleman, een der oud leerlingen van het eerste studiejaar, gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor het ge leerde op deze school. In de toekomst zal de landbouw in het brandpunt staan van de belangstelling. Daarom is goed land bouwonderwijs van groote beteekenis. De heer A. Zandee, voorzitter van de ver eeniging van oud leerlingen, sprak in ge-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1