AKKER.CACHET5 ("«hertjes-) MAANDAG EERSTE BLAD Hebt Gij het gevoel te leven achter een traliehek No.256' 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN QE VELDE Ir., Walstraat S8-6Q, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROViNCIENIEUWS VLI5SING8CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3..40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De bazar. Gelukkig hield het weer zich Zaterdag goed en werd de bazar, zoowel 's middags als 's avonds, druk bezocht. Het was er gezellig en er werd veel geofferd voor het goede doel. Aan het einde van den avond sprak de heer D. L. H. van Raalte een woord van dank als penningmeester van de vereeniging tot be strijding der T.B.C. Hij memoreerde, dat het plan voor den bazar was uitgegaan van de Vlissingsche Vrouwenvereeniging en dat de Vereeniging tot bestrijding van de T.B.C. la ter gevraagd had, zich hierbij te mogen aan sluiten. Zijn wensch, dat beide vereenigingen een mooi bedrag zouden ontvangen, zal zeker vervuld worden, want de bazar is een zéér groot succes geworden. Later zal het juiste bedrag bekend gemaakt worden. Namens het comité bood mevrouw Vis met woorden van dank voor het vele, dat me vrouw Van Woelderen als voorzitster in de afgeloopen weken deed, haar een mand met bloemen aan. De laatste nog overgebleven zaken werden op vermakelijke en handige wijze door den heer Van der Eijk aan den man of de vrouw gebracht en zoo eindigde ten slotte de avond met een slotwoord van dank van mevr. Van Woelderen aan allen, die medegeholpen had den den bazar te doen slagen. Dank werd gebracht aan het algemeene comité, het re- gelings-comité, de pers, de directie van de „Zeeland" en den heer Soerewijn. De muziek werd niet vergeten, noch de firma Van Nelle. De heeren Buissing, Van der Eijk, Dert en Witte, dr. Grippeling, die zich verdienstelijk maakte bij de Amerikaansche verkooping op Vrijdag, zij allen hadden een woord van dank in ontvangst te nementenslotte ook alle leveranciers, die bijdragen zonden en last not least de zeer velen, die door het zenden van mooie handwerken en andere voorwerpen het comité in staat stelden den bazar aan trekkelijk te maken. Nadat de trekking voor de verloting had plaats gehad, behoorde deze bazar weer tot het verleden. Elders in dit blad zal men een lijstje vin den van de nummers waarop een prijs viel. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin YVilhelmina". Concertgebouw. Dat deze vereeniging er slag van heeft een gezellig programma in elkaar te zetten is Za terdag op haar eersten cabaret-, dans- en toon meiavond in dit seizoen weer gebleken. Wat deze dilettanten brengen verdient dan ook de volle waardeering van hen, die het met het amateurswérk op dit gebied goeu. meenen. In de liedjes was wederom de noo- dige variatie betracht. Zij gingen er alle als koek in en daar men zich hoofdzakelijk tot het actueele, populaire repertoire had be paald, ligt het voor die hand, dat de goed ge vulde zaal gaarne een werkzaam aandeel in de refreintjes nam, aldus de vroolijkheid en het amusement verhoogend. De bonte rij, waaruit we aanstippen„De zwarte zigeu ner", „Mooi Nederland", „Ninon", „Het is zoo fijn" (aardig gevonden die aanschouwe lijke voorstelling) werd afgewisseld door een grappige gezelscbaps-scène „De koffiekrans" en een prijzenswaardig uitgevoerd ballet „La poupée de Neurenberg", welk effect door de wisselende kleurenbelichting en de sugges tieve muziek aan bekoring won. Na de pauze ging het blijspel in één bedrijf van W. Metz Fz. „Hector de Zoeloekaffer", waarin de visscher Jaap Duins, die op zwart zaad zit, om aan kermisgeld te komen, ten einde met Jane Kortrok kermis te kunnen houden, vooral omdat hij haar niet aan zijn confrater Gerrit Top gunt, zich verhuurt bij den spullebaas Cepus voor vijf gulden per avond op voorwaarde dat hij voor Zoeloekaf fer zal spelen. Dit geeft aanleiding tot aller lei dol vermakelijke situaties, zoodat de lach niet uit de zaai is. Dat Jaap tenslotte èn met Jane èn met vijf blanke schijven de ker mis op gaat zal men begrijpen, Eenige zwak ke plaatsen, waar men niet rolvast bleek, daargelaten, genoot het stuk, waarin men mede door de parade vóór de voorstelling de kiermissfeer aardig benaderde, een prettige vertolking, zoodat het succes, dat grooten- deels op rekening komt van Jaap én Calpus, dan ook alleszins verdiend was. Het trio van Beers—Moolewijk—van Loo verzorgde op accurate wyze de begeleidings- muziek en kortte de pauzen met eenige mooie concertnummers. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer Charles Haaze besloot den avond: Vlissingsche Athletiek-vereeniging Marathon. Afstandsmarschen. Een waar succes! In ons blad heeft men bereids kunnen le zen, dat de animo tot deelname aan de door deze vereeniging georganiseerde afstands marschen van 25 en 42 K.M. zeer groot was. Onder aardige belangstelling vertrokken dan ook Zondagmorgen half tien ongeveer 400 wandelaars en wandelaarsters welgemoed en onder begunstiging van frisch herfstweder van Britannia, teneinde na een gezamenlijke wandeling door de stad óf het parcours Mid delburg, 't Zand, Köudekerke, Biggekerke, Valkenisse, Kaapduinen, Vlissingen óf het traject Middelburg, St. Laurens, Serooskerke, Ocstkapelle, Domburg, Aagtekerke, kruispunt Mariekerke, Meliskerke, Biggekerke, Koude- kerke, Vlissingen te doorloopen. In verband met het weer, dat kans op regen gaf, welke echter gelukkig achterwege is gebleven, werd de rust te Domburg, welke aanvankelijk op één uur was bepaald met twintig minuten verkort. Daardoor kon de prijsuitdeeling ook iets vroeger plaats hebben. Bezwaren voor het medelevende publiek waren hieraan niet verbonden, want den geheelen middag ken merkten de laatste deelen van de af te leg gen wegen zich door een ongemeene drukte. Fit and well kwamen de deelnemers en deel neemsters successievelijk in de meest opge wekte stemming binnen. De stampvoile kur- zaal wekte allerminst den indruk, dat daar wandelaars van beiderlei kunne bijeen wa ren, waarvan de meesten zoo pas terug wa ren van een fiksche wandeling van 42 K.M. 't Was er een dansen, springen en zingen van je welste, factoren welke wel zeer juist den goeden geest en de vitaliteit demon streerden. Nadat Jan Pot het „Gymnastenlied" ge speeld had, nam Marathon's voorzitter, de heer D. W. Toussaint, het woord, om als tolk van de vereeniging den wandelaars en wan delaarsters hartelijk dank te zeggen voor de buitengewoon groote propaganda, welke zij voor de wandelsport hebben gemaakt. Spr. memoreerde, dat toen hij twee jaar geleden het voorzitterschap op zich nam, bestuur en vereeniging niet achter hem stonden, toen hij naast gymnastiek en athletiek het wan delen in de vereeniging wilde brengen. Het is er toch van gekomen. Namen aan den eer sten tocht 98 personen deel, nu, de tweede maal, dat „Marathon" afstandsmarschen or ganiseert zijn er van de 408 inschrijvers (in- schrijfsters) niet minder dan 397 opgekomen, van wie er slechts 5 zijn uitgevallen, nJ. 1 op de 25 en 4 op de 42 K.M. Uit een onder houd, dat spr. met den beschermheer dei' vereeniging, den heer Ruhl, had gehad stipte hij aan, dat deze erop gewezen had, dat bij de beoefening van een onzer beste sporten behalve het groote nut voor het lichaam nog andere omstandigheden gewicht in de schaal leggen. Sport, welke evenals muziek interna tionaal is, kweekt saamhoorigheid en bevor dert, vooral in deze moeilijke tijden, den spaarzin der kinderen, omdat zij gaarne een aardig uniform aan hebben, dat zij van hun spaarcenten koopen instede van deze aan nuttelooze uitgaven te besteden. Krachtig wekte spr. ouders en familieleden dan ook op om de kinderen te laten wandelen, daar deze sport nuttig is in alle opzichten. Voorts deel de spr. mede, dat de afstandsmarschen tot nu toe zuiver van een propagandistische strek king waren en dat het er niet om ging om een snel- of netheid-record te behalen. Mis schien komt dat later nog wel eens. Ter be vordering van de propaganda worden er daarom prijzen beschikbaar gesteld voor die vereenigingen, weke met het grootste aantal deelnemers uitkomen. Deze maal viel de eer ste prijs ten deel aan de V.T.V., de tweede aan de „Zeeuwsche '^Wandelsport Vereeni ging" te Middelburg, de derde aan „Achilles" eveneens te Middelburg. De V.T.V. veroverde alzoo den zilveren beker, de beide andere vereenigingen fraaie medailles. Alle vereeni gingen, die met minstens tien deelnemers op tijd aankwamen ontvingen uit medailles be staande groepsprijzen, terwijl elke deelnemer (deelneemsters) die het een of het ander parcours volbracht een mooie draagmedaille (met inscriptie) voorzien van lint in de Vlis singsche kleuren verwierf. Door de vele in schrijvingen was telegrafische nabestelling van deze medailles noodzakelijk geworden, doch deze maatregel had het gewenschte re sultaat niet afgeworpen, zoodat nazending moet volgen. Wijders complimenteerde de heer Toussaint den heer Schutz van H.M. „Douwe Aukes", die alleen geloopen had en het eerst was binnengekomen, alsmede de veteranen, waaronder de 54-jarige heer Kes- teloo, die 42 K.M. liep. Spr. sprak zijn ver heugenis uit over de deelname van Marine en Landmacht, onder mededeeling, dat de Marine nog niet op de 42 K.M. was uitgeko men, omdat zij niet als landingsdivisie is ge traind. Nog wendde spr. zich speciaal tot de leerlingen der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg onder opmerking, dat de toestanden sinds zijn. kweekschooljaren van 20 jaar geleden, toen de sport nog in een masker gehouden werd, wel zeer veranderd zijn. Het verheugt spr. dat men het geweldi ge nut en het groote belang voor de opvoe ding der jeugd erkent en hij twijfelt er niet aan of deze toekomstige orderwij skrachten zullen de sport bij de kinderen naar voren brengen en de voordeelen er-van in hun les sen doen uitstralen. Dank bracht spr. aan de heeren Lap, Everaars en Termeulen voor de vele aan de voorbereiding verbonden werk zaamheden, aan de juryleden en de controle, aan den heer Soerewijn, alsmede aan het Roode Kruis. Neg wekte spr. tot deelname aan de vierdaagsche afstandsmarschen op, daar deze de kroon op het wandelen vormen, waarna hij zijn meermalen door applaus on derstreepte toespraak besloot met een harte lijk „Tot weerziens", onder verzekering, dat „Marathon" zeer zeker van de partij zal zijn als een dier thans deelgenomen hebbende vereenigingen een wandeltocht uitschrijft. De leider der „V.T.V.", de heer Molhoek, prees de keurige organisatie van de mar- schen. De luitenant ter zee 1ste klasse jhr. de Jong van Beek en Donk bracht dank voor de gastvrijheid, hulde aan het initiatief van „Marathon" en de regeling der marschen, waarna hij een driewerf „Hoezee" op de or- ganiseerende vereeniging uitbracht, waar mede alle aanwezigen spontaan instemden. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat het Roode Kruis wederom zijn bestaansrecht in tijd van vrede bewezen heeft. Op beide trajecten vergezelden leden van de T. C. per rijwiel de loopers. Dat zulks noodzakelijk was, blijkt wel uit de 60 voet-behandelingen, welke door hen werden verricht. Voorts kwam him aanwezigheid zeer te stade in de „Bri- tannda"-zaal, waar door de groote menschen- menigte de temperatuur dermate hoog was, dat 12 personen door de warmte werden be vangen en flauw vielen, zoodat eerste hulp moest worden verleend. Nog zij vermeld, dat een der leden van de T. C. het 42 K.M.-par- cours controleerde per luxe-auto, welk voer tuig door mevr. Bouman welwillend ter be schikking was gesteld. Een autobus vervoer de de overkleeding der wandelaars. Er werd door 16 vereenigingen en 43 indi- vidueele loopers aan de marschen met suc ces deelgenomen. Totaal 392 wandelaars en wandelaarsters, waarvan 247 op de 42 en 145 op de 25 K.M. De uitslag luidt Vereenigingsprijzen1. V.T.V. (65 deelne mers) 2. Zeeuwsche Wandelsport Vereeni ging, Middelburg (34 deelnemers) en 3. Achil les, Middelburg (30 deelnemers). Groepsprijzen 42 K M.V.T.V., Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging, Achilles, S.D.O.A., Marathon, Volharding Souburg, Vlissingsche Wandelsport Vereeniging, Ons Huis Middel burg, De Amateur Goes, Vroolijke Tippelaars, Rijkskweekschool Middelburg. Individueele loopers 42 K.M. 38. Groepsprijzen 25 K.M.V.T.V., Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging, Achilles, S.D.O.A., H.M. Noord-Brabant, H.M. Douwe Aukes, Hulst. Individueele loopers 25 K.M. 5. In klein groepsverband liepen op de 42 K.M. nog mede leden van E.M.M. en V.V. Zeelandia. Het nieuws van. den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrijdag JJ. geraakte bij de pont aan de Hembrug een personenauto in het Noordzee kanaal waardoor een echtpaar uit Bakkum om het leven kwam. Op onze foto wordt de auto opgehaald. De constructeur van de Postjager, de heer Slot, demonstreert de ma chine op Schiphol voor het Kon. Instituut voor ingenieurs. Tot garnizoens-comman- dant te 's-Gravenhage is met 1 November benoemd kolonel baron Van Voorst tot Voorst, adjudant i.b.d. van de Koningin. Een propaganda-vergadering. Door de Nat.-Socialistsche Beweging wordt Woensdag as., des avonds 8.15 een propa ganda-vergadering gehouden in het Con certgebouw. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Passat" dat aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" al hier gerepareerd werd, is gisteren naai- Em- den vertrokken. MIDDELBURG. Tentoonsteling van schoolteekeningcn. Het bestuur van de Vereeniging het Schoolmuseum te Middelburg zit niet stil en in samenwerking met anderen vormde het" een comité, dat nu van 4 tot 11 November een tentoonstelling van teekenwerk in de za len der vereeniging aan de Nieuwe Haven organiseert. Deze tentoonstelling zal teeke- ningen omvatten vanaf de Fröbelschool tot en met de hoogere onderwijsinrichtingen, als omdal Gij gedwarsboomd wordl in Uw vrijheid van handelen, omdal Ge niet kunl uitgaan, elk plan moet opgeven, doordal telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uitkomst brengen. Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en zult Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Len- denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. Volgens recept van Apotheker Dumonf. Slechts 50 cent per 12 stuks. H.B.S., Gymnasium en Handelsschool. Uit verschillende deelen van Zeeland zijn flinke collecties ingezonden. De tentoonstelling zal alleen op werkdagen en dan van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur ge opend zijn. De opening heeft plaats op Za terdag 4 November te half drie in de boven zaal van de sociëteit de Vergenoeging met een lezing over het teekenen van den heer Schipper, vakleeraar in het teekenen op de lagere scholen te Den Haag, die zijn lezing zal toelichten met een groote collectie teeke- ningen van die scholen. In de eerste plaats is de lezing toegankelijk voor onderwijzeres sen en onderwijzers, maar zoover er plaats is ook voor andere belangstellenden. P. T. en T. Aan den monteur le klasse bij den tele graaf- en telefoondienst C. van Tuil te Mid delburg, is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen. GOES. Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderde onder voorzit terschap van den heer mr. P. A. Schwartz, thans burgemeester van Maassluis, het prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Zeeland te Goes. In zijn openingswoord besprak de voorzit ter den laatsten stembusstrijd en de daarop gevolgde kabinetsvorming. Ook feliciteerde hij de heeren G. van de Putte, tweede voor zitter en P. G. Laernoes, secretaris, met de hun verleende Kon. onderscheidingen. De bespreking van de wijzigingen in het program van beginselen nam veel tijd in be slag. De vergadering kon zich niet vereenigen met de voorgestelde redactie van art. 4 (con- scientie-bezwaren) en nam een voorstel van de centrale Vlissingen aan om in art. 19 te schrappen het gedeelte over de pracD he toepassing van het vrije handelsverkeer. Aan de orde was nu de verkiezging van een voorzitter wegens vertrek van mr. Schwartz. Enkele der aanwezigen wilden aanhouding daarvan, om dan intusschen het reglement te wijzigen in dien zin, dat de voorzitter niet wordt aangewezen door het breede provin ciale comité, bestaande uit 21 personen, maar door de afgevaardigden van alle kiesveree nigingen. Dit werd echter bestreden en vond geen meerderheid. Het breede comité zal binnen kort een afzonderlijke vergadering houden voor de verkiezing van een voorzitter. Hierna nam de heer Schwartz afscheid van de Zeeuwsche anti-rev. kiesvereenigingen. Spreker dankte hartelijk voor al de vriend schap en waardeering, steeds ondervonden. Een belangrijke leerschool op politiek gebied heeft hfj doorgemaakt. Steeds zal het voor zitterschap van het prov. comité bij hem in dankbare herinnering blijven en zal hij er kentelijk zijn voor wat anti-revolutionnair Zeeland voor hem geweest is. De vice-voorzitter de heer G. van de Putte, verklaarde, dat de anti-rêvolutionnairen in Zeeland den heer Schwartz ;net weemoed zien vertrekken. Spreker wenscht hem toe, dat Gods zegen hem mag vergezellen. De gemeente Maassluis is met mr. Schwartz als burgemeester geluk te wenschen. Op verzoek van den heer Van de Putte zong de vergadering ren scheienden voor- z:4ter Psalm 1214 staande toe, waarna de heer Van de Putte met dankgebed eindigde. Brandmeester-cursus. Door de afdeeling Zuid- en Noord-Beve land van den Provincialen Brandweerbond is een cursus georganiseerd voor de brandmees ters, die belangeloos wordt gegeven door de heeren Bierman, Visscher en Mat- thjjsse uit Middelburg. In het geheel zullen acht negen lessen worden gegeven. De cur- sur zal 1 November worden geopend door den voorzitter van den Provincialen Brandweer- bond, den burgemeester van Goes. Reeds ga ven zich 54 deelnemers op.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1