1000 500 300 150 100 25 CHIEF WHIP 28 OCTOBER Ook U moet overgaan de beste Sigaret voor Uw gezondheid! No- 255 71e Jaargang 1933 burgsche Stoomvaart lilini: Firma I. Ill DE HEIDE li, Wilsliul Sl-tl. Ilissinp. lulil. II. Piiliitnini ff 111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE3LAD •H Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS I geïllus- [logus en Ijzer offI- weder- EN INCEN lstraat 42, Tel. Joll. ANTHRA- Ig. Anthraciet, raciet. Speciaal en kunt U ge- een mooi boek ptheek. Boekh. Kanaalstraat aarden, Haard- len is J. A. DE pemenlaan 14. Jeeligst in prijs merken.Voor- Philips- en en en electrisch |zers, Kookpla- concurreerende toelen f 19. 'toelen 42. ima, a 9.50, "ELS 8.— ledikant/ 4.50, ƒ7.50, ƒ10.50, 1, voor 5.75, pers., 3.60, pers., 4. rstraat 8. oort ANTHRA- M en KACHEL- m fabrieksprijs. MAN, Kantoor 8, Telefoon 46. van Zaterdag agavond ƒ3. Dinsdag en 1 dag 2.50. l.Gravenstr. 8a. rurg-Kotterdam gen plaatsen PASSAGIERS, EN VEE v Midd. v m.uui 8 8 v. Rott. vin uur 8 8 bekomen ansport- en Exp. n CJ VOS relet. KHOUT Tel 285. JtlJEHS rei 153. 1EK Telet. 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIISVoor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 73.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent.- ADVERTENTlEPRljSVan 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij .abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden oi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Aan het bureau van ons blad werden in de maand October de volgende giften ontvangen Ouden van dagen en enkele beambten v. het Gasthuis17.70 J. M- 3. N. O- 1-50 N. N- 2.— N. N- L— Gedeelte Politie-per- soneel- 13.40 Leerl. Chr. U.L.O.- school - 8. Personeel „Au bon Marché" 13. Vorige opgave -4861.27 Totaal ƒ492087 Het giro-nummer vanhQt Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Clinge Doorenbos. Grand Hotel Britannia. Heel veel gunstiger dan den vorigen avond was het weer niet, toen wij ons gisterenavond naar Britannia begaven om het echtpaar te beluisteren,-dat hierheen was gekomen om een avond te vullen van den liefdadigheids- bazar. Zoo beschouwde het echtpaar 't echter niet, want in de „proloog", waarmee de heer Clinge' Doorenbos den avond opende, sprak hij voor zichzelf en zijn echtgenoote van een ge broken avond. Daarmee bedoelde hij, dat hun optreden slechts aanvulling was bij het hoofd doel het beoefenen der weldadigheid. Wat zij zouden ten beste geven, moest echter niet beschouwd worden als muziek of kunst, want spr. kent geen muziek en zijn echtgenoote, die, bij wat hij debiteert, een begeleidinkje heeft vervaardigd, heeft al evenmin een com positie-onderlegging genoten. Hij vindt iets leuks, iets geks en dadelijk speelt hem door den geestdaarvan moet een versje en dan maakt zijn vrouw daarbij een wijsje. Dat was in 't begin van zijn optreden een, hem ge schikt lijkend melodietje, dat hij dank zij het niet-bestaan van de wet op auteursrech ten kon overnemen, maar later zijn het eigen wijsjes van zijn vrouw geworden. Zoo zijn spreker's levensliedjes ontstaan, waarvan hij de idee ziet, hoor en voelt op straat. Zijn eerste liedje had tot onderwerp de jaarlijks hernieuwde fietsplaatjes-controle, waarbij hij op het moment der bekeuring door een ver keersagent zich indenkt, hoe de handeling zou zijn, indien de „ambtenaar" vervangen werd door een mensch. Geestig herdacht spr. zijn eerste optreden in een of ander „deftig" departement van het Nut in Groningen op het platteland en schakelde daaraan een liedje, dat een imitatie was van de voor dracht van eenzelfde Fransch liedje door een Franschman, een Engelschman en een ras- echten Amsterdammer. Een groot deel van zijn repertoire speelt natuurlijk in Amster dam, in welks onmiddellijke nabijheid de im pressionist, die veel van zijn jongen tijd in Vlissingen heeft gesleten, zijn tenten heeft opgeslagen. Zoowel uit de hoofdstad als uit de residentiestad gaf spr. staaltjes van zijn levenslied, waarvan het gevoelige Luxe-auto on auto-luxe een typisch •'•oorbeeld was uit welke kleinigheid een inslaand liedje kan ge boren worden, terwijl de schemerlamp een taaltje is van het zgn. snel-dichten en compo- neeren. Dieper en bezonkener voelde het lied: Doe je blauwtje nog eens aan, dat door de mimiek van den heer Clinge Doorenbos nog meer relief kreeg. Deze beweerde ook, dat het werken voor de radio vermoeiender is dan een avond als deze, omdat men hier gangmaking heeft, wat in het kleine '"amertje voor de microfoon totaal is uitgesloten. Na uitlegging gegeven te hebben in groo'e trekken na tuurlijk hoe een uitzending in elkaar ge past wordt, eindigde spr. het deel voor de Pauze met een schaterlachen verwekkende voordracht„Jantje voor de radio". Pas was de pauze aangebroken of het pu bliek, dat in grooten getale de zaal vulde, werd in plarts van passief, zooals tot nu toe, actief gemaakt. De heer R. Grippeling betrad het tooneel om de aanwezigen op te wekken tot verhoogden liefdadigheidszin. Wat Clinge Doorenbos reeds gedaan had, herhaalde hij nog eens, toen hij een uitlegging gaf van de Amerikaansche verkooping. Het waren slechts een vijftal voorwerpen, welke op die manier geveild werden, maar de animo werd zoo groot, het elkaar telkens afsnoepen van het hoogste bedrag was zoo intens, dat een taart f 4.71 een blaadje met ingewerkt kloskant- kleedje 34.20; een ledikant met pop 10.66; een lamp in snijwerk 28.421/2 en een pop- penkamer ƒ29 opbracht. Hoeveel geestigheid, hoeveel energie er noodig is geweest om dat resultaat te bereiken, kan slechts benaderd worden door de aanwezigen, wier tolk mevr. Van Woelderen dan ook wel was, toen zij, onder dankbetuiging aan den „afslager", het resultaat meedeelde. We kennen allen de spreuk „zeg het met bloemen", maar Clinge Doorenbos had dit getransformeerd in „Zeg het met cijfers", welk liedje hy had laten voorgaan door het zoo prozaïsche onderwerp „De koe", dat gees tig werd behandeld. Geestig causeur als hij is, behandelde hy ook de klok, welke o.a, ver geleken werd met verschillende typen van meisjes, waarna hy eindigde met een lofrede op het straatorgel, waarvan de goede, zuivere specimen zoo opvoedend werken. Mevr. Van Woelderen dankte het echtpaar voor de heerlyke oogenblikfcen, welke het had geboden en sprak de hoop op vernieuwde kennismaking uit, waarna ze de aanwezigen verzocht nog eenige oogenblikken op den ba zaar te vertoeven. vy*f minuten later was deze, waaraan we dringend een bezoek aan bevelen, weer in Vollen gang. P. J. Siegers en Zoon. Het bericht betreffende een uitkeering uit het faillissement der firma P. J. Siegers en Zoon behoeft eenige verduidelijking. Er zal een eerste uitkeering plaats hebben van 10 pet. uit het faillissement, hetgeen overeen komt mét 6]/2 pet. van het oorspronkelijke bedrag. Er is nl. 35 jsct. uitgekeerd tijdens dé surséance, zoodat de vorderingen nog 65 pet. bedragen, waarvan thans 10 pet. aan credi teuren wordt uitgekeerd, zoodat dus de ge heele uitkeering dan 41 f2 pet. bedraagt. De Scheldekroniek. Door de N.V. Koninkiyke Maatsch. „de Schelde" alhier is uitgegeven het eerste nummer van „de Scheldekroniek". Dit eerste nummer van de mededeelingen van „de Schelde" bevat een prachtige col lectie foto's, welke op het bedrijf van deze scheepswerf, machinefabriek en construc tiewerkplaatsen betrekking hebben en ge ven een duidelijk beeld van hetgeen deze fabrieken op scheepsgebied kunnen pres- teeren. Dit eerste nummer is als introductie be doeld en zal gevolgd worden door andere, die meer speciaal betrekking zullen hebben op afzonderlijke onderdeelen van het ar beidsgebied van dit bedrijf. Alhambra-Theater. De Ster van Valencia. Dr. Jekyll en Mr. Hyde. Ruimte noodzaakt ons minder over dit filmprogram te scliryven, dan we wel zouden willen. Een avontuuriyke en opwindende film, deze „Ster van Valencia". Spannende reportage van een blanke slavinnenhandel- affaire op groote schaal, die begint in een kustplaats ergens aan de Middellandsche Zee, waar een verdacht individu een cabaret houdt met geen andere bedoelingen dan om telkens ladingen jonge artisten per plezier jacht den weg op te sturen, dien Alb. Lendres eenmaal zoo boeiend in zyn roman van Zuid-Amerikaanschen slavinnenhandel be schreef. Als men het dilettantisme, waarmee het geval politioneel behandeld wordt als by - komstlge omstandigheid aanvaardt, dan is de film wel zoo spannend en emotioneel, dat het hoogtepunt, de arrestatie van den kapi tein van het meisjeshandel-schip in een snelle en dramatische ontknooping, de noo- dige zuchten van verlichting in de zaal los maakt. Wy zullen den inhoud niet vertellen. Dan was te veel de aardigheid er af. De vlot heid, waarmee Alfred Zeisier, de regisseur, zich in de filmtaal uitdrukt, is nog zeldzaam genoeg om den lof daarvan niet te willen verzwygen. Oscar Sima, de prachtige, rustige filmac teur is de boefachtige cabaretpatroon. Liane Haid is de vrouwelyke hoofdrol, die nergens boven haar medespelers uitkomt. En zoo waarlijk, men ontmoet Ossi Oswalda, de eens zoo populaire ster van de zwijgende film, weer. Paul Westermeier is als de sergeant Savedra de held van de geschiedenis een echte, niet-mooie held met een prachtige knockout. In Stevenson's klassieken roman van „Dr. Jekyll and Mr. Hyde" stelt Jekyll de goede, Hyde de slechte karakterzyde van den mensch voor. Beide typen worden in de film door vFredric Marck gespeeld. Dr. Jekyll is de ontwerper van de theorie, dat de menschelyke natuur gescheiden kan worden in goed en kwaad, d.w.z. dat bij een normaal mensch de onbewuste, slechte eigen schappen door geneeskundig ingrijpen uit het lichaam verdreven kunnen worden om elders de goede, de bewuste natuur te laten zegevieren. Geheel in beslag renomen door zijn laboratoriumwerk heeft Lr. Jekyll voor de buitenwereld, en ook voor zijn verloofde, weinig interesse. Na maanden van ingespan nen zoeken meent hy de juiste formule ge vonden te hebben, een formule welke hem, krampachtig verwrongen van pijn, verandert in een afzichtelyk wezen, met het leelijke grijnzende gelaat van Mr. Hyde, waarmee de lijdensweg en de schanddaden van den dub- belmensch begonnen zyn. Ten slotte doet slechts de liefde den armen verdoolde weer zijn geestelyk evenwicht terugwinnen. Men herinnert zich, dat tegen de openbare vertooning van deze film ernstige bezwaren hebben bestaan. Het verhaal wil dat dr. Je kyll aan Mr. Hyde ten gronde gaat in dood en verderf. De moraal heeft terwille van de geestelijke volksgezondheid de redding van zijn booze zelf verordineerd. De film treft door een machtig realisme, realisme door de vereeniging van inhoud en beeld. Reeds dadeiyk de inzet. In een naar de kanten verwazend beeldvlak is slechts de stem van dr. Jekyll, die voor ons het myste rie van zyn persoonlijkheid suggereert. Dan verschijnt zyn beeld in den spiegel, het mysterie van dr. Jekyll voor zichzelf cn eerst daarna zien wy hem gaan en staan als de een of ander. Met enorme technische bedrevenheid en met een groote soberheid heeft Mamoulian het gevaarlijke scenario uitgewerkt met toe passing zelfs hier en daar van Russische symboliek, b.v. de fraaie close-up om dc reinheid der ocgen te vergelijken met de waterlelies. Verdei' het spel van het benge lend been en de verwording tot het masker. Vooral naar den vorm, waarin de regisseur zijn begrip van den inhoud van het .gegeven uitdrukt, is er volop aanleiding oeze firn te gaan zien. In het Fox Nieuws o.m. de weergave vaa het brandpa-oces in bet Duitsche Ryksdag- gebouw en het tragisch einde der Cubaan- sche officieren. Tot slot de toespraak van Prinses Juliana. Luxor-Theater. Jan Kiepura in „De zingende stad". De bloedhonden van Zaroff. Jan Kiepura, de beroemde Poolsche hel dentenor, vertolk in de eerste hoofdfilm de hoofdrol. Hy wordt in dit spannende film werk, waarin men volop gelegenheid krijgt om van zyn prachtig geluid te genieten, by- gestaan door Brigette Helm en Georg Alexander. Uitmuntend spel en schitterende natuuropnamen het verhaal speelt hoofd zakelijk te Napels maken mede het bij wonen van deze vertooning tot een waar ge not. Wanneer we van den inhoud alleen maar vertellen, dat een mooie jonge Ween- sche weduwe (Brigitte Helm) in het zonnig Italië vertoevende, onder de bekoring ge raakt van Kiepura's stem, van hem een be roemden zanger wil maken en hem te dien einde mede neemt naar Weenen, waar deze zich niet gelukkig gevoelt, omdat hy het weeuwtje geheel alleen voor zich zelf wil hebben, dan zal men begrypen, dat de ge schiedenis er op uit draait, dat de zanger terugkeert naar het land van het bel-canto, alwaar een schoone jonge vrouw nog steeds op hem wacht. Zooals de titel bereids vermoeden doet, is de tweede hoofdfilm van een geheel andere strekking, 't Begint met een schipbreuk in de Stille Zuidzee. Naby een eiland slaat een jacht te pletter op de riffen. Slechts één schipbreukeling, Bob Rainsford (Joel Mc. Crea) weet het veege -lyf te redden. Het eiland blykt bewoond en wel door een jager met zyn handlangers, die. er behagen in schept om instede van op wild op menschen te jagen. Weet deze „geschifte" man, door het verzetten der seinlichten, reeds slachtof fers te maken, nog vreeselyker wordt hun lot, indien zy het leven er af brengen en op de gastvrije burcht arriveeren. Bob toeft al daar twee overlevenden van een vorige schip breuk Eve Townbridge (Fay Wray) en haar broer Martin (Robert Armstrong). Martin valt als eerste slachtoffer van den gevaarlij ken gek Zaroff. Dan komt Bob aan de beurt. Doch de jager-moordenaar is edelmoedig en geeft hem met Eve nog een kans. Als zy een etmaal aan de gruwzame practyken van den idioot (een creatie van Leslie Banks) weten te ontkomen, zyn zy vrij. De kans op ont snapping is echter uiterst gering, 't Wordt een ontzettende vlucht door oerbosschen, moerassen en watervallen, gejaagd door den moordienaar, die men met pylen en lood be dreigt en tenslotte zyn barre handlangers met bloedhonden op hen af stuurt. U zult natuuriyk al lang begrepen hebben, dat een dergelyk monster zyn loon krygt. Voor het zoover is, heeft er zich echter nog heel wat afgespeeld. De graaf wordt zyn eigen bloed- op hooiden ten prooi en het meisje en haar kloeke beschermer vluchten per motorboot. Een lugubere sensatiefilm, vol angst en spanning, knap geregisseerd en griezelig - boeiend van begin tot einde. In het voorprogramma nieuws van hier en daar benevens een screen-song.. Al met ai een bijzonder programma. Opheffing rijwielpad in de Coosje Buskenstraat. Wij vestigen er de aandacht van de wiel- ryders op, dat door Burg. en Weth. is be sloten tot opheffing van het rijwielpad in de Coosje Buskenstraat. Dit zal tot gevolg hebhen, dat de wielrijders, rijdende in de Coosje Buskenstraat in de richting van den Boulevard Bankert, niet meer mogen be rijden het voor hen aan de linkerzijde ge legen klinkerpad. Zij zullen alsdan van de rechterzijde van de Coosje Buskenstraat gebruik moeten maken. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van een Society-huwe- lijk in de residentie, waarbij Prinses Juliana als bruidsmeisje fungeerde. Het zilveren jubileum van den heer H. Nijgh als direc teur der „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Een serie opnamen van de bekende jaar- lijksche sportfeesten te Vorden. Aan komst te Amsterdam van de beroemde Fransche chansonnière Heritza. Opna men voor de film van „de Jantjes", die binnenkort in ons land zal draaien. Ope ning van een tentoonstelling van Fransch porcelein te 's-Gravenhage. Zware vrachtauto van Van Nelle rydt onder Over- schie in de vaart, enz. enz. De afstandsmarschen van „Marathon". Voor de afstandsmarschen van de Vlissing- sche Athletiek-Vereeniging „Marathon" heb ben zich in totaal 18 deelnemers aangemeld. Deze vertrekken morgenochtend om precies half tien vanaf de achter zy de van het Grand- Hotel „Britannia". Vandaar gaat het langs t Wooldhuis, over den Boulevard, bngis Op rit, Spuistraat, Bellamypark, Walstraat, Bad huisstraat, Glacisstraat, Scheidestraat, Sin- gelweg, Keersluis, Nieuwe Vlissingsche weg naar Middelburg, alwaar er een splitsing plaats heeft tusschen de 25 K.M. en de 42 K.M. loopers. De eerstgenoemden gaan via 't Zand, Kou- dekerke, Biggekerke, Valkenisse, naar Kaap duinen, alwaar een half uur rust wordt ge noten. De terugreis gaat voor hen via het rywielpad. De 42 K.M. loopers gaan over den Noord- weg, St. Laurens, Serooskerke, Oostkapelle naar Domburg, alwaar na een uur rust, over Aagtekerke, Kruispunt Mariekerke. Melisker- ke, Biggekerke, Koudekerke, teruggemar- cheerd wordt naar het Grand Hotel „Britan nia". De deelnemers van den 25 KM. marsch moeten vóór half drie, die van de 42 K.M. vóór half zes in „Britannia" terug zyn, al waar even half zes,, bij monde van den voor zitter van „Marathon", den heer D. W. Tous- saint, de prijsuitreiking zal plaats hebben. Ingenieursdistricten telegrafie. Met ingang van 1 November worden de ingenieursdistricten der telegrafie en tele fonie te 's-Hertogenbosch en Maastricht opgeheven. Er zullen alsdan alleen nog in genieursdistricten zijn gevestigd te 's-Gra venhage, Vlissingen en Zwolle. Het inge nieursdistrict Vlissingen omvat 2 secties Vlissingen-Zuid en Vlissingen-Noord. Eervol ontslag. Aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst S. de Back, is met ingang van 1 November 1933, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend. Inspecteur der directe belastingen. De „Midd. Crfc." verneemt, dat de heer mr. J, van der Poel, die als directeur der directe belastingen wordt overgeplaatst van Middel burg naar Vlissingen, in eerstgenoemde olaats woonachtig blijft,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1