500 300 25 ONZE FOTO-PRIJSVRAAG HONDERD GULDEN! WOENSDAG EERSTE BLAD sere prijzen No. 252 71e Jaargang 1933 irgsche itoomvaar! Uitgavefirma f. VAN Of VE18E Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Vervolg en slot 4e en laatste serie nl een EERSTE prijs van f25.— een TWEEDE prijs van f 15.— een DERDE prijs van f10.— en TWINTIG prijzen van f 2.50 en, enz. enz. Woens- op terrein ilftal in Wil- 2e in zaal en voor a.s. Za- Cabaretavond 'elke gegeven tgebouw U en bij leden, lal a 0.25 'ond der uit- 0.50, belast, ken Zaterdag r BESTUUR. irden, Haard- 1 is J. A. DE menlaan 14. 'ligst in prijs nerken.Voor- Philips- en en electrisch rs, Kookpla- incurreerende en, Sclioor- lette, vlugge de alom be zen. Aanbev., raat 5. rg-Kotterdam n plaatsen iSSAGIERS, N VEE Hidd. v. Rott. n.uur vm uur ekomen sport- en Exp. VOS Telef. OUT. Tel 282. )ERS, Tel. 153. Telef. 101. *- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.-, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze- <erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Foto-pagina. Mitsen STRAPERLO. Wij kunnen het niet genoeg toejuichen, dat de regeering, hangende het proefproces, het Straperlo-spel met al zijn andere varianten, verheien heeft. Wij, als beoordeelaars van economische aangelegenheden, baseeren onze opinie niet op zedelijke overwegingen. De vraag, of het speculeeren op de beurs, het nemen van loten Staatsloterij of Straperlo in zedelijk opzicht een gelijke kern hebben, kunnen wij niet beantwoorden, als vallende buiten onze bevoegdheid. Wèl mogen wij onze denkbeelden staven aan economische factoren. De beurs is een 'onmisbaar orgaan in het hedendaagsche economische leven. Natuurlijk komen daar excessen voor, welke ten zeerste zijn af te keuren, maar die men nu eenmaal niet kan tegengaan, zonder het wezen der beurs aan te tasten. D© beurs toch is heb centrum, waar kapitaalzoekenden en bezitters van kapitaal tezamen komen en het is niu eenmaal een noodzakelijkheid, dat deze elkaar ontmoeten. De staatsloterij is een instelling, die voor den Staat geld opzuigtzij stelt op een bepaalde wijze en dan ixOg wel in zeer bescheiden vorm de goklust" in dienst van het algemeen belang. Men koopt zijn heel, half, kwart lot of het tientje, naar gelang van zijn beschikbare middelen en men wacht tot het rad van avontuur gunstig dan wel ongunstig heeft gewenteld. Straperlo is geheel ïeiz anders. Ten eerste komen de winsten in de zakken van enkelen, nl. de organisatoren van het behendigheids spel. Nergens is iets van algemeen belang te bemerken. Ten tweede maakt de in de Stra perlo heerschende sfeer de hartstochten los, zoodat men op een gegeven moment geen rekening houdt met de draagkracht, maar met de contanten, die men bij zich heeft ge stoken. Ten derde komen daar geen men- schen, wier fortuin zoo groot is, dat zij een stootje kunnen verdragen en die het Stra- perlo-spe! alleen beoefenen vanwege de sen satie. In vele kringen heerschfc ellendede zaken marcheeren niet meer zoo els vroeger en met zorg ziet men de naaste toekomst tegemoet. De dagen, dat wissels worden gepresenteerd, worden met angst en beven tegemoet gezien en voor velen hangt het spook van executie, faillissement boven hob hoofd. Is het dan niet begrijpelijk, dat Straperlo een fascinee- renden invloed uitoefent? De verhalen,wel ke de ronde doen omtrent groote winsten. in dit ondermaaansche is alles relatief, zoo dat een winst van 50 voor een in het nauw zittenden zakenman een uitkomst kan be- teekenen.... verleiden hen, die aan den rand van den economischen afgrond kruipen en zich met hun laatste guldens vast klampen aan de zwakke stutten, die er geplaatst zijn teneinde niet voor goed neer te ploffen, in de Straperlo-zaal redding te zoeken. Het balletje zal de uitkomst kunnen brengen, aan vele zoigen een einde maken, maar men vergeet de buitengewoon geringe kans om met winst naar huis te.gaan. Natuurlijk zijn er momenten, dat men den inzet talrijke malen terugontvangt, dc-h het is nu een maal een menschelijke - igenschap, dat men meer wil.... dat men niet tevreden is met enkele guldens. Men denkt niet meer aan de realiteithet roulette-balletje is geen materie meer, maar de schijn-inspiratie tot geluk, tot materieele welvaart. En wanneer men dan zijn laatsten halven gulden heeft neergelegd.... wanneer het „faites votre jeu" heeft geldonken en wanneer de croupier ook dien laatsten halven gulden heeft bijeen geharkt ten bate van den eigenaar, dan komt men terug tot de werkelijkheid en dan is men opnieuw een stap gedaald op de maatschappelijke ladder. Het geld, dat men noodig had voor bedrijfskapitaal, is geslon ken en met nog grooter angst ziet men de naaste toekomst voor zich. Straperlo harkt het laatste geld van de kleine heden bij elkanderde koopkracht van de massa wordt er door verminderd en alhoewel de verloren honderdduizenden in banden van slechts enkelen zijn gekomen, zoodat er een verschuiving heeft plaats ge vonden, heteekent deze geld-verschuiving een nieuwe stagnatie in het bedrijfsleven. Vraag dit maar aan de winkeliers hoe hun omzet steeds verder bevriest en hoe grooter de t^apel wordt ,-an onbetaalde rekeningen Hoe dikwijls vindt men zijn wanbetalers niet 'terug in de zalen van Straperlo, wachtende op het steeds uitblijvende geluk. Het is een daad van wijs beleid wij herhalen hetgeen wij in den beginne hebben gezegd dat de regeering het behendig heidsspel heeft doen stoppen. Duizenden zwakkelingen, duizenden kleine neringdoen den zullen de regeering. ervoor dankbaar zijn en laten wij hopen, dat Straperlo nimmer meer terugkeert. Koode Kruis-collecte. De Zaterdag alhier gehouden Roode Kruis-collecte heeft 236.34 opgebracht. Winterdienstregeling K.L.M. Met ingang van 1 November a.s. zal de winterdienstregeling voor het Europeesche luchtnet der K.L.M. en der met haar sa menwerkende luchtvaartmaatschappijen van kracht worden. Ib het binnenlandsche luchtverkeer wordt gedurende den winter tot nadere aankondiging op werkdagen de dienst (Amsterdam) RotterdamHaamstede Vlissingen v.v. uitgevoerd. Op retours wordt 30 korting op de terugreis gebo den. De vliegtuigen zijn gedurende den win ter aangenaam verwarmd. In verband met het drukke verkeer wordt tijdig plaats re serveeren aanbevolen. De bazar. Wij mogen neg wel eens de bijzondere aandacht vestigen op den bazar, welke Don derdag, Vrijdag en Zaterdag wordt gehouden in Grand Hotel Britannia. De opbrengst van dezen ba'zar komt ten goede aan de Vereeniging ter bestrijding van de t,b.cen van de Vlissmgseh© Vrouwen vereniging. Voorwaar eén mooi doel. Deze verenigingen hebben zeker recht op den steun van de ingezetenen. Het menschlievend doel dat zij beoogen verdient algemeene waardeering. Wij kunnen met genoegen melden dat vele nuttige voorwerpen en handwerken aan het comité voor den bazar zijn toegezonden, zoo dat in dit opzicht van een succes kan war den gesproken. Het comité rekent op een druk bezoek, opdat een flink bedrag kan worden beschik baar gesteld aan bovengenoemde vereeni- gingen. Vrijdag zullen de heer en mevr. Clinge Doorenbos een voordrachtavond geven. Dat de belangstelling op dien avond zeer groot zal zijn spreekt vanzelf, omdat Clinge Doo renbos zijn auditorium steeds weet te boeien. Wie hem nog niet op de planken heeft ge zien, heeft hem zeker wel in de radio ge hoord en zal gaarne de gelegenheid aangrij pen om nu persoonlijk met dezen dichter- zaziger kennis te maken. Van Clinge Doorenbos kan met volle recht getuigd worden dat goede wijn geen krans behoeft. Zijn naam maakt alle verdere aan beveling overbodig. De Rawana-film. Morgenavond wordt in de Nieuwe Kerk aan de Wilhelminastraat deze nieuwe film van het Zendingsbureau te Oegstgeest ver toond. Zij laat ons zien de lichaam en ziel ver dervende gevolgen van het opiumgebruik, iets dat in Indië helaas nog veel voorkomt. De Zending heeft zich ook het loit van de arme slachtoffers van de opium aangetrok ken en heeft den strijd aangebonden tegen deze volkszonde. De film laat ons iets zien van dezen prachtigen zendingsarbeid. De samenkomst is alleen toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Walcherens Plattelands Bouwkring. De patroonsvereeniging „Walcherens Plat telands Bouwkring" heeft met groote meer derheid van stemmen besloten tot aanslui ting bij den Patroonsbond voor de bouwbe drijven in Nederland, gevestigd te Haarlem. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen is het Duitsche stoomschip „Wagogo", komende van Amsterdam en be stemd naar Antwerpen, vastgeloopen op het Zuiderstrand te Westkapelle bij dijkpaal 32. De sleepbooten „Simson", „Max" en „Go liath" bevinden zich in de nabijheid van het schip. Men verwacht dat het hedenavond met hoogwater zal vlot komen. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad voltallig. Ingekomen was een schrijven van de Provinciale Commissie voor Werkloo- zenzorg der N.V.V. en S.D.AP. inzake het nemen van maatregelen tegen de werkloos heid. Burg. en Weth. stelden voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verhage wil dat de gemeente de zorg voor de werkloozen terhand neemt en zou gaarne zien dat spoedig met werkver schaffing werd begonnen, daar velen het zeer noodig hebben. Ook de heer Adriaanse dringt aan om spoe dig te beginnen, daar de menschen toch niet van de steenen kunnen leven. De voorzitter vindt dat het beter is dat de gemeente de werkverschaffing overlaat aan de armbesturen. Het voorstel van Burg, en Weth. werd ver worpen met de stemmen van de heeren Maas, Malj aars en Stroo voor. Een adres van den Ned. Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, afd. Middelburg, om de personeele belasting voor de caféhouders te verlagen, werd voor ken nisgeving aangenomen. De heer Verhage stemde tegen. Het Ambtenarenreglement werd gewijzigd en evenzoo de verordening op de veldwach ters. Besloten werd een bascule voor het slacht huis aan te schaffen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten het brandspuithuisje te vergrooten om ook de brandhaken erin te kunnen opbergen. Raming der kosten 105. Tegen de heeren De Witte, Maas en Verhage. Hierna werd een verordening aangenomen tegen uitstraling van licht bij' oorlogsgevaar. De heer Adriaanse verklaarde zich tegen deze voorzorgen. Een verordening op de persoonlijke dien sten in tijd van oorlogsgevaar werd aange nomen. Tegen de heeren Adriaanse, De Witte en Koppejan. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Westkapelle inzake hulp uit die gemeente bij brand. De heeren S. v. Sluijs, H. G. Heusinkveld en J. S. Meijers werden als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim her kozen. Op hun voorstel werden Burg. en Weth. gemachtigd om tot verharding van den Duin weg over te gaan, zoodra de begrooting hier omtrent door Ged. Staten is goedgekeurd. Raming 6400.—. De begrooting 1933 werd gewijzigd. De be grooting 1934 werd onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag dringt de heer Stroo er bij den voorzitter op aan om toch spoedig met de werkverschaffing te beginnen, waarop de voorzitter antwoordt dat de commissie dit ook van plan is. BRESKENS. Zedenmisdrijf. Door de marechaussee te Breskens is aangehouden en in arrest gesteld een per soon, verdacht van zedenmisdrijf. Hij zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. AARDENBURG. Aansluiting electrisch net. Het ligt in het voornemen de gemeente Aardenburg Maandag 30 October aan het electrisch net aan te sluiten. De inschakeling zal officieel plaats vinden. Des avonds zal vanwege de Pzem de markt bij gunstig weder verlicht worden, terwijl het stadhuis in het licht van schijnwerpers zal geplaatst worden. Het aantal aansluitingen nadert lang zaam aan de honderd. OOSTBURG. Faillissements-aanvrage firma Sanderse Co. De bankiersfirma Sanderse Co te Oost burg, heeft aan haar crediteuren een circu laire gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat zij geen verlenging van surséance zal aanvragen, doch dat in overleg en met in stemming van de bewindvoerders faillisse- ments-aanvraag zal worden gedaan. Het Zeeuwsch-Vlaamsche kanalenplan. Zooals reeds enkele weken geleden is ge meld, wil de rijkswaterstaat, nu de nieuwe motorveerbooten in gebruik zijn gesteld, ver andering brengen in de verbinding Hans- weertWalsoorden. Het blijkt noodig te zijn de bestaande aanlegsteigers te vervangen cloor inloophavens. Deze zouden dan ont worpen zijn te Kruiningen en in den Perk- polder. Tegen dit plan is vooral vanuit Hansweert en Walsoorden zelf krachtig ver zet geboden. Nadat reeds op enkele plaatsen verg deringen zijn gehouden, heeft gisteren avond een openbare vergadering plaats ge had te Kloosterzande, uitgeschreven door het No. 151. No. 107. Heden plaatsen wij de laatste serie van onze Foto-Prijsvraag. Den lezers wordt nu verzocht op de daarvoor bestemde lijsten hun oplossingen aan de Administratie in te zenden. Abonnées die nog aan de prijsvraag willen deelnemen en een of meer foto-pagina's missen, kunnen deze bekomen aan het bureau der Courant a 3 cent per stuk. Lijsten ter invulling van de namen en verdere gegevens voor onze Foto-Prijsvraag zijn van heden af verkrijgbaar bij de deel nemende winkeliers. Aan prijzen wordt een totaal bedrag uitgeloofd van Deze prijzen worden in geldbons van f 1.en minder uitgereikt, welke alleen besteed kunnen worden bij de winkeliers, die aan deze prijsvraag hun medewerking hebben verleend. Bovendien werden enkele troostprijzen beschikbaar gesteld, n.l. een toegangsbewijs voor het Alhambra-Theater geldig gedurende de geheele Novembermaand, door de Firma Erven A. W. Smits en vier troostprijzen bestaande uit stukken Zooi en Rubberleer, door den Heer H. C. Berting, Palingstraat 36. De werkelijke oplossing wordt bekend gemaakt door het opnieuw publiceeren der vier series foto's, thans evenwel met de juiste onderschriften. Zij zullen verschijnen op 1, 4, 8 en 11 No vember a.s. Oplossingen moeten vóór 1 Nov. 9 uur v.m. worden ingezonden Voor deze foto-prijsvraag gelden de navolgende bepalingen: 1. Deelnemers(sters) onderwerpen zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der redactie. 2. Correspondentie over deze prijs vraag wordt niet gevoerd, 3. Iedere deelnemer(ster) mag slechts één oplossing inzenden. 4. De oplossingen moeten in gesloten couvert worden ingezonden bij de Administratie dezer Courant. (In de brievenbus en niet afgeven aan het loket). In den linker bovenhoek te vermeldenFoto-Prijsvraag. 5. Alleen die oplossingen zijn geldig, welke zijn ingevuld op het daarvoor bestemde formulier. (Van 25 October af gratis verkrijg baarbij de deelnemende winkeliers). 6. Van deelneming zijn uitgesloten zij die werkzaam zijn in de drukkerij der Firma Van de Velde, benevens zij die op eenigerlei wijze aan de „Vlissingsche Courant" verbonden zijn. 7i De inzendingstermijn wordt gesloten op 1 November a.s., des morgens 9 uur. 8. De eerste prijs zal worden toege kend aan inzender(ster), die het grootst aantal juiste namen enz. opgeeftde tweede prijs aan hem of haar met het daaropvolgend grootst aantal goede oplossingen, enz. 9. Indien meerdere deelnemers(sters) een gelijk aantal juiste opgaven inzenden, dan beslist het lot. 10. De uitslag zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. 11. De prijsvraag geldt alleen voor abonné'sder„VlissingscheCourant". DE DIRECTIE.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1