1000 500 300 150 25 AKKER.CACKETS DINSDAG EERSTE BLAD "gemeentebestuur stads- en provincienieuws sport buitenland IVo. 251 - 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELOE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ntenne. [jzal worden >e 1.5 K.W, j eenige da- [van dit sta- werd reeds I „Gleichwel- vaarop ook krerken. De lig nog een volgens de t meer kan dit station iweHen"-net NNE. jis begonnen ormast van j Bisamberg, releden was |ogte, 60 M. ndigheden hgeveer een Én reflector- die evenals hoogte van zal dan het yen Oosten- l en kan de lel definitief SSINGEN 16.42 17.46 JTO'S, JIGEN. .16 .14 heden, |ag 20 tot en Ein Lied fiir dig wie du.. tot en met po Parijs en [stelling Ned. van Dieren, erdag 28 Oje- Vrouwenver- lia. Vrijdag i VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheelerijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van de firma F. van de Velde Jr. te Vlissingen, om vergunning tot het uitbreiden van de be staande drukkerij door het bijplaatsen van een zetmachine met ingebouwden electro motor van /2 P.K. en het verplaatsen van een degelpers met ingebouwden electro-motor van 1 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie D no. 1865, plaat selijk gemerkt Vlamingstraat no. 11 dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e afdeeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden in gediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 7 November 1933, zal ten Gemeentehuize, des voormiddags ten 11 ure, gelegenheid wor den gegeven, om bezwaren tegen het uitbrei den dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoekster als zij, die be zwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 7 November 1933, ter Gemeente secretarie (2e Afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 24 October 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven: 1 drukker, 1 letterzetter, 1 behanger, 31 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, li metselaars, 15 opperlie den, 40 schilders, 10 stucadoors, 68 timmer lieden, 6 ververs, 1 betonwerker, 1 vlechter, 2 waterbouwk. opz., 5 polittoerders, 3 mach.- houtbewerkers, 3 stoffeerders, 7 meubelma kers, 3 kleermakers, 1 wasscher, 1 lederbe werker, 2 schoenmakers, 698 metaalbewer kers, 2 bierbottelaars, 9 brood/banketbakkers, 4 keks, 2 slagers, 1 tuinman, 10 magazijnbe dienden, 4 reizigers/agenten, 4 winkelbedien den, 6 chauffeurs, 11 kellners, 18 loopers, 2 portiers, 4 sleepeis, 28 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden (w,o. l vrouwelijke), 5tee- k( naars, 1 musicus, 1 huishoudster, l leera- res-kookster, 2 dienstboden, 2 werksters, 42 Varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 119 losse arbei ders Totaal 1218 ingeschrevenen, waarvan 131 in de werkverschaffing. Vorige week 1223 personen. Alzoo een vermindering van 5 werkzoekenden. Een filmvoorstelling. Gisterenmiddag werden door de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren en door de belangelooze medewerking van de Erven de Wed. Smits alhier, de cur sisten van de werkloozencursussen in de ge legenheid gesteld de filmvoorstelling, die heden (Dinsdag) werd gegeven voor school kinderen en voor de leden van genoemde af deeling, gratis bij te wonen. Een overgroot aantal had van die uitnoodiging een dank baar gebruik gemaakt en werd de voorstel ling, welke werd voorafgegaan door eenige aardige films, met groote aandacht gevolgd. Na de voorstelling heeft de wethouder, de heer W. P. Edelman, namens allen de genoem de vereeniging en de firma Smits zijn harte- lijken dank gebracht voor het gebodene, met welke hulde allen instemden. Moge het gebodene bijdragen tot nog meer liefde voor heb dier in het algemeen, dan wordt het doel, dat de Vereeniging tot Be scherming van Dieren beoogt, met deze filmvoorstelling een weinig meer benaderd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Een massa-schaakkamp in „Kras" te Amsterdam 400 spelers tegenover elkaar. De nieuwe postjager in de lucht boven Schiphol ir. Slot demonstreert de machine voor de Amsterdamsche Aeroclub. Prins Hendrik met zijn adjudant op de huwelijks receptie van freule Van Hardenbroek. Inwijding van het nieuwe clubgebouw der Meisjes-studenten te Amsterdam prof. Van Bakel, de rector-magnificus, biedt ge- lukwenschen aan. Huldiging van prof. dr. F. A. Steott bij zijn aftreden als hoog leeraar in de Ned. taal aan de Amsterdam sche Universiteit. De tentoonstelling E.H.B.O. te Rotterdam. De laatste avond van het Straperlospel te Schiebroek. Congres van natuurkundigen in het slot Loevestein. Een afscheid bij de Amster damsche politie, enz. Vlissingsch Mannenkoor. Ter aanvulling aan het bericht in ons vo rig nummer, waarin wij melding maakten, dat het Vlissingsch Mannenkoor een eer sten prijs behaalde op het concours te Overschie, wordt ons nog gemeld, dat de directeur de heer A. Hollaers, den direc- teursprijs behaalde. In vrijheid gesteld. Op last van het gerechtshof te 's-Graven- hage is in, vrijheid gesteld zekere B., pension houder te Vlissingen, die eenige dagen ge leden werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van ze denmisdrijf. MIDDELBURG. De waterleidingprijzen. Naar aanleiding van het voorstel om het tarief van de waterleiding te verhoogen met 7.50 per aansluiting, wanneer meer dan één huurder van de waterleiding ge bruik maakt, heeft de Vereeniging van Huiseigenaren zich tot den gemeenteraad gewend met een schrijven, waarin zij zegt, dat waar de waterleiding nè, 1914 ongeveer reeds met 100 is verhoogd, het haar ge troffen heeft, dat waar de gebouwde eigen dommen in Middelburg inclusief waterlei ding, reeds met 25 zijn belast, thans weer het huizenbezit als object van ver hoogde vergoeding voor water wordt geko zen. Adressante meent, dat het den raad niet onbekend zal zijn, dat ook den huis eigenaren de malaise niet is voorbijgegaan, in den vorm van leegstaande huizen en dalende huren, zoodat deze verhooging neerkomt op een extra belasting van de huiseigenaren, die dezen last, gezien de om standigheden, niet of uiterlijk moeilijk zul len kunnen afwentelen. Als de raad van oordeel is, dat voor sommige perceelen het waterverbruik te groot is, evenredig aan de daarvoor betaalde vergoeding, zoo zal een waterverrekening over den meter, gelijk in Vlissingen geschiedt billijker werken, im mers duinwaterleiding vanwege de gemeen te is een privaatrechtelijke levering, zoo dat het billijk is, dat wie daarvan het meest gebruikt, ook het meest betaaltdit systeem, is te Middelburg tot op heden niet toegepast, terwijl de voorgestelde verhoo ging daarmede ook niet in het minst reke ning houdt. In verband hiermede verzoekt adressante deze verhooging van lasten voor de huiseigenaren niet te willen aanvaar den. TERNEUZEN. Geen optochten met muziek op Zondag. Op 21 April 1932 nam de gemeenteraad te Terneuzen het besluit tot invoeging van een artikel (21a) in de politieverordening, lui dende „Het zal aan gezelschappen geoorloofd zijn, met afwijking van hetgeen in de politiever ordening anders bepaald is, op Zon- en feestdagen tusschen de uren vanaf 11.30 vm. tot 1.30 nm. en voorts tusschen 3.30 nm. en 10 nm. zich in vereeniging met muziek en zang door de stad te begeven." Dit besluit nu is door de Kroon vernietigd wegens strijd met de wet. In het Koninklijk Besluit, waar-bij de ver nietiging wordt uitgesproken, wordt overwo gen, dat bij art. 4 der wet van 1 Maart 1815 (de Zondagswet), het houden van openbare vermakelijkheden op de Zondagen en alge- meene feestdagen is verboden, behoudens ontheffing door het plaatselijk bestuur, mits niet, dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen dat des Zondags in Neuzen o.a. godsdienst oefeningen worden gehouden door de Ge reformeerde Kerk des zomers van 2.30 tot 4 uur nm.door de Gereformeerde gemeente des zomers van 10 uur vm. tot 12 uur, van 3 uur nm. tot 5 uur nm. en van 6.30 uur nm. tot 8 uur run. en voorts des winters van 2 uur nm. tot 4 uur en van 5.30 nm. tot 7 uur nm.door de NederDuitsch Gereformeerde gemeente des zomers van 10 uur vm. tot 11.45 vm., van 3 uur nm. tot 4.45 uur nm. en van 6.30 uur nm. tot 8 uur nm.en voorts des winters van 2 uur nm. tot 3.45 uur nm. en van 5.30 uur nm. tot 7 uur nm. dat derhalve, zoowel gedurende den tijd gelegen tusschen 11.30 uur vm. en 1.30 uur nm. als gedurende den tijd gelegen tusschen 3.30 uur nm. en 10 uur nm. gedurende wel ken volgens bovengenoemd artikel 21a, het op Zon- en feestdagen aan gezelschappen geoorloofd zal zijn, zich in vereeniging met muziek en zang door de stad te begeven, tijdstippen vallen aan te wijzen, waarop niet alle godsdienstoefeningen volkomen geëin digd zijn dat het zich in vereeniging met muziek en zang door de stad begeven onder omstandig heden het karakter kan dragen van een openbare vermakelijkheid, alls in artikel 4 der wet van 1 Maart 1815 bedoeld dat, aangezien derhalve de bepaling van genoemd artikel 21a, geacht moet worden in haar algemeenheid o.a. toe te laten het hou den van een openbare vermakelijkheid op tijdstippen, waarop niet alle godsdienstoefe ningen volkomen zijn geëindigd, die bepaling in strijd is met artikel 4 der wet van 1 Maart 1815. Terwijl voorts wordt overwegen, dat een algemeene bepaling, als vervat in artikel 21a der onderwerpëlijke politieverordening, gel dende voor alle Zon- en feestdagen, nimmer kan zijn een uitzondering toegestaan op het verbod om op Zondagen en algemeene feest dagen openbare vermakelijkheden te houden, als in artikel 4 der wet van l Maart 1815 en dat derhalve ook uit dien hoofde art. 21a der Neuzensche politieverordening in strijd is met de bepaling der Wet van 1815. Naamlooze vennootschap. Met de „Staatscourant" no. 206 zijn ver zonden afdrukken van. de,,akten betreffende de naamlooze vennootschap Houthandel, voorheen G. Devriendt te Ter Neuzen. IJZEND! |KE. Winkelweek. De 6e IJzendijksche winkelweek is, dank zij het mooie najaarsweer, een succes geworden. Donderdag werd met medewerking van het muziekgezelschap, een gezellige rondgang door de gemeente gemaakt, wat heel wat volk op de been bracht. Zaterdagavond werd door het IJzendijksch kwartet geconcerteerd in de zaal op de markt, dat veel belangstelling trok. Zondag, de laatste dag, werd ingezet met een competltiewedsrijd tusschen IJzen- dijke I en Hulst I, welke onder groote be langstelling van de zijde van het publiek, na een spannenden en zeer mooien strijd een 3o overwinning bracht voor de thuisclub. Hierna kwam het muziekgezelschap „Har monie" van Biervliet naar de kiosk gemar cheerd om een concert te geven. De num mers door deze vereeniging ten gehoore ge bracht, waren tot in de details af. Zij wer den door een groote menigte met aandacht beluisterd. Toen dit concert geëindigd was kon men in de zaal genieten van de muziek van 'n welbekenden accordeonist-zanger, wel ke tot laat in den avond zijn goede muziek liet hooren. De verkoop gedurende deze week was zeer groot, pl.m. 13000 loten werden afgegeven. KORTGENE. Weer een dijkdoorbraak op Noord-Beveland De vorige week is het nieuwe 3 meter hooge dijkje, dat voor het gat in den dijk van den Nieuw Noord-Bevelandpolder lag, stukgeslagen. Het opkomende water, dat nu nergens geen tegenstand ondervond, liep met kracht in het poldertje Bohemen. Het bouwland, dat voornamelijk op het eind van den polder is gelegen, naar den kant van den oesterput, staat met hoog water blank. Bij laag water is de grond zóó drassig, dat men er tot over de enkels inzakt. Waar eens vruchtbare grond was, zwem men nu de meeuwen. Takkenbossen en stroo drijven door het poldertje heen het wrakhout ligt nu aan den Slaperdijk en drijft her en derwaarts. Met laag water komen fundamenten bloot van de boerderij van wijlen den heer Jac. de Looff, die in 1882 zijn hofstede liet verbouwen, omdat hij den toestand toen al niet vertrouwde. Aan den Oostkant is de dijk nog heel wat afgebrokkeld. Ook de glooiing heeft het hard te verduren gehad. Donderdag a.s. zal het bestuur van den zwaar getroffen pol der Nieuw Noord-Beveland nogmaals een aanbesteding houden. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sas van Gent 10. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afscheid, bevestiging en intrede. Ds. R. ten Kate, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Koudekerke, die het be roep naar Dordrecht heeft aangenomen, is voornemens Zondag 10 December afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente en Zondag 17 December zijn intrede te doen te Dordrecht, na bevestigd te zijn door ds. J. Petri te Dordrecht. Protestantsch Hervormde Kerk te Brugge. 1 November zal voor de Protestantsch Her vormde Kerk te Brugge een feestdag worden. Voor het eerst nl. zal de Bondsdag van Chr. Jongemannen en vrouwen te Brugge plaats vinden. Als bijzondere spreker is uitgenoodigd ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen, met als on derwerp Katholicisme en Protestantisme. Hun verhouding bot de mirakelen. Voorts worden verwacht mevr. Loels, over Mededeelingen over 't Zendingswerk in Kon go en de heer Tize overGeloof en traditie. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen mr. W. S. de Vries te Voorburg. RECHTSZAKEN Hooger beroep. Door den officier van justitie te Middel burg is hooger beroep aangeteekend van het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 13 October jl„ waarbij A. O. O. E. R. de Th., stoomtram-directeur Maatschappij Breskens- Maldeghem te Breskens, werd vrijgesproken van een hem ten laste gelegde valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift. Door het Openbaar Ministerie werd destijds in deze zaak een gevangenisstraf van een jaar geëischt. Dierenmishandeling. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van W. R., veehouder te Ruiner- wold, die in hooger beroep door het gerechts hof te Leeuwarden tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk is veroordeeld, terzake van opzettelijk voedsel onthouden aan 6 paar den en 5 runderen, welke hem toebehoorden. Overtreding van het uniformverbod. De kantonrechter te Deventer heeft den schilder A. L. veroordeeld tot een boete van twee gulden, omdat hij te Deventer had ge- loopen gekleed in een zwart hemd, daarmede uiting gevend aan een fascistisch, dus be paald staatkundig streven. Verdachte zeide in hooger beroep te zullen gaan. MARINE EN LEGER In den ouderdom van 67 jaar is te 's-Gravenhage overleden de sehout bij nacht titulair A. C. Dunlop. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en had het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor expe- ditiën naar Atjeh en Zuid-Celebes. Voorts was hem het Lombokkruis toegekend, be nevens het eereteeken voor vijf-en-dertig jarigen dienst als officier Hij was tevens ridder vierde klasse der orde van den Mad- jidié van Turkije. In 1885 werd de heer Dunlop adelborst le klasse, in 1888 luitenant ter zee 2e klas se en in 1899 luitenant le klasse, waarop in 1910 zijn benoeming tot kapitein-luite nant en in 1913 die tot kapitein ter zee volgden. Op 16 April 1921 werd de heer Dunlop gepensioneerd met den titel schout bij nacht. De luitenant ter zee le klasée C. J. W. van Waning, van de onderzeedienstkazerae te Willemsoord, is overgeplaatst naar Rot terdam, om toezicht te houden bij den af bouw van de onderzeeboot K XVI, in aan bouw bg de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij. De luitenant ter zee 2e klasse J. C. Jur- jens wordt 31 dezer overgeplaatst van den marne-radiodienst te Amsterdam naar Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse A. A. C. Kramer, wien ver gund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 11 dezer met de „Baloeran" vandaar ver trokken, wordt 31 October te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. Geen wonder met al die zieke menschen om U heen F Weest Gij echter verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKER- xi j TJE" en vanavond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daarmede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer- fhen buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend t Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de luitenants ter zee der le klasse J. J. L, Willinge, G. Mans en P. Rouwen- horst den len November 1933 geplaatst bij de Hoogere Marine Krijgsschool te 's-Gra venhage. Bij Kon. besluit is met ingang van 25 Oc tober op verzoek ter zake langdurigen dienst eervol uit den zeedienst ontslagen de officier van administratie le klasse A. J. Teljer en is bevorderd tot officier administratie le klasse die der tweede klasse L. P. van Boven. VOETBAL. Programma voor Zondag 29 October. Afdeeling IV. le klasse. L.O.N.G.A.N.O.A.D, BleijerheideN.A.C. P.S.V.—M.V.V. MiddelburgWillem H. B.V.V.Eindhoven. 2e klasse A. BredaVlissingen. HeroR.B.C. De BaronieAxel. Ter NeuzenDosko. AllianceT.S.C. 3e klasse A. Vlissingen HIJzendijke. De ZeeuwenZeelandia H. HulstTer Neuzen H. 3e klasse B. R.C.S.Goes. HansweertMiddelburg H. LUCHTVAART Een vliegtuig geland. Hedenmiddag om 12.15 uur is het vlieg tuig D 1523 van den dienst Londen AmsterdamBerlijn, op het vliegveld al hier geland, omdat wegens den mist uit Amsterdam bericht was ontvangen, niet naar Schiphol door te vliegen. Van de 7 passagiers hebben enkelen de reis per trein voortgezet. Een noodlanding. Een militair vliegtuig uit Soesterberg, be mand met een sergeant en een soldaat, heeft gisterenmiddag in de nabijheid van N ij kerk op een weiland, een noodlanding uitgevoerd. Het toestel kwam daarbij in een sloot terecht en werd ernstig beschadigd. De passagiers bleven ongedeerd. DUITSCHLAND HEEFT GEEN VREDESWIL. De „Agence Economique et Finaneière" publiceert een artikel van Henri Béren- guer, voorzitter van de Fransehe Senaats commissie voor buitenlandsche aangelegen heden, over Duitschland's jongste optreden te Genève. Zijn conclusie luidt als volgt Ongetwijfeld moest Duitschland het ont zettende moreele isolement, waarin het zich te kwader ure in de Volkenbondsvergade ring had gebracht, met des te meer bitter heid gevoelen, daar het met een beetje minder aanmatiging dit isolement had kunnen vermijden. Maar men moet zich niet in de war laten brengen Dat Duitsch-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1