500 300 25 CHIEF WHIP Ook U moet overgaan op 31 OCTOBER EERSTE BLAD No. 249 71e Jaargang 1933 A ISSINGEN \UT0'S, TUIGEN. JNEN v Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS Gegarandeerd 100% zuivere Virginia Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid IALIE. van den voor- jOmroepcommis- I is, heeft Austra le iminions in ver- jntal luisteraars, j betreft (7.32) lts in onder alle J ;dt slechts ovêr- de Vereenigde Hen Oostenrijk en fjitschland, waar- I in de zgn. luis- pedraagt. In de andere aandacht bijzondere aan- de schoolradio [Voeding van het Jlische posterijen behalve de te- bedrijf z\jnde j er nog 4 noo- z\jn er tegen- bog 48 omroep- Jse in bedryf, dit Renders, terwijl i deze zenders eind Juli 1933 In luisteraars in j|t het bovenge- i 7.32 bere- RS IN Jtale aantal luls- j 4.524.643 tegen en toename dus §781 luisteraars [durende de zo- lleen tot staan gplaats gemaakt Pg' p.ntal zijn begre- wie vrijstel gen is verleend, beg hun aantal |DER IN t wordt te Vad- I.W. omroepzen- ■en- en bergge- vegen met den J station zal het Inden. Wegens Imeer dan 2000 Wdsö en wegens Inleidingen niet Sin den omroep i Oslo en Vad- Jven met elkaar fcodige zendsta- |bouw en zal in l klaar zijn. SOMROEP :he volksverte- jsproken of het in Zweden den it te laten ver- lotie heeft tot Zweedsche re- emd Is, die de- Zoodra deze soek gereed is, ging zich met tsomroep bezig ijkheden, QZ, Ij dag 20 tot en Ein Lied für goldig wie du. 3 tot en met Jallo Parijs en ik- en tooneel- eniging „Tovi- ïia, 8 uur. ert Mandoline- optreden gezel gebouw, 8 uur. Dering zangspel oirg, 7.30 uur. 14.16 14.58 15.47 5.21 5.20 5.18 5.16 arseille na van Rott. t. Dakar te Soerabaya t. v. Batavia (thuisr.) 20 Antw. te Port Said te Colombo te Colon Perim VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRISVoor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". In de heden gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", is tot commis saris, in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer ir. R. A. van Sandick, benoemd de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van oorlog. Luxor-Theater. Hallo 1 Paris l Hier spricht Berlin II est charmant Het programma van deze filmweek is bij uitstek geschikt voor hen, die den vroolijken kant van het leven wenschen te genieten. Behalve een journaal en een screen-song draait voor de pauze een vlotte, geestige Fransch-Duitsche film, welke vervaardigd werd onder regie van Julien Duvivier en waarin hier onbekend.© sterren de hoofdrol len vervullen. Niettemin een alleraardigst gespeelde rolprent, welke een liefdesgeschie denis behelst van twee telefonisten, een hij in Berlijn en een zij in Parijs, die per draad met elkaar in contact komen, welke kennis making op langen afstand beiden zoo aange naam vinden, dat zü besluiten den afstand tot nul te reduceeren. Hij belooft naar de lichtstad te komen. Dan beginnen de ver wikkelingen en vergissingen met als gevolg teleurstelling. Van je- vrienden moet je het maar hebben. Als ze kunnen schieten ze on der je duiven. Natuurlijk komt ten slotte do waarheid aan het licht en daarmede is ook het happy end geboren. Bijzonder knap heeft de regisseur in den aanvang de in volle actie zijnde telefoon-centrales te Berlijn en Parijs verwerkt, de parodie op de internationale feestmalen is kostelijk, aardig zijn de opna men van Parijs per sdght-seeing-car en van het cabaret op Montmartre. Een film, die het beslist doetEen allervermakelijkste ver tooning De tweede hoofdfilm brengt op geestige wijze'het Parij'sch studentenleven op het witte doek. Een typisch Fransche Paramount film vol pittige Fransche humor, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door de char mante Meg Lemormier en Henry Garat. De schlager-liedjes uit deze filmoperette slaan geweldig in. Alles bij elkaar is het weer een goed in elkaar gezet programma. AHiambra-Theater. Ein Lied für Dich. ieine Freundin so goldig wie Du. Een tenor, die in de film een tenor voor stelt en een charmant meisje verovert, is geen bijzondere gebeurtenis meer. En toch heeft deze nieuwe film een groot en eerlijk succes. Voordat de beroemde zanger zijn concurrenten een rijken, ouderen baron en een slechts carrière najagende musicus overwonnen heeft en het mooiste meisje van Weenen met zich medevoert, hebben wij een genoeglijken filmavond meegemaakt, die van lachen, zon en muziek vervuld is. Joe May laat hier als regisseur zien waartoe hij in staat is. Aardige, kleine intermezzi verleven digen het geheel. Jan Kiepura, de beroemde tenor van de Scala te Milaan, wiens onweerstaanbare stem het publiek meesleept, betoont zich ook een levendig, sympathiek acteur. Jenny Jugo is zijn tegenspeelster. Hoe weinig mogelijk heden de rol ook biedt, weet zij toch charme ten toon te spreiden. Eenige der beste spe lers Paul Kemp (zeer komisch in zijn ra dio-voordracht), de weer uitmuntende Paul Hörbiger, Ralph Arthur Roberts, Ida Wiist, Junkermann, Falkenstein en Jessie Vikrog. Te Berlijn verwierf de wereld-première een stormachtig applaus. Voor de andere hoofdfilm heeft de regis seur, Carl Lamac, een groepje bekende ko mische acteurs van den eersten rang uitge zócht, zooals men niet zoo heel vaak treft. Daar vinden wij bijeen Anny Ondra, Felix Bressart, Siegfried Arno en Adèle Sandrock. Anny Ondra, die wij gaarne ook nog eens zien in de echt komische succesfilm „Kiki", is de Tsjechische actrice, die het bij voor keur niet zoekt in een zwaar dramatisch genre. Zij is een ondeugende spring-in-'t- veld, die men lang in gedachten houdt. De charme ligt in den onweerstaanbaren humor in Anny Ondra's spel, uitstekend ge associeerd door voornoemd Duitsch ensemble onder Carl Lamac's regie, welke landgenoot van de kleine, blonde Ondra zich een uiterst geraffineerd regisseur toonde. Het is een amusementsfilm, die voortdurend boeit jen öe vrouwelijke Harold Lloyd in tal van nieu we „gags" op haar allergrappigst laait zien. Kunst en moraal late men liefst thuis. Maar evenmin als het leerzame zal men dit in een ontspanningsavond bij den druk dezer tijden van een bioscoopprogram eischen. Men kan lachen en als het een beetje wil zelfs aan één stuk door. En dat is op zich zelf een groots verdienste, die niet te veel komische films inderdaad bezitten. VÜssïngsche Vrouwenverceniging. Donderdag 26, Vrijdag 27 en Zaterdag 28 October zal in hotel Britannia, de bazaar ge houden worden ten bate van de vereeniging ter bestrijding van de T. B. C. en van de Vlisstagsche Vrouwenvereeniging ter ver strekking van melk en eieren aan zieken en herstellenden. Vrijdag 27 October wordt een voordrachtavond gegeven door den heer en mevrouw Clinge Doorenbos. Wij hopen dat velen de bazaar zullen be zoeken, 2e zullen er menige attractie vinden. Voor den voordrachtavond zijn reeds zeer veel kaarten verkocht. Zij die nog geen kaar ten hebben, kunnen deze nog bekomen bij mej. Van de Sande, Bellamypark, of 's avonds aan de zaal. Entrée 1 (inclusief stedelijke belasting.) De afstandsmarschen van Marathon. Het bestuur van de Vlissingsche Athletiek- vereeniging Marathon deelt ons mede, dat er nog dagelijks inschrijvingen binnen komen voor de op 29 October te houden afstands marschen, hoewel de inschrijvingstermijn fei telijk al verstreken is. Het verzoekt ons te melden, dat de inschrijvingen, die Maandag avond (laatste post) het secretariaat van de vereeniging, Walstraat 27, nog niet bereikt hebben, onherroepelijk terzijde zullen worden Een filmvoorstelling. Door de af deeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Diereu wordt Dinsdag as., des middags 2 uur, een- filmvoorstelling gegeven in de Alhambra- Bioscoop. De toegang is gratis. Een fascisten-vergadering. Gisterenavond werd in een café in de Bad huisstraat alhier een vergadering gehouden, uitgaande van den Alg. Ned. Fascistenhond te Utrecht. De vergadering was door verschillende jongelui bezocht en hebben onderlinge be sprekingen plaats gehad. Lezing van ds. Bik voor de C. K. W. O. Blijkens een in dit blad voorkomende ad vertentie hoopt Woensdag a.s. voor de C. K. W. O. op te treden ds. B. E. J. Bik uit Emi- huizen met het onderwerp „De stad zonder Tempel". Ds. Bik is reeds meermaen in Vlissingen geweest en heelt altijd veel belangstelling. Het bestuur der vereeniging verwacht dan ook op dien avond een druk bezoek. Vereeniging tot bevordering der belangen der slcch thoorenden. Gisterenavond hield de af deeling van bo vengenoemde vereeniging haar eerste gezel lige bijeenkomst in dit seizoen. De voorzit ster, mej. Kamp, heette de aanwezige harte lijk welkom en sprak haar blijdschap uit over de groote opkomst. Ze las ons een schrijven voor van de mandolinevereeniging „Apollo", waarin het bestuur dier vereeniging onze leden uitnoodigde tot het bijwonen van het concert hedenavond door „Apollo" te geven. Door vele leden werd van die vriendelijke uitnoodiging dankbaar gebruik gemaakt. Nu werden voor ons lichtbeelden vertoond en wel van het eiland Madeira. De voorzitster ver duidelijkte op een prettige wijze de beelden en hebben wij kunnen genieten van dit aan natuurschoon zoo rijke eiland. Na de pauze werd er gelegenheid gegeven voor het doen van gezelschapsspelen en werd daarna nog een uurtje in gezellig samenzijn doorgebracht. N. R. V. Hoe prettig de zomer met al zijn geneug ten, verbonden aan strand- en badleven, ook zijn moge, hoe heerlijk de zomeravonden ook kunnen zijn door de verfrissching die ze brengen na warme dagen, toch hebben de winteravonden ook hun bekoring. Leenen de lange winteravonden zich niet b\j uitstek voor het bezoeken van lezingen en andere ontspannings- of ontwikkelings bijeenkomsten De lust daartoe bestaat bij het publiek, dat is voldoende bewezen en de gelegenheid wordt in rijke verscheidenheid geboden door de verschillende vereenigin- gen, welke op dit gebied werkzaam zijn. Onder die vereenigingen neemt de Neder- landsche Reisvereeniging zeker wel een eer ste plaats in en het bestuur der afdeeling Walcheren stelt, evenals vorige jaren, alles in het werk om ook dezen winter met iets goeds voor den dag te komen, overtuigd als het is, dat de leden en belangstellenden dit °P prijs stellen. Op 7 November a.s. zal te Vlissingen in het „Britannia"-hotel het, „.seizoen geopend worden door dr. Van der Bleen, die zijn ge hoor mee zal nemen naar het Paradijs van den Oermensch. Een aanbeveling voor dezen alom gevierden geestigen spreker is zeker wel overbodig. Half December komt Lode van Gent in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg een Avond van Vlaamsche Leute geven. Later in het seizoen volgen nog twee in teressante lezingen en een feestavond, waar van het volledige programma in dit blad zal worden bekend gemaakt. Seriekaarten voor deze vijf mooie avonden zijn voor leden, zoowe Ials voor niet-Ieden tegen de bekende zeer lage prijzen verkrijg baar bij de bestuursleden, die zich mede be schikbaar stellen tot het geven van alle ver der gewenschte inlichtingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Winterswijk heeft de luchtbescher mingsdienst groote oefeningen gehouden, waarbij vliegtuigen een denkbeeldigen gas aanval uitvoerden. Wij geven niervan drie foto's na den luchtaanvalde hulpdienst rykt uit, het opruimen van mosterdgas en autoriteiten, w.o. ministers Deckers, in de loopgraven tijdens den luchtaanval. Een nieuw wegdek te Hillegom, een unicum ter wereld. Een klinkerweg, gefundeerd op rietmatten met het oog op zwaar transport en drassigen bodem. Op een andere foto ziet men hoe de weg gelegd wordt. De nieuwe Pander-postjager op Schiphol met de bestuurders en den constructeur. Het nieuwe tehuis van de vereeniging „Pro Senectute" te Arnhem. Bouw van een openluchttheater te Rheden als werkver schaffing. Voorverkoop van entréekaar- ten voor de Zesdaagsche wielerwedstrijden in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Een godsdienstoefening voor slechthooren- den in een R.-Kath. kapel te Amsterdam. Een nieuwe Amerikaansche uitvinding een electrisch scheertoestel zoo gi'oot als een sigarettenkoker. Een windmolen op Wieringen, die behouden zal worden. Overstrooming op het Haarlemmerplein te Amsterdam door het springe" van de wa terleiding, enz. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip f assat" uitgaan de van Antwerpen naar Hamburg, is giste renavond in Sardijngeul uit het roer geloo- pen en omhoog gevaren. liet schip is later met sleepboot-assistentie vlot gekomen en op de reede geankerd voor bodem-onderzoek. Het Engelsche stoomschip „Traveller" is heden van hier naar Londen vertrokken na een lading greenheart te,hebben gelost. Het Nederlandsche motorschip „Cornelia" schipper Kik, geladen met bieten, is nabij het Goesche Sas gezonken, tengevolge van den harden Oostenwind. De bemanning kon gered worden. Het sleepschip „Mathilde" geladen met pyriet van Gent naar Duitschland is gisteren nabij Hoeaekenskerke omhooggevaren en blij ven zitten. Gisterepnarmddag tegen hoog wa ter is het schip door de sleepbooten „Hoek van Holland", „Leen" en „Willem Frederik" vlot gebracht. Het schip is gebro! m, doch maakt geen water. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Het verlaagde cijfer van ƒ129.500 voor steunverleening zal niet voldoende blijken te zijn voor dit jaar en stellen Burg. en Weth. voor het met ƒ36.400 te verhoogen, waarvan 17.500 voor rekening van het Rijk, terwijl zij voor de subsidie aan het Armbestuur een verhooging van 17000 voorstellen, gezien in beide geyallen de uitkomsten van het eerste halfjaar 1933. Daar gebleken is, dat van de zyde der werknemers niet op onvoorwaardelijke mede werking aan een typografen-cursus zal te rekenen zijn, en dus het succes van den nieuw in te richten cursus derhalve niet positief verzekerd is, nemen Burg. en Weth. hun voorstel tot het verleenen van medewerking aan een typografen-cursus, te verbinden aan de Ambachtsschool, terug. De tariefsverordening van de waterleiding houdt geen rekening met het bewonen van een perceel door meer gezinnen, wat in sterke mate voorkomt en waardoor het waterlei dingbedrijf tamelijk belangrijke sommen derft. Burg. en Weth. achten het redelijk, dat het verschuldigde abonnementsbedrag in zul ke gevallen een verhooging ondergaat en willen dit stellen op ƒ7.50 per jaar voor elk meer inwonend gezin. Volgens de gegevens zijn er 690 perceelen door meer dan één ge zin bewoond en de meeste daarvan door 2 gezinnen, wat dus een hoogere bate van ruim 5000 zal meebrengen. De commissie van financiën vereenigt zich met dit voorstel Concert-Vereenlging. Paul Baumgartner. Concert- en Gehoorzaal. Paul Baumgartner opende gisteravond hel seizoen van de Middelburgsche Concert-Ver eeniging met een piano-recital, waarop Bach Beethoven, Debussy en Weber ten gehoore werden gebracht. Wat het sterkste trof bij dezen pianist, was de fabelachtige vaardigheid, waarmede hij de werken wist te spelen. Aan een zeldzame tot in alle onderdeelen beheerschte techniek paart hij een feilloos muzikaal geheugen, ge tuige de drie en dertig variaties over een wals van Diabelli in C-dur, op. 120 van Beet hoven. Met alle respect èn voor den compo nist èn voor den pianist kon deze muzikale wiskunde ons niet blijvend boeien en konden we aan de Idee langademig niet ontkomen. Het geheele programma was er trouwens niet een, dat men met groeiende belangstel ling en zachtkens overweldigende ontroering beleeft. Met Bach's G-dur Partita, waarmede de avond werd ingeleid, wist de concertgever een bevredigend resultaat te bereiken, zijn vertolking van vier études van Debuss.v bracht iets bijzonders aan zuivere pianistiek Het hoogtepunt van den avond was de so nate E-moll, op. 70 van Weber, welke door Baumgartner met zuiverheid van klank en stemming werd voorgedragen. Er was een vrij talrijk auditorium, dat op het gebodene met het gebruikelijke, aan het slot met warm, applaus reageerde. Toen gingen we uit de kou in de kou. O. Instituut voor Auto-Technisch Onderwijs. Gisterenavond werd in een der bovenzalen van de sociëteit St. Joris de eerste van een reeks cursuslessen gegeven. In een inleidend woord werd door den di recteur den heer G. Wagenvoorde het doel van dezen populairen cursus uiteengezet en er op gewezen, welke waarde deze cursussen hebben voor hen die een automobiel bezit ten, of denken aan te schaffen. Men is voornemens bij deze cursussen met modellen ontleend aan de praktijk de wer king der diverse onderdeelen aanschouwelijk voor te stellen. Ook aan het moderne verkeer zal speciale zorg worden besteed. Als docenten treden op de heeren J. Lod der, leeraar N.O. en werktuigkundige te Vlis singen, R. A. Avink, hoofdinspecteur van po litie te Middelburg, J. J. Boutens, autotech- niseh instructeur te Middelburg, terwijl on derhandelingen worden gevoerd met een hoofdinstructeur van de K.N.A.C. voor het geven van eene causerie over het verkeer. Ons inziens zal naast het vele onderwijs hetwelk hier ter stede wordt gegeven, deze cursus er een zijn, die in een reeds lang be staande behoefte voorziet. Homoeopatisch Ziekenfonds. Het Middelburgsch Homoeopatisch Zieken fonds hield zijn jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer H. Oldeman. Uit het verslag van den secretaris bleek, naar de „Midd. Crt." meldt, de tijdsomstan digheden in aanmerking nemende, dat het ledental bevredigend mag genoemd worden. De peningmeester moest een nadeelig saldo boeken, doch verontrusting hieromrent be hoeft niet te bestaan. De vergadering herkoos den aftredenden voorzitter, den heer H. Olderman accla matie. OOST- EN WEST-SOUBURG. Opbrengst crisis-collecte. De collecte ten bate van het crisis-comité heeft alhier opgebracht 128.36. Gevonden voorwerpen. Duimstok bij Minderhout, Spoorstraat A 85badcostuum bij Schreurs, Tuindorp D 5. ST. LAURENS. Wijziging statuten. Met de Staatscourant van heden werden de statuten verzonden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met de>r Bijbel te Sint Laurens, ge vestigd aldaar, (Wijzigingen in de statuten).

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1